>ep om verdiepte Rijnlandroute zwelt aan lolenviergang Aarlanderveen blijft draaien Pont over De Zijl toch verplaatst REGIO 'Gemeente wil van RTV Leiderdorp af OverlastSluit Tam Tam dan [g .«ijle. Chauffeur kan vrachtwagen toch in Leiderdorp kwijt j weg na inginbraak i$t - Een gezin uit de ^lan in Oegstgeest is zijn T auto kwijt. Inbrekers ten het huis van de fa de nacht van donder- vrijdag en wisten de au- ds te vinden. Vervolgens ze de half jaar oude 111 agen mee die voor de in het huis stond gepar- 'n )e politie weet niet of er autosleutels nog meer roning is meegenomen, is kreeg de politie die- acht een melding bin- een inbraakpoging in dweer strijdt itel provincie wintig brandweerkorp- den op zaterdag 28 mei om de titel van de pro- ,uid-Holland. De wed- hebben op twee loca- Bts: op het terrein van tiof en in de Kanaal- Je wedstrijd in de Ka- jat zal gehouden wor- iet pand van voormalig magazijn Juliana, Ka- at 44. De wedstrijden n om 8.00 uur en zullen in zijn rond 17.00 uur. ook een wervingsstand luw brandweerperso de parkeerplaats voor traat 33. Beide wed- aties zijn vrij toeganke- publiek. De wens van dweer was om één van trijdlocaties in het cen- creëren in verband met ing van nieuw perso- prijsuitreiking gebeurt irgemeester Langeraar 0 uur in het Fioretti aan de Sportlaan. door Loman Leefmans leiderdorp - De gemeente wil van de RTV Leiderdorp af. „Dat gevoel leeft althans heel sterk bij ons", zegt voorzitter Hols- berg van de lokale omroep. „Er wordt getwijfeld of er wel vol doende draagvlak is voor een plaatselijke zender, terwijl luis teronderzoeken dat weldegelijk aantonen." RIV Leiderdorp is de moeder organisatie van Unity FM, het plaatselijke radiostation. Daar naast vertoont Unity foto's en informatie voor Leiderdorpse tv-kijkers op het lokale kabelka naal. Het laatste onderzoek werd begin dit jaar uitgevoerd door een student van de Hoge school Rijswijk. Het bestuur van RTV Leiderdorp maakt de cijfers vandaag officieel bekend aan de medewerkers. Als voor proefje laat de hoofdredactie doorschemeren dat de luister dichtheid twaalf procent is en 45 procent van de Leiderdor pers met enige regelmaat naar de tv-krant kijkt. Goede cijfers voor de omroep organisatie die jaarlijks een subsidie krijgt van circa 11.000 euro. „Die bijdrage komt van het rijk; één euro per gezin", re kent Alfred Beekhuizen van RTV Leiderdorp voor. „Pro bleem is dat het geld door de gemeente moet worden door gesluisd, maar doordat het niet is 'geoormerkt' kan de gemeen te het bijvoorbeeld ook aan een sportclub geven. Het is dus elke keer weer een gedoe om de subsidie te ontvangen." Die 11.000 euro is niet het be drag waar de gemeente over valt. Het zijn de verhuiskosten Ja omroeporganisatie die in de papieren zijn gelopen. Twee jaar geleden moesten stu dio en werkruimte van Unity weg uit een pand aan de Erica laan dat werd gesloopt. Het op knappen van een loods aan de Mauritssingel die als tijdelijke huisvesting moest dienen, kost te ongeveer een ton. Het be schikbare budget voor het ver kassen met 26.000 euro over schreden. De gemeente spreekt overigens in officiële stukken niet van overschrijding, maar van een 'bijstelling'. „We waren het liefst direct naar een definitief onderkomen ge gaan zodat we niet twee keer in korte tijd hoeven te verhuizen", aldus Holsberg. „Voormalig wethouder Roest had daar geen oren naar. Achteraf schrikt de plaatselijke politiek van de kos ten. Dat had vermeden kunnen worden en het ligt in ieder geval niet aan ons." Binnenkort wordt de omroep dus opnieuw verplaatst. Naar het zich laat aanzien wordt een ruimte