KUNST CULTUUR Leidens ontzet komt in het theater LAKtheater vreest concurrentie niet Veredelde try out van Jake Brennan R7 Entree in onderdoorgang Rijksmuseum moet wijken Java Eiland decor voor show Within Temptation Afscheidstour Shadows pure nostalgie Seizoen 2005-2006 in teken van 300-jarig bestaan Leidse Schouwburg donderdag 12 mei 2005 ;ger. Foto: Reuters nes gaan >r op tournee Drk - The Rolling Stones b in New York bekend jkt weer op tournee te |)e aftrap voor de tour Begeven in Boston, in au- jvan dit jaar. Europa staat Ihet programma, maar of hes ook Nederland aan Hoen. is nog niet bekend. pz in Duitsland )ostenrijk op i (dam - De Nederlandse |h!pz staat in Duitsland ■enrijk op nummer 1 in risten met hun single py'. In Zwitserland staat aimer inmiddels op de Jjlek. Eerder stond de h Duitsland al op num- fciet de single 'Chlpz in fln de drie landen zijn fcingles 320.000 exem- Jverkocht. Ook in Neder- hat de groep geregeld i de hitlijsten. De band jmmer 1 hits met 'Chlpz k', 'Cowboy', '1001 Ara- ïts' en 'One, Two, Directeur Helmer: 'Als je goed programmeert, komt het publiek toch wel' uwman. Foto: ANP i vertelt in iektheater dam - Mies Bouwman te verteller van het klas- jrookje 'Doornroosje' in (stelling 'Sleeping Beauty I Joop van den Ende (producties brengt de pssieker van 2 tot en met pcclusief in het Muziek- jin Amsterdam. Op de van Tsjaikovski voert piationale gezelschap |l Ice Stars schaatsend bemde sprookje op. ontoloog ituralis De wereldberoemde ploog Juan Luis Arsuaga fidag 22 mei te gast bij is. De Spaanse hoogle- I de universiteiten van len Madrid geeft in het h een lezing over de pi de Neanderthalers, t dat op de van hem be- tprankelende wijze. Zijn lohn Vos van Naturalis p inleiding op het ver- k de eerste mensen. De legint om 14.00 uur in Ktorium. De entree be- 1 euro. the en Kafka lekendst |c - Johann Wolfgang (the en Franz Kafka zijn ïland de twee bekend- ptalige schrijvers, meldt ft op basis van een on- S onder 250 Nederlan- bij de start van 'De We- het Reisboek' is gepre ek De twee schrijvers i op afstand gevolgd (N obelprij swinnaars IMann en Günther |e Weken van het Reis- e van 11 tot en met 25 (den gehouden, staan |n het teken van Duits- linaties voor kal Spamalot Ik - De opmars van de Spamalot' lijkt niet (stoppen. Nadat Pt', vrij naar de film hon And The Holy rider deze week vier heidingen kreeg van de ~mse theatercritici die iden buiten New York peeft de musical nu kjnominaties gekregen *Tony, de grootste by-prijs. De twee hoofd- s uit 'Spamalot', de Jteur Tim Curry als Ko- pur en Hank Azaria als Plot, zijn beiden geno- Jalsjbeste musicalac- door Theo de With leiden - Een straat met zes kroegen trekt meer publiek dan een straat met één kroeg. Zo werkt het volgens Roland Hel mer, directeur van het LAKthe ater in Leiden, ook met thea ters. „Theaterbezoek genereert meer theaterbezoek." Daarom vreest hij geen concurrentie van de Leidse Schouwburg, die met de nodige toeters en bellen het 300-jarig bestaan viert. En evenmin van de Veenfabriek die druk bezig is zich een posi tie te verwerven op de culturele kaart van Leiden. „Hoe meer er gebeurt in een stad, hoe meer mensen er ko men", stelt Helmer. „En dat is goed voor het imago van Lei den als cultuur- en uitgaans stad. De Veenfabriek voegt iets heel nieuws toe aan Leiden. Daarmee zit het gezelschap dus in niemands vaarwater. Met de schouwburg en de Stadsge hoorzaal bestaan goede afspra ken over wie wat doet. We zien elkaar niet als concurrenten." Dat het LAKtheater niet in de buurt van de schouwburg en de Veenfabriek zit, ziet Helmer evenmin als een probleem. „Wat zijn afstanden in de Leid se binnenstad? Alles is in tien minuten te lopen of in drie mi nuten te fietsen. En uiteindelijk doet de plek niet ter zake. Het gaat om de inhoud. Als je goed programmeert, komt het pu bliek toch