Rechter wil meer tijd voor kwaliteit BINNENLAND 2 'Ik laat mijn leven niet onder de ramp lijden' Auto voor 95-jarige tweede huis Raad voor de Rechtspraak slaat alarm over werkdruk Vier van de tien kinderen verbranden door zon Vakbond eist opheldering over brand in Catshuis Condoomkunst Wapens in kantoor advocaat Idee opvang tbs-patiënt in woonwijk wekt weerstand donderdag 12 mei 2005 gestolen igraafplaats "f begraafplaats Iepen- zijn het afgelopen drie urnen met stof- :n gestolen. Twee ur- Imiddels in de buurt pden. De nabestaan- p um die wordt ver- afren geschokt op het J zijn pas maandag- jÉHover geïnformeerd, ^■vermoedt dat het Hpn jonge daders, aan- Wi ;estolen urnen be- 'aar zijn. i* iade voor uffeur De Amsterdamse ft gisteren een 17-ja- aangehouden, die ind een buschauf- ihandeld. De leeft door de klap- ijk blijvend oogletsel meldde zijn werk- emeentelijke Ver- (GVB). Het slachtof- en idee waarom hij De dader werd her- Ro1 isis van camerabeel- slusk bus. De mishande- ot onrust geleid on personeel. il van Rijnbach Kankerbestrijding lanceert nieuwe campagne jrlid Griffith 0 ider A'dam II - Tweede-Kamerlid ftiffith van de WD is lom haar partijgenoot hagel op te volgens als van Amsterdam, der Van Aartsen heeft ^4; een gesprek gehad ^jngsvoorzitter De Gra- ontstane vacature, legde zondag zijn er. Hij kwam in op- '//Jordat hij verzuimde (tenvergoeding van ro voor de belasting jn. De 39-jarige Grif- ren in Suriname, is Kamerlid. Ze geldt de grote talenten IWD-fractie. joffer van ffik in de cel indernemer Joop Ze- alingh uit Lemmer is in de taai» dinsdag op woens- ieeni^akt door de politie weg was naar zijn werd ingebroken, it als de politie door jealarmeerd dat er iezig waren. Toen hij to stapte dacht hij irekers te maken heb- het was de politie, in met een zaklamp ijn gezicht dus ik zag ik zei dat ze moes in met de lamp, werd [grond gewerkt, in de igen en naar het icht." amsterdam/anp - Rechters wil len meer ruimte om hun werk in kwalitatief opzicht op peil te houden. De enorme werkdruk op rechters en de fixatie op het ha len van het verlangde productie niveau zet de aandacht voor de kwaliteit van de rechtspraak on der druk. Die waarschuwing deed de voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak, A. van Delden, gisteren uitgaan bij de presen tatie van het jaarverslag van de raad over 2004. Vorige week werd al bekend dat de werk druk op rechters onverminderd hoog blijft en dat de productie is toegenomen. In kwantitatief opzicht leveren de rechters een 'formidabele prestatie', meent Van Delden. „Maar het sprin gende punt is de kwaliteit van de rechtspraak." Van Delden verwees daarbij naar de recente uitlatingen van advocaat-generaal bij de Hoge Raad N. Jörg, die zich eveneens beklaagde over het feit dat de kwaliteit van de rechtspraak onder druk staat. Volgens Jörg leidt een te hoge werkdruk tot te veel fouten, omissies en ver gissingen in de vonnissen van rechters. Van Delden: „Rechters komen nauwelijks meer toe aan reflec tie. Zij willen meer ruimte voor kwaliteit. Als er onvoldoende middelen zijn, zou dat ten koste kunnen gaan van de productie. Wij zijn geen prijsvechters." De raadsvoorzitter trok daarbij de vergelijking met luchtvaart maatschappijen, die om hun productie te halen onveilige vluchten uitvoeren. „Dat mag nooit gebeuren", aldus Van Delden. „De rechtspraak is een groot goed. We moeten ervoor zorgen dat de kwaliteit daarvan behouden blijft." De rechtbanken in Nederland werken systematisch aan het behoud en de versterking van de kwaliteit. Het rechterlijk functioneren wordt op verschil lende manieren