Open dag HSL trekt 20.000 bezoekers Jaarlijks lopen 10.000 werknemers allergie op RINGENDE OPROEP MRTRANSPLANTATIE Gemodificeerde maïs: ratten met afwijkingen Zee, zand en een doolhof ij ven overtreden regels Drie doden in 2004 maandag 23 mei 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Assortiment handschoenen tegen allergie Leiden is te klein voor Autodate Dagblad Amuze op Zee blijft bij première op het strand Leidsche Boys kansrijk ondanks 5-0 nederlaag Veel zon Speler ingerekend bij amateurduel l Ttelefoon: I Geboortedatum j e-mail: 1 Bank/giro* Uitsluitend bl) automatische Incasso Stuur deze bon cx> in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad. U v. afd Lezersservice. Antwoordnummer I 127. 18OO VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) I E-mail: lezersservice»?hdc nl of surf I naar www leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoons- gegevens In net colofon van de krant I vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch '-Dagblad 'Vrolijk meppen' verheft zinloos geweld tot trend londen/anp - De nieuwste trend in Groot-Brittannië heet 'happy slapping' (vrolijk mep pen) en is volgens de politie en slachtoffers ronduit misdadig. De daders spreken op straat of in de metro een willekeurige persoon aan, werken die tegen de grond en delen een paar for se meppen uit. De trend schuilt in de opnames die ze met hun mobiele telefoon van de mep- partij maken en onder vrienden verspreiden. De Britse kranten meldden gis teren het laatste voorbeeld van een dergelijke 'vrolijke meppar- tij'. Een vrouw die door chemo therapie kaal is geworden, werd neergehaald door een jongen die zich uit een groep losmaak te en met gestrekte arm op haar afrende. De anderen doopten haar 'mephoofd' en filmden de vrouw terwijl ze in eikaar werd geslagen. Pas toen ze riep dat ze kanker heeft, lieten ze haar met rust. De voormalige hoofdcom missaris van de Londense poli tie, Lord Stevens, noemde de jongerencriminaliteit een socia le kanker. Hij riep premier Blair op een parlementair onderzoek naar zinloos geweld beginnen en strengere straffen voor jeugddelinquenten in te stellen. J Poetcode I Plaats: inne van Velzen icholieren die deze zo- Ie slag gaan als vakan- kunnen zich blootstel- mstige gevaren. Vol- idsinspectie nemen ren nog steeds te veel 'vakantiekrachten. Drie lijn vorig jaar veronge- is vakantiewerk in de illedrie de gevallen [e van voor werkgevers riten. Dat blijkt uit •ksrapport van de :ie over vakantie- »4- e twintig jaar viel er ier dan een dode per etreuren bij vakantie- c deze zomer gaat naar ing weer driekwart van iren aan de slag als va cht. Toch ziet de Ar- iectie in de opmerke- w van vorig jaar geen lot alarm te slaan over ïeidsrisico's. ,,Die do- verschrikkelijk, maar 11 zijn te klein om con- trekken. Het kan toe- aldus een woordvoer- de Arbeidsinspectie. Twee vakantiewerkers kwamen vorig jaar in de bouw om het le ven. In Maastricht overleed een 16-jarige jongen tijdens zijn eerste werkdag nadat hij bedol ven werd onder een muur. En in het Brabantse Landhorst werd een vallende balk een 17- jarige vakantiewerker fataal. Het derde slachtoffer overleed door een ongeval met een trac tor. Volgens de Arbeidsinspectie waarborgen veel bedrijven de veiligheid van vakantiewerkers onvoldoende. Zo'n dertig pro cent van de onderzochte bedrij ven overtrad de regels. „Dat is veel te veel. Het gaat niet om grote misstanden, maar de do delijke ongelukken illustreren wel dat zich ernstige incidenten blijven voordoen", aldus de in spectie. „Bedrijven zijn nog al tijd niet voldoende op de hoog te van de regels en blijven daar door onnodig risico's nemen. Dat baart ons zorgen." De inspectie controleerde vorig jaar bedrijven in de landbouw sector en de gezondheidszorg omdat in deze bedrijfstakken veel jongeren onder de 18 jaar een zakcentje willen verdienen. Bij de 416 bezochte bedrijven werden in totaal 217 overtre dingen geconstateerd. Bij een derde van de overtredingen ging het om kinderen die te lang werkten of te weinig rust kregen. Ook werkten bij zo'n zestig bedrijven jonge kinderen van 13 tot en met 15 jaar aan de lopende band of in de buurt van een machine. Dat is verbo den. „Bij twee bedrijven heb ben we het werk direct stilge legd in verband met risico's. Zo liet een fruitbedrijf jongeren werken tussen gewassen die net met gevaarlijke bestrijdings middelen bespoten waren", al dus de woordvoerster. Deze zo mer gaat de Arbeidsinspectie opnieuw streng controleren op vakantiewerk. Gekozen is voor bedrijven in de horeca, detail handel en recreatiesector. „We beperken ons dit jaar niet tot juli en augustus, maar gaan voor het