LEIDEN REGIO Opiniepeiling over Europese grondwet m avondwinkel basisscholen bij satum Zorgcentrum Willem van den Bergh opent snoezelthea 'Lekker buitenspelen' *t j 4. J 1 1 Handbaltoemooi voor Geen extra geld voor bestuurders Rijnland HOC 972 vrijdag 20 mei 2005 door Jan Preenen NooRDwiJK - De muziek van Enya voert de bezoeker van het snoezelthea- ter binnen in een droomwereld, die bestaat uit onder meer waterbedden, vlokkenmatrassen, knuffelbeesten, lichteffecten, toverbollen, palmen en ronddraaiende wolken. De sprookjes wereld van de Efteling, maai" dan zon der de herrie van schreeuwende kin deren. Ontspanning gaat in 'Droomdal' op het terrein van zorgcentrum Willem van den Bergh (onderdeel van 's Hee- ren Loo West-Nederland) aan de Zwarteweg in Noordwijk samen met rust. Een serene rust, die weldadig aandoet. Of zoals een dementerende viouw uit Capelle aan den IJssel on langs opmerkte: ,,Ik wil niet terug naar de echte wereld, ik wil hier blijven." Het is een van de grootste complimen ten die de 41-jarige coördinator Irma van Dijk uit Leiden tot nu toe heeft ge had over het theater dat in januari is gaan draaien en vanmiddag officieel wordt geopend. „Het is heerlijk als je mensen met een beperking op die ma nier kunt helpen. Af en toe hebben we wel eens vijf minuten over en genieten we zelf ook. Eigenlijk zouden we daar wat meer tijd voor moeten vrijmaken." Snoezelen (een samenvoeging van snuffelen en doezelen) bestaat in Ne derland al sinds de jaren zeventig. Aanvankelijk was deze aanpak om de zintuigen te prikkelen alleen bedoeld voor verstandelijk gehandicapten. In middels maken ook dementerende ou deren, mensen met autisme, deelne mers van dagverblijven en kinderen uit het speciaal onderwijs er gebruik van. Ook op de Willem van den Bergh, waar in november het nieuwbouwpro ject Trommelhof is geopend met een aantal snoezelruimten. Terwijl het snoezelen daar vooral is gericht op de bewoners van het zorgcentrum is Droomdal met name voor mepsen van buiten het terrein. Bovendien is het theater veel breder van opzet. Het plan ontstond in 2002 en werd be dacht door medewerkers van speel-o- theek De Speelbergh, de uitleenorga nisatie met aangepast speelmateriaal, die deze week op de Willem van den Bergh het 25-jarig jubileum viert. Van Dijk, ook coördinator van de speel-o- theek: „We vonden het leuk om alles te verhuren, maar we dachten dat het aardig zou zijn om met dit materiaal ook wat te doen. Temeer omdat we nogal eens verzoeken binnenkregen van mensen die vroegen waarom we niet een snoezelruimte inrichtten." Met aanwijzingen van Raymond Koopman uit Arnhem, dé snoezel- ruimteontwerper van Nederland, met 35.000 euro van vier fondsen (Fonds 1818, het VSB Fonds, SKN en de NSGK) en 7000 euro van de speel-o- theek werkte Van Dijk het idee samen met haar collega's Tineke Kuivenho- ven en Margriet Barnhoorn uit. Dat heeft geresulteerd in een ruimte van 80 vierkante meter naast de speel-o- theek met een junglehoek, een snoe- zelschip en een droomwolk. Bij wijze van demonstratie (en op ver zoek van de fotograaf) vleit Irma van Dijk zich in de junglehoek op een mu- ziektrilwaterbed. „Heerlijk. De trillin gen van de muziek komen via het wa ter tot je lichaam en zorgen voor een aangenaam gevoel." De muziek van Enya golft over haar heen. Het zouden ook andere klanken kunnen zijn. Smaakmaker Van Dijk heeft keus genoeg: 'Guardians of At lantis', Songbird Symphony', 'Moun tain Sunrise'. Het zou ook 'Jan Klaas- sen is trompetter' kunnen zijn van Rob de Nijs, die onlangs nog het snoezel- theater binnenstapte. Althans op cd. „Degenen die hier komen, mogen zelf de muziek uitkiezen. Dus zei een fan van Rob dat hij die muziek wilde. Ei genlijk hoort die hier niet bij. Als je die hoort, heb je eerder de neiging om te gaan dansen. Dat is niet de bedoeling. Aan de andere kant is ontspanning hier belangrijk. Dus voldeden we ook aan dat verzoek." Die ontspanning wordt op 2 even belangrijk geacht als de verdere ontwikkeling van kin wassene. We willen mensei verstandelijke beperking bert