Puch 50 jaar: van boerenbrommer tot cultobje WEG 81 WIEL 2 Onthaasten met 'easyrider Solex-liefhebber kan zijn hart ophalen met Franse Black'n Roll Puch stond voor beat en indorock Üj Navigatiesysteem in mobieltje den haag - De ANWB heeft speciaal voor gemakzuchtige mensen en ook voor personen die niet gezegend zijn met het navigatievermogen van een postduif een dienst voor de mobiele telefoon ontwikkeld: Enginyoy. Deze dienst is een navigator voor zowel in de auto als lopend of op de fiets. Daar naast zit er informatie in over restaurants, hotels en pretpar ken in Nederland en Europa, inclusief de route ernaar toe en de mogelijkheid om te bellen. Enginyoy is ontwikkeld voor smartphones, de uitgebreidere mobiele telefoons. De informa tie is constant actueel omdat er wordt gebeld naar een centrale databank. De wegenkaart zit niet in de mobiele telefoon. Dat scheelt ook geheugenruimte. Toyota bouwt auto's in Rusland moskou - De grootste autofa brikant van Japan, Toyota, zet bij de Russische stad Sint-Pe tersburg een productievestiging neer met een capaciteit van 25.000 wagens per jaar. Op ter mijn gaat de productie omhoog naar 100.000 exemplaren. Vorig jaar bracht Toyota 47.400 wa gens aan de man op de Russi sche markt. Dat was bijna twee keer zoveel als het jaar ervoor. Toyota is de eerste autofabri kant uit Japan die voet op Rus sische bodem zet. Diverse an dere autoconcerns gingen Toy ota al voor, waaronder General Motors, Ford, Renault en BMW. KALENDER MEI 2005 22 Miniatuurtrein- en model- autobeurs, Spaamehal, Fie Carelsenplein, Haarlem (Schalkwijk). 029 9640 354. www.eurospoor.nl 22 American Sunday, Velserduinplein, IJmuiden. 22 VW Kever-rit, vanaf Hotel de Witte Bergen, Eemnes (langs de Al naar Amersfoort) 22 British Autojumble, Lido, Waalwijk, www.mgcarclub.nl 28 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. www.namac.nl 28-29 Spaltalia, festival voor Italiaanse klassiekers, Spa-Francorchamps, België. www.spaitalia.be Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. FORMULE 1 Stand WK 2005: 1. Alonso - Renault - 44 pt 2. Trulli - Toyota - 26 pt 3. Raikkonen - Mercedes - 17 pt GP Spanje - 8 mei 2005 1. Raikkonen (Fin) McLaren 2. Alonso (Spa) Renault 3. Trulli (Ita) Toyota GP San Marino - 24 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. M. Schumacher (Dui) Ferrari 3. Button (GB) BAR Honda GP Bahrein - 3 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Raikkonen (Fin) McLaren GP Maleisië - 20 maart 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Heidfeld (Dui) Williams GP Australië - 6 maart 2005 1. Fisichella (Ita) Renault 2. Barrichello (Bra) Ferrari 3. Alonso (Spa) Renault Verdere F1-programma: 22 mei - Grand Prix Monaco (Monte Carlo) 29 mei - Grand Prix Europa (Nürburgring) 12 juni - Grand Prix Canada (Montreal) 19 juni - Grand Prix Verenigde Staten (Indianapolis) 3 juli - Grand Prix Frankrijk (Magny-Cours) 10 juli - Grand Prix Engeland (Silverstone) 24 juli - Grand Prix Duitsland (Hockenheim) 31 juli - Grand Prix Hongarije (Hungaroring) 21 augustus - Grand Prix Turkije (Istanbul) 4 september - Grand Prix Italië (Monza) 11 september - Grand Prix België (Spa-Francorchamps) 25 september - Grand Prix Brazilië (Interlagos) 9 oktober - Grand Prix Japan (Suzuka) 16 oktober - Grand Prix China (Shanghai) www.firacing.nl www.formulai.com door Paul Bolwerk Nijmegen - „Oude mannen zoe ken oude brommers. Ze hebben tijd en geld." Het is de verklaring van een Limburgse handelaar voor de oplevende verkoopcijfers van 'oude lijken' als Solex, Kreid- ler, Zündapp en Puch. „Weet u wat het is? Op een So lex kom je helemaal tot rust. Een ideaal vervoermiddel om in deze hectische tijdefi te ont haasten. Harder dan dertig kilo meter per uur gaat het niet. Een Solex rijdt niet, maar snort." „Met Hemelvaartsdag hebben we in stijl -met lange leren jas sen en vliegeniersmutsen- met de club onze eerste gezamenlij ke toertocht gemaakt. We maakten een hemels geluid. Het leek wel een zwerm bijen die zich slingerend door het landschap bewoog. Echt kic ken." Lyrische woorden over de 'easyrider onder de bromfiet sen', de karakteristieke twee- wieler met brede zadel en hulp motor. „De Solex is hét ge woon", aldus secretaris Henny Hol van de Eerste Maas en Waalse Solexclub 't Lup Ge smeerd. Een van de tientallen Solex-clubs in Nederland met namen als 't Dopke, Op z'n elf