Mummies - die liggen pas echt stil REGIO Ik ben heel blij met Boer Helpt een strakke preek? mm vrijdag 20 mei 2005 Oudheden houdt zijn collectie in de scan tegen het licht VRAAG Er gaan steeds minder mensen naar de bioscoop. De Leidse pen verkochten, tot begin mei, 18 procent minder kaartjes )tj 1 7 7 eerste vier maanden van het vo Jongeren van nu zouden niets 1 ben met de magie van de biosc pluche, de gordijnen, dat enorn COBY BORDEWIJK, docent aan de vakgroep theater- en filrr schappen van de Universiteit Leiden, denkt dat het pluche stimulerende werking heeft op het bioscoopbezoek. Ze zijn niet de eerste die het doen. In Toronto ging al in 1975 een mummie door de scan en tegenwoordig laten alle grote archeologische musea hun collectie mummies of delen daarvan aan de hand van de modernste radio logische methoden onderzoeken. Maar het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden is wél het eerste ter we reld dat zijn volledige verzameling te gen het licht hield. De 132 Egyptische mummies gingen stuk voor stuk door de Computer Tomografie-scan, een project dat vier jaar in beslag nam. Het leverde een schat aan weten schappelijke gegevens, enkele totaal nieuwe gezichtspunten én een fraaie radiologische atlas op. Wat er precies tussen de windsels van een mummie zit, hoe iemand 3000 jaar geleden aan zijn eind is ge komen en welke technieken de oude Egyptenaren toepasten om hun do den te preserveren, zijn vragen die door de eeuwen heen de nieuwsgie righeid van de onderzoekers prikkel den. Voor het antwoord daarop schroomden 'wetenschappers' in het verleden niet om een gat in een mummie te boren of die in zijn ge heel open te snijden en bloot te leg gen. En de mummie daarmee on herstelbaar te beschadigen. „Geluk kig zijn er tegenwoordig non-de structieve middelen", zegt Maarten Raven, egyptoloog van het Rijksmu seum van Oudheden. Hij voerde sa men met de radioloog Wybren Taco nis van het Amsterdams Medisch Centrum de regie over het gezamen lijke scan-project. „Buiten werktijd om zijn alle 31 mensenmummies, 73 dierenmum- mies en 28 gemummificeerde li chaamsdelen één voor één door ra- diodiagnostische laboranten van het AMC onderzocht", legt Raven uit. „Zo'n CT-scan deelt een menselijk lichaam - en in dit geval de mum mie - op in allemaal plakjes. Je kunt iemand zo centimeter voor centime ter doorlichten. Van alle kanten. Niets blijft verborgen. En het allerbe langrijkste: alles blijft heel. Mum mies zijn door hun ouderdom bui tengewoon kwetsbaar. Een paar in Mummie in een CT-scanner in het Academisch Medisch Centrum Amsterdam. Foto: RMO PHILIPS al PATSLIC onze collectie zijn in dermate slechte conditie dat ze het speciale vervoer per luchtgeveerde auto's niet eens zouden overleven." Bij veel mummies kwamen tussen de windsels amuletten, scarabeeën en sieraden aan het licht. Bij twee van hen vond Raven poppetjes in de buikholte, vermoedelijk van aarde werk. „Dat fenomeen is niet eerder in de literatuur beschreven. Dus nieuw. Bij vier mummies uit latere perioden troffen we een ring van windsels aan rond de navel. Als een soort versiering. Ook dat verdient nader onderzoek. Het zijn misschien geen wereldschokkende ontdekkin gen, maar uit wetenschappelijk oog punt toch bijzonder aardige vond sten." Minstens zo belangrijk vindt Raven het feit dat de hele collectie steeds volgens dezelfde methodiek is on derzocht en tegen het licht gehou den. Hij kreeg daarbij de hulp van de Leidse patholoog-anatoom George Maat („de beste op zijn gebied") en van paleontologen en biologen Dek ker, Hoog moed en Smeenk van Museum Na- turalis. Die zijn gespecia