wel." Het LAKtheater heeft voor ko mend seizoen circa 140 voor stellingen geprogrammeerd. Daarbij zitten veel vertrouwde namen. Gezelschappen als Roland Helmer: „We zien elkaar niet als concurrenten." Archieffoto: Hielco Kuipers Wetten van Kepler, Carver, Mugmetdegoudentand en Or kater keren elk jaar terug. „Ik haal ze naar Leiden omdat ze zich blijven vernieuwen." In de programmering zijn ech ter ook 'nieuwe' namen te ont dekken. Zo staat actrice Willeke van Ammelrooy voor het eerst in het LAKtheater en nog wel in haar eentje. Zij speelt Annie Bos, Nederlands beroemdste actrice tussen 1913 en 1920, in een Toneelschuurproductie. Annie Bos had in meer dan vijf tig films een hoofdrol, maar na het faillissement van de Hollan- dia Filmfabriek in Haarlem was het gedaan met haar carrière. Een andere verrassing is dat Theater Adhoc een voorstelling speelt op locatie. Het is nog on bekend waar. De enige zeker heid is volgens Helmer dat het niet in het LAK zal zijn. „Deze theatermakers verrichten bijna wetenschappelijk onderzoek. Dat resulteert niet in een rap port, maar in een theatervoor stelling. Nu zijn ze bezig met gentechnologie. Ze zoeken nog een plek in Leiden waar ze drie uitvoeringen kunnen geven." Adhoc is een van de theaterge zelschappen die eerder te zien waren in de serie Nieuwe Thea termakers. Voor de zevende keer kunnen mensen voor 35 euro intekenen op zeven voor stellingen, waarvan vooralsnog niet meer bekend is dan dat ze door aanstormend talent zijn gemaakt. Helmer: „Leidenaars houden van avontuur, want de serie was de afgelopen jaren in de voorverkoop al uitverkocht. Bekende namen als Bambie, Boogaerdt/Van der Schoot en muziek recensie Hans Keijzers Concert: Jake Brennan The Confidence Men. Gezien: 10/5, Q-bus, Leiden. In 2001 laat Jake Brennan zijn stem nog flink raspen bij het onbeduidende hardcore groep je Cast Iron Hike. Producer Paul Kolderie plukt hem daar weg en overtuigt Brennan er van eigen materiaal te gaan schrijven. In de studio van Paul Kolderie, die eerder werkte met The Pixies, Radiohead en Mor phine, is het goed toeven en al bum 'Love and Bombs' laat vele kanten van Brennan zien. 'Play fast, play loud and get off stage', meldt Jake Brennan hal verwege het concert in Q-bus. Op deze dinsdagavond krijgen we geen kopie van 'Love and Bombs' voorgeschoteld en 00k geen totale up-tempo gig, zoals Brennan ons doen wil geloven. De veredelde try-out van Jake Brennan start met de nadruk Russel Chad zijn heerlijke, snij dende gitaarintervallen op een geweldige manier laat horen. 'Believe me' is dan weer de rus tige popsong met ruimte voor de rust. Nieuw, nog niet uitge kristalliseerd materiaal wordt gespeeld terwijl keyboard en gi taar nog duidelijk hun weg moet vinden. En toch blijft de band in zijn geheel sympathiek en voel je in alles dat Brennan en zijn maten in de muzieksce- ne kunnen gaan scoren. Een band die in deze setting ruimte neemt voor een akoesti sche set met het van nostalgie doortrokken 'In my stepmo ther's truck', waar je op de ach terbank je lief naast je hebt en de whiskey en je jointje niet ver weg zijn. Een band ook die de akkoorden van een belegen countrysong van Charlie Rich op een heerlijke manier vernag- geld. Als Jake Brennan 'She got everything and you got me' en de uitsmijter 'Goodnight' inzet, weet je dat er ook nog een beg- nadigd songwriter in hem schuilt. De kameleon Brennan mftet alleen nog een beetje rij- amsterdam/anp - De hoofd entree van het nieuwe Rijks museum in Amsterdam komt definitief niet in het midden van de onderdoorgang. De Spaanse architecten Cruz en Ortiz moeten een nieuwe in gang ontwerpen, liet het mu seum gisteren weten. Daarmee verliest het Rijksmu seum de felle strijd die het voerde met het stadsdeel Am sterdam Oud-Zuid. De ge meente vindt bebouwing van de passage onwenselijk omdat dit de stroom