Sprokkelen in Barcelona Kia opent 'auto-pretpark' White Van Man: de schrik van de binnenstad Kia KCV-I Auto Heemskerk Auto's en paarden gaan niet samen Lexus weer top ,V-\ - AutoRaivanaf 2007 eind maart Amsterdam - De AutoRai wordt definitief verplaatst naar eind maart. De Amsterdamse show werd tot dusver altijd rond be gin februari gehouden, vóór de aansprekende Salon van Genè- ve. De Rai liep daardoor veel primeurs mis omdat de autofa brikanten die bewaarden voor Genève. Door naar eind maart te gaan, kan de Nederlandse autobeurs veel meer recent au tonieuws tonen. Beter de pri meurs van Genève laten zien, dan geen primeurs, lijkt de Rai- gedachte te zijn. Weg&Wiel Kia World heeft ook oog voor conceptauto's, zoals deze fraaie KCV-lll. Foto: Archief Een opzienbarende conce gen van Kia is de KCV-III. moderne coupé-cabriolet voor het eerst geïntroduce tijdens de IAA autoshow ii Frankfurt, september 200; De KCV-III is ontworpen i ontwikkelingscentrum vai in Russelheim, Duitsland, geldt als een Europese aul een spraakmakend uiterli; nogal aan de nieuwe huis; van Seat doet denken (zie op deze pagina). Opvaller de grote koplampen en d( se grille en aan de achterk royale vleugel. Het dak be uit glazen panelen die me druk op de knop in de ba{ ruimte kunnen worden w vouwen. De studie-Kia zit met moderne technieken nodige uitrusting op veilig heidsgebied. Als hij in pro gaat, zal de KCV-III een di concurrent zijn voor auto de Renault Mégane CC en geot 307 CC, waarbij CC e korting is van coupé-cabr (voor proefritten met hand schakeling, automaat, diesel, benzine, meer of minder pk's) en zo'n 35 showroomauto's (om in en aan te zitten). De ver wachting van Kia Nederland is, dat jaarlijks 20.000 mensen naai- Utrecht zullen komen. Om ook belangstellenden uit - pakweg- Groningen te lokken, belooft de autoboer een gezellig dagje uit. Voor de zoet te hou den kinderen komt er een apar te hoek. „Met meer dan de ge bruikelijke Lego en video", be looft Van Esch. „Al zijn we na tuurlijk geeiyiermanente kin deropvang. Of pa rijdt, óf moe rijdt." Die Groninger zal heus wel komen, denkt Kia. Want nu is de ervaring dat een potentiële klant soms baalt omdat hij niet de auto in de goede kleur of met de juiste hoeveelheid pk's kan ervaren. Misschien komt-ie wel af op de unieke en zeldzame modellen, die daar ook af en toe tentoon gesteld worden. Dan gaat het om conceptwagens of raceau to's. Het is niet de bedoeling dat iemand op die locatie een Kia aanschaft. De gastheren en -vrouwen, vanwege de ont spannen sfeer heten ze geen verkoper, verwijzen naar een dealer in de buurt. „Kia World is als het ware een verlengde showroom", legt Van Esch uit. Inmiddels heeft het Koreaanse automerk (dat in 1998 samen ging met de Hyundai Motor Group) een landelijk dealernet werk. Jaarlijks worden in ons land 20.000 auto's van dit merk verkocht. Het is een van de snelste stijgers op de Neder landse automarkt. In 2004 nam het marktaandeel met meer dan 50 procent toe. Het is ove rigens al het derde 'ervarings- centrum': verderop langs de A2, bij Breukelen, bevinden zich de centra van Cadillac en Peugeot. door Ineke Inklaar utrecht-vianen - Stap in de we reld die Kia heet. Vanaf komend najaar kan dat in Utrecht, langs de A2 bij Leidsche Rijn. Om pre cies te zijn-, in bedrijvenpark De Wetering. Daar opent namelijk Kia World. Het is het eerste 'Experience Center' van het Kore aanse automerk in Europa. Het gebouw van