REGIO 'We bestaan, maar hebben geen positie' Lustige Leidenaar heeft een te dure sekshobby De Stevensbloem moet weer bloeien Schoonste stadsdeel? Trap des aanstoots Ger van Stein wil van TV Stevenshof na tien jaar een echte vereniging maken GERECHT donderdag 12 mei 2005 HDC 970 VRAAG De LD-bus stond gisteren bij winkelcentrum Stevensbloem in de Leidse wijk Stevenshof. De bevindingen van redacteuren Gertjan van Geen en Loman Leefmans staan op deze pagina. tabloidformaat wordt mg lk ben niel oud, voor ouderen makkeiUcht reu. land°Eraijn ^L^J^peelhiü^Ten' waar allerlei gb)ba"e:"l P verscherpte vi Idlmreldcensto oden. Door wegge- niets voor terug endat^^nderen van StW-Zif^diespeeUoe- stellen in de omgeving. leiden - Leiden mag dan opgaan voor schoonste stad, voor de Stevenshof als stadsdeel geldt dat niet. Een bewoner van de Ronner Knipstraat - hij wil niet met zijn naam in de krant - ergert zich mateloos aan de vuilnisoverlast voor zijn deur. De ophaaldienst laat al ruim een week verstek gaan. „Het is onge looflijk", zegt de busbezoeker. „Alleen die vierkante kilometer in de stad telt zeker mee. Ik heb de gemeente al drie keer gebeld, maar het blijft een tyfus- zooi en ik word er gek van." Er zijn al regelmatig ratten gesignaleerd bij het huisvuil. „Er spelen kleine kinderen buiten en dat maakt het alleen maar erger. Ratten brengen ziektes over. Vanmorgen waren er meeuwen en kraaien aan het vechten en was het feest compleet. Heb je die film 'The Birds' van Hitch cock gezien? Dat is dit. Het hangt me de keel uit." Foto: Dick Hogewoning De verflaag van het vervuilde raamwerk in een grote glazen pui bladdert af, reclameborden zijn vies en de bestrating is grauw en saai. „We kunnen hier wel een likje verf gebruiken", al dus voorzitter Nick Westerbeek van winkeliersvereniging Ste vensbloem. Hij zegt het met een veelzeggende glimlach, want in het centrum van de wijk moet meer gebeuren dan wat opper vlakkige aanpassingen. „Een jonge wijk als de Stevenshof ver dient een mooier winkelcen trum", vervolgt hij. Daar waren ook plannen voor, want het achttien jaar oude middelpunt van de nieuwbouwbuurt ver toonde de eerste tekenen van verval. „Verval is wat zwaar aan gezet, hou het maar op achter stallig onderhoud", vindt Wes terbeek. Die vergevorderde opknapplan- nen konden tijdens de jaarwis seling worden afgeschoten, want eigenaar Phillips Pensi oenfonds verkocht het centrum per 1 januari aan een andere holding. Dus kunnen de winke liers opnieuw beginnen met een andere eigenaar. „Er komen ge sprekken, na de zomer, maar daardoor ontstaat weer vertra ging. We willen niet alleen een verfbeurt, maar ook betere ver lichting en een betere routing. Daarbij mogen er wat meer branches bijkomen. We missen een slager, een groenteboer, een schoenwinkel en een sportzaak, want De Zwarte Wolf is ook sinds 1 januari vertrokken." Waar de Stevenbloem nog meer mee te kampen heeft, is de leeg stand van twee in het oog sprin gende winkelpanden. „Twee prominente plekken waardoor het lijkt alsof de leegstand toe slaat. Terwijl twee op de 28 best meevalt. De winkeliers doen echt hun best, kom maar eens kijken op het wijkfeest op 11 ju ni. Als het winkelcentrum wordt opgeknapt, maken we daar bij de twintigste editie een feest- weekvan." leiden - Het stalen geraam te van het gewapende be ton steekt hier en daar roestig uit. Scheuren zijn duidelijk zichtbaar en de enige verf die niet vergaat, is de opgespoten graffiti. De betonnen trap die wan delaars van de Stevenshof- dreef leidt naar de Nellie van Komstraat is een ruïne. De staat van het 'straat- meubilair' is bewoner Ar- noldus een doorn in het oog. „Het ziet er armoedig uit; geen gezicht voor mijn visite", zegt hij. En het is niet alleen het uiterlijk van de mislukte bunker dat hem stoort. „De trap houdt ook een dijkje tegen waar op wij wonen. Ik kan het niet inschatten, maar het lijkt me op een gegeven moment gevaarlijk wor den." Arnoldus kaartte het pro bleem aan bij de woning bouwvereniging, die hem na enige tijd verwees naar de gemeente. Schrijven hielp niet. „Ik heb ooit een raadslid aangesproken die het voor me zou uitzoeken. Nooit mee wat van ge