Marinier O. nu definitief een vrij man BINNENLAND 1 'Nederland is racistisch. Als je niet blank bent, krijg je geen baan' Kamer tevreden over spitsheffing Toch omstreden boetebeleid NS De hoogte in Stap in brief minister: Verbied bierkoeriers Excuses Iran voor Karimi 'Schooltandarts moet terug' Vaders bezetten PvdA-kantoor Huisartsen bieden minister 'offerte' aan OM stapt niet naar Hoge Raad Leidsch Dagblad Goed Wonen oP nmachinist meisje dood Bij een ongeluk in het else Lutten is gistermid- 17-jarig meisje uit Slag en het leven gekomen, p ;je stond met haar ^ts te wachten achter jnwagen, die achteruit tiaar overreed. Ze was p slag dood. Het drama gevolg van een onge- 10 amenloop van om- eden. Het meisje stond I iter de kraan, omdat .s, af zou slaan. De machi- ^ekte echter dat hij te jereden. Nadat hij eerst 'achteropkomende au- 1 laten passeren reed hij Vl t, onwetend van het di{ :hter hem. moord Nadia ar cel en tbs De 31-jarige moorde- de 20-jarige Utrechtse Nadia van de Ven is in roep veroordeeld tot ;1 en tbs. De levenslan- if die de rechtbank ïem vorige jaar opleg- 'irmee van de baan. De ,0td door het hof vrijge- van de moord op Ede- Ju' on Bussing. Vraag blijft n mee gaat werken aan ling. Hij ontkent de n heeft nooit willen iet gedragsexperts. e schending imbtsgeheim *1 De politierechter in As- '-M gisteren raadslid b Leefbaar Tynaarlo eld tot een voorwaar- •lstraf van vier weken oete van 500 euro we- ov^ending van een ambts- El^Het raadslid heeft in 2003 opzettelijk infor- sta ekt uit de vertrou- f\ll| imissie rond de herbe- van de toenmalige ester Pannekoek van sdKloos lekte uit de ver- vei icommissie omdat hij gw ens was met de deal vi rd gesloten. Panne een nieuwe ambtster- ;en, als hij beloofde do [tijdig op te stappen. donderdag 12 mei 2005 erijen in iwagenkamp iep fet door Frank Hendrickx en Jeroen Hoorn philipsburg-den haag - Gouden tan den sieren hun gebitten, baseballcaps staan scheef op het hoofd en op hun bovenarmen zijn de letters DQG ge- tatoeerd. De jongens hangen wat rond onder de schaduw van palmbo men in één van de armste wijken tus sen de groene bergen van Sint Maar ten. De wijk heet het Nederlandse kwartier en de jongens noemen zich Dutch Quarter Gangsters, kortweg DQG. Ze zijn kort van stof. Nieuwe regels voor Antilliaanse jongeren die naar Nederland willen komen? „We geven geen reet om regels. We gaan heen waar we willen." Eén van de fa voriete bestemmingen is Groningen, waar ze vrienden hebben. Spraakzamer is een groepje jongeren dat een paar kilometer verderop rondhangt bij de bibliotheek van Phi- lipsburg, de hoofdstad van het Antil liaanse eiland Sint Maarten. „Neder land is gewoon racistisch", vindt Ve- ronika, een meisje van 'zestien, bijna zeventien jaar'.Als je niet blank bent, krijg je geen baan." Dat weet ze van haar broer, die in Nederland op het verkeerde pad is geraakt. Hij kon niet met de vrij verkrijgbare drugs omgaan, belandde zes jaar in de ge vangenis onder andere vanwege een verpachting en later nog eens paar jaar wegens geweldplegingen. „Wij kunnen beter niet meer naar Neder land gaan", vindt Veronika. „In de VS hebben we meer kansen." Daar is haar vriend Quinton Marlin het niet mee eens. „Het is goed dat er wat ge daan wordt aan de problemen in Ne derland. Er wonen gewoon te veel Antillianen in de grote steden. Mijn broer zit er ook, in Den Haag, maar hij gaat alleen maar om met mensen van Sint Maarten. Hij spreekt nooit Nederlands, alleen Engels." De woorden van Marlin zijn uit het hart gegrepen van minister (Konink rijkszaken) die deze week een rond reis maakt langs de Antilliaanse eilan den. „Er wordt helemaal niemand ge straft door deze nieuwe maatrege len", zegt de D66-bewindspersoon in een restaurant met uitzicht op de Grote Baai van Sint Maarten. „We willen voorkomen dat er kinderen naar Nederland komen die zich niet kunnen redden. Tienermoeders, drop-outs, ze denken dat het in Ne derland allemaal gebeurt voor ze, maar lopen vervolgens helemaal vast. Dat verdient niemand. We willen