'Caroline, wat heb je voor ons gevonden?' REGIO regering is veel destructiever' 'Het beleid van de 'Zenders hebben wat mij betreft nu ook al weinig te bieden' s«™reisbur- SaSS WOENSDAG 11 mei 2005 HDC 970 VRAAG Bier moet geen bier meer heten, maar Heineken, althans als hf de biergigant zelf ligt. Het bedrijf wil door een nieuwe aanpak sfeer creëren dat mensen bier direct met Heineken associëren. y 1 f der hoopt de broui W11 zijn al fans d°°< oPJonge j j j -y storten, het merk van Heineken nieuw elan te gevi nieuwe, frisse, jeuj uitstraling moet de gouden rakker krijgen. DIEDERICK VAN MO voorzitter van de ontgroeningscommissie van studentenveren Minerva, reageert. Is bier het belangrijkste drankje van een student? „Voor mannen zeker. Bier brengt toch een stukje gezellighe zich mee. Wat koffie voor een café is, is bier voor ons. Het is heel belangrijk deel binnen onze cultuur, zonder bier zou 0 ven toch een stuk minder gezellig zijn. Hoewel ik wel moet dat vrouwen steeds vaker overstappen op Bacardi-cola of bi soda, maar dat heeft er meer mee te maken dat ze niet dik v worden." Een ontgroening zonder bier is...? „Heel verstandig. Dat had je niet verwacht, hè? Nee, wij heb" binnen Minerva afgesproken dat bier tijdens ontgroeningsti1 boden is. Dat is in onze ogen veel te gevaarlijk. Zijn die eers1 eenmaal lid, dan mogen ze drinken zoveel ze willen." tekst: Thijs Zeeman f UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30-16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toeslili aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geld zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (grati Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 !1 (als op zaterdag voor 12.00 uur wc wordt de krant dezelfde dag nabei f tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ont krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uit schriftelijk, uiterlijk één maand vc de abonnementsperiode, t.a.v. afd lezersservice, postbus 2,1800 AA# Voor leveringsvoorwaarden abonn www.leidschdagblad.nl of KvK-nuiQ 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankn g aanzien van (de Inhoud van) deze worden uitdrukkelijk voorbehoudi j rechten berusten bij HDC Uitgevei c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken 1 i beeldende kunstenaars aangesloft[j CISAC-organisatie zijn geregeld m,. Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de ve gegevens van abonnees van dit d j gegevens kunnen tevens worden gerichte informatie over voordeel en te geven, zowel door onszelf al derden. Heeft u hier bezwaar teg! u dat laten weten aan HDC Media Lezersservice, postbus 2,1800 AA ANNO 1980, maandag 12 mei LEIDEN - Met een verbeten gezicht en onder het wakend oog! lenaar Pouw Kraan laat loco-burgemeester Waal het touw viert door voor het eerst sinds lange tijd de wieken van de Stadspoli len aan de Slaaghsloot (Merenwijk) weer draaien. De molen wi restaureerd, omdat het gehele 'molenlichaam' in drieën gespl was. Foto: archief Leidsch Dagbjad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien: plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gin 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermei: Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante b( de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijg binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leiderdorpse reisadviseur komt bij de mensen thuis ning is dat de publieke omroep geen doodsteek meer nodig heeft. Die hebben ze zichzelf al gegeven. Wat ze uitzenden is niet meer om aan te zien of om aan te horen. Alle pro gramma's bestaan uit seks, of zijn omlijst met afschuwelijke schreeuw- muziek en langdurige reclameblok ken met allerlei onzin. Wat de mu ziek betreft: luister maar het pro gramma 'Met het oog op morgen'. Verschrikkèlijk wat ze je dan voor schotelen. Dus wat dat betreft zeg ik: laat Tien maar komen. We kunnen er nooit slechter