Bouwfraude: OM eist boetes en cel ECONOMIE Denen hebben haast met P&O Nedlloyd Aegon stopt 35 miljoen euro in 'leasepot' Wessanen ruziet met accountant Energienota vanaf 2007 fors hoger 'Bank Pop Lodi moet bod uitbrengen' Koop gezien als grootste boosdoener EG ON Onderzoek voorwetenschap in aandelenhandel Versatel Scarlet: leuke reclame maar slechte service >tdaling bij ter-ketens le meeste winkelketens j Holding hebben ^ri tot en met april, jtdaling laten zien Vrminderde beste- jite van consumenten. Hding horen onder jvinkelketens Blokker, Leen Bakker, Xenos, en Marskramer. In het dat 31 januari eindig- |nog een omzetstijging tent tot 2,4 miljard hettowinst nam met lt toe tot ruim 121 mil- I. Blokker is actief met formules in 13 landen, il winkels steeg inter nnet 104 tot 2607, in- 7 franchisevestigin- èderland heeft het 1573 winkels. De geza- Nederlandse winkel- Eten de omzet met 3 ip te krikken. De hui swinkels zagen hun ;t 9 procent groeien. ng in Duitse li afgewend Een massale sta- Duitse staalindustrie latste moment afge- lerhandelaars van de ,G. Metall en werkge- :n een overeenkomst het loon per 1 sep- •t 3,5 procent te ver- 85.000 werknemers een eenmalige beta- 0 euro. De vakbond ;te instantie om een oging van 6,5 procent tenvijl de werkgevers procent wilde gaan. grote staking in de trie in het westen van is van 1978. efjers gedaagd antgegevens (utrecht - Auteurs- ;anisatie Brein eist in •ding tegen vijf inter- •rs de gegevens van veel illegale muziek- jop internet aanbie- jt Internet, Het Net, idoo en Tiscali heb- igvaarding ontvan- ecteur Kuik van ichting Brein wil in lensen vervolgen, alleen de ip-num- le overtreders. Daar- iternetaanbieders om in adresgegevens ge- providers weigeren is om privacyrede- lan en daarom chting dat het kort akelijk is. De dient op 16 juni in donderdag 12 mei 2005 Chinese bij Boeing t Amerikaanse vlieg- t Boeing heeft een ld van de Chinese maatschappij China Urlines voor 45 nieu- [gen. Met de op- Imiljard dollar ge- I gaat om 12 toestel- I type 737-700 en 33 Ivan de 737-800-se- Iringen moeten tus- p 2008 plaatsvinden, ïkoop verhoogt Chi- t, de grootste maat- n China, de ver- Kiteit met 15 procent. Ichting zal het aantal pers in China scherp tn aanloop naar de e Spelen in Peking in re projecten 1 Nedam Bouwbedrijf Bal- heeft nieuwe pro- aarde van bijna 190 ro binnengehaald, ider meer om de re- van de snelweg A2 58 ^ch, waar Ballast Ne ll met Dura Vermeer ftanbesteding heeft Verder helpt het be- jij de herstructure ert gebied Laakhaven ■Kg. Ballast Nedam ^Bn kantorencomplex 'jm bij Utrecht renove- Bn overeenkomsten 7er bouwprojecten in bn Haag. werkweek •aal 48 uur Groot-Brittannië 'gelijkheid opgeven ners meer dan 48 ik te laten werken, (eerderheid van het arlement. Volgens p in het EP is de lan- werkweek daarmee niet definitief van ;eling waarover het psteren overeen- lereikte, geldt in »k voor artsen die iten draaien. Voor £|ten waarbij perso- ^^proepbaar is, moe- iftffsprrten komen. '\^dstaten mogen zelf .Mf regelingen blijven J wachtdiensten van lieden en ambulan- 11(1 Het EP heeft volle- beslissingsbevoegd - 1 gebied van sociale _L_ den haag/gpd - Het succes van groene stroom betekent dat huishoudens vanaf 2007 zo'n 50 euro per jaar meer gaan be talen voor hun energie. De be langstelling om met subsidie groene stroom te produceren is zo groot dat het rijk al veel meer subsidie