SPORT 2 Ferrari valt definitief door de mand stefclem Basso ziet zwarte sneeuw in de Dolomieten De Zwolse scalp houdt Mario Bennes zelf Jones vrijwel zeker naar FBK-Games Raikkonen en Alonso gaan voor de titel li de opvolg van Dekk Beker Tachc De Volewijc Venus Willi wint in Istai Opnieuw pech voor De Groot palleja - Bram de Groot blijft dit wielerseizoen weinig be spaard. De Raborenner heeft zaterdag bij een val in de zesde etappe van de Ronde van Cata- lonië de linker voorarm gebro ken. Hij had net weer zijn ren tree in het peloton gemaakt na een sleutelbeenbreuk die hij in februari in de Ronde van de Middellandse Zee opliep. Van daag zal bij onderzoek in het ziekenhuis in Amersfoort wor den bekeken of De Groot een operatie moet ondergaan. World Team Cup voor Duitsland dusseldorf - De Duitse tennis sers hebben voor eigen publiek in Düsseldorf de World Team Cup veroverd. In de finale won nen Tommy Haas, Florian May er en Alexander Waske verras send met 2-1 van de Argentijn se favorieten Gaston Gaudio, Guillermo Coria en Guillermo Canas. Popovitsj wint in Catalonië Barcelona - Jaroslav Popovitsj heeft de Ronde van Catalonië gewonnen. De zevende en laat ste etappe van de Spaanse rit tenkoers, die ook voor de ProT- our telt, leverde in Barcelona een sprintzege op voor de Noor Thor Hushovd. Popovitsj hoef de in het slotweekeinde slechts te controleren om zijn eerste grote zege van het seizoen te kunnen binnenhalen. Van Gelder en Linders in vorm parijs/lugano - Yuri van Gelder en Loes Linders zijn klaar voor de Europese kampioenschap pen turnen volgende maand in Hongarije. In zijn laatste wed strijd voor het toernooi pakte Van Gelder bij de wereldbeker wedstrijden in Parijs zijn ne gende gouden medaille in de cyclus. Linders zegevierde op de individuele meerkamp bij het internationale toernooi in Lugano. Topalov wint schaaktoernooi sofia - Veselin Topalov heeft in Sofia het toernooi gewonnen waarin de schakers geen remise overeen mochten komen. Er waren louter technische reden waarom een partij in een pun- tendeling mocht eindigen. Van de dertig partijen eindigden er twaalf in een beslissing (40 pro cent). Op dit niveau, met uit sluitend spelers uit de wereld top, een hoog percentage. Trampolinetitel Andrea Lenders zoetermeer - Orlando Gotschin en Andrea Lenders hebben in Zoetermeer de nationale titel trampolinespringen veroverd. Met een totaal van 40,3 punten bleef Gotschin zijn broer Fer nando (39,6) en Milco Riepma (39,2) voor. Lenders verzekerde zich met 36,3 punten van het goud voor Patricia Meijer (36,3) en Karin de Vries (36,2). hengelo/anp - De Amerikaanse sprintster Marion Jones doet komende zondag vrijwel zeker mee aan de Fanny Blankers Koen Games in Hengelo. De or ganisatie is financieel rond met de drievoudig olympisch kam pioene en heeft mondeling toe stemming van de internationale atletiekfederatie IAAF. „Als we die op papier hebben, dan staat eigenlijk niets meer haar komst in de weg", zei atletencoördina- tor Ellen van Langen gisteren. „Ik schat de kans dat ze mee doet op 90 procent." Jones is in opspraak wegens vermeend dopegebruik. Haar naam wordt steeds genoemd in de Balco-affaire, de geruchtma kende dopingzaak rond het Ca- lifornische laboratorium, dat tientallen topsporters heeft voorzien van verboden presta- tieverhogende middelen. De sprintster, die in Sydney 2000 drie keer olympisch goud veroverde (100 meter, 200 me ter en 400 meter estafette), is nooit betrapt, maar toch zijn de verdenkingen sterk. Zo sterk, dat de Euro Meetings groep, waarbij een veertigtal organisa ties van internationale atletiek wedstrijden zijn aangesloten, onlangs bekendmaakte Jones vanwege haar bezoedelde naam niet uit te nodigen op het