GESPREK VAN DE DAG Vrouwen definiëren wijn op het gevoel .if a M •IlÉÊÈÉ*- ■/*ÉS Bekentenissen over het Amsterdamse Vondelpark Amsterdamse vrijmetselaars nemen zichzelf graag op de hak B-mineur ofB-film? De 'werkplaats' waarin de Amsterdamse vrijmetselaars wekelijks bijeenkomen. Foto: ANP/Robin Utrecht vrijdag 20 mei 2005 0 MENSELIJK „Die laatste boom werd mijn beste vriend", verwoordt oud-burgemees- ter Ed van Thijn zijn relatie met het Amsterdamse Vondelpark. Tv-babe Liesbeth Staats verdwaalde regelma tig in het bekendste park van Neder land. En Amsterdam-promoter Char les van Renesse liep eindelijk „15 se conden sneller na 3328 rondjes" in het stadspark. 64 Bekende en minder bekende Ne derlanders-gaven belangeloos hun persoonlijke herinneringen aan het Vondelpark prijs. Dat resulteerde in het boek 'Publiek Geheim, met het Vondelpark als decor'. De opbrengst Lieven Andries Aankomende jeugd: jongelui die er niet meer kunnen afblijven van het eind mei verschijnende boek is bestemd voor de renovatie van het park. De 'publieke geheimen' illustreren de bijna dagelijkse, soms vanzelf sprekende en soms heel bijzondere belevenissen in het park van onder anderen Chris Zegers, Ron Boszhard, Rob Verlinden en Ans Markus. De één heeft dat in de vorm van een ver haal gedaan, de ander met een ge dicht of tekening. In het Vondelpark is al enige tijd een grootscheepse renovatie aan de gang. De totale kosten bedragen 25 miljoen euro, waarvan de gemeente 20 miljoen bijdraagt. Stadsdeel Am sterdam Oud Zuid heeft voor de res terende 5 miljoen een beroep gedaan op sponsors en de vele bezoekers van het park. Het boek is daar een reactie op. Publiek Geheim wordt tijdens de Dag van het Park op 29 mei aange boden aan de Stichting Hart voor het Vondelpark. Diverse bekende Neder landers signeren en verkopen het boek die dag voor 20 euro. anp Het celebrity-weekblad HELLO! heeft het hoger beroep gewonnen dat het in de zogenoemde ZETA JONES/DOUGLAS-zaak tegen zijn rivaal OK! had aangespan nen. Dat betekent dat Hello! geen schadevergoeding aan OK! hoeft te betalen voor het plaatsen van stiekem gemaakte foto's van het huwelijk van de filmster ren Catherine Zeta Jones en Michael Douglas. OK! voelde zich benadeeld door de publicatie in Hello! omdat het 1 miljoen dollar aan het paar had betaald om foto's te mogen maken tijdens de huwelijksplechtigheid en het feest erna. De foto's in Hello! waren door paparazzi gemaakt. Foto: AP Ze zijn er fit genoeg voor en vormen een goed team. En als hun boot net zo sterk is als ze denken, gaat het deze vier mannen lukken binnen 55 dagen van New York naar de Scilly Islands ten zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk te ROEI EN, aldus navigator JAAP KOOMEN (30) uit Amsterdam. ,,Het oude RECORD stamt uit 1896. Sindsdien zijn er verschillende mislukte pogingen gedaan het te breken. Maar wij zullen het halen." De recordpoging van Maarten Staarink (28), Robert Hoeven (28) en Gijs Groeneveld (27) begint 23 mei. ,,Om 10.30 uur vertrekken we, mits de omstandigheden goed zijn. We willen immers geen valse start maken", aldus Koomen. Per dag moeten ze zo'n 110 kilometer roei en, de totale afstand bedraagt 5600 kilometer. ,,We willen het in 52 dagen doen." Daarna roeien ze door naar Rotterdam, hun 'thuisbasis'. „Dat zal nog zo'n tien tot vijftien dagen in beslag nemen." De Australische popster KYLIE MINOGUE wordt nog deze week ge opereerd aan haar borstkanker. Dit heeft haar manager gisteren laten weten. Eerder deze week werd kan ker geconstateerd bij de 36-jarige zangeres. Ze heeft direct haar tour nee door Australië en het verre oos ten afgezegd en zich volledig op de genezing van haar ziekte gestort. De enige dochter van de Japanse keizer AKIHITO, prinses SAYAKO, trouwt