tweeduizend vierkante meter heeft vier the ma-hoeken. Gescheiden door schermen die halve globes voorstellen, zijn er de werelden trendy, zakelijk, adventure (suv's) en family (mpVs). De bouw is in februari gestart. „Het wordt een soort perma nente Auto-Rai", jubelt woord voerder Simone van Esch. Er komen zo'n 25 'demo-auto's' UW NISSAN DEALER sinds 1972 Lammenschansweg 128, 2321 HX LEIDEN. Tel.: 071-531 08 11 Alkemadelaan 1, 2371 EX ROELOFARENDSVEEN. Tel.: 071 -331 28 6© www.autPheemgkerk.com KALENDE MEI 2005 t/m 14 International Hist Tulpenrallye, start Auver| Frankrijk. Aankomst 14 n Noordwijk. www.tulpenrallye.nl t/m 15 Barcelona Motor Barcelona, Spanje. www.firabcn.es 14-15 VW Kever-treffen, 15a, Cockerillkaai, Antwe www.miniatuurstad.be 14-16 Rassemblement In aux Pays-Bas de l'aventu Peugeot 2005, Peugeot Experience Breukelen en Autotron Rosmalen. www.aph-peugeot.nl 14-16 Pinksterraces, Circ Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.n 14-16 Oldtimer-pinksterl Zeelandhallen, Goes. 011 3221 020. 15-16 Internationale bije komst Porsche 928 Club! land, omgeving Voorscht Raamsdonksveer, museu Louwman Collection. www.porscheclub928.nl 16 Viva Italia!, TT-circuit www.viva-italia.nl www.automaxx.nl www.tt-assen.com 22 American Sunday, Vei duinplein, IJmuiden. 22 VW Kever-rit, vanaf H de Witte Bergen, Eemnes de Al naar Amersfoort) 22 Miniatuurtrein- en mi autobeurs, Spaarnehal, Fie Carelsenplein, Haarle (Schalkwijk). 029 9640 35 www.eurospoor.nl 22 British Autojumble, li Waalwijk, www.mgcarclt 28 Namac modelautobei Euretco Expocenter, Hot www.namac.nl 28-29 Spaltalia, festival v Italiaanse klassiekers, Spa-Francorchamps, Bel; www.spaitalia.be Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hd Aankondiging onder verantwoc van de betreffende organisatie, gever is niet verantwoordelijk v gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bell melde telefoonnummer of ga n betreffende internetadres. den haag/cpd - Elk jaar zijn er rond 450 ernstige ongelukken waarbij een auto en een paard betrokken zijn, blijkt uit onder zoek van de stichting Consu ment en Veiligheid. Vaak ont staan die ongelukken omdat automobilisten niet goed weten hoe om te gaan met paardrij ders in het verkeer. De Konink lijke Nederlandse Hippische Sportfederatie (KNHS) is daar om een campagne begonnen om bestuurders hun rijgedrag aan te laten passen als ze een paard zien. De campagne richt zich onder meer op rijschoolhouders die via het CBR informatie krijgen om hun leerlingen voor te lich ten over paarden in het verkeer. Volgens Lonneke Braun van de KNHS zijn er veel meer inci denten dan de 450 geregistreer de ongelukken. „Bijna iedere ruiter maakt wel eens mee dat een auto te snel passeert waar door het paard schrikt en wil wegrennen. Vaak gaat dat net goed, of valt het letsel mee. Maar het blijft gevaarlijk.Vol gens Braun is het onvermijde lijk dat ruiters in Nederland af en toe de weg op moeten. Pagina Weg&Wiel 2: 'Ook Anky's paard kan van een auto schrikken' (advertentie) Voor het vijfde opeenvolgende jaar staat Lexus aan de top bij de enquête naar klanttevreden heid die J.D. Power in Groot- Brittannië verricht heeft. Daar mee sleepte Lexus de 2005 Gold Award in de wacht. Het luxe merk behaalde een score van 848 op 1000 in de tevreden heidsenquête bij eigenaren en dat was heel wat beter dan het gemiddelde voor die sector (786 punten). Bovendien leidde Lexus in de categorieën kwali