2E PINKSTERDAG GEOPEND! Brugman Verzekering woonlasten keert niet uit BINNENLAND Spaar mee voor 1 p'nkste7dagJ Elke vrij koopav Idag rr Kabinet steekt 3,5 miljoen euro in ja-campagne Europese Grondwet Harde aanpak Antillianen 'met terugwerkende kracht' 'Niet alle prijsvechters bezuinigen op onderhoud' ABONNEE EXTRA van tiMittNM Herdenkingstocht door rampwijk Enschede Leidsch Dagblad aantrekkelijke korting bij maar liefst 8 attractieparken! Tweede pinksterdag open! Eigen Huis opent meldpunt ond^ Meubelplein Leiderdorp Tvoisch PhiliDDe Starc k bij Van Til erdam pleit r 'pappataks' - Het Rotterdamse wil mannen die een bben verwekt, verplicht jdragen aan de kosten roeding en verzorging i nakomeling. Burge- :en wethouders vragen sters van justitie en so- ken om een wetswijzi- i 1 idat mogelijk te maken. 'e a »ze aanpassing zou de öen ne tienermoeders bij- >ld kunnen dwingen de an de biologische vader nen, als die het kind niet ito ;nw dei t™ i. olg' 1 tniv uit ,vas ,rel, litlevering Ïsb (verdachten ien and am - De rechtbank in vei am heeft gisteren be- ook at vier Nederlanders liet erd mogen worden aan oed cwegens betrokken- sse- een omvangrijke Euro- veel gsorganisatie. Het gaat <kel 38-jarige mannen uit je n even oude man uit een roek (gemeente Stede neen 39-jarige man uit n. Het Franse open- listerie verdenkt de Ne- ers van lidmaatschap criminele organisatie 2001 tot begin dit jaar s 50.000 kilo hasj en co- ïuit Spanje naar Ne- heeft vervoerd. o klachten ni« fietspaden h - De klachten over n onveilige fietspaden jbinnen bij de Fietsers- p de dinsdag geopende site (www.fietsersbond- tljna den gistermiddag al 500 klachten uit alle ii het land. De Fietsers- rt het 30-jarig bestaan interactieve meldpunt ihtste Fietspad. Elke 'le8e ordt meteen doorge- aar de lokale afdeling »nd en de genoemde e. De meeste klachten e gaan over kapotte in. Boomwortels en ga- treem grote voegen gels veroorzaken veel zaterdag 14 mei 2005 den haag/gpd - Het kabinet spreekt zijn 'oor logskas' van 3,5 miljoen euro aan, om te voor komen dat het referendum over de Europese Grondwet op een 'nee' uitdraait. De Tweede Kamer had eerder afgedwongen dat de rege ring dit belastinggeld alleen mag aanspreken als het nee-kamp ook extra financiële steun (van buitenaf) krijgt én na toestemming van de Kamer. Het kabinet laat niettemin volgende week huis-aan-huis een folder bezorgen, die advi seert om op 1 juni bij het referendum vóór te stemmen (kosten 1,5 miljoen euro). Ook zijn de komende weken radiospots te horen en worden advertenties geplaatst (kosten 2 mil joen euro). Uit peilingen blijkt dat iets méér mensen tegen de grondwet willen gaan stem men dan vóór. Volgens een woordvoerster van Buitenlandse Zaken geeft het kabinet met het publiciteits offensief gehoor aan de wens van een ruime Kamermeerderheid om steviger campagne te voeren. De SP en het 'Comité Grondwet Nee' zijn mordicus tegen het inzetten van belasting geld voor de ja-campagne. Volgens hen wordt de nee-campagne niet dusdanig gesponsord dat het kabinet nu gelegitimeerd is om zijn oorlogskas aan te spreken. De SP, tegen de Europese Grondwet, wil volgende week van het kabinet weten waarom het naar de beurs grijpt. Kamerlid Harry van Bommel vindt het onacceptabel dat hiervoor belastinggeld wordt gebruikt. De regering is bezorgd over de uitkomst van het referendum, liet vice-premier Gerrit Zalm gisteren na afloop van de ministerraad weten. ,,Het wordt een nek-aan-nek-race." Met de volgens Zalm 'kleurige en fleurige' folder hoopt het kabinet twijfelaars over de streep te trekken. Volgens de vice-premier denken veel mensen ten onrechte dat een nee tegen de Grondwet ook een nee tegen Turkije betekent en dat ze met een nee de gulden terugkrijgen. ,,Die zaken