dat jongeren met een duidelijk doel naar Nederland komen." Antilliaanse jongeren tussen de 18 en 24 jaar moeten in de toekomst kun nen aantonen dat ze in Nederland uitzicht hebben op een opleidings- plek of baan. Kinderen die nog jonger zijn, moeten een voogd hebben. Nieuwkomers die niet aan die voor waarden voldoen, worden opgepakt en uitgezet. Het zijn maatregelen die bij de politieke elite op de eilanden hard aankomen, omdat Antillianen nu anders worden behandeld dat an dere Nederlandse staatsburgers. Ex tra pijnlijk was- dat het nieuws uitlek te, voordat Pechtold de Antilliaanse regering had ingelicht. „Het is dan ook onaanvaardbaar dat er nu een aparte categorie Nederlan ders wordt gecreëerd", vindt Paul Co- menencia, de vertegenwoordiger van de Antilliaanse regering in Nederland die meereist in de entourage van Pechtold. „Het gaat om 1500, mis schien 3000 lastpakken op een groep van 130.000 Antillianen in Nederland. Waarom pakken ze die kleine groep niet aan? Waarom nemen ze zulke generaliserende, stigmatiserende maatregelen? We hadden deze pro blemen samen willen aanpakken, maar we worden al maanden gene geerd door minister Verdonk (Vreem delingenzaken)." Het is onduidelijk of de Antillianen stappen kunnen ondernemen tegen de plannen. Er is een gelijkheidsbe ginsel dat zegt dat iedere Nederland se staatsburger gelijk behandeld moet worden, maar er is geen consti tutioneel hof waar de Antillianen naar toe kunnen stappen. Toch zou den er allerlei civiele procedures kun nen worden gestart. De Nederlandse hoogleraar vreemdelingenrecht An ton van Kalmthout is benieuwd of Verdonk en Pechtold een manier hebben gevonden om de juridische bezwaren te omzeilen. „Vergelijkbare ideeën zijn hier in het verleden al vaak op stukgelopen." Los van de juridische haalbaarheid hebben de plannen in elk geval het voordeel dat de problemen er niet groter door worden, vindt burge meester Ter Horst van Nijmegen, een van de steden met relatief de meeste Antillianen. „Maar we moeten na tuurlijk niet denken dat de proble men hiermee worden opgelost. De meeste Antilliaanse risicojongeren zijn al in Nederland." Op de langere termijn ligt volgens Ter Horst de oplossing voor het pro bleem op de Antillen zelf. „Het zijn vooral de kansarme jongeren die hier naar toe komen. Ze denken echt dat hun hier een plezieriger leven wacht, en dat is natuurlijk ook zo. Zoals een Antilliaanse ooit tegen me zei: zelfs de gevangenis is hier een stuk pretti ger." De politie heeft gis- Dlla ens een inval zeven e oi ivekerijen aangetroffen het lonwagenkamp in Alk zeven eigenaren zijn e bfc. De actie duurde de liet de politie weten, pebedrijf Nuon deed oui rzoek en sloot een ;1 k iningen af van het ït omdat bewoners il- eëi Dom aftapten. Ook de cherche was aanwezig gaan of de uitkeringen oners wel klopten, eringen zijn stopge- js een woordvoerder. (jk telt ruim twintig wo- ieren niet et bepaald aai Minister Veerman e b iw) ziet niets in een artilijst van dieren die oei tijn als huisdier. Ook van te versie waar de la lamer om heeft ge- sjes Dmt er op advies van foor Dierenaangele- nje 1 (RDA) niet. Volgens lidt een dergelijke in- tot een 'ongenuan- wai st'. Honden zouden Mé: eld onmiddellijk afval- prii schikt gezelschaps- sm ele exemplaren kun- noi ers gevaarlijk zijn, zie in een verkorte versie )k a lort wordt afgekeurd, r ve Is K nvt ogi fre utrecht/anp - Ondanks heftige kritiek van het personeel en consumentenorganisaties voe ren de Nederlandse Spoorwe gen per 1 oktober een nieuw boetebeleid in. Elke betrapte treinreiziger zonder kaartje moet dan een boete van 35 eu ro en de kosten van het kaartje betalen. Nu kan een passagier nog een vervoerbewijs bij de conducteur kopen. Het strenge beleid geldt ook voor iemand die geen kaartje kon kopen, omdat de automaat kapot was of omdat hij te laat was. Reizigers die met een gel dige reden zonder kaartje in de trein zitten, kunnen achteraf wel de boete kwijt laten schel den, aldus de NS gisteren. De consumentenorganisaties vinden dat de NS