heeft moeten uitkeren dan begroot. Het ontstane te kort wil minister Brinkhorst van economische zaken met de ver hoging van het MEP-aansluitta- rief compenseren. Dat tarief moet iedere energie-gebruiker ieder jaar betalen. Dit betekent dat huishoudens vanaf 2007 100 euro per jaar moeten gaan betalen voor het MEP-tarief. Dat is bijna vijftig euro meer dan ze nu betalen. Met verdere tariefstijgingen voor stroom en gas in het voor uitzicht betekent dit dat de energierekening straks fors ho ger zal uitvallen. Het tekort van 174 miljoen euro op de MEP (milieukwaliteit elektriciteitsproductie) is te wij ten aan het succes van groene stroom. Er worden zoveel plan nen ingediend voor opwekking van groene stroom - vooral op grote windmolenparken voor de kust - dat de beschikbare fi nanciële middelen nu al zwaar tekort schieten. Ingrijpen is dus noodzakelijk, aldus Brinkhorst. De energiebedrijven begrijpen niets van de maatregelen. Ze verwijten de minister een 'zwal kend beleid' te voeren. „Bij de invoering van de MEP in 2003 werd beloofd dat de subsidie tien jaar overeind zou blijven. Nu wordt er gemakkelijk met één pennenstreek een streep doorgehaald", aldus de woord voeder van Essent. Concurrent Eneco vreest dat het moeite kost om de klanten straks uit te leggen dat hun energierekening hoger uitvalt door toedoen van de minister. „Klanten begrijpen nu al niet waarom ze belasting op energie moeten betalen. Bovendien gaat de overheid ervan uit dat er minder wordt verbruikt naar mate het zwaarder wordt be last. Dat moet eerst nog maar eens bewezen worden," aldus de woordvoerder. milaan/rtr-anp - De Italiaanse beurstoe zichthouder Consob heeft bepaald dat Banca, Popolare di Lodi (BPL) een bod in contanten moet uitbrengen op alle aande len van Banca Antonveneta. Het Neder landse bankconcern ABN Amro wil zijn Ita liaanse branchegenoot Antonveneta over nemen, maar wordt dwarsgezeten door het veel kleinere Italiaanse BPL. BPL moet met een openbaar bod komen omdat uit onderzoek van Consob is geble ken dat de bank heeft samengespannen met andere investeerders en dat dit syndi caat inmiddels meer dan 30 procent van Antonveneta bezit. Volgens de Italiaanse wet moet dan binnen 30 dagen een overna mebod worden uitgebracht. BPL had eerder ontkend in het geheim met andere investeerders op te trekken. De bank liet gisteren weten bij de rechter om opschorting van de uitspraak te zullen vra gen. BPL had eerder gezegd van plan te zijn om Antonveneta te kopen via een ingewik kelde constructie met aandelen en obliga ties. Dat het bod moet worden gedaan in contanten, kan worden beschouwd als een klap voor BPL omdat de bank zich daar voor flink in de schulden moet steken. Volgens de regels moet het bod van BPL zijn gebaseerd op de gemiddelde beurs koers van Antonveneta over de afgelopen twaalf maanden en het bedrag dat de bank als laatste heeft betaald voor een aandeel Antonveneta. Dat zou neerkomen op 23 tot 24 euro per aandeel, waarmee het totale bod komt op circa 6 miljard euro. Dat is minder dan de 6,3 miljard euro die ABN Amro bereid is te betalen. ABN Amro is sinds het uitbrengen van het bod verwikkeld in een overnamestrijd met BPL. Die strijd heeft ook al geleid tot be moeienis van de Europese Commissie. De kwestie wordt gezien als een testcase voor buitenlandse investeringen in de be schermde financiële markt in Italië. Nadat het Nederlandse concern