'Ook Anky's paard kan van een auto schrikker WEG WIEL 2 Bovag 75: van smidse tot digitale diagnose fiets nieuws Design vouwfiets Droog achterwerk FORMULE 1 vrijdag 13 mei 2005 Stand WK 2005: 1. Alonso - Renault - 44 pt 2. Trulli - Toyota - 26 pt 3. Raikkonen - McLaren - 17 pt GP Spanje - 8 mei 2005 1. Raikkonen (Fin) McLaren 2. Alonso (Spa) Renault 3. Trulli (Ita) Toyota GP San Marino - 24 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. M. Schumacher (Dui) Ferrari 3. Button (GB) BAR Honda GP Bahrein - 3 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Raikkonen (Fin) McLaren GP Maleisië - 20 maart 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Heidfeld (Dui) Williams GP Australië - 6 maart 2005 1. Fisichella (Ita) Renault 2. Barrichello (Bra) Ferrari 3. Alonso (Spa) Renault Verdere F1 -programma: 22 mei - Grand Prix Monaco (Monte Carlo) 29 mei - Grand Prix Europa (Nürburgring) 12 juni - Grand Prix Canada (Montreal) 19 juni - Grand Prix Verenigde Staten (Indianapolis) 3 juli - Grand Prix Frankrijk (Magny-Cours) 10 juli - Grand Prix Engeland (Silverstone) 24 juli - Grand Prix Duitsland (Hockenheim) 31 juli - Grand Prix Hongarije (Hungaroring) 21 augustus - Grand Prix Turkije (Istanbul) 4 september - Grand Prix Italië (Monza) 11 september - Grand Prix België (Spa-Francorchamps) 25 september - Grand Prix Brazilië (Interlagos) 9 oktober - Grand Prix Japan (Suzuka) 16 oktober - Grand Prix China (Shanghai) www.firacing.nl www.formulai.com 'Nieuwe ruiters leren zo min mogelijk op de openbare weg te komen'. Foto: GPD/Koen van Weel tig worden. Zelfs nu Zon nauwelijks meer met haar paard op plekken komt waar auto's rijden, gaat het soms bijna mis. Zoals on langs op een fietspad vlak ach ter manage De Delft in Assen delft, waar ze haar paard stalt. Een auto met een grote aan hanger sjeesde over het fiets pad, en hield niet in voor de ruiter. Zon: „Gelukkig ging het zo snel dat het paard zelfs nau welijks tijd had om te schrik ken". Een ratelende aanhanger is ty pisch een verschijnsel waar paarden van kunnen schrikken, zo weet eigenaar Ron van Eer den van De Delft. Net als vrach tenwagens en landbouwvoer tuigen. „Paarden zijn vluchtdie- ren. Schijtluizen zou je zelfs kunnen zeggen. Zodra ze iets horen waar ze van schrikken, zetten ze het eerst op een ren nen. Pas als ze uit de buurt zijn, stoppen ze om te kijken wat er aan de hand is." Automobilisten zijn zich er nauwelijks van bewust dat paarden zo instinctief reageren, zegt Van Eerden. Daarom gaan zijn instructeurs bij lessen niet met cursisten de weg op. Eige naren van paarden raadt hij aan de langgerekte dorpsstraat van Assendelft te mijden. Assendelft is een plattelands dorpje onder de rook van Am sterdam, dat sinds de aanleg van de polderbaan recht onder de aanvliegroute van Schiphol ligt. Nogal wat stedelingen -'die soms niet eens weten dat melk van een koe komt'- rijden door het dorp. Het is volgens Van Eerden vragen om problemen om daar met je paard tussen te Relatief gevaarlijk rijden, want in de randstad weet bijna niemand hoe paar den reageren. Van Eerden: „Het allerergste zijn nog die klotebrommers. Paardrijden is een echte vrou- wensport, dus het zijn nogal eens groepen met alleen mei den die de weg op gaan. Die jochies op scooters krijgen wel eens last van hun hormonen als ze dat zien en blijven achter de paarden rijden om de dames te imponeren". De campagne van de KNHS In Nederland zijn zo'n 500.000 paarden, waarvan verreweg de meeste gébruikt worden voor sport en recreatie. Volgens de KNHS zijn er ongeveer 400.000 ruiters in