Van metropool naar metropool dil KUNST CULTUUR Lazarus van Manuel zakt door z'n hoefjes OiOflenne Prachtig portret van de allereerste verliefdheid Duistere woelingen onder glansrijke ballroomdans s van der Elsken nden Digitenne is digitale TV en radio op z'n mooist. Zonder kabel of schotel geniet je van glashelder beeld en zuiver geluid. Zet een kroon op uw Pinksteren en ga dit pinksterweekend nog naar één van onderstaande dealers om te profiteren. SLIM BEKEKEN AT HOME TV Belet en goedkopet 'controleer voor de zekerheid of de vestiging bij u m de buurt geopend is Harense Smid Pafectra^ zaterdag 14 mei 200S theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Eerste Bloei door Toneelgroep Oostpool. Gezien: 13/5, LAKtheater, Leiden. Hij heeft borsthaar en als hij danst zijn zijn bewegingen soms wat te krachtig, maar o, wat is hij een meisje. Acteur Frederik Brom gaf de liefdes brieven van zijn eerste vrien dinnetje aan toneelschrijver Peer Wittenbols en samen met regisseuse Annelore Kodde maakten ze er een lofzang van. De geadresseerde komt er na tuurlijk niet slecht van af, maar om hem draait het niet. Het gaat om haar. De liefdesbrieven van het meis je namen de proporties aan van een dagboek, geschreven in een schrift dat ze hem zou overhan digen als hij thuiskwam van een vakantie op een Grieks eiland. Hijzelf, zegt hij, kwam niet veel verder dan een kantje tekst en wat prentbriefkaarten aan haar. Daar klinkt het gevoel van te kortschieten in door. En mis schien mag je deze voorstelling dus wel zien als het antwoord dat hij destijds niet geven kon. Zij zit thuis, zich op te vreten over het uitblijven van haar menstruatie, over haar ouders en vooral over haar oudere zus je, en hij amuseert zich op Kos, zonder zelfs maar even te bel len. Dat geeft aanleiding tot ontboezemingen vol hoge top pen en diepe dalen, melodra matisch en geëxalteerd zwel gen, en een paar verbazend mooie, nuchtere observaties. Zij beschrijft vooral haar stem mingen, haar verliefdheid en twijfel; tracht hem aan zich te binden met een dreigende zwangerschap en probeert hem jaloers te maken met het vriendje van haar zus, met wie ze het doet, terwijl ze een hekel aan hem heeft. Er gebeurt ei genlijk niets, de tekst is als een schommel, die steeds hoger en hoger zwaait, maar alsmaar hetzelfde uitzicht biedt. Het is bijna gênant herkenbaar, dit puberale en verliefde meisje, maar Brom eert haar liefdevol. Met kokette meisjeshoudingen, lachjes, en vooral een manier van kijken die zo verliefd is dat je er als een blok voor valt. Dat is de charme van 'Eerste Bloei', een prachtig portret van de al lereerste, heftige verliefdheid. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Paramount' door Scapino Ballet Rotterdam. Gezien: 13/5 Leidse Schouwburg. De muziek is onbestemd. Stij len uit allerlei culturen vermen gen zich. De met vervoering be speelde viool wisselt af met ge dreven oosterse ritmes en klan ken. 'Paramount' gaat over mensen die niet in hun eigen land wonen. Choreograaf Ed Wubbe zocht inspiratie in Hol- lywoodfïlms uit de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw. Die gingen vaak over ontheem den, met 'Casablanca' als hoog tepunt. Zes dansers en zes danseressen, stijlvol gekleed, bevinden zich in een club. Ze treden in het licht om zich van mooiste kant te laten zien, maar er zijn ook donkere hoekjes, waar men el kaar zoekt, of juist de eenzaam heid. Een grote tafel duidt op gezellig eten en converseren. Ze willen geborgenheid, maar er heerst isolement. Telkens zien we dansers in een houding staan die uitnodigt tot een beschaafde ballroom dans. De linkerarm geheven, de rech ter gebogen naar voren om ie mand te omvatten. Dit kernge geven is prachtig gekozen. Er spreekt iets conventioneels uit, maar in deze voorstelling is het de kiem voor een rijkdom aan ongewone bewegingen, waarin individuen hun ziel openvou wen, en tegelijk zo fascinerend mysterieus blijven. Ze willen schitteren, ze verlangen naar intimiteit en eensgezindheid, maar zitten ook vol ongeduld, afkeer en een onpeilbare nei ging om zich in zichzelf op te sluiten. Duetten beginnen vro lijk, maar al snel spat de be hoefte om te ontsnappen ervan af. Ze willen zo graag een ver trouwde sfeer, maar als die er zou zijn, zouden ze zich er niet aan kunnen overgeven. Het oude Hollywood is een pregnante inspiratiebron met een dwingende stijl. Het is een grote prestatie dat Wubbe toch zo'n eigen stijl en sfeer gecre- eerd heeft. 