op 15 november. Sayako (36) is sinds eind vorig jaar verloofd met Yoshiki Kuroda, een stafmede werker van het stadsbestuur van To kyo. Hij is van burgerlijke komaf. De verloving is op 19 maart officieel bezegeld tijdens een speciale cere monie in de keizerlijke residentie in Tokyo. Door haar huwelijk met een burger zal het jongste kind van kei zer Akihito en keizerin MICHIKO af stand moeten doen van haar titel. Op internet kunnen mensen live het broedproces van een TORENVALK volgen. Twee vogelliefhebbers uit DONGEN hebben twee webcams in een nestkast in hun achtertuin geïn stalleerd. Op de site www.valken- hok.nl zie je hoe moeder valk op de eieren zit en hoe vader (spanwijdte tot 80 centimeter) af en toe aan vliegt. De jongen van de valk worden naar verwachting begin juni gebo ren. „We hebben al langer een aan tal kasten in de tuin staan", zegt ei genaar Piet Rullens senior. „Maar we konden alleen met een grote ver rekijker zien wat er in het hok ge beurde. Dan zag af en toe een kopje maar meer niet", aldus Rullens. Zijn zoon maakte een nestkast met twee camera's. De torenvalk is een bedreigde diersoort. In Nederland zijn er volgens schattingen nog on geveer 5000. De in 2003 overleden tekstschrijver en dichter WILLEM WILMINK krijgt een 'eigen' TREIN. Vervoerder Syn- tus gaat de nieuwe trein inzetten tussen Oldenzaal en Zutphen. Pas sagiers kunnen in de trein kennisne men van foto's en een levensbe schrijving van de Twentse schrijver. Wilmink is met name bekend van zijn kinderliedjes en bijdragen aan televisieprogramma's, zoals Het Klokhuis. De nieuwe trein wordt 10 juni onthuld. Foto: GPD Op hoop van zegen, het beroemde toneelstuk van HERMAN HEIJER- MANS, komt in 2007 als mu.sical op de planken. Producenten Ruud de Graaf en Hans Cornelissen zijn al op zoek naar de cast. Voor de hoofdrol van vissersvrouw Kniertje wordt ge sproken met een aantal „Neder landse topactrices." Op hoop van zegen werd voor het eerst in 1900 gespeeld door De Nederlandsche Toneelvereeniging in de Holland- sche Schouwburg in Amsterdam. Er volgden vele voorstellingen in bin nen- en buitenland en vijf verfilmin gen van het verhaal van Kniertje. De vissersvrouw verloor haar man en twee kinderen aan de zee. Haar zoon Barend is bang voor het vis sersleven, maar vaart met zijn oude re broer Geert toch uit. Ook Barend komt om op zee. „De vis wordt duur betaald." Gesmolten brie in een glas, kattenpis, aardbeien en fruitig heid. De typeringen hebben weinig met elkaar gemeen, be halve als het gaat om het ka rakteriseren van verschillende wijnen. „Vrouwen zijn mees ters in het definiëren van wij nen. Zij doen dat op gevoel. Mannen zijn daar veel ratione ler in", weet vinoloog Ellen Dekkers. Achttien dames se lecteerden deze week in het estaurant Club Jackie in Rot terdam hun favoriete wijnen voor een top tien Women's Winelist. Clichés bestaan er op alle terreinen. Zo zouden vrouwen - uiteraard volgens mannen - niet verder komen dan het herkennen van een Chardonnay. Een man daaren tegen gooit zijn glas tegen het licht, trekt zijn ooglid scheef en oordeelt alsof hij vinoloog is. „Als een man blind proeft, scoort hij altijd erg goed. Bij een vrouw komen dan allerlei emoties los die het voor haar moeilijk maken om een oor deel te vellen", vertelt Dekkers, vinoloog voor onder meer het culinaire blad Tip. „Terwijl vrouwen de beste wijnproe vers zijn." De vrouw weekt met woorden vooral de details in een wijn los, maar twijfelt vaak te veel om knopen door te hakken. Daar is de man weer sterker in, zo wordt duidelijk tijdens de kleine wijnproeverij van in to taal vijftien wijnen, georgani seerd door de damesglossy Jackie. Die 'pikte' het vooroor deel van de man niet langer en wilde de vrouw haar wijnen la ten kiezen. Volgens