hoord." Arnoldus' vrouw trok vorig jaar de stoute schoenen aan en stapte in een onbewaakt ogenblik op burgemeester Lenferink af. „'Komt absoluut in orde', zei hij. Dat is nu tien maan den geleden." Fons Delemarre, voorlichter bij de gemeente Leiden, nam gisteren naar aanlei ding van Arnoldus' relaas direct contact op met het wijkbeheer in de Stevens hof. „Er is géén gevaarlijke situatie, maar er is wel overduidelijk sprake van achterstallig onderhoud. Het is nog onbekend wan neer de wanden worden opgeknapt, maar dat het gaat gebeuren, is duide lijk." Foto: Henk Bouwman Het complex ligt er nu bijna tien jaar, maar tot een bloeien de vereniging kwam tennisclub Stevenshof nooit echt. Als het aan de nieuwe voorzitter Ger van Stein ligt, komt daar op zeer korte termijn verandering in. Bij het io-jarig bestaan moet het verenigingsleven bloeien, met alle facetten van dien. Zo kon het niet langer, be dacht Van Stein vorige zomer. TV Stevenshof zat al een paar maanden zonder bestuur. Alle taken kwamen op de schou ders van het enige nog zitten de bestuurslid terecht. „Er was een interbellum van een maand of acht, negen. Ik heb toen een verenigingsplan ge schreven en dat rondge stuurd. Een week of zes later had ik een paar mensen be reid gevonden om een nieuw bestuur te vormen. Op de eer ste algemene ledenvergade ring hebben we een presenta tie gehouden over wat we wil len gaan doen. Met z'n allen vonden we dat we een be langrijke taak hebben in de Ger van Stein: „Tegen een aantrekkelijk tarief kunnen we een hoop mensen binnenhalen die 's zo mers op gravel spelen." Foto: Henk Bouwman wijk. We zijn de enige sport - voorziening in de Stevenshof en daar hoort een vereni- gingsgevoel bij." Het grote probleem op het zes banen tellende complex is de enigszins rare constructie in de exploitatie. Het complex is ondergebracht in een stich ting, die de contributiegelden van de 430 leden int, de trai ners aanstelt en de bar ver pacht. De tennisclub krijgt per lid een kleine vijf euro om activiteiten te organiseren. Van Stein: „We zijn als vereni ging aan handen en voeten gebonden want er zijn geen financiële middelen. We be staan wel als rechtspersoon, maar hebben geen positie." De stichting is Van Stein en zijn medeleden een doorn in het oog. Vooral ook omdat er geen inzicht is in de financiële handel en wandel. „De stich ting wil geen inzicht geven in de boeken en wij willen juist ü'ansparantie. Er is geen ze kerheid over de continuïteit ook al heb ik van horen zeg gen dat de gemeente per se wil dat deze sportaccommo datie blijft bestaan." Van Stein c.s. willen van de stichting af en dat gaat bin nenkort ook gebeuren. TV Stevenshof wil rechtstreeks gaan huren van de gemeente of eigenaar worden van het clubhuis dan wel het hele park. Het bestuur wacht het advies af van de sportraad Zuid-Holland. Die is bezig met een onderzoek naai' de fi nanciële situatie en de levens vatbaarheid. Van Stein stak zijn licht op bij andere tennis clubs. „We weten wat zij aan huur betalen. Op basis daar van hebben wij onze exploita tie gemaakt. Maar de andere Leidse clubs hebben allemaal gravelbanen die elke dag on derhoud behoeven. Wij heb ben kunstgras en bij ons bor stelen vrijwilligers een keer per week de banen." Nog dit jaar wil Van Stein alles op de rails hebben, zodat TV Stevenshof eindelijk een zon nige toekomst tegemoet kan gaan. De club kan volgens de preses groeien naar mim 500 leden. „Dat is het streven. En dan heb ik het nog niet eens over de 'winterleden'. Tegen een aantrekkelijk tarief kun nen we een hoop mensen binnenhalen die 's zomers op gravel spelen." Voor het zo ver is, zal eerst nog flink wat water door de Rijn stromen. TV Stevenshof heeft nog een aantal aanvul lende wensen. De verlichting voldoet niet aan de normen van de tennisbond, het hek werk is dringend aan vervan ging toe en bovendien loopt de levensduur van de banen ten einde. Onderzoek heeft uitgewezen dat er nog maxi maal drie jaar op getennist kan worden. Renovatie kost ruim een ton en de stichting heeft dat geld zeker niet. Van Stein: „Als je het allemaal op telt, komt er nog een hoop bij kijken. We hopen dat de ge meente ons in staat