REGIO Meesurfen op succes Da Vinci Code Een kabbalist wil slechts een fatsoenlijk mens zijn vraag ier boven' Kerkgebouw gerenoveerd Avond over Da Vinci Code Excuses op dag van de martelaren vét cool Boodschappen 'Ik denk dat nu 80 procent &ine k°J van de Leidenaars tegen is gen. Verzet vanl uit de archieven colofon maandag 9 mei 2005 door Joris Roes leiden - Britney Spears, Madonna en Edgar Davids zijn in de ban van kabbala. Het is slechts een kleine greep uit de beroemdheden die de joodse mystieke leer aanhangen. Je kunt ze allemaal herkennen aan een rood koordje om de linkerpols. Maar wat is het nu eigenlijk, kabbala? De letterlijke betekenis van het Hebreeuwse woord is 'ontvangen'. Maar eigenlijk is dat maar de helft van de betekenis, zegt Malka Elias. De Ethiopische, die vijftien jaar geleden naar Nederland kwam, is eigenaresse van een heuse kabbalashop aan de Haarlemmerdijk in hartje Amsterdam. „Kabbala betekent 'ontvan gen om te kunnen delen'." Wie veel geld heeft en niet deelt, wordt volgens Elias ongelukkig. „Die raakt uiteindelijk verslaafd aan bijvoor beeld gokken." Oorspronkelijk is kabbala volgens Elias een vierduizend jaar oude mystieke leer van de Thora. „De Thora legt de theorie van de we reld uit. Kabbala legt de Hebreeuwse teksten van de thora uit. Het gaat dieper in op aspec- Malka Elias in haar Kabbalashop aan de Haar lemmerdijk in Amsterdam. Foto: Diederik van der Laan ten uit de thora." Kabbalisten geloven dat woorden, letters en cijfers uit te thora aanwijzingen bevatten waardoor een beter leven geleid kan worden. Elias houdt zich sinds drie jaar intensief met kabbala bezig. Ze benadrukt dat kabbala géén geloof is. „Dat sprak mij erg aan. Ik ben niet religieus. Religie gaat over gebod en verbod. Als je bepaalde dingen wel of niet doet, kom je wel of niet in de hemel. Daar hou ik niet van, zo simpel is het leven niet." Volgens Elias stompt religie de mens af. „Men sen gebruiken het als een methode om in de hemel te komen. In de synagoge, en net zo goed de kerk, komen een hoop mensen die wijsheden belijden waarvan ze de betekenis absoluut niet kennen. Ze zijn eeuwenlang van vader op kind doorgegeven." Bij kabbala is dat niet het geval. „De kabbala is een connectie met een hogere macht, in plaats van een ma nier om in de hemel te komen." Simpel gezegd wil een kabbalist niets anders dan een fatsoenlijk mens zijn. „In het karakter van de mens zit een goed en een slecht deel", zegt Elias. „De gemiddelde mens is veel te kri tisch. Door te mediteren, krijg je het slechte deel eruit. Maar het is geen kwestie van even mediteren en kldér. Het is keihard werken." Eén van de populairste manieren om de kab bala in de praktijk te brengen is meditatie. Me ditatie die gebaseerd is op kabbalistische tek sten, waarbij de beoefenaars zich afvragen wat hun doelen voor die dag waren en of ze bereikt zijn. „Je wordt enorm rustig van mediteren bij een kaars met een Hebreeuwse tekst erop", zegt Elias. Wereldwijd zijn er zo'n vijftig Kabbala Centers waai' de kabbala beoefend kan worden. Zij worden geleid door de Amerikaan Philip Berg. Dat de sterren er massaal gebruik van maken, heeft volgens Malka Elias te maken met de ver zadiging in hun leven. „Ze hebben zoveel geld dat ze alles kunnen kopen wat ze maar willen. Ze zoeken hun geluk in het niet tastbare. Dat vinden ze in de kabbala." Het symbool voor kabbala is een rood koordje, dat de kabbalisten om hun linkerpols dragen. Het koordje herinnert de drager eraan dat de ze nederig moet zijn en het beschermt hem of haar tegen kwaad, zoals ziektes, armoede en andere tegenspoed. „We kunnen niet al het kwade op ons af zien komen", zegt Elias. „Er zijn zoveel dingen die we met onze zintuigen niet waar kunnen nemen. Daar beschermt het koordje ons tegen." leiden - Het gebouw van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen aan de Brahms laan in Leiden heeft een grondige renovatie ondergaan. De kapel is uitgebreid en er zijn nieuwe lokalen en een lift aangelegd. Op 28 mei houdt de Kerk een open dag. De Kerk van Jezus