'Reizen met chipkaart op krediet' ECONOMIE Philips Stapje voor Stapje uit chipmarkt Winkelomzet blijft dalen Onur Air kan rekenen op forse schadeclaims Directeur Q-Intemational geeft 'witwasserij' bij Air Holland toe Minder rompslomp bij uitkering Fabrikant auto-navigatie TomTom naar beurs de markt Nieuwe Xbox voor de kerst op Landelijke OV-kaart in 2007 Dubbeldeks kas vc >r bonsai-boompjes Restaurant van zeecontainers in Rotterdam BPL zoekt naar geld voor bod op Antonveneta ïtm 'zwartwerk' bouwsector - De Arbeidsinspectie rig jaar 100 van de 500 dnjven die werden ge- erd betrapt op illegale ners. De inspectie ging (bezoek bij 250 particu- j I e hun huis lieten ver- Van hen kreeg de helft K; :es-verbaal, omdat zij lieten doen door ille- knemers. Bij de contro le inspectie 764 werk- aan die geen werkver- hadden. Eenderde had en geen verblijfsver- i en was dus illegaal in nd. jverkoop i>5 jent gedaald De verkoop van nieu- bnenauto's in Europa is jste vier maanden van pet 1,5 procent ge- I Nederland bedroeg de elfs 2,9 procent blijkens gvan de Europese au- ;entenkoepel ACEA. In de verkoop in de Eu- 'nie, Zwitserland, ;en en IJsland wel weer iet 1,3 procent. In Ne- was er echter sprake daling met 1,5 procent, ijking met april vorig lederland werden ieuwe personenauto's •even, tegenover [in die periode in 2004. do Renaults naar garage i - De Franse autofa- feenault roept in heel |15.000 tot 20.000 auto's rpe Modus terug. In fcd gaat het volgens terder Plevier om iets li2000 auto's. Volgens fe in de verbinding tus- |uurkolom en het Is een boutje ontdekt fc kort is om absoluut nnen zijn. Er zijn tot ingelukken door het te ^ïtje gemeld, aldus de lerder. istoftoeslag bij Transavia Transavia voert een hoijiftoeslag van 6,50 euro •le reis in. De heffing jdag in en geldt voor al- mmingen. Transavia pu toe de gestegen ifkosten zelf opgevan- iprijs is nu echter zo 0%orden dat dit niet lan- ijasl^lijk is. Het bedrijf heffing weer af als ge- 30 dagen de prijs van ilie 40 dollar bedraagt. ndr&> ge'dt niet voor rei- (jgien touroperator. eisi( lilanftd utomaten (tra beveiligd ten kM - NS trekken enkele lit om kaartenautoma- Tk ations te beveiligen te- lasfraude. Binnen drie n moeten alle automa- dgi hermd zijn tegen dgi n'- Bij een transactie 3t 21 m de magneetstrip van )al las gekopieerd. Om ln(j me te voorkomen beveiliging in de auto- aangebracht en wordt 9 jebruik gemaakt van tzetmondje', zoals op €'2 tomaten van banken. 'em rs verlegden hun werk- Djo an pinautomaten naar vw.fautomaten omdat hier liliging op zat. Shipyard doorstart iiZEN - Scheepswerf ipyard in het Groning- huizen maakt een t. Het bedrijf werd in lE^Uer verklaard. Van de lers mogen er 30 te- fi De tweede vestiging s in Hoogezand is ver- et bedrijf legt zich vol op de bouw van zee- De werknemers gaan aan de slag. èsloterij zit er directeur De commercieel di- an de Nederlandse erij heeft zijn functie t neergelegd. Reden vertrek van MA van 'erschillen van inzicht jte voeren beleid', aldus loterij. Van Snek was iber 2004 directeur terijorganisatie. verkoopt 75 'bneelsleden Th Bali Rabobank Neder ig 175 personeelsleden 'ezighouden met faci- !F„ii lnstverlening, zoals levverkers, interne ver- n kantinepersoneel g^j ian aan een nieuwe fr De medewerkers 2aam in Eindhoven en Ze gaan wel gemiddeld nt minder verdienen, bank zal de verlaging al jaren compenseren, fn krijgt iedereen een 'ntie voor vijf jaar. zaterdag 14 mei 2005 -l _l i x voorburg/anp - De detailhandel heeft in de eerste drie maanden eindhoven/gpd Philips gaat de komen de jaren het belang in de Taiwanese chip maker TSMC verder verminderen. Daar mee kan de ektronicareus