Volksoproer Oezbekistan neergeslagen BUITENLAND Zelfs met het topvoetbal is het gedaan in Rostock Amnesty: VS martelen nog steeds gevangenen Opnieuw onrust in ex-Sovjetstaat Verhofstadt kan weer lachen Al 6000jaar wijn op Cyprus Geen kies in zuil van Holocaust Monument Paus JPII razendsnel op weg naar heiligverklaring Het Pentagon houdt grote schoonmaak tyn voert man Me honden hot - Een Duitse boerin jaar veroordeeld om- laar gedode man aan de op de boerderij heeft Ook de vriend van :hter moet 8,5 jaar de zaterdag 14 mei 2OO5 If eJprdeelde een in Wat 7iiM_T rechter in het Zuid-Duitse In- Volgens de rechtbank de nu 50-jarige vrouw 21-jarige schoonzoon ds 52-jarige man in de n2001 in hun huis in dood. De vriend zaag- [a de boer in stukken de stukken als voer honden. De boer zou iet verleden regelmatig twee dochters hebben kil n. Wegens medeplich- "an de moord kregen de isjes jeugdstraffen van 5 jaar. ivangst van n cocaïne In het Zuid-Ameri- lolombia heeft de poli- en de grootste drugs- oit gemeld. Agenten lepten elf ton cocaïne delijke provincie Nari- rugs zouden in de Ver- taten of Europa op de ïarkt ongeveer 650 mil- 0 hebben opgebracht, iteiten vermoeden dat ie in opdracht van laramilitairen is gepro- De gouverneur van chat dat er in zijn pro- 60.000 hectare illegaal dt geteeld. Efi krijgt iito-dag let Japanse parlement ifeestdag hemoemd jr Hirohito die heerste tot 1989. Tot nu toe april Groene Dag, een /ijzing naar Hirohito's 1 in biologie. De dag is loopt in Showa Dag. jf Verlichte Vrede, is de lam voor Hirohito's jpij. Het Japanse leger onder Hirohito grote lAzië. Dat gebeurde i wijze, waar tegen- jnog veel Japanners de buurlanden) veel ïee hebben. ordoosten eer executie In een gevangenis in cut is gisterochtend de rdenaar Michael Ross dodelijke injectie ge- rd. Het is de eerste in het liberale New En- gebied in het noord- in de VS, in 45 jaar. moordde in de jaren /rouwen en had zich [d bij zijn vonnis. langen voor kei canabis ie - In Singapore is een man opgehangen die was veroordeeld we- )kkel van een kilo ca- isident Nathan had lek tot gratie afgewe- eroordeling van de ervan een tweeling, stof opwaaien. Singa- ft de smokkel van een inabis al met de dood. ie heeft de discussie ïaffing van de dood- [ezwengeld. lidemie in Brittannië In Groot-Brittannië bof. Vooral onder tie- liensen van begin eerst een ware epide- aar zijn al 28.500 ge- n bof gemeld, tegen in dezelfde periode Veel kinderen zijn ngeënt tegen de bof. veroorzaakt een ont- in de oorspeekselklie- door een zwelling van ontstaat. De enige re- een week uitzieken. griep bij m op Java Bij varkens op het In- ïe eiland Java is vogel- instateerd. Daardoor gst voor een grotere een van de bevol- te landen van de we isverre zijn in Indo mensen besmet. |len Darfur i praten fetwee belangrijkste >epen uit de Sudane- ur zijn bereid om ^overleg met de rege- rtum zonder voor- rooraf te hervatten om Bet te beëindigen. Dat tgelopen twee jaar al 1180.000 mensen het pst. De zwarte boeren roeien zich onder la de islamitische rege- rom reageerde op de pet bombardementen pde militaire steun ibische militie (Jan- pie in Darfur tiendui- üisen vermoorde. andizjan/anp-afp-dpa - Met harde hand heeft het leger in Oezbekistan gisteren een waar volksoproer neergeslagen. Er zijn vrijwel zeker twaalf, maar mo gelijk ook vijftig mensen omge komen toen het leger ingreep in de oostelijke stad Andizjan. Op nieuw is het onrustig in een voormalige Sovjet-republiek. Al jaren opgekropte woede en frustatie onder de bevolking kwamen in alle hevigheid aan de oppervlakte in Andizjan. Veiligheidsdiensten grepen in opdracht van de autoritaire president Islam Karimov hard