teit/betrouwbaarheid en aan trekkingskracht. De enquête is gebaseerd op reacties van meer dan 23.000 eigenaren. door onze correspondent Esther Gotink londen - Frappant. De Britse ro de dubbeldekker is hartstikke be roemd. Evenals de zwarte taxi. Maar geen toerist die acht slaat op de razende roadrunner in de Londense binnenstad, die beter bekend staat als White Van Man (witte bestelwagenman). Britten ergeren zich dood aan hem; vele middelvingers gaan op naar de bestuurder van de met gereed schap gevulde bestelauto, die zich door de straten beweegt alsof het zijn persoonlijke werk plek betreft. White Van Man heeft altijd haast (niet voor niets bestaat een computer racespel getiteld 'White Van Man: Crash Game'). Hij wordt getypeerd als eind twintig en afkomstig uit Essex, met een eenmansbedrijfje als loodgieter, dakdekker of elektri cien. Hij verdient zijn geld per klus, dus reist hij in met een noodgang van adres naar adres. Wie een White Van Man tegen komt, kan maar beter op de rem trappen, want hij doet er alles aan zich in het kleinste gaatje te wurmen in plaats van ander autoverkeer voor te laten gaan. Hij beheerst feilloos een tweede taal ('Oi, you fucking De Britse rode dubbeldekker is beroemd, de zwarte taxi ook, de witte bestelwagen is berucht. Foto: EPA bastard!') en de functie van een knipperlicht ontgaat hem to taal. Tot zover alle vooroordelen. Het Social Issue Research Cen tre in Oxford deed onderzoek naar het fenomeen en ontdekte dat de mythe rond de bestel busmaniak -die in Engeland zelfs de voetbalhooligan voor bijstreeft in sociale ongewenst heid- allerminst strookt met de realiteit. Sterker nog, WVM rijdt zoveel veiliger dan andere auto mobilisten dat hij korting op zijn verzekeringspremie krijgt. WVM is tussen de 18 en 73 jaar oud en blijkt in vier procent van de gevallen WVW (White Van Woman). Tweederde is ge trouwd, tien procent geschei den. Het gros der White Van Men kent de werkomgeving op zijn duimpje en glijdt daarom zo zelfverzekerd door de drukke binnenstad. Hij blijkt een bete re connaisseur van de stads plattegrond dan taxichauffeurs. Het kan zijn dat andere wegge bruikers zich door WVM geïnti mideerd voelen, en zich daar om inhouden als ze hem zien. Daarmee verwarren ze de ver keerssituatie voor WVM, die daarop zijn eigen plan trekt. WVM ziet zichzelf als een veili ge coureur ('steady Eddy') in een onvoorspelbare verkeers- jungle. Hij noemt zijn rijgedrag 'assertief en zegt tactieken te gebruiken die 'essentieel' zijn om vooruitgang te kunnen boe ken op de dichtgeslibde wegen. Bestuurders van ambulances en brandweerauto's moeten het hem nageven: WVM is de eerste die hun zwaailichten opmerkt en ruimte maakt. Waarom zijn de bestelbusjes en -wagens altijd wit? Ze verlaten de fabriek wit en een calcule rende WVM ziet geen nut in het uittrekken van geld voor een extra kleur of plakletters. Die letters maken bovendien het doorverkopen lastiger en een andere kleur ontneemt wegge bruikers met humor de moge lijkheid op de vuile achterdeur teksten te zetten als 'Ook ver krijgbaar in wit'. De vader van mijn vriend is een WVM. Hij komt -inderdaad- uit Essex, is 57 jaar oud en heeft een eigen bedrijf als elektricien. Hij heet Charlie maar noemt zich volgens de Londense rijm- slang 'Lemon and Barley'. Flui tend stapt Lemon zes uur 's morgens in zijn White Van met een mok koffie waarvan de helft eruit klotst tijdens zijn rit over de Ml 1 richting Londen. Le mon is