Arrestatie in Jeugdhulpverlening faalt bij voorkomen verslaving diamantroof op Schiphol BINNENLAND 1 Ontslagen dreigen bij ambulancediensten Wat Hoogervorst en huisartsen verdeelt Antilliaans kabinet zonder PLKP verder Kabinet houdt koers vast ondanks Vertrouwenscrisis' Medewerker Martinair Wijdenbosch op campagne Pasfoto's op seizoenkaarten voor eredivisie Minder geld Nederland naar Europa Wat verandert er in de WW? WD twijfelt over WAO schildering iogh vernield M - De muurschilde- ■heo van Gogh in het mse stadsdeel Oost- lafsmeer is gisternacht reede keer in een [goten met grijze verf. werk, een herinnering erleden regisseur, is baar beschadigd. doden door f nonoxide ien 57-jarige en een lan zijn in Diemen it overleden door adevergiftiging. De ren als vermist op- idat ze niet van een dervaart waren te- Een kennis van het mwde de politie, de Weespertrekvaart ig waarop het paar [pennen op kermis kermisexploitant afgelopen dagen tij- ermis in Tiel pennen 1, waarmee een elek- ik veroorzaakt kan ie pennen dienden zijn in Nederland van de wet Wapens verboden. De politie loor van de schok- [omen, nadat ie- met zo'n pen bij het iau meldde. Iedereen iokpen heeft gewon- (ie zonder gevolgen bij de politie. vrijdag 20 mei 2005 x. lol Y >e lakt wegens gen Wilders De politie heeft I middag een 20-jarige engelo en een 32-jari- ienft Enschede opgepakt vit eledigen van politicus ders. Het Tweede Ka- t ji s in Twente om cam- bot 'oeren tegen de Euro- iap dwet. Volgens een po en' Ivoerder begonnen de jut helden toen zij Wil- ee t vizier kregen. De po- de 'ge ld daarop aangifte bij »le: 20.000 lan boetes tet dal f Bij een grote contro- ocet grens met Duitsland )ningen en Gelder- ia en Nederlandse en sporingsinstanties in lij\frèn woensdag op Igvoor 20.000 euro s uitgedeeld. De con- vooral gericht op indel, drugssmokkel n. landelaar fd van tas Dieven hebben slag geslagen in een hoogte van het sta- osendaal, kwam een Ingelsman erachter [tetas, met daarin sie- waardevan 135.000 olen was. Hij was op Ien Haag naar Ant- ihad de tas onder 1. Hij heeft van de ilf niets gemerkt. I rrest via I herkenning i &an zee - Voetbalvan- L [en vanaf komend B zoen huisarrest opge- W en systeem voor inning. Dit proefpro- aanpak van voetbal- ie gaat van start in ®i Rotterdam en Am- oetbalvandaal die nverbod heeft, moet en tot hij wordt ge- telefoon gaat, moet ingesproken zinnen Het systeem is vol kering Nederland utrecht/gpd - Probleemjongeren raken onnodig verslaafd, doordat jeugdhulp- verleners risicovol drugs- en drankge bruik te laat signaleren. Bovendien heb ben hulpverleners te weinig kennis van drugs. Dat bleek gisteren tijdens een symposi um voor jeugdhulpverleners in Utrecht. Uit recent onderzoek blijkt, dat van de vijftienjarige scholieren 15 procent re gelmatig blowt. Voor jongeren met leer- en gedragsproblemen (32 procent), jon ge criminelen (53 procent), psychiatri sche patiënten (55 procent) en zwerfjon geren (76 procent) liggen de percentages flink hoger. Hulpverleners vragen vaak helemaal niet naar het gebruik van verdovende middelen, wanneer probleemjongeren bij hen belanden. Pas als het misgaat en ze verslaafd raken, begint er een lampje te branden, zegt Y. Ivens van versla vingszorginstelling Jellinek in Amster dam. ,Dan ben j e dus al te laat. Veel jeugdwerkers testen gebrekkig op het gebruik van drugs. Ook ontbreekt het hen aan kennis. In sommige instel lingen wordt het hebben van rode ogen of een vreetkick gewijt aan drugsge bruik, terwijl dat net zo goed duiden op hooikoorts of een groeispurt. Ook ver trouwen veel leiders van instellingen te veel op onverwachte urinetesten. Maar volgens M. Kooij van Brijder Versla vingszorg 'regelen sommige jongeren dan even snel de urine van een ander'. Ivens van De Jellinek kan geen exacte cijfers geven over het aantal jongeren dat uiteindelijk afglijdt. Er bestaan wel ramingen. Van elke duizend jongeren met leer- en gedragsproblemen blowt 11 procent da