Fabrikanten zitten achter roetfïlters aa Maybach excelleert met sprankelende tweezitter Eerste Smart verkocht op markt VS Groot tekort dreigt autoverzekeri Auto Heemskerk Smart ook naar de VS. Foto: EPA washington/anp-afp - Deze week is in de Verenigde Staten de eerste Smart verkocht, het 2,50 meter korte stadsautootje dat uit de fabrieken van Daim- lerChrysler rolt. De Duits-Ame rikaanse autoproducent ziet er tot nu toe niets in om de Smart in de VS op de markt te bren gen, maar het Californische be drijf ZAP (Zero Air Pollution) ziet er wel brood in. ZAP is fabrikant van energiebe sparende producten. Het be drijf heeft de Smart aangepast aan de Amerikaanse specifica ties voor milieu en veiligheid. Volgens directeur Steve Schnei der is de Smart een van de zui nigste, meest functionele en veiligste auto's ter wereld. Ame rikaanse autorijders willen met de hoge benzineprijzen een goedkoper vervoermiddel, al dus Schneider. De eerste Amerikaanse Smart ging naar een echtpaar uit Las Vegas. De man en vrouw ver klaarden de Smart voor het eerst te hebben gezien op hu welijksreis in Frankrijk. „We zijn er verliefd op geworden. We hebben een jaar geprobeerd er een in de VS te krijgen." DaimlerChrysler is tot nu toe helemaal niet blij met de Smart. Het autootje heeft in zijn be staan nog geen enkele winstbij- drage geleverd. Sinds 1998, toen het op de markt kwam, heeft het verliezen opgeleverd van in totaal 3,5 miljard euro. Kortgeleden greep Daimler Chrysler in. Nieuwe modellen zijn van de tekentafel gehaald en eenderde van het aantal ar beidsplaatsen verdwijnt. Werknemers Rabo zuinig over straat utrecht - De directie van Rabo bank Nederland gaat niet lan ger in grote, luxe wagens over straat. Het bedrijf heeft als eer ste grote onderneming in ons land een autoleaseregeling met strenge milieu-eisen ingevoerd. Werknemers kunnen alleen nog de meest zuinige auto's leasen (met energielabel A, B of C). Meestal zijn dit kleinere auto's. De nieuwe leaseregeling sluit veel modellen uit. Een Jaguar, Lexus, Mercedes-Benz, Audi en BMW is voor de Rabobankers niet langer weggelegd. Drie miljoen Subaru Legacy's aalsmeer - Ruim 16 jaar nadat de eerste Subaru Legacy in Gunma Yajimafabriek van de band liep is de drie miljoenste door Fuji Havy Industries ge produceerd. De Legacy volgde in 1989 de Leone op. Die L was niet mooi, maar wel praktisch onverwoestbaar. En natuurlijk met een roffelende boxermotor. De Legacy is inmiddels met de vierde generatie bezig. Dieselmotor Volvo opgepept beesd - Volvo heeft zijn 5-cilin- der dieselmotor onder handen genomen. Dat werd tijd ook, want vooral in de zware model len van het Zweedse merk wa ren de 163 pk echt te gering. De motor levert in de sterkste uit voering nu 185 pk en een kop pel van 400 Nm. Bovendien zijn alle versies nu standaard voor zien van een roetfilter. De ver nieuwde dieselmotoren zijn vanaf modeljaar 2006 leverbaar in de modellen S60, V70, XC70 en XC90. Weg Wiel den haag/gpd - Autofabrikan ten proberen hun nieuwe model len in versneld tempo te voor zien van roetfïlters tegen vuile lucht. De vraag is zo groot dat zich langzamerhand een tekort aan filters aandient. Europese landen als Oostenrijk, Duitsland en Nederland heb ben subsidies op roetfilters aangekondigd vanwege het gunstige milieu-effect. Autofa brikanten willen mede daarom een groter deel van hun wagen park van filters voorzien. „De vraag explodeert", zegt Cees Boutens van de RAI-vereniging. „Van dag tot dag komen er meer merken met filters bij. Dat ligt voor de hand, want een consument die in Nederland vanaf juni een auto met roetfil ter koopt hoeft nauwelijks nog extra te betalen. De vraag is voor de leveranciers nauwelijks bij te benen. We reldwijd zijn er slechts twee producenten van (keramische) roetfilters waarvan het Japanse Ibiden in maart al door produc tieproblemen werd overvallen. Het Franse bedrijf PSA (Citroën en Peugeot) meldt dat er die maand 15.000 auto's mii dan gepland van de lopei band rolden. Mercedes, i voorraad door Ibiden, on vindt (nog) geen problen Ook de levering van roeti voor bestaande auto's st< der druk. De twee produi Twin-tech en HJS (beide Duitsland) voorzien teko HJS kondigde vorige maa aan dat de extra gepland ductie van