Kraamzorg in woelig vaarwater LEIDEN REGIO Wel of geen nieuwe dienstregeling? Celstraf voor uitrn Leidenaar haalt5Nat Opening van snoezelthi Thuiszorg houdt Take Good Care overeind De Waarden zoekt het in schaalvergroting De Toekch wanke donderdag 12 mei 20QE den haag/noordwijk - Een 24- jarige man die in verschillende Noordwijkse hotels voor vele duizenden euro's at, dronk en sliep zonder daarvoor te beta len, is door de Haagse recht bank veroordeeld tot twee jaar cel. De man benadeelde ver schillende bedrijven voor in to taal een kleine 30.000 euro. Hij werd al diverse malen eer der veroordeeld. Vanwege de hardnekkigheid waarmee de man door was gegaan, legde de rechtbank een hogere straf op dan de vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk, die door de officier van justitie was geëist tijdens de strafzaak. De jongeman vond a maar nooit voor lan 1 de kortste keren ging 1 melijk met de kasirü I door. In een Super d k< permarkt te Zeist zou f: gustus 2002 zijn gevg 10.000 euro uit de kl a kas van supermarl woudt in Apeldoorn zo 1600 euro. In Leidf 1 man medewerker schoenenzaak waar ;j met 2700 euro vani c Slapen en eten de«?i niks, bijvoorbeeld in ii wijkse hotels Pirombi i Holland, Edelman e voor in totaal ruim 11 leiden - De Leidse natuurkun dige Kees Storm heeft een theo rie opgesteld die verklaart waarom bloedvaten, longblaas jes, bloedklonters en hoornvlies stijver worden als er spanning op komt te staan. Daardoor scheuren of vervormen zij niet tijdens lichamelijke activiteit. Een artikel over Storms theorie verschijnt vandaag in het Ame rikaanse wetenschapstijdschrift Nature. Op basis van beelden wordt het mi kunstmatig bioweefsf wikkelen waarmee bij aders gerepareerd ku den. Lichaamseigens als collageen en actin J als grondstof dienen. In Leiden doet het bil drijf Pharming al lanj 'j zoek naar toepassing collageen. noordwijk - Snoezeltheater Droomdal op het terrein van Willem van den Bergh, het zorgcentrum voor verstandelijk gehandicapten aan de Zwarte- weg in Noordwijk, wordt vrij dag 20 mei officieel geopend. leiden - Take Good Care kan het hoofd net boven water hou den. ,,De zorgverzekeraars heb ben alle macht in handen", zegt directeur Wybren van Haga. „Wij zijn een soort trekpoppen. Ik ben nu drie jaar directeur bij dit bedrijf, maar het is onmoge lijk om winst te maken." Van Haga heeft vooral last van de CAO-voor kraam verzorgen den. „Dat is een molensteen om je nek. Kraamzorg is niet te plannen. Je moet dus heel flexi bel kunnen werken. Maar de CAO zit dat in de weg. En vorig jaar zijn ook nog eens de lonen met vijf procent gestegen. Als die CAO van tafel gaat hebben wij een kans." Het uurtarief voor de kraam zorg - 36,80 euro - moet om hoog, stelt de directeur. „Het rijk stelt dat tarief vast, maar voor dat bedrag kun je bijna niet werken. Iedereen maakt verlies. Zorgverzekeraars slui ten redelijke wurgcontracten af, waarin ze zorgaanbieders ver plichten om gemiddeld niet meer dan 36 uur zorg per klant te verlenen. Als je daarboven komt is dat voor eigen risico. Moet je nagaan: drie jaar gele den was het normaal dat je 80 uur kraamzorg kreeg vergoed." Een doom in het oog is de deal die Zorg en Zekerheid vorig jaar met De Waarden sloot. „De manier waarop dat is gegaan, is ronduit schandalig. Zonder eni ge vorm van aanbesteding. Dat heeft de markt in een enorm slecht vaarwater gebracht. Ik ben daardoor tien procent van mijn marktaandeel kwijt ge raakt. Ik kan wel een rechtszaak beginnen, maar het duurt waarschijnlijk vijf a zes jaar voor daar een uitspraak op komt. Tegen die tijd ben ik mis schien al over de kop." Zorg en Zekerheid zegt dat de keuze op De Waarden is geval len na een korte aanbestedings