'Dutchbat wist van executies' BUITENLAND Iran lapt afspraken over kernenergie aan zijn laars Turkije moet Öcalan opnieuw berechten Supergeheugen met nieuwe ampakine-pil Soldaten maakten al voor val Srebrenica foto's van doodgeschoten moslims Woede over ontwijding koran Strijd rond afgesneden wijsvinger Parlement Georgië eist sluiting Russische bases Garanties tegen martelen zijn ongeloofwaardig Bommenman bij Blair nrijk stopt ensmokkel De Oostenrijkse politie bende mensensmok- jgerold die illegaal -Europeanen naar het ebben gebracht. Er estaties verricht. De >n uit Roemenië, Mol- Jekraïne verlangden van hun klanten, et Oostenrijkse pers- 'A gisteren. Om aan men, vormden de ille- bendes die inbraken Anderen moesten il- ken. Soms werden vervoerd in voertui- erborgen ruimtes die dan twintig centime- noordenaar rdeald rechtbank in Letland seriemoordenaar ver- ot levenslange gevan- De 28-jarige man nsen om het leven ibracht. Hij is ook jevonden aan acht tot moord en meer lingen. De dakloze •trovs deed zich voor ambte van het ener- en kwam zo de wo men van bejaarde [ij wurgde hen met oek, waarna hij hun igroofde. >h einde oestand idonesië is van plan stand in de opstan- icie Atjeh op te hef- id gaat echter wel nilitaire operaties om te vrijwaren van se- he rebellen, zei mi- veiligheid Adisucipto steren. De maatregel ens Widodo de recon- n het gebied, dat etroffen door de an eind vorig jaar, be- Van de bijna ichtoffers die de f i Indonesië eiste, vie- ;te doden in Atjeh. vrijdag 13 mei 2005 'gh li1* ?rek t, inge den haag/gpd - De Nederlandse VN-militairen in Srebrenica, Dutchbat III, waren op 12 juli 1995 - toen de Serviërs enclave Srebrenica aanvielen - op de hoogte van misdaden door de Serviërs. Niet alleen waren ne gen of tien lijken gezien, daar waren ook foto's van gemaakt. Die opnamen, gemaakt door meerdere militairen, zijn nog steeds beschikbaar. Dat heeft adjudant B.J. Ooster veen, destijds personeelsfunc tionaris bij Dutchbat, voor de Haagse rechtbank verklaard. De oud-militair gaf te kennen dat hij op aanwijzing van een Bos- nisch jongetje met andere mili tairen buiten het Nederlandse kamp negen of tien lijken had gevonden. Die heeft hijzelf ge fotografeerd. „Ook anderen hebben foto's gemaakt", aldus Oosterveen. Direct na terugkeer heeft hij de vondst gemeld aan comman dant Karremans en gezegd dat hij foto's had gemaakt van de lijken. „Karremans nam mijn mededelingen voor kennisge ving aan", aldus Oosterveen. Om paniek en onrust te voorko men is wel besloten de zaak ge heim te houden. In de zaak-Srebrenica is eerder commotie ontstaan over beeld materiaal gemaakt door luite nant Rutten in Potocari. Ook hij fotografeerde lijken. In Neder land gingen deze opnamen tij dens het ontwikkelen onder verantwoordelijkheid van de militaire inlichtigendienst (MID) verloren. Oosterveen getuigde dat ieder een in het kamp op 12 en 13 juli - ten tijde van de ultieme aan val van de Serviërs - 's avonds en 's nachts schoten hoorde die niet direct wezen op gevechten. „Er gebeurden vreemde dingen maar of het om executies ging weet ik niet." Volgens hem had Dutchbat geen idee wat er met de moslimmannen gebeurde. „Wij zijn opgevoed met het normale oorlogsrecht. Daar was het echter een andere oorlog. Als we beter waren voorgelicht hadden we dat kunnen weten. We waren naïef." Tot op het laatste moment gin gen de Nederlandse militairen er vanuit dat de moslimman nen met bussen naar veilig ge bied zou worden gebracht. Op 13 juli bleek echter dat iedereen het Nederlands kamp moest verlaten, inclusief de circa vijf duizend moslimvluchtelingen. De Bosnisch Servische generaal Mladic garandeerde alleen een aparte aftocht voor de Neder landse militairen, VN-personeel (tolken en de kapper) en ge wonden. Alle moslims vertrok ken op 13 juli en zijn vrijwel di rect afgeslacht. De Nederlandse militairen bleven nog tot 21 juli. Nabestaanden van de slachtof fers van Srebrenica hebben om de getuigenverhoren verzocht, die moeten leiden tot een scha declaim aan de Nederlandse overheid. Die zou medeverant woordelijk zijn voor de moord op zeker 7500 moslims door het Bosnisch-Servische leger. 