de wens reali seren om verder te ontkomen aan de wis pelturige chipmarkt. Bovendien krijgt Phi lips door de verkoop meer geld in kas om bijvoorbeeld de divisie Medische Syste men te versterken. Dat zegt analist Van Zeijl van de SNS-bank in reactie op de door Philips aangekondigde verkoop van een deel van de aandelen in TSMC. TSMC werd midden jaren tachtig opge richt door Philips en de Taiwanese over heid. In 1994 ging het bedrijf naar de beurs. Op dat moment hield Philips nog een belang van 40 procent in de chip maker. In de loop der jaren deed Philips geregeld plukjes van het aandelenpakket van de hand om geld vrij te maken voor nieuwe investeringen. In 1998 had Phi lips nog een belang van zo'n 28 procent in TSMC. Na de huidige verkoop resteert een belang van ruim 16 procent. De komende maanden zal Philips 525 tot 735 miljoen TSMC-aandelen verko pen. Nu houdt Philips nog 4,4 miljard stukken. De laatste keer dat Philips het belang in TSMC verkleinde was in okto ber 2003. Toenmalig financieel topman Hommen sprak destijds al de verwach ting uit dat Philips zich verder uit het concern zou terugtrekken. De beurskoers van een aandeel TSMC, genoteerd aan de Taiwanese beurs, ligt rond de 1,33 euro. Daardoor zou Philips met de deze week aangekondigde ver koop in theorie bijna een miljard euro kunnen opstrijken. Daarna houdt het elektronicaconcern nog een belang over ter waarde van zo'n 5 miljard euro. Waarom brengt Philips het totale belang niet ineens op de markt? Van Zeijl: „Phi lips mag de TSMC-stukken niet allemaal tegelijk verkopen. Het bedrijf heeft zich verplicht het belang in TSMC tot het na jaar van 2006 op peil te houden. Pas daarna kan een volgende tranche wor den verkocht. Bovendien zou een ver koop ineens een heftige, negatieve koersreactie teweeg kunnen brengen."' Philips hecht volgens een woordvoerder nog steeds stragische waarde aan een belang in TSMC. Hij wil daarbij niets zeggen over toekomstige verkopen. „Overeind staat dat Philips minder kwetsbaar wil worden. We willen min der afhankelijk zijn van de fluctuaties op de chipmarkt. In dat licht moeten de stappen rondom het belang in TSMC worden gezien." Philips wil niet zeggen waarvoor de op brengst van het afstoten van het deelbe lang in TSMC wordt gebruikt. Topman Kleisterlee liet zich onlangs ontvallen dat Philips bedrijven bestudeert die de divisie Medische Systemen zouden kun nen versterken. Een vijftal zou mogelijk voor overname in aanmerking komen. „Op dit moment zeggen wie niet wie dat zijn en wanneer iets gepland is.", aldus de Philips-woordvoerder. voorburg/anp - De detailhandel heeft in de eerste drie maanden van dit jaar 3,2 procent minder omgezet dan in dezelfde periode vorig jaar. De prijzen zakten met 1 procent, het omzetvolume met 2,2 procent. Het is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek al het achtste kwartaal op rij dat de omzet van de winkeliers af neemt. De omzet van de niet-levensmiddelensector daalde met 4,5 procent. Winkels die consumentenelektronica verkopen, hadden het het hardst te verduren. Zij zagen hun omzet met bijna 11 pro cent dalen. Opvallend hoog was ook het omzetverlies - ruim 7 pro cent - van de-drogisterijen, aldus het CBS. Alleen de textielsuper markten wisten een bescheiden omzetgroei te realiseren van nog geen 1 procent. De winkels voor voedings- en genotsmiddelen boekten een omzetverlies van 1,7 procent. Speciaalzaken als slage rijen en groentewinkels draaiden 3,4 procent minder omzet. De supermarkten leden een omzetverlies van 1,3 procent. Anders dan in het eerste kwartaal als geheel was de omzetontwikkeling in maart wel positief. De omzet in die