REGIO Vogelterreur beleeft momenteel hoogtepunt Vlaaien op de grond en op je bord nimo genoeg voor ondernemersclub Zoeterwoude roomstoring legt eubelplein plat i andidaat-kopers Europaschool lillen eerlijke kans Leiderdorp dt open huis 'De Vriendschap gaat niet dicht' LS Genieten van lekkers en natuur in Warmond Nieuw bestuur SP Leiderdorp 'Er is niets voor mensen die alles weigeren is in deze tijd belangrijk om te weten wat je buurman doet' dorp - Wat doet nou zo'n ■nteraad? Om daar een j inzicht in te geven, W ie gemeenteraad Leider- I Dpen huis. Dat gebeurt op lag 28 mei tussen 10.00 en uur in het gemeentehuis Statendaalder. jster er auto en - Een 16-jarige is gisterochtend in hoten onder een auto te ekomen. Het ongeluk ge- op de kruising van de jin Julianalaan en de straat. Het meisje liep en nekletsel op. zaterdag 21 mei 2005 vervolg van voorpagina oegstgeest - Hongerige, agressieve kauwen terroriseren de Lange Voort in Oegstgeest. En dat probleem los je niet even snel op, laat voor lichter Jan-Willem Anholts in zijn reactie door schemeren. „Tegen de tijd datje een vergun ning binnen hebt om ze te bestrijden, is de overlast al weer sterk verminderd. Binnenkort krijgen de winkeliers een brief van ons met een aantal tips." De vogelterreur beleeft momenteel zijn hoog tepunt. „Dat komt omdat de jongen gevoed moeten worden. Die taak is zo belangrijk, dat de kauwen feller zijn en meer risico's durven nemen", aldus Anholts. Corvus monedula alias kauw. Je moet deze vogel niet verwarren met de kraai, al behoort de kauw ook tot de kraaiensoort. De volwas sen kauw (zwarte veren, grijsachtige kop en zwarte snavel) is zo'n 35 centimeter lang en weegt een half pond. Het mannetje en het vrouwtje lijken op elkaar; meneer kauw heeft geen ander verenldeed meegekregen. In de maand mei legt mevrouw vier tot zes ei eren. Die worden achttien dagen lang be broed. De jongen blijven daarna ongeveer een maand op het nest. „Het probleem is vergelijkbaar met de terreur van de zeemeeuwen", vindt Jac van der Plas, die elk weekeinde met zijn mobiele viswinkel op de hoek van de Irislaan staat. „Zeemeeu wen kunnen ook knap vervelend zijn. Ik spreek uit ervaring. Zeemeeuwen zijn gek op- viskoppen. Vooral de ogen zien ze als de ul tieme lekkernij. Ik heb een zalmkop in de vi trine liggen. Vandaag is een zeemeeuw al twee keer met z'n kop tegen het glas gevlo gen." „Dat is vast een zeemeeuw uit Katwijk ge weest", reageert een klant van Van der Plas. „De Leidse zeemeeuw doet zoiets stoms na tuurlijk niet." Ook voorbijganger Jan van den Berg oppert dat de kauwen nu extra agressief zijn omdat ze hun jongen moeten voederen. „Ik heb vandaag de zorgdag en ben met mijn zoontje dc boodschappen aan-het-doen Maan ik geef mijn kind niets te eten, hoor. Hij kan zeuren tot hij een ons weegt; nog geen soepstengel krijgt hij in de hand. Ik wil geen agressieve vo gels bij de wandelwagen. Verderop zit Liesbeth Schoorl op een muur tje. Voor haar staat dochtertje Lara. Het drie jarige meisje hapt van een amandelbroodje. In een mum van tijd heeft zich een kolonie kauwen rond het kind verzameld. Als aasgie ren begluren de vogels Lara van nog geen hal ve meter afstand. Schoorl beschermt het amandelbroodje met haar handen. Af en toe probeert ze de zwarte vogels weg te jagen. Dan vliegen de kauwen even op om een paar seconden later weer op een andere plek in de buurt van het kind neer te strijken. „Nee, ik vind het niet eng. Wel vervelend. Maar Lara vindt het gedrag van de vogels wel bedrei gend." Prompt begint het meisje te jammeren. Het broodje smaakt haar niet meer. ra? oman