300 miljoen voor kustliji LEIDEN REGIO Buren blijven bomen over hoge coniferen Provincie wi VA Oostenrijkse vlag wapperde voor stadhuis op 5 mei Lisse krijgt vestigin Leidse Buitenschoc RL fioogglanskeuke i Man slaat politieagent leiden - Een 26-jarige Leide- naar heeft zondagochtend rond twee uur een politieman tegen zijn hoofd geslagen. Dat ge beurde op de Nieuwe Beesten markt, waar de agent hem aan sprak op zijn taalgebruik. Na een korte worsteling met deze en een andere agent werd de man aangehouden. De Leide- naar verldaarde dat hij boos was geworden omdat hij dacht dat hij werd belaagd door por tiers. Dronken over Beestenmarkt leiden - Een Rus die te veel had gedronken reed zondagnacht in een auto met gedoofde lichten over de Beestenmarkt, waar hij staande werd gehouden door agenten. De 23-jarige man heeft na overleg met het openbaar ministerie een boete van 700 euro betaald. Zes boetes bij alcoholcontrole leiden - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie een alcoholcontrole gehouden in Leiden en Voorschoten. Zes van de 728 gecontroleerde bestuur ders hadden meer gedronken dan toegestaan. Twee automo bilisten moesten hun rijbewijs afgeven, een 50-jarige en een 53-jarige Leidenaar. Zij werden op de Lammenschansweg en Molenwerf aangehouden. Snorfietsster woensdag 18 mei 2005 l« Ene paar wil rechter laten oordelen, andere paar wil bemiddelaar inschakelen gewond leiden - Een hersenschudding en beenletsel. Dat liep een 15- jarige Leidse zondagavond op toen zij op haar snorfiets werd aangereden door een auto. Het meisje reed over de Boshuizer- laan en verleende op de krui sing met de Vijf Meüaan geen voorrang aan de van links ko mende auto die werd bestuurd door een 61-jarige Leidenaar. Inbrekers aangehouden leiden - De politie heeft drie mannen aangehouden die wor den verdacht van inbraken in Leiden. Dinsdagochtend kwam er een melding van een poging tot inbraak aan de Telderskade. Getuigen gaven het signale ment van twee verdachten en de politie kon een van hen na een korte achtervolging aan houden op het Jacques Urlus- plantsoen. Het gaat om een 19- jarige Leidenaar. De nacht daarvoor werd een 19-jarige Hagenaar aangehouden in een bestelauto in de Roosevelt - straat. Daarin lagen volgens de politie 'diverse inbrekersge reedschappen'. door Paul de Tombe leiden - Bomen zijn van groot belang voor het welzijn van de mens maar het licht gaat wel eens uit bij degene die door het lover van een ander in de scha duw woont. Dat is het geval bij Pieter de Haas en zijn partner Mariken Speekenbrink. Zij bo men al jaren met hun overbu ren Greetje en Jan van Gruting over de hoogte van een rij coni feren direct achter de erfschei- ding (een schutting) tussen hun bezittingen. Hun belangen zijn zo tegenge steld dat ze er samen niet uit komen. Zelfs niet uit de manier waarop de zaak moet worden opgelost. Het eerste paar zou het conflict het liefst voorleggen aan een bemiddelaar, het twee de vindt dat de rechter maar uitspraak moet doen in het ge schil. Ze hebben wel enig begrip voor eikaars standpunten, maar niet genoeg om het overleg voort te zetten. Na een kortstondige briefwisseling is nu dan ook een patstelling ontstaan. Er is sprake van een herhaling van zetten en de uitspraak: „Zij zul len er best last van hebben maar als het anders wordt, heb ben wij er last van", schetst de situatie misschien wel het bes te. Alles draait om de rij coniferen die de Van Grutings in de ach tertuin van hun huis aan het Rapenburg hebben neergezet om hun privacy te beschermen. Precies achter de schutting, die de erfscheiding vormt met de dwarssteeg waar het pand staat dat Pieter de Haas en zijn part ner Mariken vier jaar geleden hebben gekocht van de ge meente. De cupressocypari ly- landi reiken tot de helft van de vensters van de woonkamer op de eerste verdieping. Ze voor komen op die manier inkijk in de voorliggende achtertuin maar beperken tegelijkertijd het uitzicht van de bewoners en houden de begane grond van de woning