notoire zwart rijders en goedwillende reizi gers niet over een kam mogen scheren. „De NS slingeren straks onschuldigen op de bon", liet reizigersvereniging Rover eerder weten. De machinisten en conduc teurs vrezen extra agressie. Ook goedwillende reizigers kunnen straks boos worden, omdat ze een boete moeten betalen. Een woordvoeder van de spoor- wegpobtie noemt een agressie toename 'koffiedik kijken'.Wel verzekert hij dat vanaf 1 okto ber de spoorwegpolitie assis tentie zal verlenen. nieuwegein - Op de vakbeurs voor glazenwassers was het gisteren goed te zien: de houten trap heeft plaats gemaakt voor een hoogwerker. Daarmee kunnen de lappers veilig tot 6o meter hoogte de ramen zemen. Foto: GPD/Marc van der Kort den haag/gpd - Bierkoeriers richten zich te veel op jonge drinkers en moeten daarom worden verboden. Dat bepleit de Stichting Alcoholpreventie (Stap) in een brief aan minister Hoogervorst (Volksgezondheid) De stichting vreest dat de koe riers bier aan huis leveren bij jongeren die nog geen zestien jaar zijn. Volgens de wet mag pas vanaf die leeftijd zwakalco- holische drank worden ge kocht. Bierkoeriers brengen de drank op bestelling thuis. Zij doen dat vooral 's avonds. Op die tijd stippen is het voor controleurs van de Drank- en Horecawet moeilijk om na te gaan of ze zich houden aan de leeftijds grens. De koeriers zijn legaal. De Winkeltijdenwet staat nach telijke verkoop van pils toe. En ook de Drank- en Horecawet maakt het mogelijk, mits de verkoop geschiedt vanuit een voor publiek ontoegankelijke ruimte. Stap wil dat de regels zo wor den aangepast dat koeriers hun werk niet meer kunnen doen. Uit een eigen onderzoek con cludeert de stichting dat er minstens 23 bierkoeriers in Ne derland actief zijn, waarvan 11 zich op studenten richten. Andere bierkoeriers zijn vooral actief in kleinere steden. Hun werktijden lopen door tot soms diep in de nacht. Een enkeling biedt een 24-uurs service aan. den haag/gpd - De regerings partijen WD en CDA en de op positiepartij PvdA vinden het prima als de opbrengst van een spitsheffing in de Randstad ten goede komt aan extra wegen. Indien files op bepaalde trajec ten gemakkelijker worden be streden met extra openbaar vervoer, mag dat geld van hen ook daar naartoe. De commissie-Nouwen zal mi nister Peijs (Verkeer) volgende week adviseren automobilisten vanaf 2009 een kilometerheffing te laten betalen bij vier ver keersknelpunten in de Rand stad en mogelijk twee elders. Een paar jaar later komt er een landelijk heffingensysteem. Als compensatie zal de motorrijtui genbelasting worden verlaagd. Niet het bezit maar het gebruik van een auto wordt zo belast. WD en CDA hebben wel oren naar dit advies maar willen er niet veel over zeggen. Het moet immers nog officieel naar de minister toe. Van WD'er Hof- stra mag er ook geld naar het openbaar vervoer. Als het geld maar naar het verkeer toe gaat en niet naar een grote algeme ne pot zoals eerst de bedoeling leek." Ook de PvdA vindt dat het geld moet worden gebruikt om de bereikbaarheid te verbeteren. „Je moet niet direct vastleggen dat het óf naar asfalt óf naar openbaar vervoer toe moet", aldus PvdA-Kamerlid Verdaas. Groenlinks- Kamerlid Duyven- dak vindt echter dat het advies van Nouwen alleen leidt tot meer wegen. „Files worden zo wint het >|amping de - Volgend jaar bren- aarf Nederlanders hun va- tiet buitenland door in ie dan op een camping, foti ichting heeft de iteren uitgesproken. ?lle )e concurrentie tussen ir. isaties is hiervoor de ld d tste oorzaak. Dit jaar et b 129 procent van de dse vakantiegangers in n dpand in een hotel. Het tnpeerders ligt met 30 iu nog iets hoger. lie tuin lerenden Bewoners van ver- de Stelle in het istburg die dement len aan de ziekte van kunnen sinds giste- [wandelen in een spe- De tuin is afgesloten, 'andelaars niet kun- len en de verpleeg- kunnen de bewoners [deling in de gaten Iet idee voor de tuin en waaien uit Italië, len al sinds 1994 •ruikt. Volgens de di- iet bijzonder dat de zelfstandig kunnen De tuin heeft 