L 1 accin helpt rokers raks met stoppen t Ti w X Kwik-Fit I REGIO 1 Naturalisatie jaxima rechtmatig del blokkeert opname nicotine Rondje om de molen BV Vrouwen kijken verplicht mee naar Studio Sport Leiden betaalt 16,8 miljoen euro aan RGL ft woensdag 18 mei 2005 Leidsch GESPREK 1 Webheling is Provincie wil 300 lastig probleem miljoen euro voor voor politie kustverdediging i leiden - Leiden draagt 16,8 mil joen euro bij aan de kosten van de Rijn Gouwe Lijn (RGL). Dat heeft het college van burge meester en wethouders gisteren bekendgemaakt. Volgens wet houder Ruud Hessing (verkeer) brengt de overeenkomst waarin de bijdrage is vastgelegd, de komst van de sneltram 'een grote stap dichterbij'. Het oostelijk deel van de Rijn Gouwe Lijn (tussen Gouda, Al phen en Leiden) moet in 2010 rijden. De totale kosten van dat deel van de sneltramverbinding bedragen 240 miljoen. Het rijk betaalt 140 miljoen, de provin cie 50 miljoen en de betrokken gemeenten moeten met elkaar ook 50 miljoen op tafel leggen. De financiering voor het weste lijk deel van de RGL, van Leiden tot aan de kust, is nog niet rond. Leiden en de provincie moeten nog overeenstemming bereiken over de vraag welke kosten met deze bijdrage ge dekt zijn. Lukt dat niet voor 1 juli volgend jaar, dan vervalt de overeenkomst. De aanleg van de lightrail door de binnenstad levert veel extra kostenposten op, zoals het verleggen van rio leringen, het aanpassen van bruggen of het omleggen van buslijnen. „Welke kosten horen bij de aanleg van de lightrail en welke kosten zijn als 'extra' Leidse wensen en dus voor re kening van de gemeente aan te merken? Over die verdeling moeten we nog spreken met de provincie", zegt Hessing. „We verwachten daar zonder veel problemen uit te komen." oude wetering - Een parcoursje uitzetten om de rijvaardigheid met de scootmobiel te oefenen deden ze al vaker in Alkemade. Maar met een hele groep een flinke tocht rijden, dat was nog niet eerder ver toond. Cisteren reden zo'n veertig scootmobielgebruikers samen een rondje van dienstencentrum Jacobus in Oude Wetering, langs de Lezers in de Bus als verslaggever In het kader van de landeiijke Mediadag kon den Leidsch Dagbladlezers zich voor één dag opwerpen als journalist Uit de aanmeldingen kozen wij drie mensen die vandaag de Citroën- bus van het Leidsch Dagblad bemannen en de regio in trekken om het verhaal van hun keuze te maken. Vanzelfsprekend krijgen ze daarbij ondersteuning van de vaste staf. Morgen leest U de weerslag ervan in deze krant. w Ringvaart Haarlemmermeer en via Nieuwe Wetering en Roelof- arendsveen weer terug naar huis. De verwachting was dat de tocht anderhalf uur zou duren, maar in de praktijk had de stoet bijna een uur langer nodig om de rit af te ronden. Op een kleine valpartij na verliep de tocht zonder problemen. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Bandenmaat 175/70 R 1ST esb 175/65 RI4T e3a 185/65 R 16 T e» 195/65 R I5H e» 195/60 R I5H E» 215/55 R 16 V primacy Peugeot 307, VW Golf IV 89.- Opel Astra, Toyota Avensls 95.- Saab 9-5, Alfa 166 169.- I AUTOSERVICE ADRESSEN: WWW.KW K-FIT.NL OF BEL 0900-8698 Hilversum/anp - Bijna de helft van de vrouwelijke Studio Sport-kijkers kijkt niet uit vrije wil naar het sportprogramma. De dames zitten iedere zondag avond verplicht voor de televi sie naast manlief, zo blijkt uit onderzoek onder 1200 Studio Sport-kijkers. De vrouwen moeten vooral meekijken naar voetbal, wiel rennen en autosport. Bij spor ten als darten, zwemmen, tur nen en de paardensport haken de mannen juist sneller af en kijken de vrouwen wel vrijwil- Van de Studio Sport-kijkers is 62 procent man en 38 procent vrouw. De HES-studenten Jorge Braun en Ronald van Rijn voerden in opdracht van het sport- en sponsoradviesbureau Van den Wall Bake Consult een onder zoek uit naar de mening en het gedrag van de kijkers van NOS Studio Sport. In februari, maart en april werden de responden ten ondervraagd over onder meer hun gevoel over het pro gramma nu de uitzendingen van het eredivisie voetbal per augustus bij de nieuwe zender Tien te zien zijn. Bijna de helft van de kijkers zegt Studio Sport trouw te blij ven, omdat het programma ook andere sporten uitzendt. Van de ondervraagden zegt 38 pro cent de uitzendingen alleen te blijven volgen als Tien de voet balwedstrijden niet tegelijker tijd op de buis brengt. Zo'n 17 procent zegt Studio Sport in au gustus vaarwel. De kijkers willen, voetbal niet meegerekend, vooral graag sporten als schaatsen, wielren nen en tennis zien. Meer aan dacht voor autosport en