Foto's van relschoppers op internet BINNENLAND 1 m I Zorgeloos weg met laatste Onur-vlucht Hectische uren in Hoek van Holland I Politie aast op 'voetbalgekken' Tientallen caravans in rook op Nacht slapen doet wonderen Bovenregionale recherche zet in op 'plukken' Boeren vast na zwendel met hormonen Blauwe Stad loopt onder bij ongeval jihuisterrein Een 41-jarige in- iran Heiloo is gisteren en nadat zij op het h het Medisch Cen- iaar was aangereden. man uit Den Hel- |n zijn auto voor de Hij moest zich uit een kaartje te trek- n »j schoot zijn voet Je i op het gaspedaal, et automatische ver- Jioot door de slag- °P' olie vaart het zieken- op. De vrouw, een ster van de afdeling werd daarbij ge- vrijdag 13 mei 2005 wachttijden ^handeling slachtoffers van landeling moeten veel te lang wachten Aq«des- en Meldpunt handeling (AMK) inderzoekt. Volgens et een AMK binnen erdagen na een mel- °Qre nderzoek op gang 1 moet dat onderzoek dagen zijn afgerond, jaar begonnen de iiddeld pas na 35 da- it onderzoek en was dagen afgerond. zak ille ferij vervolgd ngeval et openbaar ministe- vleesverwerker igeman uit Wijhe. "wijt de onderne- eding van de Ar- indighedenwet, om- vestiging van het be enter een werkne- vleesmengmachine m en overleed. Het luk gebeurde 2 no- it slachtoffer, een 19- uit Deventer, over- atse aan zijn ver- Op het moment |eval werden de vei- rschriften niet in len. oon wapen ^agressie Iar S in et kan niet arlement Iet bezoek van prin- 110 et en Pieter van Vol- Z0!ian het Canadese La- ten Ottawa is gisteren ee De Canadese min- gering van premier i (liberalen) kan elk 1 in val worden ge- oppositie probeert reden te dwingen lementaire activi- /cotten. Het Lager- daarom gisteren Paul Martin is in de sinds uitkwam dat leergeld heeft ge- de provincie Qué- :n te winnen. 1 Antillen gewilligd |Het kabinet besluit Ich om Antilliaanse Ie overlast veroorza- llds terug te sturen, inse premier Ys wil- 1 de beslissing. Pre kende heeft van hem brief of telefoontje zegt zijn woord- |ls het verzoek tot ras gekomen, waren lp ingegaan". Het ■voortaan de toe- kansarme en crimi- inen beperken. Het llianen onder de 24 rotte rdam/anp - De Rotter damse politie zet op internet fo to's van personen die vorige maand betrokken waren bij de rellen rond de wedstrijd Feyen- oord-Ajax. Dat meldde korpschef A. Meijboom gisteren. „Dat we dit op internet plaat sen, is nieuw. Ik verwacht geen problemen met justitie, anders zouden we hier niet aan begin nen." Meijboom hoopt dat de „voetbalgekken", zoals hij ze typeert, zichzelf melden om te voorkomen dat hun foto op in ternet komt. Politiemensen hebben door vijftig uur beeldmateriaal te ontleden inmiddels 250 elektro nische dossiers samengesteld wegens openlijke geweldple ging. 250 dossiers van meelo pers zijn nog in de maak, aldus Meijboom. Het gaat daarbij bij voorbeeld om mensen die aan wijzingen gaven. Probleem voor de politie is dat de identiteit van veel relschop pers niet bekend is. In eerste in stantie wordt binnen het korps Rotterdam-Rijnmond gekeken of agenten iemand herkennen, daarna gaan de foto's naar an dere politiekorpsen in Neder land, aangezien Feyenoord- fans uit het gehele land komen. Verder is het de bedoeling op 23 mei in de uitzending van het televisieprogramma Opsporing Verzocht een aantal foto's van relschoppers te tonen. Eind mei zouden alle foto's dan op inter net zijn te zien. Een stellige Meijboom: „We gaan deze groep helemaal achterover trek ken." De korpschef is niet bang dat foto's van toevallige passanten worden gepubliceerd of dat rel schoppers de dans ontspringen door vol te houden dat zij dat niet zijn op de beelden. „De techniek is nu beter dan in 1999 bij de rellen op de Coolsingel. De videoteams