wie je anders niet of nauwe doordringen. Ontstaat in dj wat meer contact met hen, mooi meegenomen, maar niet voorop. We willen hun prikkelen met verschillende geuren, lichteffecten en tril] kunt niet vragen of ze het 1 den. Dat begrijpen ze niet geen gesprek voeren. Als je iemand zich ontspant en pli dan heb je het doel bereikt, ouders die hier pas met hun ren. Thuis huilt het kind de zeiden ze. Hier was het een u weest. Dat is hartstikke leuk ons." Het snoezeltheater kan een uur uur worden gehuurd. Informatie i op www.droomdal.nl Irma van Dijk ontspant zich in de junglehoek. „Heerlijk. De trillingen van de muziek komen via het water tot je lichaam en zorgen voor een aangenaam gevoel." Foto: Dick Hogewoning leiden - De leden van het algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland hoeven voorlo pig niet te rekenen op een hogere vergoeding voor hun werkzaamheden. Een verzoek van dijkgraaf Tog- tema om de vergoeding te mogen verhogen, heeft staatssecretaris Schultz van verkeer en waterstaat afgewezen. Ook laat zij weten dat het niet is toe gestaan om de kosten die leden van het algemeen bestuur maken voor kin deropvang te vergoeden. Bij de vaststelling van de zogeheten bezoldigings verordening vielen begin dit jaar veel leden van het algemeen bestuur van Rijnland over de in hun ogen schamele beloning die ze voor hun werk zaamheden krijgen. De le den moeten maximaal tienmaal per jaar opdra ven voor een vergadering en krijgen daarvoor jaar lijks 3000 euro. Volgens de leden staat dat bedrag niet in verhouding tot de geleverde inspanningen en bijvoorbeeld de ver goeding die een gemeen teraadslid krijgt. Wil Rijnland zijn bestuur ders een hogere vergoe ding kunnen geven, dan moet dat geregeld worden in het overleg dat de staatssecretaris eenmaal per jaar heeft met de Unie van Waterschappen. Schultz adviseert de dijk graaf om de kwestie daar te bespreken. Als de Leidse avondwinkelbezoeker representatief is voor de doorsnee Nederlander, dan komt de Euro pese grondwet er wel. Foto: Hielco Kuipers overtuigen van het tegendeel." Zelf neigt Tahmasian naar een voorzichtig 'ja'. „Als onderne mer heb ik de invloed van de invoering van de euro gevoeld, dus ik heb wel twijfels bij 'Eu ropa', maar ik heb mijn hand tekening toch onder 'ja' gezet Veel mensen vragen me: waar om doe je dit? Dan zeg ik: het is jouw toekomst en die van je kinderen. Later krijg je er spijt van als je je hier niet in ver diept en gaat stemmen. Als je thuisblijft, dan laatje iets es sentieels over aan je buur- Schriftelijke vragen Schriftelijke vragen zijn een prettig instrument voor lokale politici om zonder al te veel in spanning toch in de publiciteit te komen. Maar die mediadrift gaat ten koste van overheids geld, meent D66. En dus stelde D66 - hoe kan het ook anders - 'schriftelijke vragen over schrif telijke vragen'. 'Het is de waarneming van de fractie van D66 dat ook recent weer vragen aan uw college zijn gesteld die voortkomen uit publicaties, onderzoeken en berichten in de media dié niet specifiek over Leidse aangele genheden gaan'. En dus wilde de democraten weten wat het aan tijd en ambtelijke capaci teit kost om al die vragen te be antwoorden. Maar helaas, daarover kan het college niet veel zinnigs zeggen: 'Om onno dige kosten te voorkomen vin den wij het niet opportuun een door u bedoelde calculatie op te laten stellen'. Wel merkt het college zuinigjes op dat 'het beantwoorden van vragen meer tijd kost dan het stellen ervan'. Maar hardop te zeggen dat ze af en toe helemaal krankzinnig worden van al die vragen, dat is politiek toch niet te verant woorden. 'De Gemeentewet (artikel 155) en de Toelichting op het Reglement van Orde voor de gemeenteraad (artikel 43) stellen dat het vragenrecht de leden van de raad het recht geeft om informatie te vragen over aangelegenheden die tot de bevoegdheid van het college of de burgemeester behoren.' Wel constateert het college voorzichtig dat 'vele vragen vooral lijken te worden gesteld omwille van politieke profile ring'. Of het college vindt dat de middelen die besteed wor den aan zulke algemene vra gen, beter besteed kunnen worden aan vragen en kwesties die de Leidenaar werkelijk be zighouden, wilde de D66-frac- tie tot slot nog weten. Maar die vraag kregen ze netjes terugge kaatst. 