Eredivisionist Leiderdorp met opheffen bedreij SPORT 'Je moet het vermogen hebben jezelf te kopiëren' Jack Honsbeek van Lisse naar Spakenburg 'Wij zijn een moeilijke ploe Basketbalverenigingen voorzien financiële problemen Van der Burg naar mannen LZ1886 leiden - Martin van der Burg is volgend seizoen trainer van de waterpoloërs van LZ 1886. Van der Burg was afgelopen jaar be trokken bij de vrouwenselectie en trainde eerder de vrouwen van PSV, waarmee hij in het toernooi om de Europacup speelde. Hij volgt Michel van der Zeeuw op. De mannen van LZ degradeerden dit jaar naar de eerste klasse. zaterdag 14 mei 2005 Juniorenrecord bij Leiden Atletiek atletiek - Dankzij Susan Kuij- ken van het Nijmeegse Seven Hills Running Team kan de Leidse atletiekbaan een Nede- lands juniorenrecord op de in courante 2.000 meter bijschrij ven. De 18-jarige atlete kwam gisteren tot een tijd van 6.07,35, zo'n zeven seconden onder de oude toptijd. Ook de 2.000 me ter steeple chase kende een sterke bezetting. Thuisloper Joost Blokland kreeg concur rentie van Dennis Licht. Laatst genoemde won het duel tussen de potentiële nummers twee en drie van Nederland (5.45,94 om 5.47,95). René van Dijke, ook van de organiserende vereni ging, kwam binnen in 6.02,02. Opvallend was dat Jaco Luijen- dijk voor het eerst sinds lange tijd weer een goede indruk ach terliet. Hij finishte in 6.07,27. Martijn Scheffers benaderde met de discus in zijn tweede wedstrijd van het jaar al de 50- metergrens (49,26). Joost la Lau liet op de hindernisloze 2.000 meter zien dat de vorm groei ende is. Hij verloor in de sprint van Amsterdammer Casper Dirks, maar reikte tot een snelle 5.32,53. Alphense Boys Bi naar derde divisie alphen aan den rijn - De B- jeugd van Alphense Boys pro moveert naar de landelijke der de divisie. Donderdagavond wormen de Alphenaren de be slissingswedstrijd om het kam pioenschap in de hoofdklasse met 4-2 van Katwijk. Thabiso van Zeijl scoorde drie keer voor de Alphense ploeg. Door dit re sultaat spelen alle hoogste jeugdselectieteams van Alphen se Boys op landelijk niveau. Onlangs werd de jeugdoplei ding van de club uitgeroepen tot een van de beste drie van Nederland. Op zaterdag 28 mei wordt bekend gemaakt welke amateurvereniging de 'Rinus Michels Award' hiervoor krijgt. door Anton Diedrich leiden/katwijk - Na negen jaar houdt eredivisiebasketbal in Lei derdorp hoogstwaarschijnlijk op te bestaan. Het bestuur van BV Leiderdorp heeft de vrouwen- ploeg deze week gemeld dat er geen geld meer voor is. De kos ten voor clubs die aan een lande lijke competitie deelnemen gaan komend seizoen zo sterk om hoog, dat ook andere verenigin gen in de problemen komen. Deelnemen op het hoogste bas ketbalniveau bij de vrouwen wordt veel duurder dan het was. Een team inschrijven kost nu nog 922 euro, dat wordt 1385 euro. Daarbovenop ko men scheidsrechterskosten van ongeveer 2500 euro. Dan is er nog geen bal gestuiterd in de hal die nog afgehuurd moet worden, dan zijn de reiskosten naar uitwedstrijden nog niet meegerekend en dan is nog geen buitenlandse speelster in gevlogen. De Nederlandse Basketbalbond (NBB) verhoogt de tarieven om het organiseren van de landelij ke competities kostendekkend te maken. „Dat heeft de alge mene vergadering enkele jaren geleden besloten", zegt Juliet Fransen van de basketbalbond. Het gaat om de personeelskos ten op het bondsbureau die ge maakt worden om de competi ties in gang te houden. BV Leiderdorp lijkt daar het eerste slachtoffer van te wor den. Het bestuur heeft medege deeld dat het er niet in is ge slaagd het benodigde geld bij elkaar te krijgen. „Ze zeiden er eerlijk bij dat ze er niet genoeg aan hadden gedaan", vertelt coach Joris Zandbergen. „Dat is op zich nobel, maar dit bestuur heeft zich niet bepaald capabel getoond om een eredivisieteam in de eredivisie te houden." De speelsters hebben zich in middels vrijwel allemaal