Leiden wil Muziekhuis verplaatsen LEIDEN REGIO De Zonnebloem staat met de rug tegen de muur 'Het slechtste fietspad van Leiden' Voorjaarsbeurs op De Olmenhoip *,v Weerstand tegen grotei parkeerterrein Middelt Omwonenden klagen over overlast ,V<7 HDC972 woensdag ii mei 2005 Man bekent containerbranden leiden - Een 28-jarige Leide- naar die afgelopen weekeinde werd aangehouden bij een brandende container aan de Ju- lianakade heeft deze en drie an dere containerbranden bekend. Die containers stak hij eind vo rig jaar elders in Leiden-Noord in brand. De gemeente wil de schade op de verdachte verha len. Open dag bij moskee leiden - De Turkse Mimar Si- nan Moskee aan de Curacao- straat 3 houdt zaterdag een open dag. Van 12.00 tot 17.00 uur kunnen geïnteresseerden de moskee bekijken en infor matie krijgen over de islam. Er kunnen vragen worden gesteld aan onder anderen de imam. Er worden Turkse hapjes en thee geserveerd. Klikspaanweg gerenoveerd leiden - Studentenhuisvester SLS Wonen heeft de renovatie van het studentencomplex aan de Klikspaanweg in Leiden vol tooid. De 750 bewoners kregen een nieuwe gevelisolatie, nieu we kozijnen en sterk isolerende beglazing. De renovatie heeft anderhalf jaar jaar geduurd en kostte 894.000 euro. Dit bedrag is de studentenhuisvester voor geschoten door het Stimule ringsfonds van de VNG, op voorspraak van de gemeente Leiden. PvdA-wethouder Hille- brand en directeur Lisa John son sluiten de renovatie mor genmiddag feestelijk af door het laatste raam in het kozijn te plaatsen. Feest bij 't Huis Op de Waard leiden - Woon- en zorgcentrum 't Huis Op de Waard viert don derdag zijn dertigjarig jubileum met 's middags onder meer een oude-ambachtenmarkt, waar onder anderen een kaarsenma ker, een poppendokker, een kantklosser en een mosterdma ker hun kunsten vertonen. Ver der is er de hele dag muziek, 't Huis Op de Waard staat aan de Kaarsenmakersstraat. Luxe trein op station leiden - De Weken van het Reisboek beginnen vandaag of ficieel op station Leiden Cen traal. De Duitse ambassadeur E. Duckwitz verricht om half elf de officiële opening door de al manak Duitsland in boeken uit te delen aan reizigers die om 10.40 uur aankomen met de hogesnelheidstrein ICE Inter national. Reizigers kunnen van daag zonder bijbetaling met de ze trein meereizen, hij vertrekt vanaf Leiden om 6.24 uur rich ting Dordrecht en om 10.39 uur richting Utrecht. :-v Een gat in het fietspad langs de Langegracht is door de Fietersbond gemarkeerd met een plantje en vlaggetje. Publiciteitsfoto land is betegeld, wat veel onderhoud vergt. Als die tegelpaden worden ver vangen door asfalt, wordt het comfort volgens de bond enorm verbeterd en is veel minder onderhoud noodzake lijk. Wie slechte ervaringen heeft met fietspaden, kan voor meer informatie naar de website www.fietsersbond.nl meldpunt Nieuw speeltoestel In de tuin van het Ronald McDonald- huis aan de Boerhaavelaan staat een nieuw klimspeeltoestel. Met dank aan Intratuin in Voorschoten, waar in de maand december een 'wensboom' stond. Klanten konden voor een euro een bijzondere kerstwens in die boom hangen en de opbrengst, 1400 euro, ging naar het Ronald McDo- naldliuis. Dat geld is dus gebruikt voor het goede doel. In het huis aan de Boerhaavelaan lo geren familieleden van ernstig zieke kinderen die in het LUMC verblijven. Zo kan een gezin in een huiselijke omgeving proberen een moeilijke tijd door te komen. Het huis krijgt geen overheidssteun en is volledig afhan kelijk van giften en donaties van par ticulieren en bedrijven. Eric-Jan Berendsen rijnsburg - Bewoners van de Noordwijkerweg vrezen de gé- volgen van een extra parkeer terrein voor sportcomplex Mid- delmors achter hun huis. Ze zijn bang voor vandalisme en overlast door hangjongeren en vragen zich af of er behoefte aan is. Dat blijkt uit bezwaren tegen het bestemmingsplan Klei-Oost Zuid, waar het par keerterrein deel van uitmaakt. Volgens het college is er wel de gelijk een probleem. Op de hui dige parkeerplaats bij het