zelfs volledig in de schaduw gevangen. Pieter de Haas hoeft er niet veel voor te doen om het aan te to nen. Wie op Nonnensteeg nummer 10 de poort binnen stapt en de ruimte doorloopt waar heel vroeger de Kromme Elleboogsteeg parallel aan het Rapenburg liep, beweegt zich niet echt door het licht. „Op de eerste verdieping valt het nog mee, op de begane grond is het altijd donker", zegt De Haas in het woonhuis. „Vooral in de herfst en de winter is het een depressieve boel op de bene denverdieping waar wij en onze De coniferen zorgen vooral in de herfst en de winter voor 'een depressieve boel' op de benedenverdieping van het huis aan de Nonnensteeg. Foto: Dick Hogewoning twee kinderen slapen. Toen we hier kwamen wonen werden we nog wel eens wakker met het zonnetje in ons gezicht, maar dat is al jaren niet meer ge beurd. Heel vervelend, want daarvoor koop je zo'n huis na tuurlijk niet." Het stel kocht het pand met poort in november 2001 wél omdat het zo 'leuk gelegen' was en zo 'fantastisch gerestau reerd' en op die kwalificaties valt niets af te dingen. Nadat het door de gemeente was overgenomen maakten mede werkers van De Zijl Bedrijven iets moois van het verloederde pakhuis van de universiteit. Greetje en Jan van Gruting, die het met toestemming als ber ging en fietsenstalling gebruik ten, wilden het eerder al graag kopen - juist om hun privacy te waarborgen - maar kregen daartoe in eeste instantie de kans niet en in tweede instantie vonden ze het te duur. De ge meente had namelijk voor keursrecht, opende na de res tauratie een openbare inschrij ving en ving rond de 800.000 gulden. Geen cent te veel, vindt Pieter de Haas nog altijd. „Het pandje is 100 procent goed en het is hier erg leuk wonen. Al leen die coniferen.." „Die coniferen hebben we neergezet op het moment dat we begrepen dat van het pak huis een woning zou worden gemaakt", zegt Greetje van Gruting, die inmiddels WD- raadslid is. „Eind jaren negentig was dat en ze waren twee jaar later al zo hoog dat ze daar al tot aan de kozijnen van de ramen op de eerste verdieping kwamen. Nu komen ze inderdaad tot halver wege de ruiten, maar daarbo ven laten we ze elk jaar bewust aftoppen. De achterburen heb ben ook veel meer last van de lommerrijke omgeving en voor al de grote boom in de tuin van onze naaste buren. Die staat de zon meer in de weg", vindt ze. „Ik heb ook al eens tegen die buren gezegd dat ik er geen be zwaar tegen zou hebben als ze die boom zouden laten aftop pen. Maar dat kan ik alleen vra gen en dat is in deze zaak ook het geval. Ik zeg niet dat de ach terburen niet in hun recht staan maar ik vind dat niet zij of wij, maar de rechter daarover moet oordelen." Zo ver wilden Pieter de Haas en Mariken Speekenbrink tot nu toe niet gaan. Zij wilden de zaak onderling regelen en denken in hun recht te staan. Mede om dat de coniferen vlak achter de erfgrenslijn staan. Maar het ar tikel in het Burgerlijk Wetboek dat 'het niet geoorloofd is bo men te plaatsen binnen een af stand van twee meter van de erfgrens' is in Leiden aange past. In de plaatselijke Bomen- verordening 2004 is die afstand vastgesteld 'op 0,5 meter voor bomen en op nihil voor heggen en heesters'. „En mijn tuinman is van mening dat het hier een heg betreft", aldus Greetje van Gruting, die vindt dat alleen een rechter iets anders kan be- Tijdens de festiviteiten op bevrijdingsdag heeft de Oostenrijkse vlag gewapperd voor het stad huis op de Breestraat. Ook tijdens de tocht van oude legertrucks door 'Keep them Rol ling', waarin oud-strijders massaal werden toegejuicht, hing het horizontale rood-wit- rood van Oostenrijk aan de vlaggenmast. De fout werd opgemerkt door Leidenaar Michel Hendriks, cfie er ook foto's van heeft gemaakt. Hij kwam naar het optreden van muziekgezel schap Amigo en de tocht van de oude leger trucks kijken, toen hij de Oostenrijkse vlag zag wapperen. „Naast de Nederlandse en de Leidse vlag hin gen er ook de vlaggen van de bevrijders. De Amerikaanse, Britse, Canadese