Duizend banen weg bij Nationale Nederlanden ECONOMIE Nederlandse economie zakt weer in Kwartaalwinst moederconcern ING stijgt 72 procent Top Waterschapsbank levert niet in EU wil ruimere opening Chinese markt Uitzender USG kapt met merendeel van 25 merken Zalm baalt van uitspraak DNB-directeur over euro President-commissaris bij Versatel legt functie neer Cruiseseizoen begonnen Ahold-omzet daalt door dollar VM voor ezels op id Blackpool a De 228 ezels die in plaats Blackpool hun dienen met het rondrij- londeren hebben een \0. De dieren hebben elijk recht op een uur 1 iuze en iedere vrijdag i werkdagen lopen van 5 ochtends tot 19 uur 's Inspecteurs van de ge- zullen tijdens het toe seizoen steekproefsge- [troleren of de ezels in- 1 hun uurtje rust krijgen. 8 lag krijgen de ezels een Tieidscheck door dieren- izeltje rijden op het 91 Blackpool is een ruim oude traditie. -10." vrijdag 13 mei 2005 20 4 enbouwer ils gaat door airScheepswerf Amels jm, die in het verleden iten bouwde voor on- :re Donald Trump en idische oliesjeiks, wordt ■omen door Scheeps- Jvries uit Aalsmeer. I overname kunnen 85 38|75 werknemers aan de 2(Xen. De Friese werf zou 48 lederbedrijf Damen 3j ls begin juli worden ge- 62 ir was al een sociaal 18 ir alle werknemers. Eer- j) en de werven van Bijls- mmer en Warten en de De Tille in Kootstertil- 37Ï 1] t traffen bitter bouwbazen' 23 in - Bestuursvoorzitter it van bouwconcern 25c is vindt de strafvervol- 2i slechts enkelen in de reld moeilijk te accep- 21 let is bitter voor de i lers die het treft", zo iteren in reactie op de i in en boetes die het r ministerie woensdag y in vier bouwbedrijven a fvan hun (ex-)direc- let concern moet we- ;aal vooroverleg en 6 raken 1,8 miljoen euro talen. Tegen drie ma in het Brabantse be- s maanden cel geëist. (M en KWS onthouden commentaar tot na de 141op 7 juni. üianse tocai' niet van hof 121 rg - Italiaanse wijn- 5 ebben een rechtszaak 1 over het gebruik van 1 laam 'tocai' voor hun ie ze verkopen als To- 3 1 of Tocai Italico. De 41 een geografische bena- alleen mag worden j voor wijnen uit de be- 3 streek in Hongarije, iet Europees Hof voor jj isteren. Volgens het 9 herkomstbenaming 5 ker dan de naam van insoort. In tegenstel- 2 Ie Hongaarse tocaj, re- Italiaanse naam tocai de herkomststreek van naar aan de gebruikte oort. den haag/gpd-anp - Nationale Nederlanden schrapt de komen de driejaar 1000 van de huidige 6200 arbeidsplaatsen. Dit jaar verdwijnen er al 200 arbeids plaatsen, vooral bij de kantoren in Den Haag en Rotterdam. Voor een groot gedeelte van de be trokken werknemers volgt ge dwongen ontslag. Deze maatre gelen zijn volgens het verzeke ringsbedrijf van ING Groep nodig om de jaarlijkse kosten tot 2008 met 235 miljoen te verlagen. Nationale Nederlanden is is al ruim een jaar het zorgenkindje van moeder ING Groep. Door de inefficiënte en langzame ver werking van claims keerden veel ontevreden klanten het be drijf de rug toe. Het bestuur heeft duidelijk ingezet op het winstverhoging ook al gaat dat ten koste van de omzet. Exclu sief de verkoop van bedrijfson derdelen steeg de winst van het verzekeringsbedrijf met ruim 52 procent tot 406 miljoen euro. De premie-inkomsten daalden ondertussen met 8,2 procent. Nationale Nederlanden ver hoogt de prijzen, waardoor de totale verkoop van verzekerin gen terugloopt. Ook moeten de kosten binnen het bedrijf nog eens met 20 procent verlaagd worden, omdat de verzekeraar het op dat terrein nog steeds af legt tegen de concurrentie. Computers gaan bij het afhan- Resultaten ING Groep 1ste kwartaal 2005 1e kwartaal (min euro) 2004 2005 Verzekeringbedrijf 687 993 Bankbedrijf 1.008 1.192 Totaal 1.695 2.185 Resultaat desinvesteringen -84 376 Winst uit ged. onderdelen 125 