Geselpaal terug voor de moderne paria LEIDEN REGIO Politiek weinig onder de indruk van bezwaren NS tegen sneltran Koster van Hooglandse Kerk wil het licht aan s Graven Rolf Benz-pinkstervoorde bij Stoutenbeek HDC972 zaterdag 14 mei 2005 door Timoteus Waarsenburg leiden - De grote bezwaren die de Neder landse Spooiwegen hebben tegen de ex ploitatieprognose van de Rijn Gouwe Lijn (RGL) door de provincie maken vooralsnog weinig indruk op de Leidse gemeenteraad. De raad moet uiteindelijk een oordeel vel len over de komst van de sneltram door het stadscentrum. „Woordvoerster Yvonne Lentz van de NS heeft interessante kritische opmerkingen gemaakt over de exploitatieprognose, maar daar gaat zij niet over", zegt Peter Bootsma, D66-raadslid en voorzitter van de commis sie voor economie en vervoer. Donderdagavond lieten de NS tijdens een informatieavond voor raadsleden weten grote vraagtekens te plaatsen bij de exploi tatieverwachtingen van de Rijn Gouwe Lijn. Volgens de NS schat de provincie het aan tal reizigers dat gebruik zal maken van de lijn 'fors te hoog in'. Bovendien voorzien de NS grote problemen bij het dubbel gebruik van de spoorlijnen tussen Leiden Lammen schans en Alphen aan den Rijn. Kritiek die de voorstanders van de RGL niet graag horen. Bootsma: „De RGL zal een aanjager zijn van de regionale economie, met ontwikkelingen in Waddinxveen, Bos koop en de Leeuwenhoek in Leiden." Dat de Rijn Gouwe Lijn niet winstgevend te maken is, deert hem niet. „Dat geldt voor vrijwel elke openbaar vervoerslijn. NS ma ken alleen winst op het kernnet. Een Rijn Gouwe Lijn is, zo verzekert de provincie, exploitabel als hij voor 50 procent kosten dekkend is." ChristenUnie-voorman Filip van As zat vol gens eigen zeggen 'met zijn oren te klappe ren' toen hij de waarschuwingen van Lentz hoorde. Hij is er inmiddels van overtuigd dat een Rijn Gouwe Lijn door de Leidse binnenstad een 'mission impossible' is. „Naarmate we er meer over weten, blijkt dat daarvoor steeds ingewikkelder kunst grepen nodig zijn." Steun in zijn terughoudende opvatting lijkt Van As slechts te krijgen van de kleinere partijen. Raadslid Jacques de Coo (LWG/De Groenen): „In de Leidse binnenstad kost de Rijn Gouwe Lijn 1 miljoen per meter. Die enorme uitgave is alleen verantwoord als er genoeg reizigers zijn, maai- juist op dat punt blijft veel onduidelijk." Daan Sloos, Leefbaar Leiden: „Wat mij betreft is de re actie van de NS heel bepalend. Er is geen enkele zekerheid over de rentabiliteit." „De NS zijn helemaal geen partij in de hele Rijn Gouwe Lijn - discussie", zegt WD- raadslid Marijke van Dobben de Bruijn echter. „Ik vind sowieso dat er veel te nega tief wordt gesproken over de lijn. We heb ben het hier over een noodzakelijke inves tering voor de komende vijftig jaar. We moeten nu gewoon verstandig zijn en over de bezwaren heen stappen." De PvdA weigert voorbarige conclusies te trekken. „Wij wachten gewoon het exploi- tatieonderzoek van de provincie af." Iets wat verantwoordelijk wethouder ook doet. „Op grond van welke komen de NS tot de conclusie datd van de provincie te rooskleurig zi gens mij hebben de spoorwegen gen onderzoek gedaan." Van alle collegepartijen reageert Links nog het meest terughoude moet nog een hoop water door voordat we tot een beslissing over Gouwe Lijn kunnen komen. Maai moment geeft GroenLinks de gem ke visie op de Rijn Gouwe Lijn het\ van de twijfel." Restauratiebureau wil attracties Gravensteen behouden De geselpaal komt terug en krijgt weer een functie. Een replica van het middeleeuwse martelwerktuig wordt bevestigd aan de muur van de binnenplaats van het Gravensteen om te dienen als gebruiksvoor werp voor de nieuwe paria's van de maatschappij. De borstbeugel die vroeger aan de paal was bevestigd om criminelen mee vast te zetten, wordt een asbak. Het is een veelzeggende verandering tij dens de restauratie van het interieur van het eeuwenoude monu ment in Leiden. „Zo laten we rokers weten dat ze hun longen gese len." door Paul de Tombe Sommige muren in het Graven steen spreken stichtelijke taal. Nog altijd zijn op de wanden van oude cellen