Christus, in de volksmond wel be kend als de 'Mormonen' (de Kerk zelfwijst die benaming af) heeft in Leiden 170 leden. Ook de Wasse- naarse Engelstalige gemeente kerkt aan de Brahmslaan. Belangstellen den kunnen op de open dag ook kennisnemen van de hulpmiddelen voor genealogie die de geloofsge meenschap ter beschikking heeft. De Kerk heeft veel belangstelling voor stambomen, omdat de aanhangers geloven dat mensen, ook na hun dood met terugwerkende kracht kunnen worden gedoopt. noordwijk - Over het spraakmaken de boek van Dan Brown organiseert de rk-kerk in Noordwijk een discus sieavond. Op maandag 23 mei houdt Ton Snepvangers een inleiding over De Da Vinci Code. Het gaat vooral over de rol van Maria Magdalena en welke rol ze speelde in het leven van Jezus. Ook gaat het over de rol van vrouwen in de tijd van Jezus. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in het parochiecentrum van Maria ter Zee. dokkum - De excuses van Japan voor het aangerichte oorlogsleed in de Aziatische regio overtuigen niet. „Na de verontschuldigingen blijven daden achterwege", aldus de kardi naal Peter Shirayanagi uit Tokio in een verklaring die zaterdag in Dok kum werd voorgelezen. De bood schap van de Japanse kardinaal werd uitgesproken op de herden kingsdag van de martelaren in de twintigste eeuw door diens rechter hand, pater Francis Fukamizu. Aan vankelijk zou de kardinaal zelf ko men, maar hij moest wegens ziekte verstek laten gaan. Leidse theoloog verontwaardigd over 'Valsheid in geschrifte' leiden - Dan Brown heeft de toon ge zet. In navolging van zijn De Da Vinei Code heeft ook de verkoop van ande re boeken over kerkelijke complotten een hoge vlucht genomen. Een daar van is het recent verschenen 'Valsheid in geschrifte. De verborgen agenda van bijbelschrijvers', van cultuurhisto ricus Jacob Slavenburg. Aan de Leidse faculteit godgeleerdheid wordt ver ontwaardigd gereageerd op dat boek. „Een compleet overbodig boek, gro tendeels gebaseerd op speculaties." In 1945 vond een Egyptische boer bij de plaats Nag Hammadi een kruik met teksten uit het vroege Christen dom. De kruik was daar begraven door monniken uit een nabijgelegen klooster. Uit deze teksten, waarvan de oudste waarschijnlijk dateert van tien tot twintig jaar na de kruisiging, duikt een geheel ander beeld op van Jezus en zijn volgelingen dan gang baar is in onze bijbel, vertelt Jacob Slavenburg. De cultuurhistoricus is sinds 1984 bezig met de bestudering van de Nag Hammadi-geschriften. Allereerst hebben ze een gnostisch karakter. Jezus predikt een innerlijke weg om tot het koninkrijk God's te komen." Het koninkrijk is een soort bewustzijnstoestand in het hier en nu, vergelijkbaar met het nirvana van boeddhisten en geen hemel waar we na de dood inkomen. „Daarnaast portretteren de Nag Hammadi-geschriften Jezus als een man van vlees en bloed, geboren uit de liefdesgemeenschap tussen zijn vader Jozef en zijn moeder Maria. Hij is niet geboren uit een maagd en heeft geen goddelijke natuur, zoals kerkelijke dogma's verkondigen." Na de kruisiging van Christus waren er vele teksten in omloop over zijn leven en onderwijzingen. Tegelijker tijd ontstond de kerk, die in de loop der eeuwen haar greep op de gelovi gen versterkte. Zij wilde eenduidig heid in de leer. Aan het einde van de vierde eeuw bepaalden kerkelijke autoriteiten op een aantal concilies welke geschriften goddelijk geïnspi reerd zouden zijn en een plaats ver dienden in het 'canon'. Hiermee was de bijbel zoals we die heden ten da ge kennen een feit. De Nag Hammadi-teksten vielen buiten de boot. Slavenburg weet wel waarom. „Gnostici predikten de weg van zelfkennis. Een kerk als richting aanwijzer naar de hemel is daarmee overbodig. Dit ging lijnrecht in tegen de belangen van de kerk." Maar hoewel de kerkelijke autoritei ten slaagden in hun opzet, is de Slavenburgs boek (inzet) rammelt aan alle kanten, betoogt hoogleraar Nieu we Testament De Jonge. Foto: Hielco Kuipers schoen blijven wringen, meent Sla venburg. „Mensen weten intuïtief dat de leer van de kerk geen