ECONOMIE Sterk eerste jaar voor Air France-KLM China verwijt Europa en VS dubbele moraal Nederland in toekomst minder kwijt aan EU AIR OPTA vertrouwt kabelexploitanten niet Arbeidsinspectie pakt illegale arbeid fors aan KLM AFM waarschuwt voor Ed Maas FNV voert actie voor pensioen van migranten 'Concurrentie energiemarkt onvoldoende' Ruim 20 procent meer winst Robot te huur ekeringen via Dienstenbond K>rp - De CNV Diensten- iat haai' leden -tegen ge- italing- loopbaanbege- en afdekking van inko- irlies bij werkloosheid durige ziekte aanbieden, ekering krijgt de naam aor Zeker'. „Wij voor- trmee in een behoefte", :rt voorzitter Swager- )ntslagen zijn aan de in de dag en op sociale ringen wordt steeds ïknibbeld." De meeste den kampen met leden- in proberen daarom ditionele rol van belan- artiger te verbreden. :kap Russen rocent illegaal Eenvijfde van het Rusland is zonder toe- ng gekapt. Dat heeft het ie ministerie van eco- ie ontwikkeling en han- ■ndgemaakt. De export lewerkt hout naar China trtien keer groter dan geleden, aldus het de- 25 ent. De prijzen zijn ^erder naar beneden ge- dus een fuctionaris die ncrete cijfers gaf. De to- bouw in Rusland omvat an 82 miljard kuub. Dat eer zoveel als in de VS. r opdrachten cheepsbouw ieer - De zeescheeps- eeft het afgelopen jaar miljard euro aan or- >oekt. Dat is meer dan niljoen van vorig jaar en ;r dan de in november ite 1 miljard. In totaal is - heepsbouw in 2004 miljard euro omgezet, li is volgens de Vereni- derlandse Scheepsbouw 58 ie vooral te danken aan ing van de vrachttarie- ederland 0,5 jen werklozen Nederland telde ■lopen kwartaal een half werklozen. Dat komt het Centraal Bureau Statistiek neer op 6,9 van de beroepsbevol- werkloosheidscijfers tl maanden licht. Dat )k uit een vergelijking percentage in het afge- wartaal met dat in 2004. as 6,7 procent werkloos. onderzoekt nvoorziening ic - De Nederlandse ngingsautoriteit heeft sek rapport opgemaakt cht bedrijven in de lorziening. De toezicht- verdenkt de bedrijven, Jer meer plantsoenen 00 Duden, van vooroverleg tbare aanbestedingen, directeur-generaal Kalb- jsteren bij de presenta- tet jaarverslag. De be- zouden in 2004 de re- iben overtreden. De xd getipt tijdens het tudeonderzoek. vrijdag 20 mei 2005 door onze correspondent Erwin Tuil Peking - De Europese Unie is hypocriet, hanteert een dubbe le moraal en is protectionis tisch. De Chinese minister van handel Bo Xilai windt er geen doekjes om en herhaalt dage lijks dat de textielsector van zijn land slecht behandeld wordt. Vrije handel is mooi, maar zo dra China profiteert van de in ternationale spelregels daar voor, worden de regels bijge steld. Tenslotte kan China al leen maar meer exporteren als er elders niet meer geïmpor- teerd wordt. Er is dus kennelijk vraag naar Chinese textiel. China is kortom nogal veront waardigd over de importquota van de Europese Unie voor vlasgaren en T-shirts. Bo zei gisteren dat China zich niets zal aantrekken van de importquo ta. Die komen niet alleen van Europa, maar ook van de VS die ook overhoop liggen met China over goedkope textiel. Sinds be gin dit jaar vervielen de import restricties door het Chinese lid- mloop op Lidl treinkaartjes In de Duitse filialeh ermarktconcern Lidl treinkaartjes verkocht ;r mensen de trein in Voor de winkels verza- zich duizenden men en kwamen voor niets, iken waren snel door irraad heen. Voor twee irtjes voor een willekeu- rekenen de spoorwe- ddl 49,50 euro. Nor- ist een enkeltje Berlijn- !n ruim het dubbele. iweek hbo It variabel kc - Het personeel in het eroepsonderwijs (33.000 mers) krijgt een variabe- kveek van naar keuze 36, uur (nu 40,5 uur), or ontstaat ruimte