zijn bod had uitgebracht, begon BPL gestaag zijn belang in Antonveneta uit te breiden, naar nu blijkt geholpen door bevriende inves teerders. BPL gebruikte anderhalve week geleden op de aandeelhoudersvergadering van Antonveneta zijn stevige stemrechten nog door bestuurders die het bod van ABN Amro steunden in te wisselen voor hem welgezinde managers. Een dag eerder had ABN Amro nog een overwinning geboekt doordat de centrale bank van Italië de overnameplannen van het Nederlandse bankconcern officieel goedkeurde. 'Wat Aegon biedt, wens je je ergste vijand niet!!'. Een van de oprichters van het Platform Aandelen Lease, Lourens Blok, plantte gisteren een spandoek met die tekst voor de vestiging van Aegon in Leeuwarden om te protesteren tegen de afhandeling van aandelenleaseproducten door de verzekeraar. Foto: GPD/Bas Sans den haag/gpd-anp - Verzeke raar Aegon heeft in het eerste kwartaal een winststijging ge boekt van 5 procent, tot 666 miljoen euro. Die winstgroei dankt het concern vooral door koerswinsten op beleggingen: 292 miljoen euro, 100 miljoen meer dan in de vergelijkbare periode van 2004. De resultaten in Nederland vallen lager uit omdat Aegon 35 miljoen euro heeft moeten reserveren met het oog op geschillen over om streden levensverzekeringpro ducten als 'Koersplan'. „Jos Streppel (financiële top man van Aegon) is een voor zichtig man, dus die heeft een voorziening getroffenlicht een woordvoerder toe. „Dat be drag is bedoeld om in de toe komst iets voor onze klanten te kunnen doen." Aegon heeft in de eerste drie maanden van dit jaar overigens meer verzekerin gen verkocht dan in het eerste kwartaal van 2004. In de Verenigde Staten en Tai wan werden goede resultaten geboekt met levensverzekerin gen en in Nederland werden er meer collectieve pensioenver zekeringen afgesloten. In Noord-Amerika - naast Neder land een 'thuismarkt' van Ae gon - valt de nettowinst 17 pro- Resultaten Aegon 1e kwartaal 2005 Winst geografisch vóór belastingen, 1e kwartaal in miljoenen euro 2m 2m5 Amerika 565 468 ■17% Nederland 153 238 56% Ver. Koninkrijk 48 64 33% Overige landen 28 208 Totaal business units 794 978 23% Holding/overige activiteiten 99 -57 Totaal 893 921 3% Operationeel resultaat vóór belastingen in miljoenen euro Nettowinst in miljoenen euro 633 cent lager uit door de nieuwe internationale boekhoudregels. Extra schommelingen op onder meer de aandelenmarkt druk ken de winst. Aegon heeft eer der al gezegd dat de nieuwe boekhoudregels de financiële verslaggeving van het concern drastisch zouden veranderen. In het resultaat is ook een boek winst van 192 miljoen euro op de verkoop van de Spaanse schadeverzekeringsactiviteiten verwerkt. In het eerste kwartaal vorig jaar was er ook sprake van zo'n bijzondere bate. Toen ging het om een bedrag van 193 mil joen euro. Het verzekeringsconcern waagt zich niet aan een duidelijke prognose voor dit jaar, maar fi nancieel directeur Streppel gaf in een toelichting aan optimis tisch te zijn over huidige markt omstandigheden. rotterdam/anp - In het bouw- fraudeproces zijn gisteren in Rot terdam geldboetes geëist tot twee miljoen euro tegen vier grote bouwbedrijven. Twaalf verdachte (ex-)directeuren van deze aannemers hoorden straf fen tegen zich eisen tot i jaar, met aftrek van voorarrest. De hoogste straf wil het open baar ministerie opleggen aan de topman van de Groningse wegenbouwer Koop