fietsers en voet gangers hindert. Ook biedt be bouwing in de onderdoorgang onvoldoende ruimte bij cala miteiten, meent het stadsdeel. De entree komt nu op een an dere plek, hoogstwaarschijn lijk wel in of vlakbij de onder doorgang. Het besluit volgt naar aanleiding van de in spraakronde op het Ruimtelijk Afwegingskader (RAK). President-directeur van het Rijksmuseum Ronald de Leeuw zei in een eerste reactie te kunnen leven met de uit komst. „Wij vinden het uiter aard jammer dat de centrale entree ip de onderdoorgang nu niet kan worden gereali seerd, maar er is gelukkig wel genoeg rek in het RAK geble ken om te kunnen komen tot een prachtig vernieuwd Rijks museum." Het museum gaat er niet van uit dat de verbouwing door de aanpassing vertraging op loopt. Hoe lang het duurt voordat het nieuwe ontwerp er ligt, is nog onduidelijk. Ook over extra kosten is nog niets bekend. Voor de verbouwing van het Rijksmuseum wilden de Spaanse architecten Antonio Cruz en Antonio Ortiz de cen trale hoofdentree naar de on derdoorgang verplaatsen. De donkere tunnel, tot het begin van de renovatie gebruikt door fietsers en voetgangers, zou hierdoor veranderen in een lichte passage. Het Rijksmuseum begon in december 2003 met een grootscheepse renovatie van het uit 1885 daterende ge bouw. Medio 2008 moet het Nieuwe Rijksmuseum de deu ren openen. De rest van het ontwerp blijft grotendeels on- gewijzigd. Willeke van Ammelrooy: voor het eerst in het LAKtheater en nog wel in haar eentje. Foto: GPD dansgroep Lamelis zijn eruit voortgekomen." Het LAKtheater programmeert elke twee weken een dansgezel schap. „Het blijft een lastig genre", zegt de directeur. „Daarom hebben we dit jaar geen extra activiteiten tijdens de Dansweek. Het kost veel geld en er kwamen teleurstel lend weinig mensen op af. Nu hebben we twee groepen die elk twee voorstellingen geven. Dansgroep Suzy Blok werkt sa men met acteurs van de Thea tercompagnie. Dat lijkt me een verrassende combinatie." Helmer verheugt zich ook op de dansproductie 'Föld' van Kiisz- tina de Chatel, die zich afspeelt op een grote aarden wal. „Dat betekent dat er aardig wat krui wagens zand naar binnen wor den gereden. Maar in combina tie met muziek van Philip Glass wordt dat fantastisch." Een vast baken in de program mering van het LAK is de feest dagenproductie tussen kerst en nieuwjaar. Voor de gelegenheid treden vier backing vocals op de voorgrond: Ferry van Leeuwen, Lodewijk van Gorp, Jody Pijper en Tessa Boomkamp. Ze maken een programma met muziek van de Amerikaanse westkust. Crosby, Stills, Nash Young, The Eagles en Bonnie Raitt zijn daarbij lichtende voorbeelden. De eerste drie zangers hebben eerder met de feestdagen in het LAK gestaan. Tessa Boomkamp is drummer bij Normaal, maar ze zingt ook in de band van Marco Borsato en speelt gitaar. „Ik stel me daarbij de sfeer voor van samen liedjes zingen rond om het kampvuur." Hilversum/ANP - Gothic band Within Temptation geeft op 22 juli een eenmalig optreden voor ongeveer 10.000 mensen het Ja va Eiland in Amsterdam. Na een voorjaarstoumee door Eu ropa staat het zestal voor het eerst met zo'n grote show in Nederland. Voor het concert wordt op de kop van Java Ei land een speciaal podium ge bouwd. Tijdens het avondcon cert treden ook een paar ande re, nog niet aangekondigde, bands op. De Nederlandse band staat de ze week op de eerste plaats in de Spaanse hitparade. Het nummer 'Stand my ground' staat in totaal al achttien weken genoteerd in de hitlijst. Wthin Temptation doet het goed in het buitenland. Het vo rig jaar verschenen album 'The SUent Force' behaalde de gou den status in Nederland, België en Duitsland. In Frankrijk. Zwitserland en Oostenrijk kwam de cd terecht bij de best verkochte 25 platen in de hit lijsten. In totaal verkocht Wt hin Temptation meer dan 300.000 exemplaren van het al bum