afge meld als lid van de Leiderdorp- se baketbalvereniging. Dat geeft hen de vrijheid om andere we gen te bewandelen en eventu eel bij andere clubs onderdak te vinden. „Ze hebben aangege ven dat ze als team met elkaar door willen en ook met mij", zegt Zandbergen. „De meiden zijn er druk mee bezig om ook geld te wei-ven, zodat we even tueel nog door zouden kunnen. Maar de deadline voor inschrij ven ligt over een week, het is heel kort dag. Het bestuur had dit maanden geleden moeten zien aankomen en had ons moeten inlichten, dan zouden we in elk geval de mogelijkheid hebben gekregen om er iets aan te doen." Voor Zandbergen is het ophef fen van de eredivisieploeg ook persoonlijk een klap. Van de negen jaar die het team uit kwam op het hoogste niveau stond hij zes jaar aan het roer. Hij is al 24 jaar lid van de club. „Ik zou best bij een andere ploeg in de eredivisie aan de slag kunnen", veiwacht Zand bergen. „Maar mijn hart ligt bij BV Leiderdorp. We zijn zo lang bezig op het hoogste niveau, met een beperkte begroting zijn we afgelopen seizoen knap zes de geworden en een meisje uit onze opleiding is gevraagd door een WNBA-team, het hoogste niveau ter wereld. Het zou doodzonde zijn als we nu in de onderbond moeten gaan rond- hobbelen. En dan zou er in Lei derdorp helemaal geen sport op het hoogste niveau meer zijn. Het gaat me heel erg aan het hart dat alles wat ik heb hel pen opbouwen nu teniet wordt gedaan. Het is ergerlijk om te zien hoe knullig alles geregeld is. Ik heb een hoop tijd, geld en enrgie erin gestoken en dat geldt ook voor alle speelsters. Ik vind het een schande." Ook bondscoach Meindert van Veen, tevens trainer van top club Den Helder, is somber over de ontwikkelingen. „De kosten rijzen de pan uit en dit is nog niet het einde van het ver haal", zegt hij. Volgens Van Veen hebben de verenigingen meerdere keren aan de bel ge trokken bij de NBB, omdat zij de financiële situatie die ont staat met angst en beven tege moet zien. „Al die protesten zijn tot nu toe aan dovemanso ren gericht geweest", zegt de bondscoach. „Dit is beslist een probleem, niet iets om laconiek over te doen." Het stijgen van de kosten zal vooral impact hebben in de eerste divisie, een niveau onder de eredivisie, zo verwacht Van Veen. „Die ploegen hebben geen sponsor en dan is een paar duizend euro een groot bedrag. Ik verwacht dat veel clubs ervoor zullen kiezen om dan maar in het rayon te gaan basketballen, want qua spelni- veau scheelt dat niet zo veel." De clubs in de eredivisie hou den van het budget door de ho gere kosten per saldo minder geld over voor het aantrekken van Amerikaanse speelsters. Dat ziet Van Veen niet direct als nadeel. „Van mij mogen het al lemaal Nederlandse speelsters worden in de eredivisie. Ik ver wacht niet dat het Nederlands team daar minder van wordt. Aan de ene kant kun je zeggen dat speelsters zich op kunnen trekken aan het niveau van de buitenlanders, aan de andere kant kan op de plek waai- een buitenlander loopt geen Neder landse speelster ervaring op doen." Bij Grasshoppers uit Katwijk is nog geen paniek uitgebroken, zegt coach René Mulder. „De sponsors liggen niet voor het oprapen, dat is bekend. Elke club moet bij zichzelf te rade gaan hoe ze de vereniging ge zond kunnen houden. Perik Jumpers heeft bijvoorbeeld een goede opleiding, maar speelt in de eredivisie met vijf buitenlan ders. Dat is dan niet slim, vind ik. Wij doen het bijna uitslui tend met 'eigen' speelsters, dus verwacht ik niet dat het eredivi sieteam bij ons op de schop gaat. De club heeft nooit ge smeten met geld, dus is er een redelijke reserve opgebouwd", zegt Mulder. „Maar ik ben ze ker niet blij met de situatie, het zou voor een paar clubs wel eens de doodsteek kunnen zijn. In elk geval komen zei veld met een kwalitatief^ goede ploeg." Juliet Fransen van de N# officieel nog niets gehon clubs die van plan zijn 1 ken. De deadline