en dus de Oos tenrijkse vlag. Dat had natuurlijk de Poolse vlag moeten zijn, maar ik vermoed dat de ge meente die vlaggen heeft verwisseld. Ze lijken ook wel een beetje op elkaar, want de Oosten rijkse is rood-wit-rood met horizontale banen en de Poolse vlag is wit-rood, horizontaal ge streept. Maar het is en blijft natuurlijk een blunder, omdat Oostenrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog aan de kant van nazi-Duitsland stond." Volgens een woordvoerster na de gemeente is De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 de fout pas ontdekt toen de vlaggen werden gestreken. „Heel vervelend en wij bieden onze excuses aan. Volgende keer wordt er extra goed opgelet als we vlaggen ophangen." Fietsend naar Parijs Twee speelsters uit het tweede vrouwenteam van handbalvereniging Saturnus uit Leiden gaan 29 mei op de fiets naar Parijs om de clubkas te spekken. Brenda Gemmink en Mo nique Pol willen de rit van 600 kilometer in vier dagen volbrengen, 150 kilometer per dag dus. Allerlei bedrijven maar ook familie, vrienden en bekenden sponsoren de tocht. De een met een busje waarin de begeleiding van beide handbalsters rijdt, de ander door een financië le bijdrage. De teller staat inmiddels op 2000 euro. Voorwaarde is dat de dames na vier dagen on der de Eifeltoren staan. Gezien het aantal trai ningskilometers dat de twee in de benen heb ben, lijkt dat geen probleem. Eric-Jan Berendsen Bewoners van een woonboot aan de He rensingel hebben gansjes van een wis se verdrinkingsdood gered. In en rond het water naast begraaf plaats Zijlpoort wo nen een zwanen- en een ganzenfamilie. De mannetjeszwaan viel de ganzen aan om zijn kroost te be schermen en duwde daarbij de jonge gansjes met zijn bek net zo lang onder wa ter tot zij verdronken zijn. Twee jonkies waren al dood, maar de andere zes zijn door de redders veilig op de kant bij hun moeder gezet. Foto: Mark Lamers regio/den haag - De provincie Zuid-Holland wil 300 miljoen eu ro van het Rijk, om de zwakste plekken in de Zuid-Hollandse kust te verstevigen. Gedeputeer de L. Dwarshuis heeft een brief met die strekking gestuurd aan staatssecretaris Schultz van Wa terstaat. De Zuid-Hollandse kust is op vijf plekken zeer zwak, onder andere bij Noordwijk. Bij de verwachte zeespiegelstijging kan dat gevaar opleveren. De provincie werkt al een aantal ja ren aan plannen om de duinen in die risicogebieden te verste vigen. „In 2007 zijn de plannen klaar, maar het Rijk heeft nog geen geld beschikbaar voor de uitvoering daarvan", aldus een voorlichter van de provincie. „De financiering van de plan nen moet nu echt geregeld worden, vandaar die brief." Commissaris Franssen van Zuid-Holland schreef eerder al een brief naar de staatssecreta ris met het verzoek om geld. Toen liet Schultz weten dat pas vanaf 2017 jaarlijks honderd miljoen euro beschikbaa ij Vanaf 2010 zou dertig mi vrij komen voor verbeterin| de kust. lo Zuid-Holland vindt dat di §e vaarlijkste plekken al in moeten worden Volgens de provincie rnlim niet alleen de stijgende zee H" gel maar ook de toegenof[l slagkracht van de golven 0 $r tuatie veel urgenter dan ee ni werd aangenomen. Bij K'( rb wijk moet een betonnen in de zeereep de kust vei 1 maken. De Katwijkse wordt veiliger door een P jachthaven. Om de kust langs de N001 01 te versterken wil de prov niet alleen de duinen I maken maar ook twintig meter nieuw land aanleggi zee, in het deel tussen j van Holland en Schevemi Met de bouw van 20.0001 dere woningen zou dat pn i betaald kunnen worden nieuwe land moet worden ringd met hogere en bre p duinen en boven de zeesp liggen. slissen. „En dan hebben we het niet over een rijdende rechter of een mediator, maar over een echte rechter." Haar achterburen hebben in middels een advocaat in de hand genomen. „Heel verve lend", vindt De Haas. „Ik kan me best voorstellen dat het voor hun ook een vervelend zaakje is, want het scheelt een stuk privacy als die bomen tot aan de schutting worden afge knipt. Maar