'Wij zijn van mening dat u deze vraag dient voor te leg gen aan uw collega-raadsle den', luidt het antwoord. Ge volgd door de mededeling dat het college te allen tijde bereid is om met de raad te overleg gen of er niet een paar criteria zouden kunnen worden opge steld waar vragen in de toe komst minimaal aan moeten voldoen. Dat geldt dan waar schijnlijk ook voor de vragen van D66. Silvan Schoonhoven en Timo- teus Waarsenburg leiden - De velden van hand balvereniging Saturnus op het parkeerterrein achter de Vijf Meihal zijn morgen het terfein voor basisscholen. Zij spelen met gemengde team1 gensteams hun jaarlijl baltoernooi. Er doeile ploegen aan het toen dat van 9.00 tot 12.30 di AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.001 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Buurtcentrum Morschwijk houdt morgen een dansavond in het buurthuis, met muziek uit de jaren zestig, zeventig en tachtig. Aanvang 19.30 uur, kosten 2 euro. Veteranen kunnen elkaar van daag ontmoeten in het Leonar- dushuis aan de Haagweg 14. Aanvang 14.00 uur. Ruilvereniging Koningskerk houdt vanavond weer een ruil- avond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, van 19.00 tot 21.45 uur. Entree 0,75 euro. Voor meer informatie en tafelhuur: telefoon: 071- 5896925. Jongeren Milieu Actief (JMA) houdt zaterdag op de hoek van de Lange Mare en de Haarlem merstraat van 12.00 tot 16.00 uur een energiequiz. JMA wil met haar actie op ludieke wijze laten zien hoe gemakkelijk het is om energie te besparen. Met de quiz zijn ook energiebespa rende prijzen te winnen. Zaterdagavond is in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad 5 een Linedanceavond. De zaal gaat om 20.00 uur open. Slapen langs de Camino naar Santiago is het onderu het wandelcafé vanavi buurthuis De Pancrati Middelstegracht 85. Ai 20.00 uur, entree 2 eui dag wordt er gewande Oostzaan, vertrek om! vanaf Leiden Centraal sterdam. Het koor 'Leedverma zondag op in zorgcent en Vliet aan de Aaltje wierlaan. Leedverinaa rg een voor toegankelijk! V( voor mensen van bove „f tig. Het optreden begii 14.45 uur. De entree bi 1,50 euro, inclusief kof thee. De Ouderen Activitei missie Leiden Zuid-Wf zondag een ontspanni dag voor 55-plussers i centrum Haagwijk aan t hovenlaan 2. Het mua schap Mozaïek treedt bijeenkomst begint on en duurt tot half vijf. In buurthuis De Pan( de Middelstegracht 85 woensdagmiddag 251 bingo voor vijftigplu! zaal gaat om 12.30 uui Marijke Meijer leeft op in haar tuin Tuineigenaren in Leiden, Leider dorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Warmond en Voorschoten kun nen zich weer aanmelden voor de derde Leidsch Dagblad Tuin dag op zaterdag 11 juni. Belang stellenden kunnen zich opgeven tot zaterdag 28 mei via tel. 071- 5356362, via een briefje ter at tentie van Romke Rijpkema, Postbus 54, 2300 AB Leiden of per e-mail: r.rijpkema@leidsch- dagblad.nl. Het Leidsch Dagblad publiceert van tevoren namen en adressen van de deelnemers op www.leidschdagblad.nl en in de Uitkrant. In haar werk komt Marijke Meijer (49) weinig in de buiten lucht. Ze is arts voor verstande lijk gehandicapten en hoofd van de beroepsopleiding tot arts voor verstandelijk gehandi capten aan de Erasmus Univer siteit. Des te meer houdt ze er van om haar kostbare vrije tijd te besteden aan haar 'jonge' tuin van 500 vierkante meter aan de Weipoortseweg 64 in Zoeterwoude. „Lekker buiten spelen!" Tuinideeën „Toen we hier vijf jaar geleden kwamen, zag de tuin er geheel anders uit. Een kippenhok, schuren, carports. Achter elk bouwsel lag een vuilnisbelt met bouw- en plantenafval. We hebben wel tien vuilcontainers gevuld met troep. Alle bouwsels hebben we laten afbreken door een hovenier. De grote knoes ten elzen en essen die midden in de tuin lagen, hebben we naar de zijkant verplaatst. Die