voor 1 ving is 20 mei. „Dan v het pas", zegt zij. „Totl hoor je het een en and wandelgangen. En bij di vergadering waren al l geluiden over de stijgen ten. Dat zou ten koste gaan van deelnemend en als organiserende i is dat niet wat je wilt. IW hoe we er een mouw a nen passen voor de to maai- we mogen niet i van de beleidslijn die 1 algemene vergadering is steld." BV Leiderdorp ontvangt college-team BV Leiderdorp speelt maandag een oefenwedstrijd tegi Amerikaans college-team. Wisconsin Green Bay komt ui eerste divisie van de NGAA in de Verenigde Staten. De we in sporthal De Bloemerd begint om 19.00 uur. Jack Honsbeek. Archieffoto: Mark Lamers lisse - Jack Honsbeek voetbalt vol gend seizoen voor hoofdklasser Spakenburg. De 30-jarige linksback van FC Lisse heeft deze week over eenstemming bereikt over een con tract voor een seizoen. Honsbeek speelde eerder bij UVS en Ter Leede. De voormalig Leidenaar, tegen woordig inwoner van Landsmeer, had al eerder besloten weg te gaan bij FC Lisse. „De trainer wilde met me verder", vertelt hij. „Maar in het daaropvolgende gesprek met de technische staf kreeg ik niet het idee dat ze heel veel waardering voor me hadden. Het gaat niet zozeer om de financiën, het zijn andere dingen. Ik lopp alweer een tijdje mee in de hoofdklasse en ik weet inmiddels wel een beetje hoe het in elkaar zit." Na gesprekken met WSB, Voor schoten '97, DOVO, Huizen en ARC had Honsbeek zijn keuze eigenlijk al bepaald op de club uit Voorscho ten, die dit seizoen degradeerde uit de hoofdklasse. „Toen kwam plot seling Spakenburg om de hoek kij ken", zegt Honsbeek. De trainer had informatie over hem ingewon nen bij Arie Lagendijk en Ruud Bröring, twee vormalig oefenmees- ters van de linkspoot. „Hij wilde me wel erbij hebben en in het gesprek met de club kreeg ik een goed ge voel. Ze willen 4-3-3 spelen, met vleugelverdedigers die vaak mee opkomen. Ik zie het wel zitten. Ik heb meteen Peter Wubben, de trai ner van Voorschoten '97 gebeld om uit te leggen dat dit een kans is om op het hoogste amateumiveau te blijven voetballen. Die kans wilde ik niet laten lopen." Honsbeek verhuist binnenkort van Landsmeer naar Hoofddorp. „Dan is Spakenburg wel wat verder rijden dan Lisse", beseft hij. „Maar die keuze heb ik gemaakt, ik heb het er zeker voor over." Matthijs de Vreede wacht met RCL zware nacompetiti rijnsburg - In de hoek van de huiskamer staat een grote, zwarte koffer. Zo'n chique ding waarin je een koperen blaasin strument verwacht aan te tref fen, of een in delen opgesplits te biljartkeu. Maar Jori van Starkenburg speelt geen saxo foon en hij beheerst ook de edele kunst van het drieban den niet. Hij doet aan hand- boogschieten. In de koffer zit zijn wapen, zijn instrument, zijn trots, zijn jongste aanwinst. Voor de aan schaf van de fel blauw gekleur de boog reisde de 14-jarige Rijnsburger een paar maanden geleden af naar het Limburgse gehucht Roggel, want degelijk materiaal is niet op iedere straathoek voorhanden. Roggel is een van de twee plaatsen in Nederland met een in boog schieten gespecialiseerde win kel, tekenend voor de beschei den status van de sport in ons land. „In Brabant is het wel groot", zegt Van Starkenburg. „Daar worden ook de meeste wedstrijden gehouden." De Rijnsburger begon met handboogschieten in navol ging van zijn oudere broer Tim. Die kwam tijdens een vakantie in contact met de sport. Op de camping in Overijssel kregen vakantiegangers de mogelijk heid om het pijl-en-boog- schieten eens uit te proberen. Dat beviel zo goed dat moeder Van Starkenburg bij thuis komst direct op zoek ging naar een club voor haar oudste zoon. Ze vond er eentje in Oegstgeest: Attila. Inmiddels zijn Jori, Tim en hun vader daar lid. Van Starkenburg seni or vervult tevens de rol van trainer. PROFIEL Naam: Jori van Starkenburg Geboortedatum: 12 december 1990 Woonplaats: Rijnsburg School: Visser 't Hooft Rijnsburg