Leegloop dreigt op platteland BINNENLAND 2 «nhcding 'Nee tegen Grondwet EU is on-Nederlands' Douceurtje voor senioren die later op pad gaan Europarlement: Rioolvervuiling stranden helft omlaag Boer heeft geen opvolger Boerin na scheiding vaak met lege handen Boven de waterlijn Oplossing voor misselijkheid na operatie Eerste Kamer akkoord met arbitrage IJzeren Rijn 'Ons Oranje gevoel gaat niet verloren' Onderduiker opgenomen in vervalst trouwboekje roor rokers kt tijdelijk' icht - Een veel gebruikte mensen die willen met roken - het middel werkt maar tijdelijk, een onderzoeker van ersiteit Maastricht i>n ander middel, dat oorgeschreven tegen ies, beter. Hij vergeleek onderzoeken naar de nmheid van Zyban, dat 199 veel wordt gebruikt ifjensen die met roken toppen. Uit het onder- eek dat een ouder mid- n depressiviteit, Nor- ffectiever is. en komen li vuurzee recht - In een verzen- itte zijn in de nacht van ig op dinsdag in een ij en manege in Baren- waalf rijpaarden, drie i, een pony en een jm het leven gekomen, teerde kinderen en hun jen tot hun ontzetting jdieren niet meer uit de •nde vuurzee te red- in. De geëmotioneerde len werden naar de irkazerne overge- kregen daar bijstand itofferhulp. De boerde- 17de eeuw met schuur lendend woonhuis vlammen op. Nie- te gewond. mclub dupe ^ttal riemen >e su we i De Kynologenclub in t d zit met de handen in doordat 250 honden- o?a i en tuigjes uit het club jaryp zijn gestolen. 'da'n° r de inbraak precies naar latsgehad is niet duide- lagavond waren er voor eni» t leden in het clubhuis, .lid De Vries ontdekte al maandagavond toen „a's aan de eigenaren den wilde uitreiken. O-cursus en een trai- |(X voor komende week ven? stonden, zijn afgelast. °-llK jurslid van de 1200 le- 'vens nde hondenclub ver hei at de riemen en tuigjes e markten worden ver bid De schade van de in- )pt in de duizenden pnale aanpak gedrag jeugd icht - Preventie- ;ers zullen jongeren en 18 jaar in Limburg itse en Belgische ik actief voorlichten en van onder alcohol en gokver- provincies Neder- ilgisch Limburg, de gemeenschap in JÜle regio Keulen teke- loe vandaag in Aken itieverklaring. Veel het Euregiogebied ledewerking toege- Ihet project, dat bijna o kost. De actie een vervolg op eerder Daaruit bleek, dat Belgische jongeren en alcohol gebrui- Limburgse en daar- ir risico's lopen. woensdag 11 mei 2005 Uitlatingen directeur Sociaal en Cultureel Planbureau wekken verwarring den haag/anp - Ouderen moeten een grijs kenteken kunnen krijgen waarmee zij na tien uur 's ochtends tegen een ge reduceerde houderschapsbelasting de weg op mogen. De ochtendspits zou hiermee aanzienlijk verlicht worden. Directeur P. Schnabel van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) zegt dat in een interview met het blad RAI Voor rang. Een woordvoerder van het SCP re lativeerde later de uitlatingen van Schnabel. Ze zouden niet serieus zijn bedoeld, en bij het interview 'met een knipoog" zijn gemaakt. Schnabel zelf was gisteren niet bereikbaar om de sta tus van zijn uitlatingen toe te lichten. Volgens Schnabel zal de verkeersdruk door de vergrijzing sterk toenemen. 65- Plussers blijven autorijden, ook als ze met werken zijn gestopt, voorziet hij. ,,In het verleden reden relatief weinig oude ren auto, maar mensen die nu 65 wor den, zijn gewend aan de auto en zullen die blijven gebruiken." Daar komt volgens hem bij dat auto's steeds makkelijker te besturen zijn, dankzij bijvoorbeeld rem- en stuurbe krachtiging en navigatiesystemen. „Iets anders wat je nu ziet is dat auto's weer hoger worden, zodat het voor ouderen makkelijker wordt in en uit te stappen." Volgens Schnabel blijven ouderen ook na hun pensionering geneigd vroeg de weg op te gaan, omdat zij nu eenmaal gewend zijn vroeg op te staan. Hij ver wacht ook niet dat veel ouderen zullen verhuizen als ze met werken zijn ge stopt. „Er zijn wel ouderen