Europa herdenkt val nazi-regime Herdenking in Moskou overschaduwd door geruzie BUITENLAND Noord-Ierse vredespijp dooft met vertrek David Trimble Britten willen nieuwe kerncentrales bouwen Britten zijn geobsedeerd door nazi's' 'De kinderen van onze kinderen mogen deze barbaarsheid niet vergeten' Journalist koopt raketten uit Russische legerdump _F= >n: Nog vrijlating *a - De Israëlische pre- •on heeft besloten de van vierhonderd Pa- gevangenen uit te stel- |de vrijlating waren Ir pden geleden tijdens 5= fyerleg in Egypte af- bemaakt met de Pales- i»» [sident Abbas. Sharon je vrijlating wachten, Mfcbas volgens hem niets jernomen om een eind X aan het Palestijns ter- ■Jéieelde een woordvoer- r cijfer na {huisdier 4 JEngelse leerlingen fen hoger cijfer als kort 4 examen een huisdier Jen. Ook de dood van milieleden kan een be- fcpleveren. Dat blijkt He richtlijnen voor te scholen, die giste- Jet daglicht kwamen, ite dood van de vader ]r is goed voor een ver- a maximaal 5 pro- ngen van wie een J>p de dag van het exa- t, kunnen rekenen op Ook hoofdpijn of lelijk gebroken been »t een beter punt lei- ;ns de Engelse exa- is de verhoging vrijwel root dat zij de eind- invloedt. tort in 300 1 ravijn I b busongeluk in de I nse Andes heeft zeker lensen het leven ge- kujitig andere inzitten- Jen gewond toen het ^voertuig zaterdag in ifhejonderd meter diep ra- 1 Je. Veel bussen in Pe- 4jd en de chauffeurs rij- r ,\al pittig. P£ jeugd voor igrondwet maandag 9 mei 2005 r diep 1 Nobelprijswinnaar verliest parlementszetel aan hardliners van dominee Paisley door onze correspondent Esther Gotink londen - Het grootste slachtoffer van de Britse verkiezingen van vorige week donderdag was zonder meer David Trimble, leider van de gematigde Ul ster Unionisten, die jarenlang heeft ge vochten voor de uitvoering van het Noord-Ierse vredesakkoord. Trimble verloor zijn zetel aan de rechtlijnige DUP van dominee Ian Paisley. Zater dag stapte hij op als UUP-leider. Premier Tony Blair noemde Trimble zaterdag de man die heeft gezorgd 'voor een ander Noord-Ierland'. „Zon der Trimble was het onmogelijk ge weest de diepe geschillen in Noord- Ierland te overbruggen", aldus Blair in een warm tribuut. „Hij toonde waar leiderschap, visie, moed en een koppi ge vastberadenheid ondanks alle moeilijkheden in de zoektocht naar vrede." In 1998 won Trimble, samen met de gematigde katholieke leider John Hu- me, de Nobelprijs voor de Vrede van wege zijn inzet voor het zogeheten 'Goede-Vrijdagakkoord', dat de basis vormt voor een eigen parlementaire afvaardiging in Noord-Ierland (Ulster). Deze Britse provincie is al veertig jaar het strijdperk van katholieken en pro testanten. Net als de meeste politici in Noord- Ierland heeft de 60-jarige Trimble een woelige politieke reis doorgemaakt. In de jaren zeventig sloot hij zich aan bij de hardlijnige Vanguard-partij. Toen die in 1978 werd ontbonden, ging hij over naar de UUP. In 1995 liep hij tij dens één van de controversiële 'oran jemarsen' provocerend gearmd met de radicale DUP-leider Ian Paisley door een katholieke wijk. Toen Trimble werd gekozen tot UUP-leider, vrees den velen dan ook dat dit het einde zou betekenen voor de vredespogin gen in Noord-Ierland. Maar hoe an ders is de geschiedenis daarna verlo pen. Trimble, voormalig advocaat en hoog leraar in de rechten, werd de eerste UUP-leider die bereid was te onder handelen met Sinn Fein. Deze partij is de spreekbuis van het katholieke Ierse Republikeinse Leger (IRA) en wordt daarom nog altijd geboycot door de DUP, die Trimble als verrader