staan volledig los van elkaar." slaat toe met in pashokje enschede - In Enschede hebben gisteren ongeveer zevenhonderd mensen deelgeno men aan een herdenkingstocht door de wijk Roombeek. Het is precies vijfjaar geleden dat deze wijk werd getroffen door de vuurwerkramp. De herdenking eindigde bij het speciale kinderkunstwerk. Daar werden de namen van de 22 overleden slachtoffers voorgelezen. De nieuwe burgemeester P. den Oudsten hield een toespraak. „De won den zijn vers. Veel verdriet heeft nog geen plek gekregen. Toch zien we om ons heen het nieuwe leven weer de wijk instromen." Foto: ANP/Vincent Jannink door Richard Mooyman schiphol - 'Zorgwekkend' noe men vliegtuigtechnici de berich ten over veiligheidsmanco's bij Onur Air. De Turkse prijsvechter kreeg deze week een vliegverbod om orde op zaken te stellen. Voorzitter Ronald Woudstra van de Nederlandse Vereniging van Luchtvaart Technici (NVLT) stapt zelf niet graag aan boord bij On ur Air. 'Ik let heel goed op de re putatie van de maatschappij. Ik struin dus niet alle reisbureau's af op zoek naar de goedkoopste vlucht." Voor mensen die per se voor tweehonderd euro veertien da gen naar Turkije willen, is vei ligheid volgens Woudstra blijk baar geen issue. Maar paniek zaaien wil de voorman van de vliegtuigtechnici niet. Een ha perende motor hoeft niet tot een vliegramp te leiden. 'Onur valt nog niet naar beneden. De veiligheidsmarges zijn groot. Het moet wel heel erg gek gaan, willen er daadwerkelijk onge lukken gebeuren." Nederlandse toestellen kampen soms ook met technische sto ringen, zo stelt Woudstra. 'Maar er zijn voldoende veiligheids waarborgen ingebouwd om die op te vangen. Bij Onur ontdekte de Inspectie Verkeer en Waterstaat echter een negatieve trend. 'Het ver scherpt toezicht op dit soort low-budgetmaatschappijen is er niet voor niets. Blijkbaar geldt dat low-budget ook voor het onderhoud." Niet alle prijs vechters bezuinigen op hun on derhoud. 'Zo vliegt easyjet met moderne vliegtuigen, die min der onderhoud nodig hebben en minder brandstof verbrui ken. Dat is ook een manier om kosten te besparen." De onderhoudsnormen zijn in principe over de hele wereld gelijk. 'Die worden voorge schreven door de vliegtuigfabri kant. Het draait om de zorgvul digheid van het onderhoud en de controle daarop." Vóór het vertrek van elke vlucht is er de controle die oneerbie dig wel 'het rondje rond het vliegtuig en de schop tegen de banden' wordt genoemd. Doel is zichtbare gebreken te ont dekken, zoals versleten banden of remmen. Om de zes a zeven weken is er volgens Woudstra een inspec tiebeurt waarbij het toestel 24 uur aan de grond staat. Om de anderhalf jaar wordt een hele week gesleuteld, eens in de zes of zeven jaar gaat het vliegtuig helemaal uit elkaar. Oude vlieg tuigen zijn niet per definitie minder veilig dan moderne toe stellen, zo stelt Woudstra. 'Vliegtuigen kunnen wel dertig of veertig jaar mee, als je maar bereid bent geld te investeren in goed onderhoud. De contro le moet dan wel steeds inten siever." In Nederland is het vliegtuigon- derhoud volgens Woudstra in orde. 'Het is hier redelijk geac cepteerd dat een technicus te gen zijn baas zegt: dit toestel mag niet Miegen. De vraag is in hoeverre een technicus bij een buitenlandse maatschappij daartoe ook in staat is. Mis schien raakt die dan wel zijn baan kwijt." Pagina Economie: Onur Air kan rekenen op forse schadeclaims (advertenties) den haag/gpd - Antilliaanse ri sicojongeren die nu nog snel op het vliegtuig naar Nederland stappen in de hoop het strenge toelatingsbeleid voor te zijn, kunnen zich de moeite bespa ren. Zodra de nieuwe regels rond zijn, gelden ze met terug werkende kracht. Dat heeft vi ce-premier Zalm gisteren ge zegd na afloop van de minister