die op de Ve- luwe gaan wonen of juist naar de steden terugkeren, maar dat zijn op de 2,3 mil joen 65-plussers toch kleine aantallen." De grootste ouderenorganisatie van Ne derland, Unie KBO, denkt dat een grijs kenteken voor ouderen het fileprobleem niet zal oplossen. Slechts weinig senio ren zullen volgens de organisatie kiezen voor het belastingvoordeel. Vaak willen ze tijdens de spits reizen, omdat ze naar de dokter moeten of de kleinkinderen moeten ophalen, aldus de belangen- club. De Unie KBO voelt meer voor gra tis openbaar vervoer. Het ministerie van verkeer en waterstaat kon gisteren niet reageren op het voor stel van Schnabel. Minister Peijs is op vakantie. luxemburg/anp - De vergrijzing onder de boeren is een groot probleem. Veel landbouwers kunnen moeilijk of geen opvol ger vinden, constateert minister Veerman (landbouw). De be windsman zei dat gisteren op een vergadering van landbouw ministers in Luxemburg. Landen werden daar opgeroepen om jonge boeren meer te helpen. In gebieden als Oost-Nederland hebben landeigenaren grote moeite om een pachter te vin den. Volgens Veerman wijkt Nederland weinig af van het Europese gemiddelde, waarbij 55 procent van de boeren ouder is dan 50 jaar. Probleem is vooral dat jongeren de Europese landbouwsubsi dies zien verminderen. Als ze een boerenbedrijf overnemen, moeten ze vaak andere activi teiten erbij nemen. Veerman stelde dat er vele nieuwe mogelijkheden zijn: „Bijvoorbeeld een paard stallen levert gauw 500 euro per maand op. En als je ziet hoeveel meisjes tegenwoordig een paard hebben! Ik wil jonge boe ren maar zeggen: kijk verder dan het produceren van graan". Veerman erkent dat jonge boe ren daardoor ondernemender moeten zijn. Het boerenonder- wijs moet daarop inspelen, vindt hij. „Hoe ga je als boer bijvoorbeeld om met de agrari sche termijnmarkt?", stelde de minister. „Ik ben zelf opgevoed met het idee: dat is gevaarlijk, blijf ervan weg. Maar jongeren kijken daar anders tegenaan." Gemiddeld een op drie Europe se boeren heeft een opvolger, meestal de zoon. Anderen ver kopen de grond vaak aan colle ga-boeren, die zo grotere be drijven vormen. „Op zichzelf is zo'n vergroting een voordeel, maar het is niet overal moge lijk", ziet Veerman. Nederland komt de jonge boeren tegemoet met enkele regelingen. Zo kun nen jonge boeren eenvijfde van hun investering vergoed krij gen, tot een bepaald maximum. Ook gelden belastingvoordelen, zoals een hogere vrijstelling in de successierechten. Eurocommissaris Fischer Boel (landbouw) presenteert in juni een strategie voor het platte land, waarbij ze ook de jonge boeren tegemoet wil komen. Vooral in Frankrijk, Duitsland en Oost-Europa dreigt een leeg loop. De Europese Commissa ris wil de jonge boeren onder meer steunen met onderwijs. „Levenslang leren is ook in de landbouw belangrijk." barneveld/gpd - De boerin werkt hard mee in het bedrijf van haar man. Tot er een kink in de kabel komt: de boer over lijdt, het bedrijf gaat failliet of het echtpaar gaat uit elkaar. De boerin staat uiteindelijk met le ge handen. Een project moet boerinnen wijzer maken. „Dat een boerin vaak met lege handen achterblijft gebeurt he laas maar al te vaak", zegt ex- boerin Johanna Ritsma. Zij heeft het aan den lijve onder vonden. Anderhalfjaar geleden verliet ze haar man en de boer derij om een nieuw bestaan op te bouwen. Ze belandde in een studentenkamertje. „Ik had niks op papier. We zijn in gemeenschap van goederen getrouwd, maar als ik nu mijn helft wil hebben is het bedrijf failliet. En dat wil ik niet. Onze zoon wil het bedrijf graag over nemen en dat gun ik hem na tuurlijk. Gelukkig krijg ik bin nenkort een deeltje en daar ben ik tevreden mee." Johanna Ritsma (46) weet als voorzitter van de commissie Vrouw en Bedrijf-LTO Neder land dat ze echt niet de enige is waar de boerin zonder geld achterblijft. Vaak door onwe tendheid