Nederland. De Hip pische sport is relatief gevaarlijk, blijkt uit onderzoek van de stichting Consument en Veiligheid. Jaarlijks raakt bijna 75.000 keer een ruiter geblesseerd. Vijf procent van die slachtoffers loopt daarbij hersenletsel op, terwijl dat bij andere sporten ge middeld één procent is. Jaarlijks zijn er vijf dodelijke ongeluk ken. Maar een klein gedeelte van de paardrijdongevallen ge beurt op de openbare weg. Per jaar lopen zo'n 9000 ruiters op de openbare weg een blessure op. Bij een nog kleiner deel daarvan zijn voertuigen betrokken. Volgens de stichting Con sument en Veiligheid gaat het om gemiddeld 447 incidenten. richt zich onder meer 0 structeurs. Via het CBR federatie 5000 rijscholei matiemateriaal toegesti de hoop dat nieuwe aul listen beter gaan letten ters en koetsiers. In het examen wordt wel gevr naar paarden op de wej de vragen zijn vooral ge de voorrangsregel. De K hoopt dat in de toekom het veilig inhalen van p in het lespakket komt. Manage-eigenaar Van I blij met de campagne, 1 vindt het in eerste insta verantwoordelijkheid vi en zijn collega's om nie ters te leren zo min mo| de openbare weg te kon is het in Nederland bijn mijdelijk voor een paan dat hij soms even over 1 moet. Van Eerden: „De autom weet niet wat hij doet. I de ruiter houdt daar rel mee. Want of het nu Ai Grunsven op Bonfire is klein kind op een Shetl, ny, het paard kan altijd ken". Ook bestuurders die het goed bedoelen, kunnen schade aanrichten. Archieffoto: Ton Kastermans reden konden auto's er moeilijk langs. Een bestuurder had geen geduld en toeterde. De achter ste paarden schrokken en bin nen de kortste keren stoven alle dieren weg, het weiland in, sommigen zelfs de openbare weg op." Dat was 30 jaar geleden. Het in cident liep met een sisser af, vertelt Zon. Maar ook nu nog zijn er dagelijks dergelijke voor vallen. Gemiddeld 447 keer per jaar is er een ongeval met rui ters waarbij een automobilist betrokken is, blijkt uit cijfers van de stichting Consument en Veiligheid, die zich baseert op het aantal ziekenhuisopnamen. In werkelijkheid is het aantal ongelukken en bijna-ongeluk- ken vele malen hoger, ver moedt Lonneke Braun van de Koninklijke Nederlandse Hippi sche Sportfederatie (KNHS). Om de weg veiliger te maken voor paarden, is de federatie deze week een voorlichtings campagne voor automobilisten begonnen. De KNHS heeft een paar simpe le aanwijzingen, zoals niet te snel rijden, op tijd afremmen, niet toeteren en altijd ruim af stand houden. Het zijn niet al leen asociale weggebruikers die de paarden schrik aanjagen. Ook bestuurders die het goed bedoelen, kunnen schade aan richten. Bijvoorbeeld door als waarschuwing dat ze naderen met de lichten te knipperen, of te lang te wachten met inhalen, waardoor de dieren zenuwach- door Itai Mol assendelft - Ruiters in Neder land hopen dat de wegen veili ger worden voor paard en berij der door automobilisten beter voor te lichten. Want ieder jaar zijn er meer dan 400 ongelukken waarbij iemand naar het zieken huis moet. „Een paard dat schrikt rent eerst weg en kijkt pas later." De ruiters reden twee aan twee op een bospad waar ook auto's mogen komen. Liesbeth Zon reed als begeleidsters van het paardenkamp achteraan de stoet. „Omdat we naast elkaar Vouwfietsen zijn meestal niet echt mooi, het is vaak een hoop ijzer op een frutje, maar dat geldt niet voor de Strida. Zowel opgevouwen als uitgeklapt is het een karretje waarmee je gezien mag worden. Het meest opvallende is het driehoekige frame van blank aluminium waar zadel en stuur aan vastgeplakt lijken te zitten. Ook