gelijks. Daarvan gebruikt ongeveer veer tig procent riskant veel. Bij slechts vijf op elke duizend probleemjongeren wordt dat voortijdig ingezien. „Dat bete kent dat 35 van de duizend probleem jongeren buiten de boot vallen en ver slaafd raken. De getallen bij criminele en zwerfjongeren liggen hoger, want die blowen nog meer.'' Het probleem begint al op de opleidin gen voor jeugdhulpverleners, zegt Ivens. Kennis over middelen en middelenge bruik komt daar amper aan bod. Ze pleit ervoor om probleemjongeren standaard te ondervragen over gebruik van (soft-) drugs. Er moeten dossiers komen met informatie over de jongere, zijn omge ving en het middel dat hij of zij gebruikt. Zo kunnen hulpverleners beter achter halen of het gaat om relatief onschuldig gebruik, of excessief gebruik en zelfs verslaving. |it jaar voor 1 drugsdealer ji - Het openbaar mi- teft gisteren voor de I in Groningen acht af geëist tegen twee verdacht worden iden van een 53-jarige Ier in december 2004 I De twee verdachten, r oud, brachten de Inessteken om het Ie ls een uit de hand ge- 1. De twee beves- inover de rechtbank [slachtoffer wilden Lom hem van zijn pdrugs te beroven. sist tegen llitair 'oor de rechtbank in igisteren tbs met ileging geëist tegen ir van Dutchbat. man uit Groningen id dat hij op 8 juni ir in Schokkerhaven ïeeft beschoten. De Marees kwam het leven. Zijn vrouw de aanslag. schiphol/anp - De marechaus see heeft een medewerker van luchtvaartmaatschappij Martin air aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de specta culaire diamantroof op Schiphol, in februari van dit jaar. Het gaat om een 39-jarige man uit Diemen. Justitie en de ma rechaussee hadden hem al lan ger in het vizier. De man wordt verdacht van meerdere strafba re feiten. Dit hebben betrouw bare bronnen bevestigd. Mar tinair onthoudt zich van com mentaar, laat een woordvoer der weten. De gewapende roof deed zich voor op 25 februari. De daders maakten voor circa 75 miljoen aan juwelen en diamanten buit. De overval, die geldt als een van de grootste uit de geschiedenis, vond plaats op een vrachtplat form. De daders sloegen toe toen de diamanten in een vliegtuig met Antwerpen als bestemming ge laden zouden worden. De marechaussee pakte al eer der een verdachte op. Deze man werd na enkele weken hechtenis weer op vrije voeten gesteld. Op basis van getuigenverklarin gen werden van de twee ver dachten compositietekeningen publiek gemaakt. Het op televi sie tonen van deze tekeningen leidde tot tientallen tips. Eerder maakte de marechaus see bekend dat de daders de roof vermoedelijk al op 10 fe bruari hebben voorbereid. Op die dag zou een van de mogelij ke daders een blauwe KLM-au to van Schiphol hebben gesto len. Deze diefstal zou met de diamantroof te maken kunnen hebben. De marechaussee, die eerder het vermoeden uitsprak dat de roof is georganiseerd en uitge voerd door een zeer professio nele bende, zette een team van vijftig man op de zaak. Dit team zou al enige tijd een dader groep op de korrel hebben. Voor minister Donner van justi tie was de roof aanleiding de beveiliging van Schiphol onder de loep te laten nemen. De overval vond plaats op het zwaarbewaakte platform B-34 van de luchthaven. De daders gebruikten een witte waardeauto van de KLM. De daarna gebruikte vluchtauto, een gestolen, rode Renault, werd na de roof uitgebrand te ruggevonden in Diemen. Pensioenvoorziening onbetaalbaar den haag/anp-gpd - Ongeveer als veel te duur wordt ervaren. 