Militaire top VS somber over Irak BUITENLAND 'De moordenaars lopen hier nog lachend rond' WNF hekelt snelle Noordrijn-Westfalen verlangt naar 'iets anders' ontbossing Amazone Paisley verklaart Goede Vrijdag-akkoorden dood Snelle terugtrekking uitgesloten Topadvocaat H. Diependale dood gevonden ondantvan Sistani gedood IAD - Een medewerker van illah Al-Sistani, de hoogste lische geestelijke in Irak, is ren doodgeschoten in Bag- Sayid Mohammed al-Allaf gedood in Sadr City. Hij is reede naaste medewerker J-Sistani die binnen een is vermoord. Zondag werd jkQasin al-Ghiri gedood, eens in E cNl vrijdag 20 mei 2005 sada in VS ngeklaagd Burgemeester van Srebrenica noemt aanpak genocideplegers een farce 11ngton - De Verenigde n hebben de Cubaanse ig Luis Posada Carriles gis- aangeklaagd voor overtre- de immigratiewet. Ve- ela wil Posada graag uitge- d zien. Het wil hem be en voor zijn vermeende ikkenheid bij een bomaan- jp een Cubaans passa- iliegtuig in 1976, waardoor (den vielen. Posada ont- indie England er in rechtszaal hood - De Amerikaanse viste Lynndie England dinsdag opnieuw in de tszaal verschijnen. De sol- wordt verdacht van mis- eling en vernedering van ngenen in de Iraakse Abu ib-gevangenis. Eerder deze od wilde England schuld jinen, maar een militaire er wees haar bekentenis Ie hand. Een onderzoeks- nu bepalen of England "de krijgsraad komt. amine E goed >en Parkinson Mensen met een eet- lon waarin gemiddelde tot hoeveelheden vitamine E ipen mogelijk minder risi- E de ziekte van Parkinson [wikkelen. Dat blijkt uit inderzoek van The Lancet ology. Vitamine C en beta- een, een grondstof voor vi- ïe A die onder andere in >ls zit, hebben geen posi- ffect op het voorkomen 'arkinson. arme ijsberg Antarctica ey - Een ijsberg die twee to groot is als het eiland is aangespoeld voor de van Antarctica, vlakbij het alische onderzoekssta- Casey. Volgens de Austra- regering is de 50 kilome- ïge ijsberg B15G in maart ifgebroken van het pla- Ross op Antarctica. „Nu de tanl r begint op Antarctica, tde B15G een enorme boog die onze horizon lert", meldde een onder- nsen gaan I e' stemmen Tien dagen voordat de "ou|en in een referendum be- II over de erkenning van N iropese grondwet, hebben estemmers in de peilingen erhand herwonnen. Nadat irte tijd leek dat de Fran- e grondwet wel zouden beuren, zeggen in de laat- iilingen 51 tot 54 procent dolkje stemmers weer het hok- 'nee' te zullen inkleuren. srebrenica/anp - Tien jaar na de genocide in Srebrenica is er pas een bescheiden begin gemaakt met de wederopbouw van de to taal geruïneerde gemeente. De meeste moordenaars van des tijds zijn nooit vervolgd en het ziet er niet naar uit dat dit op korte termijn alsnog gaat gebeu ren. „Zij lopen hier nog lachend rond", zegt burgemeester Abdu- rahman Malkic. Een kleine twee maanden voor de herdenking van de val van de moslimenclave Srebrenica (11 juli 1995) heeft Malkic het razend druk. Met zijn normale werkzaamheden, maar ook door de toevloed van de inter nationale pers. „Ik voerde laatst op een dag gesprekken met journalisten uit Zweden, Italië en dus Nederland", aldus de 40-jarige bestuurder. Hij noemt de komende herden king van de massamoord op naar schatting 8000 moslims „heel erg belangrijk". De ge meente is bezig met het opstel len van een omvangrijke gas tenlijst. Premier Balkenende krijgt zeker een uitnodiging. „De Nederlanders hebben altijd erg veel kritiek gekregen, omdat zij toevallig hier waren toen het Massagraf met 100 lijken gevonden In het noordoosten van Bos- nië-Herzegovina is een mas sagraf ontdekt met daarin de lichamen van meer dan hon derd slachtoffers van de