hebben doelbe wust opnames gemaakt van wat er gebeurde. Op de Coolsingel was destijds wel cameratoe zicht, maar daarmee werden mensen niet gevolgd. Dat is nu dus wel gebeurd." Verschil met de rellen van 1999 rond de huldiging van Feyen- oord is volgens Meijboom dat dit „zo buitenproportioneel was". De twee treinen met Ajax-supporters werden ver nield, maar er is nog niemand voor aangehouden. „Ik heb te gen Margo Vliegenthart gezegd dat een stuk van de oplossing ligt in het geven van collectieve verantwoordelijkheid. Ben je erbij als zoiets gebeurt, dan heb je pech en zou je wat mij betreft een stadionverbod moeten krij gen. Tenzij je kunt vertellen wie er een zootje van heeft ge maakt." Vliegenthart en haar auditteam voetbalvandalisme zijn bezig met onderzoeken naar de rellen. Rond de wedstrijd Feyenoord- Ajax van 17 april werden al 43 mensen aangehouden. In de weken daarna volgden er nog enkele aanhoudingen. Een man meldde zichzelf wegens een vuurwerkincident waarbij een Rotterdammer zwaar gewond raakte. Of de agressie was gericht op de politie of op de Ajax-supporters die door de politie werden be schermd, is voor Meijboom de vraag. „Die voetbalgekken heb ben er van alles aan gedaan om bij de Ajax-aanhang te komen. Politiemensen hadden echter het gevoel dat het sterk op hen was gericht." heerhugowaard - Een grote brand heeft gisteren op een industrieterrein in Heerhu- gowaard een loods vol caravans verwoest. De brand zorgde voor een enorme rookont wikkeling, waardoor de inwoners van Langedijk werd geadviseerd ramen en deuren gesloten te houden. De brand ontstond 's morgens in een loods op de zogeheten Cara vanboulevard. Vermoed wordt dat de brand is begonnen in een van de tientallen cara vans die in de loods stonden. Binnen zeer korte tijd greep het vuur om zich heen. Tus sen de zestig en zeventig caravans gingen in rook op. De massaal uitgerukte brand weer wist overslaan van het vuur te voorkomen. Bij de brand raakte niemand gewond. In december 2003 woedde op hetzelfde industrieterrein ook al een grote brand bij een caravanbedrijf. Foto: GPD/Joop Boek vervuilde [ersoepeld taatssecretaris Van lieu wil de regels Ide lucht opnieuw Sinds vorig jaar worden tal van eten door de be ter naar de prullen- en vanwege de l'Jfopese normen. Een jing van de be- om de regels 'op te tmii mdde in februari bij 1 State. In een brief - fot tede Kamer stelt de dde taris voor dat bouw- ers) ie de luchtvervuiling bij. verergeren, mogen den Is ze de verontreini- groter gebied juist De Nederlandse n en enkele grote ironder Den Haag, en nemen met mi- combinatie met be- mera's. Ze doen dit van de stad Gro- al enige tijd twee |n voorzien van mi- e agressief ge- nnnen herkennen ns automatisch de schuwen. Privacy- rs zetten vraagtekens assen van de tech- ronings bedrijf heeft ontwikkeld die uit jeschreeuw kan filte- öard gaat met agres- Dat is herkenbaar ogte en volume. amsterdam/anp-gpd - Na een nachtje slapen kunnen kinde ren zich beter woorden herin neren die ze eerder hebben ge leerd, dan na een dag hard wer ken en spelen. Dat is de conclu sie na twee dagen oefeningen maken en één nacht slapen en ■meten tijdens het Grote Slaap- experiment. De proef werd ge organiseerd door onderzoekers van het Nederlandse Instituut voor Hersenonderzoek en uit gevoerd door kinderen van de Eerste Montessorischool uit Hoofddorp. De organisatoren hadden basisscholen gevraagd den haag/gpd - Bovenregionale rechercheteams hebben vorig jaar 670 verdachten aangehou den die verantwoordelijk waren voor duizenden strafbare feiten. De zes teams proberen de cri minele bendes vooral in hun portemonnee te pakken. In 2004 hebben ze voor ruim hon derd miljoen euro voorstellen aan het openbaar ministerie ge