in Europa. De band won in februari voor het tweede achtereenvolgende jaar ook de Conamus Export prijs, de prijs die gaat naar de meest succesvolle Nederlandse groep in het buitenland. Wthin Temptation brak vier jaar gele den door met de single Ice Queen. muziek recensie Peter Bruyn Concert: The Shadows. Gezien: 10/5, Hefneken Music Hall, Amsterdam. „We heten jullie van harte wel kom bij Hank Marvins derde af- scheidstournee", begroette Shadows-slaggitarist Bruce Welch dinsdagavond het pu bliek in Amsterdam. Het was tekenend voor de jolige sfeer bij de eerste van de drie uitver kochte Final Tour-concerten van de legendarische sixties gi- taargroep in de Heineken Mu sic Hall. The Shadows waren in de vroe ge jaren zestig de populairste groep van Engeland. Dat was voordat The Beaües doorbra ken en popmuziek het imago kreeg 'langharig' en 'recalci trant' te zijn. De begeleiders van de brave rocker Cliff Ri chard scoorden zelf hit na hit met instrumentale nummers die gebaseerd waren op het ka rakteristieke solo-gitaargeluid van de bebrilde Hank Marvin. vandaag in het collectieve ge heugen van twee of drie gene raties zijn geëtst. Eigenlijk gingen The Shadows in 1969 al uit elkaar. Daarna volgde nog een handvol half ge slaagde comebacks, voordat het boek in 1990 definitief gesloten leek. Maar kijk, in 2005 maken ze in de Heineken Music Hall gewoon weer tweeëneenhalf uur gitaarmuziek vol. de inmid dels drieënzestigjarige Marvin, de even oude Welch en de vijf enzestigjarige drummer Brian Bennett, aangevuld met twee uitzendkrachten op bas en kla vieren. Dat komt in praktijk neer op pakweg veertig variaties op hun eerste en beroemdste hit, 'Apa che' - ook al heten die dan 'Kon-tiki', 'Atlantis', 'Dance on' of 'Foot Tapper'. En het moet gezegd: alles klinkt geluidstech nisch vele malen beter dan het in de jaren zestig ooit geklon ken kan hebben. Toch dreigt natuurlijk de eenvormigheid, als Marvin ieder nummer maar weer dat 'Twang-zwengeltje van z'n gitaar gebruikt - hoe kenmerkend dat geluid wellicht ook is voor de Shadows-mu- ziek. onderhoudende aanpak door de instrumentals regelmatig te onderbreken voor bijvoorbeeld de vocale hit 'Lady of the Mor ning' van hun latere groep Mar vin Welch Farrar, een - toch wel erg melige - Cliff Richards- medley en vooralen flinke portie Britse humor. Er komen nogal wat 'ClifF-grappen voor bij. Of Welch kondigt aan: „Nu een potpourri van wat minder grote hits - doorgaans geschre ven door Hank." Of: „Wij ho pen dat u zich het volgende nummer herinnert - en wijzelf ook, overigens." Er zijn veel oude fans die graag zeggen dat de muziek van The Shadows 'tijdloos' is. Onzin. Het is net zo gedateerd als het wonderorgel van 'meneer' Cor Steijn. Maar dat maakt het nos talgie-feestje in de Heineken Music Hall. omlijst met bijna authentieke kermisverlichting uit de jaren zestig, niet minder sfeervol. De duizenden, waar van de gemiddelde leeftijd ook boven de vijftig ligt. wiegen mee met het hoofd en knijpen bij Theme for young Lovers' nog eens in de hand van de ge liefde. En bij de volgende af- scheidstoumee zijn ze onge- door Theo de With leiden - De programmering van de Leidse Schouwburg staat komend sei zoen vooral in het teken van het 300- jarig bestaan. Er zijn meer premières dan ooit, er verschijnt een lijvig boek werk over het theater, er komt een tentoonstelling in De Lakenhal èn de voorstelling waarmee de schouwburg op 1 oktober 1705 werd geopend, gaat op herhaling. Theatermaker Paul Koek maakt een eigentijdse versie van 'Be- legh en Ontset van Leyden'. Onder leiding van wetenschapper dr. Cobi Bordewijk is de afgelopen jaren onderzoek gedaan naar drie eeuwen Leidse Schouwburg. Daarbij is ont dekt dat het door Jacob van Rijndorp gestichte theater aan de Oude Vest eertijds is geopend met het histori sche toneelstuk van Reynerius Bonti- us. Huidig