zag. Maar het lukte hem om een histori- David Trimble. Foto: Reuters sche overeenkomst te sluiten tussen protestanten en katholieken. In april 1998 tekende Trimble dit Goe de-Vrijdagakkoord, waarmee hij groot respect kreeg van Londen, Dublin en Washington. Dit leidde tot zijn Nobel prijs, samen met Hume. Trimble werd premier van Noord-Ier- land, totdat Tony Blair het Noord-Ier se parlement in 2002 weer ontbond, wegens vermeende spionage-activitei- ten van het IRA. Sindsdien ging het bergafwaarts met de UUP, wat zich vo rig jaar manifesteerde in een nederlaag bij de verkiezingen voor een nieuw parlement. De DUP won de protes tantse meerderheid. En omdat Sinn Fein de meeste katholieke stemmen kreeg, lijkt een politieke samenwerking verder weg dan ooit. Deze trend heeft zich doorgezet in de landelijke verkiezingen: de DUP en Sinn Fein zegevierden vorige week, ten koste van de gematigde partijen. Kie zers vinden dat Trimble zich heeft la ten inpakken door Blair aan de ene kant en de IRA-terroristen aan de an dere. Zo zou hij de laatste twee jaar door Blair zijn gedwongen allerlei zij- akkoordjes te sluiten, die het Goede Vrijdagakkoord verder hebben onder mijnd. De verslagen politicus bedankte zijn partij zaterdag en zei trots te zijn op wat hij heeft bereikt. „Ik twijfel niet dat Ulster een betere plek is en dat het unionisme enorm baat heeft gehad bij onze inspanningen. Ik ben blij dat ik het voorrecht heb gehad om leiding te geven aan wat ik de beste en meest de mocratische politieke groepering in Ulster vind." Volgens bronnen kan Trimble rekenen op een plaatsje in het Britse Hogerhuis. londen - Zestig jaar na de geal lieerde overwinning op het fas cisme, zijn de Britten nog steeds geobsedeerd door de na zi-periode. Ze weten echter weinig over de Duitse geschie denis na 1945. Dat zei de Duitse ambassadeur in Groot-Brittan- nië, Thomas Matussek, gisteren in de Britse krant Sunday Tele graph. Hij constateert dat beide landen van elkaar vervreemden, omdat Britse leerlingen met „gevaarlijke misverstanden" opgroeien. Zij leren nauwelijks wat over het huidige, democra tische Duitsland. Gevraagd naar het besluit van de Britse prins Harry om tijdens een ver kleedpartijtje een nazi-uniform te dragen, zei Matussek dat hij niet kon reageren op het gedrag van de koninklijke familie. Als het echter een 'normale' tiener was geweest, had de ambassa deur hem graag verteld waar het moderne Duitsland voor staat. Om aan C02 normen te voldoen ER II Kleer dan de helft van jongeren van 18 tot it 'oui' stemmen bij ^ïdum van 29 mei over se grondwet. Eender iet feit dat er sinds oorlog is geweest I landen van de unie jgrijkste voordeel van Êse grondwet'. iche pater 1 in Congo r Een Belgische pater Igavond doodgescho- Con1 ingolese hoofdstad De ongeveer zestigja- is het slachtoffer van Meerval geworden, Congolese politie. Jt, die al tientallen ja- buitenwijk in het Kinshasa woonde, ppitraat overvallen. Vol- fifiletuigen droegen de ^^litaire uniformen. - mij ij t jse ramptrein EJr t te snel je Japanse trein die op irongelukte, reed 126 per uur. Dat was 56 sneller dan op het toegestaan, deelde zaterdag mee. De ma- mogelijk zo hard rhterstand van ander- luut op zijn schema in 'Iet ongeluk in Ama- $tte 107 personen het Her wie de machinist. sonde en egevonden >34, niet. tON - Wetenschappers dat ze de Mars-son- teruggevonden die kort voor de landing, verdween. Zij ont- Mars Polar Lander foto's van het opper de Rode Planeet. De werden gemaakt door t Mars Global Sur- ins een zoektocht rdwenen sonde. Ze ïlangs opnieuw ge- 1. Het verlies van de Ier was de tweede te- •or de NASA binnen den. Een ander ruim- verbrandde omdat de maateenheden oge wer en inch hadden ver- )lle Grif aan schorst ïje paus-spion Poolse priester in ian die ervan wordt gd in de jaren tachtig nnes Paulus II te heb- oneerd voor de Pool- le politie, is door het d ;eschorst. Dat meldde (,9(( persbureau PAP. 