die vastzit aan het ver bouwde zwembad De Does de nieuwe plek. Volgens Beekhui zen en Holsberg kost de tweede overstap een schijntje van de vorige keer. „Veel spullen kun nen worden hergebruikt", meent Beekhuizen die hoopt dat er nog voor de zomer als nog een akkoord komt met de plaatselijke overheid. Holsberg vertrekt binnenkort als voorzit ter van de stichting RTV Leider dorp, maar dat heeft volgens hem niets met de huidige kwes tie te maken. „Vijf jaar is een mooie tijd." CDA-wethouder Van der Does kijkt op van de uitlatingen van Holsberg en Beekhuizen. „Wij willen helemaal niet van RTV Leiderdorp af, de subsidie wordt keurig doorgesluisd en we zitten midden in onderhan deling over nieuwe huisvesting. Dat lijkt niet het moment om zo naar buiten te treden." door Loman Leefmans leiderdorp - Als ik 's avonds thuiskom, waar moet ik mijn vrachtwagen dan laten? Dat was kortweg de vraag die be roepschauffeur Leemans giste ren stelde voor de onafhankelij ke commissie voor de bezwaar schriften in Leiderdorp. In zijn gemeente worden twee par keerplaatsen binnenkort geslo ten, bij de Kleine Zandput en de Simon Smitweg. De twee overgebleven locaties, Wevers- baan en Touwbaan, staan al vol opleggers. De commissie had tot Leemans verbazing precies tien minuten nodig om dit pro bleem op te lossen: hij mag een ontheffing aanvragen. De vertegenwoordigers van de gemeente kwamen aanvanke lijk met een formeel standpunt. Binnen de bebouwde kom mo gen geen vrachtwagens staan en bedrijven moeten in hun ei gen parkeerbehoefte voorzien. Dat twee van de vier plaatsen waarvoor een uitzondering geldt komen te vervallen, daar heeft de plaatselijke overheid geen boodschap aan: 'er bestaat voor de gemeente geen juridi sche verplichting om een be paald volume voor vrachtwa genparkeerplaatsen te handha ven', zo stond in de pleitnota van de ambtenaren te lezen. Over twee jaar komt er naar verwachting een grote nieuwe standplaats bij het kruispunt van rijksweg A4 en f|k>vinciale weg N446. Leemans kwam met alternatie ven om die periode te over bruggen: de parkeerplaats aan de Engelendaal bij de Hout kamp en de parkeerterreinen nabij het zwembad en in de Bloemerd. „Niet onredelijk vond een van de commissiele den die in de stukken ook ont dekte dat er weldegelijk een mogelijkheid is om een onthef fing voor deze locaties aan te vragen. Sterker nog, het be zwaarschrift van Leemans kan al gelijk als ontheffingsaanvraag dienen. De ambtenaren gaven schoorvoetend toe dat er ont heffingen kunnen komen, al hielden ze de aanwezigen voor dat het gezien de beperkte ruimte slechts om een enkeling kon gaan. p Straatsma 'voorschoten - De zuidelijke bollen- uieenten willen een onderzoek naar de n een verdiepte weg ten zuiden van Val- I Als het oostelijk deel van de zogeheten firoute een verdiepte ligging krijgt, is het I redelijk om ook de rest van een nieuwe |er het maaiveld aan te leggen. „Een niet- eweg kan er niet komen', aldus de Kat- rgemeester Jos Wienen gisteren, tijdens jonaal portefeuillehoudersoverleg. indroute kan het makkelijkst en goed- tgelegd worden rondom het Valken ier, langs de Leidse Stevenshof, door |°ten (All-tracé) naar de A4 toe, zo is uit 'kvan de provincie gebleken. De direct betrokken gemeenten zijn daar niet blij mee, omdat zij overlast van een drukke verkeers ader vrezen. Wienen: „In het onderzoek van de provincie is niet gedacht aan een goede inpas sing van de weg. De gemaakte kostenvergelijking is daarom niet reëel." Katwijk, Valkenburg, Rijns burg en Wassenaar vinden daarnaast dat de be oogde weg 'een enorm probleem wordt bij de ontwikkeling van