raad. Het kabinet wil Antilliaanse jongeren onder de 24 alleen nog toelaten als ze hier werk hebben of een opleiding vol gen. Voor de Antilliaanse jonge ren die hier al zijn en baan noch opleiding hebben, veran dert er niets. Maar omdat de wet gisteren officieel is aange kondigd, is dat anders voor jon geren die vanaf nu arriveren, al dus Zalm. „Ze kunnen hier nog wel komen, maar zodra de wet er is kunnen ze worden terug gestuurd." De Antilliaanse regering is woe dend over de Nederlandse plannen, vooral omdat ze er niet van tevoren in is gekend. Zalm zei met de Antillen te gaan praten, zodra de Tweede Kamer akkoord is met de plan nen. „Het is niet zo dat we een brief aan de Antillen sturen met de mededeling 'zo doen we het'. Maar we moeten het eerst zelf eens zijn over ons stand punt om erover te kunnen pra ten." De Antillen hebben ook juridi sche bezwaren: het terugsturen van Antilliaanse jongeren zou niet mogelijk zijn, omdat zij een Nederlands paspoort hebben. Volgens Zalm gaat dat bezwaar niet op. „De maatregel geldt niet voor alle Antillianen, maar is toegespitst op een risico groep die veel problemen ver oorzaakt." Bovendien hebben de Antillen ook vestigingseisen voor Nederlanders. Het kabinet hoopt dat de Antil len akkoord gaan en aan de maatregelen mee zullen wer ken. „Het zou prettig zijn als vertrekkende jongeren al op de Antillen worden gecontro leerd," aldus Zalm. „Bovendien is het ook in het belang van de Antillen dat jongeren een oplei ding volgen en zo een grotere kans melken op de arbeids markt, hier of op de Antillen." Kijk elders in de krant voor meer informatie over deze actie. I geschorst denmisdrijf - Een 20-jarige jn de politie Noord- en fderland is met onmid- igang geschorst omdat Bt verdacht van een ze- Jrijf. De man zou min- meisjes ertoe hebben 'zich voor hun web- ntkleden, zo maakte 'baar ministerie in Zut- lermiddag bekend. De ontving hij via internet omputer. De politie t collega op het spoor, "van de betrokkenen <1 geslagen. (advertentie) MEUK EL ME It KEN OUTLET 3ij Designhallen vindt u regelmatig honderden aanbiedingen van bekende topmerken als LEOLUX - MONTIS - LABEL - GELDERLAND - ROLF BENZ - PASTOE JESS - MINOTTI - JORI - ARTIFORT - MOLINARI - MACHALKE LINTELOO - DUTCH ORIGINALS - HF STYLE - DESEDE Uw voordeel kan daarbi| tot duizenden euro's voordeel oplopen! Een bezoek aan onze toonzaal of website is dus zeker de moeite waard 2e pinksterdag open van 10.00 17.00 uur! PETTEMERSTRAAT 6-8 1823 CW ALKMAAR TEL <072) 512 26 03 www.designhallen.nl Almere, Miamistraat 72 Winkelcentrum DoeMere, Telefoon 036-5328252 Amersfoort, Amsterdamseweg 18, Telefoon 0334613448 KEUKENS BADKAMERS Op pinkstermaandag zijn alle IKEA vestigingen open van 10-17 uur BOLLO tuinset van 69.w voor 49/ r 10-21 uur Za 9- 20 uur www lKEA.nl 0900-235 45 32 (010/min.) den haag/gpd - Huizenbezit ters met een woonlastenverze kering krijgen vaak niet uitbe taald als zij er door plotseling inkomensverlies een beroep op doen, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH). In de kleine letter tjes staat volgens de vereniging dat er niet wordt uitgekeerd bij arbeidsongeschiktheid die wordt veroorzaakt door veel voorkomende rugklachten of psychische klachten. VEH heeft daarom een meld punt geopend, waarmee zij de klachten over de woonlasten verzekeringen in kaart wil brengen en het nut van derge lijke verzekeringen onder zoekt. Een woonlastenverzeke ring moet de vaste hypotheek- lasten van een verzekerde op vangen als die door onver wachte omstandigheden in komsten verliest. De VEH krijgt echter veel klachten van leden binnen, omdat de woonlastenverzekering niet of slechts gedeeltelijk uitbetaalt. Volgens de manager ledenbe- lang Nico Stolwijk, realiseren veel huizenkopers zich