moordpartijen in Srebrenica in 1995. Het massagraf ligt in het dorp Liplje, vlakbij de stad Zvornüc. Volgens Murat Hurtic, van de Bosnische commissie voor vermiste personen, gaat het om een secundair massagraf. Dat wil zeggen dat de lichamen eerst elders begraven lagen, maar later zijn verplaatst. De op- graafwerkzaamheden zullen naar verwachting drie weken in beslag nemen. helemaal mis ging", zegt Mal kic. Hij complimenteert Neder land voor de hulp die na de oorlog is gegeven. „Ze hebben veel gedaan voor ons en heb ben er nooit over opgeschept. Andere landen kunnen daaraan een voorbeeld nemen". In het afgelopen decennium zijn volgens de in Srebrenica geboren en getogen Malkic vooral successen geboekt met de terugkeer van vluchtelingen. Inmiddels zijn ruim 4000 inwo ners van Srebrenica van elders terug gekomen. Er wonen nu ruim 10.000 mensen in de ge meente die voor de oorlog 36.666 zielen telde. De demografie van de platte landsgemeente is compleet op zijn kop gezet door de oorlog. Begin jaren '90 woonden er nog 28.000 moslims in de gemeen te. In 2005 zijn dat er niet meer dan enkele duizenden. De meerderheid wordt nu ge vormd door Bosnische Serviërs, die vaak vanuit grote steden naar Oost-Bosnië zijn gevlucht. Deze factor bemoeilijkt samen met de deplorabele staat van de economie de wederopbouw, hoewel Malkic liever kijkt naar de positieve zaken. „Het terug keerproces gaat langzaam, maar het loopt tenminste. Het zou wel sneller kunnen gaan, als er voldoende werd geïnves teerd door de Bosnische over heden en de internationale ge meenschap. Republika Srpska, waar onze gemeente deel van uitmaakt, geeft niets om ons. En de internationale gemeen schap doet te weinig". De aanpak van de genocideple gers is naar de mening van Mal kic uitgelopen op een farce. „De meeste criminelen zijn niet gepakt in de afgelopen tien jaar. Abdurahman Malkic, burge meester van Srebrenica. Foto: ANP En dan heb ik het nog niet eens over de symbolen Mladic en Karadzic, maar over de mannen die de moorden pleegden. Zij lopen vaak nog gewoon rond in de dorpen van onze gemeente en tonen geen spijt over wat ze hebben gedaan. Dat is heel inti miderend voor de nabestaan den." Ook wat dit betreft heeft de in ternationale gemeenschap vol gens Malkic veel steken laten vallen. „Ze hebben tien jaar de tijd gehad om iets te doen, maar er is maar heel weinig ge beurd. Straks gaan ze de macht teruggeven aan lokale opspo ringsdiensten en ontstaat er nog meer vertraging. Dat is on acceptabel, maar ik kan er he laas weinig aan doen". Malkic wordt in Srebrenica ge zien als een man met ambitie en het hart op de goede plaats. Als moslim in Srebrenica on dervond hij de gevolgen van de Bosnisch-Servische agressie aan den lijve. Op 22 juli 1995, elf dagen na de val van de en clave, werd hij in Servië tijdens zijn vlucht opgepakt. Hij werd zwaar mishandeld en na een tocht langs diverse cellen opge sloten in een concentratie kamp. Eind december 1995 werd hij geruild tegen Servische gevangenen en kwam hij weer vrij. „In 1998 ging ik weer aan het werk in Srebrenica en nu ben ik alweer een paar jaar burge meester", vertelt Malkic. Hij woont in zijn eentje in de ver pauperde plattelandsgemeente. „M'n vrouw, m'n dochter van 15 en m'n 13-jarige zoon wo nen in Sarajevo. Dat is ver weg en erg moeilijk voor ons, maar ik ga ze niet dwingen om hier te komen wonen. Ik hoop wel dat mijn vrouw hierheen komt als de kinderen volwassen zijn." brasilia/anp - Het Wereld Na tuur Fonds (WNF) heeft giste ren felle kritiek geuit op de re gering van Brazilië. Volgens de organisatie voert het Zuid-Amerikaanse land een in consistent