Dekkers verdient de vrouw het ook, omdat zij inmiddels de meeste wijn in Nederland wegdrinkt. In Nederland wordt per hoofd van de bevolking 20,6 liter wijn per jaar gedronken. De vrouw neemt daarvan 60 procent voor haar rekening. Wit, rosé, rood en dessertwij nen; alle categorieën komen aan bod. In het gezelschap klinken vooral termen als ele gant, slank, vol, rond en frui tig, maar dat is voor sommige vrouwen onvoldoende. Een van de dames, Eva Hoeke, ty peert een Australische Shiraz uit het jaar 2002 als een wijn die je moet drinken op een be renvelletje voor de openhaard, „samen met je geliefde". Iets Frank Gorshin, de vertolker van THE RIDDLER in detv-serie BATMAN, is op 72-jarige leeftijd overleden. Voor de rol van de slechterik in de uiterst populaire reeks uit het einde van de jaren zestig werd hij voor een Emmy genomineerd. Een Emmy-nominatie kreeg Gorshin ook voor zijn gastop treden in 1969 in een aflevering van de sciencefictionserie Star Trek. Zijn laatste rol speelde de acteur in een aflevering van Crime Scene In vestigation, die nog niet is uitgezon den. Gorshin begon zijn carrière als imitator van andere artiesten, zoals Al Jolson, Kirk Douglas en James Cagney. Foto: Reuters verderop erkent een man dat dit een typi sche mannenwijn is; „Lekker zwaar en geu rig, met aardse trek ken", weet hij. Dekkers verzoekt de aanwezigen om vooral in eigen termen de wijn te benoemen, „vooral niet in allerlei dure woorden". Jammer dat er geen zwangere \Touwen zijn, want dan blij ken vrouwen helemaal on overtroffen te zijn in het oor delen over wijn, weet Dekkers. De meeste dames zoeken al snel naar de bekende termino logie zoals afdronk en rond borstig. Waar mannen vaak een beetje bluffend, sjoeme lend oordelen over een wijn, is de vrouw in de meeste geval len nog op zoek naar de juiste woorden. Alleen niet tijdens de Jackie Wijnavond. Dan rol len de gekste typeringen in snel tempo over tafel om de wijnen 'neer te zetten'. anp Verhalen liggen voor het oprapen. Soms letterlijk. Er is een pianist aangespoeld. Hij zegt niets, hij speelt al leen. Heel Europa is in de ban van de man die zo bang is dat hij niet is staat is te praten. Net wat we nodig hadden. De fantasie aast rusteloos op de schamele fei ten, sensatiebelust en vol verlangen naar een mooi ver haal. Hollywood heeft al interesse getoond. Toch kan ik niet aan de gedachte ontkomen: Stel, deze aangespoelde man had een Arabisch uiterlijk wat dan? Een zwijgzame Arabische man, zonder identiteit. Mmm Als hem al pen en papier was aangeboden en hij tekende een piano, dan was de deur van zijn kamer hoogstwaarschijnlijk angstvallig op slot gebleven. Dan waren alle verdachte en vooraanstaande piano's uit voerig onderzocht door de Explosieven Opruimings dienst. Dan hadden ze deAbu Ghraib gevangenis ge beld om te vragen of ze misschien iemand missen en zo niet of ze dan misschien nog een paar goeie tips hebben om deze aan de praa t te krijgen. Dan zou het Ameri kaanse National Security Agency inmiddels interesse hebben getoond. Maar nee, het is een blanke bange man, dus we laten hem rustig zwijgen en pingelen, in de hoop dat, als we lief genoeg voor hem zijn, hij vanzelf wel gaat babbe len. Wie is hier nou gek? En misschien ben ik wat ach terdochtig. 