voor opnemen van verlof, ■urt dat nog bloksgewijs imer. In de nieuwe CAO, >t tot 1 januari, zit ook nsverhoging van 0,6 en een eenmalige uit- 'an 125 euro. iddeling in liet hoveniers FNV Bondgenoten at het conflict over de rs-CAO (14.000 werkne- Jeen nog op te lossen een bemiddelaar. De d heeft het CNV en Versorganisatie VHG op en hiermee akkoord te aders volgt op 6 juni een ke staking. De FNV voert (en een akkoord waar- et CNV een handteke- *ft gezet. Tuinlieden daardoor in de drukke 20 uur extra moeten die zij kunnen com- 'n in de slappe winter- V eist ook 1,25 procent on. den haag/gpd - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) twij felt aan de betrouwbaarheid van vastgoedondernemer Ed Maas. Daarom worden beleg gers gewaarschuwd voor de grote man achter het bedrijf en beursfonds VHS. Aanleiding is het onderzoek van justitie naar Maas. „Dat iemand als ver dachte wordt beschouwd door het openbaar ministerie is voor ons reden om te twijfelen aan de betrouwbaarheid", aldus een woordvoerster van AFM. De Wassenaarse multimiljonair wordt verdacht van aandelen handel met voorkennis. Hij zou de koers van de VHS-aandelen hebben gemanipuleerd met ge heime aandelentransacties. AFM doet al sinds eind 2003 onderzoek naar mogelijke maatschap van de Wereldhan delsorganisatie WTO. Hoewel de Europeanen en Amerikanen dit al jaren zagen aankomen, lijken ze toch over donderd te zijn door de massa goederen die China kan expor teren. De productie in Europa en de VS raakt er danig door in het nauw. De textielexport naar Europa bijvoorbeeld werd bijna verdubbeld. Al enige tijd is de Spaanse schoenensector erg ongelukkig met China. De helft van de schoenen die in Spanje worden verkocht komen daar namelijk vandaan. Dat de Chinese export zo toe neemt komt deels door de zeer lage arbeidslonen in China. Voor buikwaar als textiel liggen de maandsalarissen tussen de 150 en 200 euro. Binnen China kunnen die salarissen nog lager liggen. De productiviteit ligt niet per se hoger, maar geen westerse producent kan op te gen de spotgoedkope Chinese arbeider die langer werkt, nau welijks extra loonkosten heeft en niet de arbeidsvoorwaarden geniet die de collega in het Westen heeft. Daarnaast heeft China het voordeel van een zeer gunstige wisselkoers. De koers van de Chinese renminbi is gekoppeld aan de dollar. Eigenlijk is die koers te laag en zou de renmin bi dus duurder zijn. Als de wer kelijke koers zou worden ge hanteerd dan zouden de Chine se producten ook duurder zijn. Maar omdat Peking de koers niet vrij wil geven, heeft het zo een oneerlijk handelsvoordeel gecreëerd. Hoewel zowel Europa als de VS daar last van hebben, maken de Amerikanen zich vooral druk over de renminbi omdat hun munt er aan gekoppeld is. Was hington probeert al maanden China te dwingen de koers vrij te laten. Anjerikaanse waar zou dan meer kans krijgen. De druk op Peking heeft tot nu toe er al leen toe geleid dat Peking nog meer de hakken in het zand zet. Minister Bo vindt dat de Euro pese Unie, de belangrijkste handelspartner van China, van een mug een olifant maakt. „De exportstijging van sommige textielcategorieën (naar Euro pa) verstoort de markt van de importerende landen niet," zo zei hij onlangs. Bovendien, zo redeneren de Chinezen, Europa exporteert meer naar China dan andersom. Vorig jaar was dat 300 miljard euro en China ver wacht dat over 10 jaar voor 900 miljard zal worden ingevoerd. koersmanipulatie. In januari begon het OM met een onder zoek naar Maas maar dat is pas over enkele maanden afgerond. Dat zijn klant verdachte is, is oud nieuws, vindt Maas' advo caat Oscar Hammerstein. „Wij hebben op 18 januari al een be