beleid, dat groot schalige illegale houtkap in het Amazonegebied in de hand werkt. De Braziliaanse overheid maak te woensdag bekend dat vorig jaar ruim 26.000 vierkante kilo meter - ruim 60 procent van Nederland - regenwoud gekapt is in het Amazonegebied. Dit betekent dat het tempo waarin ontbossing in de Braziliaanse Amazone plaatsvindt opnieuw een stijgende lijn vertoont, al dus het WNF. Vorig jaar is zelfs het op één na grootste oppervlakte regen woud ooit tegen de vlakte ge gaan in Brazilië, waarmee in to taal ongeveer 17 procent van het Braziliaanse Amazonege bied vernietigd is. londen/anp - De protestantse Noord-Ierse leider Ian Paisley heeft gisteren de Goede Vrij dag-akkoorden dood verklaard. Na een onderhoud met de Brit se premier Tony Blair zei hij dat de vredesakkoorden uit 1998 „een fatsoenlijke begrafenis" dienen te krijgen. Blairs hoop het vredesproces in Noord-Ier- land een nieuwe impuls te ge ven, lijkt hiermee vervlogen. Paisley, leider van de Democra tische Unionistische Partij (DUP), sloot een deling van de macht met de katholieke partij Sinn Féin uit. „Ik vertrouw hen niet, en de mensen vertrouwen hen niet", aldus de radicale do minee, die pleitte voor geheel nieuwe vredesonderhandelin gen. Blair sprak na zijn onderhoud met Paisley ook met Sinn Féin- leider Gerry Adams. Die liet voorafgaande aan die ontmoe ting weten dat voor zijn partij naleving van de Goede Vrijdag akkoorden de enige weg voor waarts is. Een Noord-Ierse re gering waarin protestanten en katholieken de macht delen, is alleen mogelijk met Sinn Féin, benadrukte hij. chtoffers nami gevonden ,m ikok - De stoffelijke resten 'per slachtoffers van de zee- in Azië zijn in Thailand iden, vijf maanden na de «stende natuurramp. On- :n is mogelijk het lichaam en Europese vrouw. Het im van een blonde vrouw aangetroffen in de kelder in vernietigd hotel aan rand van Khao Lak in l, die provincie die in nber het zwaarst is getrof- inklachten dachte Omagh 'N - Tegen een 35-jarige Ier zijn 61 nieuwe aan- iten ingediend in verband ie bomaanslag in Omagh )8 waarbij 29 mensen om ven kwamen. Sean Gerard kreeg tijdens een korte izitting in Craigavon ver horen dat hij op 26 mei el in staat van beschuldi- ral worden gesteld. Juwe apensoort anzania •bi - Afrikaanse en Ameri- glu biologen hebben een re apensoort ontdekt in inia. De Lophocebus ki- wiJK overigens al meteen •edreigde soort, omdat er 'P schatting slechts duizend icj ei iplaren in het regenwoud springen. Volgens de jong- litie van het wetenschap- e blad Science leven de n in groepjes van vijftien plaren diep in de bossen, n uiterst schuw. Inwoners van Bagdad op de plek waar een autobom explodeerde. De bom die afging in de buurt van de luchthaven van Bagdad richtte vooral materiële schade aan. Er raakten twee Irakezen gewond. Foto: EPA new york/anp - Topmilitairen van de Amerikaanse strijdkrach ten zijn somber over een spoedi ge terugtrekking van hun troe pen uit Irak. Volgens de New York Times verwachten zowel commandanten in Washington als Bagdad niet meer dat eind dit jaar of begin volgend jaar met de terugtrekking van Ameri kaanse soldaten kan worden be gonnen. Een hooggeplaatste militair uit te het vermoeden dat de Ameri kaanse militaire inzet in Irak zelfs nog „vele jaren" kan du ren. De Verenigde Staten heb ben ongeveer 138.000 militairen in Irak. Volgens de bevelhebber van de Amerikaanse eenheden in het Midden-Oosten, generaal John Abizaid, blijft vooral de opbouw van de Iraakse politie een pro bleem. Zij vormt geen eenheid die op effectieve wijze de rebel len kan bestrijden. Abizaid sprak over een teleurstellende vooruitgang. Verder