als je gaat kijken wat juridisch is toegestaan, stuit je op legio voorbeelden dat je anderen geen hinder mag toebrengen door het onthou den van licht. Je moet een lang en kostbaar traject volgen om tot zo'n uitspraak te komen, maar als het niet anders kan, gaan we zo'n procedure zeker aanspannen." „Zijn we het helemaal mee eens", reageren Greetje en Jan van Gruting. „De belangente genstelling is zo groot, dat we er op andere manier toch nooit uitkomen." katwijk/regio - De Leidse Bui tenschool in Katwijk begint in september een vestiging in Lis- se. Dat gebeurt in samenwer king met de Don Boscoschool, een school voor sociaal basis onderwijs. In Lisse krijgt de Buitenschool in het nieuwe seizoen de be schikking over twee lokalen. Dat houdt in dat er plaats is voor twee groepen voor leerlin gen met ernstige gedragspro blemen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. In totaal zijn dat 24 kin deren. De mogelijkheid tot groei is aanwezig. De Leidse Buitenschool is een van de hoofdvestigingen van het samenwerkingsverband REC West, waarin scholen voor leerlingen uit de Haagse en Leidse regio met gedragspro blemen zijn ondergebracht. Volgens directeur M. van Keste- ren van de Leidse Buitenschool is de behoefte aan speciaa derwijs groot in de Lisse j? gio. Hij is momenteel dnil de organisatie voor het ko: 'e de schooljaar. Van Kester niet bang dat de 24 beschil plaatsen niet opgevuld worden. Lissese kinderen met gi problemen volgen momi regulier onderwijs. Die liK ren worden in het jargon lingen met een rugzak' noemd. Van Kesteren ven dat de ouders van die kira zullen kiezen voor het 0 wijs van de Leidse Bp school. Van Kesteren: ouders hebben daar altij u vrije keuze in. Maar als ikd luiden hoor, denk ik dal jj geen probleem is." Als ht n, dig is, kan de Buitenscho B( Lisse groter worden dai iei twee groepen die nu op d m staan. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 en 11 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Buurtcentrum Morschwijk (Topaaslaan 19) viert donder dag met een feestavond het dertigjarig jubileum. Het feest is bedoeld voor (voormalige) be zoekers, wijkbewoners en me dewerkers. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 21 mei is er weer een dansavond in het buurthuis, met muziek uit de jaren zestig, zeventig en tachtig. Aanvang 19.30 uur, kosten 2 euro. Veteranen kunnen elkaar vrij dag ontmoeten in het Leonar- dushuis aan de Haagweg 14. Aanvang 14.00 uur. Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag weer een ruil- avond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, van 19.00 tot 21.45 uur. Entree 0,75 euro. Voor meer informatie en tafelhuur: tel. 071-5896925. Slapen langs de Camino naar Santiago is het onderwerp van het wandelcafé op vrijdag 20 mei in buurthuis De Panci aan de Middelstegracht 85 Aanvang 20.00 uur, entree ro. Zondag 22 mei wordt a wandeld bij Oostzaan, veit om 9.10 uur vanaf Leiden! traal naar Amsterdam. 'Zero Hero' is het thema* de feestelijke bijeenkomsti Eurodusnie vrijdag houdt vegetarisch-biologisch etei Japanse film Princess Mol ke wordt vertoond en vana'p 21.30 uur spelen er (punk) bands. Bezoekers zijn vari 19.00 uur welkom, liefst vet y. kleed als superheld. De Ouderen Activiteiten! P1 missie Leiden Zuid-West I» s' zondag 22 mei een ontspan ningsmiddag voor 55-plua |0( in zorgcentrum Haagwijka de Beethovenlaan 2. Hetffi ziekgezelschap Mozaïek tn0f op. De bijeenkomst begini nk half drie en duurt tot half* <je (advertentie) ALN0 is anders... ...anders in uitblinken bijvoorbeeld. Kijk maar eens naar deze schitterende HOOGGLANSACTIE! Profiteer direct van extra prijsvoordeel en 5 jai Uw ALN0 Select Dealer: HAARLEM Rob Woud Keukens Delftstraat 48 tel.: 023-5511689/90 HAZERSWOUDEDORP Keukencentrum Waddinxveen Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN Möbel Kaiser Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM Sassenheims Vloerenhuis Keuken 3000 Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14