richt verspreid waarin staat dat er een onderzoek naar hem is ingesteld. Er is huiszoeking ge daan, documenten zijn in be slag genomen en de heer Maas is verhoord. De AFM probeert VHS te beschadigen, vermoedt Hammerstein. „Het is het best renderende bedrijf van Neder land en het heeft vorig jaar de hoogste winst ooit gemaakt. Ondanks alle narigheid. Dat het zo goed gaat, is de AFM kenne lijk een doorn in het oog. Het is meer dan treurig." door onze correspondent Hans Certsen brussel - Nederland gaat in de toekomst minder geld betalen aan de Europese Unie. De Europese meerjarenbegroting voor de periode 2007-2013 moet zo'n 10 procent lager worden dan de Europese Commissie heeft voorgesteld. Dat zijn de belangrijkste onderdelen van een voorstel dat EU-voorzitter Luxemburg gisteren ge daan heeft. Luxemburg wil in juni een akkoord be reiken. Of dat lukt hangt vooral af van Groot-Brittannië. Dat land heeft ooit on der premier Thatcher een forse korting op de EU-bijdrage bedongen omdat het toen nog relatief arme Groot-Brittannië nauwelijks profiteerde van de Europese landbouwsubsidies. De Britse korting is in de loop der jaren opgelopen tot ruim 4,5 miljard euro dit jaar. Alle lidstaten, ook de relatief arme nieuwe lidstaten in Centraal- en Oost Europa, betalen daar indirect aan mee. De Britse korting is volgens velen totaal niet meer gerechtvaardigd omdat het Verenigd Koninkrijk nu tot de rijkste EU-landen behoort. Maar de rebate" kan niet ineens worden afgeschaft om dat Groot-Brittannië dan een veto zal uitspreken. De Luxemburgse premier Juncker heeft nu voorgesteld om de Brit se korting in 2007 te bevriezen op onge veer het huidige niveau en deze daarna geleidelijk aan te verlagen. Dat zou de EU over de periode 2007- 2013 zo'n 8 miljard euro aan extra in komsten opleveren. Een deel van die ex tra inkomsten zouden kunnen worden gebruikt om de nettobijdragen van lan den als Nederland, Duitsland en Zwe den te verlagen. Die drie landen zijn nu de grootste nettobetalers aan Brussel. Nederland betaalt per hoofd van de be volking het meest van alle lidstaten. Nederland heeft lang aangedrongen op een algemeen correctiemechanisme voor landen die veel meer aan Brussel afdragen dan ze in de vorm van subsi dies terug krijgen. Het Luxemburgse voorstel gaat minder ver, maar komt wel een heel eind tegemoet aan de Neder landse wensen. Afgelopen weekend liet minister Zalm (financiën) al doorsche meren dat er met hem ook over andere oplossingen te praten valt. „Het gaat ons uiteindelijk om de pegels", zei Zalm toen. Luxemburg heeft verder voorgesteld om stevig te snijden in de ontwerp-begro- ting van de Europese Commissie. Die wilde de Europese uitgaven voor de pe riode 2007-2013 verhogen tot 1,24 pro cent van het Europese bruto binnen lands produkt (bbp). ofwel ruim 1000 miljard euro voor de hele periode. De zes grootste nettobetalers, waaronder Nederland, willen de komende jaren niet meer dan 1 procent van het bbp kwijt zijn. Luxemburg neemt een mid denpositie in. Als het aan Juncker ligt, krijgt de EU zo'n 10 procent minder in komsten dan de Europese Commissie wil. Over 7 jaar gerekend zou Brussel daardoor net iets minder dan 900 mil jard euro te besteden krijgen. „Iedereen moet een deel van de pijn nemen, an ders komt er nooit een acceptabele op lossing", aldus de Luxemburgse minis ter van europese zaken, Schrnit. amsterdam/anp - De FNV, de grootste vakcentrale van Neder land, vindt dat het kabinet snel actie moet ondernemen om de pensioenproblemen van mi granten op te lossen. De afgelo pen jaren is hiervoor veel te weinig ondernomen, zei aan staand FNV-voorzitter Agnes Jongerius gisteravond in Am