'Paramount' sleept je mee. Het zit vol doorleefde verhalen, bijna zonder woor den. Armen kronkelen langs el kaar. Er zijn elegante, zwierige draaiingen en oosters getinte kronkelingen. Er zijn pogingen om de show te stelen, die te vens een aangrijpende ver geefsheid uitdrukken. Het club leven lijkt ongedwongen, maar intussen heerst er door een sfeer, waaraan geen ontsnap pen mogelijk lijkt. Deze ambi valentie wordt kernachtig vormgegeven door Wubbe en zeer ingeleefd vertolkt door de twaalf dansers. j epd - Fotohistoricus nondt heeft in het Ne- Qe, Foto Archief in Rotter- «onbekende foto's ont- Ed van der Elsken en er. De curator van het :otoFestival Naarden vandaag begint, deed toen hij op zoek was svoor het festival, nen heeft Van der Els- 155, 1957 en 1958 ge- dens de TT-races van p uermondt: „Van der :hoot in totaal twaalf vol van 36 opna- sid( hield van snelle moto- 0 cht in 1955 een DKW- m vreemd Duits mo de vrouw van kun- 'ajiri, reed ook motor ctuèler Elsken correspon- et haar over motoren, led mogelijk dat ze sa- de TT-races zijn ge it d Kruger (1923) ontdek- nondt foto's uit 1949 inexatie van het Duitse Tüddern (Tudderen, ttard). van de TT-races en je Tüddern zijn vanaf ie zien in Naarden. HDC941 cabaret recensie Susanne Lammers Voorstelling: Lazarus door André Manuel. Gezien: 12/5, Schouwburg, Leiden. Ooit moet er een verhaal, een rode draad, in de voorstelling gezeten hebben, maar aan het einde van het seizoen is 'Laza rus' van André Manuel over woekerd door actuele one-li- ners, die erin gaan als koek. 'La zarus' begint met een goed ge zongen Jordanese ballade: An dré is niet dood, hij is opge staan. Een beetje makkelijk, maar wel leuk. Alleen niet waar. Het levensverhaal van de mo derne Lazarus blijft een dood geboren kindje. Lazarus, gebo ren in het vliegtuig dat zich in de linkerhelft van de Twin To wers zal boren, na een val van de 666ste verdieping gered door een zekere Arnold en via om zwervingen terechtgekomen in Jeruzalem om daar als de nieu we verlosser gepresenteerd te worden, heeft niets meer met de voorstelling te maken. Het hele apocalyptische idee is ge aborteerd, de, door mij althans verwachte, verschijning van de valse messias blijft uit. Waar schijnlijk als 'te moeilijk' terzij de geschoven. Daardoor zakt 'Lazarus' on machtig door zijn hoefjes, wordt het een akelige knieval voor het hedendaagse, hyper- commerciële cabaret. Zijn defi nitie van humor, 'een gevoel dat je deelt', lijkt het leidende principe van de voorstelling ge worden. Als er gelachen wordt, zal het wel goed zijn. Wat dus overblijft, zijn een paar losse liedjes en veel te veel har de, maar doordeweekse grap pen waarin Manuel van zijn on vrede met de wereld kond doet. Die doen het goed bij het pu bliek, maar blijven onpersoon lijk; hij hoeft zo lekker geen stelling te nemen. Die grappen komen in een eindeloze kring loop voorbij. Netjes om de beurt krijgen islamieten, joden, christenen, iedereen een tik, telkens opnieuw, tot je volko men moe geschreeuwd bent, want een running gag is 'bui tensporig veel geweld' en die kenmerkt ook de presentatie van André Manuel. Ergens vlakbij het einde, laat hij eindelijk wat rust toe, lijkt hij niet meer uit op het bevallen van zijn publiek. In een apolo- gietje voor Adolf Hitler, dat hij af en toe listig laat kantelen, lijkt hij zowaar écht iets te wil len zeggen. Om zich, geschrok ken van zijn moed, weer vlug en angstig te verschuilen achter de rug van Theo van Gogh. En dat is het storendst aan 'La zarus', die lafheid. Manuel is voor de