REGIO Ouder worden, ouder zijn en ouderenbeleid i. Uit: Leidsch Dagblad van 7 april 1998 Klein leed, op afdeling B2 in het LUMC. „Mamma, ik wil geen prikje." De wachtkamer van allergie/vaccinaties zit vol met ouders en kinderen. Pukkels, plek jes en prikken, gebroederlijk bijeen. De ene helft gaat op vakantie naar verre oorden. Medische voorzorgsmaatregelen zijn noodzakelijk. Prikken tegen hepatitis en gele koorts, tabletten tegen malaria. Een peuter gaat tegen zijn zin naar de be handelruimte. Eerst een trillip, dan een traan. Als de spuit in zijn beentje gaat, volgt gekrijs. De moeder sust en troost. De ver pleegkundige gaat op zoek naar de pot met spekkies. Maar die is leeg. „Kinderen krijgen na afloop altijd iets lekkers", zegt ze veront schuldigend. „Maar we hebben niets meer helaas." Ze maakt snel een aantekening: 'spekkies kopen'. Twee jongens van een jaar of tien krijgen krasjes op hun armen. Ze worden getest op allergische reacties. „Het deed helemaal geen pijn", zegt de een tegen zijn broer. Alle bei hebben ze een neptattoo op hun arm ge kregen, ter verzachting van de behandeling. Na tien minuten komt de deskundige de ar men bekijken. Met een zwarte pen zet hij stippen tussen lichtrode vlekjes en pakt dan een liniaal. „Ik ga ze even opmeten." De 'oogst' is twee millimeter groot. „Dat is on voldoende om te spreken van een allergi sche reactie. We kunnen de rest van de stof ook inspuiten." De jongens moeten op voor een tweede prik. „Ai, deze doet wel pijn." Als alle prikken zijn gegeven is het tijd voor een ijsje op het Leidseplein. „Nou, we kun nen in elk geval lekker veilig op vakantie." Bij de boekhandel lopen moeder en kind binnen. Alle twee vrolijk gekapt en gekleed. „Iemand is zo aardig geweest mij een boe- kenbon te schenken. Kan ik die hier ook in wisselen?", vraagt moeder de verkoopster. Het meisje is een jaar of zes, heeft roze vlechten en een snoeperig jurkje. Haar ge zicht is verminkt. Alsof er een vrachtwagen over haar heen is gewalst. Van wangen, neus en voorhoofd is weinig meer over. Maar ze neuriet een liedje en huppelt met een grote milkshake door de winkel. Het prikje is snel vergeten. Erna Straatsma zaterdag 14 mei 2005 Ondanks zijn artrose in de ge wrichten voelt hij zich niet oud. Hij verheugt zich op het mooie weer dat in aantocht is. Fiets tochten gaan zijn veroude ringsproces tegen. Anton Roe- berding (68) was zeven jaar ge leden dè Leiderdorpse senio renpartij. Na vier jaar raadslid maatschap nam hij bij de ver kiezingen in 2002 teleurgesteld afscheid van de politiek. Er kwam geen opvolger voor de eenmansfractie. „Niemand wil de de fakkel overnemen. Een enthousiaste achterban ont brak. ledereen wachtte af tot er iemand anders zou opstaan. Dus einde oefening." Anton Roe- berding fietst voor zijn geluk en zijn gewrich ten. „Nederland is nog lang niet ingespeeld op de ouderenproble matiek." Foto: Mark Lamers Het voormalig Leiderdorps raadslid zit er ontspan nen en vrolijk bij. Hij heeft zijn nieuwe le vensfase anders inge richt en zijn innerlij ke kracht herwon nen. Hij kan weer bevlogen praten over ouder wor den, ouder zijn en ouderenbe leid. Dat was drie jaar gele den wel an ders. Van de ene op de an der dag gaf hij gefrus treerd en ver drietig al zijn politieke en vrijwillige functies op. Hij trok zich terug. „Ik ben een binnenvet ter. Dat be tekent dat ik stress langzaam opbouw. Mijn huis arts en specialis ten von den dat ik daarmee moest op houden. Anders ging het fout. Poli tiek bedrij ven is kenwerk. Ze ker als je als nieuwkomer in je eentje moet op boksen tegen een gevestigde orde. Ik kreeg voortdurend het idee dat ik niet zo ge wenst was in het politiek bedrijf. Ik had het gevoel dat was afgesproken om aan zo'n 'one-isue partij' geen aandacht te beste den. Dat is frustrerend. Het ging mij absoluut niet om roem of aan dacht. Integen deel, ik