een optimist, een brave burger en soms een tikkeltje verstrooid. Weliswaar wordt hij zenuwachtig als een verkeers opstopping dreigt, waardoor hij te laat op zijn klus komt, maar andere auto's geeft hij keurig voorrang. De chauffeurs krijgen een knipoog cadeau. Deze WVM past allerminst in het plaatje dat Britten van 'zijn soort' hebben. Slechts eenmaal maakte Lemon een foutje: hij reed rond met zijn pantoffels op het dak. Die had hij daar per ongeluk neergezet na in der haast zijn werkschoenen naast de auto te hebben aangetrok ken. Toen hij een half uur later op zijn adresje arriveerde, ston den de sloffen nog keurig op het dak. Dót noem ik nog eens beheerst rijgedrag. Een halve eeuw geleden kwam de Franse firma Peugeot met het type 403 op de markt, het eerste product van de samenwerking tussen Peugeot en Pininfarina. In de daaropvolgende 11 jaar rolden er 1,2 miljoen exemplaren van deze auto van de band. Er verscheen niet alleen een sedan (berline), maar ook een stationwagon (break/familiale) en een ca briolet. Op de foto een 403 Cabriolet uit het Peu- geot-museum. Tijdens komend pinksterweekeinde verzamelen zo'n 200 klassieke Peugeots uit heel Europa in Ne derland voor de 14de editie van de Rassemblement International de l'Aventure Peugeot. Het isij tweede keer dat het ondertussen vermaarde geot-evenement in Nederland wordt georga seerd. Ook de eerste editie in 1992 werd in N land verreden. Elk jaar organiseert een andei pees land het evenement. Zeker 60 procent! deelnemers komt dit jaar uit het buitenland! Franse klassiekers rijden een toeristische rod sen Breukelen (start bij Peugeot Experience)! Betuwe en Zeewolde. Zondag is het evenenjj terrein aan het Kluunpad in Zeewolde uitgel voor een lange stop van 12 tot 15 uur. Foto:fl .Paarden zijn vluchtdieren." Foto: GPD/Koen van Weel De nieuwe Toyota HiLux is vanaf oktober 2005 leverbaar. timeter en de wielbasis is zes cm langer). De ruitenwissers zitten net als in de Altea en To ledo weer verticaal verstopt in de dakstijlen. De nieuwe Leon komt in september op de markt voor circa 21.000 euro. Half juni lanceert Renault de in Roemenië gebouwde budgetcar Dacia Logan op de Spaanse markt. In september komt die ook naar Nederland voor een prijs van tien mille. En, jawel, nog een primeur, Toyota koos Barcelona voor de première van de HiLux pickup, alweer de zes de generatie van de wereldwijd op de Corolla na best verko pende Toyota. De pick-up, nu met sterker ladderchassis en nieuwe wielophanging, dateert van 1967 en sindsdien zijn er in Japan meer dan 12 miljoen van gemaakt. Barcelona biedt ver der podium aan een gefacelifte Ford Mondeo en een Jaguar X- type, voor het eerst met 2.2 liter turbodiesel. barcelona/gpd - Naar de auto show van Barcelona reisje niet vanwege de niette missen pri meurs. Want 'Barcelona' heeft nog minder om het lijf dan de Amsterdamse AutoRai. De nieuwe Seat Leon komt in september op de markt. Seat is thuis in Barcelona en het Volkswagen-merk laat op de 33ste Spaanse show tot en met zondag de nieuwe Leon zien. De Leon dateert van 1999 en in de prachtige paleizen van de Fi- ra Barcelona slaat de elegante lijn van Seats nieuwste model geen gek figuur. De 5-deurs au to wordt gebouwd in Martorell vlakbij Barcelona en deelt zijn scherpe lijnen met de Altea en Toledo. Hij heeft het silhouet van een coupé, is iets gegroeid (de lengte nam toe met 13 een-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20