en dertigst, Litertje Benzine, Vroem Vroem en Steeksleuteltje Negen. Steeksleuteltje negen is een be grip in Solex-kringen. Met dit hulpmiddel kan de Nederland se Solex geheel uit elkaar wor den gehaald. Ook de Chinees, Hongaar, peperbus, koffertje, sleutelgat, de zwanenhals, de 3500, de 3800 of de mini-Solex zijn, aldus kenners, gemakkelijk demontabel. De echte sleutelaars, ook wel oto-didakten (verwijzing naar Solex-type oto) genoemd, zwe ren bij de modellen van weleer. De Black 'n Roll, de hedendaag se kopie van de Solex (merk naam ligt bij Franse firma Sin- bad), vinden ze meer iets voor nieuwlichters. „Wij gaan voor de oude, verou derde modellen. Uit pure nos talgie. Zo'n Solex is toch een feest der herkenning", schetst Henny Hol (52) van 't Lup Ge smeerd. Een trotse bezitter van eindhoven/anp - De 'Solex' komt terug, al moeten Nederlanders een jaartje wachten op de nog immer populaire fiets met motor. Vol gende maand rollen de eerste exemplaren van de band bij de Franse producent Mopex. Solex mag het om juridische redenen niet heten, maar de Black'n Roll heeft alle kenmerken van de historische tweewieler. Menig liefhebber kan zijn hart ophalen. Zwart, het motorblok onder het stuur en de iet wat brede banden. De Solex was de hit van de jaren vijftig en zestig. Het ding rijdt ongeveer 35 kilometer per uur. Voor Nederland schuilt daarin het probleem. Want met die snelheid gaat de Black'n Roll te hard voor het fietspad, terwijl op de weg weer een helm nodig is. Voor menig Solex-fan is het niet dragen van de helm juist het grote voordeel boven de brom mer. De Fransen zijn daarom druk bezig om toestemming te krijgen voor een Nederlandse variant van de Black'n Roll die wel op het fiets pad mag. De Eindhovense gebroeders Van Ge stel, die de nieuwe Solex importeren, verwach ten dat de zaak in het voorjaar van 2006 zal zijn Nu al worden broers Van Gestel overspoeld met aanmeldingen voor de Black'n Roll via www.blacknroll.nl. „We hebben al een paar honderd aanmeldingen binnen. Ik verwacht er wel twee- tot driehonderd te verkopen", zegt Toon van Gestel. De Solex is bij een breed pu bliek populair. „Het gaat om mensen van 24 tot 65 jaar. De aanmeldingen komen van particu lieren, clubs en verhuurbedrijven." De Black'n Roll is een Frans/Chinees product en gaat tussen de 800 en 900 euro kosten. vier Solexen. De kenners roemen ookhelljp ringe benzineverbruik van( Solex. Henny Hol: „Metéén ter zeventig kilometer. Kom daar nog maar eens om". In jaren zestig was het zuinigel rakter van de Solex zelfs redi voor een lofzang door Maxi Praag: 'Met een litertje benj klaar, genoeg voor honderd lometer, karren maar'. De liefhebbers maken oven- gens zelf de mengsmering, jT' want het tweetaktmotortje bijzonder kieskeurig. „Goed mengen levert een tevreden me snorder op", aldus Solex-ha - - r>131 delaar Jouke Routine uit hei Friese Zwaagwesteinde.All tien jaar landelijk leverancie van onderdelen voor Solex- wielen. j Routine spreekt van een Sol revival. „De belangstelling* de Solex is van alle tijden, m de laatste jaren is sprake valjs een opleving." Bromfietshai delaar Piet Poot uit Merselo Venray, windt er geen doel) om. Rond de oude merken i een ware cultus aan het on staan. Met alles wat daarbij hoor als vriendenclubs, vet huurbedrijven, vakantiereiz L en toertochten. Met het broi 1 auI. «1.. 1jj J,.! mermerk als bindmiddel. Poot: „Het is de oude genei hè? Oude mannen zoeken^, bromfietsen. Ze hebben tijd J geld. Ze willen hun jeugc herbeleven. Niet alleen met Solex, maar ook met andere merken. Oldtimers van bijvi beeld Kreidler, Zündapp, P1 v Kaptein Mobylette, Tomos, rini, NSU, Rabeneick, Gorid en DKW doen het goed." liipl door Alex Bogérs De Haagse fotografe Esther Langendam op haar Puch. Foto: GPD/Koen van Weel Ook buiten het Paard van Troje waren vele Puchs te vinden. Foto: ANP/Rob Keeris den haag - Puch-liefhebbers vierden afgelopen weekeinde in Den Haag het 50-jarig bestaan van het bromfietsmerk. Vooral in de hofstad groeide de Oosten rijkse 'boerenbrommer' uit tot hét vervoermiddel van opstandi ge jongeren. Na roemruchte knokpartijen tussen de 'bendes' van die tijd -De Kikkers en de uit de Haags-Indische gemeenschap voortgekomen 'Plu'- werd de Pu ch in heel Nederland door cult- jongeren omarmd. Lekker hangen op het strand. Lekker sleutelen aan je brom mer. Georganiseerde vechtpar