eerst door met de con troles tot december. Zo pakken we de bijbanen er meteen bij. Steeds meer jongeren combine ren hun opleiding met een baantje en ook die moeten vei lig zijn." (advertentie) aan iedere man of vrouw die een overweegt of ooit heeft laten uitvoeren. Het medisch team o.l.v. Dr. Malte Villnow, lionier en uitvinder van diverse haartransplantatie- des waaronder Hairlase*, is in Nederland en geeft u een ijvend en eerlijk advies over uw toekomstige, erfelijke haaruitval en mogelijke oplossing afgestemd op 1 uw persoonlijke wensen. Jor reservering van een GRATIS consult met evt. een 1-analyse in Haarlem, Amstelveen, Breda, Groningen, Hengelo, Nijmegen of Zeewolde: 023 - 5 100 600 t www.hairlase.com voor meer info en voorbeelden! londen/anp - De consumptie van genetisch gemodificeerde maïs kan afwijkingen veroorza ken. Dat blijkt uit een onder zoek op ratten, waarover de Britse krant The Independent on Sunday berichtte. Het onderzoek zou zijn uitge voerd door Monsanto, een gro te Amerikaanse producent van genetisch gemodificeerd zaai goed. Ratten die de gemodifi ceerde maïs te eten kregen, hadden kleinere nieren en ont wikkelden afwijkingen in de sa menstelling van hun bloed. Ratten die ander voer kregen, hadden dergelijke afwijkingen niet. De EU heeft in april de import van Amerikaans maïs verboden omdat het mogelijk een gen be vat dat een bepaald antibioti cum uitschakelt. De maïs werd in Europa alleen gebruikt voor veevoer. den haag/gpd - Jaarlijks lopen minstens tienduizend werkne mers een allergie op door hun werk. Dat schat het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten. Het Centrum voor Beroepsziek ten wil dat jongeren bij hun be roepskeuze beter worden voor gelicht over de medische risi co's. Via een panel van 25 huidartsen krijgt het Centrum voor Be roepsziekten jaarlijks 800 nieu we meldingen binnen van werknemers die eczeem krijgen door hun werk. Daarnaast ko men er zo'n dertig meldingen binnen van mensen die astma hebben gekregen als gevolg van hun werkomstandigheden. Volgens bedrijfsarts T. Paul van het Centrum voor Beroepsziek ten worden de meeste gevallen echter nooit gerapporteerd. Het Centrum gaat ervan uit dat in werkelijkheid jaarlijks tien- tot dertienduizend werknemers al lergische klachten krijgen. En kele honderden van hen belan den door hun 'beroepsallergie' in de WAO. Als risicoberoepen gelden kapper, verpleegkundi ge, bakker, dierenarts, bloemist en metaalbewerker. Paul vindt dat de jeugdgezond heidszorg jongeren daar beter op moet wijzen. „Dertig tot veertig procent van de Neder landers heeft al een allergie, en dat aantal mensen neemt alleen maar toe. Je kunt niet al die mensen uitsluiten van allerlei beroepen, maar heftige allergie verschijnselen moeten mensen wel tot nadenken stemmen." Volgens Paul moeten jongeren bij hun beroepskeuze rekening houden met eventuele allergi sche klachten die ze al hebben, omdat die in sommige beroe pen kunnen verergeren. Hij vindt dat daar tot nu toe te wei nig aandacht aan wordt be steed. „Jongeren moeten op het moment van beroepskeuze om advies kunnen vragen. Juist als ze op de middelbare school zit ten, is er geen schoolarts of be drijfsarts. Daar is een taak voor de jeugdgezondheidszorg weg- gelegd." Pagina Gesprek van de Dag: Allergie door je werk COMMENTAAR EVOLUTIETHEORIE De open dag van de hogesnelheidslijn was de laatste gelegenheid om de tunnelbak bij Hoogmade van dichtbij te bekijken. Foto: Henk Bouwman door Joris Rietbroek leiderdorp/hoogmade - De open dag van de HSL heeft afgelopen zaterdag 20.000 be langstellenden naar de diverse bouwpro jecten tussen Amsterdam en de Belgische grens getrokken. Met name voor de busrit langs het enorme spoorviaduct bij Bleiswijk en de boottocht langs de nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep was veel belangstelling. Hier in de regio kwamen honderden mensen rondneuzen bij de kruising van de HSL met de A4 en in het HSL-informatiecentrum in de Bospolder. De open dag was de allerlaatste keer dat het publiek het traject en de bijbehorende tunnels, viaducten en andere 'kunstwer ken' van dichtbij kon bekijken. Wanneer de rails, bovenleidingen en andere voorzienin gen zijn aangelegd is een open dag niet meer te doen. Over twee jaar moeten de eerste treinen over het nieuwe spoor rijden. Pagina R3: Technisch prachtig, maar een ingreep in het landschap' noordwijk - De gravers konden niet echt lang genieten van hun kunstwerk. Hoewel de dijken extra hoog waren gemaakt, beuk ten de door de stevige wind opgezweepte golven het kunstwerkje op het Noordwijkse strand ai deels weg voordat alle gangen vol met water waren