14 Winst voor belasting 1.736 2.575 Belastingen 529 572 Belangen van derden 62 Nettowinst 1.130 1.941 Nettowinst in miljoenen eurc gyflfegi 1.941 Personeel: 2004 gem. aantal FTE's 2005 114.700 delen van claims veel mensen werk overnemen. De tijdelijke en externe arbeids krachten die waren ingehuurd om de opgelopen achterstan den weg te werken, vertrekken de komende jaren ook. Voor de ontslagkosten van de eigen me dewerkers is 75 miljoen euro gereserveerd. Moederconcern ING legde in 2004 al tientallen miljoenen apart om in de ver zekeraar te investeren. Verder werd de nieuwe directievoorzit ter Wijngaarden benoemd om orde op zaken te stellen. De vakbonden reageerden ge schrokken. Bestuurder Schuur man van De Unie sprak van 'een zwarte dag voor het be drijf. ,,We wisten dat er iets aan zat te komen, maar 1000 volle- lakt Grieken lympic-truc 2j IRC- Het Europees Hof 20 Griekenland in gebre- 3, leven door geen onte- 25 latssteun terug te vor- 2: n de kwakkelende 46 tmaatschappij Olym- 23 ys. Griekenland heeft 4> zogenaamd laten 25 en door een nieuw be- 46 'toevallig' ook Olympic 2® ïeet. De schulden zijn 44 de maatschappij ach- 42 'en. 'Brussel' had bevo el e Griekse regering de 18 len euro staatssteun uit J Ie 1998-2002 moest c leren. Door het trucje dat niet. Het Hof ver- j, Griekenland voor 18 imen van verplichtin- hol verwerkt ij passagiers De luchthaven 2j heeft in april 3,5 mil- 1' agiers verwerkt, 1,2 neer dan in dezelfde 1 is )rig jaar. Aan het einde 5' aand was volgens de 2; 'n een duidelijke piek 3: in verband met de itie. Het aantal vluch- 5 3,3 procent tot 33.752. 2 de eerste maand van 14j dienstregeling. Be- naatschappijen heb- diensten uitgebreid en d nieuwe vervoerders april op Schiphol. e leent 10 fd van IMF fON - Het Intematio- letair Fonds heeft in- roet een kredietfacili- 0 miljard dollar voor te nieuwe kredietfaci- t voor drie jaar. Eco- en financiële hervor- •ehoren tot de eisen Turkije van de Euro- moet voldoen om in rig te komen voor toe- almere/anp - Uitzendconcern United Services Group (USG) zet het merendeel van zijn 25 merken buiten de deur. Er blij ven 10 namen over, die alle maal het logo van het moeder bedrijf krijgen. De organisatie noemt zichzelf voortaan USG People. Dat maakte de uitzen der gisteren bekend bij de pre sentatie van de resultaten over het eerste kwartaal. ,,We willen onze herkenbaar heid vergroten", aldus be stuursvoorzitter Alex Mulder. „De autoriteit van het merk is niet groot genoeg en daarom gaan we het veranderen. Door het logo van de holding overal aan te hangen, kunnen we meeliften met de uitingen van andere dochters." De hele ope ratie kost maximaal 5 miljoen euro. „Onze opleidingstak (on der meer Luzac College) en de vier callcenters die de onderne ming bezit, vallen buiten de operatie", aldus Mulder. De merknamen Start en Unique blijven bestaan, maar de vorm geving van de letters verandert. amsterdam/anp - De voorzitter van de raad van commissaris sen van'Versatel, Leo van Door- ne heeft zijn functie neergelegd zolang het opsporingsonder zoek van het openbaar ministe rie (OM) voortduurt. Dat heeft zijn advocaat Victor Koppe gis teren laten weten. Van Doorne is een van de verdachten van handel met voorkennis in aan delen Versatel bij de beursgang in 1999. „Van Doorne ziet het onderzoek met alle vertrouwen tegemoet, omdat hij zich op geen enkele wijze schuldig heeft gemaakt aan handel met gebruik van voorwetenschap dan wel aan enig ander straf baar feit", aldus Koppe. Van Doorne spreekt zijn verba zing uit dat justitie slechts zes dagen voor het verstrijken van de verjaringsdatum met het on derzoek is begonnen. „Van Doome gaat er dan ook voor hand vanuit dat het opspo ringsonderzoek slechts is ge start teneinde