'We moeten het debat in Nederland niet is- lamatiseren!' zei de wethouder van sociale zaken uit Amsterdam van de week bij Barend en van Dorp. Het klinkt alsof we tegenwoordig ieder gesprek op de auto matische piloot sturen. Zoals omgekeerd moslims au tomatisch geïrriteerd raken als westerlingen over de is lam beginnen. En dus zei deze wethouder, genomi neerd voor neologisme van het jaar, dat we moeten de- islamatiseren. Het kan ook zijn dat hij desinfecteren zei, het komt op hetzelfde neer. Waar zowel moslims als niet-moslims tot op heden niet uitgekomen zijn, is of hij dat nou positief of negatief bedoelde. Om de 'isla- matische' kwestie niet verder op te voeren, zal ik daar om de hypothese van een Arabische zwijgende pianist naast me neerleggen. De werkelijkheid werpt al genoeg vragen op. Bij gebrek aan antivoorden storten we ons ondertussen op het mysterieuze gegeven dat alle merkjes uitzijn kleding zijn gehaald; het feit dat de doorsnee man niet tegen jeukende etiketjes kan en ze er, zonder rekening te houden met het ingenaaide wasadvies, uitknipt, even buiten beschouwing gelaten. Dat daar wellicht, zoals gebruikelijk, de naam in stond van de psychiatri sche inrichting waaruit hij is ontsnapt, is een optie die niet over het hoofd gezien moet worden. De meeste muzikale virtuozen staan bekend om het feit dat ze in meer of mindere mate gestoord zijn. Gen ialiteit en krankzinnigheid liggen opvallend dichtbij elkaar. Of het geniaal is wat de man in kwestie speelt, moet nog worden uitgezocht. De hulpverleners van de kliniek kwamen niet verder dan het genre als 'klassiek' te be stempelen. Een gemiste kans. Deze categorie leent zich uitstekend voor bedenkelijke interpretaties. Was het wellicht Tm grossen Schweigen' van Diepenbrock, naar een aforisme van Nietzsche? Was het 'Dodeneiland' van Rachmaninov? 'Der Barbier von Bagdad' van Cor nelius? 'The planets' van Holst en dan in het bijzonder 'Mars, the bringer of war'? 'De dodenmars' van Chopin of simpelweg 'O magnum mysterium' van Giovanni? Wat het dan ook was, hij wist een gevoelige snaar te ra ken en misschien is het hem daar wel allemaal om te doen. Eerlijk is eerlijk, als virtuoos op het conservatori um is je talent zo gewoon als een broodje kaas. Aan Wie ooit de kans krijgt de werk plaats, oftewel ceremoniële ruimte, van de vrijmetselaars te bekijken, waant zich in een heus Harry Pot- ter-avontuur. Een koepelvormig plafond met sterrenhemel, een vloer als een schaakbord en talloze symbolen vormen het decor. Het alziend oog kijkt vanuit het oosten toe en de man met het zwaard houdt de wacht bij de deur. Al die symboliek binnen de Orde van Vrijmetselaren en de 'gehei me' rituelen die daarbij horen, hebben door de eeuwen heen aanleiding gegeven tot menig in dianenverhaal. Zo zou de orde één keer per jaar een van de leden als offerande onthoofden en zou den er onstuimige seksuele ritue len plaatsvinden. „Allemaal onzin natuurlijk", zegt Klaas van Has selt, gedeputeerd meester, of zo als je wilt, vice-voorzitter van loge nummer 5, Concordia Vincit Ani- naos (CVA). CVA viert dit jaar sa men met twee andere Amster damse loges, La Paix (nr. 4) en La Charité (nr. 6) zijn 250-jarig be staan. Nederland telt 145 loges met sa men circa 5600 leden. Bekende personen zoals koning Willem II, oud-premier Drees, Multatuli, Mat Herben en in het buitenland Charlie Chaplin en de Amerikaan se president J.F. Kennedy, waren vrijmetselaar. De vrijmetselarij, waarschijnlijk ontstaan als gilde van de steen houwers, is een kind van de Ver lichting, die zich afzette tegen de strenge leefregels van de kerk. „Het vrije denken is ons gemeen goed, het doel is jezelf geestelijk te verrijken en te verruimen", vertelt Van Hasselt. De rituelen, „nee, we worden dan niet handtastelijk of geweldda dig", zijn spiegels, handvatten om een beter mens te worden en ie der beleeft die op zijn eigen ma nier en met zijn eigen emotie. „Het is allemaal heel metaforisch. Je bent bijvoorbeeld een ruwe steen, die je moet beitelen tot een zuivere 'kubiek' die geschikt is voor de bouw van de tempel der mensheid", probeert Van Hasselt uit te leggen. Vroeger was het noodzakelijk om de orde te hullen in geheimzin nigheid. De vrijmetselarij werd om haar opkomen voor