wilde alleen het ouderen beleid politieke bedrijf begon voor Roeberding 'toen Brinkman aan de AOW zat te knoeien'. Dat zette hem aan het den ken. Zelfwas hij op zijn vijf tigste gestopt met werken, zo als gebruikelijk is bij de mari ne. Hij was daar de man van de logistiek en hield zich vooral bezig met - hij valt even terug in het jargon - 'aanpassingen en hulpmidde len voor mensen met een functieverlies.' Na zijn pensi oen voelde hij zich niet geroe pen om al op zijn lauweren te gaan rusten. En dat kwam goed uit. De kruisvereniging had net iemand nodig met verstand van logistiek. Het was het begin van een druk vrijwilligersbestaan. Bij de ou derenbond, bij het gehandi captenplatform en bij de vrouwencommissie. Roeberding zocht con tact met de nieuwe ouderenpartij Unie 55+. Hij werd der tiende op de lijst voor de pro vinciale ver kiezingen. „Een on verkies bare plaats, maar ik nieuw te bouwen multifunc tioneel centrum in die buurt. „Is daar ruimte voor een ont moetingsplaats, voor een bil jartje, een kopje koffie, een kaartmiddag, lezingen en an dere activiteiten? Het is zo be langrijk dat oudere mensen elkaar regelmatig zien en met elkaar praten. Het is belang rijk om een netwerk hebben. Dag in dag uit alleen thuis is echt niet vol te houden." Zijn vrouw, die even binnen komt, is het daar helemaal mee eens. Door het vele vrij willigerswerk heeft ze net als haar man, een hoop ervaring op gedaan. „Veel ouderen kampen met verborgen een zaamheid, verborgen depres sies of met geldproblemen waarvoor ze zich verschrikke lijk schamen. Hulp vragen doen ze niet, is ze niet ge leerd." Haar man knikt: „De insteek van de regering was jaren geleden: blijf zolang mogelijk zelfstandig thuis. Blijf manager over je eigen bestaan. Een grote groep lukt dat echt niet. Als de kinderen ver weg wonen, je partner wegvalt of als je met ernstige lichamelijke beperkingen moet leven, valt het niet mee om overeind te blijven. Er ko men steeds minder vrijwilli gers, de mantelzorg wordt uit gekleed, de sociale voorzie ningen worden steeds slech ter en de gezondheidszorg is nog lang niet ingespeeld op de ouderenproblematiek. Over deze groep waakt eigen lijk niemand. Ze weten niet waar ze heen moeten. Er zijn te weinig sociale vangnetten." Volgens het echtpaar Roeber ding is het seniorenbeeld wat over het algemeen wordt ge schetst veel te rooskleurig. „De bladen staan vol met reislustige oude mensen, die o zo zelfstandig opereren. Die ondertussen op hun kleinkin deren passen, schatten van kinderen hebben en overal naar toe gaan. Ze kunnen zich van alles permitteren. Dat is een vertekend beeld. Geloof ons,Tiet gaat hier echt om een kleine club." Hoe vergaat het hen zelf? De betrokkenheid voor ouderen is er aan alle kanten nog. Toch doen zij ook een stapje terug. Ze hebben drie doch ters en een zoon en vier klein kinderen, die ze graag bezoe ken. Ze fietsen veel, genieten van de vakanties nationaal en internationaal in de Stay Okay (jeugd)herbergen en doen er alles aan om hun vrienden ook regelmatig te zien. „Dat geeft warmte. Verder zijn we betrokken bij een wekelijkse sportinstuif. Anton bemoeit zich met het volleybal voor ouderen en ik heb een taak bij de gehandicapten van de Ga ding. We pogen samen met al onze klachten en kwalen goed oud te worden, maar wel on afhankelijk. Klinkt raar, maar als een van beide wegvalt, moet de ander door kunnen." Roeberding verdwijnt achter de computer: „Dat ding wil ik ook beheersen. Politiek, nooit meer", mompelt hij. Hoewel een ouderenpartij volgens hem nog steeds bestaansrecht heeft. „Ik stop mevrouw. Jon gen, je moet aan jezelf den ken", zegt hij vervolgens hardop tegen zichzelf. Saskia Stoelinga kwam wel in de schaduwfrac- tie. Een paar jaar later ben ik gegaan voor een raadszetel in Leiderdorp. Door mijn vrijwil ligerswerk had ik met eigen ogen gezien dat er voor oude