in. De opstand in Andizjan is niet verrassend. Veertien jaar na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie is er nog altijd sprake van wijd verbreide armoede in het dicht bevolkte, 26 miljoen inwoners tellende land, vooral in de oos telijke regio. Oost-Oezbekistan heeft zich de afgelopen jaren in toenemende mate ontpopt als een vruchtbare voedingsbodem voor radicalere moslimgroepen. President Karimov beschouwt de moslimgroepen als „terro risten" die hard bestreden moeten worden. Vele honder den jongemannen zijn gevan gen gezet. Ze worden volgens mensenrechtengroepen als beesten behandeld. Oezbekistan is een bondgenoot van de Verenigde Staten. In 2002-2003 kreeg Karimov circa 300 miljoen dollar steun van Washington voor zijn steun in de door de VS geleide interna tionale jacht op (moslim)terro risten. In Andizjan werd al maanden lang vreedzaam geprotesteerd tegen de detentie en berechting van 23 plaatselijke zakenlieden. Ze worden ervan beschuldigd van Oezbekistan een moslim staat te willen maken. Gister morgen bestormden betogers de gevangenis, waarna enkele duizenden gevangenen konden ontsnappen. De opstand in Oezbekistan volgt op vergelijk bare uitingen van volkswoede in Kirgizië, Oekraïne en Geor gië. In deze voormalige Sovjet staten werden uiteindelijk de zittende regimes verdreven. nicosia/anp - Inwoners van Cyprus blijken de eerste wijnmakers in Europa. Zij produceerden 6000 jaar geleden al wijn, 3000 jaar voor de Grieken. De Cypriotische wijnbouw en drinkgewoontes beïnvloedden de Europese cultuur, stelt de Italiaanse archeologe Belgiorno. Ze ontdekte bewijzen van de historische wijnproductie tijdens opgravingen in de kustplaats Limassol. Behalve kruiken werden pitten van druiven aangetroffen. Eerder toonde Belgiorno aan dat de Cyprioten 4000 jaar geleden parfums maakten en ex porteerden. Het eiland zou daarmee de oudste parfumfabriek ter wereld hebben gehad. Aangenomen wordt dat de Chinezen 9000 jaar geleden van rijst de eerste wijn maakten. De eerste wijn van druiven zou 7000 jaar geleden in Iran zijn ontstaan. brussel - De Belgische pre mier Guy Verhofstadt kan weer lachen, omdat zijn rege ring de zogenoemde BHV-cri- sis heeft overleefd. Hij kreeg gisteren het vertrouwen van het parlement. BHV staat voor het kiesdistrict Brussel- Halle-Vilvoorde, en laat zien dat de oude taalstrijd nog niet gestreden is. In dat kies district mogen Franstaligen op hun eigen Waalse partijen stemmen, ook als ze in de Vlaamse dorpen wonen die ook onder het groot Brussels kiesdistrict vallen. Dat is vooral Vlamingen een doorn in het oog. Bij de vorige ver kiezingen kostte dat de Vlaamse partijen twee zetels in h^t parlement. Verhofstadt slaagde er niet in beide kam pen tot een compromis te be wegen, maar waarschuwde voor een kabinetscrisis en de gevolgen ervan. Mocht het kabinet zijn gevallen zou in Vlaanderen zeker het Vlaams Belang, opvolger van het ex treem-rechtse Vlaams Blok, geprofiteerd hebben. Hoe de Vlaamse nationalisten over de BHV-affaire denken, blijkt wel uit de poster die Vlaams Belang-parlementslid Gerolf Annemans ophoudt. Foto: EPA door Wierd Duk Berlijn - Lea Rosh, initiatief neemster van het Holocaust Monument in Berlijn, heeft haar plan om een kies van een nazi-slachtoffer op te slaan in één van de zuilen van het ge denkteken ingetrokken. Rosh reageert hiermee op de conster natie, die uitbrak nadat zij haar voornemen publiek maakte, af gelopen dinsdag. Dit deed zij in haar rede bij de ingebruikname van het omstreden monument. Met name joodse vertegen woordigers vonden het plan weerzinwekkend. Paul Spiegel, leider van de Centrale Raad voor de Joden in Duitsland, noemde het