zuivere koffie is. Daarom voelen ze zich ook aangesproken door De Da Vinei Co de." Slavenburg vindt Dan Browns geesteskind een 'spannend boek'. Hoewel het niet in overeenstem ming is met de historische feiten, zijn er wel gedeeltes die kloppen, denkt Slavenburg. „Zoals de liefdes relatie tussen Maria Magdalena en het bestaan van geheime Vaticaanse archieven." De nieuwe paus zal hierover zeker geen open kaart spelen, meent Sla venburg. „Ik zie hem echt niet met Dan Brown aan tafel zitten. Gnostici zijn in zijn ogen ketters. Benedictus XVI zal alle controverses waarschijn lijk doodzwijgen." Ook in de behoudende protestantse hoek roept de gnostische visie op het christendom veel weerstand op. „Voor hen is de bijbel Gods Woord. Alles daarbuiten deugt niet. In de vrijzinnige richtingen daarentegen, zoals de Nederlandse Protestanten Bond, citeren voorgangers zelfs in hun preken uit de Nag Hammadi teksten." Diezelfde tolerantie onder vindt Slavenburg aan wat hij 'de ba sis' noemt van de katholieke kerk. „Gewone gelovigen, pastorale wer kers, theologen uit Utrecht en Til burg tonen grote belangstelling voor de Nag Hammadi geschriften en het gnostisch christendom." Aan de Faculteit der godgeleerdheid in Leiden is men niet gecharmeerd van Slavenburg. „Valsheid in ge schrifte is een compleet overbodig boek", vindt decaan en nieuwtesta- menticus Henk Jan de Jonge.Alles wat klopt heeft Slavenburg overge schreven uit andere boeken." De bijbel bevat inderdaad vrouwon vriendelijke elementen en de argu mentatie vanuit de Rooms-Katholie- ke Kerk om het verplicht celibaat en mannelijk priesterschap te verdedi gen is waardeloos. Maar voor de rest rammelt Slavenburgs boek aan alle kanten, betoogt De Jonge. „Zo kun je gerust in de kerk zeggen dat Jezus biologisch gezien is geboren uit Ma ria en Jozef. Daar heeft niemand meer problemen mee. Dogma's als deze moet je zien als loftuitingen, als grote complimenten, dat is iets an ders dan wetenschappelijke waarhe den." De gnostische visie op het christen dom, die Slavenburg voorstaat, ty peert De Jonge als 'gemakzuchtig'. „Je moet zelf het licht zien en dat is het. Er worden nauwelijks eisen ge steld aan het zedelijk gedrag van ge lovigen." Eigenlijk is Slavenburg een opportu nist, vindt De Jonge. „Hij surft ge woon mee op het succes van De Da Vinci Code. Precies datzelfde veron gelijkte toontje. Maar er is geen we reldwijd complot van de kerk om in formatie achter te houden. Alles is gewoon openbaar. En de kerk en de wetenschap zijn uiteindelijk tot de zelfde conclusies gekomen over de interpretatiè ervan." Voor Slavenburg is het een bekend deuntje. „De Jonge is werkzaam aan de universiteit. De meest verrassen de uitspraken worden nu eenmaal pas gedaan door hoogleraren nadat ze met pensioen zijn gegaan", zegt hij met een zekere ironie. „En het is toch erg dat alles wel openbaar zou zijn, maar de gelovigen er vanaf de kansel vrijwel niets over te horen krijgen?" Wietse Buma Nederland leeft ongezond. Meer dan 6o procent van de bevolking beweegt niet genoeg. Ook is het slecht gesteld met het Hollandse voedingspatroon. Het merendeel van de burgers eet zichzelf dik en ziek. De overheid investeert fors in de strijd tegen het onge zonde leefpatroon. Journaliste Nancy Ubert probeert haar leven te beteren en doet daarvan wekelijks verslag. De tweede ronde! Nu het voor mij heel gewoon is dat ik da gelijks minimaal dertig minu ten flink in beweging ben, kan het gevecht tegen het onge zonde voedingspatroon be ginnen. De afgelopen dertien weken is bij de cursus die ik via Internet volgde (www- .mijnleefstijl.nl) vooral de na druk gelegd op beweging, re gelmatig eten en niet snoe pen. De komende tijd ga ik werken aan mijn voedingspa troon. Ik mpet zodadelijk bood schappen doen. Ik maak nooit een lijstje. Ik heb het al lemaal in mijn hoofd zitten. Elke dag twee ons groenten en twee stuks fruit. Niet te veel vet en zo min mogelijk suiker. Ik weet best wat goede eetgewoonten zijn! Het gekke is dat ik altijd heb gedacht dat ik supergezond at. Ik vrees echter