stelt een fatsoenlijke startpositie te cre- eren. Anders heeft het geen zin om dit allemaal te doen." Hij kan het stelen niet la ten. De onopvallende Leidenaar die vandaag moet voorkomen, heeft in zijn wefkzame leven dan ook al meerdere ma len met zijn vingers in de kassalade van zijn werk gevers gezeten. Iedere verzameling van papier geld en munten oefent nu eenmaal een onweer staanbare aantrekkings kracht op hem uit. Want met één goede greep kan hij zijn leven een stuk aangenamer maken. En dan vooral zijn seksle ven, want daar is het hem eigenlijk om te doen. Aan zijn ene vrien dinnetje heeft hij name lijk niet genoeg. Dat meisje is best aardig om een hapje mee te eten bij de goedkope Italiaan om de hoek, maar tussen de lakens gaat zijn voorkeur toch uit naar vrouwen die professioneel van wanten weten. Lieve da mes van plezier die zijn persoonlijke bedwensen en avonturen zonder morren inwilligen. Maar ja, zo'n fijne hobby is wel aan de prijs, is de ervaring van de veertigja rige man. En pijnlijk ge noeg is zijn lust altijd groter dan zijn porte monnee. Van zijn baan tje als medewerker in een schildersbedrijf kan hij meerdere escorts op een avond simpelweg niet bekostigen. Ook al heeft de Leidenaar al een keer eerder voor de rechter beterschap beloofd, op een dag dat de nood weer hoog is, is hij zijn goede voorne mens plotsklaps verge ten. Het is weekend en de man heeft zin in ver tier. Zijn werkgever heeft nog geld zat in een kluis liggen, weet hij. Na zich moed te hebben inge dronken in het café neemt de man een taxi naar het schildersbedrijf. De sleutel heeft hij in zijn bezit. Dus het is een koud kunstje om de vijf tienhonderd euro uit de kluis in zijn zak te stop pen en weer bij de wach- tende taxichauffeur in te stappen. Met de poen op zak voelt de man zijn zelfvertrou wen groeien. Hij is in tophumeur nu hij weet wat voor geweldige, ero tische nacht hem te wachten staat. Genereus deelt hij de buit met de taxichauffeur die hem van de ene seksclub naar de andere brengt. Lang duurt het geluk van de hoerenloper echter niet. Het losbandige weekend je krijgt namelijk een ver velend staartje. De maandag daarop blijkt de baas zijn losse hand jes heel wat minder te waarderen. Hij ontslaat de Leidenaar op staande voet. Bedrukt zit de man van ochtend op het verdach tenbankje. De seksesca- pades zitten hem niet dwars, maai' dat hij ze op kosten van de zaak heeft gemaakt wel. „Onder in vloed van alcohol heb ik zo impulsief gehandeld", verontschuldigt hij zich. „Ik heb een uitgebreide excuusbrief geschreven en betaal het geld nu te rug." Hij heeft zijn lesje echt wel geleerd, geeft hij aan. „Ik heb na mijn ont slag twee maanden zon der geld gezeten." Ineens had hij geen centen meer voor de meest basale le vensbehoeften en al he lemaal niet voor het be taalde genot van vrouwe lijk schoon. „Ik weet dat mijn verle den niet voor mij spreekt, maar ik wil dolgraag werkstraf. Ik heb net weer een nieuwe baan en die verlies ik geheid als ik nu de cel indraai", smeekt de man be nauwd. Maar volgens de officier is de maat echt vol. De Leidenaar kan zijn 'wilde buien' niet met andermans geld blij ven bekostigen. De lusti ge man moet zijn gedrag maar overpeinzen als hij vijf weken binnen zit, vindt hij. De rechter is de man gunstiger gezind en geeft hem nog een allerlaatste kans met 100 uur werk straf en een maand voor waardelijke gevangenis straf. Floor Ligtvoet Nog nooit was een hypotheek zo goedkoop. De rente werd b ze week opnieuw verlaagd en kwam daarmee op het laagste )ti j 7 sinds de jaren zestig, zo st 1K U06 vatïaaag de voorpagina van deze k zeven over sluitingen woudenaar Joost Schoonwater is hypotheekadviseur bij Krus Lampo in Rijswijk. Hij legt kort de voor- en nadelen uit. Hoe komt die rente zo laag? „Die wordt domweg bepaald door de internationale geldn Kort gezegd: als de economie aantrekt gaat de rente omlaa de Amerikaanse en de Europese centrale bank de rente vei gebeurt dat hier ook. I Wie doen er goed aan om over te sluite „Op de eerste plaats mensen die hun m I ten móéten verlagen. Dat kan door een 1 de overwaarde op te offeren. En overwa I zijn woning heeft bijna