Leefmans mi I ete. dorp - Een stroomstoring en gisterochtend het Meu- ero (in en aangrenzende be- i platgelegd. Volgens een y, Ivoerder van elektriciteits- cht ncier Nuon ontstond de 0p eten spanningsonderbre- 10{ ij McDonald's. De storing eke omstreeks 9.30 uur opge- en het duurde tot 12.30 jwJoordat deze was verhol- oi; Ween de hamburgerketen en gwat langer zonder elek- isu it. Het Rijnland Zieken- (l viel net buiten het sto- l ebied. „En wij hebben lit soort gevallen noodag- en", aldus een woord- ■lki 'er. n h oom was de hele ochtend s 0 thakeld bij het politiebu- eell de meubelwinkels en de bod i bedrijven tussen rijks weg A4 en de Persant Snoep- weg. Over de exacte oorzaak kon een woordvoeder van Nuon niets anders melden dan dat McDonald's de bron was. „Zonder dat we daarmee aan geven dat McDonald's er ook schuld aan heeft." Martien Kop, exploitant van de hamburgergigant, kon niet an ders dan zijn vestiging sluiten. „Bij ons draait uiteraard alles op elektriciteit. Van een geval als dit maken we direct melding bij onze verzekeringsmaat schappij." Volgens Nuon was de stroom op sommige plaatsen in het ge noemde gebied nooit helemaal uitgeschakeld, maar ging de spanning door nog onopge- ldaarde reden van 220 naar 110 volt. Daardoor bleef bij enkele winkels op het Meubelplein de verlichting 'zachtjes' branden. zoeterwoude - Marina Bosman is in paniek. Sinds er berichten in de media verschenen over de verkoop van café De Vriend schap in Zoeterwoude, krijgt de uitbaatster van het party-café aan de Miening amper nog re serveringen voor een feest of een borrel. Veel mensen den ken volgens haar nu ten on rechte dat het café dicht is of dicht gaat. Bosman zou wel van de daken willen schreeuwen dat van sluiting geen sprake is. „Van iedereen hoor ik: wat jam mer dat je ermee stopt! Daaruit blijkt helaas dat de meeste mensen alleen maar de koppen in de krant lezen. Als ze beter hadden gelezen, hadden ze kunnen weten dat ik gewoon doorga." Marina Bosman huurt het pand al een paar jaar van Cor Bronk, die het pand on langs te koop heeft aangebo den. Eventuele verkoop heeft geen consequenties voor Bos man, omdat ze een huurcon tract heeft dat nog zes jaar gel dig is. „Wie het pand koopt, krijgt mij erbij", aldus Bosman. iari J Chii ra «lyNihof rloo te e naar - Wassenaarder Pe- mej d Selm en zijn vrienden t0f ing dat de Europaschool 5e un neus voorbijgaat, als van de gemeente door- gemeente wil het ka- ^'Jistieke pand uit de jaren via openbare inschrijving len. Van Selm, die al ja- K{ rliefd is op het gebouw Van Zuylen van Nijevelt- zet daar vraagtekens bij. bang dat een projectont- aar, die het grote geld met het gebouw aan de it. „Dan loopt de ge- het risico dat de ver- pel ng van de school wordt 7 Yi, ffeld en er vervolgens ap- 0B oen ten in worden ge- die onbetaalbaar wor- Al een jaar of vijf loopt de laarder samen met een vrienden het gemeente- j lat om de school te ko- Jl e willen in de lange vleu- n het gebouw vijf eenge- iningen maken, waarin gaan wonen. Het korte rillen ze verbouwen tot ^(Jpartementen. Ie fa ?lm zou graag zien dat de inte van kandidaat-ko- 'tw ist dat ze hun ideeën over 1 J, (gelijkheden van het pand op papier zetten. „Zo kan de gemeente niet alleen kiezen uit de hoogste prijs, maar ook uit het beste idee." Eén succesje hebben Van Selm en zijn vrienden al geboekt. De Wassenaarse politiek twijfelt er net als zij aan of burgemeester en wethouders wel goed naar de constructie van het pand hebben gekeken. Het college wil dat de koper twaalf tot veer tien appartementen in de school maakt. Maar volgens Van Selm is