bijzonder zijn de snaaraandrijving en trommelremmen wat de kans op viezigheid en smerige broekspijpen vermindert. Het vouwfietsje, een ontwerp van MarkSanders uit Londen, meet ingeklapt 115x55x26 cm en weegt nog geen 10 kilo. Zoals gezegd een meer dan fraai ding. Over de rijkwalitei- ten was de Fietsersbond minder enthousiast: trapt vrij zwaar, stuurt nerveus en niet geschikt voor mensen langer dan 1,80 meter. Wie de fiets zelf wil proberen, kan terecht bij de importeur, Amsteldijk 40 in Amsterdam. Rechtstreeks bestellen kan ook via www.strida.nl of tel. 020 3307 401. De goedkoopste Strida kost 299 euro. door Rob van Ginneken De Bovag bereikt de eerbied waardige leeftijd van 75 jaar. In driekwart eeuw is er bij de brancheclub veel veranderd. In de 'garage' van 1930 was de smid nog uitstekend op zijn plaats; automobielen als de A- Ford en toenmalige Citroen C4 hadden een hoog Olivier B. Bommel-gehalte en automobi listen waren heel passend he ren van stand. De productie van Europese automobielen was in de derti ger jaren nog maar net zover dat de auto's van de lopende band rolden. En de werk plaats van de reparateur ademde een bijpassend am bachtelijke sfeer. De 'garage' die we op een foto uit die tijd zien, doet verdacht sterk den ken een smederij. Het con trast met onze tijd van com putergestuurde diagnosesys temen kan bijna niet groter zijn. Er wordt met de hand aan een krukas geslepen, ter wijl op een aambeeld met een kloeke hamer krachtig op een drijfstang wordt getimmerd en op de achtergrond een vuur gloeit waarop 'babbitt' wordt bewerkt, het witmetaal dat destijds als glijmateriaal in lagers werd toegepast. De automobielindustrie stond nog in de kinderschoe nen. In 1930 was slechts een honderdste van het huidige aantal auto's op de weg, zo'n 68.000. Een rijwiel was im mers het gangbare vervoer middel en de ANWB gewoon de wielrijdersbond. Een groepje ondernemers vond het niettemin tijd worden voor een 'bond van autohan delaren en garagehouders'. Daarin vindt de oplettende le zer de letters Bovag terug. De naam van een der oprich ters -Nefkens- vind je nog steeds op de gevel van 32 dealerbedrijven in alle hoe ken van ons land temg. Wan neer we in Amersfoort met enkele garageveteranen om tafel zitten om de verschillen tussen 'toen en nu' naast el kaar te houden, rollen de ver halen over de naoorlogse pe riode al snel over tafel. „Hefbruggen had je toen na tuurlijk niet. De auto stond op steunen en daar lag je de De garage anno 1930 doet sterk denken aan een smidse. Slijpen aan een krukas, hameren op een drijfstang, opstoken van babbitt lagermateriaal. Foto's: GPD hele dag op je mg op een rol- kar onder te klooien. Als je mazzel had was er een smeer- put. Ideaal om je snor te drukken trouwens, want nie mand zag je nog. Maar als je in de winter dan net onder een binnengebrachte auto lag, begonnen de klompen sneeuw subiet van de grote spatlappen af te vallen," zo herinnert Herry Bruinekreeft zich. „Tegenwoordig beginnen ze al zenuwachtig te doen als iets een paar uur duurt, maar destijds was je een dag met een servicebeurt bezig. Alles ging uit elkaar, tot de ontste king aan toe. Je controleerde de vlotter van de carburateur zelfs met een brievenweger- tje. Bij 100.000 kilometer gin gen dynamo en startmotor compleet uit elkaar. In de zes tiger jaren moesten we regel matig een kachel in een Opel bouwen. Dat was een optie toen. Een nachtmerrie. Een ongelooflijk gepriegel achter het motorblok. En dan waren wij voor toenmalige begrip pen nog een modem bedrijf waar alles voorhanden was", zegt Amersfoorter Adriaan