'pi cfce maand meldde het iusi( derzoeksinstituut dat ekenn^ren uit de communis- 3beheert, het nieuws er Konjad Hejmo. Er owelin Polen als in n onderzoeken naar len priester. Hejmo ne het instituut dat le Poolse religieuzen :n huisvest. den haag/anp-afp-dpa-gpd - Tientallen wereldleiders zullen vandaag in Moskou de capitula tie van het nazi-regime, zestig jaar geleden, herdenken. Het af gelopen weekeinde werd in heel Europa al stilgestaan bij het ein de van de Tweede Wereldoorlog. De herdenkingen stonden vooral in het teken van de offers die zijn gebracht voor de vrijheid. De Britse kroonprins Charles legde bij het nationale oorlogs monument in het centrum van Londen een krans. Honderden oorlogsveteranen en belang stellenden woonden de sobere plechtigheid bij. Zij namen een minuut stilte in acht voor de circa 300.000 Britten die tijdens de oorlog omkwamen op het slagveld of in eigen land door Duitse bombardementen. Na de centrale plechtigheid waren in heel Groot-Brittannië para des, kerkdiensten, straatfeesten en openluchtconcerten. In Oostenrijk kwamen overle venden van concentratiekamp Mauthausen bijeen om de 100.000 slachtoffers die daar zijn omgebracht te eren. Zij wa ren in gezelschap van premier José Luis Rodriguez Zapatero van Spanje. In een toespraak ter herdenking van de Spaanse slachtoffers zei Zapatero dat het „onze taak is om te zorgen dat de kinderen van onze kinderen deze barbaarsheid niet verge ten". De plechtigheid was be gonnen met de opening van de hekken van het kamp door Amerikaanse militairen, zoals dat zestig jaar geleden was ge gaan. De Franse president Jacques Chirac legde bloemen op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe in Parijs. Het legerkoor, aangevuld met jongeren uit de hoofdstad, zong het nationale volkslied. Dat was een ongebruikelijke toevoeging aan wat tot nu toe altijd een plechtigheid in stilte was. Met het overvliegen van gevechtsvliegtuigen met blau we, witte en rode rook achter zich aan, werd de ceremonie af gesloten. In Berlijn werden de officiële londen/anp - De Britse rege ring is van plan te beginnen met een omvangrijk program ma voor het bouwen van kern centrales. Dat blijkt uit een ver trouwelijk stuk waaruit de zon dagskrant The Observer citeer de. De blik is vooral op kern energie gericht omdat die vol gens de regering een sleutelrol speelt bij het terugdringen van de uitstoot van kooldioxide. Kerncentrales produceren geen C02. De 46 pagina's tellende notitie voor de nieuwe minis ters is geschreven door de di recteur-generaal voor energie- politiek op het nieuwe ministe rie van productiviteit, energie en industrie. Die meldt dat de doelstellingen voor het vermin deren van broeikasgassen en voor de toename van het ge bruik van groene stroom vrijwel zeker niet gehaald worden. De afgelopen jaren is de uitstoot van C02 juist toegenomen. Daarom zouden dringend be sluiten genomen moeten wor den voor nieuwe kerncentrales. In het stuk staat het advies dat het 'in het algemeen gemakke lijker is vorderingen te maken met controversiële onderwer pen als er net een nieuw parle ment zit'. Groot-Brittannië heeft momen teel twaalf kerncentrales, die samen 20 procent van de ener gievoorziening