iedereen, door 1 stijging van de huizenmarkt, zo'n vijf a I geleden. Een tweede groep bestaat uit li bezitters die kijken naar de boete die ze I betalen bij het oversluiten van een hypi Loont het de moeite die boete op de koi jjj nemen als een verlaging van de maandl i over een aantal jaar gerekend, meer opl f Een nieuwe, derde doelgroep vormen d ggis ren met een laag inkomen. Die kunnen fHmpp! van de overwaarde op hun huis in eenl laten omzetten. Voor een camper of een huisje in Frankrijk; dat soort zaken." In onder meer de Consumentengeldgids wordt oversluiU aangeraden. Het zou meer sores dan voordeel opleveren, zo? „Zeker de tweede groep waarover ik het had, die de boete uit de overwaarde, moet zich goed laten informeren. In fe een deel van je huis op." Wordt er al massaal overgesloten? „Nou en of. Ik heb vandaag acht aanvragen voor me lig;_ nieuwe hypotheek en zeven oversluitingen. Tot voor kort een kwart van dat aantal. 'Jazeker de Hypotheker' en andere aanbieders en geldien spoelen de markt. Is er sprake van wildgroei? „Er is zeker sprake van wildgroei, vooral bij de tussenpers Een nieuwe Wet Financiële Dienstverlening wordt steeds steld, maar er is nu hoop dat die in oktober van dit jaar va wordt. Dan moeten aanbieders voldoen aan opleidingseis ploma's op zak hebben. Dan is het afgelopen met jongens er op een zolderkamertje even bijdoen." tekst: Loman Leefmans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Donderdag 12 Mei LEIDEN - In een buitengewoon prettige, faire en spannende waarbij geen vierkante meter grasveld onbespeeld bleef - me overal en nergens - hebben gisteravond op het Leidse Houtts Leidse raadsleden en journalisten een demonstratie voetbal' ven, die menigeen versteld deed staan. Het benen-, handen werk was voortreffelijk! Flitsend snel verplaatste het spel ziel tot doel. Van overwicht van een van de partijen - voorzover w ondeskundige ogen hebben kunnen constateren - was geen; hetgeen ook wel tot uitdrukking komt in de eindstand, een gt van 2-2. Om er geen nachtvoetbal van te maken - dus geen verlenging wedstrijd - en toch met een winnaar uit de bus te komen, me drie spelers van elk elftal een penalty afvuren, zowel op keep Kwaak (Raad) als Zonderop (Journalisten). De journalisten hi hierbij niet alleen het geluk, doch ook de beste schutters (eei en een Vos) aan hun zijde en zo werd het 4 - 2 in het voordel 'ridders van de pers'. ANNO 1980, maandag 12 mei LEIDEN - LFC waande zich gisteren te snel veilig. Lange tijd ploeg een 1-0 voorsprong, totdat Frans Sjardijn in de laatsl nuten twee keer scoorde. Uitblinker Peter van der Walle kijkt feld achterom terwijl Sjardijn (links) juichend weg rent. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veerüei plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gi 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder verini Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krij binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.tj Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per pof worden verzonden geldt e aan portokosten per verschijndi Voor zaterdagabonnementen zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gfê Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uu (als op zaterdag voor 12.00 uurv wordt de krant dezelfde dag nat|' tussen 12.00 en 13.00 uur belt, or krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: schriftelijk, uiterlijk één maand1 de abonnementsperiode, ta. lezersservice, postbus 2,1800 AA Voor leveringsvoorwaarden abo: www.leidschdagblad.nl of KvK- 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databanl aanzien van (de inhoud van) de: worden uitdrukkelijk voorbehou rechten berusten bij HDC Uitgev c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werkef beeldende kunstenaars aangesl CISAC-organisatie zijn geregeld 1 Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de' gegevens van abonnees van diti gegevens kunnen tevens worde: gerichte informatie over voordef en te geven, zowel door onszelf derden, Heeft u hier bezwaar tej u dat laten weten aan HDC Medi Lezersservice, postbus 2,1800 A'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16