die verjaring te stuiten", aldus de advocaat. Versatel liet weten dat Hans Huber in die periode de taken van Van Doorne waarneemt. Huber is vice-voorzitter van de raad van commissarissen. Woensdag werd bekend dat het OM en de economische contro ledienst FIOD-ECD een onder zoek begonnen naar mogelijke handel met voorwetenschap in aandelen Versatel. Volgens het OM zijn doorzoekingen verricht en meerdere verdachten voor verhoor aangehouden. Versatel zelf is geen verdachte in de zaak. Het bedrijf heeft de on derzoekers documenten ver strekt. De verdenking richt zich anp - bron: ING Groep dige banen is wel erg veel al dus bestuurder Vlek van FNV Bondgenoten. Langeweg van de CNV Dienstenbond wil dat alles uit de kast wordt gehaald om de betrokken werknemers aan een andere baan te helpen. Ondanks de problemen bij Na tionale Nederlanden, groeide de winst van moederbedrijf ING in het eerste kwartaal met 72 procent tot 1,9 miljard euro. De winstsprong komt mede door de verkoop van bedrijfs onderdelen, die in totaal 376 miljoen euro opleverden. ING heeft onder meer zijn schade verzekeraar in Canada naar de beurs gebracht en verkocht een belang in de Poolse bank Slaski. Verder profiteerde ING van be tere opbrengsten uit beleggin gen bij de bankendivisie. De beleggingen brachten in het eerste kwartaal 152 miljoen eu ro in het laatje, voornamelijk door de verkoop van aandelen in Nederland en België. Bij de bankentak kwam de nettowinst ruim viervijfde hoger uit op 1,21 miljard euro. Naast de des investeringen droeg ook ING Direct weer bij aan het hogere resultaat. De internetbank jaagt al enige tijd de winst van de bankendivisie op en haalde het afgelopen kwartaal een miljoen nieuwe klanten binnen. Ook konden de banken van ING pronken met zeer lage re serveringen voor dubieuze le ningen. Er kon zelfs 4 miljoen uit de stroppenpot worden ge haald, terwijl er in het eerste kwartaal van 2004 nog 137 mil joen euro opzij moest worden gelegd voor moeilijk inbare le ningen. De verzekeraars van het con cern verdienden in het afgelo pen kwartaal 730 miljoen euro, ruim de helft meer dan vorig jaar. Zowel de schadeverzeke ringen als de levensverzekerin gen leverden meer op. Bestuursvoorzitter Tilmant concludeerde dat de bankver zekeraar het jaar goed is begon nen. „Wij zien de rest van het jaar met vertrouwen tegemoet, hoewel de marktomstandighe den recentelijk iets verslechterd zijn." den haag/anp De beloning van de top van de Waterschaps bank over 2004 blijft ongewij zigd. Ook de salarissen voor 2005 worden volgens het be staande contract uitbetaald, waarbij de bonus afhangt van de prestaties. Dat maakte voor zitter D. van den Brink van de raad van commissarissen van de financiële instelling bekend na afloop van de bijeenkomst in Den Haag. Minister Zalm van financiën uitte eerder deze week kritiek op de hoogte van de belonin gen. Die zijn volgens hem niet in overeenstemming met de co de Tabaksblat voor goed be stuur die de staat toepast op staatsdeelnemingen. De over heid is met 17,2 procent de grootste aandeelhouder van de Waterschapsbank. De interventie van Zalm heeft er wel toe geleid dat over het beloningsbeleid van 2006 nader overleg zal worden gepleegd met de aandeelhouders. Dat zijn naast de Staat waterschap pen, provincies en hoogheem raadschappen. Topman A. Koemans verdiende vorig jaar 470.000 euro, be staande uit een basissalaris van 317.000, een bonus van 54.000 euro en reservering voor zijn pensioen van 99.000 euro. In 2003 bedroeg zijn totale belo ning 536.000 euro. De inko mens van de twee andere be stuurders bedroegen in 2004 in clusief pensioenlasten 364.000 euro en 400.000 euro. Volgens president-commissaris Van den Brink kwam de scher pe kritiek van Zalm als een ver