Europese continent. Aanvankelijk legde de FBK Games zich neer bij dat besluit. Maar toen bleek dat er geen sprake was van een breed ge dragen standpunt dat officieel naar buiten is gebracht, veran derde de organisatie van koers. Van Langen: „En dat is goed. Want je kunt het niet maken om een atlete te boycotten, die niet schuldig is bevonden." maandag 23 mei 2005 door Paul Zweverink Monaco - Het wegwerpgebaar van Rubens Barrichello na een bijna mislukte pitstop, gevolgd door een drive-trough penalty wegens te snel rijden in de pit- straat, legde alle frustraties bij het team van Ferrari bloot. Wat velen al dachten en sommigen vreesden: de wereldtitel komt dit jaar niet terecht bij een rijder van de rode brigade. Het zal waarschijnlijk gaan tussen Kimi Raikkonen, fraai kop-staart win naar in Monaco, en Fernando Alonso. De Spanjaard liet zich in de slotfase in de chicane ver schalken door de beide Wil- liams/BMW's van Nick Heidfeld en Mark Webber, maar lijkt in zijn Renault stabiel genoeg om vol met de ontketende Raikko nen voor de titel te gaan. Pikant genoeg kwam de kritiek van binnenuit. Barrichello luchtte zijn hart en deed dat op een niet mis te verstane manier. „We hebben een groot pro bleem en dat probleem is groter dan alleen de banden. Er zitten meer dingen niet goed, het wordt hoog tijd dat daar veran dering in komt." 'Rubino' vreesde zelfs dat de Ferrari's op het stratencircuit van Monaco op een ronde gereden zouden worden door de snelle rijders van Renault, McLaren en Wil liams. „Als zij op hun best rij den, zie ik dat gebeuren." Dat het niet gebeurde had me de te maken met de schuiver die onze landgenoot Christijan Albers maakte in de haarspeld bocht van Mirabeau. Daardoor kwam de safetycar in actie en schoof het veld ineen. Overi gens verloor Michael Schuma cher bij die situatie zijn neus. Hij kon David Coulthard, die vol in de remmen moest, niet meer ontwijken. Even lag de Duitser daardoor inderdaad op die door zijn teamgenoot voor spelde ronde, maar hij kon die achterstand snel goed maken. Over Schumacher gesproken: in eigen land lijkt de aanval op hem ingezet. Opgezweept door het populaire dagblad Bild (kop: 'Schumi was sagst du nun?') breekt de discussie los of de zevenvoudig wereldkampi oen wellicht te oud is geworden om nog competitief genoeg te zijn. Een wat onfrisse discussie over een 35-jarige die tot een klein jaar geleden zowat ieder een kleineerde. Maar het geeft aan hoezeer de terugval van Ferrari de gemoederen bezig houdt. Teamchef Paul Stoddart van Minardi heeft daar zo z'n eigen gedachten over. „Het is allemaal te veel een banden zaak geworden. Als gevolg van de nieuwe regels beslissen de banden alles, dat kan nooit goed zijn." Iets wat winnaar Raikkonen onderschrijft. „De Ferrari's hebben teveel te lijden van de mindere Bridgestone- banden, het kan niet zo zijn dat de auto het niet meer kan of dat Mosley vervangt mogelijk Ecciestone De grote baas in de Formule 1 denkt er serieus over een stap terug te doen om daar mee uiteindelijk zijn macht te versterken. Dat moet dan een één-tweetje worden tus sen Bernie Ecciestone en Max Mosley. Mosley is als vice-president van de wereldautosportbond FIA maar niet in staat vanuit die functie de rebellen van Renault, Mercedes en BMW voldoende weerwoord te bie den. Het is Ecciestone een doorn in het oog dat Mosley niet die daadkracht bezit om de zaken vast in de hand te houden. Daarom zou hij Mosley naar voren willen schuiven als nieuwe FIA-pre- sident, om zelf in de functie van vice-president orde op zaken te stellen. de rijders opeens zoveel ver slechterd zijn." Raikkonen reageerde uiteraard blij op z'n tweede zege op rij. „Het ging het hele weekeinde goed, de auto voelde