liseerd in die ren. „Zo kon den we bij voorbeeld eindelijk eens het geslacht van al onze mummies vaststellen. Dat was no dig. Want als de tekst op een lijkkist Röntgen van een baviaanmummie, 30ste dynastie Sakkara. Foto: RMO er een man m ligt, wil dat in de .praktijk niet altijd zeg gen dat dat ook zo is, bleek bij nadere beschou wing. Ander voorbeeld: in de mum mie van een ibis zat de schedel van een hond. In die van een krokodil slechts een schub van het beest. Dan ga je toch anders tegen zo'n mum mie aankijken, nietwaar. Of is dit hier nu een sperwer of is het een valk? Botbreuken, aderverkalking, beschadigingen aan de schedel - echt alles is boven water gekomen. Een enorme hoeveelheid gegevens." In Egyptian Mummies legden Raven en Taconis de weerslag van het ge zamenlijke onderzoek neer. De prachtig geïllustreerde radiologische atlas geeft letterlijk alle 'ins en outs' van de collectie mummies die tot de Maarten Raven (links) en Wybren Taconis bekijken de scan van een mum mie. Foto: RMO interessantste van de wereld gere kend mag worden. „Alles over onze mummies is op dezelfde manier be schreven. Dat ontbrak er aan bij het museum. Dit hiaat is nu opgevuld", zegt Raven niet zonder trots. Op de vi aag of het AMC op zijn beurt ook nog wijzer is geworden van het scan nen moet hij lachen. „Ja", zegt hij. „Ze weten nu dat er een groot ver schil bestaat tussen het scannen van een mummie en het scannen van een mens. Mummies ademen niet. Die liggen pas echt stil!" Egyptian Mummies - Radiological Atlas of the Collections of the Na tional Museum of Antiquitis. Dr. Maarten Raven en dr. Wybren Ta conis. (Engels). Palma, 333 pagi na's, 55 euro. Verkrijgbaar bij RMO en de gespecialiseerde boekhandel. Ad van Kaam TUSSEN PIN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Waarom zijn kinderen een leuk lang weekeinde zo snel vergeten? Dins dagavond heb ik al snel het gevoel dat we geen vredige Pinksteren heb ben gehad. School hakt erin. Nog geen zes weken te gaan, kom jongens dat moet toch op te brengen zijn? Diepe verveelde zuchten. Als ik voor de planner in de keuken naar een lijst van moge lijke toetsen en proefwer ken voor de komende weken vraag, worden ze boos. En als ik het woord bedtijd laat vallen is dat al helemaal belachelijk. Ik voel woede opkomen, maar beheers me nog. Donderdagmorgen wordt de negatieve spi raal vroeg in de morgen ingezet. Bij het douchen ruzie, door het onhandig aantrekken van een trai ningsbroek voor een sportdag knapt een rits. Terwijl ik de afwasma chine sta uit te pakken probeert iedereen rond om mij brood te smeren in plaats van even mee te helpen. Er wordt overal op gemopperd. Op het laatste moment moet Sam nog een 'heel be langrijk' bestand op de computer vinden, Olivier dreint dat hij niet weet waar het sportveld ligt, terwijl Fleur stoïcijns ver der gaat met het bij el kaar zoeken van haar garderobe. Volgens mij allemaal voorbereidingen die de avond tevoren hadden kunnen worden afgehandeld. Dus ik houd een strakke preek, waarvan ik hoop dat ze sidderend op de fiets zit ten. Zal wel niet; vast en zeker zit ik in mijn eentje woe dend te wezen. Zo heeft iedere ouder wat. Vrien den van ons krijgen za terdagnacht op de schit terende natuurcamping in Poupehan de schrik van hun leven. Zij be merken dat bij de groep die midden in de nacht heel veel en vooral lang durig lawaai maakt hun eigen zoon zit. Bij zijn wijze vader knapt er op dat moment iets. Het is voor hem een ontluiste rende ontdekking dat diepe rust niet meer wordt gerespecteerd. Hij die zijn zoon al 24 jaar lang alle beginselen van het kamperen heeft bij