laatste kwartaalmaand steeg ten opzichte van maart 2004 met 1,6 procent. Dat kan te maken hebben met het verschil in koopdagen. Ook het feit dat Pasen dit jaar in maart viel, kan volgens het CBS een gunstig effect hebben gehad op de omzet. utrecht/anp - NS-klanten hoe ven in de toekomst niet vooraf een kaartje te kopen. Ze kunnen met hun OV-chipkaart langs een kaartlezer lopen bij het in- en uitstappen en de betaling ver loopt automatisch. De consu mentenorganisaties zijn blij dat NS dit hebben toegezegd, maar eisen wel dat het de reiziger niets extra kost. Dit reizen op saldo is volgens belangenvereni gingen als Rover, de ANWB en Consumentenbond een van de grootste voordelen van de OV- chipkaart. De kaart wordt in 2007 landelijk ingevoerd, deze zomer begint met enige vertraging een groot schalige proef in de regio Rot terdam. De kaart vervangt alle huidige vervoerbewijzen, inclu sief de strippenkaart. Uit voor lopige plannen van de NS blijkt dat het retourtje voor mensen die vooraf geen kaartje kopen, wordt afgeschaft. In plaats daarvan worden twee enkeltjes in rekening gebracht, wat nu nog duurder is. Toch maken de belangenclubs zich niet al te grote zorgen. „Het is technisch mogelijk om dit probleem op te lossen. We komen er vast uit", zei een woordvoerder van Rover. De NS benadrukten dat het abso luut niet zeker is dat reizen op saldo duurder kan uitvallen. Bovendien kunnen passagiers volgens de NS ook met de chip kaart voor aanvang van hun reis een kaartje kopen. De consumentenorganisaties zijn fel gekant tegen de voorge stelde aanschafprijs van 7,50 euro voor de chipkaart. Dit zal de acceptatie van het systeem niet ten goede komen, stellen ze. Voor vaste klanten is het rei zen op saldo geen probleem. Voor mensen die af en toe de trein pakken en geen abonne ment hebben, ligt dit ingewik kelder. „Het gaat om reizen op krediet. We willen zeker weten dat de klant aan het einde van de reis genoeg saldo heeft om te kunnen betalen", zei de NS- woordvoerder. Bij de proef in Rotterdam heeft het bedrijf dit probleem opge lost door te eisen dat op kaar ten van 'anonieme' reizigers 7,50 euro staat. De NS weten nog niet hoe hoog dat bedrag moet zijn als de OV-chipkaart straks landelijk geldig is. Dan kunnen met de kaart grotere af standen worden afgelegd, dus het ligt voor de hand dat de borgsom fors hoger ligt. Om de chipkaart tot een succes te maken, komen de NS bij de proef in Rotterdam met nieuwe kortingskaarten. Zo kunnen rei zigers voor 50 euro een chip kaart kopen die in de daluren een korting geeft van 50 pro cent. Voor 15 euro krijgen ze 20 procent korting. Als dit aan slaat, willen de NS het landelijk invoeren. digers van de Turkse overheid onderhandelen in Den Haag met de ministeries van buiten landse zaken en van verkeer en waterstaat over hervatting van de vluchten. Hamit Cankut Bagana, presi dent-directeur van Onur Air, beschuldigt de Inspectie Ver keer en Waterstaat van oneerlij ke behandeling. Bagana dreigt met de rechter als een goede verklaring voor het vliegverbod uitblijft. De inspectie ziet dat met vertrouwen tegemoet. „We kunnen ons besluit staven met bewijzen", aldus een woord voerder. Onur Air kreeg het verbod voor een maand opgelegd wegens herhaaldelijke incidenten: mo torstoringen, verkeerde bela ding en problemen met de den haag/gpd - De touropera tors die met Onur Air werken, stellen de Turkse luchtvaart maatschappij aansprakelijk voor een miljoenenschade nu die niet meer op Nederland mag vliegen. Ook Duitsland heeft de maatschappij de toe gang verboden. Voor meer dan tienduizend reizigers moeten andere vliegtuigen worden in gehuurd. Onur Air vindt