LEIDE NS: 'Exploitatieprognose RGL deugt niet' Leidse horeca niet akkoord met terrassenbeleid van gemeente REGIO 3 October Vereeniging maakt zich zorgen over de toekomst fzineoorlog in Leiden blijft vooralsnog uit Nieuwbouw Rapenburg terug naar de tekentafel f] 41JM 99!,tellingL Houweling gesloopt Vuilniszakken op de Oude Rijn 'uw mening WAO wordt WIA. Wat betekent dat voor u? Werken naar vermogen www.werkennaarvermogen.nl donderdag 12 mei 2005 leiden - Het plan van Kentie +Partners Architecten uit Am sterdam voor nieuwbouw op de plek van de voormalige Instru- mentmakersschool op de hoek van het Rapenburg en Nieuw- steeg is door de Adviescommis sie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK) terugverwezen naar de tekenta fel. De ARK is het vooral niet eens met de kleurstelling. Het plan voorziet in de bouw van een appartementenblok op de hoek van de Nieuwsteeg en Ra penburg met daarnaast op het Rapenburg een herenhuis. K+P wil voor de appartementen rode baksteen gebruiken met een beige dakrand en plint. Voor het herenhuis is gekozen voor wit pleisterwerk met grijze plint en natuurstenen stoep. Beide gebouwen tellen twee verdiepingen boven de begane grond met een dakopbouw. De ARK is bang dat de gekozen kleuren, rood en wit, een te groot contrast vormen en niet passen aan het Rapenburg. „Er is daar een vloeiende gevel- wand van de woningen, welis waar met accenten, maar beide panden dreigen zich te nadruk kelijk te manifesteren", aldus een van de leden. „Het gaat zich er bovenuit schreeuwen." De architect daarentegen vindt beide panden 'robuust maar toch vriendelijk'. Hij moet nu met het door de ARK aange houden bouwplan terug naar de tekentafel en verwacht bin nen een maand met een aange past ontwerp te kunnen komen. Op de plek waar de nieuwbouw moet komen, stond tot eind 1997 de Instrumentmakers- school die toen naar een nieuw onderkomen aan de Einstein- weg verhuisde. Een deel heeft van 1998-2002 dienst gedaan als slaaphuis voor daklozen maar het pand is ook al een aantal keer gekraakt. De oude school is eigendom van aanne mer Niersman uit Voorschoten. Er rust tot nog toe geen zegen op het project. Zo werd een eerder ontwerp van architect Boudewijn Veldman in 2000 ge kraakt door omwonenden en ook de toenmalige wethouder voor monumentenzorg Alexan der Pechtold was niet enthousi ast. Veldman maakte een twee de ontwerp dat evenmin vol deed en raakte toen de op dracht kwijt. Als het ontwerp van K+P Archi tecten uiteindelijk wordt goed gekeurd kan op zijn vroegst be gin volgend jaar worden begon nen met de sloop van de voor malige school omdat het be stemmingsplan voor de wijk nog moet worden gewijzigd. (advertentie) door Timoteus Waarsenburg leiden - De Nederlandse Spoorwegen zijn uiterst sceptisch over de mogelijk heid om de Rijn Gouwe Lijn (RGL) winstgevend te exploiteren. „Wij heb ben grote twijfels over de door de pro vincie voorgestelde rentabiliteit van de Rijn Gouwe Lijn en de vervoerscijfers", zei manager public affairs Yvonne Lentz van de NS. De NS verzorgen nu het vervoer op het pilottraject tussen Gouda en Alphen aan den Rijn en zijn een serieuze partij om vanaf 2010 de hele RGL te gaan doen. Gisteravond liet de raadscommissie economie en verkeer zich uitgebreid voorlichten over de voors en tegens van de Rijn Gouwe Lijn door diverse partijen. Zo was onder meer een in treinverkeer gespecialiseerde profes sor uit Utrecht opgetrommeld, waren diverse vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland en het pro jectbureau Rijn Gouwe Lijn van de partij, uitte reizigersorganisatie Rover haar bedenkingen en deden ook de NS een duit in discussiezakje. „Wij verdienen ons brood met het vervoeren van reizigers. Wij zijn dus zeer gebaat bij realistische exploita- tieprognoses", zegt Lentz. „De ver wachting van de provincie dat de Rijn Gouwe Lijn per dag 75.000 reizigers zal trekken vinden wij, hoe zal ik dat netjes zeggen, fors te hoog." Maar dat is niet het enige probleem dat de NS signaleren. Lentz vreest bijvoorbeeld dat de provincie in haar exploitatie berekeningen bijvoorbeeld uit is ge gaan van 'eenmansbediening' op de sneltram: alleen een bestuurder en een 'vliegend team' van