procedure. Zorgmanager Ma- riëlle Luttik: „Volgens de regels konden we volstaan met het uitnodigen van een aantal be drijven, een verlicht aanbeste dingsregime." Take Good Care hoorde niet bij de genodigden: „We zijn bij de keuze uitgegaan van onze ervaringen in het ver leden. In principe voert De Waarden onze 'kraamlijn' uit, met nog twee andere kleine be drijven." Bij Take Good Care werken 700 verzorgenden (ongeveer 400 volledige arbeidsplaatsen). Een deel van het bedrijf is afkomstig van Kraamzorg Nederland dat vijf jaar geleden ook al eens fail liet ging. „Zo'n overname had den we nooit moeten doen. Wat een problemen heeft dat opgeleverd." De 'vechtmarkt' waarin de kraamzorg zich be vindt leidde vorig jaar tot een sluiting van het Kraamhotel Den Haag en samenvoeging van enkele kantoren. Take Good Care bestaat voor de helft uit kraamzorg en voor de ande re helft uit thuiszorg. Van Haga: „Thuiszorg is de enige reden dat we overeind blijven." kraamzorgbedrijf De I komst wankelt als gev een faillissement en del van Kraamzorg Nederei (KZN). De Toekomst Lp van de veertig vestigia c KZN die onder eigen i r opereren. Bij het bedi li ken zo'n 15 kraamvenw den. ii Een woordvoerder vai f zegt dat de toekomst fd positief uitziet',' ook al d verhaal dat de schuld li bedrijf zo'n vijf miljoe r bedraagt. „De cijfers k c niet exact, maar het u i daad wel een substanl ij drag zijn." ii Agile Investments BVig zich op 3 mei als nieu nancier, nadat KZN uin betaling had aangevra il gens belasting- en pre a schulden. Naar verluii r het bedrijf een jaar lai premies en belastingc personeel afgedragen, ii Investments BV was tl ii den voornamelijk act! maceutische bedrijvei Als gevolg van het fail r ment moet zo'n tien i< van de medewerkers* c zijn hartstikke druk b( a een herstructurering* t er veel meer rust in hdzi komt." Van De Toekorf niemand reageren op blemen binnen KZN. Kraamzorg Nederlani in 2000 met tien werk en telde eind 2003 40(k werkers. 'De concurrentie verhevigt' door Erna Straatsma leiderdorp - De kraamzorg zit in de knel. Het aantal geboorten neemt af, de kosten van kraam hulp nemen toe. Aanbieders be talen forse bonussen op de digi tale 'zorgveiling', om zoveel mo gelijk 'kramen' binnen te halen. Zorgorganisaties krimpen in of gaan over de kop. „De concur rentie verhevigt", zegt Gera Huuksloot, directeur van het Lei- derdorpse zorgbedrijf Zorg-Vul- dig. „Heel veel organisaties ko men in het nauw." Als gevolg van alle marktont wikkelingen krimpt Zorg-Vuldig in. Niet direct een probleem voor Huuksloot, want de thuis- zorgtak van haar bedrijf loopt goed. „Door middel van na tuurlijk verloop raken we wat mensen kwijt. Nieuwe mede werkers krijgen een nul uren- contract." Zorg-Vuldig is actief in de Leidse regio en in de Al- blasserwaard. De kraamzorg is in woelig vaar water beland. Een grote organi satie als Kraamzorg Nederland verkeert op de rand van een faillissement. Het bedrijf heeft Agile Investments BV weten te strikken voor een doorstart. Bij Kraamzorg Nederland werken, verspreid over heel Nederland, 900 parttimers. Omgerekend nemen ze 400 volledige ar beidsplaatsten in beslag. „Elke kraamzorgorganisatie kan momenteel omvallen", zegt Huuksloot. De situatie is wat dat betreft vergelijkbaar met die van een jaar of vijf geleden, toen de faillissementen elkaar opvolgden. Huuksloot was daar persoonlijk bij betrokken, om dat ze werkte bij een van die failliet gegane bedrijven: Al- phaCare. In 2000 richtte ze een eigen bedrijf op, waar nu zo'n 70 werknemers in dienst zijn. Ruim een maand geleden werd op internet een 'zorgveiling' ge opend, waarop bedrijven in heel Nederland een gooi kun nen doen naar het binnenhalen van klanten van zorgverzeke raar