In reclamewereld kan heel veel GESPREK VAN DE DAG Kamerleden debatteren met scholieren via sms Humor en cynisme kenmerken kunstenaar De Vliege Aanstoot geven niet altijd slim Meneer van Everdingen Slimme robots plukken planeten van plafon( l l-lupmu'i noen» 'riU .Ir Vn.'-gor'hriljanlj •I via lion Werd groot J'! Baas wordt obstakel 'Nootllaiuliiig" De Miegd omgeven door raadselen 1 lij detoneerde Leigenlijk altijd I Fiscus legd I beslag bijl ,U- hóndti ps Éxel-bestuurderpj blijft in gevangenis ItWlilMCwtCTH Tweede-Kamerleden en scholieren discussiëren sinds kort dagelijks via sms met elkaar over alle denkbare onderwerpen. Dat gebeurt via Sms Debat, een initiatief van onder meer de stichting Kennisnet, de internet- organisatie voor het onderwijs. Aan het digitale debat doen onder ande ren de kamerleden John Leerdam (PvdA), Femke Halsema (Groen links), Harry van Bommel (SP), Eric Balemans (WD) en Joost Eerdmans (LPF) mee. Volgens de stichting Kennisnet heeft het initiatief voor scholieren als voordeel dat ze hun vragen over maatschappelijke kwesties direct kwijt kunnen aan landelijke politici. Voor de kamerleden is het een mid del om te achterhalen wat er echt leeft onder jongeren en hoe ze over bepaalde thema's denken. Er is voor debatteren via sms gekozen, omdat dit volgens Kennisnet het meest fa voriete en dagelijks gebruikte com municatiemiddel onder jongeren is. Deelnemende scholieren en politici kunnen elke dag voor twaalf uur 's middags stellingen en vragen indie nen. Dat is mogelijk via de website www.smsdebat.nl of door een sms te sturen naar 4411 met als keywoord 'vraag' gevolgd door de tekst van de vraag. De redactie van Sms Debat kiest elke dag één stelling of vraag uit en die wordt om twaalf uur precies als sms-je verstuurd naar alle deel nemers. De politici en de scholieren krijgen vervolgens de gelegenheid via sms of de website te reageren. Ze kunnen eikaars reacties zien op de eerder genoemde website en als een kamerlid op een vraag reageert, krij gen alle deelnemende scholieren een sms-je met de betreffende tekst. Alle sms-berichten die Sms Debat verstuurt, zijn gratis voor de deelne mers. Voor de berichten die de scho lieren en de politici naar de organi satie versturen, betalen ze het sms- tarief dat hoort bij hun abonnement. Enkele voorbeelden van behandelde stellingen en vragen zijn Vind je dat iedereen alles moet kunnen zeggen, of is dat niet verstandig?' (Joost Eerd mans, LPF), 'Lopen er op jouw school leerlingen rond met vuurwa pens en messen?' (Fadime Örgü, WD), 'Zou er echt veel zijn veran derd in de manier waarop we nu re geren als Pirn Foruyn nog had ge leefd?' (13-jarig meisje) en 'Uitsup- porters bij risicowedstrijden verbie den is een stom plan. Een klein deel is maar relschopper' (17-jarige jon gen). o PD MENSELIJK De Hand van God, de reclame van Versatel, staat ter discussie. Het ge beurt vaker dat reclamemakers de grenzen opzoeken om te shoc keren. Het levert goedkope extra media-aandacht op. Maar dat is niet altijd positief. „Wij hebben de Versatel-reclame niet gemaakt om te shockeren", legt Guy Haywood van het recla mebureau Hundred and Eighty uit. „We hebben voor deze recla me gezocht naar iets dat voetbal fans aanspreekt. Daarom hebben we Maradonna als inspiratie ge bruikt. De uitspraak van hem die we in de reclame gebruiken, refe reert aan het doelpunt dat hij in 1986 maakte met zijn hand." Het spotje bracht in ieder geval 213 mensen in beweging. Zij dien den een klacht in bij de Reclame Code Commissie (RCC). In de commercial tikt de 'Hand van God' een doelpoging van Feye- noorder Romeo Castelen binnen. De klagers noemen het spotje kwetsend voor