van worden." Joke Fasseur, Leiden: „Waarom? Tien moet eerst maar bewijzen dat het allemaal haalbaar is. Voor mij hoeft die zender niet. We hebben zenders zat en die eeuwige reclame overal tussendoor is vreselijk irritant. Ik kijk liever naar de publieke om- roep. Straks krijg je weer allemaal herhalingen." René van den Berg, Leiden: „Het Nederlandse omroepbestel is een prehistorisch monster dat zal blijven voortbestaan zolang de overheid het blijft voeren met belastinggeld." Dick Wijfje, Leiden: „Toen de eerste commerciële zenders kwamen, werd precies hetzelfde gezegd. Het beleid van de Nederlandse regering om verstrooiing van de publieke zenders af te halen is veel destructiever." Aad Langelaan, Voorhout: „En dat geldt niet alleen voor Tien, maar voor alle andere commerciëlen. Ik word zelf helemaal belabberd van al die baggerreclames die je ik weet niet hoeveel keer per avond het scherm ziet passeren. Niet alleen su pervervelend als je iets zit te volgen, maar er zit een vorm van humor in waar ik waarschijnlijk de juiste lach spieren voor mis." De nieuwe stelling haakt in op de niet aflatende strijd van gemeentelijke overheden tegen de overlast door hondenpoep. De richtlijnen voor het uitlaten van de viervoeter en het op ruimen van zijn uitwerpselen worden steeds strenger. In Leiden gaan hon denbezitters morgen zelfs de straat op om te protesteren tegen het nieu we beleid. Onze stelling luidt deze week dan ook: Er wordt veel te veel gezeurd over hon denpoep. Reageren kan tot en met maandag via www.leidschdagblad.nl of postbus 54,2300 AB Leiden. Renee Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Of de nieuwe zender van John de Mol nu verantwoordelijk is voor de ondergang van het publieke bestel, dat weet ik niet. Die zenders hebben wat mij betreft nu ook al weinig te bieden. De commerciële zenders trouwens ook niet. De enige publieke omroep die met kop en schouders boven de rest uitsteekt is BNN. Die maakt goede programma's die jongeren aanspreken. Ik snap ei genlijk niet waarom Nederland zo'n saai televisieland is. Als je kijkt naar wat de BCC te bieden heeft. Dat zijn stuk voor stuk kwaliteitsprogram ma's. Zowel de publieke als de com merciële omroepen zouden daar eens wat beter naar moeten kijken." M Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „De publieke omroep had allang afgeschaft moe ten worden. Niet meer van deze tijd en een enorm inefficiënt, geldver slindend en politiek gekleurd mon ster. Niet voor niets laten adviesrap porten over de toekomst van de pu blieke omroepen en het omroepbe stel geen spaan heel van de huidige situatie. Recent riepen de omroepdi- recties nog openlijk op om tegen de kabinetsplannen te stemmen. Hoezo onafhankelijk nieuws? De publieke omroepen spelen Endemol met ons belastinggeld, terwijl ze ook nog links gekleurd in plaats van neutraal nieuws brengen. Weg ermee. Weg met deze salonsocialistische graai- ers." ANNO 1955, Woensdag 11 Mei LEIDEN - Laatstleden Zaterdag, ongeveer halfzes, de Nieuwe la komende, vatten wij het plan op, om even over de Bloemenmai,. wandelen. Na verloop van tijd arriveerden wij bij het Gangetje, j verblijd er zonder kleerscheuren - in de letterlijke betekenis-Ij afgekomen, het betreurende dat wij geen slagenmensen waren - stilte foeterende. Waarop? Op het feit dat iemand met een rijw de hand zich blijkbaar ook al ver boven de zeer simpele 'voetg; r zonder-iets' verheven voelt. Kris en kras door elkaar liepen daa sen met fietsen, links of rechts houdende, al naarmate het hun dacht, soms stilstaande met het vehikel dwars over de weg, dai met twee of drie tegelijk steeds met hun 'karretje', de bloemen tjes dermate blokkerende dat het praktisch ondoenlijk was ook, een stalletje dicht genoeg te naderen om de bloemen ook maa^ lijk te kunnen zien. Alleen een slangenmens had dit gepresteeit grote vraag is daarom volgens ons of dit zo moet blijven. Natuu^ gunnen