daan om criminelen te 'pluk ken'. Dat blijkt uit het jaarver slag van de Bovenregionale Re cherche (BR). Deze politie-een- heid bestaat sinds 2003. De zes teams zitten verspreid over het land en richten zich vooral op vormen van criminaliteit die zich in meerdere regio's tegelijk voordoen, maar door capaci teitsgebrek vaak niet werden opgespoord en vervolgd. Feno menen zoals georganiseerde diefstal van vrachtwagenladin gen en bedrijfsinbraken kregen nergens prioriteit. Voorbeelden van onderzoeken van afgelopen jaar zijn ramkra ken, pinpasfraude en georgani seerde winkeldiefstallen. Naast opsporing houdt de BR zich be zig met preventie. Na ieder groot onderzoek schrijven de rechercheurs een advies over het voorkomen van deze vor men van misdaad. „Werken derwijs komen we er steeds meer achter dat er vormen van bovenregionale criminaliteit zijn die buiten beeld dreigen te blijven," zegt René Craemer, voorzitter van het orgaan dat over de projectvoorstellen van de rechercheteams beslist. „Ze ker de bendes uit het buiten land verspreiden zich heel be wust over de Nederlandse poli tieregio's om niet op te vallen." een onderzoeksvoorstel in te le veren aan de hand van het on derwerp 'Slapen Leren'. De winnaars konden in NEMO een heus slaapexperiment uitvoe ren om te zien „dat wetenschap leuk en opwindend is". Ruim dertig kinderen voerden woens dag zowel 's ochtends en 's avonds testjes uit. Zo oefenden zij een pianoriedel, legden ze op de computer een racepar- cours af waarbij ze de muis om gekeerd moesten gebruiken en moesten ze woorden aan elkaar koppelen. Gisterochtend wer den de testen herhaald. den haag-anp - Bij huiszoekin- gen in Nederland, België en Spanje zijn acht personen gear resteerd op verdenking van handel in verboden hormonen. In Zeeland en Limburg zijn twee veehouders aangehouden. Hun bedrijven zijn inmiddels gesloten.Hoofdverdachte is een 59-jarige Belg Hij zou het ver boden groeihormoon dexamet- hasonehebben vermengd met uit Spanje geïmporteerd vee voer en hebben verkocht aan boeren in Nederland en België. De Nederlandse verdachten zouden hun dieren met het mengsel hebben vetgemest. Bo vendien zouden ze het hebben doorverkocht. Dexamethasone is schadelijk voor mensen en het tast mogelijk het immuun systeem aan. In België mag het vlees van 2000 tot 3000 runde ren niet worden verkocht. 'Er is nooit sprake geweest van een noodsituatie' beek/gpd - Zorgeloos en zelfs laconiek melden de passagiers voor de twee vluchten van On- ur Air naar Antalya en Dal am an zich gistermorgen aan de in check-balie van Maastricht Aa chen Airport. De turbulentie in de media over de Turkse vlieg maatschappij doet hun ogen schijnlijk niets. Wat ze dan nog niet weten, is dat even later de Inspectie Verkeer en Waterstaat een vliegverbod voor Onur Air in Nederland afkondigt. „Jongen, zorg dat de verdeling van de erfenis eerlijk verloopt." Marianne Daelman uit Bruns- sum bedoelt het als grap als ze afscheid neemt van haar zoon. Maar ze geeft toe toch wei een beetje nerveus te zijn door de ophef. Ze heeft inmiddels veel vliegervaring en nog nooit vliegangst gehad. „Het is niet zo dat ik in paniek ben of dat ik overwogen heb om te boeken, maar al die media-aandacht beïnvloedt me wel." Ze is de enige die zegt nerveus te zijn voor de vlucht. Voor de rest is iedereen in opperbeste vakantiestemming. Zelfs de man die een telefoontje van zijn 'allergrappigste' collega's krijgt met allerlei verzonnen onheils tijdingen laat zich niet uit het veld slaan en doet het met een grap af: „Ik ben al drie maal naar de wc geweest." Het vliegtuig zit lang niet vol en dus hoeft Femke uit Maastricht haar baby niet op schoot te houden, maar mag ze twee stoelen benutten voor een ge