hangt veel af van het vertrouwen dat de bevolking in de nieuwe Iraakse regering van premier al-Jaafari heeft, aldus een militair. Volgens hem is dat vertrouwen recent flink afgeno men tot onder 50 procent van de bevolking. De opstandelingen voerden na het aantreden van al-Jaafari het aantal aanslagen op overheids functionarissen en leden van het veiligheidsapparaat flink op. Deze maand kwamen al bij na vijfhonderd mensen om het leven. Alleen in Bagdad waren deze maand tot nu toe 21 aan slagen met autobommen tegen 25 het hele afgelopen jaar. De Amerikaanse president Bush erkende in een toespraak voor het Internationale Insti tuut van zijn Republikeinse partij problemen bij de opbouw van Irak. Om dergelijke tegen slagen in nieuwe democratieën zoals Irak op te vangen, over weegt hij een civiel korps op te zetten. Dit team van diploma ten en andere regeringsfunctio narissen moet in crisisregio's zo snel mogelijk helpen bij het op zetten van democratische in stellingen. Bush liet al 100 mil joen dollar reserveren. Irak ging ook gisteren gebukt onder een golf van geweld. In Bagdad werd een directeur-ge neraal van het Iraakse ministe rie van Oliezaken doodgescho ten. Ook een universitair hoog leraar kwam om het leven. Een Iraakse soldaat stierf bij een zelfmoordaanslag. Vier van zijn collega's werden ontvoerd. Ook een Amerikaanse soldaat kwam in de Iraakse hoofdstad om door een zelfmoordaanslag. brussel/gpd - In het Oost- Vlaamse Sint-Lievens-Houtem zijn de Belgische topadvocaat Hein Diependaele (38) en zijn echtgenote dood aangetroffen. Diependaele is vermoord. Justi tie sluit niet uit dat het om een familiedrama gaat. Diependaele verwierf onder meer bekendheid als advocaat van seriemoordenaar Andras Pandy, de Hongaarse dominee die in Brussel zijn familie uit moordde. Hij ging ook contro versiële zaken niet uit de weg. Zo verdedigde hij de nabe staanden van Semira Adamu, de Nigeriaanse asielzoekster die in 1998 bij haar repatriëring om het leven kwam doordat een rijkswachter haar geschreeuw had proberen te smoren met een kussen. Ook Jo Lernout, één van de oprichters van het na een boekhoudschandaal failliet gegane spraaktechnolo- giebedrijf Lernout en Hauspie was een cliënt van hem. Diependaele had duidelijk idee- en over de hervorming van de Belgische justitie. Volgens Justi tie zijn Diependaele en zijn echtgenote door geweld om het leven gekomen. Meer wil men over de zaak niet kwijt. Ondergang laatst overgebleven rood-groene deelstaatcoalitie kan Schroder vleugellam maken door onze correspondent Wierd Duk wuppertal - Achttien miljoen mensen leven in Noordrijn- Westfalen. Duitslands dichtst bevolkte deelstaat, waar zondag regionale verkiezingen worden gehouden, heeft een bruto bin nenlands produkt dat groter is dan dat van België. NRW, zoals de Duitsers zeggen, is een eco nomisch machtsbolwerk: zes van de tien grootste Duitse on dernemingen zetelen er. En in de landstreek tussen Rijn en Weser heeft ook het Duitse, so ciale model van het kapitalis me, het 'Rijnlandse model', haar wortels. Het belang van de deelstaatver kiezingen in NRW is dus groot. Extra spannend wordt de stem busgang omdat in Düsseldorf de laatst overgebleven rood groene deelstaatcoalitie regeert. Komen de prognoses uit en ver liest de sociaal-democratische SPD van bondskanselier Schro der de macht, na 39 jaar rege ringsverantwoordelijkheid, dan heeft dit gevolgen voor rood groen in Berlijn. Schroder wordt in dat geval feitelijk vleu gellam, tot aan de Bondsdag verkiezingen in het najaar van 2006. Duitse media wijden daarom grote verhalen en extra bijlages aan de deelstaat, die door de Britse