wij iedereen gaarne bloemen, maar dan zonder overlas hinderlijke tweewielers. De laatste reis die Bartula de Haas en Willem Janssen via een reisbureau boekten, was naar de Dominicaanse Republiek. „Een ramp", zegt De Haas. „Steeds weer terugkomen en veel wachten." Daarom boekt het Leider- dorpse gezin de vakanties steeds va ker via Caroline Tegelaar die als per soonlijk reisadviseur met haar reisbu reau naar je toekomt. Janssen: „Dat kost veel minder tijd. En het is makke lijk." Hij neemt een slok koffie, geeft de hond een aai over de bol en vraagt: „Caroline, wat heb je voor ons gevon den?" KLANKBORD Mark Lamers ken. Tussendoor kunnen we contact houden via mail of telefoon." Ze merkt dat haar adviezen goed aan slaan. „Je hebt persoonlijker contact met mensen dan wanneer je achter een balie in een reisbureau werkt." The Travel Company heeft verspreid over Nederland inmiddels zo'n der tig reisagenten in dienst. „Dat is het fijne van deze baan. Ik werk wel al leen, maar heb ook collega's. De klant merkt daar niets van, maar ik vind het prettig om af en toe te kun nen overleggen." Janneke Dijke 'Tien!' van John de Mol is de dood steek voor de publieke omroep, zo luidde de stelling van de week. Van de bezoekers die op de website van het Leidsch Dagblad reageerden, was een meerderheid het niet eens met deze stelling. 57 Procent is de mening toegedaan dat het publieke bestel ook de komst van de nieuwe televisiezender van John de Mol zal overleven. Een greep uit de reac ties: Hans Lindeboom, Katwijk: „Onzin, De Mol 'koopt' gewoon alle sterren bij RTL 4 en 5 weg, en die gaan wer ken bij Tien. Dus niks nieuws onder de zon." C. van Duyn, Katwijk: „Ik hoop dat Tien een grote flop wordt." H. Ouwersloot, Katwijk: „Mijn me- 'Tien' van John de Mol is de doodsteek voor de publieke omroep. Tegelaar (42) werkte zelf jaren op reisbureaus en kent de klachten. „Bij mij hoeven de klanten niet naar bui ten en niet in de rij. Bovendien kan ik ter plekke boeken bij hen thuis of op een andere locatie, bijvoorbeeld in een café." Ook voor haarzelf is haar baan als zelfstandig reisadvi seur voor The Travel Company een uitkomst. Na de geboorte van haar jongste dochtertje zocht de Leider- dorpse een parttime baan in de reis branche, die moeilijk te vinden bleek. Een halfjaar geleden stuitte ze op deze mogelijkheid. Via mijnreisadvies.nl of via de telefoon (071-5424545 06-55784969) komt ze aan haar klanten. „Het grote voordeel van dit werk is dat ik thuis kan mailen en bellen terwijl mijn dochtertje speelt. Op bezoek bij mensen ga ik vaak 's avonds, maar het kan ook overdag." Een reisadviseur die bij je thuis komt, het lijkt een overbodig feno meen nu veel vakanties via internet te boeken zijn. Tegelaar bestrijdt die suggestie. „Ik ga voor kwaliteit. Een retourtje Turkije met hotel, daar heb je mij inderdaad niet voor nodig. IN ZAKEN Caroline Tegelaar (midden) adviseert Willem Janssen en Bartula de Haas over hun vakantie. De kinderen kijken mee. Foto: Naam: The Travel Company Direct BV meermensen zullen er het gemak van onder- Otnam Na halfjaar nog niet duidelijk. Maar wil je maatwerk, een auto er bij, een nachtje hier en een nachtje daar, dan kan ik je die service bieden." Haar klanten wonen voorna melijk in de Leidse regio. De Haas en Janssen ma ken volop gebruik van Te gelaars advies. Via haar boekten ze trips naar Disneyland, Thailand en Istanbul. Deze zomer wil len ze naar Scandinavië, maar wat voor soort va kantie het moet worden en naar welk land ze willen staat volledig open. In het eerste oriënterende ge sprek doet Tegelaar een voorstel dat ze thuis alvast heeft uitgewerkt. „Je vliegt naar het noordelijkste puntje van Noorwegen en vaart met post boten telkens een stukje terug, tot aan Bergen. Ondertussen bezoekje de noordkaap en passeer je de pool cirkel. Dit is een reis langs de gor den, heel apart en mooi." Haar klanten willen van alles weten, en