rassing. Hij zei in te schatten dat de commotie over de salarissen van de topmannen van de energiebedrijven Essen en Nuon „bepaald van invloed" is geweest. Mandelson: Geen overijlde actie tegen 'textieltsunami' straatsburg/anp - EurOCOrtl- missaris Mandelson (handel) wil dat China zijn markten meer openstelt voor leveran ciers uit de EU. Vooral op het gebied van dienstverlening. Daarop zal hij ook aandringen in Peking, zo zei Mandelson gisteren in het Europees Parle ment in Straatsburg tijdens een discussie over de sterk toene mende Chinese textieluitvoer naar Europa. Mandelson wil echter niet, zo als diverse europarlementariërs vroegen, overhaaste maatrege len nemen voor meer bescher ming van de Europese markt. Hij blijft daarom bij zijn plan nen voor een uitgebreid onder zoek van de situatie, om daarna beschermende maatregelen te nemen. Deze kunnen op grond van de regels voor de Wereld handelsorganisatie (WTO) tot en met 2008 duren. „We moe ten ons aan de juiste juridische procedures houden, om te voorkomen dat de WTO ons straks weer op de vingers tikt", stelde Mandelson. Vooral Italiaanse europarle- mantariërs klaagden over een 'Chinese tsunami van textiel producten; die Europa over spoelt sinds het opheffen van importbeperkingen. Zij vroegen om stevige beschermingsmaat regelen. Mandelson kondigde vorige maand al aan dat hij de moge lijkheid tot tijdelijke marktbe- scherming wil nemen, maar he kelde ook EU-lidstaten als Frankrijk die vragen om strin gente regels, maar nog geen cij fermateriaal hebben verstrekt over de hoeveelheid Chinees textiel die de eigen markt op komt. Verder wees hij erop dat de uitvoer van Chinees textiel naar Groot-Brittannië juist weer is gedaald. Mandelson volgde wel de sug gestie van SGP-europarlemen- tariër Beider om de beperkin gen voor Europese dienstverle ners in China aan de kaak te stellen. „We moeten China ook als een kans zien, niet als een bedreiging. Voor al die contai ners vol Chinees textiel die naar Europa komen, zouden we ook Europese producten of dien sten moeten terugsturen", stel de de Britse eurocommissaris. De Chinese regerging kondigde gisteren zelf al beperkende ex- portmaatregelen aan. „Ik wil af wachten wat die maatregelen betekenen", zei Mandelson. „Daarna reageren we." Ook blijft de term USG voortbe staan. Alleen krijgen de betrok ken merken namen als usg ca pacity, usg polec en usg energy. „Professionals willen graag een specialistisch bureau. Ze voelen zich anders dan een 'normale' uitzendkracht", legt Mulder uit. De reden dat USG er niet voor heeft gekozen de holdingnaam vast te plakken aan een van de bestaande merknamen als Start of Unique heeft te maken met het imago. „Uitzendwerk wordt te vaak geassocieerd met laag geschoold en kort werk." USG People voorziet dat de markt de komende periode flink aantrekt. „Studies tonen aan dat de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf in 2006 flink gaat groeien", stelt Mulder. „Ook de vraag naar flexibel personeel neemt naar verwachting toe." In het eerste kwartaal boekte USG een omzetstijging van 9 procent tot bijna 309 miljoen euro. De nettowinst kwam uit op 4,6 miljoen euro tegen een verlies van 0,9 miljoen in 2004. 