Straatmakers teleurgesteld in gemeente REGIO Socialistische Partij stelt Hendriks ultimatum 'Inbraken vaak overdag gepleegd' ABONNEE EXTRA DUURZAAM, Nieuw 'visitekaartje' rt> 3 QJ Cü Leidsch Dagblad STELLING Irdt veel te veel \ieurd over wndepoep. 'ef uw mening w.leidschdagblad.nl - worden, Ier zijn en ierenbeleid iei tukken bij tees debat Verschillende bekende jgj aan vrijdag 20 mei in iet elkaar in debat over iese Grondwet. Dat ge- 119.00 tot 21.00 uur in skerk. Het debat wordt djJ seerd door verschillen en e studieverenigingen, digd zijn minister Bot snlandse Zaken, die ding houdt, René van en (CDA), Hans van [amerlid voor de WD) lijne Buitenweg (lid iuropese Parlement enlinks), allen voor van de nieuwe grond- aan onder leiding van Jon ar Europees Recht Slot I" q sie met tegenstanders i Bommel (SP), André (ChristenUnie) en f ,*an Tuyll van Seroos- ter lemocratisch Europa). ter is thema Joberviering Het thema van de 3 ok- ig dit jaar is theater, iteravond bekendge- i de algemene leden van de 3 October- g. Het thema van de icht is Haal het doek tekent dat verschil- ipen diverse vormen ir zullen uitbeelden, van theater uit het ;enland tot futuris- ter. Voor de jubileren- Schouwburg, die dit lar bestaat, is speciale vervolg van voorpagina leiden - De directeuren van de Leidse straatmakersbedrijven De Bolster en Sloos zijn bijzonder teleurgesteld in de houding van de gemeente. De bedrijven heb ben een ontslagaanvraag inge diend voor 44 werknemers. Piet Sloos: „Leiden veroorzaakt de werkloosheid zelf. Het is te triest voor woorden. Achter elk ontslag zit een gezin en een hy potheek. Mijn meeste wekne- mers zijn al twintig jaar of lan ger bij mij in dienst. Ga die werknemers maar eens hun ontslag aanzeggen. Dat is bijna onmenselijk. En als ze werkloos zijn, kunnen ze bij dezelfde ge meente hun hand ophouden die verantwoordelijk is voor hun ontslag." Fer van der Velde van het straatmakerbedrijf kent de pro blematiek. De straatmaker die de in zijn ogen onrechtmatige verdeling van het werk en de slechte kwaliteit aan de kaak stelde, zegt al sinds 1993 tegen dezelfde praktijken aan te lo pen. „Sloos en De Bolster heb ben jarenlang het werk onder ling verdeeld. Nu het slecht gaat, hoor je ze klagen. Ik ben in 1990 begonnen en klopte in 1993 aan hun deur voor werk. Dat is toen altijd geweigerd. Zelf ben ik bezig met de herin richting van de Hogewoerd waar 10 werknemers aan de slag zijn. De werk is over 4 tot 5 weken klaar en als er dan geen ander werk is, kan ik er ook een aantal ontslaan. Maar zo is het voor mij altijd geweest in de straatmakerij." Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn er bij de laat ste aanbestedingen geen veer tien maar tien bedrijven uitge nodigd om zich in te schrijven voor bepaalde werken. „Die aanbesteding gebeurt via het Uniform Aanbestedings Regle ment uit 1986 en het werk gaat naar de laagste inschrijver." In de drie gevallen dat de in schrijving van De Bolster de laagste was, spreekt de ge meente zeker niet over kleine werken. Het gaat om projecten in de Rozen in de Merenwijk, de Frederik van Eedenlaan en omgeving en de Titus Brands- malaan. „En dan praat je al gauw over ruim twee ton." „Verder wil ik in zijn algemeen heid nog zeggen dat de veran deringen in de procedure rond aanbestedingen al geruime tijd lopen", aldus de woordvoerder. „Het is dus niet zo dat wat er nu gebeurt voor de aannemers als een donderslag bij heldere hemel komt. Ze hebben die ontwikkelingen al langer kun nen zien aankomen." (advertentie) LIEFTINK RENOVATIE LIEVER LIEFTINK www.lieftink.nl En ligt uw tuin in leiden, Voorschoten, Oegstgeest, Ularmond, leiderdorp of Zoeterwoude. Geef u dan op via: 071 - 53 56 363 iül r informatie op: tuuMU.leidschdagbiad.nl Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! l Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I Naam: DM 1 Adres Postcode Plaats Ttelefoonnr (1 v m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: Bank- /girorekeningnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail lezersservicedThdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN UJij zijn nog op zoek naar enthousiaste tuineigenoren. Dent u trots op uui voortuin, achtertuin, dakterras, geveltuin of moestuin? leiden - Schilders leggen de laatste hand aan het 'visite kaartje' van De Luifelbaan. Het hele winkelcentrum in Leiden Zuidwest gerenoveerd en uitgebreid. Het winkel- centrum moet het tweede economisch hart van Leiden worden in oppervlakte en in winkelaanbod. Er komen twintig nieuwe zaken. Naar verwachting is het project in de loop van 2008 klaar. Het eerste deel van de nieuw bouw op de kop van het Bevrijdingsplein wordt medio volgende maand opgeleverd. Foto: Henk Bouwman 'Volgens mij is dit hartstikke in strijd met de wet' door Timoteus waarsenburg leiden - Hans Hendriks mag voor de SP de raadszetel waar hij recht op heeft innemen, op voorwaarde dat hij afziet van een plaats op de kieslijst bij de volgende verkiezingen. Gaat Hendriks niet akkoord met dit voorstel, dan wacht hem schor sing en mogelijk royement. „Op dit voorstel ga ik natuurlijk niet in", zegt Hendriks. „Volgens mij is dit hartstikke in strijd met de wet." Sinds het vertrek van fractie voorzitter Paul Day en raadslid Birgitta Dolfing, eind april, glijdt de Leidse afdeling van de SP steeds verder naar de af grond. Binnen de SP speelt zich inmiddels een serieuze machts strijd af tussen de aanhangers van de gematigde Day en Dolf ing en een radicalere groep die zich rond partijprominent Cor Vergeer heeft verzameld. Sinds dien gaan de Leidse SP'ers rol lebollend over straat en worden ruzies worden op internetfo rums uitgevochten. Inmiddels gaat de interne strijd ook over de twee vacante raadszetels. Hendriks die geldt als 'gematigde', heeft gezien de volgorde op de kieslijst recht op een zetel, net als Bastiaan Hok- ke. Die laatste weigert echter met Hendriks in de raad te gaan en wil alleen met Driek van Vugt. Beiden komen uit het kamp van Vergeer. Maar Van Vugt komt strikt ge nomen niet in aanmerking, omdat Hendriks voorrang op hem heeft. En Hendriks is vast besloten zijn zetel op te eisen. De kwestie wordt nog eens be moeilijkt door een uitspraak van een algemene ledenverga dering, waar de toen aanwezige leden zich in meerderheid heb ben uitgesproken voor het duo Hokke - Van Vugt. Maar die le denvergadering was met 22 aanwezigen zeer slecht be zocht. En later bleek dat Ver geer leden uit zijn eigen achter ban gericht had benaderd om die avond langs te komen. Kort om, de waarde en zelfs rechts geldigheid van dat ledenbesluit wordt door een grote groep van SP-leden, inclusief Hans Hen driks, stevig betwist. SP-bestuursvoorzitter Roos van Gelderen wil niet ingaan op het ultimatum dat Hendriks is ge steld. „Wij hebben als bestuur afgesproken geen uitspraken naar buiten te doen, zolang de ze kwestie nog niet is opgelost." Over de roep van een groeiend aantal SP-ers om beide kampen de mond te snoeren ten einde de rust in de SP-gelederen terug te laten keren, zegt Van Gelde ren slechts dat 'alle varianten over tafel gaan binnen het be stuur'. Het aantal woninginbraken in Leiden en Voorschoten daalde vorig jaar met 25 procent. De politie schrijft die spectaculai re daling vooral toe aan 'Wes- sie, uw wijkinbreker', een pro ject waarmee verschillende in stanties bewoners uitleggen hoe zij hun huis kunnen be veiligen. Politieambtenaar An dré van Dijk (46) was vier jaar geleden met zijn collega Rien