gemeten. Daar naast worden klantwaardering- onderzoeken gehouden en heb ben de gerechten een klachten regeling. Volgens de president van de Amsterdamse rechtbank, C. Eradus, is het ziekteverzuim binnen haar rechtbank toege nomen. De Arbeidsinspectie heeft geconstateerd dat dit het gevolg is van een te hoge werk druk, met name in de strafsec- tor. In Amsterdam zijn vorig jaar ruim een kwart miljoen zaken afgedaan, 20 procent meer dan het jaar daarvoor. Vooral het aantal schuldsanerings- en fail lissementszaken groeide. De in stroom daarvan nam met 60 procent toe. Belangrijkste oor zaak hiervan is de economische recessie. Ook vorig jaar bleek de recessie een fikse groei in zulke zaken tot gevolg te hebben. amsterdam/anp - Vier van de tien kinderen verbranden eens of meerdere keren per jaar. Een derde van de ouders weet niet dat hierdoor de kans op huidkanker toeneemt. Driekwart smeert hun kinderen wel regel matig in bij een bezoek aan strand of zwembad. Maar bij het buitenspelen in de zon, wordt het wel eens over het hoofd ge zien. KWF Kankerbestrijding lanceerde gisteren een campagne om daar verandering in te brengen. Met televisiespotjes en een websi te met spelletjes voor kinderen waarin het stripfiguur Sjonnie Shadow een belangrijke rol speelt. Uit een onderzoek van KWF Kankerbestrij ding onder zeshonderd kinderen van 6 tot 9 jaar en hun ouders blijkt dat 93,7 procent van de meisjes en 87,3 procent van de jon gens het fijn vinden in de zon. Iets meer dan 60 procent vindt het ook belangrijk om zich in te smeren met zonnebrandcrème. Maar vier van de vijf jongens vindt het niet fijn. Een derde van hen vindt het plakkerig en lastig. Ook kleren aantrekken of een pet je opzetten is niet populair. Bijna de helft van de kinderen houdt er niet van; het is te warm. Een op de vier vindt het wel belang rijk. Bijna 60 procent van de kinderen vindt het ook lastig om de schaduw op te zoeken. Overigens beschermen ouders hun kinde ren beter tegen de zon, dan zichzelf. Een derde van de kinderen wordt om de twee uur ingesmeerd met beschermingsfactor 20 of hoger, als ze naar het strand of het zwembad gaan. Op een zonnige dag buiten gebeurt dit slechts bij een op de tien kinde ren. Ongeveer 49 procent van de Nederlanders heeft een snel verbrandende huid en loopt daardoor een groot risico op huidkanker door zonnebrand. Jaarlijks wordt in Neder land bij ongeveer 25.000 mensen huidkan ker ontdekt. Ruim zeshonderd mensen overlijden er aan. De afgelopen drie decen nia is het aantal ontdekte gevallen van huidkanker met zo'n 3 tot 5 procent per jaar gestegen. de ronde venen/gpd - Fietsen en wandelen gaan niet meer zo makkelijk op zijn leeftijd. Maar voor een ritje in zijn auto draait de 95-jarige Han Grootegoed zijn hand niet om. Gisteren werd zijn rijbewijs met vijf jaar verlengd, tot zijn grote opluch ting. „Ik zou niet weten wat ik zonder moet?" Zijn rode Suzuki Alto automaat is zijn tweede huiskamer. Hij rijdt er nog zelfverzekerd mee door de binnenstad van Am sterdam. Zonder problemen komt hij bij familie en kennis sen in Alphen aan de Rijn of in Eindhoven. Met mooi weer laat hij zich geregeld zien op het strand van Noordwijk, of op een recreatieterrein langs de Kromme Mijdrecht. Onderuit gezakt in een strandstoel, met een detective en bruine bolle tjes bij de hand kan hij zich pri ma vermaken. Autorijden op je 95ste is vol gens het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen geen uni cum, maar wel bijzonder. Maar Grootegoed doet niet anders, sinds hij in 1935 slaagde voor zijn rij-examen. „Ik had maan denlang zonder rij - instructeur geoefend op de autps van het bedrijf. Vier lessen waren ge noeg om in één keer te slagen." Veertigduizend kilometer per jaar haalde Grootegoed de laat ste jaren voor zijn pensioen als verkoopleider van een groot zuivelconcern. In de jaren der tig en veertig was dat wel an ders. Toen doorkruiste hij het land een tijd lang in een Ford, model T. Het voertuig ging niet harder dan 65 kilometer per uur. Grootegoed: „Je kon pas santen behoorlijk laten schrik ken door met de uitlaat te knal len. Maar ik was blij dat ik na de oorlog een andere auto De 95-jarige Han Grootegoed in zijn Suzuki Alto. Foto: GPD/Peter Arno Broer kreeg. Ik heb de haperende mo tor vaak aan moeten slingeren." Autosnelwegen waren er in die tijd nauwelijks, treinovergan- gen nog gelijkvloers en bruggen over rivieren schaars. Het kost te Grootegoed soms uren om bij klanten te komen. Hij maak te er nooit een probleem van. „Ik was er aan gewend." Alleen het Noordzeekanaal bij Amsterdam oversteken, met een pontje, was een onderne ming waar hij de pest aan had. „Wachten duurde soms heel lang, zeker als een militaire co lonne tussendoor kwam. Die hadden voorrang. De bouw van tunnels was een verademing." Grootegoed heeft heel wat au- tQS versleten. Iedere twee jaar kreeg hij een nieuwe van zijn baas. De voertuigen bleven ge bruiksvoorwerpen, geen hobby. In zijn schaarse vrije tijd hield Grootegoed zich liever bezig met bloemen en planten. „Ik kan het niet hebben als ik een boom zie staan en de naam niet weet." Sinds zijn pensioen is Groote goed secuurder gaan rijden. „Je hebt geen afspraken meer waar je op tijd moet zijn." Niet dat hij daarvoor roekeloos reed. In tegendeel. Ongelukken heeft hij nauwelijks gehad. Twee keer ging het flink mis, maar de Mij drechter bracht het er goed vanaf. De laatste veertig jaar rijdt hij schadevrij. „Ik neem geen risicps meer. Met gladheid blijf ik thuis, in het donker mijd ik donkere polderwegen. Daar zijn de bermen vaak slecht." Sinds Grootegoed in een auto maat rijdt, gaat het autorijden hem makkelijker af. „Je kunt al le aandacht bij het verkeer hou den. Eigenlijk zou iedereen er één moeten hebben. Dat scheelt veel ongelukken." den haag/anp - Een jaar na de dodelijke brand in het Catshuis in Den Haag is er nog altijd geen duidelijkheid over de toe dracht. „Te gek voor woorden", zegt een woordvoerster van vakbond FNV Bouw. De bond wil zo snel mogelijk ophelde ring over de brand. Die eiste het leven van een 49-jarige schilder uit Oud-Alblas en veroorzaakte een schadepost van ongeveer 30 miljoen euro. De brand in de ambtswoning van premier Balkenende had plaats op zaterdagmorgen 15 mei vorig jaar. Twee schilders waren bezig met de vloer toen de brand ontstond. De brand weer en FNV Bouw vermoeden dat gebruik is gemaakt van thinner, een zeer giftige, explo sieve en brandbare stof die ver boden is bij binnenwerkzaam- heden. De vakbond stelt vast dat het openbaar ministerie (OM) on danks herhaaldelijk aandringen nog altijd geen duidelijkheid heeft verschaft over de toe dracht. „Ook op Kamervragen kwam tot nu toe geen bevredi gend antwoord", aldus FNV Bouw. De werknemersorganisatie waarschuwt ervoor dat „de schijn kan ontstaan dat autori teiten de gang van zaken in een beeldbepalend overheidsge bouw voor de buitenwereld verborgen willen houden". Daarbij wordt verwezen naar het waarschijnlijke gebruik van thinner door de schilders. FNV Bouw erkent dat de ver antwoordelijkheid voor het ge bruik van dit verboden middel bij de werkgever van de schil ders ligt. „Maar ook de rol van de opdrachtgever, de Rijksge bouwendienst, moet