idee 'piëteitsloos'. De joodse traditie eist dat li chaamsdelen van overledenen gezamenlijk op een joodse be graafplaats worden begraven. „De christelijke relikwie-cul tuur is het jodendom geheel vreemd", aldus de joodse histo ricus dr. Ernst Piper, leider van de afdeling Holocaust-studies aan de Universiteit van Pots dam. De kies werd door Rosh gevon den bij een bezoek aan het Poolse concentratiekamp Bel- zec, zeventien jaar geleden. Sa men met een gele jodenster, die zij in Amsterdam kreeg uit han den van een vrouw, wilde Rosh de kies in een van de 2700 zui len van het Holocaust Monu ment verwerken. Aanvankelijk weigerde Rosh toe te geven aan de oproepen om af te zien van haar voornemen. In de afgelopen dagen nam de druk echter toe. Zo noemde ook de leider van het herdenkingsoord in Belzec, Robert Kuwalek, Rosh' plan 'macaber en een overtreding van belangrijke joodse tradities. Daarop besloot Lea Rosh de kies terug te brengen naar Bel zec. Hier zal zij het relikwie be graven. door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - De nieuwe paus, Benedictus XVI, is ge zwicht voor de stem van de ge lovigen. 'Santo subito' riepen die massaal bij de begrafenis van zijn voorganger Johannes Paulus II. Onmiddellijk heilig verklaard zal de Poolse paus niet worden, maar Bendictus XVI heeft de betreffende proce dures in de hoogste versnelling gezet. Johannes Paulus II wordt versneld zalig verklaard, kon digde Benedictus aan tijdens een ontmoeting met de Ro meinse geestelijkheid in de ba siliek Jan van Lateranen. Nor maal wordt een periode van vijf jaar na het overlijden in acht genomen alvorens de procedu re tot zaligverklaring wordt op gestart. Als die er eenmaal is volgt de tweede procedure die tot heiligverklaring leidt. Benedictuszei dat hij de vijf jaar-periode terzijde schuift. Hij voegde eraan toe dat ook de heiligverklaring daarna ver- sneld af zal komen.De versnel de procedure heeft het voordeel dat het een stuk makkelijker is levende getuigen te vinden van het wonder dat de kandidaat moet hebben verricht om in de zaligstand te kunnen worden verheven. Bij de dood van Jo hannes Paulus II meldden zich al tientallen gelovigen bij het Vaticaan met de mededeling dat contact met, of bidden voor, de Poolse paus tot een wonderbaarlijke genezing had geleid. Benedictus handelt met de versnelde procedure in de geest van zijn voorganger. Die brak niet alleen alle records wat betreft zalig- en heiligverklarin gen, maar verleende ook ver schillende malen dispensatie, onder meer bij de zaligverkla ring van Moeder Theresa van Calcutta, twee jaar na haar dood in 1997. Ratzinger opgevolgd De Amerikaanse aartsbis schop William Levada wordt opvolger van Joseph Ratzinger als prefect van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer. Rat zinger was dat 23 jaar tot zijn pausverkiezing vorige maand. De prefect waakt over de zuiverheid van de kerkleer en is een van de machtigste mannen in het Vaticaan. Priesters raken de kroon van de Maria van Fatima aan, bij het eind van een processie in het plaatsje in midden Portugal. Daar zagen gis teren 88 jaar geleden drie herderskinderen een Maria-verschijning. De processie was het begin van het altijd drukke bedevaartseizoen. De kroon is bijzonder omdat daarin de kogel is verwerkt die in 1981 werd afgevuurd op paus Johannes Paulus II. Die had een grote vere ring voor Maria en ging ook op bedevaart in Fatima. Foto: Reuters washington/gpd - Het Ameri kaanse ministerie van defensie wil vanaf volgend jaar zo'n 180 militaire bases in de Verenigde Staten sluiten. In zes jaar tijd moeten 33 grote militaire com plexen en zo'n honderdvijftig kleine installaties hun deuren