goed, we hadden voldoende grip en snel heid. Even was er paniek bij de situatie met de safetycar. Ik miste de pit en hoorde wat ge schreeuw van de teamleiding. Maar ik kon snel weer afstand nemen van de rijders achter me en had steeds het gevoel dat ik de voorsprong vrij eenvoudig zou kunnen vasthouden." Voor Chistijan Albers, die veer tiende (en laatste) werd op vijf ronden, verliep de race naar ei gen zeggen vreemd. „Er was werkelijk geen touw aan vast te knopen, de rondetijden scho ten naar boven en naar bene den. In het begin ging het goed. Ik had een prima start, maar heb m'n teamgenoot Patrick Friesacher voorbij laten gaan. Waarom? Wel, dat vond ik fair en beter voor het team. Patrick was 45 kilo lichter en reed op een tweestop strategie, ik zou één keer stoppen. Als ik voor hem was gebleven, had ik hem lelijk tegengehouden." „Die spin kwam plotseling. Laat ik het zo zeggen: de auto reed opeens daarheen waar ik niet heen wilde. Ik stond dwars en heb nog even een metertje extra gepakt om wat ruimte achter me te houden. Gelukkig raakte ik niks en kon weer verder rij den. Ik geloof dat de pitcrew wilde dat ik uit zou stappen, maar ik kon gewoon door. In het midden van de race verloor ik alle grip en soms had ik het gevoel dat ik door een laag rub ber baggerde. Aan het eind pak ten de banden opeens weer al les terug en kon ik nog met snelle rondetijden eindigen. Een race uitrijden geeft een pri ma gevoel. Of we nu structureel sneller zijn dan de Jordans? Ach, je moet wel reëel blijven, voor hun beide rijders was het de eerste race op Monaco en dat maakt het moeilijk. Maar het gevoel voor de komende ra ces is goed." Kimi Raikkonen zit achterblijver Narain Karthikeyan op de hielen. Vanaf peperdure jachten in de haven van Monaco kijkt de jetset toe. Foto: EPA/Gero Breloer livigno/anp - Drie dagen na zijn geslaagde machtsgreep in de eerste serieuze bergrit van de Ronde van Italië kon Ivan Basso dit weekeinde zijn aspi raties voor de eindzege al weer opbergen. De Italiaanse kop man van CSC werd zaterdag in de eerste van twee Dolomieten- ritten geteisterd door maag klachten en verloor de leiders trui aan landgenoot Paolo Sa- voldelli. Een dag later volgde de totale ineenstorting. Basso, die dit jaar mikte op de dubbel Giro/Tour, bereikte in de laatste groep op ruime af stand de streep in Livogno. De beklimming van de beruchte Stelvio - voor het eerst sinds 1994 weer in het parkoers van de Giro opgenomen - was hem opgebroken. Na 48 haarspeld bochten was Basso bovengeko men zestien minuten na Savol- delli. Op de streep in Livogno was het verschil met ritwinnaar Ivan Parra meer dan 42 mi nuten. Basso duikelde naar de 39e plaats in het klassement. Basso wist dat hem zaterdag een loodzware opgave wachtte. Hij had last van maagpijn en kon nauwelijks voedsel tot zich nemen. Hij zat alle 218 kilome ters zwaar te lijden in het zadel, maar weigerde op te geven. Basso hield de schade beperkt tot een minuut en acht secon den op Savoldelli. „Een meeval ler", vond ploegleider Bjarne Riis. „Het verschil had veel gro ter kunnen uitvallen. Basso heeft na de etappe weer nor maal kunnen eten. Wij nemen aan dat zijn digestieve systeem weer normaal functioneert." De renners in de Giro bezig met een beklimming in de besneeuwde Dolomieten. Foto: Reuters/Stefano Rellandini De hoop van Riis bleek zondag ijdel. Basso had het nog veel slechter dan de dag ervoor en verloor bij de eerste klimmeters al het contact met zijn grote concurrenten Savoldelli, Simo- ni en verrassend genoeg ook Di Luca. De leider in de ProTour werd vooraf als niet geschikt geacht voor het hooggebergte maar doet vooralsnog als num mer twee in het algemeen klas sement mee om de eindzege. Normaal