niet dat de verzekering 'wao-vol- gend' is. „Als er een strengere wetgeving op arbeidsonge schiktheid komt, dan gelden diezelfde regels ook voor de woonlastenverzekering. Door de aangescherpte wao-wetge- ving is het erg moeilijk om nog een arbeidsongeschiktheids uitkering te krijgen. Een be roep doen op de woonlasten verzekering is dus net zo moeilijk." VEH weet niet hoeveel huizen bezitters een dergelijke inko- mensbeschermingsverzeke- ring hebben afgesloten, maar zij 'heeft de indruk dat het in toenemende mate gebeurt.' Hypotheekadviseurs verkopen de verzekeringen namelijk di rect bij het afsluiten van de hy potheek. „Zij kunnen die woonlasten verzekeringen heel gemakke lijk verkopen", aldus Stolwijk. „Zij zeggen tegen de huizen koper dat die afhankelijk van de hoogte van de hypotheek slechts tien tot veertig euro per maand extra kwijt is aan vaste lasten als de koper de garantie wil dat het huis ook bij het ver lies van een baan betaald kan worden." Voor hypotheekadviseurs is de verkoop van woonlastenverze keringen een lucratieve bij komstigheid. „Voor elke ver kochte verzekering ontvangen zij veertig tot vijftig procent provisie zegt Stolwijk. VEH is voorstander van een uitstel van betaling bij werkloosheid of arbeidsongeschiktheid. Na tionale Hypotheek Garantie biedt vanaf 1 juli de mogelijk heid om de betaling van rente twee jaar uit te stellen als de huizenbezitter tijdelijk zonder werk zit. Internetsite van het Meldpunt Woonlastenverzekering: ww- w.eigenhuis.nl/meldpuntwoo nlasten. (advertentie) 2epinksterdagopenvan10.00-17.00uur! Crack by Machalke '410' Tijdloze 2,5-zrts (breed 202 cm) van Duits topmerk. Tijdelijk in stof Lanteo Rosso. Van 710,- voor 495,- steeds verrassende aanbiedingen in trendy tijdloos HUISWAAROERPLEIN 5A. 1823 CP ALKMAAR I TEL: (072) 5119691- VOLS IE BOBOEN EIBEN PARKEERTERREIN OPENINSETUOEN MA-WO: 9 30 17 30 UUR- 66: 9 30-21.00 UUR VI: 9 30 IB OO UUR - ZA: 9 30 1730 UUR Z0NDA6S BESLOTEN A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meuberplein-leiderdorp.nl Eelfauteuil Lord Yo. Eigenwijs design voor iedere dag of onverwachte gasten. Kleurrijk en stapelbaar binnen/buitenmeubilair. In kleur ivoor van 168,- voor 134,- 2e pinksterdag open van 10.00 - 17.00 uur! Op«nlngfll|d«n Ma-O. VVc 9 30-17 30 u 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9 30-21 00 uur T«*a»oor> (072) 5112760 Za 9 30-17 30 uur Wig Oorden Zondags ges'oten designcentrum eaij sen - Een 34-jarige man 11 middag opgepakt in wa- 5'U1 V&D in Groningen. De aai iakte met zijn mobiele 11 n' i foto's van een vrouw on" in pashokje een bikini De vrouw was verbijs- een haastig aangescho- lirt en bikinibroek rende luwereerd het hokje uit. opgevangen door win- lubliek. De man werd gehouden door om- es en door personeel van mhuis. Hij stak het toe- er het gordijn van de mte en schoot lukraak krijgt een we voorkant irg - De euromunten ai nieuwe voorkant, zijn de ministers van i van de twaalf euro jet gisteren eens gewor- 5ns overleg in Luxem- !t nieuwe ontwerp is lelijk vanwege de uit- ;van de Europese Unie [lidstaten op 1 mei vo- )p langere termijn Jmogelijk een heel ^jntwerp voor de euro zonder landkaart. 1 krijgen we dit gedoe el- de Unie wordt ui tge- lus minister Zalm. I: Beloning }-top te hoog Minister Zalm van wil de beloning van d de Bank Nederland- ;nten (BNG) aanpak- il het onderwerp aan de orde stellen ïdeelhoudersvergade- [de BNG. De staat bezit de aandelen van de overige aandelen zijn van gemeenten en i. In een brief aan de ideelhouders schrijft het voorgestelde belo- Id bij de bank niet aan ildoet. Volgens de cende gegevens (uit 'ienden de vier direc- de BNG inclusief en pensioenbijdra- en vier en ruim zes ton.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3