gelovigen. De ChristenUnie verzamelde al 1100 handtekeningen tegen de recla me. De extra media-aandacht die het spotje door de ophef nu krijgt, noemt Haywood leuk. „Maar we wilden absoluut niet controver sieel zijn. We wilden gewoon het publiek entertainen." In de reclamewereld zijn weinig regels voor wat wel en niet kan. Hooguit kan de Reclame Code Commissie achteraf een reclame afkeuren. Daarvoor is dan wel een klacht nodig van een kijker. Recla mebureau Crossings Communi cations in Utrecht maakte vorig jaar een aantal confronterende te keningen voor de nieuwsj aarboe- ken 'Het aanzien van 2003'. „Ik denk dat Versatel absoluut blij is met alle aandacht die ze krijgen", zegt Erik van Wildenberg, direc teur van Crossings. „Wij hadden in het geval van Versatel hetzelfde gedaan. Er zit namelijk nogal een dubbele kant aan de reclame. Ze verwijzen naar de uitspraak van Maradonna en niet naar God." Niet alleen religieuze onderwer pen liggen gevoelig, ook afbeel dingen van beroemdheden en re geringsleiders zorgen vaak voor discussie. Zeker als de beelden zonder toestemming worden ge bruikt. Zo ontstond er een half jaar geleden commotie over een affiche van ExPornstar waarop premier Balkenende, zogenaamd onherkenbaar gemaakt met een 'balkie', met een wulpse dame op schoot te zien was. Van Wildenberg: „Het is strafbaar personen te laten zien op een an dere manier dan de positie die ze hebben. Wij hebben in onze jaar boeken karikaturen gemaakt van Balkenende die met Wouter Bos in bad zit en Bush die met Hoes sein in de zandbak zit. Dat i< oorloofd, omdat het op de a liteit slaat en het tekeningen Op het moment dat we foto' bruikt hadden, was het een verhaal geweest". Reclamebureau N=5 ziet hei pres shockeren van reclame reaus niet als iets positiefs. Versatel doet, bezorgt hun h veel gratis reclame. Zij hebb zelfs het Journaal gehaald m spot. Als een reclamebureau pres de grens opzoekt om m te shockeren, is dat niet slim even heb je dan wel veel aari dacht, maar het heeft een ni ve en onsympathieke doom king. Het is slecht voor hetii van de klant en het reclame! reau." gpd De Amerikaanse filmster SHARON STONE (47) heeft een TWEEDE KIND geadopteerd. De zegsvrouw van de filmster zei dat de jongen uit Texas komt en een week geleden is geboren. De baby draagt de naam Laird Vonne Stone. Sharon Stone adopteerde in 2000 met haar toen malige man Phil Bronstein ook al een jongen uit Texas. De filmster werd wereldberoemd door de rol prent Basic Instinct van de Neder landse regisseur Paul Verhoeven. Op dit moment draait Stone in Londen het vervolg op deze film. Foto: EPA Liedjesschrijver Steve Wallace klaagt popster BRITNEY SPEARS aan wegens PLAGIAAT. De 23-jari- ge zangeres zou het nummer 'Some times' ten onrechte onder haar naam hebben uitgebracht, zo be richt de Britse zender BBC. Wallace zegt dat hij het nummer 15 jaar ge leden al maakte. Pas in 2003 legde hij het copyright vast. De schrijver zou beschikken overeen e-mail waarin Spears toegeeft dat Wallace het lied heeft geschreven. Platen maatschappij Sony/BMG weigert elk commentaar. De modeontwerpster JUDITH OS- BORN heeft deze week in het World Fashion Centre in Amsterdam onge veer 10.000 T-SHIRTS in beslag la ten nemen. Ook bij verschillende kledingzaken in Nederland zijn par tijen weggehaald. Het betreft illega le kopieën van de vooral onder jon geren populaire Osborn Originals- lijn. Osborn ontdekte onlangs dat er namaakexemplaren in omloop zijn. Deze T-shirts, die een fractie kosten van de verkoopprijs van de echte, dragen teksten als 'Catch of the Day', 'Mega Muts', 'Kult Wijf' en an dere door Osborn bedachte opdruk ken. ,,De overeenkomsten