LEIDE Megabios bij Leids station blijft gewenst Afstudeeropdracht: 'Organiseer een groot festival' REGIO 'Het krantenpapier verzuurt en verkrummelt' Van der Willigenhof maakt plaats voor Lepelaar a tJ Da Vinei College met hakenkruis besmeurd PHILIPS HDC971 zal idheden mummies een i het licht v in eigen ig beroofd en 80-jarige vrouw is piddag in haar wo- le Potgieterlaan be- geld. Rond één uur onbekende man aan. wit gekleed en had ostpakje bij zich. Toen de deur opende, man de woning bin- ishandelde de be- in de hal. Daarna t hij het huis en ging ir. De vrouw is met di- uzingen over het hele ivergebracht naar het e politie is bezig met [onderzoek. partij op sgstraat topese Grondwet li me gestolen worden. J I -j deidschdagblad.nl vervolg van voorpagina leiden - Oude kranten van on der meer het Leidsch Dagblad worden vaak geraadpleegd in het Regionaal Archief in Leiden. „Ze vormen een populaire en een leuke bron, want het hele leven staat erin", aldus ge meentearchivaris Netiv. „Bo vendien waren ze altijd heel toegankelijk." Die tijd is nu voorbij. Het oude nieuws is ernstig verzuurd en het papier is dringend toe aan een conser veringsbehandeling om te voor komen dat het uit elkaar valt. Om de inkijkmogelijkheid in tact te houden, wordt de gehele uitgave van het LD gedigitali seerd. Alle kranten die sinds de oprichtingsdatum 1 maart 1860 verschenen, worden gefotogra feerd en in full color opgesla gen. Ze zijn kosteloos in te zien op de publiekscomputers in de studiezaal van het archief aan de Boisotkade. De gemeente fi nanciert het project, waarin ook de jaargangen van de verdwe nen Leidse Courant en Nieuwe Leidsche Courant worden mee genomen. Meer dan een miljoen pagina's van alleen al het LD zijn straks te bekijken in het Regionaal Ar chief. Ze worden toegankelijk via een website en zijn 'full text' te doorzoeken. „Mensen zijn vaak niet op zoek naar data, maar naar gebeurtenissen en personen. Die kun je straks heel gemakkelijk vinden", zegt Arie- la NetivDe pagina's zullen ook op te roepen zijn via de sites van het Archief en het Leidsch Dagblad. Wie het digitale verle den via internet wil opvragen moet daarvoor waarschijnlijk een kleine vergoeding betalen aan HDC Media, uitgever van het LD. De bedrijven die zich gaan be zighouden met het digitaliseren van de kranten zijn Pictura Imaginis uit Heiloo en Karmac Microfilms Systems uit Lely stad. De kosten bedragen tus sen de 150.000 en 200.000 euro, maar er is dan ook sprake van een groot project. „Het gaat in totaal om 78 meter aan leggers die we bij het archief in depot hebben," benadrukt Netiv. „Daar zitten heel veel pagina's in die te slecht zijn om het mensen nog in handen te ge ven. Het papier verzuurt en ver krummelt zodanig dat we een aantal jaargangen niet meer ter inzage durven te geven." De basis voor de digitalisering werd twee jaar geleden gelegd. Op aanwijzing van medewer kers van het archief lanceerde de toenmalige cultuurwethou der Alexander Pechtold het plan om de oude kranten te di gitaliseren en de originelen te conserveren. Bij het LD leefde precies hetzelfde idee. „De leg gers waren destijds al aangetast door een soort schimmel en vielen al bijna uit elkaar", aldus Leon Klein Schiphorst, adjunct hoofdredacteur 'nieuwe pro ducten' van deze krant. „Wij wilden dus wel met de gemeen te meezoeken naar de mogelijk heden om ze te conserveren en te digitaliseren en daar wilde ook de uitgever wel aan mee werken." HDC Media gaf toestemming voor de publieke 'aanbieding' van het krantenarchief, de ge meenteraad ging akkoord met het financieringsbedrag en on der leiding van wethouder Hes- sing werd de zaak verder uitge werkt. Netiv: „Alle kranten die we in depot hebben worden ge digitaliseerd in full color. Daar bij zullen we zo actueel moge lijk zijn, dat wil zeggen dat we de krant van een paar jaar gele den nog zullen aanbieden. Niet die van gisteren, want we blij ven wel een archief." Alle kranten die nog verschij nen zullen door HDC Media in het vervolg digitaal naar het Re gionaal Archief worden ge stuurd. Problemen met het pa pier zullen zich daardoor niet meer voordoen. Op die manier wordt met de digitale kranten van vandaag