Club: Attila Jori van Starkenburg: „Als je te weinig spierontwikkeling hebt, zal je het niet voor elkaar krijgen die pees uit te trekken en vast te hou den." Foto: Taco van der Eb De jongste van het trio blijkt een schutter met talent. On langs won hij een zogeheten short metric-wedstrijdwaarbij het doel op dertig, vijftig en ze ventig meter stond, in plaats van de gebruikelijke afstand van 25 meter. Zijn benadering van de sport is er niet door ver anderd. „Ik ben niet zo bezig met mijn prestaties, maar ik wil wel een zo hoog mogelijk ni veau halen. Ik schiet gewoon en hoop daarmee zo ver moge lijk te komen." Simpel gezegd, terwijl hand boogschieten een complexe sport is. Succes is afhankelijk van vele factoren: doorzet tingsvermogen, techniek, ma teriaal en vooral het vermogen om iedere keer precies hetzelf de te doen. Dat is de crux, zegt Van Starkenburg. „Je moet het vermogen hebben om jezelf te kopiëren." Logisch: als de eerste pijl in de roos eindigt, is het zaak de tweede pijl vanuit exact dezelf de positie, met exact dezelfde snelheid, met exact dezelfde hoek af te vuren. Dan is een tweede voltreffer gegarandeer- d.Eenvoudig is dat niet, al heb ben de boogschutters anno 2005 behoorlijk accurate tech nische snufjes tot hun beschik king. Van Starkenburg toont zijn nieuwe boog, waarop een vizier is gemonteerd. Hij kan dat instellen op de afstand tot het doel. Onvergelijkbaar met de tijden van Robin Hood, glimlacht hij. „In die tijd scho ten ze nog met bogen uit één stuk en was de pees gemaakt van kattendarmen." De demontabele bogen van vandaag de dag bestaan uit metaal en kunststof. Ook de pezen worden gefabriceerd uit kunststof, wat de schutters in staat stelt grote kracht uit te oefenen. „Dat onderschatten mensen wel eens, hoe veel kracht er bij komt kijken. Als je te weinig spierontwikkeling hebt, zal je het niet voor elkaar krijgen die pees uit te trekken en vast te houden." Voor Van Starkenburg is dat geen probleem, mede dankzij de trainingsarbeid voor een an dere sport die hij beoefent. „Ik doe ook aan turnen, bij DWS in Rijnsburg. Dat vereist meer training dan het boogschieten. Maar bij allebei komt veel kracht kijken", aldus de VM- BO-scholier. En nog een overeenkomst: in beide takken van sport komt het aan op het herhalen van bewegingen. Kopieer als turner de balkoefening zoals je hem honderd keer getraind hebt en succes is verzekerd. Imiteer als handboogschutter je vorige, ra ke schot en ook de volgende pijl zal in de roos vliegen. Maarten Dekker 'Kïdssport' is een serie over jeugdig sporttalent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sport.ld@hdc.nl Matthijs de Vreede: „De nieuwe trainers zeggen waar het op staat. Ze geven ons de duidelijkheid nodig hebben." Foto: Mark Lamers door Tessa de Wekker leiderdorp - Een vreemd sei zoen heeft hij achter de rug. Matthijs de Vreede, keeper van RCL, zag lange tijd zijn plaats onder de lat ingenomen door Thomas van der Steen. Daar naast verliet trainer Fred Eijs- berg de club halverwege het seizoen. Bovendien kon zijn ploeg maar net aan een plaatsje in de nacompetitie voor een plek in de tweede klasse be machtigen. 'Zijn' RCL onwaar dig, vindt de keeper. Zijn RCL, want al als klein jon getje kwam hij in De Bloemerd terecht. Eerst als voetballer, la ter, in de Cl, onder de lat. Dat ging De Vreede goed af. Eén jaar speelde hij in de Leidse se lectie. Ook UVS had interesse in de jonge doelman. Hij bleef de Leiderdorpse club trouw. „Er speelden vrienden hier hè? Dan ga je niet zomaar weg. Ook mijn vader speelde bij RCL." Een dag voor zijn zeventiende verjaardag debuteerde de nu 24-jarige keeper in het eerstè elftal. Vorig jaar werd hij zelfs verkozen tot speler van het jaar. Toch bracht De Vreede de eer ste helft van dit seizoen in het reserve-elftal door. Een fietsvakantie naar Tsjechië in de eerste twee weken van de competitie kostte hem de kop. Door