gebracht. Wat wij ook - tegen beter weten in - roepen, dat zulke schen dingen in de beste fami lies voorkomen bijvoor beeld, het maakt zijn boosheid en teleurstel ling in zijn opvoeding er niet minder op. Het thema van de vol gende dag. Gelukkig is in ons gezin alles een keer tje vlekkeloos verlopen. Hoewel vrijdagavond bij het van zolder halen van de kampeerspullen ook het nodige misging, loopt de reis op zaterdag naar Zuid-België vlekkeloos. Zelfs na een pinteke in de warme dorpskroeg van Bouillon, trekken we vre dig de heuvels in om de tent in de stromende re gen en onder laaghan gende bewolking op te zetten. Niemand die hardop durft te zeggen dat dit niet leuk is. Als de andere 16 reünisten arri veren met een grote tent om onder te zitten, is het leed geleden en horen we de regen alleen nog maar gezellig tikken. Alles klopt, zelfs de veldkeu ken laat zich door al het vocht niet afschrikken. De nacht verloopt inder daad wat onrustig, maar als ik op zondagmorgen het hoofd door het doek steek, is de lucht strak blauw. De zon steekt net boven de heuvel. Een gier is op verkenning. Het brood is warm en geurig. Het beleg is vers. Wat een feest, Belgische winkels doen niet aan Pinksteren. De modder droogt, net als de tenten, langzaam op. Voor de natte slaapzakken en handdoeken spant Theo touwen. De jongens en meisjes gaan vissen en kanoën, de ouders strek ken hun getergde ruggen en praten over al hun le vens. Het is heerlijk, vooral als we met alle be nodigde humor constate ren dat het ooit nog wel eens zal lukken om sa men een goede nachtrust te hebben. We verenigen ons bijna met het toe komstbeeld: alleen en oud in de tent in Poupe han. 's Avonds smeren we onze rood verbrande hoofden in met de juiste anti-rimpelcrème, die zomaar uit een toiletzak komt rollen. De jonge mensen doen hun best om aan onze wensen te voldoen. Midden in de nacht hoor ik dat alle mannen snur ken. De één zaagt, de an der snorkelt. Toch ver storen ze de nachtrust niet. De uil oehhht. Het is koud en helder. Ik pro beer beroemde sterren te ontdekken, niet mijn sterkste kant. Ik teken in de lucht het steelpanne tje, mijn plas dampt in dit natuurgeweld. Een paar uur later brandt de zon de tent langzaam warm. Het riviertje langs zij glinstert. De vissen duiken omhoog. Heel langzaam breken we het kampement met koffie en stokbrood af. Als de auto's weer vol zijn, rij den we weg. „Dit had voor ons langer mogen duren", zegt ons schatti ge nog thuiswonende drietal bij het verlaten van de vallei. Harmoni eus pakken we in Leider dorp alles weer uit en binnen een uur staat zelfs alles op zolder. Zon der een wanklank. Pas dinsdagavond kom ik in actie. Wanneer beklijft opvoeding eigenlijk? Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30-16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten, overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel- 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per p< worden verzonden geldt een ton aan portokosten per verschijnd» Voor zaterdagabonnementen ge' GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorgmg: 0800-1711 Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vn 07.30-17.00 u (als op zaterdag voor 12,00 uur* wordt de krant dezelfde dag na' tussen 12.00 en 13.00 uur belt, r krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen:* schriftelijk, uiterlijk één maand* de abonnementsperiode, t.a.v. ai lezersservice, postbus 2,1800 AA Voor leveringsvoorwaarden abor www.leidschjiagblad.nl of KvK-n: 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databank® aanzien van (de inhoud van) deztf worden uitdrukkelijk