sport park kunnen ongeveer 330 au to's terecht. Vooral a ste elftal van Rijnsbi thuis speelt, blijkt noeg. Supporters pal in de bermen langs wijkerweg, wat volge lege 'onaanvaardbai oplevert. Momenteel wordt he terrein van Cas Zwa overkant ook gebruik is geen structurele De nieuwe parkeerp plaats bieden aan no auto's. Voor hangjoi het terrein te ver weg KORT EN ZAKELIJI Uitzendbedrijf Randstad peilt de stemming van 3000 P&O- functionarissen in de Randstad. Deze zogeheten 'Randstad Pei ling' moet een indruk geven van hun toekomstverwachtin gen. Op grond van de resulta ten verwacht Randstad een beeld te kunnen geven van de economische ontwikkeling van het komende jaar in Nederland en de regio. Ook het kantoor Randstad Leiden aan het Schut tersveld doet aan het onderzoek mee. Volgens rayonmanager Jeroen Muller gaat de aandacht vooral uit naar de vraag naar arbeids krachten, de rol van flexibele arbeid en het personeelsbeleid. Randstad wil weten welke vaca tures moeilijk vervulbaar zijn en wat P&O-functionarissen doen om toch personeel te vin den. ,,We merken elke dag dat de vraag naar personeel groeit", zegt hij. „Zet deze trend door? Of is dit een korte oprisping?" In oktober maakt Randstad de resultaten bekend, met een aparte uitsplitsing votppr se regio. I De Leidse auto- en fl a fendealer Markeur IT houdt op donderdar* een 'minibranchecol gelegenheid van de van het vernieuwde 0h Leiden aan de Vond jat| Leidse dealer heeft me troën, Saab en Chevi ,r0(j assortiment. Het bedi mee het eerste mu dealerbedrijf van Ne< 8rcj mogelijk zelfs van Em Qri De vorming van zulke n„ v is mogelijk ge word aan EU-commissaris Mo UW( dat autoverkopers g n(je sieve band meer hoe n V£ derhouden met één Het bedrijf aan de ie^L heeft nu een 'merkni vel waarachter zich |(jUt rooms bevinden. D ,er Boon van Markeur gingsdirecteur J. Lan van overtuigd dat ,j0u trend zet voor 'het t ropese dealerbedrijf ochi LissERBROEK - Keramiek schilde ren, appels proeven, speksteen slijpen, bonbons maken, piz za's maken in een authentieke oven of gewoon een beetje rondsnuffelen. Het is kijken, luisteren, proeven, genieten en vooral 'doen' tijdens de voor jaarsbeurs, die van 12 tot en met 16 mei plaatsvindt op land goed De Olmenhorst in Lisser- broek. Het evenement trekt jaarlijks circa 15.000 mensen. De voorjaarsbeurs is met 95 ex posanten groot opgezet. Wie van nostalgie houdt, kan zijn hart ophalen met brocante uit Frankrijk. Of kijken hoe de bak ker op ambachtelijke wijze olijf broden of koeken maakt. Erwin Kröse van chocolaterie Het Chocoladehuys vervaardigt er bonbons. Wie meer van eigen tijds houdt, kan een kijkje ne men in de stand van Bachstra Large uit Lisse. Daar wordt alles verteld over de trendy fat boy, een modern multifunctioneel zitkussen. Ook is er eei j houder die hypermodi jj belbaden verkoopt. Va s' Simon Smit geeft elke j demonstratie met getr B{ roofvogels, zoals valke 1 len. Wie meer over Scl Hooglanders wil wetei recht bij de stand van ,Q Zij weten alles over diej dere koeien. Kinderen komen ooki e, hun trekken. Zij kunm le( steen slijpen met de m van Kunst in de Poldei nenkoeken eten, of ph ken in een authentiek! Rosemarie de Clercq ii vende kracht achter hl ment. Ze hoopt dat he wordt. „Zeker de eersl het spannend. Om da muieren hebben we e dinnenactie: voor vrot met hun vriendin kon moeder met dochters verrassing klaar bij de tiestand." Maar ook Oegstgeest blijkt niet altijd even geliefd bij fietsers. Op de Ter- weeweg liggen op meerdere plaatsen te steile drempels. Door het passe rende autoverkeer zakken de opritten in en worden de drempels steeds steiler. De drempels zijn zo'n 15 jaar geleden aangelegd bij reconstructie van de bestrating en sindsdien bijna nergens onderhouden. Er zijn ook ongelijke overgangen tussen asfalt en klinkerbestrating. En aan de Haar lemmerweg ter hoogte van het MEOB-terrein zit een lange gleuf in het fietspad. Tot slot liggen de tegels aan de Rhijngeesterstraatweg ter hoogte van het gemeentehuis scheef en ze