dat er onvol doende reden is om de maat schappij de toegang tot Neder land en Duitsland te ontzeggen. De luchtvaartmaatschappij wordt daarin gesteund door de Turkse autoriteiten, die een haastig afgekondigd verbod voor Duitse vliegtuigen om in Turkije te landen, gisteren na Duitse protesten ijlings introk ken. Onur Air en vertegenwoor- bank Banca Popolare di Lodi (BPL), concurrent van ABN Amro in de overnamestrijd rond de bank Antonveneta, is onderhandelingen begonnen met diverse grote zakenbanken om de financiering van een overnamebod rond te krijgen. Het bod zou tussen de 24,2 en 24,4 euro in contanten per aan deel komen te liggen, zo meld den Italiaanse media gisteren. BPL maakte eerder op de dag bekend dat het bestuur van de bank aan het management op dracht heeft gegeven de moge lijkheden voor een bod in con tanten te bestuderen. BPL mist de financiële slagkracht het bod zelf te betalen. BPL moet voor 19 mei een openbaar bod uitbrengen op Antonveneta, omdat uit onder zoek van de Italiaanse beurs toezichthouder Consob is ge bleken dat de bank heeft sa mengespannen met andere in vesteerders en dat dit syndicaat inmiddels meer dan 30 procent van de aandelen bezit. Volgens de Italiaanse wet moet dan een bod worden uitgebracht. apeldoorn/gpd - Peter Vesseur, directeur van reisorganisatie Q- Intemational, heeft geld witge wassen in het Air Holland schandaal. Volgens Vesseur handelde hij echter volledig te goeder trouw. Air Holland werd jarenlang met drugsgeld in de lucht gehouden. Een Suri naams drugskartel stopte mil joenen euro's in de luchtvaart maatschappij met de bedoeling die gelden wit te wassen, bleek uit onderzoek van de Nationale Recherche. Air Holland ging echter failliet en de malversa ties kwamen aan het licht. Het openbaar ministerie wil in het Air Holland-schandaal in augustus acht verdachten van witwaspraktijken voor de rech ter brengen. Eén van hen is Vesseur van Q-international. De Apeldoornse touroperator deed zaken met Air Holland. Het dreigende faillissement vormde een horrorscenario voor reisorganisatie. Als passagiers in het Caribische gebied zouden stranden zou de schade voor Q-Intemational enorm zijn. Zowel financieel (vervangend vervoer) als voor de reputatie van de touropera tor. Meerdere malen deed Q- Intemational financiële conces sies aan Air Holland, om te voorkomen dat de stekker eruit ging- Op koninginnedag 2001 was de nood hoog bij de luchtvaart maatschappij. Acuut was een lening van een miljoen dollar nodig, was de noodkreet die hij kreeg van Air Holland-directeur Cees van Dormael. Vesseur zag geen andere mogelijkheid dan de lening te verstrekken. Als on derpand voor het overbrug gingskrediet gaf Van Dormael hem een envelop vol bankbil jetten. Volgens de directeur van Q-Intemational stopte hij het pakketje dichtgeplakt en voor zien van Van Dormaels handte kening in een kast. Toen Air Holland de lening een paar weken later terugbetaalde gaf hij de envelop ongeopend terug. „Van Dormael had een prima reputatie aldus Ves seur. „Het gebeurde in 2001 en met drugs of andere criminali teit was Air Holland toen nog niet in verband gebracht. Hoe wel ik verbaasd was over die envelop, was ik me van geen kwaad bewust. Nu blijkt echter dat dit witwassen heet." den haag/anp - Eén keer gege vens aanleveren voor het aan vragen van bijstand of WW is straks genoeg. Nu moeten vaak dezelfde gegevens diverse ma len worden verstrekt. Staatsse cretaris Van Hoof (sociale za ken) maakte gisteren bekend vanaf 2007 in de wet vast te leg gen dat één keer genoeg moet zijn. Zo dwingt hij instanties met elkaar samen te werken. Ook moet er eind 2006 per aan vrager één