voorbehou* rechten berusten bij HDC UitgevJg c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken beeldende kunstenaars aangestó CISAC-organisatie zijn geregelds Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de* H gegevens van abonnees van diti C gegevens kunnen tevens worden J gerichte informatie over voordee p en te geven, zowel door onszelf i derden. Heeft u hier bezwaart"* u dat laten weten aan HDC Me Lezersservice, postbus 2,1800 Hebben de bioscopen hun langste tijd gehad? „Ik denk wel dat de dvd, de mogelijkheid om films thuis l een belangrijke rol speelt bij de terugloop van bezoekers] hoor ook van mijt! ten dat ze het ju3 leuk vinden omifl non in Leiden tel omdat dat nog dj{3 sfeer heeft. In de afgelopen j ren studenten mi geïnteresseerd di ater. De laatste ti dat ze steeds me< resseerd zijn in tl ik naar de Leidse burg ga verbaas i over hoeveel jongeren ik zie, niet alleen bij cabaret, maai opera of toneel. Dus of de warmte van het theater en de 1 van het pluche, niet meer trekt vraag ik mij zeer af. Ik der theatrale bioscoop juist wel een stimulerende werking he bezoekersaantal. Kijkt 11 zelf ook niet liever naar een dvd'tje? „Voor mijn werk, als ik een film moet analyseren, kijk ik\ mijn bureau naar een dvd. Maar ik ga dolgraag naar de bi Niet in Leiden. Ik hoor vaak van anderen dat ze de situati heel vervelend vinden. Dat films te pas en te onpas ondei worden, of dat er rotzooi wordt getrapt. Zelf ga ik graag naar Tuschinski. Op zondagochtend hebl nostalgieprogramma. Dan zie je een heel gemengd gezelï ook veel jonge mensen. Maar ik ga ook graag naar Filmfe terdam, in het Pathé complex op het schouwburgplein. E ook uitstekend bezocht. Ik denk dat de terugloop van be; echt komt door de slechte vertoningssituatie in Leiden. E in andere steden niet anders zijn." ANNO 1980, dinsdag 20 mei LEIDEN - Het nieuwbouwproject in De Boekhorst verloopt tcfrt uitstekend, laat het Leidse gemeentebestuur weten. Het boi Ie ligt volgens de aannemer uitzonderlijk hoog. De nieuwe wijk straks uit ongeveer 280 woningen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's 111 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertie plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op g 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder verra Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contantel de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijkk binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Volgetis Jan Boer (Trianon, Kijkhuis) zijn er ook te wein van niveau. „Dat klopt wel. Het aantal filmhuizen voor de vertoning! tere film is ook afgenomen. Vroeger was er nog de LAKcii had het LVC een filmzaal. Het siert Jan Boer dat hij het K stand houdt en dat hij ook in Trianon nog een heleboel i toont die de moeite waard zijn. Ik ben heel blij met Boer. UST DE ARCHIEVEN tekst: Jan Rijsdam ANNO 1955, Vrijdag 20 Mei KAAG - Een windkracht, variërend van 7 tot 12 meter per se een ietwat winterse temperatuur, maakten voor vele zeilersb de kachel aanlokkelijker dan driemaal te starten op Hemelvj Aanvankelijk werd dan ook het starttijdstip een half uur vera loop van de dag klaarde het weer op, en werd ook de wind w; matigd. De laatste race was als gevolg hiervan tamelijk bezei Aangezien voor de puntentelling van het totaalklassement d( slechtste resultaten afvallen, brengt het niet-starten in enke Strijden geen nadeel. Wel wordt natuurlijk de spanning verse naar Zaterdag en Zondag aanstaande. Bovendien is er Zatert periment voor alle klassen een lange afstandswedstrijd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16