breidt atoom arsenaal uit BUITENLAND Opschudding over Submission op Italiaanse tv Brits gezin verstopte de cocaïne in oude sokken Noord-Korea Belgische taalstrijd nog geen regeringscrisis Bloedigste dag in Irak sinds februari Paniek bij Witte Huis door Cessna Druk op onderhandelingen XXXXL De man achter het masker I eten voor atie helpt Patiënten die voor een ieen voedingsupple- iben gegeten, hebben ;p 50 procent min- 'op infecties. Ook kun- ^*et ziekenhuis gemid- j dagen eerder verlaten Ier goed gevoede pa lat meldt het medi- kchrift De Huisarts op 1(1 een Brits onderzoek, •toten na de operatie p met het nemen van ipngssupplement, daalt jJjp infecties nog verder. en bedolven gestorte grot Chinese reddingswer ken voor de levens van jn die levend zijn be- |en het dak van de grot |j woonden instortte, joffers wonen in een Ho in de provincie waar de bewoners al Hng in grotten huizen I babylijkje in grensgebied ■gladbach - In de aan [grenzende Duitse re- errhein is opnieuw een e aangetroffen. Het He derde vondst dit 3fewerkers van de nendienst in Krefeld p woensdag een lijkje basgeboren baby in ak. Eind maart troffen (kinderen in het rivier- leen baby in plastic jan. Kort daarvoor was leen zuigeling gevon- pij de geboorte nog £fd. Met hulp van jlerzoek is de 20-jarige ichterhaald. itirijk voor ondwet <Het Oostenrijkse par- èeft ingestemd met de [grondwet. Slechts een pgenwoordiger stemde ratificering. Ook in jging het parlement lAcht EU-lidstaten ju ingestemd met de ers willen af et celibaat Iriekwart van de Oos- ooms-katholieke dl af van het verplich- Dat blijkt uit een ing onder 366 pries- tachtig procent vindt mingen binnen de itholieke Kerk nood- jn en dat de kerk zijn rer echtscheiding igen. Meer dan de dat vrouwen priester innen worden. Zestig ndt dat Rome te tig omgaat met ho- liteit. Alleen bij abor- 1 de geestelijken de kerk. edusa weer uchtelingen t Italiaanse eiland a, ten zuiden van Si- irspoeld met illegale ten. Binnen een tijds- twaalf uur meldden zevenhonderd men- e kust, allen in boten lensensmokkelaars gezet vanaf de ikaans kust. Volgens eiten op Lampedusa stroom illegalen te goed weer op de dse Zee, waardoor de gevaarlijke over- donderdag 12 mei 2005 londen/anp - Een Brits gezin dat zo op het eerste gezicht een sober leven leek te leiden, is ontmaskerd als een drugsben de die voorraden en opbrengsten op ge heime bergplaatsen in de vrije natuur bij hun huis verborg. De politie vond tij dens een elf maanden durend onder zoek langs een landelijk voetpad talrijke geheime bergplaatsen waar cocaïne en andere drugs in sokken en supermarkt tasje waren verborgen en waar enorme geldbedragen in plastic tasjes en vaten begraven waren. Dat meldde de Britse krant The Times gisteren. De details over de activiteiten van het gezin werden openbaar tijdens de rechtszaak in Cambridge tegen de 33- jarige dochter van het echtpaar Warden uit Wisbech. Partijtjes drugs die opge haald zouden worden door klanten, hin gen de familieleden in sokken of plastic tasjes in bomen en struiken. De kopers lieten het geld op vergelijkbare wijze achter. Hoofdinspecteur George Collings die het onderzoek leidde, zei dat het gezin volgens hem schuldig is aan drugshan del 'op enorme schaal'. „Het was een bi zarre zaak en volgens mij een unieke. De familie Warden deed zich naar buiten toe voor als een gezin die van tamelijk bescheiden middelen moest rondko men." Alleen de heer des huizes Barry (60) had een baan. Zijn 54-jarige vrouw en de dochter (33) en hun zoons (28 en 25) leken zonder werk te zitten. Onzicht baar voor het oog van de buitenwereld dreven zij echter een fabrieksmatige handel in allerlei soorten drugs. Tijdens een gesprek met een undercoveragent vertelde mevrouw Warden dat zij de af gelopen tien jaar nog nooit zonder voor raad cocaïne had gezeten. Niet erg professioneel was de wijze waarop de drugsbaronnen bijhielden waar alle voorraden en opbrengsten ver borgen waren: in een slordig schetsje op de achterkant van