het vrije denken verketterd door de kerk en de leden kwamen stiekem bij el kaar. Tot op de dag van vandaag wordt om een wachtwoord ge vraagd bij het betreden van de werkplaats. De meeste vrijmetse laars nemen dat nog steeds erg serieus, maar Van Hasselt ant woordt regelmatig als grapje met 'broodje hamburger'. „Dat soort dingen zijn nu alleen nog puur symbolisch. Waarom die rituelen en symbolen nog be staan? Waarom niet? Het is net een Harry Potter-avontuur of een toneelstuk. We zijn net kleine jon getjes, ijdeltuiten in rokkostuum met lintjes om hun nek. Als je dat maar wel durft te relativeren", vertelt Van Hasselt. Sommige ritu elen moeten een verrassing blij ven. „Zo krijgt de 'leerling' bij de overgang naar de status 'gezel' een opmerkelijke verrassing, als hij „voor de hoogste rechter wordt geplaatst". CVA komt één keer per week bij een in het Vrijmetselarij-gebouw aan de Vondelstraat, waarin acht loges huizen. Tijdens deze 'com paritie' houdt een van de 'broe ders' een voordracht over een on derwerp, een 'bouwstuk', met aansluitend een debat. Dat gaat allemaal volgens strikte regels in ouderwets taalgebruik onder lei ding van de voorzittend 'meester'. Daarna volgt de zevende graad, ook wel de borrel genoemd, en is de 'achtbare meester' gewoon weer 'Ed' en is er tijd voor „onge looflijk veel gezelligheid". Iedereen kan lid worden, onge acht religie, mits je over een be paald denkniveau beschikt om te kunnen filosoferen over het leven. Vrouwelijke leden zijn echter al eeuwenlang taboe. „Eigenlijk moet dat gewoon kunnen", vindt Van Hasselt, „maar mannen zijn bang dat ze zich anders gaan ge dragen als er vrouwen bij waarom mogen we geen j( club blijven? Het is niet uil brek aan respect voor vroi maar we zijn zo lekker bez D onze toeters en bellen enl m jes." In Nederland bestaat ei gens ook de Orde der Gem II Vrijmetselarij, waarvan vn el wel lid kunnen worden. Ie Ter gelegenheid van het ju is i verschijnt vandaag het bo foi gensclub of broederschap, dv schreven door een buiten1 lv< der, Ko van Gemert. In jui he den de drie jarige loges ee h posium over wereldwijde td Dat de Amsterdamse loge van de sluier oplichten, za dere loges misschien niet de aarde vallen. Elke logel zijn eigen karakter en diei lc sterdam zijn vrij ge vocht er, een höog Pietje Bell-gehal -1 mag hopen dat ze een bee e zijn", vindt Van Hasselt. „I Mi we zijn iets leuks, iets waa 'ei aan het doen en dat hoeft sp niet langer geheim te blijv rai anp 'g1 spoelen, blijven zwijgen en als enig teken van leven een pianoconcert geven, is dan een ambitieus plan. Marke tingtechnisch zit het subliem in elkaar. Hollywood staat op scherp, platenmaatschappijen leggen de laat ste hand aan het contract (wie zwijgt, stemt in) en heel Europa weet inmiddels van zijn bestaan. Chapeau, chapeau, dat zijn heel wat stappen omhoog op de toonladder van zijn carrière. Maar misschien ben ik achterdochtig. En misschien is hij dat ook. Vertrouwt hij de zogenaamde hulpverlening voor geen meter. Is hij in een situatie be land die levensbedreigend is en uit angst voor wat gaat komen, doet hij wat velen hem voor hebben gedaan: Spelen, alsof zijn leven er vanaf hangt. Zo ontkwam je in het wilde westen aan een kroeggevecht of schietpartij, zo ontkwam de Poolse pianist Wladyslaw Szpilman aan de deportaties tijdens de Tweede Wereldoorlog en ook luitenant-ko lonel Karremans stelde zo zichzelf en de rest van de Dutchbatters in Srebrenica veilig. Weliswaar zonder te spelen, maar met de 'gevleugelde' uitspraak: 'I'm just the pianoplayer. And we have a saying: Don't shoot the pianoplayer' Het is een wijs man, die de gek kan spelen. En veel meer dan dat, een kwestie van de juiste toon aanslaan. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2