sluiten. Honderden andere ves tigingen worden ingekrompen of uitgebreid volgens een giste ren bekend gemaakt reorgani satieplan van het Pentagon in Washington. Daarbij gaan zo'n 29.000 bur ger- en militaire banen verlo ren. De inkrimping zou nog groter zijn geweest als de Ame rikaanse regering niet had be sloten zeventigduizend militai ren terug te halen van perma nente bases in Europa (met na me Duitsland) en Azië. Die moeten de komende jaren met hun gezinnen in legerplaatsen in de VS worden onderge bracht. Het is de grootste schoonmaak beurt van militaire bases ooit. Volgens het Pentagon levert de reorganisatie een bezuiniging van 49 miljard dollar op. Per centueel is dat overigens niet zoveel, in 2005 bedroeg het de fensiebudget 400 miljard dollar exclusief de kosten voor Irak en Afghanistan. den haag/gpd - Een jaar nadat het schandaal in de Abu Ghraib gevangenis in Irak be kend werd, worden gedeti neerden in Amerikaanse han den nog altijd slecht behan deld en gemarteld. Het gaat om duizenden mensen die zijn opgepakt in het kader van 'de wereldwijde strijd tegen het terrorisme' en vastzitten in Irak, Afghanistan, Guantana- mo Bay op Cuba en op gehei me locaties. Dat stelt de men senrechtenorganisatie Amnes ty International in een gisteren gepubliceerd rapport. De organisatie roept het Ame rikaanse Congres opnieuw op een onafhankelijke commissie in te stellen, die duistere prak tijken in Amerikaanse deten tiecentra - van martelen tot ongeoorloofde ondervragin gen en verhuizingen van ge vangenen - moet onderzoe ken. De minister van justitie in Washington wordt opgeroe pen een speciale persoon van buiten het ministerie te belas ten met onderzoek naar over heidsfunctionarissen die zich onder het mom van de strijd tegen het terrorisme te buiten zijn gegaan aan wandaden. Volgens Amnesty lapt Amerika het internationaal recht nog steeds aan z'n laars door zon der aanklacht en proces perso nen gevangen te houden, vaak in totale afzondering van de buitenwereld. De organisatie wijst erop dat meer dan een jaar geleden het Amerikaanse Hooggerechtshof reeds be paalde dat rechtbanken in de VS bevoegd waren om be roepszaken te behandelen van gevangenen in Guantanamo Bay op Cuba. „Sindsdien is echter van nog geen enkele ge vangene bekeken of zijn de tentie juridisch wel geoorloofd is", aldus het Amnestyrapport. Ook hekelt de mensenrechten organisatie het feit dat nog geen enkele hooggeplaatste Amerikaan is vervolgd op basis van Amerikaanse wetten tegen marteling en oorlogsmisda den. „Terwijl een paar gewone soldaten door een krijgsraad zijn veroordeeld, is nog geen enkel lid van de Amerikaanse regering aan een grondig on derzoek onderworpen. On danks het feit dat er bewijzen zijn voor een samenzwering, bedoeld om Amerikaanse functionarissen die gemarteld hebben of oorlogsmisdaden hebben begaan, immuniteit te verlenen", luidt het harde oor deel van Amnesty. Malaise bij gedegradeerd Hansa tekenend voor toestand in vroegere DDR door onze correspondent Wierd Duk Rostock - „Onze wereld stortte in." Peter Schmidt, fan van het eerste uur van voetbalvereni ging Hansa Rostock, heeft het er nog moeilijk mee. Zijn club, Hansa, verdwijnt na tien jaar uit de Bundesliga. Ook de Fin- se-legende Jari Litmanen, de voormalige Ajacied die op het laatste moment werd aange trokken, kon het onheil niet af wenden. Met Hansa neemt de laatste Oost-Duitse vereniging afscheid van Duitslands hoog ste voetbalklasse. „Dit is een grote klap voor het voetbal in het Oosten", oor deelde de verontruste Duitse voetbalbond. Inderdaad, de degradatie van Hansa - een van de populairste voetbalclubs in Duitsland - is een nieuwe ramp voor de