KUNST CULTUUR Een zoektocht naar weemoed vol verrassingen Broers Dardenne winnen tweede Gouden Palm Kunsthal onthult mysteries rond de werken van Gaudi Star Wars III op weg naar record Schrijfster Batya Gur (57) overleden Youssou N'Dour zegt North Sea af Festival brengt jongeren in contact Derde Gou< Penseel voo Van Haeriii Niet klappen maar j wapperen bij Urban Ev! Misschien wel de beroemdste architect ooit bouwde slechts twintig panden HDC941 maandag 23 mei 2005 Jedi Master Yoda in een scène uit 'Star Wars III'. Foto: Reuters los angeles - De nieuwste 'Star Wars'-film is op weg naar zijn eerste record. Uitsluitend de premièrevoorstellingen van 'Revenge Of The Sith' in de Amerikaanse bioscopen brach ten al 16,5 miljoen dollar in het laatje. Daarmee is 'Star Wars III' op weg het record van 'Shrek 2' te breken. Alle eerste voorstel lingen van 'Star Wars' in 2900 Amerikaanse zalen, waren uit verkocht. Ook elders op de we reld worden recordopbrengsten gemeld. In Nederland waren al le voorstellingen woensdag avond en donderdag volledig uitverkocht, meldde distribu teur Fox. In totaal zagen tot vrijdag al meer dan 65.000 mensen de film. Het staat nog niet vast op dit een absoluut re cord is. 'Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith' draait in Nederland in 115 bioscopen. Jeruzalem - De Israëlische cri- mi-schrijfster Batya Gur is op 57-jarige leeftijd overleden in haar woonplaats Jeruzalem. Zij Stierf aan kanker. Gur schreef politieromans met inspecteur Ochayon in de hoofdrol, waar mee zij ook buiten haar eigen land beroemd werd. Ook in Ne derland verschenen vertalingen van haar bestsellers, zoals 'Mu zikale moord' (1999), 'Moord in de kibboets' en 'De literaire moord' (1991). den haag - Youssou N'Dour heeft zijn concert op North Sea Jazz op 9 juli afgezegd. De festi valorganisatie heeft Count Ba- sie Orchestra with The New York Voices als vervanger ge contracteerd. Youssou N'Dour, afkomstig uit Senegal, heeft zijn Europese tournee met het Fa- thy Salama Orchestra moeten afzeggen omdat er meerdere concerten zijn uitgevallen. Daardoor kan hij ook niet aan wezig zijn op de dertigste editie van North Sea Jazz. Amsterdam - Paradiso en Melk weg in Amsterdam nemen ko mend weekeinde deel aan het internationale urban muziek spektakel B-Connected. Het festival heeft gelijktijdig plaats in Amsterdam, Addis Abeba (Ethiopië) en Dar es Salaam (Tanzania). Het evenement wil jongeren met elkaar in contact brengen op basis van positieve actie en een eigentijdse brug tussen Europa en Afrika slaan. De organisatie wil in 2010 B- Connected-festivals in vijftien landen organiseren met een be reik van ruim 200.000 jongeren. De helft van de entree in Am sterdam komt ten goede aan de festivals in Afrika. Voor meer informatie over het program ma: www.b-connected.to. door Pieter van Lierop cannes - De Gouden Palm van het 58ste Filmfestival van Cannes is ge wonnen door de gebroeders Jean- Pierre en Luc Dardenne voor hun so ciaal ultra-realistische film 'L'Enfant' (Het Kind) over een vader geworden jeugdcrimineel. De Belgische broers was in 1999 ook al de hoogste eer ten deel gevallen, toen met het zeer ver wante 'Rosetta'. De Dardennes heb ben zich nu geschaard in een select groepje cineasten (Francis Coppola, Shohei Imamura, Bille August en Emir Kusturica) die ooit de Gouden Palm twee keer wonnen. De op één na meest prestigieuze on derscheiding van Cannes, de Grand Prix, werd gegund aan Jim Jarmusch voor