vliegkamp Valkenburg'. De weg zou ten koste gaan van woningbouwplannen op dit terrein. Noordwijk waarschuwt op zijn beurt voor torenhoge kosten van een 'superdeluxe' weg langs het marinevliegkamp. Alternatief voor een weg ten zuiden van Valken burg is een verbreding van de N206. Maar zo'n ingreep is waarschijnlijk onvoldoende om de ex tra verkeersstroom van een bebouwd marine vliegkamp op te vangen. Voorschoten wil graag een verdiepte aanleg van de weg ten oosten van de A44. Het regiobestuur heeft inmiddels de toezegging gedaan dat dit, zo geheten Korte Vliettracé, ook op haalbaarheid wordt onderzocht. Het dagelijks bestuur van HollandRijnland (Leiden plus haar randgemeen ten en de Duin- en Bollenstreek) heeft echter een voorkeur voor het All-tracé, dat deels verdiept en deels tunnel kan worden. Diverse oostelijke randgemeenten van Leiden zien graag een onderzoek naar de mogelijkheden van een ondertunnelde Churchilllaan. Regionaal portefeuillehouder verkeer, Mare Witteman, ziet daar weinig in. „Op voorhand is die variant bui tengewoon ingewikkeld en tijdrovend." Leiden zelf voelt weinig voor de Chuchillvariant en houdt in eigen plannen al rekening met een nieuwe weg buiten Leiden om. Het Korte Vliet tracé kan daarbij op weinig steun van rekenen. Wethouder Ruud Hessing: „Het financiële ver haal stemt niet al te positief wij zijn sceptisch over deze variant." Alle gemeenten in de regio maken zich grote zor gen over de financiering van de weg, die waar schijnlijk voor een belangrijk deel door de Hol- landRijnland-gemeenten zelf betaald moet wor den. Witteman houdt rekening met een minima le bijdrage van 112,5 miljoen euro, die gezamen lijk opgebracht moet worden. „Als alleen de ge meenten meebetalen waarlangs de weg komt, dan komt de Rijnlandroute er niet." De goed koopste en duurste Rijnlandroute-tracés variëren in kosten van 349 miljoen tot 1 miljard euro. door Loman Leefmans leiderdorp - Als er overlast is, waarom wordt café Tam Tam dan niet gewoon gesloten? Met die vraag wilde raadsman Hos pes van Tam Tam bij een verte genwoordiger van de gemeente het antwoord ontlokken dat ei genlijk niemand van het café aan de Zijlbaan hinder onder vindt. De ambtenaar trapte niet in het valletje. Hij bleef volhou den dat de plaatselijke overheid een dwangsom oplegt als eige naar Postma van de horeca-ge- legenheid in de toekomst zijn boekje te buiten gaat. Beide partijen stonden gisteren tegenover elkaar bij de onaf hankelijke commissie voor de bezwaarschriften in het Leider- dorpse gemeentehuis. En weer draaide het om het aloude twistpunt. Volgens Hospes heeft Tam Tam bij de opening, een jaar geleden, een vrijstelling gekregen voor een lunchroom annex café. Niets meer en niets minder. Volgens de gemeente zat daar een forse lijst met aan vullende voorwaarden bij waar in onder meer stond dat het ging om een eetgelegenheid met beperkte caféfunctie. Dat Postma al snel geen heil zag in een lunchroom en Tam Tam dus vooral een café werd, is volgens Hospes niet strijdig met die vrijstelling. De gemeen te meent van wel en volgens controles van de politie en aan kondigingen op internet wordt er 's avonds gedanst en muziek gedraaid. Daar is volgens Hos pes niet mis mee, zolang er bui ten geen overlast ontstaat. „Ge luidsoverlast is er niet en er is sinds januari niemand van de gemeente in de zaak geweest voor een controle", aldus Hos pes. „Dat kan kloppen", gaf de ambtenaar toe. „Wij hebben daar binnen de gemeente nie mand voor, maar wij kunnen wel afgaan op politierappor ten." Wie gelijk krijgt op het punt van de gewraakte vrijstelling, daar over