tienduizendei niet voldoende zal zijn. Om in de toekomst aan ploderende vraag naar fil voldoen, worden er in hc tempo nieuwe productie teiten gebouwd. NGK Eu (Duitsland) werkt aan ee we fabriek voor roetfiltei Polen, het Japanse Ibidei hetzelfde in Hongarije. I Duitse Bosch wil vanaf 21 jaarlijks een miljoen roet gaan maken die niet afh; zijn van keramische ondi len. Volgens de fabrikant hard nodig. „Wij schattei dat de markt voor roetfilt 2007 zes miljoen exempl bedraagt." Ter vergelijkii 2004 werden er wereldwi 700.000 roetfilters afgeze (advertentie) De Maybach Exelero met op de achtergrond zijn historische voorganger uit de jaren dertig. Foto: DaimlerChrysler Puch 50 jaar: van boerenbrommer tot cultobject door Peter Lodewijks Maybach heeft een fabelachtige nieuwe sportwagen gebouwd. Vorige week liet het luxe-merk van Mercedes deze spectaculaire coupé, die Exelero heet, voor het eerst zien in het Berlijnse Tempodrom. De Exelero, waarnaast de 'normale' Maybach maar een saaie ver schijning is, ziet er niet alleen indrukwekkend uit, de bijbehorende getallen zijn dat ook. Zo haalt de coupé een top van boven de 350 kilometer per uur, hetgeen te danken is aan een 5.9 liter V12-motor met maar liefst 700 pk. De sprint naar 100 km/uur duurt slechts een seconde of vier. Waarom die enorme topsnelheid, kan men zich afvra gen. Welnu, de Maybach Exelero is speciaal gebouwd voor bandenfabrikant Fulda, die er een nieuw type ho- gesnelheidsband mee wil testen. En dat betekent dat het om een eenmalige actie gaat en dat de elegante tweezitter dus niet in productie wordt genomen. Dat zeggen beide fabrikanten althans op dit moment. Wel licht dat de vele positieve reacties op deze conceptau to, die ongetwijfeld volgen, hen anders zal doen beslui ten of dat het studiemodel nog als voorbeeld gaat die nen voor een nieuw seriemodel van Maybach. De Exelero is een moderne interpretatie van Maybachs legendarische, gestroomlijnde auto uit de jaren dertig van de vorige eeuw. Deze was gebaseerd op de krachti ge Maybach SW 38 en werd destijds ook door Fulda Reifenwerke ingezet voor bandentesten. Zo slaat de Exelero een brug naar zijn historische voorganger. Het nieuwe studiemodel werd ontworpen en ontwikkeld door de ingenieurs van Maybach in samenwerking met studenten van de Hogeschool van Pforzheim en het werd gebouwd bij Stola in Italië, specialisten op het ge bied van prototypen. De nieuwe coupé is afgeleid van de Maybach 57, maar die was niet snel genoeg voor het doel dat Fulda voor ogen had. Specialisten van Mercedes sleutelden de standaard 12-cilinder bi-turbomotor daarom naar ge noemde 700 paardenkrachten. Rest nog de vraag voor welke auto's de nieuwe band van Fulda eigenlijk is be stemd. Een dergelijke superslof, die bij snelheden van 350 kilometer per uur wordt uitgetest, kan alleen maar bedoeld zijn voor een absolute supersportwagen. Mis schien een nieuwe Maybach? UW NISSAN DEALER sinds 1972 Lammenschansweg 128, 2321 HX LEIDEN. TeL: 071-531 0 Alkemadelaan 1, 2371 EX ROELOFARENDSVEEN. Tel.: Q71-331 28 66 www.aMtphegmskgrk.gom breed, imponerend en anders dan andere auto's en daardoor zeer herkenbaar. Als voorbeeld van nuttige zaken noemen we magnetic ride con trol (verstelbare demping), adaptive cruise control (die zelf afstand houdt), head up display (informatie geprojecteerd in de voorruit), voice control (bedie ning via de stem). Dat Cadillac Europa als een se rieuze afzetmarkt ziet, mag blij ken uit het feit dat er een Euro pese Caddy wordt gebouwd: de BLS. Deze voor Amerikaanse begrippen kleine auto moet aan het eind van het eerste kwartaal 2006 in Europa op de markt ko men. En de BLS-wordt de eerste Cadillac die niét in de Verenig de Staten te koop zal zijn. Om dat de auto voor Europa is, zal hij te koop zijn met een 4-cilin- der motor en ook met een die selmotor (van GM-Fiat). Cadillac gaat er flink tegenaan om zichzelf als 'nieuw' topmerk onder de aandacht te brengen. Een belangrijke rol daarin speelt het Cadillac 'experience center' in Breukelen. Het is een nieuw fenomeen waar steeds meer autofabrikanten zich van bedienen, het 'ervaringscen trum', een soort supershow room waar veel meer dan bij de dealers de emotionele beleving van het merk aandacht krijgt. Stonden er