zijn film 'Broken Flowers', waar in Bill Murray als overjarige Don Juan op zoek gaat naar het kind dat hij 20 jaar eerder ooit zou hebben verwekt. De onderscheiding voor de beste re gie kwam terecht bij Michael Haneke, Nederlandse 'Jona/Tomberry' beste korte film in Cannes De korte Nederlandse animatiefilm 'Jona- /Tomberry' is op het Filmfestival van Can nes uitgeroepen tot beste korte film in de Semaine de la Critique, één van de vier belang rijke programma's van het festival. Regisseur Rosto kreeg vrijdagavond in Can nes de Grand Prix uit gereikt. Zender Canal Plus, die de prijs spon sort, heeft de televisie rechten van de film aangekocht. Boven dien krijgt Rosto een luxe verblijf in Frank rijk aangeboden om in alle rust een scenario te schrijven voor een volgende film. 'Jona/Tomberry is een film over reflectie en repetitie. De animatie verkent het universum van de maker en pro beert het onderbewus te van de kijker een spiegel voor te hou den. De twaalf minu ten durende film is in Nederland te zien tij dens het Amsterdam Fantastic Film Festival, dat duurt van 9 tot 15 juni. voor zijn psychologische thriller 'Ca- ché'. De Jury-prijs werd gewonnen met 'Shanghai Dreams', van Wang Xiaoshai, een film over arbeidersfa milies die in de jaren zestig waren ge dwongen tot migratie naar het platte land van China en 20 jaar later nog steeds worden verteerd door heim wee. Grootste verrassing van zaterdag avond was de dubbele bekroning van de door Tommy Lee Jones geregis seerde en pas op de laatste competi- vertoonde neo-westem 'The Three Burials Of Melquiades Estrada'. Daarin speelt de regisseur tevens de hoofdrol van een hedendaagse cow boy wiens Mexicaanse vriend wordt neergeschoten door een patsertje van de 'Border Control'. De moordenaar wordt gedwongen het lijk op te gra ven en mee te sjouwen naar Mexico zodat daar alsnog een fatsoenlijke be grafenis kan plaatsvinden. Het aan 'Peckinpah' herinnerende werkstuk werd bekroond voor het beste scenario, van de Mexicaan Guillermo Arriaga. Daarnaast won Tommy Lee de Prijs voor de beste ac teur. Als beste actrice werd Hanna Laslo onderscheiden voor haar rol in 'Free Zone', een weinig gedenkwaar dige film van de Israëliër Amos Gitai. Over een Israëlische, een Amerikaan se en een Palestijnse vrouw met elk zo hun eigen kopzorgen in het grens gebied tussen Israël en Jordanië. Tegenover de winst van een tweede Gouden Palm voor de broers Darden ne is het des te opvallender dat drie De Belgische broers Jean-Pierre en Luc Dardenne poseren met de Gouden van het 58ste Filmfestival van Cannes. Foto: EPA/NIKO andere filmers die in het verleden tri omfeerden op dit festival, dit keer door de jury - onder leiding van Emir Kusturica - met lege handen naar huis werden gestuurd. Het ov Lars von Trier (Manderlej Wenders (Don't Come Knoei Gus van Sant (Last Days). door Joris Rietbroek noordwijk - Wat is dat toch voor emotie, het gevoel van weemoed? Meer dan bijvoor beeld blijdschap, angst of boos heid lijkt het een ongrijpbaar gevoel. En is weemoed mis schien te meten bij de mens? Dat is de vraag waarop twee wetenschapsters van de Volks zielsuniversiteit Noordwijk (VUN) willen promoveren. Dat kunnen ze natuurlijk niet zon der de hulp van genoeg proef konijnen. Vandaar dat zij sinds gisteren met behulp van vrijwil ligers, niet toevallig allemaal opvarenden van het bootje De Albatros, 'controversiële experi menten' uitvoeren. Die moeten de meest intense weemoed in de mens naar