68.000 Zeventig bewoners iginFPteeghuis zullen ge- ■D maken van de tuin. den haag/anp - De Iraanse am bassadeur Ziaran heeft gisteren zijn spijt betuigd over de ma nier waarop Iraanse militairen GroenLinks-Kamerlid Karimi hebben behandeld. De ambas sadeur deed dat tijdens een ge sprek op het ministerie van bui tenlandse zaken. Ziaran legde uit dat de behandeling van Ka rimi maandagavond op de luchthaven van Teheran geen beleid van de Iraanse overheid Amsterdam - Vijf leden van een actiegroep van gescheiden vaders hebben gisteren gedurende zes uur het PvdA-kantoor in Amsterdam bezet gehouden. Na een 'langdurig en geëmotioneerd' gesprek met Tweede-Kamerlid Timmer en bestuurslid Jonk verlieten de vijf het gebouw weer. De actiegroep, die zich Family for Justice noemt en zich verkleedt als bekende filmfiguren, pleit voor een betere omgangsrege ling voor gescheiden vaders met hun kinderen. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/anp - De Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) wil minister Hoogervorst (Volksge zondheid) volgende week een 'offerte' aanbie den, waarin staat tegen welk tarief zij de huisart senzorg willen uitvoeren. Volgens voorzitter Vos van de LHV willen zijn leden een inschrijvingsta rief van 55 euro per patiënt per jaar en een con sulttarief van 10 euro per jaar. „Dat is de eis. Voor die prijs doen we het", aldus Vos gisteravond. Als Hoogervorst hierover wil praten, is de LHV-voorzitter daartoe bereid. Hij zei wel dat er ook nog stemmen onder zijn leden opgaan voor het hanteren van een vast tarief voor alle patiënten en af te zien van het consult tarief, zoals dat nu ook geldt voor ziekenfondspa tiënten. De actiebereidheid onder de artsen is volgens de LHV-voorzitter groter dan hij had verwacht. De meerderheid is bereid tot staken, maar wil dat niet doen zonder vangnet. woerden/anp - Het is zo slecht gesteld met de gebitten van de kinderen dat er een soort schooltandarts terug moet ko men in het standaardpakket van de jeugdzorg. Dat is een van de wensen die het Natio naal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepre ventie (NIGZ) gisteren heeft op gesteld in een open brief aan minister Hoogervorst (Volksge zondheid). Een Kamermeerderheid van PvdA en CDA schaart zich ach ter dit pleidooi. Wat het CDA betreft is goede tandheelkundi ge preventie voor de school gaande jeugd noodzakelijk. Hoe dat geregeld moet worden, is CDA-Kamerlid Buijs nog niet duidelijk, maar het moet ge beuren. „Nu worden slechts de gebitten van 10 procent van de 5-jarigen gecontroleerd", dat is voor het CDA te weinig. Het NIGZ verwijst in de brief naar een onderzoek van het alleen dikker en langer." Hij ziet meer heil in heffing die op korte termijn in het hele land wordt ingevoerd en niet pas vanaf 2014 zoals Nouwen voor staat. Bij welke knelpunten de auto mobilist over vier jaar zou moe ten gaan betalen, is nog niet be kend. Werkgeversorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW opperen de Tweede Coentun- nel bij Amsterdam, de verleng de A4 tussen Delft en Schiedam en de Utrechtse ring. Het mid den- en kleinbedrijf denkt aan de rondweg om Eindhoven, ter wijl VNO-NCW bij elkaar acht (nieuwbouw)projecten opsomt. Het gaat bij voorbeeld ook om de A2 door Maastricht en de A15 tussen Maasvlakte en Vaanplein-Rotterdam. den haag/gpd - Marinier Eric O. is weer vrij man. Het openbaar ministerie gaat niet in cassatie tegen de vrijspraak van de ser geant-majoor die ervan werd verdacht in december 2003 in Irak een plunderaar te hebben doodgeschoten. Het OM werd door de rechtbank en door het gerechtshof in het ongelijk ge steld en maakte gisteren bekend zich daarbij neer te leggen om dat er nu 'heldere regels' zijn. Volgens G. Knoops, de raads man van de 44-jarige sergeant majoor was de opluchting in huize O. 'bijzonder groot'. Ook defensieminister Kamp was 'verheugd dat het boek Eric O. eindelijk kan worden gesloten'. Kamp noemde O. 