de Vries. De autoverkoper uit het verle den? „Heel vroeger kwam de vertegenwoordiger veelal bij de klant langs. Niet zelden werd er dan in de kroeg afge sproken. Een hapje, een Elfduizend bedrijven De Bovag. Wat in 1930 begon als een initia tief van 40 autobedrijven is in driekwart eeuw uitgegroeid tot een branche-organi satie van ruim 11.000 ondernemers die zich met mobiliteit bezighouden. Naast dealers heb je het dan over auto-, tweewieler-, ca ravan-, aanhangwagen-revisie- en auto wasbedrijven. Maar ook verkeersopleidin gen, autoverhuur en tankstations. Samen nemen ze een fikse moot van de mobili teitsbranche voor hun rekening en die vormt op zijn beurt een belangrijke econo - mische factor. De branche zet jaarlijks zo'n 52 miljard euro om. Net als in 1930 dient de Bovag ook nu de belangen van de bran che, maai- de afgelopen jaren is daar ook een consumentenaccentje bij gekomen. Ook Bovag is immers gebaat bij een goed mobiliteitsbeleid. Bij het grote publiek is de Bovag misschien nog het meest bekend geworden door het baanbrekende garantiebewijs op gebruikte auto's (1965). Halverwege de jaren zeventig gevolgd door garantie op reparaties en on derhoud. Dat gevoel van bescherming tilde de status van aangesloten bedrijven onder de consumenten in snel tempo naai- een hoger niveau. Een heel ander verhaal dan de in 1933 ingevoerde Bovag-clausule dat 'verantwoordelijkheid uitsloot voor repara ties en voor schade die is opgelopen tijdens het verblijf van het voertuig in een garage bedrijf. De gewraakte clausule werd overi gens pas in 1963 ingetrokken. drankje. Onvoorstelbaar, ver geleken met de zakelijke aan pak van nu." De automobilist? Die wil de moderne techniek niet meer missen, maar voor oudere monteurs is er veel van de charme verloren gegaan. „Het is een beetje een computerge- beuren geworden. Een auto monteur is nu een soort IT-er met een soort laptop-compu ter op zijn schoot. Als een au to vroeger inhield, ging je een paar uur aan de gang met sproeiers en boortjes. Nu moet je naar de fabriek kijken om een software-aanpassing in het elektronische brein van de auto te kunnen installeren. Het ontbreekt er nog maar net aan dat de monteur een witte doktersjas aantrekt. Je gelooft het niet, maar in de gereedschapkist zit tegen woordig ook al een stetho scoop om aan het mc te luisteren. En zelfs i nuscuul cameraatje 2 die wel eens in ziekei ries ziet, alleen kijkje geval door het bougii binnenin de motor", Herry Bruinekreeft. wat gaat er tegenwoo nog kapot? Bougies v niet eens meer verval bougiekabels -vroegi een klassiek probleet zitten er niet in. Zelfs cebeurten liggen tien den kilometers uit el Oké, zo nu en dan sn een sensortje missch maar dan neemt een programma van heti tormanagement hetj over." Er is in 75 jaar een bil anderd. Maar wie zei vroeger alles beter w Het aloude plastic tas je over het fietszadel is en blijft natuurlijk de makkelijkste en goed koopste manier om een nat achterwerk te voorkomen. Maar die zakjes waaien wel eens weg of worden gepikt. Maar boven dien kan het altijd lux er. Bijvoorbeeld met de DrySeat, een elas tisch, plastic hoesje dat permanent onder je zadel verstopt zit en in een handomdraai over het zitgedeelte getrokken kan wor den. Een speciale 'diefonvriendelijke' lus aan het hoesje moet de kans op pik ken tegengaan. De DrySeat kost 4,95 euro en is te koop bij de fietsenspeciaalzaak. Info: www.dryseat.nl In de moderne werkplaats draagt de monteur nog nétgi jas wanneer hij met computer en stethoscoop in de weei

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22