zijn tref fend, al zijn de illegale exemplaren van uiterst inferieure kwaliteit en ontbreekt het logo op de achter kant", aldus de Amsterdamse ont werpster. Ze is van plan de distribu teur voor de rechter te slepen. ,,Het is een inbreuk op het auteursrecht. Ik zal daarom niet rusten voordat de laatste illegale kopie van de markt is." DirecteurT. Exposito van het World Fashion Centre is verheugd dat deze praktijk wordt aangepakt. Wij hebben meer dan 350 show rooms. Illegale kopieën horen niet thuis in ons groothandelscentrum." De aan de Robo-Challenge deelnemende robots worden elk jaar slimmer. Foto: Archief Kent u dit liedje: „En meneer ven Everdingen/ zat op de wc te zingen: Bloemkool, geef mij maar bloem kool!" De rest ken ik niet. Helaas. Wij zongen het vroeger. Het is zo'n ondeugend jaren veertig-vijftig lied. Die meneer van Everdingen kwam ik vanochtend weer tegenIk herlas 'Het Bureau' van Voskuil. In deel zeven kom t deze tekst aan de orde (pagina 9), overigens zonderde bloemkool. Het zou gezongen kunnen worden op een sequentie uit de tweede Ro mance van Beethoven. Of vel de tweede Bomance van Reethoven, zoals Voskuil één van zijn romanfi guren laat zeggen. Voskuil is niet de enige schrijver die meneer van Everdingen ter sprake brengt. Ik ben hem eerderal eens tegen gekomen -nu met bloemkool- bij Karei van het Reve. Ik weet niet meer in welke bundel. Lastig te vinden want ik heb zo'n beetje alles wat Van het Reve geschreven heeft. Moet ook wel want ik zit in het comité van aanbeveling dat de uitgave De gemeente Skarsterlan, waar de koffiefabrieken van DOUWE EG BERTS zijn gevestigd, geeft jaarlijks TE VEEL uit aan KOFFIE. De ge meente heeft 20.000 euro beschik baar voor koffiedrinkende politici, de 250 ambtenaren en gasten. Maar al twee jaren achtereen moest de wethouder van financiën duizenden euro's bijpassen. ,,We gaan bekij ken hoe we wel binnen het budget kunnen blijven", aldus een woord voerder van de gemeente. Elke keer als er een vergaderruimte wordt gereserveerd, brengen de bodes standaard een of meer kannen kof fie. Vaak komen die kannen hele maal niet op." De gemeente wil daarom meer 'vraaggericht' koffie gaan aanbieden. Niet alleen de ambtenaren wordt massaal koffie aangeboden. ,,Wij schenken bijvoor beeld voor burgers die een raadsver gadering bijwonen ook een kop kof fie, andere gemeenten doen dat vaak niet. De publieke tribune zit gelukkig vaak vol, maar dat kost wel wat", aldus de woordvoerder. Het Duitse supermodel HEIDI KLUM is dinsdag GETROUWD met de Britse popster SEAL. Dat meldde de Amerikaanse zender CBS don derdag. Seal en Klum verloofden zich tijdens de kerstvakantie op een gletsjer in Canada en kondigden en kele maanden later aan dat ze in au gustus een kind verwachten. Klum beviel vorig jaar al van een dochter. De vader van het meisje is Flavio Briatore, baas van de formule-l-ren- stal van Renault. Bij de Europese titelstrijd JUDO van 20 tot en met 22 mei in Ahoy' in Rotterdam, verzorgt zangeres Anne ke VAN MEURS twee optredens. Zij is ook de vriendin van een van de grote smaakmakers van het toernooi, Mark HUIZINGA. Hij zegt zich zeer te verheugen op de act. ,,Ook op zondag zingt ze, vlak voordat ik de mat op moet voor de medailles. Als ik zover kom, uiteraard. Ik krijg daar een geweldige spirit van. En vervol gens knallen in de finale. Een ideaal scenario." Foto: ANP Seneca Men moet zijn ziel vullen, niet zijn brandkast Zakenman Erik de Vlieger is kunstenaar ge worden. Tot 26 mei exposeert hij 16 schilde rijen in Café-Galerie Dante in Amsterdam en de bovenliggende Brood Gallery. Erik de Vlieger zit in zijn 'atelier', een wo ning in Oud-Zuid, ontspannen