0: motie keuring rg - Voorzitter Barro- Europese Commissie, ks bestuur van de :h eind deze maand Dpees Parlement •rantwoorden over belangenvermen- 5 het gevolg van een het europarlement. Drdt verweten dat hij toen hij al was :n als nieuwe Com mitter, een vakantie ten op het privé- f-gevermogende Griek je ei itsis. Een scheeps- rSr( atsis' eigendom is, maand later staats- vaarde van 10,3 mil- De vorige Europese e, die toen nog in s, keurde die staats- protest iindwet de Franse Senaat teren een man van de ibune de zaal in, trok uit en toonde de ariërs zijn blote ach- irop met zwarte let- Dord 'non' (nee) was n. De naakte man, Kimmel uit Parijs, len brief aan de sena- er waarin hij klaagt ie campagne voor de grondwet. larlement U-grondwet )e Duitse Bondsdag amer) heeft gisteren verweldigende meer- i Europese grondwet >or de steun was een meerderheid nodig, temden 569 afgevaar- or, 23 tegen en ont- ch twee van stem- ïondsraad (Eerste oet op 27 mei nog in- voor de ratificatie, het zeker dat de be- veederde meerder- ■elijk zal worden ge- stemming is enkele rdat Frankrijk en Ne- ch via een referen- de grondwet uitspre- 1 bloedbad dad )oor een aanslag met >m bij een markt in door sjiieten be- trict van Bagdad zijn ker vijftien mensen in, allemaal burgers, ikenhuisfunctiona- ten 84 anderen ge- afgelopen dagen heb- ■n hun strijd tegen de 1 de Amerikanen op- 'j aanslagen in onder t kwamen tientallen n het leven. Ameri- itairen vechten in bij de grens met Sy- pstandelingen. Daar- neer dan honderd ^gekomen. kabul - Een Afghaanse politieman schuilt voor een regen van stenen tijdens geweldda- kamp Guantanamo-Bay op Cuba Amerikaanse bewakers van islamitische gevangenen "dige rellen tegen Amerika. Opnieuw vielen er doden, voor de derde dag op een rij. Aan- de koran hebben ontwijd door het heilige islamitische boek op de wc's te leggen, leiding voor de rellen is een bericht in een Amerikaans weekblad dat in het gevangen- Foto: Reuters wenen/anp-afp-rtr - Iran heeft besloten een deel van zijn nu cleaire programma te hervat ten. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris gisteren bekendge maakt. De nucleaire activiteiten waren opgeschort na een over eenkomst met de Europese Unie. De Europese Unie heeft Iran intussen gewaarschuwd voor „consequenties" als Iran zijn plannen doorzet. De hervatting van de nucleaire activiteiten zou vrijwel zeker het einde betekenen van de on derhandelingen tussen Iran en de EU. De EU vreest net als de Verenigde Staten dat Iran in het geheim werkt aan een atoom bom. Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië proberen Te heran via overleg zover te krij gen dat die een deel van zijn nucleaire programma schrapt. Iran heeft intussen een brief ontvangen van Parijs, Londen en Berlijn. Daarin wordt vol gens een Europese diplomaat gewaarschuwd voor de „conse quenties als Iran zijn opwer- kingsactiviteiten herstart". „We hopen dat Iran zijn besluit zal heroverwegen", voegde hij er aan toe. In de brief wordt voor gesteld het overleg spoedig te hervatten. De Europese landen overwegen om volgende week het interna tionaal atoomenergieagent schap IAEA in een spoedbijeen- komst bijeen te roepen. „Er is momenteel een heleboel pessi misme", aldus een diplomaat. De ingewijden gaan er echter vanuit dat Iran nucleair materi aal nog niet gaat opwerken. Dat proces is essentieel voor het verkrijgen van een kernwapen. washington/anp - Een man die een afgesneden wijsvinger in zijn chocoladetoetje vond, heeft te lang geweigerd de vinger terug te geven. Het lichaamsdeel kan niet meer worden bevestigd aan de 23-jarige werknemer die de vinger kwijtraakte bij de productie van de lekkernij. De man wilde de vingertop niet afgeven, omdat hij met het lichaamsdeel als bewijs een forse schadeclaim wilde indie nen. Hij toonde de vinger enkele keren op televisie. Na een paar dagen kreeg hij spijt en bood hij alsnog de vinger aan, maar het was te laat: hij bewaarde het lichaamsdeel in zijn vriezer, waardoor cellen afstierven. tblisi/gpd - De regering in Ge orgië moet de Russische mili taire bases in Akhalkalaki en Batumi met ingang van komen de week voor gesloten verkla ren. Deze eis heeft het parle ment in Tblisi geformuleerd. Op de bases liggen 3000 solda ten. „De gespekken met de Russen over sluiting hebben lang ge noeg geduurd", aldus parle