de kassabon van een supermarkt. De politie vermoedt dat zij bij het minutieuze speurwerk niet alles heeft gevonden en dat ook de familie zelf niet meer precies heeft geweten waar alles te vinden was. „Ze begroeven drugs in sokken alsof ze aardappelen aan het poten waren." De enorme opbrengst van hun handel gaven de Wardens uit aan luxe vakanties in het Caribisch gebied en op de Canari- sche eilanden (naar schatting 150.000 euro), dure juwelen, twee boten, vijf du re nieuwe auto's (samen vermoedelijk meer dan 300.000 euro) en een grote serre aan de achterkant van hun huis. Daarin stond een televisie die zo groot en zwaar was dat zes mensen hem am per konden tillen. Op het moment dat zij aangehouden werd, had mevrouw Warden net een nieuwe keuken besteld voor meer dan 50.000 euro. Haar man hield dertig greyhounds. De leden van het gezin beschouwden het landelijke voetpad waarbij zij hun voorraden bewaarden als hun persoon lijk bezit. Zij reden met zware motoren naar de voorraadplaatsen om 'bestellin gen' klaar te maken en zij bedreigden voetgangers zodanig dat die het pad me den. Uiteindelijk stapte kennelijk een van de omwonenden naar de politie. Cairo - Links een antiek beeld en daarachter het wereldberoemde dodenmasker van de Egyptische farao Toetanchamon. Rechts zo als de Egyptische heerser eruit zag toen hij - negentien jaar oud - stierf. De Egyptische Hoge Raad van Oudheden en de National Geographic Society presenteerden gisteren in Cairo het portret van Toetanchamon. On afhankelijk van elkaar hebben drie teams - een Amerikaans, een Frans en een Egyptisch team - gewerkt aan de reconstructie van het gezicht. Daarvoor konden ze gebruik maken van röntgenfoto's en ct-scans van de mum mie van de farao. De jeugdige koning stierf circa 3.300 jaar geleden. Naar wordt aange nomen aan de gevolgen van infecties die op traden na een beenbreuk. Foto's: Reuters/EPA washington/gpd - Het Witte Huis en het Amerikaanse Con gresgebouw werden gisteren kortstondig ontruimd, omdat een vliegtuigje zonder toestem ming het zwaar bewaakte luchtruim boven de Ameri kaanse hoofdstad Washington was binnengevlogen. Twee straaljagers onderschepten de Cessna en het vliegtuigje werd gedwongen te landen. De twee inzittenden zijn gearresteerd. Na een kwartier werd de evacu atie beëindigd en mocht ieder een weer terugkeren naar zijn werk. President Bush was op het moment van het alarm aan het fietsen in een nabijgelegen natuurgebied in Maryland. Vi ce-president Dick Cheney werd per auto geëvacueerd naar een veilige locatie. Ook First Lady Laura Bush werd met haar be zoekster Nancy Reagan in vei ligheid gebracht. De inzitten den van de Cessna zouden een vlieginstructeur en een leerling zijn die op weg waren naar een vliegshow in North Carolina, al dus nieuwszender CNN. Het luchtruim boven Washing ton is sinds de aanslagen van 11 september 2001 verboden ge bied. De VS willen voorkomen net als destijds doelwit te zijn van een terroristische aanval met vliegtuigen. Toen joegen terroristen een vliegtuig in een vleugel van het ministerie van defensie in Washington. Vertoning scènes uit film Van Gogh en Hirsi Ali leidt tot dreigementen en protest Klingen op kerkhof pbekenden hebben |en aangericht op de kraafplaats in Sarre- in het Franse depar- pselle. Ruim zestig pben beschadigingen a. In de meeste geval- p grafzerken omver en platte steen is van I gehaald. Vermoede- h de daders gepro- jgraf te openen. Op de is van de beheerder heentelijke begraaf- I een hakenkruis ge- er pleit voor el Jackson IIA - Het voormalige tje Macaulay Culkin gisteren tegengespro- jdoor popster Mi- Son is misbruikt. De Deler uit Home Alone getuige tijdens het len de Amerikaanse Santa Maria (Califor- n noemde de verwij- [ackson volstrekt be- iij had al eerder ïrklaard dat Jackson onzedelijk betastte, lens het proces be ien kok en een dienst- de 'King of Pop' on to Culkin onzedelijk P betast. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Precies twee minuten uit de omstreden film Submission van de vermoorde regisseur Theo van Gogh en Tweede-Ka merlid Ayaan Hirsi Ali halen van avond de Italiaanse tv-schermen. Door producent Gijs van de Wes- telaken geselecteerde fragmen ten. In Italië zijn de stofwolken van protesten en dreigementen al groot. Edouard Ballaman, parle mentslid voor de rechtse en 'anti-buitenlander' regerings partij Lega Nord, is volgens ei gen zeggen de grote promotor achter de vertoning, met daar op volgend een discussie, van twee minuutjes Submission in het RAI 2 programma 'Punto e a capo' op donderdagavond. Hij is ook een van het bonte ge zelschap studiogasten dat daar na een discussie gaat voeren over het moslim-extremisme. Al een paar dagen gaat Balla man met constante politiebe waking door het leven. Sinds een telefoontje in het Arabisch, met Allah Akhbar schreeuwen de mannen op de achtergrond. „Type Iraakse onthoofdingsvi deo", zegt Ballaman om aan te duiden dat hij ondanks het niet kunnen verstaan van de dreige menten de dodelijke ernst pri ma had begrepen. Moslim-organisaties hebben keurige protesten aangetekend. Maar presentator Giovanni Ma- sotti en programma-medewer ker Max Parisi werden net als Ballaman een aantal keren ge beld door kennelijk uit de Ara bische wereld afkomstige lie den die in het Arabisch dreige menten uitten. Masotti neemt de zaak ernstig op en zal de dreigementen, als justitie die vrijgeeft, in zijn programma la ten horen. Voor Ballaman is de uitzending de voorlopige bekroning van een missie: het islam-extremis- me aan de kaak stellen, in dit geval met de filmische getuige nissen van vrouwenonderdmk- king. „Wij kunnen laten zien dat we in het Westen niet zwichten voor de dreigementen van islamitische terroristen", zegt hij in een telefonisch vraaggesprek. Ballaman is bereid daarvoor ver te gaan. Gewapend met een il legale kopie van de film en de door zijn bedrijfje in Pordenone uitgegeven Italiaanse vertaling van Pim Fortuyns boek 'De isla misering van onze cultuur' trekt Ballaman door het land om weerstand tegen het islami tisch-extremisme te mobilise ren. Dat Submission daarvoor wordt gebruikt is volledig tegen de zin van producent van de film Gijs van Westelaken. Maar Ballaman zit daar niet echt mee. In juridische termen spreekt hij van 'semi-private voorstellingen', later maakt hij daar zelfs een soort huiskamer vertoningen voor een uitgeno digd publiek van. Ballaman dient een hoger doel: „Voor mij heeft verdediging van de mensenrechten van islamiti sche vrouwen voorrang boven economische rechten. Natuur lijk spreekt de producent zich tegen vertoning uit. Hij wordt namelijk bedreigd. Doordat wij op eigen houtje de film laten zien houden we hem buiten schot. Het is hulp, ook hulp voor een film die anders dood gezwegen zou worden". Van de Westelaken, in Cannes voor het filmfestival, moet er smakelijk om lachen. „Er zijn geen concrete bedreigingen", zegt hij telefonisch. „Wel levert, seoul/gpd-rtr - Noord-Korea heeft aangekondigd zijn nucleai re activiteiten te gaan uitbrei den. De kernreactor van Yong- byon wordt binnenkort opnieuw opgestart en de bouw van twee nieuwe centrales wordt hervat. „De uitbreiding van het nucle aire arsenaal gebeurt voor de fensieve doeleinden, en is voor al gericht op de productie van kernenergie", aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens hem zijn inmiddels achtduizend splijtstofstaven verwijderd uit de centrale van Yongbyon. De mogelijkheid be staat dat deze staven vervolgens worden opgewerkt om plutoni um te produceren, bestemd voor atoombommen. De Ver enigde Staten vrezen dat Noord-Korea op dit moment een test met kernwapens voor bereidt. Buurland Zuid-Korea reageerde gisteren zeer bezorgd op de uit breidingsplannen van Pyongy ang en riep de Noord-Koreaan- se regering op niets te doen wat de relatie met andere landen verder kan verstoren. Ook Chi na drong aan op terughou dendheid. „Wij hopen dat geen van de partijen (die deelnemen aan het zeslandenoverleg over