Lens initiatiefnemer van het inbraakpreventieproject. Verrassen de cijfers u? „Gehoopt had ik het wel, maar je weet nooit hoe het gaat uitpakken. Maar in de hele politieregio Hollands Midden dalen de inbraakcij- fers." Dus het ligt niet alleen aan Wessie? „Nou, Wessie waaiert uit, het project draait nu ook in Rid derkerk, iri Oegstgeest, in Gouda. In Leiden zijn we al langer bezig en daar is het aantal woninginbraken ook sterker gedaald. Maar waar door dat nou echt komt, zul je nooit precies weten." Is het inbreken in woningen misschien 'uit'? „Dat denk ik niet. Gelegen heidsinbrekers, mensen die elke dag geld of spulletjes nodig hebben om te leven, hou je altijd. Maar het wordt ze wel moeilijker gemaakt. Het werkt afschrikkend als ze langer bezig zijn om binnen te komen en dus eerder kun nen worden gepakt." Gaan ze dan niet juist andere dingen doen, zoals zakken rollen of winkeldiefstal ple gen? „Ik zie een inbreker niet in eens een bankovervaller of een tasjesdief worden. Dat moet je maar durven. Mis schien gaat zo iemand wel eerder een fiets stelen." Er zit toch wel een verschil tussen een bank beroven of een tas stelen?. „Het gaat erom dat inbrekers hopen dat ze niet gestoord worden. Dan is er geen di recte confrontatie met het slachtoffer. Het is snel zoe ken, spullen pakken en weg wezen. Bij tasjesroof gaat het om de vraag wie er sterker is. Maar daar zien we geen stij gende lijn in." In Leiden-Noord is het aantal inbraken niet zo sterk ge daald. Heeft 11 daar een ver klaring voor? „Met het project Wessie wer ken we samen met de ge meente, de Leidse Welzijns organisatie en met woning bouwverenigingen. Die zeg- gen: als panden gesloopt worden of gerenoveerd, doen we er nog niets aan. Dat is zonde van het geld. En veel van dat soort woningen staan in Leiden-Noord. Daar staan ook veel oudere wo ningen, waar veel meer aan beveiligd moet worden." Hoeveel mensen doen er ei genlijk aan mee? „Vorig jaar hebben we dat gemeten onder duizend be woners van de Stevenshof en de Mors. Veertig tot zestig procent bleek iets aan de wo ning te hebben gedaan als Wessie langs was geweest. Niet dat ze allemaal het poli tiekeurmerk certificaat had den, maar ze hadden wel iets gedaan. Het is al een voor deel als je een veilige voor deur en achterdeur hebt." Komen inbrekers echt niet binnen in een huis meteen politiekeurmerk? „Ze komen altijd binnen. Maar met een keurmerk duurt dat minimaal drie mi nuten. En een inbreker wil binnen enkele seconden bin nen zijn, anders horen men sen 'm. Door de verlichting sta je bovendien in het volle licht, dat schrikt inbrekers heel erg af." Pas was op tv te zien dat in brekers ook moeilijke sloten heel makkelijk open kunnen krijgen. „Een slot met het politie keurmerk heeft drie testen ondergaan. Maar de inbre kers zitten niet stil en wij ook niet. Als ze zo'n slot toch open krijgen, dan haakt het keurmerk daar op in. Het keurmerk is vijf jaar geldig en als een slot te slecht blijkt, moet je het vervangen om een nieuw certificaat te krij gen." Waar zitten de zwakste pun ten in huizen? „Bij de voordeur, de achter deur en de ramen. Maar ei genlijk zijn de allerzwakste punten dat mensen vergeten de deur op slot te draaien of een raam dicht te doen als ze even weg gaan. De meeste inbraken worden overdag gepleegd." Hadden u en uw collega's niet commercieel moeten gaan met Wessie'? „Ja, dat hebben we de laatste jaren vaak tegen elkaar ge zegd. Maar in het project werken we met allerlei in stanties en het is maar de vraag of die zo'n product zouden kopen. Ach, het is een uitvloeisel van het werk en het is leuk dat het zo goed aanslaat." tekst: Janet van Dijk foto: Mark Lamers y r+ T 3 (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13