gesproken is Simoni de enige andere overgebleven concurrent van Savoldelli die vooral een reputatie heeft als ijzersterke daler. „De Valk" won de Giro in 2002 maar zijn carri ère raakte daarna bij Telekom en T-Mobile in het slop door vele blessures. Bij Discovery Channel dat hem afgelopen winter overnam heeft hij zich de klimstijl van Lance Arm strong aangemeten. Om de ritzeges deed Savoldelli in de Dolomietenritten niet mee. Beide etappes werden ge wonnen door de Colombiaan Ivan Parra, wiens broer Fabio in de jaren tachtig twee ritten won in de Tour. Zaterdag was de vreugde al groot nadat hij bij de streep was opgewacht door vrouw en zoon. Zondag was er vooral ongeloof. „Twee ritten op rij winnen, dat had ik hele maal nooit durven dromen. Ik heb heel slecht geslapen van nacht, was nog veel te opge wonden over mijn ritzege." Achter Parra leverden Di Luca en Simoni gisteren nog een boeiend gevecht om seconden, met Savoldelli in de slachtoffer rol. „Ik kon niet reageren op de aanval van Simoni, ik voelde kramp opkomen", vertelde de leider die in de slotkilometers een kleine halve minuut ver loor. Di Luca naderde in het klasse ment tot op 25 seconden, Si moni volgt op 1.48. In de Giro, die zaterdag Veneberg, De Jongh en Vierhouten verloor, is nog niets beslist. door Ad Pertijs ossendrecht - Wat doe zojuist - in navolging v mas Dekker - Olympi: gewonnen hebt en je 1 Clement. Dan rijd je m men de lucht in naar waar de auto's van di bank-ploeg staan. Daar masseur Anton Tak van de ronde in 1991) men, je wordt gecom teerd en gefeliciteerd ploeggenoten, je vrient dy omhelst je innig, je moeder zoenen je met ogen. En dan mag je de wereld gaan uitleggen, genlijk bent en wat h nog van je mag verwacl „Je mag me niet vergelij Thomas Dekker of Joo huma", zei de 22-jai Clement. „Zij waren op ment dat ze deze roni nen al veel verder dai f waren klaar om prof te en vertrokken als favi£ niet." De Stef Clement van n gegroeid tot een rijpe ro "j ner. De pieken zijn scherp, de dalen nagen dwenen. „Opvallend gi mijn tijdrit niet meer z<n, als vroeger. Daar is ec JJ nodige voor teruggel zegt hij voldaan. Zoals kunnert van vlakke „Vroeger was ik bang waaiers. Toen was 0 Tour absoluut niets v Na Limburg moesten twee lange dagen door koersen. Ik hoorde ze al 'die Clement rijden we keer uit de waaier. Je k [1 toch.' Ik ben blij dat ik hoord heb, en wat zullf staan te kijken. Geen ben ik uit de voorste li£c geweest. Dat ik zaterdi ben door mijn ploeg, zwaar overtrokken. Voo f' iemand een gaatje vall1( behulp van de ploeg is snel dicht gereden. As niet had gered, had ik meer durven vertonen de ploeg. Ik moet bekei ik de laatste nacht au oog heb dichtgedaan, ste rit heb ik de kilomet teld. Dit is niet zoals in een slotrit met champ: derweg." utrecht/anp - De man Axias/Tachos en de '0' van De Volewijckers hel1 terdag in Utrecht de n handbalbekers verove '9 chos versloeg in d( BouwCoach/Bevo mei 'i' De Volewijckers waren t( 27 te sterk voor Zeem|n goed/SEW. Tachos pakte de eerste haar geschiedenis. De ook nog in de race vookj tionale titel. De winst Volewijckers bij de fl| was enigszins verrassi ploeg eindigde in de iM competitie als tiende als derde. Istanbul/anp - De Ameftc tennisvedette Venus heeft het vrouwentoerif a Istanbul op haar bracht. Het was haar e. De 24-jarige Amerikaai in de eindstrijd van de Tsjechische Nicole met 6-3 6-2. De finalisti eerste en tweede geplaa Door haar winst is VeJ| liams klaar voor Rolant In het grandslam op Parijs heeft zij geen haar zuster Serena, die gen geleden afzegde in met een enkelblessure. In 1 idw door Henny Haggeman zwolle - Zwolle werden zater dag jongens van mannen ge scheiden. Aan de hand van de 40-jarige Mario