het vrijwel onmo gelijk om er uitsluitend appar tementen in te maken. „De eni ge methode om dat te doen is om alles te slopen, behalve de buitengevels, en dan opnieuw te beginnen. De vraag is of dat wenselijk is." De Europaschool is al geruime tijd niet meer in gebruik als school. In het pand zitten een aantal instanties, waaronder de speel-o-theek. Zij verhuizen voor de zomer van 2006 naar een ander onderkomen. B en W denken aan twaalf tot veertien appartementen voor zowel ou deren als jongeren, met een op pervlakte van 80 tot 100 vier kante meter. De appartemen ten op de begane grond zijn be doeld voor ouderen en moeten Tevensloopbestendig' zijn. Rose Marie Keijzer (links) wandelt met dorpsgenoten tussen de pinken in de Zwanburgerpolder: Je kunt ze rustig aanhalen en knuffelen, er lopen geen stieren tussen." Foto: Henk Bouwman door Janneke Dijke warmond - Verse koeienvlaaien liggen op je te wachten als je van de pont af komt. Ze omzeilen is er niet bij tijdens de wandeling door de Zwanburgerpolder in Warmond. De producenten staan even verderop te grazen. Pinken zijn het, jonge koeien van het supernieuwsgierige soort. De VW Warmond heeft speciaal voor dit seizoen een nieuwe route ontwik keld: de Koei-en-Vlaaitocht. De variatie op de zes kilometer lange Zwanburger- route is een arrangement waarbij alles is inbegrepen: vlaaien op de grond en op je bord, plus twee keer overvaren met een pontje. „Heerlijk hè." Rose Marie Keijzer snuift de frisse ochtendlucht op en kijkt om zich heen. De zon schijnt, op het water van de Kagerplassen is het rustig en in de wei dartelen koetjes en fluiten kievi ten, grutto's en tureluurs. „En dat op steenworp afstand van de stad." Aan de horizon steekt de Leidse Merenwijk af, maar auto's rijn hier niet te horen. Keijzer is vrijwilligster bij de Warmondse VW en bedenker van het wandelarran gement. „We willen elk jaar iets nieuws aanbieden. We hebben hier in War mond elf campings met heel veel terug kerende toeristen. Ook voor mensen uit de omgeving is het leuk als er elk jaar iets anders te doen is." Wandel- en fiets tochten met een bijpassend hapje en drankje slaan aan, merken de VVVs in de regio HollandRijnland. Vanaf het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoom vaart salonboot De heere Schouten je over naar de Zwanburger polder. Als de rode blaarkoppen zin hebben staan ze je daar al op te wach ten, zo niet dan kom je ze halverwege de wandeling vanzelf tegen. Wandelaars kunnen de koetjes gerust aanhalen en knuffelen, vertelt Keijzer, terwijl ze er zelf eentje een aai over de bol geeft. „Ze zijn redelijk tam en er lopen geen stieren tussen." Sommige leken denken dat het alleen maar stieren zijn. „Ze hebben inderdaad niets tussen de benen hangen, maar dat komt doordat ze nog zo jong zijn." De jonge koetjes zijn nog lekker speels. Op een van de eerste dagen dat de wan delroute dit seizoen geopend was, ren den de pinken achter een groep dames aan, die het gelik en geknabbel aan hun kont minder grappig vonden. Inmiddels zijn de dieren al wat gewend aan wan delaars. Maar van angstig wegrennen, zoals hun moeders kunnen doen, is geen sprake. Wie van plan is de Koei-en-Vlaaitocht met een groep van ongeveer tien man of meer te lopen, kan zich van tevoren melden bij de VW Warmond. „Dan kunnen ze er een begeleider bij krijgen die uitleg geeft over het gebied en de na tuur." Keijzer is zelf uitstekend geschikt als gids. „Deze salonboot, ook wel een notarisboot genoemd, stamt uit 1908", vertelt ze bij het aan boord gaan van het veer. „Daar, achterin in het midden, heeft prinses Maxima gezeten