sluiten niet op elkaar aan. In Voorschoten op de Veurseweg tussen het Eiland van Ome Nick en Intratuin in Leidschendam zitten grote gaten en hobbels in het asfalt. Het aantal fietsers dat jaarlijks een ongeval krijgt ten gevolge van hob bels, scheuren en kuilen op fietspa den wordt geschat op 20.000. Dit zijn voor een groot deel lichte ongevallen, maar ook zwaardere incidenten ko men voor. Slechte verharding kan ook indirect tot ongevallen leiden: doordat fietsers hun aandacht te veel op het wegdek moeten richten, letten ze te weinig op het overige verkeer, waardoor ze bij aanrijdingen betrok ken kunnen raken. Naast een bron van ongelukken is slechte verharding vooral ook een bron van trillingshinder. Trillingen leiden tot gezondheidsklachten, ver moeidheid en energieverlies, zo zegt de Fietsersbond. Fietsers met bijvoor beeld rug- en andere gewrichtsklach ten kunnen extra last krijgen op hob belige fietspaden. Volgens de sport arts Kor van Huiten kunnen de trillin gen zelfs tot een fietsers-RSI leiden. De helft van de fietspaden in Neder- door Eric-Jan Berendsen LEiDtn - Het Muziekhuis gaat mogelijk weg van de Uiterste gracht. Volgens een woordvoer der bekijkt de gemeente of er 'andere, misschien betere loca ties' zijn voor het muziekcen trum, dat onder meer O-bus her bergt. Het college van B en W heeft onlangs 750.000 euro beschik baar gesteld voor het Muziek huis. Het is nog niet zeker dat dat geld in het huidige gebouw wordt gestoken. „Momenteel laat de wethouder bekijken hoe hij dat bedrag het beste duur zaam kan inzetten. We kennen de problematiek van een mu- ziekgebouw midden in een woonwijk en kijken of zo'n voorziening in de omgeving past", luidt de reactie van de gemeente. Volgens sommige omwonen den kan de gemeente de 750.000 euro beter besteden aan een nieuw onderkomen, bij voorkeur in de voormalige Meelfabriek. „Daar kan het in een soort bunker worden ge bouwd waardoor er geen ge luidsoverlast meer is. En er is ook genoeg parkeerruimte voor de deur. Want een gebouw waar muziek wordt gemaakt naast appartementen midden in de stad, dat kan toch eigen lijk niet." Bewoners klagen niet alleen over geluidsoverlast uit het Mu ziekhuis. Ze hebben ook last van herrie op straat als Q-bus uitgaat. Bezoekers lopen vol gens hen over geparkeerde au to's, trekken spiegels en ruiten wissers van wagens en blokke ren met fietsen de branddeu ren. „Er zijn mensen die 's nachts wakker liggen als er een optre den is", aldus een bewoner van het appartementencomplex aan de Middelstegracht dat aan het Muziekhuis grenst. „En als je de politie belt, wordt er ge zegd dat er voor het optreden een vergunning is. Soms kun je elkaar op de galerij niet ver staan. Het dreunt gewoon enorm door." Voor een groot aantal buren was het dan ook een goed be richt toen de gemeente bekend maakte dat het Muziekhuis dicht moest vanwege onvol doende geluidsisolatie en brandveiligheid. Nu er na een financiële meevaller toch geld is voor een opknapbeurt, vreest Vrijwilligersorganisatie naarstig op zoek naar kader De Fietsersbond is gisteren begonnen met een meldpunt voor slechte fiets paden. Iedereen kan een foto of een beschrijving van zijn slechtste stukje fietspad mailen naar het nieuwe meldpunt De Fietsersbond zorgt dat de melding wordt doorgestuurd naar de plaatselijke afdeling en naar de be trokken gemeente. Lokale afdelingen van de bond zullen er bij gemeenten op aandringen de gevaarlijke of slechte plekken te verbeteren. De actie 'Mijn slechtste Fietspad' wordt gevoerd in het kader van het 30-jarig bestaan van de Fietsersbond. „Hoewel er in die jaren heel veel be reikt is voor fietsers, kan het altijd be ter", aldus Jaap Jelle Feenstra, voor zitter van de Fietsersbond. Gemeen ten wordt gevraagd de slechte fiets paden snel te verbeteren als cadeau voor de jubilerende Fietsersbond. De afdeling Leiden en omstreken heeft niet stil gezeten en al een aantal slechte fietspaden in kaart gebracht, samen met mensen die al gereageerd hebben via het meldpunt. Want