boven halen. Tijdens de Week van de Zee kan zo'n wetenschappelijk onder zoek in de vorm van de muziek theatervoorstelling 'Amuze op Zee' zich maar op één logische locatie afspelen. En dat is na tuurlijk op zee zelf. Vanaf het Noordwijkse strand varen de kortgerokte wetenschapsters daarom tot en met zondag 5 ju ni uit met het 'varend theater' De Albatros, bij zonsondergang en een enkele keer bij zonsop gang. Op het bootje is ruimte voor 20 opvarenden die van de dames een fikse portie wee moed krijgen toegediend. Ver volgens is het de grote vraag wat voor effect dit heeft op de verschillende passagiers. De Week van de Zee is natuur lijk niet de enige reden dat het onderzoek zich voltrekt op zee. Want op het open water is de mens meer op zichzelf aange wezen en zo is de kans dat wee moed de kop op steekt mis schien nog wel groter. Helaas voor de wetenschapsters kon De Albatros gisteren, op de eer ste avond, niet uitvaren vanwe ge een te hevige branding. Maar ja, de wetenschap kan nu een maal niet stil staan, dus heeft het experiment nog steeds plaats op De Albatros, maar dan op het strand. Hoe het experiment nu precies verloopt, kan uw verslaggever overigens niet verklappen. Met zijn medepassagiers moest hij voor het aan boord gaan name lijk een verklaring van geheim- De voorstelling 'Amuze op Zee' beleefde gisteravond haar première. Vanwege de woeste branding kon niet worden uitgevaren en bleef het varend theater De Albatros op het strand. Foto: Dick Hogewoning houding tekenen, zodat het ge heim van de weemoed niet in de verkeerde handen kan val len. Maar een ding is zeker: de zoektocht ernaar zit boordevol verrassingen. Iedere passagier wordt er door de wetenschap sters - actrice Martine Zeeman en zangeres Herma van Pieke ren - volop bij betrokken en moet bovendien ook zelf op zoek naar de weemoed bij zijn medereizigers. Zeeman houdt met haar uitbundige spel alle toeschouwers goed bij de les en gaat met iedereen in gesprek. Van Piekeren zingt tussen de onderzoeksfases door met krachtige stem enkele fraaie lie deren, begeleid door accordeo nist Nicolaas Duin. De overtreffende trap van wee moed, beloven de makers van de voorstelling, verenigd in de stichting Kunstklank. En wie meedoet aan het experiment zal nooit meer dezelfde zijn. Gelukkig voor de passagiers heeft de weemoed niet al te veel vat op ze gekregen. Integendeel zelfs: na cüt opvallend vrolijke experiment verlaat iedereen De Albatros met een glimlach van Meer informatie over de voor stelling en de overige speeldata zijn te vinden op www.kunst- klank.nl utrecht/anp - Het Penseel 2005, de jaarlij voor het mooist geïllu Nederlandstalige kinde toegekend aan Annem Haeringen voor haar boek 'Beer is op Vlini auteur kreeg de prijs uitgereikt in het Centra; um in Utrecht, waar te tijd een tentoonstelling derboekenillustraties b< Annemarie van H; (1959) won twee keei een Gouden Penseel, voor haar tekeningen mok' van Sjoerd Kuyp 2000 voor het door haai schreven 'De prinses lange haren'. Van H schreef het dit jaar be boek - verschenen bij 1 Leopold - ook zelf. Zi daarin het verhaal van 1 die de aandacht prol trekken van een vlinde aanbidt. De Penselen worden door de Stichting CPN kend op voordracht onafhankelijke jury, dit der voorzitterschap v; griet Chorus (hoofdr Leeskraam). Het jur prijst Van Haeringen vi geraffineerde tekst me die de steeds wisselent mingen van Beer treffei geven. „De prachtige zijn van een suggestiev baarheid. Puur en eerli ze de lezer recht in h aldus de jury. De Zilveren Penselen naar 'Waar is de taart?' Tjong-Khing en 'Klein en het meisje' vai Crowther. Uit de 140 ii gen voor dit jaar wen nog Vlag Wimpels to aan Sieb Posthuma voi 1 en de Wolf, Rotraut Bemer voor 'Al mijn lat jou' en aan Wolf Erlbn i? 