sterdam, bij het begin van een voorlichtingscampagne. Volgens Jongerius staat nie mand echt stil bij de pensioen problemen van migranten en dan met name de gastarbeiders die in de jaren '60 en '70 naar Nederland kwamen. Zij werk ten vaak tegen een laag loon, waardoor zij volgens Jongerius nauwelijks een fatsoenlijk pen sioen konden opbouwen. De gastarbeiders kwamen vaak pas op latere leeftijd naar Ne derland en krijgen geen volledi ge AOW-uitkering, omdat je daarvoor tussen je 15de en je 65ste in Nederland moet heb ben gewoond. Jongerius: „Elk jaar groeit het aantal oudere migranten dat vanwege dit gat een beroep moet doen op een aanvullende bijstandsuitke ring". Volgens de vakcentrale gaat het om ruwweg 300.000 mensen. De uitkering veroorzaakt vol gens haar vervelende situaties. „Migranten met een aanvullen de bijstandsuitkering zitten vast aan de regels van de bijstand. Zij krijgen te maken met de ver mogenstoets, mogen slechts een beperkte periode naar het buitenland op vakantie en ze moeten elke maand een inko mensverklaring indienen". den haag/anp - Tien maanden na de liberalisering van de energiemarkt voor consumen ten is de marktwerking 'vol strekt onvoldoende'. Dat zei di recteur Zijl van toezichthouder DTe gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Slechts 8 procent van de kleingebruikers is overgestapt op een andere stroomleverancier, blijkt uit de recentste cijfers. Zo'n 5 procent wisselde van gasleverancier. „Gebruikers wachten af want zij willen zekerheid", aldus Zijl. Zorgen om de continuïteit van de stroomlevering en de admi nistratieve achterstanden bij de energiebedrijven maken dat de burger de overstap uitstelt. DTe heeft plannen voor een Energieloket. Zijl: „Daar kun nen consumenten terecht met vragen en klachten die door de energiebedrijven niet adequaat worden behandeld." De eenwording van de Europe se energiemarkt verloopt nog moeizaam. „De harmonisering van de nationale energiemark ten leidt niet in één keer tot een grote Europese markt", aldus Zijl. Hij vindt de vorming van een energiemarkt in het noord westen van Europa een nood zakelijke tussenstap. DTe voert hierover gesprekken in de Be nelux en met Duitsland en Noord-Frankrijk. Hinderpaal is de gebrekkige stroomtransport tussen België en Noord-Frank rijk. Die markten worden bo vendien beheerst door grote energieondememingen den haag/anp - De OPTA gaat de prijzen van de vijf grootste Nederlandse kabelaan bieders onderzoeken. De telecomwaak- hond wil bekijken of het tarief voor het standaardpakket met tv-zenders dat ze aanbieden, in een redelijke verhouding tot de kosten staat. Het gaat om UPC, Essent, Casema, Multikabel en Delta NV, die bij el kaar 92 procent van de kabelaansluitingen verzorgen. Om te bepalen wat redelijke kosten zijn, komt er een onderzoek bij de kabelmaatschappijen. De overige kleine kabelbedrijven, die lagere tarieven hanteren dan de grote vijf, krijgen alleen de verplichting om voor de consu ment inzichtelijk te maken hoe hun abon nementsprijs precies is opgebouwd. De 'verplichtingen' zijn maatregelen die OPTA aan kabelmaatschappijen oplegt. De toe zichthouder is tot zijn conclusies gekomen op basis van uitgebreide analyses. De be sluiten zijn precies een jaar na de invoering van de nieuwe telecommunicatiewet ge presenteerd. Nu kunnen de partijen reage ren. De OPTA verwacht dat de besluiten in het najaar in werking treden. Een woordvoerder van de Vecai, de bran cheorganisatie van kabelexploitanten, noemt het besluit van de toezichthouder achterhaald. „De timing is slecht. We staan aan de vooravond van een enorme concur rentie, nu telecombedrijven als Versatel en KPN tv gaan aanbieden. De