gelopen. Maar de pret was er niet minder bij de ongeveer dertig ouders en dertig kinderen die gistermorgen gewa pend met scheppen aan de slag gingen om het tijdelijke kunstwerkje aan te leggen. „Ze gingen weg met de zee in hun ogen, en daar ging het om", aldus Willem Kuipers. De Voorburgse kunstenaar maakt al zes jaar overal labyrinten. In de Leidse Hortus Botani cus maakte hij een touwlabyrint, vorig jaar was hij voor de eerste keer in Noordwijk aanwezig ter gelegenheid van de Week van de Zee. De twee jaar daarvoor maakte hij met familie en vrienden strandlabyrinten in Ouddorp op Goeree Overflakkee. Het idee van de doolhof is dat deze bij vloed lang zaam volloopt door het wassende water. Dat lukte gisteren niet helemaal door de hoge golfslag. Maar dat is een deel van de charme, vindt Kuipers. „De zee blijft onvoorspelbaar. Elk jaar verloopt het anders en elk jaar is het weer iets bijzonders. Je ziet mensen die al twintig jaar geen schep meer in hun handen hebben gehad op het strand plotseling gra ven. En ook de kinderen vinden het leuk. Omdat hun ouders nu meedoen, terwijl die in de zomer gewoon aan het strand liggen te zonnen terwijl zij aan het graven zijn." Foto: Dick Hogewoning leiden - Faisal Bounif, voetbal ler in het zondagteam van Roo- denburg, is gisteren aangehou den bij het voetbalveld. De ge schorste aanvaller was een van de toeschouwers die deelna men aan een massale vechtpar tij tijdens SEP-Roodenburg, een wedstrijd in de nacompetitie van de vierde klasse. Een speler van SEP liep daarbij een hoofd wond op en deed onmiddellijk telefonisch aangifte van mis handeling. Nog tijdens het res tant van het duel arriveerde de politie, om Bounif te fouilleren en voor ondervraging naar het bureau te brengen. Pagina Sport 5 Harde klap voor SPD van Schroder düsseldorf - De sociaal-demo- cratische SPD heeft de verkie zingen in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen verloren. De christen-democratische CDU neemt na decennia oppo sitie de macht over in de groot ste Duitse deelstaat. Na deze zoveelste nederlaag heeft SPD- leider en bondskanselier Schro der aangekondigd de parle mentsverkiezingen van eind 2006 met een jaar te willen ver vroegen. Pagina Buitenland Deltavlieger legt 220 kilometer af Tilburg - Nederlands kampioen Koos de Keijzer heeft gisteren met zijn deltavlieger een re cordafstand boven Nederland afgelegd. De 44-jarige Amster dammer werd in Noord-Bra bant met een lierkabel omhoog getrokken en landde 4,5 uur la ter en 220 kilometer verder in Noordhom (Groningen). Het oude record stond op 122 kilo meter. FNV zet vol in op jongere en vrouw Amsterdam - De FNV moet af van het imago dat het vooral een belangenorganisatie is van en voor blanke, oudere man nen. Jongeren, autochtoon en allochtoon, en vrouwen vor men niet toevallig een speer punt voor de toekomst, verze kert de aanstaande voorzitter van de FNV, Agnes Jongerius. Pagina Economie Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/D V Naam: der Hoeven voelt wel breed debat over de leorie in relatie tot het jsverhaal. De minister irwijs, cultuur en we- vindt dat de huidige t 'misschien niet com- idat we steeds weer igen ontdekken'. Als bewinds- organi- departe- dit jaar •rzitting weten- en verte- jers van ide religies met elkaar >ie gaan. Het plan van is vooral ingegeven jent Design (ID), een in de VS die een 'be- :rp' vermoedt achter lop aarde. 1 van Van der Hoe- om begrijpelijke rede- '1 kritiek. Veel weten zien hierin een ver- om het bijbelse 'erhaal meer voor it te brengen, terwijl :n - ook uit Van der [eigen partij - zich te- jen of zij zich niet he ldere, politieke vraag toet bezighouden dan Adriaan Brandenburg met ID. Haar fascinatie voor de Amerikaanse stroming, die steeds meer voet aan de (politie ke) grond probeert te krijgen, wekt inderdaad verbazing, te meer ook daar Nederland een doorgaans uitgesproken stand punt huldigt over scheiding van kerk en staat. En dus is er niets tegen een discussie over ID of de evolutie theorie, maar moet een politicus in het al gemeen en een minis ter in het bijzonder zo verstandig zijn zich niet in dat debat te mengen. De vraag kan overigens worden gesteld of er - los van alle kritiek op het voorstel uit de Tweede Kamer - werkelijk behoefte be staat aan een hoorzitting zoals de bewindsvrouw zich die voor stelt Zowel uit christelijke als wetenschappelijke hoek is nooit echt aangedrongen op een evo lutie-debat met een politiek sausje. Tot nog toe werden de opinies over en weer betwist, maar werd de discussie in de re gel buiten de Haagse arena ge houden. Dat moet maar zo blij ven.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1