ren nog veel moet worden ge regeld. Ouderen zijn nog steeds een ondergeschoven groep. Te weinig huizen, te weinig adequate zorg, te wei nig simpele oplossingen om uit een financiële impasse te komen, te veel eenzaamheid en te weinig activiteiten." In 2000 brak Roeberding reso luut met de Unie 55+, omdat hij het elleboogwerk in deze landelijke partij beu was. „Daar kon ik niet meer te gen." Hij sloot zich aan bij de Algemene Senioren Partij (ASP). Het raadswerk en het doel bleef hetzelfde: beleid voor ouderen maken. Als raadslid stond Roeberding be kend als een man van weinig woorden. „Dat komt omdat raadsleden veel te veel praten. Het kwam regelmatig voor dat ik in de raadszaal zeven keer hetzelfde hoorde. Kots misselijk werd ik daarvan. Ik weet wel dat het gebeurt omdat politici zich dol graag willen profileren, maar zo zit ik niet in el kaar. Als datgene wat ik te zeggen heb al door een ander is gezegd, houd ik lie ver mijn mond. Zelfs als dat bete kent dat sommi ge mij als ver baal zwak be stempelen." Gedreven brengt hij on derwerp te rug op be leid. „Het aantal se nioren groeit ge staag. Ik hoorde net dat in 2025 rond de 4,5 miljoen senioren zijn in Nederland. Lei derdorp telt dan zeker meer dan 10.000 ouderen. Daar moeten goede voor zieningen voor zijn. Na mijn vertrek uit de politiek staat ouderenbeleid in elk geval wel als een vast punt op de politieke agenda. Er is in middels ook weer een oude- rennota verschenen. Er ge beurt wel wat. Alleen politiek heeft met lange termijn den ken te maken. Een verwezen lijking van de voorstellen duurt lang, soms veel te lang. Er wordt geschermd met le- vensloopbestendige wonin gen. Ik zie ze niet verrijzen. Of ze moeten Manhattan aan de oude Rijn bedoelen." Voor hem de spottende benarping voor de sociale woningbouw in de drie immense torenflats bij het Leiderdorpse winkel gebied de Santhorst. „Daar komen nu heel veel mensen uit de regio op af. Huren van 1100 euro is slechts voor een be voorrechte groep oude ren op te brengen." Ook zet hij vraagte kens bij het de kaart zetten. De ouderen partij zijn wij met z'n allen heb ik steeds gezegd." Het eerste speldenprikje werd al zichtbaar voor de verkie zingen. „Toen de dreiging van mijn partij voelbaar werd, namen allerlei an dere par tijen plot seling pa over ou deren op in hun verkie zingspro gramma. Achteraf heel dom van mij was, dat ik had laten weten dat ik voor de op positie koos. Ik ben liever 'een luis in de pels' dan een be stuurder, riep ik in al mijn eerlijkheid. Dat werd uitgelegd als een zwaktebod, als teken van on macht. On- zin, natuur lijk. Als oud-ma rineman heb ik heus ge noeg be stuurlijke ervaring opge daan." Het VRAAG Het is deze dagen hard werken voor veel Nederlandse reisbui touroperators. De Turkse luchtvaartmaatschappij Onur Air hi een vHegver- 'Ik Heb altijd VeVtTOU bod op Neder- 7 7 /^v a land gekregen getiati IYI OHM Al en dat bete kent dat duizenden vakantiegangers gestrand zijn in Turkije hen en voor duizenden vakantiegangers in spe moeten alteri vluchten gevonden worden. SUAT SONMEZ, eigenaar van hd Reisbureau Sunny Travel en Turkijespecialist, is bijna klaar m extra werk. „Ik heb nog zes mensen in Turkije die naar Nedel moeten. Ik rust niet voor ik iedereen geholpen heb." Hoe druk is het? „Hartstikke druk. Ik leg net de telefoon neer, maar ik verwi die al snel weer gaat. Dit is een andere kant van het werk, i één die erbij hoort. Je moet goed zorgen voor je klanten, w gebeurt. Al kost het wat stress en spanning." Hoeveel mensen, die bij u geboekt hebben, zijn de dupe vt problemen? „Nog niet veel. Er zijn zes mensen in Turkije die morgen m terugvliegen. En dinsdag vertrekken er twee die met OnurJ den vliegen. Daar moet nog wat werk voor gedaan worden. Hoe afhankelijk van Onur Air bent u? „Dat valt wel mee. Ik boek de meeste van mijn reizen bij di diensten van