'Onschuldig aan handel met voorkennis' amsterdam/rotterdam - Het nieuwe seizoen voor de cruiseschepen is deze week in alle hevigheid los gebarsten. Bij de Passenger Terminal Amsterdam arriveerden woensdag drie cruiseschepen. Met de komst van de Ocean Majesty, de Braemer en de Nautica (foto boven) werd ruim 500 meter kade in be slag genomen. Meer dan 2000 passagiers brengen de hoofdstad en omgeving een bliksembezoek. In Rotterdam deed het cruiseschip The Star Princess van de Amerikaanse rederij Royal Caribbean (foto on der) voor de eerste maal dit seizoen Rotterdam aan. Foto's ANP/GPD/Evert Elzinga/Cor Vos op handel in Versatel aandelen in 1999. Het telecomconcern ging in juli van dat jaar naar de beurs. Ook Nesbic is betrokken bij het onderzoek, bevestigde een woordvoerder van Fortis don derdag. „De controledienst is bij ons op bezoek geweest en heeft mensen bij ons gespro ken. Wij werken volledig mee aan het onderzoek", aldus de zegsman. Hij benadrukte dat het onderzoek niets te maken heeft met de onderneming Nes bic, maar dat het een zaak is tussen justitie en een aantal in dividuen. De 45-jarige jurist Van Doome was van september 1996 tot de cember 2001 directeur bij Nes bic. Hij zat sinds de oprichting van Versatel in 1995 in de raad van commissarissen. Van Door ne is de enige in de huidige raad van commissarissen die vanaf het begin af betrokken was bij het bedrijf. De rest van de toezichthouders heeft pas jaren na de beursgang in 1999 zitting in de raad van commis sarissen genomen. In de raad van bestuur heeft alleen Mare van der Heijden de beursgang nog meegemaakt. Volgens justitie was er mogelijk ook sprake van oplichting. Een woordvoerder van Versatel wei gerde commentaar te geven. „Wij werken mee aan het on derzoek. Verder kunnen we er niets over zeggen". Enkele maanden na de beursintroduc tie in 1999 explodeerde de koers. In maart 2000 bereikte de koers zijn hoogtepunt van ruim 80 euro. het aandeel noteert nu 2 euro. amsterdam/gpd - Minister Ger- rit Zalm (financiën) en presi dent Nout Wellink van De Ne- derlandsche Bank (DNB) be treuren de discussie die is ont staan over de te lageomwisse- lingskoers van de gulden bij de introductie van de euro. Zalm vindt de ophef over de onder waardering van de gulden on gelukkig, zo vlak voordat over de Europese Grondwet moet worden gestemd. Hij reageerde bij RTL4 ander maal op een interview van DNB-directeur Henk Brouwer met deze krant, die de verkeer de instapkoers van de gulden voor het eerst hardop erkende. Zalm: „Mensen voelen zich be stolen, terwijl dat niet zo is." De bewindsman voerde nog eens aan dat de komst van de euro niemand iets heeft gekost, om dat niet alleen de salarissen, maar ook de prijzen zijn gezakt. „Als je alles door hetzelfde getal deelt, eigendommen, schulden, prijzen en lonen, blijven de ver houdingen gelijk." En: „Mun ten worden wel vaker een tijdje onder- of overgewaardeerd. In Turkije waardeerden zij de munt met drie nullen af." Economen zeggen met verbijs tering naar Zalm te hebben ge luisterd. Een deskundige: „Stel dat we de gulden met drie nul len hadden afgewaardeerd ten opzichte van de mark, dan had Zalm nu 10 euro per maand sa laris ontvangen, in plaats van 10.000. In Nederland had dat niet uitgemaakt, omdat een biertje dan 1,8 eurocent zou kosten. Maar hoe zou Zalm met een maandsalaris van 10 euro in Parijs in een hotel moeten overnachten? Een Italiaan zou met 1000 euro Zalms huis kun nen kopen. Een jaartje au pair werken in Spanje zou de Ne derlander in eigen land miljo nair maken." Brouwer legde in deze krant uit dat de economie zelf voor een correctie had gezorgd. „Er kwam een aanpassing in prijs. Er was sprake van een hogere inflatie, terwijl die al hoog was." Minister Zalm graait in de eerste euro's en DNB-president Wellink kijkt toe. Foto: GPD/Phil Nijhuis zaandam/anp - Een lagere dollarkoers heeft de omzet van Ahold in de eerste drie maanden met 1 procent doen dalen tot 13 miljard euro. Zonder wisselkoerseffecten zou de omzet met 2,6 procent zijn gestegen, zo meldde het supermarktconcern gisteren. Ahold haalt ongeveer 70 procent van zijn omzet uit de VS, met dochter ondernemingen als Stop Shop, Giant en US Foodservice. De laatste onderneming, die in 2003 in een boekhoudschandaal ver zeild raakte, is