Tjuchem. Topman Henk K. hoorde een celstraf van een jaar tegen zich eisen. Tegen zijn directeur F. V. werd een eis van tien maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf neergelegd. J. S., de rege laar van de fraudegelden, moet wat betreft justitie zeven maan den zitten. Bouwer Koop Tju chem en zijn medewerkers worden beschuldigd van het grootste aantal misstappen in deze omvangrijke fraudezaak. Volgens officier van justitie M. Koelewijn heeft aannemer Koop Tjuchem „geen middel geschuwd om de eigen conti nuïteit te waarborgen". „Dat zegt iets over de mate van normbesef." De wegenbouwer was niet alleen betrokken bij al le verdachte bouwprojecten die het OM heeft onderzocht, maar ook wordt het bedrijf als enige beticht van corruptie en omko ping van ambtenaren. Dat kost de voormalige werkgever van klokkenluider Ad Bos volgens de aanklagers een geldboete van twee miljoen euro. De drie andere aannemers die zich voor de rechter moesten verantwoorden, Heijmans, BAM en KWS, moeten van het OM elk 1,8 miljoen euro beta len. „Een signaal moet duidelijk zijn: het illegale vooroverleg en alle excessen die het met zich meebrengt, moet worden ge stopt", aldus officier Koelewijn. „Juist de geselecteerde ver dachten waren in een positie om tot een doorbraak te ko men. Als klokkenluider Bos dat kon, waarom kon een grote, beursgenoteerde onderneming dat dan niet", vroeg zij zich af. Vier hooggeplaatste medewer kers van wegenbouwer KWS hoorden met ieder negen maanden eveneens een zware strafeis. Ook zij waren betrok ken bij een groot aantal illegale afspraken die het openbaar mi nisterie in zijn ruim 3,5 jaar du rende onderzoek onder de loep heeft genomen. De eisen tegen de managers van Heijmans en BAM waren lager, omdat zij van minder misstappen worden beticht. De drie directeuren van Heijmans en de twee van BAM moeten ie der zes maanden zitten, vindt het OM. Justitie rechtvaardigde de cel straffen mede met het argu ment dat de bouwbazen niet of nauwelijks hebben meegewerkt aan het onderzoek. „Slechts een zeer beperkt aantal heeft de deur op een hele kleine kier ge zet", constateerde de aankla ger. „Het merendeel van de ver dachten heeft de feiten niet er kend. Gelet hierop blijft de vraag bestaan of dit gedrag in de toekomst voorgoed is uitge bannen." De officier vroeg zich af of integer zakendoen inmid dels bij de bouwers tussen de oren zit, of dat zij dit alleen voor de vorm op papier hebben vastgelegd. Advocaat K. de Vries van de topman van Koop Tjuchem reageerde niet verbaasd op de eisen van justitie. „Als je zo hoog inzet, zo lang onderzoekt en de politieke druk zo hoog is dan moet het OM wel een hoge straf eisen." De raadsman hield voor zich hoe zijn cliënt rea geerde op de eis van 1 jaar cel straf. Volgens de advocaten van KWS zal de rechter rekening moeten houden met de beperkte groep directeuren die justitie heeft aangepakt. De raadsheren stel len dat het OM twaalf bouwba zen heeft vervolgd, terwijl er wellicht 1500 hooggeplaatste werknemers in de sector be trokken waren bij de frauduleu ze handelingen. amstelveen/anp - Voedingsmiddelenconcern Wessanen (Zonnatura, Beckers) heeft ruzie met accountantskantoor KPMG. Het gaat over de re kening van de controle van de boeken in 2003, die Wessanen veel te hoog vindt. De accountant heeft alle lopende controles opgeschort. Bij de Amerikaanse dochter Tree of Life vond Wessanen in 