en morgen, het ar chief van de toekomst veilig ge steld. Iwee jongens zijn gis- rond half twaalf ge lakt bij een vechtpar- foogstraat. Een van de is werd tegen de lagen en diverse ke- Kopt. Hij is met onbe- rondingen naar het k gebracht. De twee m rennend ontkomen markt. De aanleiding Ishandeling is onbe- eldieven boeien ie politie heeft haar |)1 gehad aan diverse Ifstallen. Woensdag- llden agenten een Van zonder vaste /erblijfplaats bij een ct aan de Lange Mare |n daarvoor door de ,'eiliging was gepakt Itelen van worsten en Ir op de avond zagen p surveillanten een fode voor een heel erg kje een bouwmarkt roweg induiken. |em bij het naar buiten illeerden, bleek hij ing te hebben gesto- terochtend moest de rukken om een 24-ja- naar op te halen die lersoneel van een su- aan de Hooigracht ïhouden omdat hij oissantjes zonder af te irobeerde mee te ne- STELLING I Het oude verzorgingshuis aan de Apollolaan, de Van der Willigenhof, wordt laag voor laag afge broken. Op de plek van het oude verzorgingscentrum moet De Lepelaar (inzetje, illustratie PR) verrijzen: twee torens van elf en zeventien verdiepingen met zeventig seniorenwoningen, een parkeergarage en een wijkservicecentrum. Foto: Hielco Kuipers leiden - De 'oude' Van der Willigenhof bestaat al lang niet meer. Het voormali ge verzorgingshuis aan de Apollolaan staat sinds 2000 leeg, toen begon het verzorgingscentrum met hulp aan huis voor ouderen. Laag voor laag verdwijnt het oude verzorgingscentrum nu ook letterlijk. De sloop van het elf verdiepin gen tellende pand begon in april en duurt minimaal tien weken. Op die plek wil woningbouwvereniging De Sleutels van Zijl en Vliet twee torens met 70 seniorenwoningen, een parkeer garage en een wijkservicecentrum neer zetten: De Lepelaar. Maar daartegen be staan veel bezwaren. Wijkbewoners vin den de elf en zeventien verdiepingen tel lende torens aan de Apollolaan te mas saal en zijn bang dat die zon wegnemen. Bovendien vrezen zij een tekort aan par keerplaatsen. Bij de voorzieningenrech- ter vingen de bezwaarmakers bot: het verzoek om de sloop- en bouwvergun ning te schorsen werd niet gehonoreerd. Nu loopt er nog een procedure bij de ge meentelijke commissie voor de beroep en bezwaarschriften. Het is volgens een woordvoerder van De Sleutels van Zijl en Vliet de bedoeling dat de bouw van De Lepelaar in augus tus begint. In het voorjaar van 2007 wor den de 14 koop- en 56 huurappartemen- ten opgeleverd. Op de begane grond komt een wijkservicepunt met onder meer een restaurant en een ruimte voor activiteiten, niet alleen voor ouderen maar ook voor jongere wijkbewoners. Als dat opengaat, dan kunnen de nood- centra van de Van der Willigenhof aan de Brahmslaan en in de Apolloflat dicht. Die aan de Oosterkerkstraat blijft open. De 'zorgvoorziening' biedt zorg aan tweehonderd cliënten, verspreid over de hele stad. In eerste instantie richtte de Van der Willigenhof zich alleen op hulp behoevende ouderen in Zuid-West, maar omdat de instelling moet concur reren met andere thuiszorginstanties, werd de doelgroep vergroot. „Deze we reld is zo veranderd", zegt directeur Joke Korterink. Het voordeel van de hulp aan huis is volgens haar dat mensen tegenwoordig kunnen kiezen of ze thuis willen blijven wonen. „Voorheen moest je naar een verzorgingshuis." De laatste anderhalf jaar is wel te merken dat de zorg 'ver schraalt', meent de directeur. De eisen om voor hulp in aanmerking te komen zijn strenger en de verzorgenden heb ben minder tijd voor de cliënten. Het verzorgingshuis aan de Apollolaan, gebouwd in 1972, telde 98 'bedden'. Er gold al lang voor de sluiting een opna mestop. De 30 demente bewoners ver huisden naar Overrhijn, toen het pand in 2000 in handen kwam van De Sleutels van Zijl en Vliet. De corporatie knapte de ongeveer honderddertig aanleunwo ningen, die nu seniorenwoningen moe ten worden genoemd, op. Die huizen zijn er de reden voor dat de verzorgingsflat niet in een keer tegen de grond kan worden geslagen met explo sieven. „We moeten omzichtig te werk gaan", aldus een woordvoerder van De Sleutels van Zijl en Vliet. Eerst is begon nen met het verwijderen van asbest. Nu haalt een graafmachine