indamming van het nucleaire programma van Noord-Korea) iets doet wat een hervatting van de onderhandelingen in gevaar brengt", aldus een woordvoer der van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken. De Japanse premier Junichiro Koizumi denkt dat de aankon diging van Noord-Korea 'on derhandelingstactiek' is. „Dit zijn strategische opmerkingen. Wij moeten het land duidelijk maken dat het in zijn eigen be lang is alle nucleaire activiteiten te staken", aldus Koizumi. China en Zuid-Korea zijn sa men met de VS, Japan en Rus land betrokken bij het overleg, dat in februari van dit jaar werd afgebroken door Noord-Korea. Pyongyang gaf toen ook voor het eerst openlijk toe over kern wapens te beschikken. Sinds dien heeft het land keer op keer benadrukt dit programma ver der te zullen uitbreiden. Een vijf megawatt sterke reactor vormt de spil van het complex in Yongbyon, dat volgens des- undigen het hart uitmaakt van Noord-Korea's nucleaire activi teiten. Pyongyang en Washington kwamen in 1994 overeen dat Noord-Korea zijn atoompro gramma zou staken in ruil voor Amerikaanse hulp op het ge bied van de energievoorziening. Van dat laatste kwam weinig te recht en Pyongyang hervatte zijn nucleaire programma. Inspecteurs van het Internatio nale Atoomagentschap in We nen (IAEA) werden in decem ber 2002 van het complex in Yongbyon verwijderd en het land uitgegooid, waardoor het sindsdien uitermate moeilijk is achter de ware aard van het atoomprogramma van Noord- Korea te komen. sinds de moord, aankondiging van volledige vertoning gedoe op, zoals bij het filmfestival in Rotterdam. Dan krijg'je van vei ligheidsdiensten de vraag of dat nou allemaal wel zo verstandig is. En sinds die dag van de moord neem ik nul procent ri sico". Dankbaar voor de door Ballaman ongevraagd aangebo den steun is Van de Westelaken dan ook in het geheel niet. „Ik denk dat deze Lega-heren voor al met de film aan de haal gaan vanwege hun eigen politieke agenda. Daar wil ik niets mee te maken hebben". Volgens de producent handelt hij in sa menspraak met Hirsi Ali („want die heeft helemaal niets op met de Lega Nord") en in de geest van Theo van Gogh. „Theo noemde dit soort types altijd graag pygmeeën op plateauzo len", zegt Van de Westelaken. „Ik ga dit uitzoeken en contact met die Ballaman opnemen". Kiev - Georg Wessels (I) en zijn broer Peter, beiden gespecialiseerd schoenmaker te Duitsland, bij hun grootste klant. Deze week togen ze naar Oekraïne, waar Leonid Stadnik een paar nieuwe schoenen nodig had. Maatje 64, wat past bij de 2 meter 53 die de Oekraïner de lucht in steekt. Het kan overigens nog groter: de broers maken schoenen tot maat 70. Foto: EPA Kabinet Verhofstadt schuift oplossing conflict Walen en Vlamingen door naar 2007 bagdad/tikrit-anp-rtr-afp - Ten minste 73 mensen zijn gis teren om het leven gekomen door zelfmoordaanslagen in Irak. Daarmee was het de bloe digste dag sinds 28 februari, toen 125 doden vielen door een zware explosie van een au tobom in Hilla. De eerste aanslag deed zich 's morgens voor in Tikrit, de vroegere woonplaats van Sad dam Hussein. In deze noorde lijke stad wonen overwegend leden van de soennitische min derheid in Irak, waartoe ook de ex-dictator behoort. Zeker 38 mensen kwamen om het leven toen een zelfmoordenaar zijn bomauto tot ontploffing bracht op een marktplein. Bijna alle slachtoffers zijn sji'itische mos lims uit het zuiden van het land, die zich daar hadden ver zameld om werk te zoeken. Ruim tachtig van hen raakten gewond. In Hawija, ten noordoosten van Tikrit, blies een man zich zelf op in een rekruterings- en opleidingscentrum van het Iraakse leger. Hij had zich tus sen de vrijwilligers begeven al vorens zijn explosievengordel tot ontploffing te brengen. Ze ker 32 mensen vonden de dood en nog eens ongeveer dertig raakten gewond. De militante soennitische moslimgroepe ring Leger van Ansar al-Sunna heeft de aanslagen in Tikrit en Hawija opgeëist. In een bood schap zegt het Leger dat isla mitische burgers of anderen die niets met de oorlog te ma ken hebben, niet hun doelwit zijn. Deze aanslag was echter gericht tegen „degenen die werken bij een Amerikaanse basis en de Amerikanen hel pen, die dagelijks bloed van moslims vergieten". De helft van de aanslagen in Irak is uitgevoerd door zelf moordenaars. Dat zijn altijd buitenlanders, afkomstig uit Saudi-Arabië, Sudan of Libië. Volgens de VS is nog geen en kel geval bekend van een Irake se zelfmoordenaar. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De politieke crisis in België lijkt bezworen. Het diepgewortelde con flict tussen Vlamingen en Walen over de taalstrijd-gemeenten rondom Brussel wordt pas opgelost na de verkiezingen van 2007. Tot grote woede van de oppo sitie. In een gezamenlijke mededeling lieten premier Guy Verhofstadt en koning Al- bert gisteren weten dat het land op dit moment geen baat heeft bij vervroegde verkiezingen. „In de huidige omstandig heden zou een politieke crisis inoppor tuun zijn en ernstige schade toebrengen aan het economisch en sociaal welzijn van de burgers", luidde het. Verhofstadt legde ook een korte verklaring af waarin hij het vertrouwen van de Kamer vroeg. De verklaring van Verhofstadt oogstte zowel applaus als hoongelach. De coali tiepartijen VLD (Vlaamse Liberalen en Democraten) en de Vlaamse socialisten maar ook de Franstalige partners steu nen de premier. Voorzitter Elio di Rupo van de Waalse Parti Socialiste stelt als voorwaarde dat er geen andere zoge naamde communautaire kwesties meer op tafel komen. Premier Verhofstadt. Foto: Reuters De Vlaamse christen-democraten rea geerden zwaar teleurgesteld. Fractie voorzitter Pieter de Crem sprak over een overwinning voor de Franstaligen. „De Vlamingen halen bakzeil en het parle ment is buitenspel gezet. Dit is schanda- Ug" Het conflict draait om de kieskring Brussel-Halle-Vilvoorde, kortweg B-H-V. Die beslaat behalve de 19 Brusselse ge meenten uit 35 gemeenten in Vlaams- Brabant. Hierdoor kunnen Waalse par tijen bij de federale en Europese verkie zingen stemmen ronselen in 35 Vlaamse gemeenten. Bij de federale verkiezingen van 2003 ging het om ruim 70.000 stem men. Tot groot ongenoegen van de Vla mingen die twee zetels in het parlement moesten afstaan aan Franstaligen. Dagenlang werd er op een geheime lo catie onderhandeld over de kwestie. Zonder resultaat. Volgens de Franstali gen stond de progressieve splinterpartij Spirit - die ook in in de regering zit - een akkoord in de weg omdat er volgens de partij een vorm van 'apartheid' dreigde te ontstaan in de Vlaamse randgemeen ten rond Brussel. Zo eisten de Walen aparte scholen en bejaardentehuizen van Franstaligen. Iets dat aan Vlaamse zijde - waar al jaren wordt gestreden te gen de verfransing van de streek - bij zonder gevoelig ligt. Door naar de koning te stappen en op nieuw het vertrouwen in zijn regering te vragen, schorst Verhofstadt alle verga deringen voor 48 uur op. Dat houdt in dat ook de vergadering varwie Kamer commissie binnenlandse zaen - waar gestemd zou worden over de splitsing van B-H-V - niet doorgaat. Een typisch Belgische oplossing voor een typisch Belgisch probleem. „Beter geen akkoord dan een draak van een akkoord reageerde voorzitter Ste ve Stevaert van de Vlaamse socialisten na afloop. Of de crisis nu helemaal bezworen is, moet morgen blijken als de Vlaamse re gering bijeen komt. Daar ligt de kwestie Brussel-Halle-Vilvoorde bijzonder ge voelig. De 'onverwijlde' splitsing van B- H-V is opgenomen in de regeringsver klaring. De kans dat de Vlaamse regering - waar in zowel socialisten, liberalen als chris ten-democraten zetelen - uiteen spat, is echter klein. Vlaanderen kan geen ver vroegde verkiezingen uitschrijven en moet op basis van de uitslag van de vo rige verkiezingen een nieuwe coalitie vormen. Dat is vrijwel onmogelijk zon der het extreem rechtse Vlaams Belang, dat met een kwart van de stemmen aan de haal ging.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7