Achmea en Menzis. Vooral de bedenker van de zorgveiling wordt wijzer van het systeem, zegt Huuksloot. „Er worden ab surde bedragen geboden, ook in Leiden en omgeving. Ik heb één keer het bedrag van 451 eu ro voorbij zien komen. Zoiets passerende bussen die bijna klem zitten. „Nog niet zo lang geleden was het hier voor de zoveelste keer raak. Een bus had de spiegel van de auto van de overburen eraf gereden. We hebben de zaak toen klem ge zet en tegen de buschauffeur gezegd dat hij moest wachten op de politie. Uiteindelijk ont stond er hier een file van auto's en lijnbussen. Ook kwam er .een manager van Connexxion kijken die zijn ogen niet geloof de. Zoiets had hij nog nooit ge zien. 'Ik ben blij dat ik deze si tuatie met eigen ogen zie. Hier moet iets veranderen', zei die man nog. Maar voorlopig is er hier nog helemaal niks veran derd." Dus houdt Van der Swart nog steeds haar hart vast als ze een bus hoort aankomen. Dan rent ze naar het raam om te kijken of alles goed gaat. „Er zijn hier geen aparte fietspaden omdat het een 30-kilometer gebied is. Maar er is niemand die zich aan die snelheid houdt. Hierin de buurt zijn ontzettend veel kinderen die op de fiets naar school gaan. Stel je voor dat er een kind tussen een bus en een auto klem komt te zitten. Daar moetje toch niet aan denken. Daarom rijden veel kinderen hier begrijpelijk voor hun eigen veiligheid over de stoep maar dat vinden de bewoners weer niet leuk." Dus pleitte zij voor eenrich tingsverkeer voor al het auto- In augustus vorig jaar vroeg de Charley Tooropweg in de Stevenshof al om eenrichtingsverkeer in de smalle straat. Vooral elkaar passerende bussen leiden tot gevaarlijke situaties en veroorzaken schade, aldus de bewoners. Archieffoto: Henk Bouwman verkeer in haar straat, met bloembakken op de weg, ver keersdrempels en voorrang voor verkeer dat van rechts komt. Connexxion gaat in elk geval niets meer veranderen, laat een woordvoerder weten. „De dienstregeling is al aangepast. Als twee bussen elkaar daar passeren, komt dat doordat een van de bussen vertraging heeft of doordat er een extra rit is. Dat kan altijd een keer ge beuren maar het blijft een uit zondering. Bovendien rijden daar nog maar vier bussen per uur in plaats van acht. Dus het probleem, behoudens een en kel exces, is opgelost." En dat wordt weer met klem door Anja van der Swart tegen gesproken. „Dat is onzin, wat die man van Connexxion zegt. Zeker één keer per week is het hier nog steeds raak. Ik stuur binnenkort wel weer een paar fotootjes." Eric-Jan Berendsen Het aantal geboortes neemt af; de kosten van de kraamzorg nemen toe. Foto: ANP kun je niet lang volhouden." Zelfheeft ze de eerste weken ook een paar keer forse bedra gen geboden om klanten bin nen te halen. „Een paar keer heb ik een bod uitgebracht van 200 euro, maar dat doe ik nu niet meer. Op een gegeven mo ment denk je echt: waar ben ik mee bezig? En dan blijkt achter af ook nog eens dat sommige klanten je als voorkeur hebben opgegeven. Dan krijg je die klant sowieso, hoe laag je ook biedt." De Leiderdorpse zorgdirecteur vindt het veilingsysteem slecht, omdat het zorgorganisaties on nodig op kosten jaagt. „Je ver liest inschrijfgeld van 34,50 eu ro per persoon en betaalt in plaats daarvan 19,50 per toege wezen kraam. Daar komt ook nog eens het bedrag van de bie ding bij." De zorgveiling is een van de vijf manieren om aan klanten te komen. Verzekerden kunnen zichzelf melden bij een kraam hulporganisatie. „Maar het me rendeel laat de verzekering zorg 'in natura' regelen en spreekt daarmee geen voorkeur voor een bedrijf uit." Verder zijn er sinds een jaar of tien 'kraam- makelaars', die werken in op- alphen aan den rijn/regio - Kraamzorg De