directeur Bart van Mossel: „Zijn thema's als trots op Leiden en de wil om te overleven zijn nog altijd verrassend actueel. Paul Koek zag er wel brood in om een parallel naar de ze tijd te trekken. Hij is eigenlijk de nieuwe Van Rijndorp. Met zijn Veen fabriek in het Scheltemacomplex geeft hij Leiden een culturele impuls, zoals Van Rijndorp in 1705 deed." Net als bij de kerstvoorstelling 'Wen- sput', afgelopen jaar, worden veel Leidenaars bij 'Belegh en Ontset van Leyden' betrokken. Toneelvereniging Litteris Sacrum, de Leidse Ballet school en een aantal muzikanten doen mee aan de productie. Een ei gen kerstvoorstelling zit er daardoor dit jaar niet in. Van Mossel: „Dat is sowieso slechts om de twee jaar haal baar. Vorig jaar hadden we Arjan Ederveen, twee jaar eerder Herman van Veen en we zijn nu al in gesprek Macbeth, een Shakespeare-tragedie als poppenspel, opgevoerd door echte acteurs, in de Leidse Schouwburg. Foto: Karei Zwaneveld met een bekende Nederlandse ko- lijks in huis te hebben met de kerst Ashton Brothers geprogrammeerd, miekvoor 2006." Om toch iets feeste- zijn nu drie voorstellingen van de „Een soort kerstcircus zegt de di recteur. „Die jongens zijn zo goed dat ik vrees dat we ze over een paar jaar kwijt zijn aan Broadway." Aansluitend heeft Van Mossel in de kerstvakantie een drietal familievoor stellingen in huis, waaronder de mu sical 'Pippi Langkous'. Opvallend in het nieuwe seizoen is dat ook de Leidse dj's Wipneus en Pim het thea ter in gaan. Hun succesformule van hits uit de jaren 70 en 80 in combina tie met oude televisiespelletjes heb ben ze aangepast aan het theater en geschikt gemaakt voor het hele gezin. „Nee hoor, daar schrikken wij niet voor terug", aldus Van Mossel. „Wij waren ook een van de eerste theaters die Ali B. binnenhaalden. Zo'n jon gen hoort in het theater thuis. Hij le vert een belangrijke bijdrage aan het debat over de multiculturele samen leving. Daarom hebben we nu ook het programma van Lange Frans en Baas B geboekt. Ik ben ook voorstan der van toneelvoorstellingen over ac tuele thema's met jonge acteurs als Daan Schuurmans, Angela Schijf en Tygo Gemandt. Zij zorgen voor de aanwas van nieuw toneelpubliek." Onder de bijna tweehonderd voor stellingen die de Leidse Schouwburg in het seizoen 2005-2006 aanbiedt, bevinden zich twaalf premières. Dat varieert van 'Het lelijke eendje' van de Leidse poppenspeelster Virga Lip man tot het eerste avondvullende programma van Micha Wertheim, oud-winnaar van het Leids Cabaret Festival, en de wereldpremière van 'Herfstsonate' naar de film van Ing- mar Bergman. Jan Wolkers is twee keer te gast. Eén keer in eigen persoon als hij de hoofdrol vervult in 'De Tuin der Lus ten', een symfonische biografie van zijn leven. Wolkers leest uit zijn proza Bart van Mossel: „Zo'n jongen als Ali B hoort in het theater thuis." Archieffoto: Hielco Kuipers en poëzie. Ondertussen spelen acht muzikanten speciaal gecomponeerde muziek. „Leuk voor Leiden", vindt Van Mossel. „Wolkers heeft hier om de hoek op kamers gewoond." Wolkers' boek 'Turks Fruit' is bewerkt tot musical. Aan het eind van de Boe kenweek is deze musical, met Anto- nie Kamerling in de hoofdrol, twee keer in de schouwburg te zien. De jubilerende schouwburg sluit het seizoen in juni 2006 af met een Leid se Cabaretweek. Eerst komen de fina listen van het Leids Cabaret Festival nog eens langs en daarna spelen de cabaretiers Jochem Myjer en Onno Innemee de laatste voorstelling van hun tournee in thuisstad Leiden. Zo eindigt het seizoen heel anders dan het begint, want dat gebeurt in sep tember wederom op de Burcht met vijf voorstellingen van 'Hamlet' van Shakespeare. Van Shakespeare wor den in de schouwburg ook 'Macbeth' en 'De getemde feeks' opgevoerd door het Noord Nederlands Toneel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19