'Waarom jij er bent'. De uitreiking was voor gekoppeld aan de opei s een tentoonstelling van boekenillustraties. CP ji Centraal Museum wil d deze samenwerking de 1 de jaren meer aandacht k ren voor de gezichtsbi n rol van illustraties in de e literatuur. muziek recensie Hans Keijzers Concert: Can you feel it?! Urban Event voor doven én horenden met o.a. Raymtzer, Sticks en Eboman. Gezien: 21/5, LVC, Leiden. De barmensen van het LVC hebben zaterdagavond bij het Urban Event voor doven en ho renden allemaal een T-shirt met drankafbeeldingen aan. Heel makkelijk om even te con troleren of de bestelling goed overgekomen is. Onderaan de prijslijst boven de bar staat aan gegeven dat je voor één munt oordopjes kunt krijgen. Je zou denken dat daar voor zaterdag avond een flinke streek door heen kan. Toch blijkt dat iets te overmoedig gedacht. Rappers Sticks en JAWAT zor gen voor een heerlijk intro. Vooral Sticks van de formatie Opgezwolle slingert zijn mes scherpe raps met een enorm zelfvertrouwen en een onge looflijk charisma de zaal in. „Kan die beat niet wat harder dan gaan we naar het next level van de hip hop", roept de rap per met veel bravoure. Felle lichtpanelen zijn naast het po dium opgesteld en aan beide kanten staan verhoogde snel- trillende vloerdelen klaar. Peter uit Amsterdam vertelt dat je de beat van je tenen t nek voelt tintelen. „Maa kan ook te hard hoor, alv te nadrukkelijk is dan h het bijna niet uit!" Grap te zien is het verschil in ging bij de toeschouwei je handen in de lucht", schreeuwt Sticks, en he n de hip hop publiek maa a karakteristieke verticale n ging met de uitgestoken j( Een heel andere bewegi zien als twee mannen 0 toneel een grap maken hulp van gebarentaal. V zoekers wapperen onm met de handen. Hoofdact Raymtzer, vai e het nieuwe album 'Ray uitgekomen, heeft moei het voorprogramma te f fen. Raymon Renssen h lr neiging zich in zijn raps te overschreeuwen. Tek heeft Raymtzer voldoen melden maar zoals Stiel e voorprogramma de zaal 1, kop krijgt lukt Raymtzei ,g Een doventolk probeert als het gaat de snelle ra| j„ Raymtzer synchroon te len. 'e Eboman weet met zijn i j en videowerk een mooi 5 te slaan en flink wat zin te prikkelen. Mooie verl filmpjes brengt Jeroen 1 ;n met sterke beats die tril de vloerdelen tot aan je door Yvonne Keunen Rotterdam - Liefhebbers uit de hele wereld gaan er speciaal voor naar Barcelona, de stad waar bijna al zijn bouwwerken staan. Wie dichter bij huis wil wegdromen bij de bontgekleur de, mozaïekbank van Park Güell, de zwierige Jugendstilra- men van Casa Miléen de duize lingwekkende torens van de Sa- grada Familia kan nu ook te recht in Rotterdam. Daar wijdt de Kunsthal tot en met half september een tentoonstelling aan misschien wel de beroemd ste architect ooit: Antoni Gaudi. Wat maakt Gaudi (1852-1926) zo vermaard? De kwantiteit van zijn werk kan het niet zijn: hij bouwde maar twintig panden. Aan één wordt nog steeds ge werkt: de imposante kathedraal Sagadra Familia. Ook aan de geografie kan het niet liggen, aangezien hij nooit buiten de landsgrenzen van Spanje bouwde en zich vooral concen treerde op de Catalaanse hoofdstad. Kunsthal-conservator Benno