2003 fouten in de boekhouding, vooral over waarderingen en voorraden. Het be drijf nam maatregelen, maar vindt dat de ac countant de misstanden eerder had moeten op merken. Volgens KPMG dreigt een situatie te ontstaan dat de accountant niet langer in onafhankelijkheid kan werken. Beroepsregels schrijven voor dat de accountant dit bespreekt met de raad van com missarissen. Dit gebeurt op korte termijn. KPMG vindt dat de controles zijn uitgevoerd zoals het hoort. Uit de cijfers, waarop geen controle is uitge voerd, blijkt dat het concern over het eerste kwartaal een nettowinst heeft geboekt van 3,5 miljoen euro tegen een verlies van 7,5 miljoen euro in dezelfde periode in 2004. De omzet daal de van 576 naar 468 miljoen. Dat wordt geweten aan de verkoop van dochter ondernemingen, de lage dollarkoers en de dalen de verkoop van dieetproducten. den haag/anp - Het functioneel parket van het openbaar minis terie (OM) en de economische controledienst FIOD-ECD zijn een onderzoek begonnen naar mogelijke handel met voorwe tenschap in aandelen Versatel. Volgens een woordvoerder van het OM zijn doorzoekingen ver richt en „meerdere verdachten voor verhoor aangehouden". Versatel zelf is geen verdachte in de zaak. Het bedrijf heeft de onderzoekers documenten ver strekt. De verdenking richt zich op handel in Versatelaandelen in 1999. Het telecomconcem ging in juli van dat jaar naar de beurs. Volgens justitie is er ook moge lijk van oplichting sprake ge weest. In het belang van het on derzoek is het OM summier met het verstrekken van infor matie. Het aantal verdachten en hun achtergrond is daardoor vooralsnog onbekend. Enkele maanden na de beursin troductie in 1999 explodeerde de koers van het aandeel. In maart 2000 bereikte de koers zijn hoogtepunt van ruim 80 euro, het aandeel noteert mo menteel 2 euro. Gistermiddag werd de handel in het aandeel Versatel op de effectenbeurs in Amsterdam opgeschort. Dit gebeurde van wege het onderzoek van justi tie, bevestigde Versatel. amsterdam/gpd - Klanten van Scarlet, de telefoon- en inter- netprovider met ambitieuze groeiplannen, ondervinden veel hinder bij het omzetten van hun abonnementen. Zo wor den oude telefoonverbindingen afgesloten zonder dat Scarlet de diensten kan overnemen, zijn helpdesks onbereikbaar en la ten monteurs maanden op zich wachten. Het pakket dat Scarlets gezicht Beau van Erven Dorens in de tv-reclames aanbiedt, klinkt aanlokkelijk. Tegen een schap pelijk bedrag supersnel inter netten, vast- en mobiel bellen en in de nabije toekomst komt daar ook nog eens digitale tele visie bij. Toch lijkt het grote succes Scarlet weinig tevreden klanten te bezorgen. De Consu mentenbond heeft sinds janua ri al 80 meldingen over Scarlet ontvangen. rotterdam/gpd-anp - Maersk- Sealand zet met de mega-over- name van de Rotterdamse con tainerrederij P&O Nedlloyd de mondiale containerindustrie op z'n kop. Met de overname, waar voor het Deense moederbedrijf A. P. M0ller-Maersk Group 2,3 miljard euro wil betalen, ont staat een bedrijf dat ruim twee keer groter is dan zijn naaste concurrent en dat op de belang rijkste handelsroutes meer dan dominant aanwezig is. In drie weken tijd is de grootste overname in de martieme ge schiedenis tot stand gekomen. De Denen betalen 57 euro per aandeel P&O Nedlloyd. Dat is een bonus van ruim 40 procent op de slotkoers van maandag. Maersk zal het bod gestand doen wanneer