tijdens haar kennismakingstocht door Kinder dijk. Deze boot is daar toen over land heengebracht. Met een rolstoel lukt het niet om aan boord te komen, maar je kunt deze route wel lopen met zo'n ter reinbuggy." Wel even de vlaaien uit de wielen borstelen na afloop. De wandeling voert rond 't Joppe. Keij zer wijst op de molens in de omgeving, op de vogeluitkijkpost, op boerderij De Eenzaamheid (uit 1890), op de beton nen starttoren bij de Kaagsociëteit (art deco uit 1921), op de weidevogels en op het dijkje. „Hier kun je gerust gaan pick nicken, maar je moet je er wel netjes ge dragen, want het is een natuurgebied." Ze loopt verder. „Daar achteraan, voor bij De Eenzaamheid, ligt de Armenkaai. We weten niet precies waar die naam vandaan komt. Wellicht kapten de ar men er vroeger stookhout, maar er wordt ook verteld dat mensen daar van daan gratis naar de zeilwedstrijden kwa men kijken." Na een wandeling over de Zwanburger polder en de recreatiegebiedjes Strengen en Tengnagel eindigt de wandeling bij de kiosk op Koudenhoom. Even de schoenzolen schoonborstelen en genie ten van het lekkers op je bord. De Koei-en-Vlaaitocht kan tot en met 3 september gelopen worden, alleen op zaterdagen. Voor vijf euro is bij de Warmondse WV (Dorpsstraat 4a) de wandelroute verkrijgbaar inclusief cheques voor overvaarten, drankje en gebak. leiderdorp - De gemeente raadsverkiezingen in Leider dorp, 8 maart 2006, werpen hun schaduw in Leiderdorp ver vooruit. De WD hield donder dag een politiek café over het seniorenbeleid dat in de ver grijsde forensengemeente speerpunt van het liberale ver kiezingsprogramma wordt. En nadat Burger Belangen en D66 eerder deze week met het oog op de verkiezingen een verre gaande samenwerking aankon digden, is het nu de beurt aan de SP. De Socialistische Partij heeft een nieuw zeskoppig be stuur aangesteld dat de weg richting de eerste zetel in Lei derdorp ooit is ingeslagen. De bestuursleden Jean-Paul Voets en Ronald van Melle rijn aan gevuld met Joop van Wallinga, Mirjam van Sintmaartensdijk. Jan Brouwer de Koning en Jan Domburg. Volgens voorzitter Voets rijn enkele punten uit het nog te presenteren verkiezingspro gramma al duidelijk. De SP gaat zich inzetten voor groenbe- houd, jongeren en mensen in achterstandssituaties. Daar naast blijft de SP een actiepartij die aan de ene kant ouderen helpt bij het invullen van hun belastingformulier, maar ook de straat op gaat 'om te voorko men dat er een school pal langs de A4 komt'. vervolg van voorpagina lisse - Woningbouwvereniging Trias, waarvan de twee Lissese vrouwen een woning huurden, heeft hulp geboden bij het zoe ken naar een nieuw huis. Maar die hulp werd geweigerd. „We hadden al alles gedaan om de uitzetting te voorkomen, maar het leek dat ze per se hun oude woning wilden verlaten", zegt P. Langezaal van Trias. „Toen stonden ze opeens op straat. Ze weigerden pertinent om onze hulp te aanvaarden. Dit is een afschuwelijke situatie, waar wij geen raad meer mee weten. Siemer van de ISD: „Officieel heeft mijn organisatie niets met die mensen te maken, omdat ze geen uitkering hebben of had den. En ook bij schuldhulpver lening rijn ze onbekend, hoe wel ik zeker weet dat hun wel hulp bij de schuldsanering is aangeboden. Die hebben ze dus geweigerd." Hij zou graag willen zien dat mensen in dergelijke situaties tegen zichzelf in bescherming genomen zouden kunnen wor den. „Ongelooflijk, maar alle Nederlandse regels en bepalin gen hebben hier geen oplossing voor. Een gedwongen opname bijvoorbeeld kan niet. Dat is al leen mogelijk bij een acute cri sis en daar is hier geen sprake