bezettingsmacht in in 1946 in het leven werd geroe pen en nooit een eenheid werd. Het Rijnland, met steden als Bonn, Keulen en Düsseldorf, het Roergebied met zijn zware industrie en het landelijke Westfalen: de afzonderlijke re gio's hebben elk hun eigen mentaliteit. Het vanzelfspre kende patriottisme van de in woners van Beieren is die van NRW vreemd. „Wij zeggen niet 'Ik ben een Noordrijn-Westfa- ler'" geeft de Nederlandicus Bernd Müller, werkzaam bij de vertegenwoordiging van NRW in Berlijn, toe. Alleen als een van de grote regionale voetbal clubs, Schalke, Dortmund of Leverkusen, een belangrijke wedstrijd speelt - liefst tegen de gehate Rekordmeister Bayern München - worden gezamenlijk opgetrokken. Müller is aanwezig bij een spreekbeurt van minister-presi dent Peer Steinbrück (SPD) in De Duitse minister van buitenlandse zaken en voorman van de Groe nen Joschka Fischer voert samen met vice-premier Michael Vesper van de deelstaat Noordrijn-Westfalen campagne. Foto: Reuters Wuppertal. Steinbrück, door gaans tamelijk saai en ambte lijk, spreekt met enige verve over de problemen waarmee zijn regio worstelt: een miljoen werklozen, 100 miljard euro schuld, de sanering van de mijnbouw, het falende onder wijs. Vreemd genoeg, voor Ne derlandse oren, wijdt de pre mier geen woord aan de crisis van de multiculturele samenle ving. Hoewel NRW bij uitstek de regio is in de Bondsrepu bliek waar buitenlanders sa menklonteren en waar de ar moede in de oude wijken zicht baar en schrijnend is. „NRW is het voorbeeld van een geslaagde multiculturele sa menleving", probeert een re gionale mediapersoonlijkheid de afwezigheid van de themes integratie en immigratie in de verkiezingscampagnes te ver klaren. Steekhoudender lijkt de verklaring dat kiezers en politici op één onderwerp zijn ge fixeerd: werk, of beter, het ge brek daaraan. Twaalf procent van de beroepsbevolking in NRW is werkloos, in een stad als Gelsenkirchen ligt het per centage hoger dan 25 procent. Ook Peer Steinbrücks oppo nent, Jürgen Rüttgers, lijsttrek ker van de Christlich-Demokra- tische Union (CDU), begrijpt dit. Rüttgers, die wordt be schouwd als bijzonder kleur loos, kreeg in 2000 landelijke bekendheid met zijn bewering dat Duitsland Kinder statt Inder (Kinderen in plaats van Indiërs) nodig heeft. Hij bedoelde dat Duitsers meer kinderen moeten krijgen, opdat er geen Indiase computerspecialisten hoeven te worden aangetrokken. Hoewel hij zich recent in een talkshow nog liet ontvallen dat hij het katholicisme superieur acht aan andere godsdienstige stromingen, past Rüttgers nu wel op met zulke polariserende uitlatingen. Die heeft hij niet nodig, want dankzij de onvrede onder de kiezers lijkt de chris ten-democraat eenvoudig te gaan winnen, zonder iets van een betekenisvolle visie op de toekomst van Duitslands be langrijkste deelstrat te hebben ontwikkeld. „Het€fehaduwkabi- net van de CDU is een lacher tje", meent een hoge ambte naar in Düsseldorf. „Lichtge wichten en oudgedienden, een ramp". Dit laatste typeert de huidige si tuatie in heel Duitsland. Het grootste land van Europa brengt al jaren geen aanspre kend politiek talent voort. De regering in Berlijn loopt op haar laatste benen. Ook in NRW overheerst, volgens opiniepei lers, het verlangen naar iets an ders. Maar evenmin als rood groen, slaagt de conservatief-li- berale oppositie erin om charis matische. moderne leiders naar voren te schuiven die bij een groot publiek enthousiasme oproepen. Duitsland heeft geen Pim Fortuyn of Wouter Bos. De Bondsrepubliek heeft Peer Steinbrück en Jürgen Rüttgers.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7