darten zouden zij ook waarderen. Zaalvoetbal eindigde in de lijst op de 14e plaats, terwijl basket bal en golf respectievelijk een 18e en 20e plaats behaalden. Dat is opvallend volgens Frank van den Wall Bake, initiatiefne mer van het onderzoek, aange zien zaalvoetbal veel minder te levisieaandacht krijgt dan de andere twee sporten. Wat sportpresentatoren en - commentatoren betreft hebben de respondenten één belangrij ke eis: de man of vrouw moet beschikken over een flinke do sis vakkennis. De kijker ziet het liefst Mart Smeets in beeld en luistert het liefst naar Theo Reitsma. De laatste werkt ech ter sinds vorig jaar al niet meer voor de NOS. Johan Cruijff is volgens de ondervraagden ver reweg de beste voetbalanalyti- correspondent Een gerenommeerd biotechnisch instituut, I, heeft een anti-tabaks- ntwikkeld dat de opna- licotine door de herse- keert. Over enkele jaren tvoor de 1,3 miljard si- paffende aardbewoners zijn zich te laten inen- n roken. .eldgezondheidsorgani- [ëinteresseerd in deze ig, omdat tabaksver- Uiot dusver moeilijker te ;n blijkt dan verslaving line of cocaïne. Begin tartte Cytos met proe- 350 middelzware tot :ers (15 tot 40 sigaret- ig) in drie Zwitserse Daarbij bleek dat bij iersonen antistoffen :otine in het lichaam ipgewekt. Die bonden de nicotinemoleculen in het bloed, die daardoor 'te groot' werden om de barrière naar de hersenen te doorbre ken. Een derde van de gevaccineer- den toonde een sterke anti- stoffespons, bij de rest was dat minder terwijl een dertigtal proefpersonen, die ter vergelij king een 'placebo' (nepvaccin) kregen toegediend, géén anti stoffen produceerden. Na een vijftal injecties, ver spreid over een aantal weken, zijn de proefpersonen een half jaar later nog steeds 'rookvrij'. Hoogleraar Jacques Cornuz van de Universiteitskliniek van Lau sanne, die bij de tests was be trokken, zegt dat er nu duidelij ke aanwijzingen zijn 'dat rokers tegen hun verslaving kunnen worden geïmmuniseerd'. Volgens Zwitserse medici is het vaccin veilig en blijft de bijwer king beperkt tot lichte huidirri tatie of in enkele gevallen een griepachtig gevoel, dat binnen enkele uren verdween. Deson- is Jacobs s/gpd - De snelle natu- van prinses Maxima is geleden niet volgens de erlopen. Dat beweren kblad Nieuwe Revu en q tibriek TweeVandaag 1 2001 gevolgde proce- lerzochten. Zo zou het ^op het verkeerde adres itüend en zijn de leges jaar later betaald. Méxi- g op haar dertigste ver- r0n op 17 mei 2001 haar idse paspoort, de Rijksvoorlichtings- ijn de beschuldigingen De regels zijn gevolgd, er voor haar een uit- gemaakt," zegt een lerder. Dat was in 2001 :onclusie van het parie dat over de gevolgde irocedure werd inge- president Wim Kok bij de behandeling van emmingswet op dat de oordeelden dat er geen is van 'onjuiste, on- of unfaire behandeling', de onderzoekers is het an meet af aan fout ge- et de indiening van het om een Nederlands Dat zou in behandeling zijn ge nomen door het Kabinet der Koningin, en niet door de bur gemeester van Den Haag. Maar Maxima woonde toen nog niet in Nederland en het Kabinet vervulde slechts zijn wettelijke taak als doorgeefluik van de ko ningin, in dit geval naar minis ter van justitie Benk Korthals. Die gebruikte zijn bijzondere bevoegdheden om Méxima Zorreguieta snel Nederlandse te maken, een voorwaarde voor het voorgenomen huwelijk met prins Willem-Alexander. Vol gens rechtsgeleerde Jessurun d'Oliveira - gisteren in het tv- programma - had moeten wor den gewacht totdat het parle ment toestemming had gege ven voor de trouwerij. De Raad van State oordeelde in 2001, toen de naturalisatie speelde, al anders dan de hoog leraar. Voor een toekomstige koningin gelden andere regels, stelde di recteur-generaal Eef Brouwers van de RVD destijds. Om te kunnen trouwen met een troonopvolger moet over een Nederlands paspoort worden beschikt. Dat is een voorwaarde die voor het huwelijk van geen enkele andere Nederlander geldt. COMMENTAAR (g0 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 5196 868 Fax: (072) 5196 869 Overwegend zonnig Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/giro* I Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur deze bon op in een ongefr&nkeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, tav I afd Lezersservice. Antwoordnummer I 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-17U (gratis) I E-nuul lezersaerviceKó hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. J Wij gaan zorgvuldig om met persoons- I gegevens. In net colofon van de krant I vindt u nadere