onder de loep worden genomen. Onbe kend is immers tot dusver of bepaalde middelen in het be stek voorkwamen". Een woordvoerder van het OM laat weten dat het strafrechte lijk onderzoek naar de brand in het Catshuis al enige tijd is af gerond. Er is een verdachte in beeld. De advocaat van die ver dachte wil dat er nog vijf getui gen worden verhoord. Zodra dat is gebeurd, neemt justitie een beslissing over strafrechte lijke vervolging in de zaak. Die beslissing wordt waarschijnlijk in de zomer genomen. den bosch - Kunstenaar Ralph Posset legt met die net als zijn voorganger Johannes Paulus ii het 4000 condooms de woorden Aids Kills voor de Sint gebruik van condooms verbiedt. De 4000 con- Janskathedraal in Den Bosch. Met deze actie wilde doorns staan voor de vier miljoen mensen die we- Posset gisteren uitdrukking geven aan zijn afkeer reldwijd besmet zijn met aids. van het beleid van de nieuwe paus Benedictus XVI, Foto: ANP/Rick Nederstigt Bewoner Roombeek blikt vijf jaar na vuurwerkramp terug zonder weemoed of verdriet Eerlijk gezegd doet c me niets meer. vinden mensen me ik als ik dat zeg, iven gaat door." tcrbujemoed of verdriet je Italiaan Dona- n zijn nieuwe appar- de Roomweg terug werkramp op 13 mei schede. Vijf jaar na ert hij met allerlei 1 nieuw leven in het 6 Roombeek te bla- Dg heeft De Vivo een cht over het terrein 6 zwarte dag in mei vierhonderd wo- 12 levens verwoestte, lebben plaatsge- moderne apparte- 11a' rijtjeshuizen, [zijn vrouw is hij te- 1 naar de wijk waar itig jaar woont, np woonde hij ach- Tige appartementen- de tuinbuurt Room- volgens De Vivo 70 de bewoners is te- Vooruitlopend op ~'g van morgen In eigen 'stille tocht' 'rige kleine rijtjes- rogelbuurt, op maar berden meters van te vuurwerkopslag. Donato de Vivo in de Enschedese wijk Roombeek. Foto: ANP/David van Dam De kleine Italiaan oogt onaan gedaan als hij zich die ingrij pende dag weer voor de geest haalt. Druk pratend en felle ogen die geen verdriet of angst uitstralen. Net als vele andere wijkbewoners genoot De Vivo op 13 mei 2000 in zijn achter tuin van de zon. „Op een gege ven moment zagen mijn vrouw en ik vuurpijlen de lucht in gaan. We dachten: goh wat mooi, er zijn zeker kinderen be zig. We wisten helemaal niet dat aan de Tollensstraat een vuurwerkopslag stond. De Vi vo begaf zich naar de Roomweg toen de twee explosies zich voordeden. „Ik drukte me tus sen enkele schuttingen op de grond. Ik voelde dat mijn li chaam van de grond werd ge tild. Maar ik mankeerde verder niks, een paar schrammetjes. Niemand van mijn gezin of fa milie is gewond geraakt. Tja, we hebben veel geluk gehad; de drukgolf ging de andere kant op." Vertwijfeld rende hij terug naar zijn woning waar hij nog wat dierbare spullen uit huis haal de. Wonderwel stond het huis er nog, al was het fors bescha digd. Al snel kwam de politie hen vertellen dat ze het huis moesten verlaten. En passant verzorgde hij nog een gewonde fotograaf. „Er was geen tijd om na te denken, ik kan me alleen herinneren dat ik een ongeloof lijk naar gevoel in mijn lijf had. Het duurde wel een uur voor dat dat gevoel wegtrok." Dona to en zijn vrouw trokken in bij de broer van zijn echtgenote. Bij de Roomweg loopt hij zon der schroom de eerste zijstraat in aan de overkant: de beruchte Tollensstraat. Links van de weg ligt de plek des onheils, de overgebleven fundamenten van SE Fireworks. „Raar dat ze dat zo laten liggen", vindt hij. De eerste fundamenten van het herdenkingsmonument liggen er inmiddels. Er is geen leed bij De Vivo te bespeuren. „Eerlijk gezegd doet me deze aanblik niets meer. Natuurlijk