tijen. Wijffies oppikken. Vluch ten voor de politie. Het leven met een Puch in de jaren zestig was romantisch. Voormalige Plu's, Kikkers en Provo's verlan gen er vaak naar terug. Een vrouwenbrommer, meer was het niet toen Puch medio jaren vijftig naar Nederland kwam. Het ding was ontworpen voor de Oostenrijkse boerin die ook wel eens zonder moeite de berg op en af wilde. Mannen hadden er niets aan, die reden immers motor. „In Nederland kochten medio jaren vijftig gezapige heren de MS 50 of baby-Puch, zoals het eerste model heette," vertelt Bosz de Kier van de Haagse Pu ch Club. „De jeugd had ook nog geen geld, dat kwam pas een jaar of acht later." De grote doorbraak vond plaats in Den Haag, waar voor het eerst iemand een verhoogd stuur op zijn Puch-brommer monteerde. „Wie dat stuur als eerste op zijn Puch zette is on bekend, maar het hek was van de dam," zegt De Kier. Duizen den jongens wilden opeens een Puch en allemaal wilden ze hun brommer aanpassen aan hun Feest in het Paard van Troje rond het jarige bromfietsmerk. Foto: GPD/Robert van Stüyvenberg eigen smaak of de smaak waar mee ze de meeste meiden kon den versieren. Er warén zeker standaarden. Je kon niet rijden op een Puch zonder kleine kop lamp, kleine tank, bagagedrager op de tank gemonteerd, zadel schuin zonder veer, afgezaagd achterspatbord en een groot, plat rood achterlicht, de zoge naamde bloedblaar. En de brommers moesten minstens tachtig kunnen, al trokken ze dan wel krom." Buiten Den Haag werd het voorbeeld na enige tijd gevolgd. Al ging het er elders in het land anders aan toe, zegt De Kier. „In Amsterdam bijvoorbeeld waren jongeren meer bezig met kunst en politiek, niet met knokken en muziek zoals in Den Haag. In weer andere ste den als Utrecht en Eindhoven hielden de jongens niet zo strak vast aan de Haagse voorschrif ten en verfraaiden zij hun Puch op andere wijze." Decennia later is de liefde voor de brommer nog steeds levend. Fanclubs zijn er, toertochten voor Puchbezitters, kroegavon den, boeken en natuurlijk inter netsites. Afgelopen weekeinde werd in de Haagse concertzaal Het Paard een feest gegeven ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de Puch als brom mer, hoewel het eerste exem plaar eigenlijk 51 jaar geleden werd verkocht, dus al in 1954. Bij veel clubs zijn ook Tomos- rijders welkom, hoewel die brommer begin jaren zeventig nog werd gezien als een slechte Joegoslavische kopie van de Pu ch. Zelfs de verguisde Puch Maxi (een 'vrouwenbak') is wel kom. „En tegenwoordig hoef je ook niet meer per se aan de standaarden van vroeger te vol doen," aldus Puch-fan De Kier. „Iedereen verbouwt zijn brom mer zoals hij het zelf wil. Lage sturen, andere tanks, onderde len van andere merken, het mag allemaal. En in Oostenrijk begrijpen ze nog steeds niet wat wij met de Puchs doen. Daar blijft hij een boerenbrommer." Puch heeft een deel van zijn Nederlandse succes te danken ,7 aan muziek. „Blanke Haagse jongens waren stikjaloers op jongens van Indische komaf, die leuke rock&roll-muziek m maakten (o.a. The Crazy Rockers en The Tielman Brothers landelijk doorbraken en de leukste meisjes konden versiert |y waarmee zij op hun Puch rondreden door de stad", zegt de fn Haagse fotografe Esther Langendam. Zij maakte vorig jaar nf boek 'Puchfeest' en organiseerde zondag samen met Boszi Kier het Puch-feest in Het Paard. „De blanke jongens kond J niet achterblijven. Zij gingen ook muziek maken en Puchs I js pen. Daardoor ontstond de Haagse beat met topbands als ou Shocking Blue, Q65, The Motions en de Golden Earrings." De jongens van Indische komaf noemden zichzelf de Plu's de jongens van de alternatieve 'beat' Kikkers of Provo's. Da naast had je nog de Bullen, Buikschuivers of Nozems, vaak met vetkuif, die Zündapp en Kreidler reden. Zodra het kon gingen de groepen met elkaar op de vuist, al dan niet gebn makend van fietskettingen. De inspiratie voor deze knokpa tijen kwam van de musicalfilm West Side Story. Geregeld moest de politie ingrijpen en vaak haalden de jongens de krant. Nederland werd zo volgens De Kier geconfronteerd met een nieuw begrip: jongerenbendes. „Voor het eerst w F er sprake van jongeren," zegt De Kier. „Daarvóór had je kii deren en volwassenen, daar zat niets tussen." vrijdag 20 MEI 2005 Bosz de Kier op zijn Puch door Den Haag. Foto: GPD/Koe

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22