op de bank. Verfvegen op armen en gezicht. „Cézanne, Matisse, Van Gogh, ik ben er helemaal niet meer zo van onder de indruk", zegt hij ferm. Drie weken heeft hij zich opgesloten om als een bezetene aan 16 doeken te werken. En nu is hij doodmoe. Maar gelukkig. En vol daan. „Honderden uren heb ik eraan ge werkt. Ik heb me erop verkeken, het heeft zoveel energie uit me gezogen. Niet deze werken," en hij wijst naar een aantal figu ratieve schilderijen, „maar deze hier". Deze hier, dat zijn tien grote doeken. Colla ges. Over de paus, homo's, rampen, terro risme, honger. En over De Vlieger zelf. De zogenaamde thema-doeken. Boven zijn hoofd hangt zo'n collage. 'Fuck them', heet het. Een kleurig doek met krantenkoppen en teksten die allemaal over De Vlieger gaan. Eén tekst, in koeienletters, springt er uit; het Schwarzeneggeriaanse credo: I'LL BE BACK. Het doek vat samen wat er de laatste vier maanden met de in problemen gekomen zakenman is gebeurd. De Vlieger, groot ge worden met vastgoed, luchtvaart en media, deed afstand van een aantal bedrijven. „Ik geef mijzelf hiermee absoluut straf, want het herinnert mij aan een hele slechte tijd." Het schilderen begon voor De Vlieger pas een paar maanden geleden. „Vier weken geleden is er een schilderij van mij geveild. Het eerste echte doek dat ik heb gemaakt. ChildRight, een hulporganisatie die op komt voor de rechten van het kind, vroeg mij een kunstwerk te maken. Dat heb ik ge daan. En loreeg er zo de smaak van te pak ken, dat ik door ben gegaan. Dat schilderij voor ChildRight bracht 3500 euro op. Dat vond ik heel behoorlijk, maar de doeken die ik nu heb gemaakt moeten het dubbele opbrengen." van zijn verzameld werk bepleit. Ik weet eigenlijk niet of dat comité (zat Voskuil er ook niet in?) nog bestaat. Ik hoop van wel want het doel is goed en het idee in een comité te zitten spreekt mij erg aan. Meneer van Everdingen dus. Ik ken dat liedje nog uit mijn jeugd. De melodie van het begin herinner ik me niet. Dat zou dus die Romance van Beethoven kunnen zijn. Maar „Bloemkool, geef mij maar bloemkool" kan ik wel zingen. Omdat ik u niet aan de telefoon trof, zal ik het deuntje even beschrijven. Zing even mee als u wilt: Put another nickel in/ in the nickolodeon/All I want is having you and music music music. Ola the pianola..."Kijk: dat „Bloem kool, geef mij maar bloemkool" is dezelfde melodie als „Ola the pianola" uit „Put another nickel in". Bent u er nog? Hoe komen we eigenlijk aan die meneer van Ever dingen? Wie heeft hem bedacht? Karei van het Reve is gestorven en kan ons niet meer verder helpen. En Voskuil verklaart in zijn werk bij herhaling dat hij weinig verstand van muziek heeft. Of laat ik voor- zichtig zijn: weinig verstand van dit genre. Van hem moeten we het dus ook niet hebben. En good old google geeft evenmin uitsluitsel. Maar u geachte le zer, beste vriend of vriendin, trouwe broodheer, strenge criticus, vaste klant, betalend abonné(e) met betalingsachterstand, u dus, u weet mis schien beter. U kunt mij misschien haarfijn vertellen waar dit lied vandaan kom t. Wie het bedacht heeft. Wanneer. En of die melo die inderdaad de tweede romance van Beet- hoven is. Dat soort dingen wil ik graag we- jp ten. Beetje lullig maar liet is niet anders. De leerstoel in onnutte kennis zal binnenkort door mij bezet worden. Weet u iets meer van meneer van Everdingen en zijn bloemkool: laat het mij j aub weten via deze krant of met een mailtje naar joostprinsen@zonnet.nl. Dan ga ik in de tussentijd nog even zoeken naar de plek waar Van het Reve het lied ter sprake brengt. Opvallend thema-doek 'Fuckthem' met krantenkoppen en teksten over De Vlieger. Links