voor hun reke ning nemen. Als er geen nieuwe gebouwd worden, zijn dat er in 2020 nog maar drie, goed voor 7 procent. De andere centrales zijn dan wegens ouderdom ge sloten. Een mogelijkheid is vol gens de notitie ook nog de le vensduur van nu nog in wer king zijnde centrales te verlen gen. Na 2008 bestaat het risico dat er tekorten aan energie ont staan omdat in dat jaar een aantal kernreactoren gaat slui ten, waardoor het land afhan kelijk kan worden van gasim- port. De opsteller van de notitie benadrukt dat er snel besluiten moeten worden genomen om dat het ongeveer tien jaar duurt voor een kerncentrale operatio neel kan zijn. Bovendien moe ten er ook nog wat hordes ge nomen worden, zoals het ver groten van het maatschappelijk draagvlak voor kernenergie, op lossen van het probleem van nucleair afval en investeerders zoeken. Deskundigen vertelden aan de krant dat er zeker tien nieuwe centrales gebouwd moeten worden om de kosten per centrale binnen de perken te houden. Binnen het nieuwe kabinet zijn vice-premier Gordon Brown en minister van milieubescher ming Margaret Beckett tegen stander van kernenergie. Brown hikt vooral aan tegen de enorm hoge kosten. Een Russische veteraan van de Tweede Wereldoorlog danst tijdens een herdenkingsmars in Moskou. Gedurende de 'Grote Patriottische Oor log' vonden 27 miljoen burgers en soldaten van de Sovjet-Unie de dood. Foto: Reuters herdenkingen van de capitula tie van nazi-Duitsland over schaduwd door een aangekon digde betoging van de extreem rechtse NPD. Duizenden aan hangers van links blokkeerden de geplande route. Daar de po litie vrèesde voor confrontaties tussen beide partijen, is de NPD-betoging op het laatste moment afgelast. Zaterdag avond hadden ongeveer 25.000 mensen in Berlijn een menselij ke keten gevormd van circa 33 kilometer. Daarmee demon streerden ze tegen oorlog, racis me en rechts-extremisme. De sliert mensen, met branden de fakkels, kaarsen en aanste kers, liep van de wijk Spandau in het uiterste westen dwars door de Brandenburger Tor in het centrum tot Mahlsdorf in het meest oostelijke deel van de stad. Bij de Brandenburger Tor werd onder de noemer 'Dag van de Democratie' een burgerfeest gehouden. De Duitse president Horst Kohier waarschuwde in zijn herdenkingsrede voor par lement dat de Duitsers 'geen streep onder het verleden' mo gen zetten. „Met ontzetting en schaamte kijken wij Duitsers te rug." londen/anp - Een journalist die zich voordeed als vertegen woordiger van een militante is lamitische beweging uit Alge rije, heeft in Moldavië zonder al te veel problemen drie raketten met een radioactieve lading op de kop kunnen tikken. De Ala- zan-raketten bevonden zich tussen 50.000 ton wapens op een legerdump van de Russen in de opstandige provincie Transdnjestrië. De journalist re gelde de koop - volgens de Sunday Times van gisteren kostten de raketten 500.000 dol lar - via een hooggeplaatste of ficier van de geheime dienst van Transdnjestrië. De uitvoer zou via het buurland Oekraïne verlopen. De journalist had met een geigerteller mogen contro leren dat de raketkoppen radio actief strontium en cesium be vatten. Volgens deskundigen vallen bij een aanval met een dergelijke raket niet veel doden. Wel zou de radioactieve be smetting tot paniek en ont wrichting leiden. Onderdrukte buurstaatjes halen hun gram over aangedaan leed na de Tweede Wereldoorlog door Hans de Bruin moskou - In Nederland, Duits land, Engeland en Frankrijk is de afgelopen dagen het eind van de Tweede Wereldoorlog, 60 jaar geleden, herdacht. Nergens ech