elektronisch dossier komen waarin alle betrokken instanties hun gegevens bijhou den. Die instanties zijn ge meenten, uitkeringsinstantie UWV en het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Men sen moeten hun eigen dossier kunnen inzien. Van Hoof volgt hiermee advie zen van de commissie-Keiler, die onderzocht hoe de elektro nische informatievoorziening en dienstverlening kan worden verbeterd. „Jaarlijks komen cir ca 1 miljoen burgers in de ke ten. Stapels formulieren moe ten bij het CWI worden inge vuld en die gaan vervolgens per koerier naar gemeenten en het UWV. Het gaat wel om een kilo papier per persoon", aldus prof. Keiler. „Vervolgens heb ben ze bij gemeenten en het UWV altijd wel aanvullende vragen of willen ze zaken nog eens overdoen." Gemiddeld moeten mensen die WW aanvragen, tien pagina's met 200 vragen invullen. Voor een WW-uitkering moeten bo vendien 35 bewijsstukken wor den aangeleverd. De procedure voor de bijstand is nog om vangrijker. Voor een bijstands uitkering moet een burger ge middeld 40 pagina's met 400 vragen invullen en 70 bewijs stukken aanleveren. Uiteindelijk streeft de staatsse cretaris ernaar om de informa tiestroom zo te organiseren dat er een 'omgekeerde intake' ont staat. De Belastingdienst kan bijvoorbeeld al gegevens leve ren over het arbeidsverleden van een persoon en nevenin komsten, zoals de verdiensten van een partner. CWI, UWV en gemeenten hoeven dan alleen te vragen naar ontbrekende ge gevens. den haag/gpd-anp - TomTom gaat eind deze maand naar de beurs. De fabrikant van naviga tiesystemen in Amsterdam kon digde gisteren aan minimaal 26,35 miljoen aandelen te wil len plaatsen, ofwel 25 procent van het totale aandelenkapitaal. Per stuk gaan de aandelen 14 tot 18,5 euro kosten, zodat de beursgang 369 tot 487,5 miljoen euro oplevert. De beurswaarde van de nieuwkomer kan zo op lopen tot bijna 2 miljard euro. Dat is hoger dan AEX-fondsen als Getronics en Versatel, die nu een marktwaarde hebben van ruim 1 miljard euro. TomTom verwacht op 27 mei een notering op de beurs in Amsterdam te krijgen. De dag ervoor wordt de uitgifteprijs van de stukken bekendge maakt. Voor de begeleiding heeft het bedrijf toen twee Amerikaanse zakenbanken in de arm genomen. Het bedrijf mikt vooral op institutionele beleggers in Europa en de VS, benadrukt bestuursvoorzitter Harold Goddijn. Alleen in Ne derland kunnen particuliere be leggers intekenen. TomTom, in 1991 opgericht, heeft zich de afgelopen jaren ontpopt tot een van de markt leiders met draagbare gps-navi- gatie voor automobilisten. In West-Europa zegt het een marktaandeel van 52 procent te hebben. In de VS is de omzet nog marginaal. „In 94 procent van het Europese wagenpark en 90 procent van de nieuwe au to's zit geen navigatiesysteem, dat zijn potentiële klanten", al dus directielid Alexander Rib- bink. Opel en Toyota verkopen al uitvoeringen voorzien van een TomTom-systeem. Vorig jaar werden van de suc cesvolle TomTom Go,250.000 stuks verkocht. De omzet be droeg vorig jaar 192,4 miljoen euro. Het jaar ervoor was dat nog maar 39,1 miljoen. De net towinst steeg van 6,2 miljoen naar 27,7 miljoen euro. De groei heeft zich in het eerste kwartaal onverminderd doorge zet. Ten opzichte van een jaar geleden steeg de omzet van 14,4 naar 66,2 miljoen euro. De nettowinst verzevenvoudigde bijna tot 13,8 miljoen euro. Het bedrijf verwacht dit jaar een verdubbeling van de omzet van 2004. bleiswuk - In het Zuid-Hollandse Bleiswijk werden gisteren op tien meter hoogte de eerste glaspanelen aangebracht in een nieuwe kas die twee verdiepingen krijgt. In opdracht van het Oriental Bonsai Center wordt een 