toch al zo geplaagde burgers in de voormalige DDR. Voor trouwe fans als Schmidt is die vermale dijde 'Abstieg' ook een per soonlijke tragedie. „Wat moe ten we nou op de zaterdagen?", vraagt Schmidt zich af in de met foto's en krantenartikelen behangen fanclubbar. „Er is hier in Rostock niets te doen, behalve voetbal en bier drin ken. En wie gaat er nou op maandagavond naar een wed strijd in de Tweede Liga?" Rostock, de haven- en universi teitsstad met zo'n 200.000 in woners aan de Oostzee, is na de hereniging mooi gerestaureerd. Het troosteloze werkloosheids percentage van boven de twin tig procent gaat schuil achter de pastelkleurige facades van deze Hanzestad, waar het helle licht en de frisse ruimte van de Scandinavische wereld al voel baar zijn. „Schone schijn, daar zijn ze in het Oosten goed in", oordeelt voormalig Hansa-voorzitter Pe- ter-Michael Diestel (53). In plaats van geld aan goede spe lers te besteden, bouwde het ambitieuze bestuur een prach tig stadion annex trainingscom plex - met verwarmd kunstgras - en internaat, luidt Diestels verwijt. Met 'weemoed en te leurstelling' heeft Diestel toege keken 'hoe het lievelingskind van het Oosten naar de ver dommenis is geholpen'. Hansa's budget zal terugvallen van 25 naar 13 miljoen euro. Het is het verhaal van alle roemrijke clubs uit de voorma lige DDR-Oberliga. Dynamo Dresden, FC Magdeburg, FC Carl Zeiss Jena of Lokomotiv Leipzig. Na de Duitse eenwor ding zijn ze, stuk voor stuk, ten onder gegaan. Wegens slecht management, een gebrek aan sponsoren, en de algehele leeg loop van het Oosten. Waarom is Hansa overal in Duitsland zo populair? vraagt Peter Schmidt retorisch. „Om dat Oost-Duitsers overal naar toe zijn getrokken om er werk te vinden. En als Hansa dan in Hamburg of München speelt, komen zij om de ploeg aan te moedigen." De serveerster van Le Grand Café aan de Universitatsplatz maakt zich zorgen. „We krijgen volgend seizoen ongetwijfeld minder klanten." Gemiddeld 23,30 euro besteedt een voet balfan aan consumpties in Ros tock als Hansa speelt, bereken de de universiteit. Met in door snee 18 duizend toeschouwers in het stadion, betekende dit 7,1 miljoen euro per seizoen voor de lokale horeca. Bij de vijf McDonaldsfilialen in Rostock wordt op de dagen dat Hansa speelt tot twintig procent meer omzet gemaakt Zelfs de veerbo ten zullen onder Hansa's degra datie lijden: vorig jaar maakten 18 duizend Scandinavische fans de overtocht naar Rostock om er Hansa tegen de gerenom meerde Bundesliga-clubs aan Nu Hansa Rostock is gedegradeerd, blijft er voor de verstokte fans in het weekeinde nog maar een lolletje over: bier drinken. Foto: GPD het werk te zien. De deelstaat Mecklenburg- Vorpommern heeft al zo weinig florerende ondernemingen. Dit is een landelijke, toeristische regio, een land van prachtige wouden en stille meren. Jaren lang fungeerde Hansa hier als een 'blauw-witte vuurtoren', zoals minister-presidSlt Harald Ringstorff (SPD) het uitdrukte. Niet alleen politici benadrukten het: als Hansa mee kan met de groten, dan kunnen gewone in woners en ondernemers van Rostock dit ook. De Duitsers hebben een woord voor zo'n fenomeen: 'Hoff- nungstrager', een drager van hoop. „Er is geen persoon of instelling die die positieve rol van Hansa kan over nemen", meent Stefan Ehlers, sportredacteur van de regionale Ostsee Zeitung. Eh lers constateert dat veel inwo ners van de havenstad - 'en niet alleen de hardcorefans' - sinds Hansa's degradatie 'lijden on der gedeprimeerdheid'. „Je zou de lezersbrieven er eens op na moeten lezen. Hansa moet snel weer promoveren, anders zie ik het somber in".

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5