ïmproviseerd bedje. De Maas trichtse wijt dat aan veel afzeg gers. Maar dat is niet het geval. Er komen deze ochtend veel meer mensen terug uit Turkije dan er heengaan en dus heeft Onur Air twee toestellen van het type Airbus 300-600 ingezet. Het zijn zogeheten wide-body's (met twee gangpaden), goed voor 300 passagiers. Doorgaans bedraagt het aantal vertrekken- den ongeveer 180 per vlucht, waarvoor dan de op Maastricht vliegende kleinere A321 wordt benut. Nu vertrekt de tweede vlucht met de Airbus 300, die op 3 mei kort na vertrek met een haperende motor op Schip hol terugkeerde. Het toestel is inmiddels voor zien van een nieuwe motor, rechtstreeks overgekomen uit de Airbus-fabriek in Frankrijk en ingebouwd door de techni sche dienst van KLM. Althans, zegt de bemanning. „Ik vloog het toestel ook op 3 mei en kan u verteilen dat er nooit sprake is geweest van een Een luier wordt verschoond aan boord van het Onur Air-toestel. Foto: GPD/Harmen de Jong noodsituatie legt eerste co-pi- loot Faruk Omay in de cockpit uit. „Er was sprake van een stolling in de olieleiding en daardoor hoor je enkele bon ken en komt er een korte steek vlam. Dat veroorzaakte paniek onder de passagiers. Maar de motor is nooit uitgevallen en stond ook niet in brand. We zijn na overleg met de toren voor de zekerheid terugge keerd. Ik vind het niet goed als we zoveel kritiek krijgen voor het nemen van het meest veili ge besluit." Binnen een uur komen een kleine zeshonderd zongebruin de vakantiegangers met Onur Air aan op Maastricht Aachen Airport. Ze zijn de ervaringsdes kundigen bij uitstek. Van de commotie in Nederland waren ze op de hoogte. Onder aan de vliegtuigtrap zijn de reacties lo vend: 'perfecte vlucht', 'kan niet beter' en 'top'. Maar de Inspectie Verkeer en Waterstaat denkt er heel anders over. Er zijn te veel incidenten en onvolkomenheden gemeld, dus moet Onur Air in Neder land een maand aan de grond om aan oplossingen te werken. De twee toestellen die in Beek vertrekken, zijn de laatste met een vergunning. Het is de vraag of de maatschappij, die jaarlijks 400.000 Nederlandse passagiers telt, deze maatregel überhaupt overleeft. De Limburgse passagiers heb ben bij het bekend worden van het nieuws het Nederlandse luchtruim dan al verlaten. In Turkije zullen ze te horen krij gen dat hun aanvankelijk zor geloze vlucht door de lucht vaartautoriteiten als 'onveilig' is gekwalificeerd. Wilhelmina vertrekt 65 jaar later weer naar Engeland Delfzijl - Groningen beet giste ren het spits af in een serie be zoeken die koningin Beatrix aan de provincies en de Antillen gaat brengen in het kader van het 25- jarig ambtsjubileum. De konin gin verrichtte de openingshan deling van het landschapsproject De Blauwe Stad door het eerste water in het toekomstige meer te laten lopen. Rondom het meer komt een groot natuurgebied en er is ruimte voor de bouw van 1500 dure koopwoningen, die voor een deel al zijn verkocht. De Blauwe Stad is qua oppervlakte vergelijkbaar met de stad Utrecht. Met een groepje school kinderen bekeek de vorstin hoe veel kracht er achter het instro mende water zat. De koningin kreeg in Winschoten van voor- en tegenstanders van de Blauwe Stad samen een kunstwerk aan geboden: een schilderij van een koe en een vis, dat water op het grasland symboliseert. Foto: GPD/Anne Marie Kamp hoek van holland/anp - 13 mei 1940. In de officierska mer van het pantserfort in Hoek van Holland vindt de laat ste ministerraad plaats op Ne derlandse bodem. De Duitsers zijn enkele dagen eerder het land binnengevallen. Onderwijl vaart koningin Wilhelmina sa men met een handjevol ver trouwelingen op een Britse tor- pedobootjager naar Engeland. Dat zint de koningin eigenlijk niet. Zij wilde naar Breskens op Zeeuws-Vlaanderen. „Om daar vechtend van boerderij haar boerderij te trekken zegt Dirk Ruis, bestuurslid van het fort. Zeeland blijkt lastig, want dan moet ze mijnenvelden passe ren. Eenmaal toch op weg - ge zwicht onder de druk van het staatshoofd - gaat het gerucht dat Breskens zal worden ge bombardeerd. Het oorlogsschip wijkt daarom alsnog uit naar Engeland. „Wilhelmina gaat tandenknarsend akkoord." Ruis, vrijwilliger van de stich ting Fort aan den Hoek van Holland, is goed op de hoogte. 