mentsvoorzitter Nino Burja- nadze. Het parlement nam op 9 maart al een voorstel aan om de regering te vragen de bases op 15 maart te sluiten. Burjanadze: „Als er niet snel iets verandert zal dat voorstel uitgevoerd wor den." Volgens Burjanadze wordt er wel met de Russen ge sproken maar worden er geen praktische stappen gezet op weg naar sluiting van de bases. De Russen hebben eerder aan gegeven de bases wel te willen verlaten maar daar nog vier jaar voor nodig te hebben. Georgië duurt dat veel te lang. De Georgische minister van fi nanciën Valery Sjetsjelasjvili heeft al laten weten dat de Rus sen binnenkort een gepeperde rekening kunnen verwachten voor de militaire complexen in Georgië. „Wij berekenen nu de Russische schuld", verklaarde de bewindsman. Naar verluidt gaat het om tientallen miljoe nen euro's. Behalve de grond prijs zou er ook nog een reke ning voor milieuschade van en kele honderden miljoenen eu ro's op tafel kunnen komen. door onze correspondent Bob Kroon genève - Vermeende terroristen of andere zware criminelen worden door Amerika en Euro pese landen steeds vaker uitge leverd, op voorwaarde dat ze niet worden gemarteld. Maar dergelijke diplomatieke belof ten van regeringen die de men senrechten met de voeten tre den zijn ongeloofwaardig en bovendien niet te controleren. En daarmee schendt het uitle verende land zelf ook de inter nationale conventies tegen martelen of mishandeling. Dat stellen 's werelds voor naamste humanitaire organisa ties, zoals Amnesty Internatio nal, Human Rights Watch, de Wereld Organisatie tegen Folte ren en de Internationale Com missie van Juristen in een ge meenschappelijk betoog, dat gisteren is gepubliceerd. Het feit dat een 'fatsoenlijke' re gering op garanties aandringt is op zichzelf al een erkenning, dat in het land van bestemming wel degelijk wordt gefolterd, staat in de verklaring te lezen. Met name het Amerikaanse de partement van defensie stuurt steevast vermeende terroristen naar landen als Egypte of Pakis tan, omdat daar snellere beken tenissen worden afgedwongen. Europese regeringen zijn min der betrokken bij doorsturen van terroristen naar twijfelach tige derde landen. Maar uitleve ring van verdachte criminelen naar bestemmingen als Turkije, waarbij wordt blindgevaren op een diplomatieke belofte van goed gedrag, komen wel dege lijk voor. „Het gaat om uiterst verontrus tende procedures. Er zijn harde bewijzen dat vermeende terro risten wel degelijk zijn gefol terd, alle toezeggingen ten spijt. Ten tweede kan een uitgelever de zich wettelijk niet beroepen op een diplomatieke toezeg ging. Regeringen ontkennen al tijd dat ze martelmethoden hanteren en mishandelingen vinden ook niet plaats als de consul op inspectie komt." londen/anp - Wetenschappers zien een grote toekomst wegge legd voor een nieuw medicijn dat het geheugen en het men taal prestatievermogen sterk verbetert. Uit verscheidene On derzoeken aan universiteiten in Groot-Brittannië en de Verenig de Staten blijkt de stof ampaki- ne een uitzonderlijk gunstig ef fect te hebben op het brein, meldde het wetenschappelijk blad New Scientist gisteren. Ampakine verhoogt het effect van glutaminezuur, een belang rijke neurotransmitter die het leerproces en het geheugen on dersteunt. De stof is onder meer getest aan de universiteit van het Britse Surrey op zestien personen. Zij kregen verschei dene doses ampakine toege diend, terwijl enkele anderen een placebo slikten. De groep die de 'echte' pil kreeg, pres teerde na een slapeloze nacht aanzienlijk beter op onder meer geheugen-, alertheids- en reac tiesnelheidstests dan de men sen die de stof niet hadden bin nengekregen. Ook bleven de proefpersonen die ampakine hadden geslikt, met gemak wakker en bleken zij beter in het oplossen van pro blemen. Vooralsnog lijken er geen nega tieve effecten op te treden, zo als trillerigheid die optreedt als iemand veel andere stimulan- ten als coffëine of amfetamine inneemt. Wetenschappers denken dat ampakine niet alleen gebruikt zou kunnen worden bij de be handeling van jetlag en ADHD, maar ook bij het voorkomen en stoppen van Alzheimer. Proces 'staatsvijand nummer 1' is volgens Europees Hof oneerlijk verlopen londen - Geen alledaags beeld, een militair van de