16.000 vierkante meter grote kas gebouwd waar- bij op 4,5 meter hoogte een tweede vloer wordt aangelegd voor het telen van bonsai-boompjes. Zo wordt op eenvoudige wijze het teelt oppervlak verdubbeld. Het complex moet de komende herfst in ge bruik worden genomen. Foto: ANP/Ton Borsboom rotterdam/anp Rotterdam zal z'n roots nooit verloochenen. Aan de Lloyd Pier in de Maas stad opent woensdag het multi mediaal terrasrestaurant Wijn of Water dat louter bestaat uit zeecontainers, negen stuks in totaal. „We zitten aan de haven. Wat sluit mooier aan dan het gebruik van zeecontainers al dus Mieke Noordegraaf na mens de uitbaters van het eta blissement. Het idee sluit volgens de woordvoerster aan bij het maatschappelijk ondernemen waar het Bureau Medelanders Beheer bv voor staat. De onder neming van Bea Oomens en Er ik Dijkhuizen heeft daarnaast een grote liefde voor het ro buuste, nautische en Rotter damse sfeertje. In de nieuwe zeecontainers is plaats voor vijftig mensen. Culi nair heeft het restaurant een meditarrane inslag, ook weer gelinkt aan de vele nationalitei ten die in de Rotterdamse ha ven aankomen. milaan/anp De Italiaanse roïden", zo schreef de Ameri kaanse krant USA Today. Belangrijk voor de gamers is dat de grafische kwaliteit en het ge luid van computerspellen snik ken beter wordt. Snellere chips moeten voor betere achter gronden zorgen. Ook is het mo gelijk om meer met de omge ving te doen. Nu kan het nog gebeuren dat een tank wordt tegengehouden door een klein hekje omdat programmeurs niet de ruimte hadden om dat te laten omvallen. Microsoft heeft tal van novitei ten toegevoegd, zoals een harde schijf van 20 gigabyte die los te koppelen is en op een pc kan worden aangesloten. Liefheb bers kunnen ook hun muziek speler in het apparaat steken. Wie een snelle internetverbin ding heeft, krijgt gratis toegang tot een Xbox-intemetmarkt- plaats. Daar is het mogelijk om met andere gamers in contact te komen of om extra's voor be staande spellen op te halen. Voor het gamen tegen andere Xbox-bezitters moet nog wel worden betaald. Op de belangrijke vraag of de spellen van de oude Xbox ook op de 360 te spelen zijn, geeft Microsoft waarschijnlijk vol gende week antwoord. redmond/anp - Microsoft heeft gisteren de eerste details prijs gegeven van zijn nieuwste spel computer. Op de muziekzender MTV toonde de Amerikaanse softwarereus een wit met zilver gekleurde Xbox 360, de opvol ger van de Xbox die in novem ber 2001 op de markt kwam. Microsoft, dat inmiddels meer dan 3 miljard dollar in zijn spel computer avontuur heeft gesto ken, verklaarde dat de 360 nog voor de kerst in de winkels zal liggen. Over de prijs is niets be kendgemaakt. Met het apparaat wil Microsoft opnieuw de aanval openen op de Playstation vap Sony. Het Ja panse elektronicaconcern is sinds de introductie van de eer ste Playstation in 1995 de abso lute marktleider met spelcom puters. Microsoft hoopt nu een voorsprong te nemen door als eerste met de nieuwe snufjes op de markt te komen. Alge meen wordt verwacht dat de opvolger van de Playstation 2 pas in 2006 verschijnt. De Xbox 360 ziet er met zijn ge stroomlijnde en slanke vorm gelikter uit dan zijn voorganger. Het apparaat kan ook op zijn zijkant in de kast staan. In de eerste reacties na de uitzending op MTV, die gisteravond ook in In Tokyo presenteerde Microsoft gisteren de nieuwe spelcomputer Xbox 360 met drie IBM-microprocessoren en een 20-gigabyte harde schijf. Foto: Reuters/Toru Hanai Nederland was te zien, viel de iPod-muziekspeler van Apple vergelijking met de populaire op. „Een iPod op anabole ste-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9