de slechte toestand van het wegdek scoort hoog in de toptien van fietser- gernissen, maar is ook een bron van verkeersonveiligheid. De Breestraat ontbreekt uiteraard niet in het rijtje. De grootste klacht daar is dat fietsers regelmatig de stoep moeten opvluch ten voor de vele bussen en bestelwa gens. „Een simpele middenstreep op het wegdek zou al veel helpen", luidt één van de reacties. En op het fiets pad langs de Langegracht zijn grote gaten gesignaleerd. Omwonenden klagen over overlast van het Muziekhuis (rechts) aan de Uiterstegracht. „Het dreunt gewoon enorm door." Foto: Dick Hogewc 0 door Eric-Jan Berendsen leiden - De secretaris is drie jaar geleden opgestapt maar nooit vervangen. De penningmeester wil ermee ophouden, maar er is niemand anders. En ook voorzitter Wim Bik (73) vindt het na elf jaar wel mooi geweest en zou graag zien dat er een jongere vervanger komt. De situatie voor De Zonnebloem, afdeling Petrus/Lammeschans in Leiden is symptomatisch voor veel vrijwilligersor ganisaties: ze kampen met een schrij nend gebrek aan kader. Vrijwilligers van De Zonnebloem gaan regelmatig op huisbezoek bij mensen met een lichamelijke beperking door leeftijd, ziekte of handicap. „Dat is het voornaamste doel", aldus Bik. „Maar we hebben ook uitjes naar De Kaag, Madu- rodam, Tulipland, Blijdorp en een kerst markt georganiseerd. En niet te vergeten pannenkoeken eten en een diner in Hoek van Holland." Bik, woonachtig aan de Uhlenbeckkade, is de afgelopen tijd vooral binnen de afdeling aan het kijken naar een opvolger. „Deze afdeling omvat Vreewijk, Tuinstadwijk, de Pro fessoren- en Burgemeesterswijk, de Scheidend voorzitter Wim Bik. Foto: Henk Bouwman Rijndijkbuurt, maar ook Roomburg. Het liefst willen we dat de nieuwe voorzitter uit een van die wijken komt, maar dat is geen noodzaak. Zelf ben ik een aantal keren best ver geweest met een kandi daat maar uiteindelijk is het helaas toch niet doorgegaan." De nieuwe voorzitter moet zich volgens Bik vooral met de 'lange-termijn-sores' bezighouden. „We hebben binnen de afdeling vrijwilligers die een groot aantal huisbezoeken afleggen. Daarnaast heb ben we zo'n 120 tot 130 gasten die inzet baar zijn bij uitjes. Die bijvoorbeeld ie mand in een rolstoel begeleiden als we naar Madurodam gaan. Dat zijn dus mensen die sporadisch meegaan. En een bestuurslid hoeft echt niet elke keer mee of op bezoek bij iemand die een zaam is." De Zonnebloem zoekt een energieke vutter of iemand die het leven meer in houd wil geven. „Ik weet dat het algehe le malaise is bij het zoeken naar vrijwilli gers", aldus Bik. „Maar als wij er binnen korte termijn niet in slagen kader te vin den dan moeten we overwegen op te gaan in een van de andere acht afdelin gen van de Zonnebloem in Leiden en omgeving. En dan wordt zo'n nieuwe af deling dermate groot dat die nog maar moeilijk te behappen is. Dat zou zonde zijn. Temeer daar we dit jaar 25 jaar be staan en het vrijwilligerswerk ontzettend dankbaar werk is. Dat mag nooit verlo ren gaan." Wim Bik is te bereiken via 071- 5133426. de buurt dat de geluidsoverlast en ellende op straat blijven. „Want een architect die wij hebben gesproken betwijfelt of het Muziekhuis überhaupt goed te isoleren is. En maatre gelen om de herrie op straat te gen te gaan worden niet of nau welijks genomen." Het steekt de buurt vooral dat het Muziekhuis zijn huidige functie heeft gekregen nadat de appartementen al waren ge bouwd in 1992. „Het is een po dium geworden voor alles en iedereen. Is er een optreden van een rock-'n-rollband dan valt de overlast wel mee. Maar binnenkort is er weer een dj- wedstrijd met bassen en bon ken en dan is de herrie en ellen de niet te overzien. Bijkomend probleem is dat mensen die willen bellen of gebeld worden de zaal uitlopen, de Ze staan soms slaapkamerraam stellen bij een alcohol op straat of zijiL gillen." Onder redactie van Timotcus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEfOON 0 71 S3 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12