het doek 'Indian Tiger'. Foto's: GPD Terwijl Nederland zich opmaakt voor de eerste speeldag van de nieuwe Star Wars- film Revenge of the Sith volgende week donderdag, vond afgelopen donderdag in Groningen alvast een sterrenoorlog plaats. Dit keer ging het gevecht niet tus sen beschavingen in een 'galaxy, far, far away', maar tussen twaalf robots die on derling moesten uitmaken wie van de speelteams zich het meest deskundig mag noemen op het gebied van kunst matige intelligentie. Het was de tweede keer dat de zogeheten Robo-Challenge in Groningen gehouden werd. Het verhaal achter de wedstrijd van dit jaar zal science fiction-fanaten be kend in de oren klinken: de mens moet noodgedwongen de planeet aarde verla ten en is daarom aangewezen op nieuwe energiebronnen. Dat is waar de robots in beeld komen: zij moesten die 'nieuwe energie' uit de sterren halen. Deze ster ren waren in de arena in Martiniplaza vertegenwoordigd door bollen in ver scheidene kleuren en maten, die op ver schillende hoogtes boven de grond hin gen. Iedere bol was een bepaald aantal punten waard, kleine en zwarte 'plane ten' waren moeilijker te herkennen door de robots en leverden daarom meer op. Ongeveer duizend toeschouwers ke 1 toe hoe de robots van diverse unive teitsteams in een-op-een-wedstrijdi c uitmaakten wie er door mag naar di a gende ronde. De robots vormden vi de organisatie het beste wat Nederli kennisinstellingen momenteel te bi hebben op het gebied van kunstma intelligentie. „Als we deze lijn volge jaar doortrekken, dan wordt het niv helemaal top." Hoewel de deelnemende teams uit. j, hoeken van het land kwamen, wasi c nale een puur Groningse aangelege ;c heid. anp De collages zijn 'verrijkt' met spreuken van De Vlieger zelf. 'Wat zou Hitier trots zijn ge weest', staat er op een collage over de nieu we paus. En: 'Beter een gat in jouw paus, dan andersom'. Op dat over homo's: 'In Amerika is het nog steeds een ziekte'. Het terrorisme-doek is opgetooid met 'Waarom het World Trade Center wel en de Stopera niet?' Erik de Vlieger is na de ChildRight-veiling tweemaal benaderd door iemand die zijn belangen wilde behartigen. „Ik heb veel re acties gehad. Omdat ik het ben. Erik de Vlieger. Die handtekening op die schilderij en is actueel. Dat vinden de mensen leuk. Maar ik heb twee keer nee gezegd." Er was een man die hem in Japan wilde gaan brengen. „Ik zei: 'Stort maar een ton, dan gaan we praten'. Hij wilde wel 25.000 storten, dus hij was wel serieus. Maar ik doe het niet. Ik heb geen zin in druk, in de druk te moeten produceren. Het gaat me ook niet om het geld, ik heb nog een me dia-bedrijf te mnnen, al stap ik daar bin nenkort ook uit. Het is nu aan de critici of het kwalitatief ook iets voorstelt." Humor en cynisme, dat kenmerkt volgens De Vlieger zijn werk. Dat vind hij belang rijk. En commentaar geven op de hypocrie te samenleving. „Op dat honger-doek heb ik een parkeerbonnetje geplalrt. Van drie euro. Voor die drie euro kunnen vijf men sen in Afrika een week eten. 'Ik hypocriet? Yes' is mijn spreuk op dit doek. Want ook ik koop een kaartje. Ik ga niet de wereli teraar uithangen, maar maak wel sta: ments, dus ook dat ik hypocriet ben. De figuratieve schilderijen, waarondi ass, Indian tiger en God fingeren, vei digde hij om te laten zien dat hij ook kelijk kan schilderen. „Liters verf hel bruikt, want het mag niet te armoedi En wat betreft die Cézanne-Matisse- Gogh-uitspraak: „Ik snap dat ze veel duceerd hebben, want het is makkei maken, hè. Ik bedoel, daar word je 11 moe van, van het schilderen van een schap in Zuid-Frankrijk. Toch?" Maarten Moll

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2