Waarden neemt 1 juni de 'kraamtak' van twee zorgorganisaties over: Amstel- ring (Amstelveen) en Kraam zorg Gooi- en Vechtstreek. Daardoor groeit de organisatie naar zo'n 1.000 medewerkers, ofwel 600 volledige arbeids plaatsen. De Waarden heeft een kantoor in Alphen en werkt veel in de Leidse regio. „Amstelring en Gooi- en Vecht streek hadden een vrij kleine kraamzorg en wilden daar van af. Ze vonden de sector te ris: kant worden", zegt Gerard de Wit, adjunct-directeur van De Waarden. Schaalvergroting is voor De Waarden juist een goed middel om sterk te staan tegen over steeds grotere wordende zorgverzekeraars. „Zij cluste ren, dan moeten wij ook cluste ren." Ook De Wit zegt dat de kraam zorg zich in lastig "vaarwater be vindt. „Als ik zeg dat wij ner gens last van hebben, zou dat onjuist zijn. Het gaat wel goed met ons, maai' we moeten goed bij de les blijven. Kraamzorg is geen makkelijke markt." De Waarden verwacht dat het huidige overschot aan kraam- verzorgenden weer snel om slaat in een tekort. „Door alle onzekerheden zijn organisaties genoodzaakt pas op de plaats te maken. Ze investeren niet veel in nieuw personeel en dan krijg je al snel een schommeleffect." De 'zorgveiling' valt niet erg in de smaak bij De Waarden. „Een heel vreemd concept. I ;e niet mee aan de gekte i net, waarbij enorme bi l worden geboden om e s binnen te halen. Ik dei 1 kleine, zelfstandig wet i kraamverzorgsters zijn It wel doen. Zij vallen nit de CAO en kunnen eei bonus uit eigen porter betalen." warmond - Het Warm1 Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 dracht van een aantal middel grote verzekeraars. Zorg en Ze kerheid levert klanten via de 'kraamzorglijn'. De kosten nemen ook op ande re terreinen toe. Zo moeten kraamzorgorganisaties een borstvoedingscertificaat halen. „Sommige verzekeraars eisen dat we dat certificaat op korte termijn hebben. Ik sta op zich helemaal achter een kwaliteits verbetering, maar het betekent wel dat we iedereen moeten scholen en zo'n 35.000 tot 50.000 euro kwijt zijn." Nieuwe problemen vormen een extra bedreiging voor de kraamzorg. Zo gaat het aantal vergoede uren voor kraamhulp waarschijnlijk verder omlaag als de basisverzekering volgend jaar ingaat. Alleen bij medische complicaties kunnen verzeker den dan een beroep doen op extra begeleiding. De thuiszorg compenseert bij Zorg-Vuldig de teruglopende behoefte aan kraamzorg. Al kan de markt ineens omslaan. „Als Kraamzorg Nederland definitief omvalt, zal dat behoorlijk wat effect hebben op andere orga nisaties. Gelukkig zitten wij in de positieve cijfers. Dat is best bijzonder in de zorg." tuatie iets te verbeteren. Eén van die suggesties was eenrich tingsverkeer voor bussen op de Charley Tooropweg. Die sug gestie is door de gemeente af gewezen omdat 'de nieuwe dienstregeling zodanig is dat bussen elkaar op de Heintje Davidsweg en Charley Toorop weg in tegengestelde richting niet meer tegenkomen'. En dat is pertinent niet waar, laat bewoonster Anja van der Swart van de Charley Toorop weg weten. Om meteen foto's te laten zien die zij onlangs nog heeft genomen van twee elkaar De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. De bewoners van de Charley Tooropweg in de Stevenshof zijn nog steeds boos omdat zij veel overlast ondervinden van de lijnbussen die elk uur door de smalle straat rijden en gere geld voor krassen op gepar keerde auto's en afgereden buitenspiegels zorgen. En na weer een schadegeval rijden de bussen soms gewoon door. Bovendien veroorzaken de bussen gevaarlijke verkeerssi tuaties voor fietsers. Naar aan leiding van deze ellende kwa men de omwonenden met een aantal suggesties om aan de si-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14