dynamiek in de markt lijkt in de kiem te worden ge smoord." De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) is ook bezig met een on derzoek naar kabelbedrijven. „Het verhaal van OPTA is daarom een beetje dubbelop", vindt de woordvoerder van Vecai. Volgens het jaarverslag van de OPTA, dat gisteren werd gepresenteerd, heeft 45 pro cent van de huishoudens in Nederland een breedbandaansluiting voor internet. Daar mee is Nederland koploper in Europa. De groei van kabelaansluitingen blijft achter bij adsl-aansluitingen. In die markt wordt de kwaliteit volgens de OPTA steeds be langrijker. De afgelopen jaren is er vooral op prijs geconcurreerd. Voor dezelfde prijs als twee jaar geleden wordt nu internet aangeboden dat viermaal sneller is. De Consumentenbond hoopt dat er snel helderheid komt over de tarieven die kabel bedrijven hanteren. „In vier jaar zijn de prijzen met tientallen euro's gestegen, ter wijl consumenten hetzelfde zenderaanbod hebben gehouden. Het motto van de kabel aars 'Haal meer uit de kabel' lijkt daardoor neer te komen op meer opbrengsten voor de kabelbedrijvenzo liet de bond in een reactie weten. Als OPTA na inzage in de boekhoudingen van Casema, Essent, UPC, Multikabel en Delta vaststelt dat consumenten jaren te veel hebben betaald, vindt de Consumen tenbond dat dat 'wangedrag' streng moet worden bestraft. Ook moeten in dat geval de consumenten worden gecompenseerd voor het te veel betaalde abonnementsgeld. den haag/anp - De Arbeidsin spectie heeft vorig jaar 1063 processen-verbaal opgemaakt tegen werkgevers die illegale werknemers in dienst hadden. Dat zijn er ruim 330 meer dan in 2003. Bij de werkgevers die vorig jaar werden betrapt op overtreding van de Wet arbeid vreemdelingen, werden in to taal ruim 2800 illegale arbeids krachten aangetroffen. Twee derde van de overtredingen werd geconstateerd in de hore ca, de landbouw en de handels sector. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Arbeidsinspectie, dat staats secretaris Van Hoof (sociale za ken) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In 2004 stond volgens de dienst de strijd tegen illegale tewerkstel ling centraal. Het aantal inspec teurs op dat terrein werd uitge breid van 91 naar 131. Ook werd vorig jaar het aantal con troles flink opgeschroefd met circa 2250 tot bijna 6000. Bij de inspectie kwamen vorig jaar 3188 meldingen van onge vallen binnen. Daarbij zaten 88 dodelijke ongevallen met in to taal 97 slachtoffers. Bij 60 van die ongevallen, met een fatale afloop voor 65 werknemers, constateert de inspectiedienst dat er waarschijnlijk een ver band is met het werk. Daarmee lijkt volgens de dienst de daling van het aantal dodelijke onge vallen zich voort te zetten. Eind jaren negentig waren er nog 100 dodelijke ongelukken per jaar die arbeidsgerelateerd waren. Het aantal klachten over slechte arbeidsomstandigheden neemt volgens de Arbeidsinspectie toe. In 2004 werden circa 2150 klachten in behandeling geno men. Dat zijn er 100 meer dan in de twee voorgaande jaren. Tegelijkertijd blijkt volgens Van Hoof uit de inspecties van vorig jaar in diverse sectoren dat de Arbeidsomstandighedenwet beter werd nageleefd dan in 2003. Vorig jaar werd bij onge veer de helft van de inspecties opgetreden tegen een overtre ding. Dat gebeurt met een waarschuwing, boete of het stil leggen van het werk. In 2003 moest nog bij 57 procent van de inspecties worden ingegre pen wegens gevaarlijke situa ties. De meeste overtredingen van de Arbowet doen zich voor in de commerciële dienstverle ning en de bouw. Vorig jaar werden ruim 3100 boetes opge legd voor overtreding van de Arbowet. Daarmee was mim 7 