zijn studie en werk waren die twee weken de enige moge lijkheid om een vakantie te plannen. Al verspeelde hij zijn basisplaats, spijt heeft hij niet van zijn beslissing. „Absoluut niet. Ik heb veel over voor het voetbal, maar ga er niet alles voor opzij zetten. Kom op nou, we spelen derde klasse. Echt hoog is dat niet. Ik steek al meer tijd in het voetballen dan de rest van mijn team. Als kee per train je drie in plaats van twee keer in de week." Pas in de winterstop kreeg hij een nieuwe kans. Hij en Tho mas van der Steen zouden moeten strijden voor hun plek je, vond toenmalige trainer Fred Eijsberg. Nog geen week later lag alles anders. Eijsberg nam ontslag en werd opgevolgd door het duo Cees Vebree en Bert Kouer. „Dat waren mijn trainers in het tweede. Ze wis ten dus hoe ik keepte en vol gens mij waren ze wel tevreden. Bovendien raakte Thomas ge blesseerd tijdens zijn winter sportvakantie. De keuze was dus makkelijk", zegt De Vreede. Het vertrek van Eijsberg veran derde een hoop bij Racing. Vol gens De Vreede klikte het niet goed tussen hem en de groep. „Hij had veel verstand van voetbal, maar communicatief was hij zwak. RCL is een moei lijke ploeg. We luisteren slecht. Daar kon hij niet mee omgaan. Hij eiste meer van ons dan we wilden geven. Cees en Bert staan meer midden in de groep. Er kan ook een grapje af', ver telt de doelman met pretogen. „Dan heeft Cees het weer over een 'sitting duck', wat hij er ook mee mag bedoelen", lacht hij. Het plezier is duidelijk terug bij de ploeg. Zo moet iedereen na afloop van de wedstrijd met el kaar een biertje of colaatje drin ken in de kantine. „Dat is goed voor de sfeer." Binnen het veld laat de teamspirit volgens De Vreede nog wel te wensen over. „We spelen niet als team. Vaak gaan mensen voor hun eigen succes. We zijn niet echt op el kaar ingespeeld." Naai- een ver klaring zoekt de keeper nog. „In de afgelopen twee seizoenen hebben we drie trainers gehad. Iedereen had een andere tac tiek. We weten dus niet echt wat we moeten doen. Mis schien ligt het daaraan", zegt hij schouderophalend. Duidelijkheid. Dat is wat RCL volgens De Vreede nodig heeft. En die duidelijkheid verschaf fen Verbree en Kouer. gen spelsituaties uit ei daarbij maar één mogi wat je moet doen. Dl trainer gaf je dan zes Dan wist niemand mee moest doen. Cees zegti op staat, en schuwt nie lumeknop op tien te zet Onder leiding van de trainers plaatste RCL zi lopen weekeinde met over de sloot voor de nu titie, door met 7-1 van te winnen. Een zeer geil uitslag. „Er ontbrak iel spel. We moeten koite binaties maken. De moet beter." Op dit pu de keeper behoorlijk ws van zijn trainers. „Ik m( Ier mijn verdedigers aa Dat is zo, maar dan mi zich wel aanbieden. Ze durven de bal op te e twijfelen te veel, dan sp bal niet. De lange bal dan vaak kwijt, omdat v te kort komen", legt De één van de zwakheden team uit. Maandag speelt RCL ii ste ronde tegen WDS, lend een heel sterk teai De Vreede. „Verdedig! ze iets minder, dat bil schien perspectief. We ze al op hun helft oni zetten." Vorig seizoen beide ploegen al tegen Eén keer was het gelijk e dere keer won RCL. Vo i doelman zegt dat nie zijn wedstrijden op zie keer een finale. Het w< hele zware klus." (advertentie) Voetbalvereniging UDO te Oegstgeest zoekt voor het seizoen 20 een ambitieuze TRAINER/COACH voor de tweede herenselectie, die samen met hoofdtrainer Nico Salm het tweede elftal op een hoger niveau kan brengen. Het el thans uit in de reserve 3e klasse van de KNVB. De werkzaamhei omvatten het twee keer per week geven van training en het beg van het tweede elftal tijdens wedstrijden. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Wilbert Wittf (tel. 06-53700634). Uw reactie kunt u sturen aan: v.v. UDO, t.a.v. L.P.M. van der Zon, Postbus 1212, 2340 BE Oec of per email: udovoetbalsecretaris@hetnet.nl.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22