schilderingen te zien van Christus aan het kruis en van onbestemde heili gen die worden afgerost aan de geselpaal. Ze zijn gedeeltelijk vervaagd, maar hebben niets van hun zeggingskracht verlo ren. Boven een van de celdeu ren staat in gotische letters: 'Komt al tot mij die met zonden zijn beladen, ik ben een God vol van alle genaden'. „Er werd van alles aan gedaan om de mensen die hier zaten weer op het rechte pad te krij gen", glimlacht Bastiaan van de Bastiaan van de Kraats op de 'verdedigingstrap' in de oude toren van het Gravensteen. Foto: Henk Bouwman Kraats van Walraad Architec ten, het Utrechtse restauratie bureau dat de renovatie van het interieur van het Gravensteen uitvoert. Met tal van ingehuur de specialisten die nauwgezet bezig zijn in het monument, dat in z'n prilste vorm dateert van begin dertiende eeuw. Als alle muren konden spreken zou het Gravensteen een groot stuk van de Leidse stadsge schiedenis kunnen vertellen. In het begin hielden de Hollandse graven er domicilie. In een ver sterkte hoeve, een houten ge bouw omgeven door een gracht, van waaruit de edelen in tijden van oorlog snel een veilig heenkomen konden zoeken in De Burcht. De hoeve werd tij dens een twist verwoest en het grafelijk hof werd herbouwd, met ernaast een vluchttoren die werd opgetrokken uit steen. In die tijd nog niet echt gebruike lijk, vandaar dat dit het Graven steen werd genoemd. Het Gravensteen fungeerde niet alleen als verblijfplaats voor Hollandse edelen, maar ook als de grafelijke en - vanaf de over dracht aan Leiden in 1463 - als stadsgevangenis. Het was een tuchthuis, een executieplek, een boekenopslagplaats en een universiteitsgebouw (de rech tenfaculteit zetelde er lange tijd) en tegenwoordig biedt het onderdak aan The International Office en de Leiden University School of Management. Het Gravensteen heeft in de loop der eeuwen vooral de slechte kanten van de stad ge zien en in de aangebouwde vleugels van het pand is ook een stukje van de ontwikkeling van de rechtspraak terug te vin den. Aanvankelijk was er alleen een overwelfde kerker onder de oorspronkelijke toren. Crimine len werden erin gedropt in af wachting van de straf die hen onmiddellijk werd opgelegd. In de zestiende eeuw, toen de misdaad sterk toenam in het ar me Leiden, werd het cellenblok met de muurschilderingen aan gebouwd en nog later kwamen er diep in de gewelven donkere norren waarin zware misdadi gers wegkwijnden. De Leidse aanpak van boosdoe ners was in die tijd berucht tot in de wijde omtrek, maar de ideeën over misdaad en straf veranderden. Opsluiting werd niet meer gezien als de enige remedie. Ook 'nuttigen en gere- gelden arbeid' ging daaronder vallen. Daarom werden tegen de oorspronkelijke toren de werkhuizen voor mannen en vrouwen (1654-'55) en de rechtszaal van de vierschaar aangebouwd (1671). De sche penen van de stad spraken er recht met hun gezicht naar het oosten. „De bijbelse richting van de wijsheid", aldus Van de Kraats. Bij een rondgang blijkt dat er alles aan gedaan wordt om de attracties van het Gravensteen intact te houden. De 'schitte rende' houten kap van de hoogbejaarde toren en de mu ren daarvan blijven zoveel mo gelijk in zicht. Compleet met schietgaten. „We veranderen het liefst zo weinig mogelijk", zegt Van de Kraats. „Dat is heel lastig als er nieuw elektra en een nieuw datanetwerk moeten worden aangebracht, maar dat proberen we zo subtiel mogelijk te doen, zodat het oude ge bouw zich kan blijven laten zien." Mede dankzij het werk van een restauratieschilder en een meu belrestaurator voor de middel eeuwse eiken deuren, lukt dat bijzonder goed. En al weet ook Bastiaan van de Kraats niet al les over elke ruimte ('er zijn hokjes en uitstulpingen die ner gens staan vermeld'), hij kent wel saillante details. Over de uitgesleten stenen trap die sinds 1450 rond de toren wen telt, bijvoorbeeld. „Dat is een verdedigingstrap", betoogt hij, „aan de draairichting zie je dat een rechtshandige verdediger veel meer ruimte had om zijn zwaard te gebruiken, dan een rechtshandige aanvaller." Uit het midden van de zeven tiende eeuw dateert de klassie