waren maai" liefst 1 meter breed en belemmerden een goede in deling van de tuin. Daar heb- Marijke Meijer brengt haar kostbare vrije tijd graag door in haar 'jonge' tuin van 500 vierkante meter aan de Weipoortseweg in Zoeterwou de. Foto: Mark Lamers ben we nu ook de border. Onze tuinarchitect heeft een lijnen- plan gemaakt. Orlze eis was dat de tuin moest passen in de lan delijke sfeer van de omgeving. Je zult hier bijvoorbeeld geen coniferen vinden. Om dezelfde reden hebben we juist besloten de essen te behouden. In eerste instantie vond ik het ontwerp iets te strak. Gelukkig maken de planten binnen de strakke ha gen het wat rommeliger." Werk „Mijn man en ik hebben een klassieke verhouding. Hij doet de grove klussen zoals het ver plaatsen van grote struiken en het snoeien van bomen. Ik wied het onkruid en kies de beplan ting. Dat vind ik heerlijk. De creativiteit. Het maken van combinaties met planten en dan kijken hoe het uitpakt. Het is net een schilderijtje. We be steden in elk geval één dag in het weekend aan de tuin. Pas was ik een week naar Barcelo na. Als je dan terugkomt, zie je hoe alles is gegroeid. Ik kan daarvan genieten. De oorspron kelijke beplanting is al voor de helft veranderd. Het blijft een constant proces. Ik ben door schade en schande wijs gewor den. Zo heb ik twee jaar gepro beerd achterin een wilde bloe mentuin te creëren, maar het werd één groot onkruidfestival. Dan kom je erachter dat in de grond veel te veel klei zit en dat de grond voor zo'n tuin juist arm moet zijn. Rotklus „De buurjongen maa en de hovenier knipt hagen. Toch zijn dat kl die ik niet vervelend vi Buxusblaadjes opruim snoeien en onkruid tui tegels vandaan halen, ik niet leuk." Juni „De tuin is jong van aa jr in 2001 aangelegd. 'Jor w veelbelovend', schreef e zoeker van de tuindag ri in ons gastenboek. Qu ling is de tuin zoals dit J zijn. Qua planten blijft" ken. Halverwege juni 2|j weinig in bloei staan. probeer de tuin er in e zoen mooi te laten uit houd vooral van de lec in alles zich openbaart iv tuin zul je veel geraniu ev ten vinden. Verder hefht vijf vogelnestjes van ef 0 een spreeuw, een win! |7 kje en twee meesjes. D ti van de buren krijgen ii A tuin dagopvang. Dan s len ze 'n beetje rond.' j Tevreden? „Ik ben tevreden. De ii van het perceel is prei Het terras is daar wa; meest beschut zit en meeste zon hebt. Ini ben ik ook tevreden nenspel met daarbii voliteit. De weidse bli) polder is natuurlijk pri Ooit zou ik nog wel eeL len om zelf te zaaien ten te kweken. Ik zou geen tijd voor hebben, schien later als ik met ben. Hoewel ik zo gai weet waar die kas dai men." Marjolein Hendriks De Europese Grondwet leeft wel bij de man op straat. Daar van levert de Leidse onderne mer Farokh Tahmasian in zijn avondwinkel aan de B reestraat het bewijs. Niet minder dan vijfhonderd mensen vulden tot nu toe zijn opiniepeiling in die in de zaak ter ondertekening ligt. Bij het winkelend publiek leidt het regelmatig tot discus sies tussen de schappen. Tah masian koppelt wel vaker de dagelijkse boodschappen aan een politieke steekproef. Ook ten tijde van de Irakoorlog lag er een handtekeningenlijst op de toonbank. Als de Leidse avondwinkelbe zoeker representatief is voor de doorsnee Nederlander, dan ziet het er goed uit voor de Eu ropese grondwet. De voorstan ders blijken tot nu toe in de meerderheid: 201 winkelbezoe kers gaven aan op 1 juni voor de grondwet te gaan stemmen, 124 zien er niets in. Een onge veer even groot aantal mensen heeft geen benul wat de grond wet behelst. Dertig bezoekers kondigen aan helemaal niet te gaan stemmen. „Discussie losmaken en de hersenen losschudden", dat is volgens Tahmasian het doel van zijn opiniepeiling. „Er zijn klanten die zeggen: ik heb nog niet getekend, ik ben er nog niet uit, maar je hebt me in be weging gebracht om me erin te verdiepen. Of klanten tegen el kaar zeggen: hé, stem jij nee, ik loop wel met je mee om je te Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 Jaar In de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14