explosieven op ruimingsdienst voor de ambtswoning van de Britse premier Blair, aan Downingstreet 10 in Londen. Het was dan ook geen alledaagse gebeurtenis. De bommenexperts werden door de Britse premier ont vangen om hen te eren voor het moedige werk dat hun regiment de afgelopen 35 jaar in het door geweld verscheurde Nood-lerland heb ben verricht. Foto: EPA door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - Het Europees Hof voor de Mensenrechten vindt dat Turkije de Koerdische leider Abdullah Öcalan op nieuw moet berechten. Het Hof in Straatsburg oordeelde gisteren dat het proces tegen de voorman van de separa tistische PKK niet eerlijk is verlopen. Turken reageerden ontzet op de uit spraak. Veel mensen vrezen dat hier door interne politieke problemen kun nen ontstaan en voor een extra opleving van nationalistische gevoelens zorgt. Bovendien frustreert het mensen dat de Europese Unie deze zaak mogelijk zal gebruiken bij de beoordeling van Turkije voor toetredingsonderhandelingen, öcalan, zit sinds 1999 op de Imrali ei landen gevangen wegens hoogverraad en het leiden van een gewapende strijd tegen de Turkse staat. Daarbij zijn vol gens de Turkse overheid tenminste 30.000 doden gevallen. De PKK-leider werd in 1999 door Turkse geheim agen ten opgepakt in Kenya en in Turkije ter dood veroordeeld. Na de afschaffing van de doodstraf in 2002, onder dwang van de Europese Unie, werd zijn doodvonnis omgezet in levenslang. Turkije poogde zo de EU tegemoet te komen, waar het zo graag lid van wil worden. Met de uitspraak van het Europees Hof verliest de Turkse staat zijn beroepszaak tegen een eerdere gelijkluidende uit spraak uit 2003. Ook toen concludeerde het Hof dat de Koerdische leider niet op onafhankelijk wijze was berecht. Zo diende de zaak voor enkele militaire rechters en waren zijn advocaten niet vrij in het oproepen van getuigen. Weinigen gaan ervan uit dat öcalan na een nieuwe berechting op vrije voeten wordt gesteld of strafvermindering krijgt. Toch reageerden de financiële markten in het land vanmorgen heftig op de uitspraak van het hof. Die uit spraak had niet op een slechter moment kunnen komen, oordelen politieke des kundigen in Turkije, die evenals buiten landse diplomaten vrezen voor een nieuwe uitbarsting van nationalistische sentimenten. Heftige protesten zouden de Turkse toetredingsgesprekken met de EU in oktober kunnen verstoren. Het aantal voorstanders van toetreding van hun land tot de EU is danig geslonken in Turkije, mede doordat men vindt dat de EU te veel eisen stelt. Vooral onder de ultra-nationalisten bestaan grote frus traties over gevoelige zaken, zoals de er kenning van het Griekse deel van Cyprus en de Armeense genocide, waarover tus sen Turkije en de EU onenigheid be staat. De afgelopen weken was Turkije al het toneel van onlusten, nadat een groep Koerdische jongeren de Turkse vlag in brand poogde te steken. Anderzijds voe len de Turken zich beledigd door Brus sel, dat steeds naar excuses zou zoeken om het arme en islamitische Turkije af te schepen. De uitspraak over öcalan wordt gezien als een manier om een Turks lidmaatschap te dwarsbomen. De EU zou een nieuw proces als aanvullend criterium naar voren kunnen schuiven. De uitspraak van het Europees Hof is overigens niet bindend en moet eerst worden bevestigd door de Europese Raad. Hoewel Turkije ook dan nog kan weigeren het besluit uit te voeren, ho pen Turkse politici dat die beslissing nog jaren op zich laat wachten. Want de regering van premier Erdogan ziet zich voor een dilemma geplaatst. De druk van vooral de nationalisten in eigen land Abdullah Öcalan. Foto: EPA neemt toe om niet teveel toe te geven aan Brussel. Ook de enige oppositiepar tij in het parlement is faliekant tegen een nieuw proces. En zonder instem ming van die partij kan de regering het advies van de Europese Raad niet opvol gen. Maar wil Turkije kans maken op het EU-lidmaatschap dan kan het de Euro pese Raad niet zomaar negeren. De Turkse minister van buitenlandse Zaken Gül probeerde de zorgen bij de burgers enigszins weg te nemen door te benadrukken dat het vonnis tegen öca lan nooit zal veranderen, ook 'al wordt hij honderd keer berecht'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7