controleurs. „Wij weten inmiddels, door de pilot tussen Alphen en Gouda, dat dit een risicotraject is, waarvoor een uitge breid veiligheidsplan moet worden opgesteld. In samenwerking met de politie, alle gemeenten langs het tra ject, spoorwegpolitie en alle andere betrokken partijen, zoals de exploi tant. Dat kost veel tijd, energie en geld. Op de Rijn Gouwe Lijn moet in elk geval een vaste controleur mee gaan rijden: tweemansbediening dus. En dat maakt de exploitatie weer duurder. Doe je dat niet, dan blijven de reizigers weg, omdat ze zich niet veilig voelen en dat kost ook geld. Kortom, realistische exploitatiecijfers zijn van groot belang. In Gelderland klopten de cijfers voor de Valleilijn niet en daar heeft uiteindelijk nie mand ingeschreven voor de exploita tie." Een derde punt waar de NS zich grote zorgen over maakt, is de stiptheid waarmee de RGL zal gaan rijden. Lentz: „De punctualiteit van het ver voer door de Breestraat wordt drama tisch. Er hoeft maar een beetje vertra ging te ontstaan bijvoorbeeld door een lossende vrachtauto, en je hebt een groot probleem." Ze doelt daar mee op het traject Leiden Lammen schans - Alphen aan den Rijn Daar moet de sneltram over hetzelfde spoor gaan rijden als de gewone trein. Maar de RGL gaat minder hard en er gelden zeer strikte veiligheidsre gels over het gelijktijdig gebruik ma ken van hetzelfde spoor. „Dat bete kent dus dat daarvoor - net als in de luchtvaart - hele harde afspraken over 'slots' moeten komen. Ben je iets te laat, dan moet je gewoon net zo lang wachten tot het spoor weer vrij wordt gegeven. Die afspraken zijn wel te maken, maar of de reiziger daar blij mee moet zijn?" Een vertegenwoordiger van de pro vincie die juist speciaal was langs ge komen om de 'goede exploitatiemo gelijkheden' van de RGL toe te lich ten, kon zijn toehoorders niet gerust stellen. „Mij heeft u nog niet kunnen overtuigen", zei PvdA-raadslid Lies- beth Hesselink. „Kunt u uw bewering staven met feiten?" Dat lukte niet, omdat het onderzoeksrapport waarin de exploitatieverwachting uitvoerig beschreven wordt nog niet af is. „Hoe hard gaat volgens uw berekeningen de Rijn Gouwe Lijn in de binnenstad rijden?", wilde Elsbeth Klink van de Fietsersbond weten. Maar ook op die vraag moest de 'exploitatiedeskundi- ge' het antwoord schuldig blijven. Klink: „Tot nog toe is in alle onder zoeken uitgegaan van 50 kilometer per uur op de Lammenschansweg en 30 in de Steenstraat. Maar de landelij ke veiligheidsnorm voor gelijkvloerse kruisingen - waarvan er meerdere in de Leidse binnenstad gepland zijn - is slechts 25 kilometer. Dat lijkt me van invloed op het aantal trams per uur. En daarmee ook direct op de ex ploitatie." 'Voorschriften bevatten nog veel onduidelijkheden' door Erna Straatsma leiden - De Leidse horeca gaat voor alsnog niet akkoord met het terras senbeleid voor 2005. De Koninklijke Horeca Nederland (KHN), afdeling Leiden, wil over een groot aantal nieuwe voorschriften opheldering hebben. Het nieuwe, aangescherpte terrassen beleid bevat veel onduidelijkheden, vinden horeca-ondernemers. Zo zijn er vragen over een verscherpt toe zicht en de kans op sancties. Ook wil len restauranthouders en kroegbazen weten of de nieuwe terrasvergunning, aparte vergunningen voor evenemen ten overbodig maakt. „Vier a vijf jaar gebeurt er niets en nu ligt er een stuk voor ons dat nog vele onduidelijkheden bevat", zegt KHN- voorzitter Richard van Leeuwen, die gisterochtend overleg voerde met de gemeentelijke 'horeca-coördinator' K. Balak. „Laten we het nu voor eens en voor altijd regelen, hebben wij ge zegd. Wij willen met de gemeente verder praten over een aantal zaken. We zijn het ook met een aantal pun ten niet eens." Zo vindt de horeca het nogal overdreven dat er een verbod komt op terrasverwarming na negen uur 's avonds. Ook de bepaling dat er voor vaste parasols een bouwvergun ning nodig is, stuit op onbegrip. „We willen precies weten hoever de gemeente gaat met deze voorschrif ten", zegt Van Leeuwen. ,,Als jij een klant hebt die met een tafeltje gaat schuiven, kun je dan gelijk een gele kaart of boete krijgen? Ook als dat ta feltje tien centimeter over de grens van je terras staat? Je hebt het als on