dat ik de komende tijd ga merken dat dit helemaal niet het geval is. Onlangs rondde het Nationaal Gezondheidsplan een groot schalig onderzoek naar het voedingspatroon van Neder landers af. Conclusie? Wij eten ons ziek. Van de tien per sonen eten er nog geen vier voldoende groenten. Het Voe dingscentrum adviseert elke dag minimaal tweehonderd gram groente te verorberen. We zouden in ons land jaar lijks 5000 sterfgevallen door hart- en vaatziekten minder tellen, als we allemaal (ook u, ook ik) elke dag twee ons groente en twee stukken fruit naar binnen werken! Daar naast kan met een gezond eetpatroon ook kanker wor den voorkomen. Verder is aangetoond dat gezond eten de bloeddruk verbetert. En dan heb ik het nog niet gehad over oogziekten en aandoe ningen aan de luchtwegen, die minder vaak optreden bij een juist voedingspatroon. Ik heb plezier in mijn leven en wil nog een tijdje leuk mee. Ik begrijp dat ik daarop zelf gro te invloed kan uitoefenen. Vandaar dat ik me via de sportschool heb ingeschreven voor het online voedingspro gramma Eet je Vitaal. Elke week krijg ik een nieuw deel van de voedingscursus bin nen. Ook houd ik op mijn persoonlijke website een voe dingsdagboek bij. Het begin is veelbelovend. Maar niet heus. Gisteren heb ik, omdat er bijna niets in huis was, ontbeten met boe- renvanillevla vermengd met bitterkoekjesprut. Het em mertje vla was eerder deze week bedoeld als toetje na een supergezonde groen tetaart. Maar het hoofdge recht had onze magen zo ge vuld dat we allemaal voor het dessert hadden bedankt. De boerenbitterkoekjesvla lonkte me al dagen toe. Tot ik de ver leiding dus niet meer kon weerstaan. 'Ik heb in elk geval ontbeten', troostte ik mezelf toen ik even later met een plofmaag onder de douche stond. De dag daarvoor had ik juist een e- mail gekregen met de volgen de boodschap: 'Neem de tijd voor het ontbijt. Het ontbijt brengt de stofwisseling op gang. Hierdoor gebruikt u ge durende de rest van de dag meer energie. Een gezond ontbijt, in rust genuttigd, is een must bij het tegengaan van overgewicht'. 'Als u iets niet in huis heeft, kunt u het ook niet eten', lees ik in een andere e-mail. Een stelling met een groot open- deurgehalte, maar wel de waarheid. Als ik vergeet fruit te kopen, kom ik niet aan mijn dagelijkse portie toe. Heb ik chocolademuffins ge kocht (voor mijn neef die komt, niet voor mezelf na tuurlijk) is het wel heel erg moeilijk om die dingen te la ten staan. (Vooral als neef uit eindelijk afbelt.) 'Organisatie voor gezond eten op elk moment van de dag vraagt voorbereiding', lees ik verder. 'Gezond en afwisse lend eten begint al bij het in kopen'. Ik begrijp het. Ik moet anders boodschappen doen. Niet hapsnap tussendoor of even vlug tijdens de lunch pauze, maar op een moment van de dag dat ik alle tijd heb om etiketten te lezen zodat ik bewust inkopen doe. Dat wordt straks nog wat met die boodschappen. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@planet.nl De kans is groot dat de Rijn Gouwe Lijn er nooit komt, beweet derzoeksbureau DHV uit Amersfoort. Want er zijn nog zeker j knelpunten die 1 t 1 y zich mee kunner» (Leidse) bevolkt gens de onderzoekers nog een van de minste problemen. Ma' denkt EMILE DE HEER, bestuurslid van de Stichting Openbaarj Op Maat (STOOM) die zich verzet tegen het binnenstadstracè Hangen de vlaggen uit aan de Lammenschansweg? „Nee hoor. Dit is een risico-inventarisatie van problemen een tijd geleden is gemaakt, maar nu pas naar buiten is ge De onderzoekers hebben al aardig gelijk gekregen." Ze schatten de kans dat er te weinig draagvlak voor de Ril we Lijn is, op 38 procent. „Dat lijkt me een onderschatting. Ik denk dat inmiddels 80 L van de Leidenaars tegen is, nE lezen hebben wat er straks al[ niet meer kan. Je moet oversu van de bus op de Rijn Gouw® je naar het centrum van de sil De fietsen moeten uit de Brei. Dus als er een referendum o|! komen... „Dat zou een gelopen race z| Maar wij zijn met iets anders' Er gaat morgen een brief naa, meenteraad namens ons, alia, verenigingen, de fietsersbond