'een vakbe kwaam en goed militair, die weer helemaal inzetbaar is, in binnen- en buitenland'. Tegen O. was zes maanden voorwaardelijk geëist en een taakstraf van 240 uur. Aanvan kelijk werd O. verdacht van moord of doodslag. De militair gaat een schadevergoeding ei sen. In een toelichtig stelde advo caat-generaal Welschen in Arn hem dat het OM „helderheid wilde over de omstandigheden waaronder een uitgezonden militair geweld mag plegen. Die helderheid is nu bereikt door dat de rechter ook in hoger be roep heeft geoordeeld dat inter nationale geweldsvoorschriften van toepassing zijn op het op treden van uitgezonden militai ren." In de uitspraak ging het hof ook in op de rol van het OM in de zaak van Eric O. Het hof stelde dat, hoewel het OM in zijn recht stond vervolging in te stellen, het onderzoek naar het schietincident niet volledig is geweest. Ook was de zaak in eerste instantie veel te zwaar ingezet. Dat kwam mede door dat het OM 'kennelijk onvoor bereid was hoe een dergelijk in cident aan te pakken'. De kri tiek van het hof kreeg veel bijval vanuit de politieke en militaire hoek. Aanvankelijk wilde het OM zich niet neerleggen bij de beslissing van de rechter en het hof. Maar omdat de strafzaak voor defen sie aanleiding was de ge weids- instructie nog eens onder de loep te nemen, is afgezien van cassatie, aldus Welschen. Het OM vond aanvankelijk dat Ne derlandse dienstvoorschriften golden en niet de internationa le geweldsvoorschriften. Knoops zag in de beslissing van het OM om niet in cassatie te gaan een bevestiging van zijn vermoeden dat het OM duide lijke regels wilde voor gewelds- toepassing in de toekomst. Hij vindt dat het OM daarvoor bij het parlement moet zijn en niet bij de rechter. „Nu is duidelijk dat het het OM niet om Eric O. te doen was, maar om het alge meen belang. Dat is heel spij tig" Knoops sprak van 'een overbo dig proces dat veel leed heeft veroorzaakt'. Hij noemde het oordeel van het hof 'vernieti gend' en kondigde aan dat O. een schadevergoeding zal ei sen. „Het zou niet begrijpelijk zijn als hij dat niet zou doen." is. De Iraanse regering onder zoekt het incident en zal de Ne derlandse regering inlichten over de resultaten. Groenlinks - fractievoorzitter Halsema noemt de excuses een eerste stap. Karimi zelf is nog niet overtuigd van de spijt van de Iraanse autoriteiten. „Dit is nog een beetje te mager. Sugge reren dat dit een eenmansactie was van militairen is belache lijk." (advertenties) Bericht aan onze lezers en adverteerders Het Leidsch Dagblad verschijnt niet op maandag 16 mei (tweede pinksterdag). Onze kantoren zijn die dag gesloten. In verband hiermee zijn de sluittijden voor advertenties voor dinsdag 17 en woensdag 18 mei gewijzigd. Voor informatie hierover kunt u bellen (071) 535 6300. Voor het opgeven van een Speurder belt u (072) 5196 868. College van Zorgverzekeringen (CVZ) waaruit bleek dat in 2003 bijna de helft van de gaatjes van kinderen tot de tien jaar niet gevuld bleek. De schooltandarts is in bijna heel Nederland verdwenen. Slechts op twaalf plaatsen in het land kunnen kinderen nog terecht bij een jeugdtandarts. De gebitten van de kmderen die daar heen gaan, zien er gemid deld beter uit, constateerde het college. Het NIGZ sluit zich aan bij het advies van het college om de zorg voor de gebitten van kin deren weer collectief aan te pakken en onder te brengen bij de gewone jeugdgezondheids zorg van gemeenten en provin cies. Hiervoor moeten er ook weer standaard preventiemede werkers voor de tandheelkunde bij de GGD-en aan de slag. Nu wordt deze functie vaak door geldgebrek wegbezuinigd, aldus het NIGZ. www.leidschdaqblad.nl BEURS De Goed Wonen Beurs: alle informatie over de aankoop, verkoop of het huren van een woning, financiering, verhuizing, inrichting, doe-het-zelf tips en aankleding In en om het huis. Met een huizenveiling en workshops door o.a. Jurgen Smit en Dennis Mulder van SBS6! Toegang: 5- Openingstijden: 10-17 uur 21-22 mei 2005 I Kennemer Sportcenter - Haarlem I www.goedwonenbeurs.nl 1M.TI* Haarlems Dagblad SB

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3