dernemer niet allemaal in de hand natuurlijk, wat er op je terras gebeurt. En hoever gaat de adviescommissie ruimtelijke kwaliteit in zijn bemoeie nis met de inrichting van een terras?" Het is de horeca-ondernemers ook niet duidelijk wat de verschillen in voorschiften zijn voor terrassen op eigen grond en terrassen op gemeen telijke grond (waarvoor precario wordt betaald). De vertraging in afgiftes van nieuwe terrasvergunningen kan volgens Van Leeuwen tot problemen leiden, om dat de Keuringsdienst van Waren grootschalige controles heeft aange kondigd. „Sinds 26 april kunnen we gecontroleerd worden op papieren waarin staat of je al dan niet alcohol mag schenken op je terras. Nog niet alle Leidse vergunningen bevatten die bepalingen. Het betekent dat je het risico loopt op een forse boete. Wij willen van de gemeente weten hoe ze dat gaat oplossen." De gemeente is bereid om op het ver zoek van de horeca-ondernemers in te gaan, al is de 'onderhandelings ruimte' beperkt. „Als fine-tuning no dig is, zijn wij daartoe bereid", zegt woordvoerder Fons Delemarre. „Maar het kan niet zo zijn dat we al lerlei regels die door de gemeente raad al zijn goedgekeurd nog eens ter discussie gaan stellen." De gemeente heeft de horeca ver zocht voor 17 juni een nieuwe terras vergunning aan te vragen, waarvoor de nieuwe voorschriften gelden. Ui terlijk 1 juli krijgen terrashouders dan antwoord. mogen dan flinke staan bij het nieuwe ïpstation aan de le concurrentie is de indruk van de de prijsvechter. Tan- ":oper te zijn dan ipstations dankzij late van automati- •esparing op opera- 1'. Een medewer- benzinestation ishofdreef merkt ider klanten maar tergek' van de vra- igo. „We merken 4aar ik word wel moe ragen of we er last Nee dus. We heb- ite klanten die te en een grote winkel, leboel mensen wil- pakje sigaretten, feen mars." O E geluiden komen Apen aan de Vijf de Dr. Lelylaan. En benzinestation aan ischansweg maakt Tango geen in- hebben hier de nor en zitten op goede uit best een of twee liezen die een blokje v 'aar je houdt de ftrs over. Veel van on- komen ook voor de latje bij Tango al- finnen is ook niet rer niet voor oude- Het nieuwe Tango pompstation aan de Haagweg. Foto: Henk Bouwman ren want die vinden dat alle maal maar een enorm gedoe. Bij Huisman aan de Willem de Zwijgerlaan, wordt iets be dachtzamer gereageerd. „Het is hier sowieso wat rustiger ge weest in verband met de vakan tie. Pas over een week of drie kunnen we er iets zinnigs over zeggen. Prijsverlagingen door voeren kan niet zomaar. Dat moet altijd in overleg met het hoofdkantoor." Bij het Gulf-sta- tion aan het Levendaal wordt wel actie gevoerd met een kor ting van zeven cent per li- ter.„Dus we merken eigenlijk niets van de komst van Tango. Onze klanten stellen een stukje service blijkbaar op prijs. Nee, we hebben vertrouwen in de toekomst. In de buurt van een vestiging van ons in Den Haag is een ANWB-pomp gekomen met goedkopere benzine, maar dat heeft daar voor ons alleen maar klanten opgeleverd." «/ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Naam:DM DV Adres Postoode/Flaats: Telefoonnr: (i.v.m. becorgoontrolo) Geboortedatum e-mail adres Bank/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend b\j automatische Incasso. bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 180O VB Alkmaar of bel OSOO - 1711 (gratis) E-mail. lezersservice<9hdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÉS Dagblad ■it veel te veel Sttk'eurd over Ccy>ndepoep. Z). Jeidschdagblad.nl W|advertentie) 54 >i 0rP !0 jaar gevestigd de Zijldijk in wordt het van Houweling gesloopt. se klassieke meu- len nu met flinke i worden verkocht, in a.s. vrijdag en fijldijk 22 naast de paanderij). twelinginterieur.nl Terugloop van kermis-inkomsten voorzien door Eric-Jan Berendsen leiden - De 3 October Vereeni ging heeft haar eigen vermogen vorig jaar zien groeien van 162.000 euro naar 184.000 eu ro. Dat kwam vooral door meer inkomsten uit de pacht van de kermisattracties en een groei end ledenaantal. Toch maakt het bestuur zich zorgen over de toekomst. Voor dit jaar is de Vereeniging nog voorzichtig optimistisch. Er is weer een extra kermisdag omdat de festiviteiten gedeelte