miljoen euro gemoeid. - 3. f door Richard Mooyman parijs - Air France-KLM heeft in het eerste jaar na de fusie een nettowinst behaald van 351 miljoen euro. Dat is mim 20 procent meer dan de gecombi neerde winst die de luchtvaart maatschappijen vorig jaar af zonderlijk behaalden. Volgens KLM-baas Van Wijk heeft de KLM een betere winstmarge be haald dan Air France, maar de tails daarover wilde hij gisteren niet verstrekken. Het laatste kwartaal van het ge broken boekjaar leverde een verlies op van 6 miljoen euro, maar de top van Air France- KLM toonde zich gisteren zeer tevreden. Ondanks de hoge olieprijzen en een afzwakkende groei van het vrachtvervoer ver wacht de Frans-Nederlandse onderneming de winst dit jaar op peil te houden. De fusie heeft het eerste jaar ge leid tot 115 miljoen euro aan extra opbrengsten en besparin gen. Dat is aanzienlijk meer dan de 65 miljoen euro die was voorzien. De voordelen moeten dit jaar oplopen tot 280 miljoen euro. Door het afsluiten van termijncontracten kon 372 mil joen op de torenhoge brand stofrekening worden bespaard. De omzet kwam uit op mim 19 miljard euro tegen 17,7 miljard euro een jaar eerder. Met een verbeterde bezettingsgraad van 79 procent waren de vliegtuigen beter gevuld dan de toestellen van de grootste rivalen Luft hansa en British Airways. De KLM boekte op Schiphol een passagiersgroei van 10 procent, tegen een plus van 6 procent bij Air France in Parijs. Topman Spinetta van de lucht vaartcombinatie prees de 'zeer goede prestaties' van de KLM, maar wilde geen uitgesplitste fi nanciële cijfers geven. De com binatie mikt deze zomer op een vervoersgroei van 5 procent, grotendeels op het winstgeven de intercontinentaal verkeer. Over vier jaar wil de groep zelfs 20 procent meer vluchten ma ken op de lange afstand. In Europa worstelt Air France- KLM met de concurrentie van prijsvechters, maar volgens Van Wijk is de combinatie steeds beter opgewassen tegen goed koop vliegende maatschappij en. Hij wees erop dat de KLM aanzienlijk goedkoper werkt dan voorheen, waardoor easy- Jet zich gedwongen zag de lij nen Schiphol-Barcelona en Schiphol-Nice te staken. „We zijn klaar om de prijsvechters de volle laag te geven. De groei van Europavluchten zal echter bescheiden blijven: een pro cent. Air France neemt maatre gelen om het huidige verlies op de kortere vluchten te stop pen." Ondanks de opkomst van rechtstreekse vluchten tusen al lerlei steden over de hele we reld, zal het overstapsysteem op Schiphol volgens Van Wijk in stand blijven. De opening van de hogesnelheidslijn tussen KLM-topman Van Wijk (rechts) en Air France-collega Spinetta toon den gisteren hun tevredenheid over de resultaten van het boekjaar 2004/2005 tijdens een presentatie in Parijs. Foto: ANP/AFP/Jean Ayissi Amsterdam en Parijs ziet hij evenmin als een bedreiging. De effecten op Air France-KLM zullen volgens hem gering zijn. Het merendeel van de reizigers wil volgens hem toch overstap pen op Schiphol of het Parijse vliegveld Charles de Gaulle. N.B. gebroken boekjaar 2004/2005. Resultaten 2003/2004 pro forma. Cijfers Air France groep over 12 maanden (april t/m maart) en KLM over 11 maanden (mei t/m maart). anp - bron: Air France-KLM Shinto villega - Masaaki Nagumo, de ontwerper van deze robot, zit in de cockpit van het gevaarte. Een populaire Japanse animatiefilm- serie getiteld 'Gundam' gold als bron van inspiratie voor dit techni sche wonder. De eenpersoonsrobot is 3,40 meter hoog en kost ruim een kwart miljoen euro. Maar hij kan ook per dag worden gehuurd van de Japanse firma Sakakibara Kikai Limited. Foto: Reuters/Toru Hanai

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9