informatie. J Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad danks bleek dat bij de helft van de proefpersonen toch nog een minieme hoeveelheid nicotine tot de hersenen was doorge drongen. Cornuz zegt dat Cytos de komende maanden gaat ex perimenteren met verhoogde concentraties, ofwel meer inen tingen. Hij denkt dat het pro duct over vier of vijf jaar op de markt kan worden gebracht, vermoedelijk in samenwerking met een van de grote pharma- concems in Bazel. Het biotechnische instituut, dat enkele jaren geleden werd op gericht door wetenschappers van de Polytechnische Univer siteit in Zürich, experimenteert ook met 'immunodrugs' tegen overgewicht, hoge bloeddruk, artritis en zelfs Alzheimer. Kli nische proeven met een anti- vetzuchtvaccin zijn al begon nen en zijn volgens Cytos 'veel belovend'. Het instituut heeft 150 weten schappers en analisten in dienst. Newsweek moet diep door 't stof OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Washington - Het Amerikaanse weekblad Newsweek moet meer doen dan alleen excuses aanbieden voor de onjuiste be richtgeving van vorige week over de vermeende ontheiliging van de koran door Amerikaanse militairen. Dat heeft een woordvoerder van het Witte Huis gezegd. Newsweek be richtte dat Amerikaanse onder vragers op de basis Guantdna- mo Bay op Cuba exemplaren van het islamitische heilige boek door het toilet hadden ge spoeld. Later moest het gezag hebbende tijdschrift echter er kennen dat het verhaal geba seerd was op een onbetrouw bare bron. Diamantroof werk van Nederlanders schiphol -De grote diamantroof op Schiphol waarbij in februari voor 75 miljoen euro aan dia manten werd buitgemaakt, zou het werk zijn van een Neder landse bende. Onder de bende leden zouden enkele bekenden van de politie zitten die ervan worden verdacht bij meer over vallen te zijn betrokken. Dat meldde het NOS-Journaal gis teravond. Het openbaar minis terie in Haarlem en de Konink lijke Marechaussee wilden dit gisteravond niet bevestigen. Groen licht voor gesprek met ETA maorid - Het Spaanse parle ment heeft de regering gisteren toestemming gegeven om vre desoverleg met de Baskische af scheidingsbeweging ETA te gaan voeren. De ETA moet dan wel openlijk de gewapende strijd afzweren. Behalve de rechtse, oppositionele Volks partij (PP) stemden alle partijen in het parlement met de rege rende Socialistische partij mee. 'Jackson raakte jongen niet aan' santa maria - De jongen die Michael Jackson van misbruik beschuldigt, is nooit door de Amerikaanse superster aange raakt. De tiener zei tegen wel zijnswerkers dat hij ook niet bij Jackson in bed lag. Dat ver klaarde een van de betrokken welzijnswerkers gisteren als ge tuige in de rechtszaak tegen de zanger. Schilderes Caroline Glas heeft de tulp als inspiratiebron 'Kabouter' koopt Manchester United met geleend geld PUBLIEKE OMROEP ublieke omroepbestel zijn grondvesten, cretaris Medy van der nedia, D66) heeft een baksteen in de Hilver- ijver gegooid. In het ze eind vorige week Bpresenteerd wordt de van de omroepvoorzit- ■finitief gebroken, ten van de raad van bestuur VOS. De wraak van D66- Gerrit-Jan Wolffensper- >ei Als oud van de bestuur 'ublieke om- teft hij zijn ituk gebeten uassieve ver- de omroepvoorzitters te- ies van autonomie. Wat eze bittere machtsstrijd beerde, het lukte hem de programmering van 51 n (ublieke netten beter op te stemmen. Laan heeft vast goed ar partijgenoot Wolf- er geluisterd. Zij doet manmoedige poging om i in de programmering ublieke omroep te krij- kan alleen als het om- lel uit één hand wordt geleid. Dat betekent dat de raad van bestuur van de publieke omroep de beschikking moet krijgen over een substantieel deel van het omroepbudget. Het verzet van de omroepver enigingen kon totnogtoe op veel politieke steun rekenen, met na me van het CDA. Niet voor niets was premier Balkenende ooit vi- ce-voorzitter van de NCRV. Het is dan ook zeer de vraag of de coalitie zich achter de plannen van de D66-politica schaart. Dat het bud get van de omroepen met de helft wordt verminderd of dat er een jeugdzender komt, staat daarom allerminst vast. De publieke omroepen moeten zich richten op programma's, die de commerciële zenders niet maken. Van der Laan heeft ge lijk als ze het bieden van amuse ment en verstrooiing aan John- nen de Mol wil overlaten. Het zou consequent zijn als het ka binet daarbij ook ldest voor een reclamevrije publiek bestel, dat volledig uit belastingopbreng sten wordt gefinancierd. Hugo Schneider

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1