trekken agrarische vrouwen aan het kortste eind. Daarom lopen er nu verschil lende subsidie-aanvragen om het project 'Je verdiende Loon' op te starten, waarbij jonge boerinnen, bijgespijkerd wor den op het gebied van wet- en regelgeving rond meewerkende partners in de agrarische sec tor. harlingen - Reddingswerkers zijn bezig het gat te dichten van een aangevaren pleziervaartuig. De omgebouwde antieke vrachtboot liep schade op na een aanvaring met een kotter op de Waddenzee. Foto: GPD/André Minkema utrecht/anp - Ongeveer 30 tot 50 procent van de mensen die een operatie ondergaan, heb ben daarna last van lang aan houdende misselijkheid als ge volg van de narcose. Veel men sen zien hierdoor meer op te gen de narcose dan tegen de operatie zelf. Anesthesiologen en epidemiologen van het aca demisch ziekenhuis (UMC) in Utrecht en het Academisch Me disch Centrum Amsterdam (AMC) hebben hiervoor een op lossing gevonden. Met behulp van een zogeheten 'voorspelregel' zijn ze in staat het risico op overgeven en mis selijkheid in te schatten, zo maakte het UMC gisteren be kend. Mensen met een hoog ri sico krijgen een andere anes- thesietechniek en krijgen pre ventief een antibraakmiddel om de kans op misselijkheid en overgeven te verkleinen. Voor de 'voorspelregel' zijn ge gevens verzameld van bijna 1500 patiënten die een operatie hebben ondergaan. Aan de hand van leeftijd, geslacht, ro ken, het soort operatie en even tueel eerder opgetreden misse lijkheid kan de anesthesioloog bepalen of een patiënt een laag of hoog risico heeft. De in Utrecht en Amsterdam ontwikkelde methode wordt momenteel uitgebreid getest. De resultaten van dit onderzoek zijn binnenkort beschikbaar. straatsburg/anp - De rioolvervuiling van stranden langs meren en zeeën in de Europese Unie moet met de helft omlaag tegen 2011. Dat dient er toe te leiden dat hooguit 8 procent van alle badgasten in de EU nog huiduitslag of een ziekte oploopt na een zwempartij, zo wil het Europees Parlement. Het parlement stemde gisteren in Straatsburg in met voorstellen van WD- europarlementariër Maaten om het aan tal soorten vervuiling dat gemeenten nu nog meten fors te laten dalen. „In principe hoeven nog maar controles op twee soorten bacteriën plaats te vin den om te komen tot een goede en be trouwbare beoordeling van de kwaliteit van zwemwater", stelde Maaten dinsdag na afloop van een stemming in het EP. Nu vinden metingen plaats voor negen tien soorten bacteriën, maar zijn de nor men die worden gesteld aan vervuiling wel veel minder streng. In de praktijk betekent dit dat maximaal 12 procent van alle badgasten ziekteverschijnselen mag vertonen. Het parlement volgde Maaten in zijn stelling dat dit hooguit 5 procent mag zijn. De EU-lidstaten willen niet verder gaan dan een limiet van 11 procent. Maaten rekent op een compromis van 8 procent als norm. Vooral noordelijker gelegen EU-lidstaten als Nederland, Groot-Brittannië en de Scandinavische landen willen geen al te scherpe norm, om hoge investeringen in rioolzuiveringsinstallaties te voorkomen. Zuidelijke landen hebben daar minder problemen mee omdat zij meer zonne schijn hebben. Zonlicht breekt vervui ling door bacteriën sneller af. Om vakantiegangers beter te informe ren, moeten er ook regelmatiger contro les komen, vooral van stranden waar veel vervuiling is aangetroffen. Vervol gens dient er via internet en vlaggen of borden langs stranden informatie te worden verstrekt aan badgasten over de kwaliteit van het zwemwater. Europees milieucommissaris Dimas krijgt de taak om daarvoor een systeem uit te werken. De voorstellen van Maaten vervangen een controlesysteem dat nog uit de jaren zeventig dateert. Dat maakt gebruik van blauwe vlaggen voor stranden die een jaar daarvoor als veilig zijn aangemerkt. Maaten: „Dat werkt natuurlijk niet. Mensen willen weten of het strand waar zij willen zwemmen