ke gevel aan het Pieterskerkhof, met het beeld van Vrouwe Jus- titia die ook in de tijd dat er al tuchthuizen waren (vrouwen moesten er spinnen, mannen hout raspen) niet schroomde misdadigers naar het schavot te sturen. Boosdoeners die voor heen op de Blauwe Steen in de Breestraat werden berecht, werden bij het Gravensteen op gehangen, sinds dat in handen van het stadsbestuur was geko men. Op een plein dat in de Execu het m omzo plein Grave dat in volksi 'Het j Zooc 'Volki driet' genoi strati Heen rie, di (1943 volksmond 'Het Groent of 'Schoonverdriet' hee Executies en marteling! in het Gravensteen zijn verleden tijd. Het enige na de restauratie nog n wijst is een replica vani gere geselpaal, die nu 0 in de Gevangenpoort in Haag staat. Wie niet wil ken werd vroeger met e trol uitgerekt aan die pi binnenplaats. Ook,nu e bak op de plaats van de beugel wordt aangebra de herinnering daaraan snel in rook opgaan. WIJ KOMEN GRAAG BIJ van binnen als buiten. „Maar ik snap niet waarom dat zo lang moet duren. Het schijnt met vergunningen te maken te hebben, heb ik begrepen." Vroomans luidt de noodklok omdat het toeristenseizoen weer is begonnen en de kerk dagelijks open is. „Laatst was hier draaiorgeldag met maar liefst 4000 bezoekers. Daar ben ik trots op. Ook de gemeente Leiden wil graag mensen in de stad houden en meer toeristen trekken. Waarom mag hier het licht dan niet aan? Het is niet alleen goed voor de kerk en de buurt, maar ook voor de hore ca. Zo zouden De Uyl en De Branderij best hun terrassen op het kerkplein mogen zetten als de verlichting klaar is. Dat is ook nog goed voor de sociale controle hier in de buurt, want er zijn wel wildplassers en mensen die hun hond uitlaten en de poep niet opruimen." Al in het voorjaar van 1998 kwam de gemeente met de zo geheten Dluminatienota. Daar in worden 25 monumentale panden in de binnenstad ge noemd die in de schijnwerpers worden gezet. Eind 2001 werd het stadhuis aangelicht Maar voor wat betreft de markante kerk is het rond de illuminatie nota oorverdovend stil geble ven. Het aanlichten van de kerk is inderdaad een onderdeel van het aanlichten van beeldbepa lende gebouwen langs de wan De Hooglandse Kerk ziet er nog mooier uit als -ie 's avonds verlicht wordt. Maar er zitten nog veel meer voordelen aan, meent koster Arnold Vroomans. Foto: Frans Roomer delroute Leidse Loper, laat een woordvoerder van de gemeen te weten. „Voor het aanbren gen van schijnwerpers aan ge vels voor het aanlichten van gebouwen is een bouw- en monumentenvergunning no dig. Daarvoor is toestemming nodig van de eigenaren van de betrokken percelen. Dit betreft niet alleen de percelen die wor den aangelicht, maar ook de percelen om het object waar aan schijnwerpers dienen te worden aangebracht. Het ver krijgen van toestemming van al die aparte eigenaren en het uit werken van de plannen, zodat deze ook voor Monumenten zorg acceptabel zijn, kost meer tijd dan verwacht. De gemeen te hoopt een en andervóór 3 oktober te kunnen realiseren." Drie oktober dit jaar weltever staan. Eric-Jan Berendsen kerk is de koster al jaren een doorn in het oog. „Terwijl het hier zo'n mooie buurt is en an dere monumenten in Leiden wel zijn aangelicht. Er is een route langs monumenten - de Leidse Loper - en ik heb speci aal de route laten aanpassen. Ze gingen namelijk vanaf de Burgsteeg linksaf de Hoogland se Kerkgracht op. Ik laat ze doorlopen tot de Middelweg want het plein voor de kerk is natuurlijk ook mooi." Juist die kant moet volgens Vroomans fraai worden aangelicht, zowel De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Koster Arnold Vroomans van de Hooglandse Kerk had in juli 2004 een gesprek met een aan tal ambtenaren. Het ging over de Illuminatienota van de ge meente en specifieker nog over het aanlichten van de Hoog landse Kerk. „Mijnheer Vroo mans, voor 3 oktober is de kerk aangelicht", zei een van dé ambtenaren toen tegen hem. Nu vraagt de koster zich af welk jaartal die ambtenaar ei genlijk bedoelde, 2004, 2005, of misschien wel 2006. Het slechte aanlichten van de

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14