vind ik het heel erg van de 22 doden en hun nabe staanden. Er zijn mensen die hier niet meer durven te ko men. Dat is droevig. Ik heb met mezelf de afspraak gemaakt: laat je leven niet onder de ramp lijden. Ik kan makkelijk om schakelen naar de dagelijkse dingen van het leven." Met zijn 23-jarige dochter is het anders gesteld. Zij heeft er een enorme psychische klap aan overgehouden. „Zij dacht dat ze alleen was overgebleven en wij om het leven waren geko men. Ze staat nog steeds onder behandeling." De Italiaan kijkt tevreden naar de moderne appartementen aan de Tollensstraat en het Kroedhöfte-plein. „De weder opbouw is snel van de grond gekomen en het ziet er mooi uit." Dankzij de inbreng van bewoners? „Ja, ja", zegt De Vivo cynisch. „Dat klinkt allemaal mooi, maar als het er op aan komt waren alle plannen in kannen en kruiken voordat de bewoners er iets over te zeggen hadden. Veel zaken zijn ons door de strot geduwd." Tussen de ruïnes van het Roozendaal keert De Vivo weer terug in de tijd. Het lijkt hier op een oorlogsgebied met afge brokkelde gevels en gaten in de muren. Met op de achtergrond het bizarre contrast met de nieuwbouw. De Vivo heeft af stand genomen van de senti menten. „Het is nu eenmaal ge beurd. Het enige positieve van deze ramp is dat er ruimte is gekomen om hier iets moois te bouwen." amsterdam/gpd - In het kan toor van de Amsterdamse advo caat Evert Hingst zijn drie vuur wapens en munitie gevonden. De advocaat, die op 25 april werd gearresteerd, blijft daar om voorlopig vastzitten. Dat heeft justitie gisteren bevestigd. De wapenvondst verklaart waarom bij Hingsts aanhou ding een arrestatieteam is inge zet. In zijn kantoor lag volgens justitie ook 'een grote hoeveel heid contant geld'. De wapens lagen in een ruimte die alleen voor Hingst toegankelijk was en worden daarom als zijn bezit beschouwd. Hingst wordt al langer verdacht van het witwas sen van misdaadgeld voor cri minelen. Hij heeft de aantijgin gen altijd ten stelligste ontkend. In de zaak waarvoor Hingst op 25 april is gearresteerd, is ook een vermeende Turkse crimi neel verdacht van witwassen. Omdat hij als vluchtgevaarlijk wordt beschouwd, is zijn voor arrest met negentig dagen ver lengd. De Turk zou ondanks een bescheiden inkomen mil joenen hebben uitgegeven. pij. En hij bestrijdt dat hij alleen staat. Tien instellingen die bij de alliantie zijn aangesloten, hebben zich uitgesproken voor uitbreiding van het aantal tbs- patiënten in woonwijken. F. Heijnen van de SBWU in Utrecht bevestigt dat, maar hij meent dat Van Zuthem te hard loopt. „Een aantal van 250 pa tiënten is niet realistisch. Op vang is groepen lukt al hele maal niet. Het is geen lopende band werk." Aan opvangplaatsen voor tb- s'ers bestaat een groot tekort. Volgens een onderzoek van het WODC van het ministerie van justitie zouden 250 patiënten onder streng toezicht naar woonwijken kunnen verhuizen. lelvstad/anp - De Alliantie van Regionale Instellingen voor Be schermd Wonen is niet tevre den over het plan van één in stelling om 250 tbs-patiënten te huisvesten in woonwijken. In tien steden wil de instelling pa tiënten aan het eind Van hun behandeling opvangen. „Dit is een eenmansactie", liet de in Den Haag gevestigde alli antie weten. De organisatie is ongelukkig met het initiatief van J. van Zuthem, directeur van de instelling in Flevoland. Van Zuthem zegt dat de patiën ten in de wijken onder intensief toezicht zullen staan. Met na druk stelt hij dat het gaat om tbs'ers die op het punt staan te rug te keren in de maatschap-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5