tenminste 70 procent van de aandelen wordt aangemeld. Beide partijen ver wachten dat de overname nog deze zomer wordt afgerond. De notering van P&O Nedlloyd aan de Euronext-beurs ver dwijnt dan. Het hoofdkantoor van de gecombineerde rederij komt in Kopenhagen, maar Maersk is van plan de kantoren van P&O Nedlloyd in Rotter dam en Londen te handhaven. „We willen zo dicht mogelijk bij onze klanten zijn", aldus Maersk-topman Knud Stubk- jaer. Over de naam van het fu- siebedrijf is volgens hem nog geen besluit genomen. „Een sa menvoeging van alle huidige namen wordt te lang om op on ze schepen te zetten." De overname leidt tot een ver lies van ongeveer 1500 arbeids plaatsen, zo n 5 procent van het totaal aantal banen van beide concerns. Verwacht wordt dat het banenverlies door natuur lijk verloop kan worden opge vangen. „Onze combinatie leidt tot nieuwe en spannende kan sen in de wereldhandel," voor spelt Knud Stubkjaer. „Met de beste ervaringen van twee orga nisaties zijn we in staat onze klanten wereldwijd nog beter te bedienen." „Samen worden we wereldlei der op het gebied van contai nervervoer over zee en als logis tiek dienstverlener," meent be stuursvoorzitter Andrew Land van P&O Nedlloyd. „Het bod van Maersk is bovendien een mooie bonus op de koers van ons aandeel." De overname is de grootste ooit in de sector. Wat de gevolgen zijn van de overname van P&O Nedlloyd door Maersk-Sealand is nog niet duidelijk. Vaststaat dat de nieuwe onderneming door zijn schaalgrootte in havens lagere afhandelingskosten kan bedin gen. De combinatie komt ook ten goede aan de ambities die de Denen hebben als stuwa door met hun dochterbedrijf APM Terminals. Vooral in de Rotterdamse haven ontstaat nu een gecompliceerde situatie. Met APM Terminals Rotterdam heeft Maersk op de Maasvlakte een eigen terminal, die nog niet aan zijn maximale capaciteit zit. Daar vlakbij start P&O Ned lloyd binnenkort samen met stuwadoor ECT de bouw van de EuroMax-containerterminal. Over het 50 procentsbelang in luchtvaartmaatschappij Mar tinair is nog geen besluit geno men. „Daarvoor is het nog te vroeg", aldus P&O-topman Phi lip Green. De onderhandelin gen hebben slechts een paar weken in beslag genomen. P&O Nedlloyd is nu nog part ner in de Grand Alliance, het grootste samenwerkingsver band waarvan ook de rederijen OOCL (Hong Kong), MISC (Ma leisië), NYK (Japan) en Hapag- Lloyd (Duitsland) deel uitma ken. Aan deze alliantie, de grootste klant van de nieuwe EuroMax-terminal, komt vol gens Philip Green een einde. P&O Nedlloyd kwam gisteren, een dag eerder dan gepland, met de cijfers over het eerste kwartaal van 2005. Opnieuw bleek dat de onderneming pro fiteert van de groei wereldwijd in de containervaart. De omzet is met 16 procent toegenomen tot 1,7 miljard dollar. Mede door hogere vrachttarieven is het bedrijfsresultaat gegroeid met 252 procent. Het kwam uit op 74 miljoen dollar. Topman Philip Green verwacht over 2005 een operationele winst van 550 miljoen dollar. In 2004 was dat 401 miljoen dollar. 355 920.051 teu 39 schepen (156.030 teu) 13,3 miljard doll 1 1,2 miljard dol 20.000 Aantal schepen Ladingcapac i te i In bestelling r*Omzet in 2004 ar Netto winst Vervoerd volume Aantal werknemer 15» L 415.817 teu 24 schepen (122.226 teu) 6,7 miljard doll 1 310 miljoen doll 1 4,05 miljoen teu 9.368 P&O Nedlloyd

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9