De torens van de Sagrada Familia in Barcelona, Antoni Gaudi's beroemdste werk. Foto: Ron Pichel Tempel kan de vraag voor zich zelf wel beantwoorden: „Het zijn de constructies. Die vind ik echt geniaal. De organische ge bouwen van Gaudi zijn niet al leen sprookjesachtig mooi, maar zitten ook zeer ingenieus in elkaar." Neem de Sagadra Familia. De kathedraal is het voorbeeld van Gaudi's ontdek king dat schuine pilaren veel last kunnen dragen: het mid denschip staat een eeuw later nog steeds overeind. De archi tect liet zich ervoor inspireren door een eucalyptusboom. „Maar de enige manier om te begrijpen hoe hij op die manier heeft kunnen bouwen, is het beschouwen van een hangmo- del dat uitgaat van de zwaarte kracht", zegt Tempel. In de Sagrada Familia staan sommige bezoekers er uren ge fascineerd naar te kijken, maar ook in de Kunsthal is zo'n hangmodel te zien. „Aan de hand van alleen tekeningen kan het verhaal van Gaudi niet wor den verteld. En de gebouwen staan nu eenmaal niet hier, maar in Spanje", aldus Tempel. „Niettemin denk ik dat we een goed beeld van zijn werk kun nen laten zien. Ook aan men sen die nooit in Barcelona zijn geweest." Behalve met het hangmodel wordt aan de hand van ma quettes, schilderijen, bouwte keningen en foto's een beeld geschetst van de architect die Moorse architectuur en Ju gendstil verwerkte tot een ge heel eigen stijl. Niet alleen voor de gebouwen zelf, maar ook voor hun interieur. Gaudi liet niets aan het toeval over en ontwierp in zijn werken letter lijk ieder detail. Tempel: „We laten daarom ook deuren zien, mozaïeken en meubels. Gaudi was naast architect ook een be langrijk vormgever. Die combinatie komt duidelijk terug in zijn fascinatie voor schoorstenen en ventilatieto- rentjes. Gaudi maakte er eigen zinnige sculpturen van die vaak doen denken aan mythische fi guren. In de Kunsthal is een origineel gipsmodel te zien van de bijzondere schoorstenen bo venop Casa Milé, die lijken op middeleeuwse strijders met maskers op. Hoewel Gaudi al bijna tachtig jaar dood is, wordt zijn werk nog steeds met mysteries om geven. Zo wordt nog steeds be discussieerd waar Gaudi zijn inspiratie vandaan haalde. Hoewel het niet kan worden aangetoond, stelt de Kunsthal dat een aantal gebouwen tot stand kwam dankzij de opera's van Wagner. Tempel: „In de opera 'Parsival' staat de zoek tocht naar de heilige graal cen traal. Die wordt uiteindelijk ge vonden in een burcht. Op de toneeldoeken uit de tijd van Gaudi, van wie vaststaat dat hij naar de opera ging, staat een burcht afgebeeld die erg doet denken aan de Sagrada Fami lia." Maar misschien is vooral het le ven van Gaudi zelf een mysterie gebleven. Het waren 74 jaren vol tegenstellingen. Hij eindig de weliswaar wereldberoemd, maar toen hij vlak voor zijn dood onder een tram liep, werd hij door niemand herkend. In zijn jonge jaren was de Cata laan overtuigd nationalist, ter wijl hij zich de tweede helft van zijn leven, als een devoot rooms-katholiek, vol overgave wijdde aan de bouw van een kathedraal. En gedroeg hij zich aanvankelijk nog als verwijfde dandy, aan het einde van zijn leven stond soberheid juist hoog in het vaandel. In één ding was Gaudf echter zijn le ven lang consequent: vanaf het moment dat hij ging ontwerpen verhief hij architectuur tot kunst. 'Gaudf. Dromen en Bouwen', t/m 18 september, di. t/m za. 10.00-17.00, zon- en feestda gen 11.00-17.00 uur. Kunsthal Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10