veiligheid anti-alles. En blijkt daarmee uiteindelijk anti- niks. (advertentie) Pia Douwes na Wenen, Londen en New York nu op podium in Berlijn Een schilderij van Edward Hopper heeft op een veiling in New York 14 11 miljoen Een Ameri- kocht de 'Chair Het was een van schilderijen van in handen van een 1990 ging voor een doek van Hopper hamer. De 'South urch' leverde destijds der,fcen dollar (1,89 mil- op. lbo «1 rey als 'ovenaar ivel - Vijf televisieac- len de hoofdrol in de HTa Tovenaar die van- ber draait in Theater ig in Kaatsheuvel, rice Jette van der Meij rol van Grobbema, de Grobelia. TiTa To- >rdt in de musical ge- ir Erik Brey. Hij is be lde theatergroep Pur- raarsdochter Tika :eld door Manon 'speelde eerder in sje - de musical, Iia en Hello Dolly. door Coos Versteeg Berlijn -Wie in Nederland in een musical speelt, heet bijna auto matisch 'musicalster'. Maar als er eentje is die werkelijk aan spraak op die titel mag maken, dan is het Pia Douwes. Na We nen, Londen en New York ver overt ze nu de harten van het publiek in Berlijn. De show is compleet veran derd. 'Drie Musketiers' kreeg als 'Drei Musketiere' in de Duit se hoofdstad een heel andere aanpak: met projectiedecors, minder 'poppy' muziek, een snellere verhaallijn en vanzelf sprekend een Duitse rolbezet ting. Alleen Pia Douwes (40) bleef de valse Milady de Winter. Het idee een half jaar in Berlijn te werken, sprak haar wel aan. Pia verruilt gewoon de ene me tropool voor de andere, want podia in New York en Londen zijn haar ook niet vreemd. Maar hier kwam bij dat Pia de moge-, lijkheid kreeg andermaal de Franse spionne te spelen; een herkansing om iets recht te zet ten wat haar maanden lang niet lekker zat. „In de voorstelling in Rotterdam zaten toch dingen die niet klopten. En als acteur ga je dan proberen het klop pend te maken, maar het voel de niet allemaal goed. Als de show in Holland destijds zo was geweest als nu hier in Ber lijn, dan had ik dit waarschijn lijk niet meer gedaan. Dan was ik al vervuld geweest. Maar Ber lijn biedt me nu de kans alsnog te groeien. Dat is typisch Dou wes hè, die wil altijd groeien." Tevoren heeft ze uitvoerig met regisseur Paul Eenens over de nieuwe aanpak gesproken. Ook voor Eenens was Berlijn een herkansing. In Nederland had hij halverwege de regie van Ed dy Habbema overgenomen en Waarom Pia Douwes als enige uit de Nederlandse cast nu ook op de planken van het Theater des Westens staat? „Ik heb een zekere naam in Duitsland (zij speelde 'Elisabeth' eerst in We nen en daarna in Essen - won er zelfs de Duitse musicalprijs IMAGE mee, red.) Bovendien kende ik deze rol door en door: ik dans, ik zing, ik acteer en ik scherm. Dus waarom niet?" En, zo geeft ze toe, Berlijn als stad trok. „Als het om optre dens in Frankfurt of Düsseldorf was gegaan, had ik getwijfeld. Maar Berlijn dit is me toch wel een stad, hoor. Hoort wel thuis in het rijtje metropolen. Ik wil zo veel mogelijk van het leven proeven. Dat ondernemende zit in mijn bloed, al vanaf mijn twaalfde. Op mijn negentiende ben ik met m'n koffer naar Lon den vertrokken. Ik ben een ont dekkingsreiziger. Ik wil andere culturen leren kennen, echt le ren kennen. Natuurlijk krijg je met eenzaamheid te maken. Maar ik voel me niet meer per se alleen. Een tijdje wonen in zo'n andere stad geeft je leven een extra dimensie. Daar komt bij dat het werk me hier bracht. Werk is erg belangrijk voor me. Bovendien moet ik ook gewoon mijn brood verdienen." Eind oktober zit haar Berlijnse periode erop, om vervolgens te Amsterdam in Carré terug te keren als Sally Bowles in 'Caba ret' - een rol die ze trouwens ook al in Duitsland op de plan ken heeft gebracht. In haar hoofd is ze daar nu helemaal nog niet mee bezig. „Eerst dit en dan ga ik lekker een paar weken vakantie nemen. Ik ben een harde werker, maar als ik tegenwoordig vrij ben dan kan ik ook echt vrij zijn. Dan gaat de telefoon eruit en kan ik dagen niets doen. Alleen een beetje op de bank hangen met een video op en een glaasje wijn erbij. Heerlijk." Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is industrieel ontwerper/kunstenaar Frans van Nieuwenborg in de zevende hemel? Beste cd? „Ik heb iets raars met muziek. Ik heb de hele dag klassiek op staan, Radio 4, maar tegelijker tijd weet ik er niet veel van. Mijn droom is nog altijd om naar een voorstelling te gaan, een optreden, met allemaal deejays, die dan de hele nacht door draaien. Dancemuziek. Dat intrigeert me, die eindelo ze herhaling in die nummers. Misschien heeft dat nog met vroeger te maken, toen hield ik van minimal music. Philip Glass bijvoorbeeld. De herha ling van een thema vind ik vaak prachtig. Als ik een plaatje leuk vind, kan ik dat ook de he le dag draaien. Elke keer weer opnieuw. Elke keer weer het zelfde. Dat manische heb ik nu eenmaal. Ik kan veertig sigaret ten per dag roken. Maar ik kan ook een heel jaar geen enkele sigaret opsteken." Beste boek? „Ik ben een voorstander van wat men het gesproken boek noemt. Een boek dat ik in de auto kan afluisteren. Ik gun mezelf de rust niet om te lezen en hier in huis heb ik de rust ook niet: telefoontjes, mensen die op bezoek komen. In de auto heb ik die rust wel. Hier in huis leest mijn vriendin, Simo- ne de Jong, mij een paar keer per week voor, 's avonds voor het slapen gaan. Op dit mo ment verhalen van Toon Telle- gen, absurde, leuke kinderver halen. Ik vind het leuk om te horen. Een stem, met al zijn buigingen, geeft toch een extra dimensie aan een verhaal. En mijn vriendin vindt het leuk om te doen." Beste film? „Ik ga vaak naar het Filmhuis in Den Haag. Een film die me is bijgebleven is 'Suld', een Deense film. 'Honger' betekent de titel. De echtheid ervan vond ik geweldig. Zoals in Bergman-films. Of films van Bunuel. Lars von Trier vind ik ook interessant. Daar zit alle maal een echtheid in die niets te maken heeft met de tendens van deze tijd. Niets met wat op dit moment in is, niets met de actualiteit. Het zijn films die met het leven te maken heb ben, met mensen, met diepere dingen. 'Festen' is ook zo'n film. Gemaakt met een simpel budget, zonder de prestatie drang, de hang naar het grote, die de Amerikanen hebben." Beste kunstwerk? „Voor mij was Frans de Wit een groot kunstenaar. Ik kende hem heel goed. In zijn werk was het proces heel belangrijk, heel boeiend. Soms denk ik wel eens dat het hele proces van het ontstaan van een kunstwerk nog belangrijker was dan het eindresultaat. Als ik die uitgebeitelde boom van de Hortus zie. Of de beelden bij Naturalis, dan denk ik daar aan. Hoe die beelden zijn ont staan. Stukken schroot die sa mengeperst werden, ergens in IJmuiden, geloof ik. Bij een man die zijn hele koelkast vol had staan met jenever. Het tra ject, het proces van maken, vond hij interessant. Daar ge noot hij van, daar kon hij mooi over verhalen." tekst: Herman Joustra foto: Dick Hogewoning de mogelijkheden om de pro ductie in dat stadium nog echt naar zijn hand te zeggen waren vrij beperkt. „Over tachtig pro cent van de dingen waar Paul en ik over hebben gesproken, waren we het meteen eens. Het is voor hem nu ook meer zijn show geworden, zijn ding!" Het is opvallend hoezeer de Duitse hoofdrolspelers bijna kopieën zijn van hun Neder landse voorgangers. Uwe Kro ger lijkt in zijn rol van kardinaal Richelieu griezelig veel op Stan ley Burleson, al mist zijn spel dat mysterieuze wat Burleson nu net zo bijzonder maakt. Hoofdrolspeler Patrick Stanke is als D'Artagnan wat vrolijk jeugdiger en minder interessant dan Bastiaan Ragas, maar zo wel zijn acteertalent als muzi kale kwaliteit overtreffen ruim schoots die van zijn populaire voorganger. En dan zijn gelief de Constance, in Duitsland ver tolkt door een 18-jarige begin nelinge, even blond en frêle als Tooske Breugem; maar deze Sabrina Weckerlin uit het Zwar te Woud zingt moeiteloos de sterren van de hemel. Pia Douwes als Milady de Winter en Uwe Kröger als kardinaal Richelieu in de Duitse versie van de Drie Musketiers. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 25