Bennes werden de 'ouwe lullen' van Demon As tronauts uit Amsterdam voor de vijfde keer in zeven jaar landskampioen basketbal. Landstede uit Zwolle had het nakijken. Twee ploeggenoten tillen het 1.98 meter lange, melkwitte lijf van Mario Bennes omhoog, zo dat de Zwolse scalp kan worden gehaald. Met een uit Amster dam meegenomen schaar knipt Bennes het net los van de bas ket. De minuut die dat in beslag neemt, kijken de honderden Zwolse toeschouwers - nog nauwelijks bekomen van de 43- 73 oorwassing in hun eigen hal - beteuterd toe. Het ritueel was eerder te zien toen de Astronauts de Neder landse basketbaltitel vier keer achtereen wonnen van 1999 tot 2002. Atijd belandde de 'scalp' in de prijzenkast. „Maar nu is- ie voor mij", zegt Bennes, ter wijl de champagne van zijn kin druipt. „Ik heb fysiek een zwaar jaar achter de rug en raakte zelfs in de play-offs tegen Eiffel Towers nog aan mijn enkel ge blesseerd. De medische staf heeft me opgelapt en ik heb mijn bijdrage kunnen leveren." Bennes zal amper hersteld zijn van het Amsterdamse kampi oensfeest, als hij al weer het middelpunt is van een volgend partijtje. Overmorgen viert hij zijn 41ste verjaardag. 'Ouwe lui' krijgt de oudste basketballer in de eredivisie geregeld van vijan delijk publiek naar zijn hoofd geslingerd, maar dat motiveert SuperMario alleen maar. „Het respect ontbreekt wel eens. Maar ik sta hier voor de vijfde keer als kampioen. Niet slecht voor een veertiger. Het is niet eens dat ik ambitieus ben. Ik wil bewijzen dat ook een veertiger dit spelletje nog aan kan en er plezier aan beleeft. Het is een ritme waarin ik al twintig jaar zit: werken, trainen, eten, slapen en tussendoor een wedstrijdje. Ik weet niet beter. Zolang ze me op het veld niet voorbij lopen, wil ik ook vol gend seizoen nog spelen." Dat Bennes de aanvoerder is van de kampioen, zegt ook wat over het basketbalniveau in Ne derland. Over zijn opvolgers is Bennes - de goeden niet te na gesproken - slecht te spreken. „Ik was twintig toen ik in de eredivisie begon bij Haaksber gen en het enige dat ik kreeg was een paar schoenen. Tegen woordig verwachten ze'geld, een auto en hebben nog niets bewezen. Ondertussen worden ze door hun ouders opgehe meld en denken ze dat ze er al zijn. In werkelijkheid hebben ze geen talent genoeg of het zit niet goed in hun hoofd. Aan de andere kant zie je overal steeds meer oudere sporters. As we het lichamelijk aan kunnen, hebben we qua ervaring na tuurlijk wat extra's te bieden." Bennes is het type Jan Wouters: je bent blij dat-ie in jouw team speelt en niet bij de tegenstan der. Een winnaar ten koste van veel. De verpersoonlijking ook van Astronauts, dat misschien geen hogeschoolbasketbal speelt maar zich nooit de kaas van het brood laat eten. Op een persoonlijke fout meer of min der wordt niet gekeken. En als de vijfde fout nadert - wat uitsluiting van desbetref fende speler betekent - wordt er een volgende mannetjesputter ingezet, want met Bennes en de ook niet misselijke Milko Lie- verts (36) is daaraan geen ge brek. De Amsterdammers zou den echter tekort worden ge daan met de bewering dat ze enkel kampioen zijn geworden door de beuk erin te gooien. Met de Amerikaanser basket balspelers Joe Spinks en de Let Gintautas Vileita bezit dp wel degelijk brille. Zwolle won drie van de guliere competitieduels de beker, maar op het n suprème waren de Astri ongenaakbaar. Voor zaterdag wonnen en consorten al drie keeQe eenvoudig, waarna de 1 coach Herman van den het programmablaadje tekenen: 'Zo gaat dat m louterde ploegen. Joe S[ jj' Mario Bennes m; niet lauw. As het er om zetten ze een tandje bij den mannen van jongei scheiden.' bi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14