lijk in het weekeinde vallen. Voor de jaren daarna wordt re kening gehouden met een lage re opbrengst van de kermis. De pachtopbrengst steeg van 414.000 euro in 2003 naar 444.000 euro in 2004. Ook werd er 1000 euro meer aan contri buties binnengehaald. Daar te genover stond een stijging van de kosten van de evenementen en algemeen beheer. Omdat dit jaar de taptoe op za terdagavond 1 oktober wordt gehouden, wat weer een extra kermisdag oplevert, verwacht de Vereeniging wederom een goed jaar. „Maar heel voorzich tig denken we dat de kermisba- ten daarna toch gaan dalen", aldus penningmeester Bart van der Poel. „De laatste kermis in een weekeinde was in 1999 en de opbrengst daarvan was in euro's 456.000. Dat is een teken aan de wand." Daar komt bij dat op 4 oktober 2007 de eerste spa in de grond gaat voor de herinrichting van de Lammermarkt en omgeving. Daar komt onder meer een parkeergarage met 500 plaat sen onder het plein naast Mo len De Valk. „Wij houden er re kening mee dat die werkzaam heden wel eens twee jaar kun nen gaan duren", aldus Van der Poel. „Dat betekent dat wij samen met de gemeente naar een andere, tijdelijke locatie uitkijken. Ik heb al geluiden ge hoord van kermisexploitanten die zeggen dat ze dan wel een jaartje overslaan. We houden er ook rekening mee dat het toe komstige kermisterrein rond Molen De Valk kleiner wordt en het is maar de vraag of het dak van de parkeergarage een reu zenrad kan houden. Dat zou ons wel eens 50.000 tot 80.000 euro kunnen schelen aan pacht. Dat zijn de kosten van een of twee andere evenemen ten op 3 oktober. Het wordt dus spannend." Om die kosten te kunnen op vangen, hoopt Van der Poel dat het eigen vermogen van de Vereeniging de komende jaren groeit tot 250.000 euro. „Zo kunnen we het feest garande ren ook als er eens een keer minder inkomsten uit de ker mis zijn. En we willen ons meer op de regio richten. Aan het minikoraal gaan scholen mee doen van buiten Leiden en er komt ook een prijsvraag voor basisscholieren uit Leiden, Lei derdorp en Voorschoten. Meer mensen betrekken bij 3 oktober betekent meer mensen in de stad en hopelijk meer inkom sten." Van der Poel maakt zich geen zorgen over de geluiden dat or ganisatoren van grote evene menten ook voor de inzet van politie moeten gaan betalen. „Drie oktober is geen voetbal wedstrijd, het is een heel ander feest. De 3 October Vereeniging heeft een convenant met ge meente afgesloten waarin dit heel duidelijk en nauwkeurig is geregeld. Wij organiseren het feest en de gemeente zorgt voor de rest." leiden - Er zouden andere tijden zijn om het vuil op te halen. En de vuilniswagen zou door werkzaamheden aan de Sint Jansbrug niet meer op de Oude Rijn tot de Hoogstraat kunnen rijden. Daarom was het de afgelopen dagen een troep op de Oude Rijn met her en der neergezette vuilniszakken die vervolgens door de meeuwen werden opengepikt. Niets is echter minder waar, laat een woordvoerder van de gemeente weten. „Voor de Oude Rijn zijn de inzameldagen on veranderd maandag en donderdag en de bewoners moeten hun vuil niszakken op de ophaaldag voor zeven uur 's ochtends buiten zetten. De aanbiedregels worden consequent gecommuniceerd in bijvoor beeld de afvalkalender 2005, de milieuwijzer in de gemeentegids en op de website van de gemeente. Er is dus geen sprake van andere ophaaltijden en de vuilniswagen rijdt wel degelijk over de Oude Rijn." Foto: Henk Bouwman jen 42-jarige automo- ■eemskerk heeft dins- jg nekklachten opge ien botsing op de Ean. Toen hij voor an- Er moest remmen, fen achteren aangere den auto bestuurd nsterdammer (49). tdammer werd op de houwweg door de igehouden. De man I dat hij een plekje leken was voor zijn ïgevens uit te kun- Ien met de andere au- L Hij wordt verdacht lorrijden na een aan- amzorg in j vaarwater concurrentie |en man en een vrouw [zijn maandag door laangehouden op ver- kn brandstichting. Zij j> 17 maart 's ochtends jeriaal in de tuin van lg aan de Zijloever ingestoken. Door de tig een ruit. Er was op nt niemand thuis, p politie was 'een ru- elationele sfeer' ver- de aanleiding van de nting. De aangehou- v is 40 jaar, de man lachten tsing

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13