van. Er is niets voor mensen die alles weigeren." Wethouder Van der Zwet denkt enige vooruitgang te hebben bespeurd: „We hebben vrijdag morgen met de vrouwen ge sproken over een noodoplos sing. Er lijkt wat bereidheid te rijn om mee te werken. Dat is goed, want je mag van mensen verwachten dat ze verantwoor delijkheid voor hun eigen situa tie nemen. Ik hoop echt dat we daar na het weekeinde verder mee kunnen komen. Andere buurtgenoten hebben de vrouwen te eten en te drin ken gegeven. Siemer heeft ook gehoord dat ze geld van buurt genoten kregen. „Dat is eigen aan een dorp als Lisse. Daar trekken de mensen zich nog wat aan van dit soort trieste ge vallen. In een grote stad zou je compleet aan je lot overgelaten worden." De twee vrouwen laten zich niet uit over het waarom van hun situatie en de redenen om hulp bij het zoeken naar woon ruimte te weigeren. Zij blijven in het bushokje, totdat de zaak is opgelost. Maar hoe dat moet gebeuren, dat blijft voorlopig nog onduidelijk. ^Judy Nihof Jwoude - Het idee ontstond in w eg. Waarom, vroegen Yvonne 8 r Geest, Harry Mos en Pieter ich een tijdje geleden onder het van een biertje af, richten we ndememersvereniging op in woude? Het is volgens het drie- t alleen 'leuk en handig' om el- azo'n club beter te leren ken- ervaringen uit te wisselen. Ook then prettig om samen op te gials er belangrijke zaken in het •elen. „De gemeente heeft nu atform om mee te praten. Het 'P dingen makkelijker", aldus Me van der Geest, mede-eigenaar fé De Meester. iegefecte aanleiding voor de oprich- )Steit er niet. En dat is volgens Pieter ien. tpmerkelijk. De drie initiatiefne- wpli (ebben geen ruzie met een in- L Ti of met de gemeente of de pro- we I Vaak zie je ondernemersver- mei 6en ontstaan vanuit een bepaal- lcoi tede, maar bij ons is het geen Ki (van mobiliseren", aldus Koek, Rj I administratiekantoor heeft, ■ntn het volgens Hugo Choufour, iern 'onlangs enthousiast bij de oetc datiefnemers aansloot, ook (rol ten toeval dat het idee voor een 'emersvereniging onlangs op- Ie. Nu het economisch minder bbe ebben ondernemers elkaar vol gens hem meer nodig. „De kosten voor ondernemers stijgen en de omzet stijgt niet navenant. Dat betekent dat je inventief moet zijn, dat het weer aankomt op ondernémen", aldus Choufour, van de op industrieterrein Grote Polder gevestigde groothandel Verra. „Het is in deze tijd belangrijk om te weten waar je buurman mee be zig is. Misschien kun je wat voor elkaar betekenen. Ik wist bijvoorbeeld hele maal niet van het bestaan van rijn tekstbureau af', knikt Choufour naar Harry Mos. „Als ik straks een tekst no dig heb, ga ik dus niet meer zoeken in de Gouden Gids." Om de belangstelling voor een Zoeter- woudse ondernemersvereniging te peilen, organiseerden de drie initiatief nemers in oktober een bijeenkomst. Via het bestand van de Kamer van Koophandel schreven ze 620 Zoeter - woudse ondernemers aan. Er kwamen 55 enthousiastelingen op af. „Het was meteen bloedgezellig", aldus be- drijfsjoumalist/tekstschrijver Harry Mos. „En het leuke was dat vijftien on dernemers aangaven in het bestuur te willen gaan ritten. Dat is een enorme luxe." Dinsdag 24 mei is de oprichtingsverga dering in café De Meester. Vanaf 20.00 uur stellen de kandidaten voor de ver schillende bestuursfuncties zich aan de aanwezigen voor. Aan de bar van café De Meester ontstond bij Harry Mos (links) Pieter Koek (tweede van links) en Yvonne van der Geest het idee om een ondernemersclub op te richten. Hugo Choufour (achteraan) sloot zich later bij het drietal aan. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15