60 procent van de Nederlandse ambulancediensten dreigt in grote financiële problemen te komen. Het is niet uitgesloten dat personeel op straat komt te staan. Dat heeft secretaris Sjerps van de werkgeversorga nisatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gisteren gezegd. Alle gemeentelijke ambulance diensten dreigen volgens haar genekt te worden door een dure pensioenregeling waarbij werk nemers kunnen stoppen met werken als ze 55 jaar oud zijn. De vakbonden willen niet ak koord gaan met afschaffing met het zogeheten functioneel leef tijdsontslag (FLO). Dit is een van de hete hang ijzers in de onderhandelingen voor de CAO voor gemeente ambtenaren. Veel particuliere ambulancediensten kennen een minder ruime regeling. Werknemers gaan daar met 59 jaar met vervroegd pensioen. Toch dreigt het conflict ook slachtoffers te maken bij het particuliere ambulancevervoer. Een aantal bedrijven volgt de regeling voor functioneel leef tijdsontslag (FLO), die al jaren De belastingmaatregelen van het kabinet die per 1 januari vervroegd verlof ontmoedigen, werken in deze sector dus extra door. Het ministerie van volksge zondheid gaf de gemeentelijke ambulancediensten tot 1 janua ri van dit jaar een vergoeding om de extra kosten voor de pensioenregeling te dekken. Het bouwt die regeling de ko mende drie jaar geleidelijk af. Volgens Sjerps leidt dat onher roepelijk tot grote problemen. „De eerste bedrijven komen al in financiële nood. Dat is bij voorbeeld het geval in Gelder land, Utrecht en het oosten van het land. Maar de komende ja ren worden de problemen nog veel groter", voorspelt Sjerps. De onderhandelingen met de vakbonden over een nieuwe CAO voor gemeenteambtena ren zijn kort geleden vastgelo pen. De VNG hoopt dat de bon den bijdraaien en dat het mi nisterie van volksgezondheid de ambulancediensten te hulp schiet. Volgens een woordvoerder van het ministerie is hier echter geen reden voor. Paramaribo - Oud-president Jules Wijdenbosch van Suriname heeft gisteren op een persconferentie in de hoofdstad Paramaribo ontkend dat hij tijdens zijn regeerperiode ongeveer 830.000 euro via gehei me bankrekeningen heeft verdonkeremaand. Wijdenbosch zei dat hij de uitgaven kan verantwoorden en daarover in het parlement ophel- dering wil geven. Wijdenbosch, kandidaat bij de presidentsverkiezin gen op 25 mei, zei later op een verkiezingsbijeenkomst in het district Wanica dat hij als president onder meer prioriteit wil geven aan het stimuleren van de economie door het verbeteren van de infrastruc tuur en het sluiten van leningen. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/gpd - De seizoen kaarten van alle eredivisieclubs worden vanaf het voetbalsei zoen 2006-2007 uitgerust met de pasfoto's van de houders. Enkele clubs doen dat al of be ginnen daar bij wijze van proef al in augustus mee. De maatre gel vormt een onderdeel van het akkoord dat minister Rem- kes (binnenlandse zaken), de clubs, de politie en de KNVB gisteren hebben bereikt over de nieuwe competitie-opzet met (meer) play-off-wedstrijden. Bij risicowedstrijden moeten de supporters van de uitspelende club verplicht gebruikmaken van een uitkaart. Die moeten ze bij hun eigen club kopen. Sup porters die zich hebben mis dragen worden uitgesloten. De verplichte uitkaart kan ook worden gebruik voor wedstrij den met een laag risico. De sug gestie om bij risicowedstrijden uitpubliek te weren, lijkt voor lopig van tafel. Eerder al was afgesproken dat de politie zich voortaan niet meer of zo weinig mogelijk laat zien in het stadion en op het stadionterrein. De voetbalclubs moeten er zelf de orde handha ven en de verkeersstromen re gelen. Veel clubs doen dat ove rigens al. Remkes gaat bij zijn collega Zalm bepleiten dat de stewards straks een belasting vrije vergoeding krijgen. den haag/gpd - Minister Hoo gervorst wil marktwerking in voeren om de kosten van de ge zondheidszorg in de komende jaren in toom te houden. De bewindsman vreest dat die an ders uit de hand lopen door de vergrijzing. Met beperkte marktwerking - niet alles wordt zomaar vrijgelaten - wil Hoo gervorst de doelmatigheid van de huisartsenhulp vergroten. Hij wil een deel van het geld dat nu rechtstreeks naar de huisart sen gaat herverdelen via de zorgverzekeraars. Als het aan Hoogervorst ligt krijgen de huisartsen vanaf 1 ja nuari 2006 hun inkomen uit drie kanalen. Ze ontvangen een vast inschrijftarief per patiënt (circa 50 euro) en een vast be drag per consult (7 euro). De derde geldstroom (90 miljoen euro) loopt via de zorgverzeke- Dit geld wordt gericht ingezet voor projecten zoals zorgver nieuwing of praktijken in ach terstandswijken. Wie het beste werkt en in een lastige wijk, krijgt meer geld dan een andere huisarts. De huisartsen hebben bere kend dat hen dit wel 15.000 eu ro inkomen kan schelen. Ze be schuldigen de minister ervan verkapte bezuinigingen door te voeren. Ze zijn ervan overtuigd dat de verzekeraars een deel van het geld dat Hoogervorst bij hen weghaalt in eigen zak pro beren te houden. Ook zijn de artsen bang dat de verzekeraars te veel invloed krijgen. Zo zouden zij de toe gang tot specialisten kunnen blokkeren omdat die te duur zijn. De huisarts kan zijn pa tiënt dan niet meer naar de in zijn ogen beste specialist stu ren. brussel/anp - Nederland hoeft minder af te dragen aan 'Brus sel' en er moet worden ge snoeid in de dure plannen voor de toekomstige Europese be groting. Dat staat in een voor stel van huidig EU-voorzitter Luxemburg, dat in juni een ak koord wil bereiken over een Eu ropese meerjarenbegroting. De tekst lijkt een eind tegemoet te komen aan de wensen van het kabinet, dat klaagt dat Neder land relatief veel moet betalen aan Brussel en maar weinig te- rugkrijgt. Het is de vraag of alle 25 EU- landen het voorstel steunen. De sleutel ligt bij Groot-Brittannië. Het compromis spreekt van la gere betalingen door Neder land, Zweden en Duitsland, de landen die relatief het meest kwijt zijn aan de EU. (advertentie) S21W.nl Dan weet u het snel den haag/anp - Het kabinet trekt zich niets aan van peilin gen waaruit blijkt dat het ver trouwen in zijn beleid tot een dramatisch dieptepunt is ge daald. „Ik laat me niet van de wijs brengen door opiniecijfers", al dus premier Balkenende giste ren in de Tweede Kamer. „De afrekening komt bij de verkie zingen in 2007." De premier zei dat in een debat waarin het kabinet verantwoor ding aflegde voor het beleid van afgelopen jaar. Dat gebeurde aan de hand van jaarverslagen van de departementen en rap portages van de Algemene Re kenkamer. Balkenende reageerde op kri tiek uit de oppositie dat er voor het saneringsbeleid van het ka binet te weinig draagvlak is. Fractievoorzitters als Bos (PvdA) en Halsema (Groen links) wezen op onderzoek waaruit blijkt dat meer dan 80 procent van de bevolking het kabinetsbeleid niet steunt. Hal sema sprak van een 'vertrou wenscrisis'. Maar de premierTiep in herin nering dat zijn voorganger Lub bers in de jaren '80 de handen aanvankelijk ook niet op elkaar kreeg voor zijn hervormingen. Ook PvdA-vice-premier Kok werd zwaar bekritiseerd na de WAO-ingreep van begin jaren '90. „Leiderschap betekent die dingen doen die nodig zijn", hield Balkenende de Kamer Jozias van Aartsen, Maxime Verhagen en Boris Dittrich folderden in Utrecht gisteren voor de Europese grondwet. Foto: ANP/Ed Oudenaarden voor. Hij sprak tegen dat het ka binet alleen oog heeft voor het terugdringen van het financie ringstekort, zoals Bos had be toogd. De premier stelde dat de economische groei vorig jaar 0,4 procent hoger is uitgeko men dan geraamd en dat ook de inkomens zich wat gunstiger hebben ontwikkeld dan voor zien. Anderzijds gaf hij toe dat er nog veel moet gebeuren. „Het kabinet leunt niet achter over in tevredenheid." De regeringsfracties spraken op hoofdlijnen steun uit voor het kabinetsbeleid. Wel vroeg de WD om extra geld voor de aan leg van wegen. Balkenende ging daar niet op in, omdat voorstellen voor nieuw beleid volgens hem niet in het verantwoordingsdebat thuis horen. Het CDA wil dat aanvragen voor vergunningen voortaan binnen zes maanden worden behandeld. Haalt de vergun ningverlening die 'fatale ter mijn' niet, dan is de vergunning daarmee automatisch verleend. Vice-ff actieleider Verburg dien de hiertoe samen met D66-Ka- merlid Bakker een motie in. Balkenende zei er positief te genover te staan, maar deed geen harde toezeggingen. GroenLinks vroeg met steun van