vorig jaar nog maar 3, dit jaar zijn er al 15 en over twee jaar telt Europa 35 van die Cadillac experience centers. Daarnaast-gaat Cadillac de boer op. Via sponsoring van evene menten en zogeheten 'hot spot marketing' (aanwezigheid op plekken waar iets te doen is) wordt het merk gepropageerd. Ook internet wordt ingescha keld en de Amerikaanse fabri kant zoekt partners waarmee bijzondere lifestyle-projecten worden opgezet, bijvoorbeeld op culinair gebied of de mode. Zo moet het grote publiek doordrongen worden van het feit dat Cadillac niet alleen een mooi merk is met een rijke his torie, maar ook dat het merk springlevend is en een vaste plek in Europa wil veroveren. Cadillac wil een topmerk wor den in Europa, dat dezelfde be leving heeft als bijvoorbeeld Ferrari, Porsche, Aston Martin en Lamborghini. door Peter Lodewijks hoofddorp - Het merk Cadillac, visitekaartje van General Motors, is bezig aan een comeback. Het is inmiddels weer succesvol in Amerika en probeert nu ook in Europa definitief naam te maken als een absoluut topmerk. Meer dan ooit tevoren geven de bevoorrechte automobilisten, die zich het beste van het beste kunnen veroorloven, in overwe gende meerderheid aan Cadillac de voorkeur, omdat geen andere wagen in schoonheid en distinc tie, in luxueus comfort, in me chanische perfectie en motor- kwaliteiten, hun zoveel waarde geeft als deze vorstelijke wagen! Dat riep Cadillac precies een halve eeuw geleden toen het merk zo'n beetje de meest luxe auto's bouwde die in de Ver enigde Staten te koop waren. En iedere zichzelf respecteren de Amerikaan met geld schafte zich zo'n dijk van een auto aan. Cadillac werd synoniem voor welstand en klasse. Die tijden mogen wat GM be treft terugkeren. En dit keer ook aan de overkant van de oceaan, Europa dus. Om dat te bewerk stelligen heeft Cadillac hard ge werkt aan een nieuw modellen- gamma met een eigen gezicht. In Europa zal er ook een dieselmotor beschikbaar zijn voor de compacte Caddy BLS. Foto's: GM/Cadillac brussel/gpd - Wie in België met de fiets naar het werk gaat of met het openbaar vervoer reist, komt in aanmerking voor een goedkope autoverzekering. Het is een initiatief van Touring Verzekeringen. Volgens de maatschappij lopen mensen die regelmatig fiets, bus of trein nemen minder risico op een ongeval. Pendelaars kunnen al sinds fe bruari van dit jaar een fikse kor ting, tot 32 procent, krijgen voor hun autoverzekering. Nu komen daar ook fietsers bij. „Wie het openbaar vervoer neemt om van en naar het werk te pendelen, brengt minder tijd door in de auto en heeft dus minder kans met zijn of haar wagen bij een ongeval betrok ken te raken. En dat geldt even eens voor fietsers", legt een woordvoerder van Touring Ver zekeringen uit. Wie van de aan bieding gebruik wil maken, hoeft alleen maar aan te tonen dat hij of zij op dit momi fietsvergoeding ontvangt werkgever. De verzekeringsmaatsch speelt daarmee in op de gen van de overheid om togebruik in België terug dringen. Zo is het openb vervoer in sommige sted als Hasselt, gratis en krij| mensen die hun numme (in België persoonsgeboi inleveren, een gratis bus nement. De Escalade luidde het nieuwe Caddy-tijdperk in. Deze suv zou eerst niet naar Europa komen maar vanwege de grote vraag komt hij toch. Sinds 2001 ontwikkelde het merk zeven nieuwe modellen. Die worden allemaal op de ach terwielen aangedreven, ze zijn luxueus en hebben van alles aan boord maar alleen nuttige uitrusting waar klanten wat aan hebben. En ze zien er goed uit, Cadillac ziet de 'crossover' SRX als volumemodel. Mercedes-Benz doet weer mee aan de Mille Miglia, die tot en met zondag in Italië wordt verreden. Vijftig jaar na dato maakt de beroemde Mercedes 300 SLR opnieuw zijn opwachting in deze klassie- kerrally. Aan het stuur, net als toen, coureur Stir ling Moss. De Mille Miglia geldt als een van de be roemdste wegraces uit de historie van de auto sport. Tegenwoordig is het een toerrit doorf steden en dorpen en over steile bergpassen^ aan alleen auto's mogen meedoen die ooitr' van de originele races hebben deelgenomen! de 300 SLR heeft het DaimlerChrysler Museif 10 Mercedessen en 2 Chryslers ingeschreven^ Foto: DaimlerChrysler

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20