laag voor laag het gebouw weg. rten van Wijk •rganiseer een groot et muziek, dans en bal. Er zijn saaiere (4) en denkbaar om op af in. Dertien leerlingen ütureel Werk van het college mochten die gistermiddag uitvoe- t Arsenaalplein. Het een openlucht - e st, waar af en toe ook bewoner nieuwsgierig kwam nemen, n was dit soort evene- tójd in de aula van de Welt John Paul de leerling belast met de jchting. „Wij willen de j betrekken en ze la- rat sociaal cultureel »udt. Dat is gelukt, jn zo'n dertig buurt - langs geweest. Het Qulticultureel: Diver- je kijkt naar de sa- ka ig van onze school, iet-multicultureel fes- ©P Wel erg moeilijk te or ganiseren zijn", zegt medeorga nisator Brechje van Eijck. Op het podium staan voorna melijk leerlingen van de school, hoewel er ook acts van buiten zijn ingehuurd. Er is veel muzi kaal talent bij en er staat dan ook een vrolijk dansende groep meisjes voor het podium. Of ze de naam van de zanger op het podium kennen? „Nee, geen idee. Hij is wel leuk. Volgens mij zit hij bij ons op school." „Dit festival brengt ook de leer lingen bij elkaar", verklaart John Paul. „Door het lesrooster zien verschillende klassen el kaar zelden. Een aantal leerlin gen uit andere klassen leert er ook wat van, door voor studie punten mee te helpen op het festival." Ook de meehelpende leerling Redouan heeft vanmiddag wat geleerd. „Hoewel ik het knap vind wat sommige mensen la ten zien: sommige anderen kunnen beter van het podium wegblijven", glimlacht hij. „En dit terrein is te groot voor het open podium. Iedereen gaat ver weg zitten op een muurtje langs de rand. Wat dat betreft is een zaaltje beter." Zijn woorden krijgen bijna een profetische waarde als niet veel later een tweedejaarsleerling die de microfoon grijpt bij het 'open mike' gedeelte. „Ik ga niet beginnen voor jullie hier allemaal staan," spreekt hij zijn verspreid staande medeleerlin gen toe. „We zijn tenslotte alle maal samen. "Als iedereen na vijf minuten opgetrommeld is, volgt een verhaal over 'respect' waar niemand een touw aan kan vastknopen. Maar al was het niveau soms wat wisselend, de organisato ren hebben wel heel veel festi val georganiseerd voor slechts weinig geld. „Het budget is 500 euro", besluit John Paul de Fe- ber. „Zo leren we met weinig geld dingen doen, want op maatschappelijk werk wordt flink bezuinigd. En we hebben ook nog geld voor het goede doel opgehaald." Het openlucht-schoolfeest van het IO-College op het Arsenaalplein. „Wij willen de buurt erbij betrekken en ze laten zien wat sociaal cultureel werk inhoudt." Foto: Hielco Kuipers vrijdag 20 mei 2005 R1 door Timoteus Waarsenburg leiden - Het aantal bezoekers van bioscopen in het hele land daalt dramatisch. Leiden vormt op die trend, met achttien pro cent minder bezoekers ten op zichte van vorig jaar, geen uit zondering. Maar Leiden is wel een stad die het bestaande bio- scopenarsenaal in de komende jaren wil verrijken met een me gabioscoop met acht zalen in het stationsgebied. Is dat wel ver standig? „Jazeker", zegt WD-voorman Leendert de Lange die voorzit ter is van de raadscommissie Ruimte en Grond waar de be slissing over de komst van de megabioscoop uiteindelijk wordt genomen. „Ik denk dat er in Leiden wel behoefte is aan een wat modernere bioscoop. In een willekeurige Pathébio- scoop is de filmbeleving toch wel anders dan in Lido." Maar een extra bioscoop bouwen ter wijl de bestaande filmhuizen slechts met moeite het hoofd boven water kunnen houden, zou wel eens het laatste zetje richting faillissement kunnen zijn. „Het Kijkhuis en Trianon hebben een aparte sfeer en uit straling. Ik denk dat zij "wel overleven. Maar ik heb niet de indruk dat Lido bijvoorbeeld veel geïnvesteerd heeft in de af gelopen jaren. Wil zo'n bio scoop blijven bestaan, zal de ei genaar ondernemerszin moe ten tonen. Investeren en de concurrentie aangaan. Jos Posthuma, raadslid van Groenlinks denkt dat de mega bioscoop bij het station een 'verrijking voor de stad is op cultureel gebied'. Wel stelt hij dat er goede afspraken gemaakt moeten worden met de toe komstige exploitant van de me gabioscoop. „Er moet wel spra ke zijn van reële exploitatiemo gelijkheden. Als