alleen al goed voor een kwartaalomzet van 5,6 mil jard dollar. In Nederland boekte Albert Heijn een omzetgroei van 4,9 procent tot 1,8 miljard euro. Albert Heijn begon najaar 2003 met een prijzenslag in de supermarktsector. Dat leidde leid tot een hoger aantal klantenbezoeken, waardoor de inkomsten stegen. Dochter Schuitema (Cl000) verkocht wel meer producten maar zag de inkomsten stagneren op ongeveer 900 miljoen euro. den haag/gpd-anp - De Nederlandse econo mie is het jaar slecht begonnen. Voor het eerst sinds 2003 was er in het eerste kwar taal weer sprake van krimp. Het bruto bin nenlands product lag in de eerste drie maan den 0,3 procent lager dan een jaar eerder. Dit blijkt uit gisteren gepresenteerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Belangrijke oorzaak is de ongunstige ont wikkeling van de export. De groei van de uitvoer is in het eerste kwartaal met meer dan de helft afgenomen. De export van in Nederland geproduceerde goederen en diensten nam niet meer toe. De (geringere) groei van de export in het eerste kwartaal is geheel toe te schrijven aan de wederuitvoer van elders geprodu ceerde goederen. Die worden via Neder land gedistribueerd, nadat ze hier zijn be werkt. De invoer groeide met 4,3 procent. Ook hier kwam de groei vrijwel geheel voor rekening van de wederuitvoer: Nederland, distributieland. Verder hebben huishoudens in de eerste drie maanden van dit jaar minder gekocht en zijn de investeringen teruggelopen. Het eerste kwartaal van 2005 telde één werkdag minder dan het eerste kwartaal van 2004 en dat feit was mogelijk van invloed op het groeicijfer, stelt het CBS. De werkgelegenheid liep in het eerste kwartaal met 78.000 banen terug. Deze da ling van 11 procent is wel kleiner dan de teruggang in de voorgaande vier kwartalen. De daling van de werkgelegenheid is al twee jaar gaande. De huishoudens gaven minder uit en bedrijven waren terughou dend met investeringen. De overheid gaf wel meer uit aan zorg en welzijn. Een woordvoerster van minister Zalm (fi nanciën) noemt in een reactie de CBS-cij- fers niet verrasend. „Het Centraal Planbu reau had al een vertraging van de groei voorspeld. Op langere termijn blijven de verwachtingen positief. De economie van buurland Duitsland heeft zich in de eerste drie maanden van dit jaar juist flink hersteld, blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers van het Duitse bureau voor de statistiek. Ten opzichte van de laatste drie maanden van 2004 - toen de Duitse economie nog licht kromp - was er in het eerste kwartaal van 2005 weer sprake van economische groei: met 1 procent. Dat is 0,5 procent beter dan algemeen werd ver wacht. De economie in de twaalf eurolanden groeide het eerste kwartaal met 0,5 pro cent, is de eerste schatting van bureau Eu- rostat. Op jaarbasis bedraagt de groei 1,4 procent, in de Europese Unie als geheel 1,7 procent. De kwartaalgroei viel iets hoger uit dan de teleurstellende 0,2 procent van de laatste drie maanden van vorig jaar. Euro- stat raamt voor Nederland een krimp van 0,1 procent op kwartaalbasis. Accijnsverhoging remt drinkgedrag Schiedam/ANP - De afeet van gedistillerde drank is vorig jaar gedaald. Deze daling schrijft de Commissie Gedis tilleerd toe aan de accijns verhoging op sterke drank die de regering in 2003 door voerde. De afeet en de ac cijnsopbrengst daalden, waardoor volgens de com missie zowel bedrijven als fiscus een verlies leden. De afzet ging met 8 procent terug naar 69 miljoen liter, exclusief voorgemixte drank jes. Omgerekend naar pure alcohol bedraagt de daling zelfs bijna 9 procent. De ac cijnsopbrengst voor de staat daalde iets minder sterk van 419 miljoen euro naar 397 euro miljoen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9