dat geldt ook voor hun zes kinde ren. „Is er wel een zwembad aan boord?", vraagt dochter Chloé. Dat is er niet. Dan moet er iets anders actiefs voor hen zijn, vinden hun ou ders, die ondertussen de jongste dochter Babs naar bed sturen. „Een speelpark, of raften ofzo." Tegelaar ziet het temperament van de kinde ren en begrijpt het. „Ze moeten even hun energie kwijt kunnen. Ik ga iets zoeken. Lijkt het jullie wat?" De Haas: „Enig. Weer eens wat anders dan palmbomen." Tegelaar klapt haar laptop in en laat wat brochures achter. „We houden contact." Tegelaar merkt dat veel mensen ver baasd zijn dat de service die zij biedt bestaat. „Dat ik bij mensen thuis kom, kost niets extra's. Je betaalt ook geen voorrijkosten. Vaak geven men sen telefonisch of per mail een wens op, waarna ik een keer langsga om de reis te boeken. Maar je kunt ook eerst een oriënterend gesprek voe ren voordat we de reis definitief ma- Ronald Pleij (42) uit Alphen aan den Rijn, SRV-man SP-raadslid: „Nou, dat dacht ik dus niet. Ook met Tien zal de publieke omroep blijven bestaan. Ik vind dat er nog heel veel kwaliteit in huis is. Ik ga trouwens mijn knoppen op tv echt niet aan passen aan John, hij gaat straks ge woon achteraan op 25. En wie weet komt-ie er helemaal niet op, want ik verdenk hem er ook nog van, op een gegeven moment voor pay-per-view te kiezen; Jack moet ergens van be taald worden. Nee hoor, voor mij is er iedere avond van 18.00 tot 24.00 uur'genoeg te bekijken op de publie- ken; maar ja, ik hou nu eenmaal meer van kwaliteit dan van pulp. Het is ook maar net waar je interesses liggen. Gelukkig krijgen we in sep tember twee nieuwe zendgemachtig den bij de pu blieke zenders, waarvan Nuto- pia zeker een - - van mijn favo rieten zal worden. Dus ik maak me geen zor gen." Jade Krul (22) uit Lisse, eigenaresse lunchroom/ chocolaterie: „Dat Tien van John de Mol de doodsteek is voor de publieke omroepen is voor mij een feit. Deze zender neemt de voetbalrechten van de publieke om roep over, waardoor mensen zonder groot pakket bepaalde voetbalwed strijden niet meer kunnen kijken. Het programma Studio Sport heeft, door middel van het uitzenden van de betreffende wedstrijden en sa menvattingen, altijd hoge kijkcijfers. Voetballiefhebbers willen deze uit zendingen wel zien, dus zullen zij naar Tien gaan kijken in plaats van naar de huidige publieke omroepen. Ook al zal Studio Sport meer van an dere sporten gaan uitzenden, voet bal trekt toch de meeste kijkers. Ik denk dat we elkaar allemaal het kijk plezier moeten gun nen van een goed en spannend potje voetbal." William Driessen (35) uit Leiden, riskmanager: „Dat John de Mol, met veel geld, een nieuwe zender kan starten, is goed voor de concur rentie tussen alle Nederlandse zen ders. De publieke en commerciële zenders zullen allemaal een tikje krijgen: dezelfde hoeveelheid kijkers wordt over meer zenders verdeeld. Naar voorbeeld van de Belgische en Engelse publieke omroep, moeten de publieke zenders teruggaan naar twee algemene zenders en daar kwa liteit leveren. De derde publieke zen der moet een heldere themazender worden. Omroepverenigingen die hier niet achter staan moeten zelf ook maar commercieel gaan. Het kan niet zo zijn dat de omroepen (al leen) bepalen waar de miljoe nen belasting centen, die zij jaarlijks ontvan gen, aan uitgege ven worden. Moet Heineken iets aan zijn imago doen? „Door studentenverenigingen te sponsoren, vind ik dat Heii zichzelf al een imago heeft aangemeten dat jongeren erg aai spreekt, dat geldt althans voor studenten. Als Heineken nog wil investeren in dat im moeten ze ervoor zorge ze meer op kleding tere men. Kleding is in dat 0 erg imagogevoelig. Maa feit blijft dat er bij ons a corps niet veel meer te 1 valt voor Heineken, wij fans. De winst valt te ha de andere verenigingen moeten proberen die lu de andere biermerken brengen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14