en 3VO, waarin we vragen om heroverweging van de tracéft Wij vinden de Rijn Gouwe Lijn best een goed idee, alleen de binnenstad. In een stratenplan uit de zeventiende eeuwj trein niet veilig in te passen. En men heeft zich ook vergist j economische effecten. Weet je dat 60 procent van de Leidi zich op de fiets beweegt, en dat de winkels in het centrum driekwart van die Leidenaars moeten hebben? Dus als de vi liers zeggen: fietsers de Breestraat uit, dan schieten ze in hi^ voet." l Maar moet er dan weer een nieuw onderzoek komen? E „Ik denk dat de raad zelf verstandig genoeg is. Ze kunnen vincie vragen opnieuw te kijken naar het traject over besta| spoor." Of vindt u het ook best als de Rijn Gouwe Lijn er helen komt? J, „Iedereen die het om de bereikbaarheid van Leiden gaat, vf eerste plaats dat de intercity naar Utrecht er komt. Een Rijn Lijn van Gouda en Alphen naar Leiden en dan door naar df zal de files ook verminderen. Daar zijn wij absoluut niet teg tekst: Job de Kruiff illustratie: MCW studio's Rq. ANNO 1955, Maandag 9 Mei e LEIDEN - In het centrum der stad (omgeving Herengracht), d|< jaren lang voor de jeugd van elke recreatie was verstoken, is ini tijd een speeltuincomplex, waar de jeugd naar hartelust kan sp Het is het bestuur van de Benjamin onder de Leidse speeltuinH gingen, de Speeltuinvereniging 'Om de Doorbraak', dat met spt< medewerking van de ouders der speeltuinjeugd en de krachtigd van het gemeentebestuur en enkele in deze omgeving gevestiïi drijven er in geslaagd is op een gedeelte van het terrein van den lige katoenfabriek een speeltuin te projecteren, die wat omvarj) leg en spelmateriaal betreft er beslist wezen mag. li In tegenwoordigheid van genodigden en ruim 300 speeltuinki^e is Zaterdagmiddag de kroon op het werk gezet: een ruim zeverit hoge dubbele glijbaan werd in gebruik gesteld. Het was aan dff De Jong, beschermheer van de speeltuinvereniging, om met zip genote als eerste van de baan af te glijden. p ANNO 1980, vrijdag 9 mei LEIDEN/OECSTCEEST - Het college van Leiden heeft het Tolhit omliggende grond aan de Haarlemmertrekvaartweg in Oegs te koop aangeboden. Het is voor de gemeente eigenlijk onck 'om zo'n stuk grond in een uithoek van een andere gemeenl zit te hebben.' Foto: archief Leidsch Dagblad :1 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op giro^ 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermeld Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante be 2 de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt e binnen drie weken thuisgestuurd. i Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie,ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 556 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30-16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t,: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (t worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt jj zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratqf Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 (als op zaterdag voor 12.00 uur wo wordt de krant dezelfde dag nabezi tussen 12.00 en 13.00 uur belt, onbOr krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uilsg schriftelijk, uiterlijk één maand voola de abonnementsperiode, t.a v. afde^ lezersservice, postbus 2,1800 AA A1 Voor leveringsvoorwaarden abonn www.leidschdagblad.nl of KvK-nun 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databanks aanzien van (de inhoud van) deze u W worden uitdrukkelijk voorbehoudei f rechten berusten bij HDC Uitgeverij c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken v beeldende kunstenaars aangeslote111 CISAC-organisatie zijn geregeld me*e Beeldrecht te Amstelveen. Tl HDC Media BV is belast met de ver 'e gegevens van abonnees van dit dajPg gegevens kunnen tevens worden g BT gerichte informatie over voordeelai jj en te geven, zowel door onszelf als e] derden. Heeft u hier bezwaar teger u dat laten weten aan HDC Media U£ Lezersservice, postbus 2,1800 AA A<Va

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8