Turkish Airlines. Een prima maatschappij vai kwaliteit, die vergelijkbaar is met de KLM. Daar is nooit wa aan de hand. Aan de andere kant zijn er veel charters die li Air gaan. Daar zit deze dagen dus het werk." Wist u iets van de problemen? „Ja, je hoort wel eens wat, maar over het algemeen heb ik goed vertrouwen gehad in Onur Air. Kijk, ik ga zelf ook wel naar Turkije en ik zou niet met een vliegmaat pij gaan als ik ze niet h zou vertrouwen. De lai keer was een paar weki den en dat was met Ou Niets op aan te merkei Vindt u de maatregeU recht? „Dat vraag ik me af. Ik hoor wel eens wat en d ik dat er wel vaker pro! zijn, maar dan ook met andere, zelfs Nederlandse maatsck Daar lees of hoor ik nooit wat over in de krant of op de tv." Hoe gaat het met de gestrande reizigers? Hebben die nu e gere vakantie voor niets? „Nee, waarschijnlijk niet. Het zal hooguit een dagje meerz maar ik denk het niet. Morgen kunnen ze hopelijk terug m ander vliegtuig. Het is wel zo dat het hun helemaal niets kc reisbureau, ik dus, betaalt de extra kosten voor hotel en nif ket. Gelukkig ben ik wel verzekerd, maar de extra tijd die ik stop krijg ik niet terug. Dat is service van de zaak." tekst: Gerard Baas foto: UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Zaterdag 14 Mei LEIDEN - De op 20 Januari 1954 geïnstalleerde Gemeentel Commissie van advies voor de bouw van een Schouwburg den heeft een dezer dagen haar rapport aan het College va W. uitgebracht. Tijdens een onder leiding van de burgeme houden bijeenkomst in het Stadhuis is ook ons dit rapport hand gesteld. Het is een lijvig rapport geworden. In een 54 gina's ontvouwt de Commissie haar plannen voor de bouv een nieuwe Schouwburgop het Schuttersveld, de mees wezen plaats in onze stad. '"T 1~- ANNO 1980, woensdag 14 mei SASSENHEIM/WARMOND - Deze motorcrossers zijn op zoek eigen terrein om zich flink uit te kunnen leven. De Motorcross Bollenstreek heeft het oog laten vallen op een stuk grond in tussen de Zandsloot en de Menneweg. Foto: archief Leidsch Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gin 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vennel Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante b de balie van het Leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Leiden. U krijg binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adrlaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres; Postbus 54,2300 AB Lelden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: famllleberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mall: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. Inc.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post) worden verzonden geldt een toesü aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geK zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (grati jj Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za. 08J (als op zaterdag voor 12.00 uur w wordt de krant dezelfde dag nabel tussen 12.00 en 13.00 uur belt, out krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen uit schriftelijk, uiterlijk één maand w* de abonnementsperiode, t.a.v. afó lezersservice, postbus 2,1800 AAI Voor leveringsvoorwaarden aboi" www.leidschdagblad.nl of KvK-rW 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankn aanzien van (de inhoud van) deze worden uitdrukkelijk voorbehoud rechten berusten bij HDC Uitgev» c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werkem beeldende kunstenaars aangeslob CISAC-organisatie zijn geregeld 1 Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de v« gegevens van abonnees van dit d gegevens kunnen tevens worden gerichte informatie over voordeel en te geven, zowel door onszelf Jl derden. Heeft u hier bezwaar tegf u dat laten weten aan HDC Media Lezersservice, postbus 2,1800 AJ

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18