dat niet het ge val is, moet de raad ook niet te moeilijk doen om het hele pro ject te heroverwegen." „Heel triest voor de eigenaren van bioscopen dat er minder kaartjes worden verkocht", rea geert PvdA-fractievoorzitter Conny Broeyer. „Maar ik zie geen reden om daarom meteen van standpunt over de mega bioscoop te veranderen. Ik wil wel graag weten hoe de beoogd exploitant tegen dit soort cijfers aankijkt. Maar misschien dat zo'n bioscoop juist extra klan dizie aantrekt." Een opvatting waar Jacques de Coo van LWG/ De Groenen juist een hard hoofd in heeft. „De verwachte bezoekersaan tallen voor een nieuwe bio scoop zijn er dus niet. Hoewel ik ook moet zeggen dat er de laatste tijd ook wel erg slechte films vertoond worden." „Vol gens de huidige berekeningen gaat een kaartje in die nieuwe bioscoop al anderhalf tot twee euro meer kosten dan in de be staande bioscopen", weet CDA- raadslid Abraham Flippo. .Als dan ook nog eens de bezoe kersaantallen tegenvallen, zal een kaartje nog duurder wor den. Kortom, bioscoopbezoek wordt voor een gewoon gezin netje onbetaalbaar. Wij willen het nut van deze megabioscoop nog wel eens kritisch bekijken. Verantwoordelijk wethouder Hillebrand ziet echter geen re den tot zorgen. „De bezoekers - cijfers van bioscopen in Leiden, maar ook landelijk vallen al lan ger tegen. Dat is een ontwikke ling die onder meer samen hangt met het aanbod van films. Er zijn de laatste tijd geen grote publiekstrekkers uitgeko men. Ik verwacht daarom ook niet dat het hier om een lang durige trend gaat. Bovendien hebben we recent nog contact gehad met de exploitant voor de megabioscoop en hun stra tegie is juist: investeren in aan bod in deze tijd. Ik verwacht dus geen problemen." door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie denkt te we ten wie verantwoordelijk is voor de bekladdingen en vernielin gen bij het Da Vinei College. „Ik verwacht dat we met het onder zoek heel ver komen", aldus een woordvoerder, die arresta ties niet uitsluit. De vestiging Leonardo van het Da Vinei, aan de Noachstraat, werd vorige week besmeurd met een haken kruis met daaronder de naam van een muziekleraar. Ook zijn eieren tegen de school gegooid en werd een gevel besmeurd met verf uit spuitbussen. De bekladding zou zijn gebeurd in de nacht van donderdag 12 op vrijdag 13 mei. De politie verdenkt een groepje leerlingen van de school. De bekladding - waaraan ook in totaal 26 ramen ten prooi vielen - werd vrijdag morgen om half acht ontdekt, maar een getuige heeft de avond daarvoor een groep van ongeveer tien jongeren bij de school zien rondhangen. De school heeft aangifte bij de politie gedaan van vernieling, de betrokken docent van smaad en belediging. Het zou gaan om een wraakactie van een aantal leerlingen. Diezelfde leerlingen waren van plan een exa menstunt te torpederen. De schoolleiding kreeg daar lucht van en verbood die leerlingen actie tegen de stunt te onderne men. Dat zou kwaad bloed heb ben gezet. Directrice R. Mooij betreurt de zaak in hoge mate. „We hebben hier eigenlijk nooit last van agressie. De leerlingen hebben het uit onnozelheid gedaan, want als je hen vraagt waar het hakenkruis symbool voor staat, weten ze dat niet. Ze beseffen ook niet dat zoiets een heel gro te impact heeft op de betrol&en docent. Dat realiseren ze zich waarschijnlijk pas over een jaar of vijf." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement en i ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 1 I Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam:DM DV t J Adres: J J Poetcode/Plaats: J Telefoonnr (ivm bezorgcontrole I J 1 Geboortedatum: Il I e-mailadres I Bank- /girorekeningnummer I II I Handtekening. 1 Uitsluitend bij automatische incasso BVP« 2 Stuur de bon in een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. j Antwoordnummer 127, 18O0 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) I E-mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl I I I wiJ gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de colofon van de 1 krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. 2 Leidsch Dagblad 2

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13