oordeelt de commissie binnen afzienbare tijd en beide partijen ontmoeten elkaar ook nog binnenkort voor de rechter. Hospes vindt in ieder geval de door de gemeente opgelegde dwangsom van 2.500 euro per geconstateerde overtreding misplaatst. „Die leg je alleen op bij 'dreigend en onmiddellijk gevaar' en daar hebben we hier niet mee te maken." De raads man van Tam Tam kreeg bijval van een van de commissieleden die stelde dat een dwangsom alleen kan worden opgelegd als eerst goed is onderzocht of de bestaande situatie kan worden gelegaliseerd. Volgens de be trokken ambtenaar is bewust voor de dwangsom gekozen en niet voor sluiting. ,,Als je een ondernemer in zijn portemon nee treft, ga je ervan uit dat de overtredingen uitblijven." uw convenant tussen alle betrokken partijen derveen - De kleine Al- dorpskern Aarlander- jroots dankzij zijn unie enviergang. Deze vier de enige in de wereld echt draait om het wa- Dnder controle te hou- de komende jaren gaat door. Het hoogheem- ap, de provincie, de ge en de Stichting Molen- Aarlanderveen sluiten 11201 een convenant om de e'n akerij in stand te hou- ravt 3t inlens in Aarlanderveen 3"<s van het einde van de ,et de eeuw, toen men een 30(l ïitgestrekte waterplas 'pik n door het uitvenen r'ef land) ten westen van 2 no erveen wilde droogleg- raf t drie molens bleven de een tare wel droog, was de e> d 6 van de polderbestuur- 9431 e molendriegang kreeg ^eni 'ste deel van de polder hee uet droog. Er bleef een ingf m 100 hectare over. zijn werd uiteindelijk een -lige nolen gebouwd. Na de )gn Wereldoorlog stonden /an uid-Holland nog maar 1Uo ogmakerijen die wind- rt ii jebruikten. De Molen- t wi in Aarlanderveen is de iet lie overeind bleef. De ie pi akerijen in de Drie- nUe Ider bij Stompwijk en n di weemanspolder bij Ze- >bra en legden het vijftig jaar raan af tegen de elektrische i. i. In Aarlanderveen et unieke bemalingsys- net molens met veel moeite in ere gehouden. Een jaar of vijftien geleden leek het oude ambacht daar echter ook teloor te gaan. De molens dreigden hun functies te verlie zen. Na intensief ambtelijk en bestuurlijk overleg werd in 1994 een overeenkomst gesloten tus sen vier partijen: het water schap De Oude Rijnstromen (nu Hoogheemraadschap van Rijnland), de gemeente Alphen aan den Rijn, de provincie Zuid-Holland en de Stichting Molenviergang Aarlanderveen. Met elkaar zorgen deze part ners er onder meer voor dat de molens in goede staat verkeren en dat de molenaars hun salaris krijgen. Volgens de letter van het conve nant had eind 2003 al een be slissing moeten vallen over een eventuele voortzetting van de overeenkomst. Dat het een tijd je heeft geduurd voordat spij kers met koppen geslagen kon den worden, heeft te maken met het tekort aan menskracht waarmee de provincie kampt. Met wat aanpassingen is nu dan toch een nieuwe overeen komst opgesteld voor de ko mende tien jaar. De Stichting Molenviergang overweegt bij de ondertekening van de ambtelij ke stukken een klein feestje te bouwen. Alle partijen leveren immers een bijdrage aan het behoud van de Molenviergang, die grote cultuurhistorische waarde heeft. Zouden de partij en niet samenwerken, dan ster ven de molens zeker een stille dood. Zomerfietsveer eerder in de vaart Het fietsveer tussen Kaagei land en de Boekhorsterweg in Oud Ade, normaal ge sproken alleen in de zomer maanden juni, juli en augus tus in de vaart, gaat dit jaar eerder varen. Om fietslief- hebbers tegemoet te komen, zijn er nu al overvaarten in de weekeinden. Dat geldt voor dit Pinksterweekeinde (vandaag tot en met maan dag) en voor de weekeinden van 21 en 