PvdA en SP om een mee valler van 142 miljoen in te zet ten voor de verbetering van de koopkracht van de meest kwetsbare groepen. Maar vol gens minister Zalm van financi en kan van zo'n extraatje geen sprake zijn, omdat het kabinet ook kampt met financiële te genvallers. De oppositie richtte haar pijlen niet alleen op het beleid van de regering, maar ook op de afwe zigheid van de fractievoorzitters van CDA, WD en D66. Verha gen, Van Aartsen en Dittrich hadden het verantwoordings- debat laten schieten om in Utrecht campagne te kunnen voeren voor het referendum over de Europese grondwet. Volgens Bos bleven de drie weg omdat ze 'geen verhaal' heb ben. Ook Kamervoorzitter Weisglas toonde zich geïrriteerd over de afwezigheid van de fractievoor zitters, en ook van veel andere Kamerleden. willemstad/anp - De regering van de Nederlandse Antillen gaat zonder vice-premier Cova en staatssecretaris Poulo ver der. Het Antilliaanse parlement stuurde de PLKP-bewindslie- den gisteren weg. De resteren de coalitiepartijen gaan met een krappe meerderheid ver der. Premier Ys wilde woensdag het ontslag indienen van het voltal lige kabinet, maar dat ging niet, omdat Cova en Poulo weiger den te tekenen. Directe aanlei ding voor het geplande aftreden waren uitspraken van de vice- premier een week geleden. Co va sprak in Venezuela over Ne derland als een kolonisator die de Antillianen een minderwaar digheidscomplex heeft gegeven. Dat kolonialisme moest volgens hem worden 'uitgeroeid'. Na nog een aantal incidenten met Cova in de hoofdrol zag Ys geen plek meer voor hen beiden in het kabinet. Een meerderheid in het parle ment maakte gisteren gebruik van de vergadering over de be groting van het jaar 2005 om een einde te maken aan de ka binetscrisis. Twaalf leden van coalitiepartijen dienden een motie van wantrouwen in tegen het duo. De motie werd met twaalf stemmen voor en tien te gen, aangenomen. De portefeuilles van Cova (eco nomische zaken) en Poulo (ar beidszaken) kunnen in de coa litie worden verdeeld. Partijgenoot Leonard Coffie van premier Ys zorgde nog wel voor opschudding door de motie niet te steunen. Het is niet voor het eerst dat het Statenlid de lijn van het kabinet niet volgt. Er wordt daarom volop gespe culeerd over een overstap van Coffie naar een andere partij. Als dat gebeurt, kan het overge bleven kabinet niet op een meerderheid van dertien maar van slechts twaalf van de 22 ze tels steunen. Minister Pechtold (koninkrijks relaties) is blij dat de rust in het Antilliaanse kabinet is terugge keerd. De Nederlandse regering beschouwde de crisis als een interne Antilliaanse politieke aangelegenheid. den haag/gpd - De nieuwe WAO die per 1 januari komend jaar van kracht moet zijn, staat op losse schroeven. Onverwachts dreigde regerings partij WD gisteren zijn steun aan de stelselwijziging op te zeggen. De partij betwijfelt of de nieuwe WAO een verbete ring is in vergelijking met de bestaande regeling. Zonder de WD is er geen kamermeerder heid voor de nieuwe WAO. Volgens de vice-fractievoorzit- ter van de WD, Bibi de Vries, moet de nieuwe WAO eenvou dig uitvoerbaar worden en wat opleveren..Anders gaat het he le feest niet door", dreigt ze. De WD vreest dat het nieuwe stelsel te duur wordt en niet leidt tot minder WAO'ers dan met de huidige wetgeving. Op beide punten zal minister De Geus moeite hebben de rege ringsfractie te overtuigen. De premies voor werkgevers en werknemers voor de nieuwe WAO gaan namelijk fors om hoog. Uitvoeringsinstantie UWV moet hogere premies gaan vragen van het kabinet, omdat het een deel van de nieuwe WAO ook door private verzekeraars wil la ten uitvoeren. De nieuwe WAO (de WIA) wordt alleen toegankelijk voor mensen die volledig worden af gekeurd. Wie gedeeltelijk wordt afgekeurd, valt straks onder een andere, minder aantrekkelijke arbeidsongeschiktheidsrege ling. De WD vreest dat dat een 'aan zuigende werking' heeft.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3