vorige week nog in orde was." ioorH-rpllpn i|1(noord-rellen - De politie Rotter- ïmond heeft wederom oals nen aangehouden we- ïiskiri ellen na de voetbal- Feyenoord-Ajax me nner! Drie Rotterdammers 8 en 25 jaar en een 26- excu Edammer zijn na be- istoré jvan video-opnamen w£a voor openlijke ge- /i4 ing. Eerder werden pzu r relschoppers aange- Daarnaast meldde een Rotterdammer zich bij I wegens een vuurwer- 11 tvoor de voetbalwed- uu ^bij een stadgenoot 111 rond raakte. Aarkt I 11 bij Cadzand Tniste visser Op het strand bij de de Wielingen in het idzand-Bad is |een lichaam aange- •t gaat om een sinds 5 »te 68-jarige man uit ie dorp Stekene. De 'vermoedelijk over lagen en werd sinds- (ist. Op het lichaam zijn geen sporen aangetroffen, liet de iren weten. dsinspectie t thuiszorg I-De arbeidsinspectie ft de komende maan- peidsomstandigheden porg. Tot het eind ir bezoeken inspec- (honderd thuiszorgin- I-Zij gaan na of de s in de thuiszorg ïzond werken.Het 11 in de branche is Balkenende overtuigd pleitbezorger van noodzaak nieuwe constitutie door Jaco van Lambalgen en Hetty van Rooij Maastricht -'„Wat mij persoon lijk drijft, is het Europese ideaal. We zitten op één continent, de len een beschaving. We kunnen niet zonder elkaar." Premier Jan Peter Balkenende gelooft absoluut in de Europese Unie. „Het zou naïef zijn om nu, in de 21ste eeuw, daar af stand van te doen. Dat is voor mij ook het doorslaggevende argument om voor de Europese grondwet te pleiten." „Europa is veel meer dan een netwerk van landen die samen iets re gelen om er beter van te worden", zegt de premier be vlogen. „Het is zoveel meer dan markt en munt. Het is het besef van ver bondenheid, van één Europese geschiedenis en één cultuur." .„Natuurlijk is nog niet alles perfect. Maar neem de aanpak van het terrorisme, misschien wel de nieuwe vorm van oorlog. Dat kunnen we toch niet al leen?" Samenwerking op het terrein van politie en justitie wordt in de grondwet dan ook versterkt. ,Nee zeggen is ook on-Neder- lands, stelt Balkenende. „We hebben altijd met een open oog naar de wereld gekeken. Het zou toch heel raar zijn als een land dat eeuwenlang ruimte heeft geboden, dat altijd tole rant en gastvrij is geweest, op eens 'nee' tegen Europa zou zeggen? Dat zou ik hoogst merkwaardig vinden. „Bovendien verdienen we veel aan Europa. Het is eeuwig zon de als we nu met een nee-senti ment komen, dat niet bij ons past. Het komt ook onze geloof waardigheid in Europa niet ten goede. Ik kan me werkelijk niet voorstellen dat mensen dat wil len." Tegenstanders van de grondwet willen dat Nederland 'nee' zegt, om nieuwe onderhandelingen af te dwingen. Wellicht kan Ne derland dan meer in de wacht slepen. „On zin", meent Balkenende. „Het is on zinnig te den ken dat we via nieuwe onderhande lingen een beter resul taat kunnen binnenhalen. We hebben over deze grondwet zeer scherp onderhandeld. We hebben nota bene van onze vijf harde eisen er viereneenhalf binnengehaald. Dat resultaat hebben we bereikt door in steeds wisselende allianties op te trekken. Met nieuwe lidsta ten, met kleine landen. Dan ging ik weer met Blair, Schroder of Chirac praten. Dat is een in gewikkeld proces", onder streept de premier. „Het is een heel subtiel spel geweest. Dat kun je niet zomaar nog eens over doen. Wie dat denkt, is na- ief." In het nee-kamp wordt, onder meer door de Socialistische Partij, betoogd dat Europa de burgers boven het hoofd is ge- groeid. Dat het verstandig zou zijn een pas op de plaats te ma ken. Balkenende schudt zijn hoofd. „Dan gooi je te veel weg. We hebben tien nieuwe lidsta ten erbij. Daarom moeten we de afspraken die we maken sneller kunnen uitvoeren. Euro pa moet wel bestuurbaar blij ven. Dat gebeurt met de nieuwe grondwet. De terreinen waarop staten een veto kunnen uitspre ken, worden ingeperkt, anders kun je met 25 lidstaten niet vooruit. Maar de