65 Jaar na dato heeft hij een boekje geschreven over het ver trek van de koningin en haar ministers van het kabinet De Geer. Hij spreekt niet van een vlucht. „De ministers hebben hun vrouw en kinderen achter gelaten. In de torpedobootjager was genoeg ruimte. Ze hebben thuis alleen wat spullen als een tandenborstel en hun pyjama opgehaald." Terwijl Wilhelmina al op volle zee zit, is het in Hoek van Hol land hectisch. Bommen slaan in naast het fort. Ook de kanonnen in het verdedigingswerk spugen ko gels van 215 kilogram uit, waar door het gebouw moet hebben getrild op de grondvesten. Op gepakte NSB'ers worden bin nengebracht, essentiële beslis singen dienen te worden geno men. De man vertelt enthousiast. In het fort beelden negen poppen de politici uit - bewoners die de mannen het fort hebben zien binnengaan, dachten dat het om 'foute Nederlanders' ging. Het bestuurslid wijst aan wie wie is. De gezichten van de 'na- maak-mannen' staan bedrukt. Twee kabinetsleden ontbreken, zij zitten rond die datum in de oorlog al op het Britse vaste land. Wel aanwezig tijdens het over leg is minister Van Rhijn, des tijds van Landbouw en Visserij. Vandaag zullen zijn nazaten achter het glas van de gerecon strueerde officierskamer naar 'hem' kijken. „We hebben de kleinzoon van minister Bolke- stein, Frits Bolkestein, ook uit genodigd, maar hij kan helaas niet komen." Hij legt uit dat het moeilijk is nabestaanden te vin den. „De kinderen van de mi nisters zijn vaak al overleden." Vandaag en morgen herdenkt de stichting het vertrek van de regering vanaf de Harwichkade. Op die plek onthult staatssecre taris Van der Knaap van defen sie vanmiddag een plaquette ter ere van het historische mo ment. Vanaf het fort, dat in 1889 in ge bruik is genomen, spelen vrij willigers de tocht meermalen na. Met behulp van vrachtwa gens, personenauto's, oude kle ding en uniformen, kruipen zij in de huid van de koningin en het kabinet. Op 12 mei 1940 zijn de omstan digheden in Den Haag voor de ze mensen te bedreigend ge worden. Daarom moeten zij zo snel mogelijk de stad verlaten. Bij toeval komen de ministers in het fort terecht, de koningin is dan al op zee. Zij heeft het verdedigingswerk nooit be zocht. De politici rijden - uren nadat Wilhelmina ongeveer de zelfde route heeft afgelegd - ook via het Westland naar 'De Hoek'. Beide stoeten gaan on der begeleiding van een escorte - „met ieder een geweer en twee handgranaten". Groepjes Duitsers zwerven immers door het gebied, op zoek nair hun makkers. Wilhelmina heeft de escorteer- ders een duidelijke opdracht meegegeven: Niet schieten op onschuldige mensen. Die paar burgers die zij onder weg tegenkomen, moeten stil met hun handen in de lucht blijven staan. Van deze tocht zijn volgens Ruis, tot zijn grote teleurstel ling, geen foto's gemaakt. Ne derland verkeert in chaos. De ministers zijn verward. Toch weet de vrijwilliger de gebeurte nissen te reconstrueren en te bundelen. Het boekje is te verkrijgen in het fort, waar medewerkers een tentoonstelling hebben inge richt. Die is vanaf morgen toeganke lijk voor het publiek. Belang stellenden hebben tot en met december de tijd een kijkje te nemen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3