22 mei en van 28 en 29 mei. Op deze dagen vaart het pontje van 10.00 tot 18.00 uur. Vanaf juni vaart het pontje drie maan den lang ook doordeweeks. Volgens de schipper moeten de steigers recht staan en niet in een bocht liggen. Dit probleem veegt Van Klinken van tafel. „Daar is me helemaal niets van bekend. De provincie heeft de steigers goedgekeurd, dus ik zie geen probleem." De wethouder wordt zelfs een beetje 'moe' van de kritiek: „Ze proberen steeds wat te beden ken om kritiek te leveren op de nieuwe route. Maar er is geen enkele reden om kritiek te heb ben." inale Molendag idaag Nationale Molendag. Meer dan zeshonderd olens, watermolens en gemalen zijn geopend voor be ng. Ook de Molenviergang in Aarlanderveen zal draaien in. In Alphen doen de molen van de Polder Steekt en De Eendracht (gratis pannenkoeken!) mee. In Benthui- ilen De Haas geopend. In Hazerswoude-Dorp doen igkorenmolen Nieuw Leven en molen De Rooie Wip Ier: in Koudekerk aan den Rijn de Hondsdijkse Molen ewaardse Molen, in Kaag (Dorp) De Kaager, in Hoog- Doesmolen, in Leiden de molens De Put en De Valk, igmolen 'De Heesterboom' en de Stevenshofjes Mo- iderdorp de Kalkmolen, in Lisse de Keukenhofmolen, arendsveen de Googermolen en de Veendermolen, in lut 'Hoop doet Leven' en in Wassenaar molen Windlust. iond doen de Zwanburgermolen en de Boterhuismolen het evenement en in Zoeterwoude de 'Grotemolen' en lurgermolen. irmatie is te vinden op www.molens.nl. De Molenviergang in Aarlanderveen is de enige van de droogmakerijen die overeind bleef. Archieffoto: Wim Dijkman Toen vorig jaar het plan van de nieuwe vaarroute bekend werd gemaakt, kwam er een stroom van protesten op gang. Bewo ners, omliggende bedrijven en de pontbaas konden het bijna niet geloven. „Het is gewoon le vensgevaarlijk", vertelde de schipper vorig jaar in deze krant. Bewoonster Marry Hooreman zette zelfs een handtekeningenactie op, om ervoor te zorgen dat het bootje dezelfde route bleef varen. De gemeente heeft zich niets van dit verzet aangetrokken. „De nieuwe route is helemaal niet gevaarlijk", vindt wethou der Hans van Klinken. „De poli tie, de ANWB en een hoge amb tenaar van de gemeente heb ben naar de veiligheid gekeken. Alle drie zijn ze van mening dat de nieuwe route helemaal niet gevaarlijk is. Wie moet ik dan geloven? Als je het niet erg vindt, ga ik af op wat de instan ties mij vertellen en niet op wat een particulier zegt." Vanaf komende woensdag (18 mei) vaart de pont niet meer tussen de Zijldijk en het noordelijke puntje van de Merenwijk. Archieffoto: Henk Bouwman Wat is nu de reden om de aan- meerplaats van de pont vijftig meter te verplaatsen? Bewoners en schippers denken dat de ge meente de nieuwe snackbar op de Tengnagel wil promoten. Van Klinken ontkent dat niet, maar trekt het liever wat breder. „We willen Warmond promo ten; laten zien dat er in ons dorp heel veel moois te vinden is. Als je mensen op de oude plaats afzet, loop je kans dat ze niet weten dat ze naar de Teng nagel kunnen lopen. Door ze midden op de Tengnagel af te zetten, dwingen we de bezoe kers een beetje. Zie het als een duwtje in de goede richting." Er is ook kritiek op de steigers bij de op- en afstapplaatsen. door Thijs Zeeman warmond - Ondanks hevige protesten heeft de gemeente Warmond toch besloten de vaar route van het pontje over De Zijl te verplaatsen. Dat gebeurt al op heel korte termijn. Vanaf ko mende woensdag (18 mei) vaart de pont niet meer tussen de Zijl- dijk en het noordelijke puntje van de Merenwijk, maar tussen de Zijldijk en de Tengnagel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15