burgers heb ben ook direct iets aan het nieuwe verdrag. Mensen vin den een baan en veiligheid be langrijk. Met de grondwet ko men we juist op deze terreinen vooruit." De premier bestrijdt het spook beeld van de superstaat Euro pa, waarin Brussel alles regelt. „Dit verdrag geeft nationale parlementen voor het eerst in de Europese geschiedenis de mogelijkheid de bemoeienis van Brussel te verminderen." Negen parlementen kunnen ge zamenlijk bij de EU protest aantekenen tegen een besluit. „Als burgers op hun beurt een miljoen handtekeningen opha len, kunnen ze hun wensen in Brussel op tafel leggen. En de rol van het Europees Parlement wordt sterker. In de grondwet wordt beter afgebakend wie wat doet. Daarin is een goede ba lans gevonden. Ik zeg u, een su perstaat is niet aan de orde." Er komt wel een Europese mi nister van buitenlandse zaken. „Europa kan in de wereld al leen maar iets betekenen als we één lijn trekken. Kijk naar de manier waarop de EU heeft sa mengewerkt om een vreedzame den haag/anp - Het dossier van de IJzeren Rijn, de goederen spoorlijn die Antwerpen via Roermond verbindt met het Duitse Ruhrgebied, is mogelijk een stapje dichter bij een oplos sing. Nederland en België kib belen al jaren wie de half mil jard euro aan geluids- en mi lieuvoorzieningen gaat betalen voor de reactivering van de spoorverbinding. De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met arbitrage. De coalitiepartijen CDA, WD, D66, gesteund door de LPF, omarm den het zogenoemde Arbitrage verdrag over de IJzeren Rijn. PvdA, Groenlinks, SP en Chris tenunie stemden tegen. PvdA- senator Eigeraam liet weten dat hij niet met het verdrag kon in stemmen omdat dat voor hem gelijk staat aan het kiezen voor het oude, historische tracé van de IJzeren Rijn. Hij wil ruimte voor een alternatief tracé, ge zien de risico's voor de bevol king van het centrum van Weert en Roermond. De spoorverbinding stamt uit 1872 maar is al jaren in on bruik. De Belgen willen de lijn opnieuw in gebruik nemen, ter wijl Nederland te veel schade voor de natuur vreest. Uitein delijk stapten de twee kempha nen naar het arbitragehof om de knoop door te halcken, via een bindende uitspraak, over de vraag wie de kosten van de aanpassingen draagt. Als het hof de rekening bij België legt, is het volgens ingewijden nog de vraag of België de omstreden goederenlijn wel doorzet. Premier Balkenende Foto: GPD/Frans Widdershoven oplossing in de crisis in Oekra- ine te bereiken. Er zullen heus verschillen tussen de lidstaten blijven in het buitenlands be leid, maar we moeten ons wel realiseren: als de EU verdeeld is, komt zij nergens." En dan, lachend: „Europa is pluriform. Ons Oranjegevoel gaat niet ver loren." stavoren/anp - De 13-jarige joodse jongen Herman Dasberg kreeg als onderduiker een plaats in een vervalst trouw boekje van het Friese echtpaar Van der Wal. Hij voelde zich tij dens zijn onderduiktijd vanaf november 1943 ook overigens deel van het boerengezin met drie kinderen in Harich (toen gemeente Gaasterland). Herre van der Wal en zijn vrouw Rimke ontvingen giste ren in Stavoren beiden pos tuum de Yad Vashem-onder- scheiding van de staat Israël. Dasberg, die zich nu Chaim noemt en in Israël woont, was bij de plechtigheid aanwezig. Na vijf onderduikadressen waar hij zich niet geaccepteerd voel de, ontving hij in het gezin Van der Wal eindelijk genegenheid. Hij hielp op de boerderij, leerde Fries en ging, zonder druk van Herre en Rimke, 's zondags mee naar de kerk. Met de Yad Vashem-onder- scheiding eert de staat Israël niet-joden die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben ingezet voor het redden van jo den. Zij krijgen de eretitel Rechtvaardige onder de Volke ren. Het Yad Vashem Instituut kende sinds 1953 aan 20.000 mensen, onder wie 4700 Neder landers, de onderscheiding toe.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5