ter worden de overwinning op nazi-Duitsland zo groots her dacht als vandaag in Moskou. Er worden vijftig staatshoofden en regeringsleiders verwacht. Maar de herdenking wordt overscha duwd door politiek gekibbel en onbegrip. George Bush zal er zijn. En Jac ques Chirac. En zelfs Gerhard Schroder en Junichiro Koizumi staan vandaag, samen met tien tallen andere wereldleiders, zij aan zij met Vladimir Poetin om in een tot vesting omgebouwd Moskou het eind van de Twee de Wereldoorlog te gedenken. Een ongekend gezelschap, door zijn omvang en door de aanwe zigheid van de premiers van de twee aartsvijanden uit die oor log. Maar hoe plechtig die her denking ook zal zijn, zij sugge reert meer eenheid tussen de staatshoofden en wereldleiders dan er is. Kijk eerst maar eens wie er niet zijn: de presidenten van Est land en Litouwen komen niet, omdat het einde van de Tweede Wereldoorlog voor hen samen viel met het begin van de Sov jet-overheersing, waarvan Poe tin maar niet genoeg afstand wil nemen. „Wij zijn uitgeno digd om onze eigen onderdruk king te vieren", zei de Litouwse president Valdas Adamkus. De Letse presidente Vaira Vike- Freiberga is er wél, maar slaag de er toch in Moskou tegen de haren in te strijken door George Bush zaterdag langs te laten ko men, vóórdat hij naar Moskou gaat. Ook de Georgische presi dent Mikhail Sjaakasjvili zegde af, uit protest tegen de onwü van de Russen om hun bases in zijn land te ontruimen. En pas sant pest hij Poetin nog even door morgen op zijn beurt George Bush in Tbilisi te ont vangen. De Japanse premier Koizumi zou aanvankelijk ook niet komen - Rusland en Japan ruziën immers al 60 jaar over wat eilandjes en hebben nooit formeel vrede gesloten - maar besloot uiteindelijk toch maar te gaan. Net als de Oekraïense president Viktor Joesjtsjenko, die niet vergeten is dat Moskou bij de presidentsverkiezingen van februari zijn opponent Vik tor Janoekovitsj steunde, en tot vrijdag in het ongewisse liet of hij wel zou komen. Politieke kleinzieligheid op een historisch moment, menen veel Russen. Tien jaar geleden werd de 50ste herdenking ook al overschaduwd door politiek ge kibbel, toen vooral over de Rus sische aanpak Van de oorlog in Tsjetsjenië. Het ergert de Rus sen mateloos dat het herden ken van de overwinning op het totalitaire nazi-Duitsland door velen wordt aangegrepen om in één adem door te herinneren aan wat daarvoor in de plaats kwam: 45 jaar communistische onderdrukking. Dat doet af breuk aan de grote offers die de Russen destijds gebracht heb ben. Volgens Poetin en de zijnen mag nooit vergeten worden dat de Russen in de Tweede We reldoorlog 27 miljpen mensen Het is even wennen, zo'n oldtimer uit de Sovjet-tijd, maar de Amerikaanse president Bush had er zo te zien lol in. De oude Volga - uit 1956 - is van zijn Russische collega Poetin, die met hem een rondje maak te na hun eerste ontmoeting gisteravond in Poetins residentie even buiten Moskou. Foto: Reuters hebben verloren, en dat zonder de Russische oorlogsinspan ning het einde van nazi-Duits land veel later zou zijn geko men. Het heet in Rusland niet voor niets 'de Grote Patriotti sche Oorlog'. Het steekt de Rus sen dat de rest van de wereld die enorme Russische offers maar niet op waarde weet te schatten en dat de leiders van de kleine buurlanden juist nu de herdenking van de Russi sche helden misbruiken om hun gram tegenover Moskou te halen. Inderdaad zit in de Baltische Staten - die nog steeds zeggen te wachten op excuses vanuit Moskou voor hun annexatie door Stalin - de afkeer van de Russen diep. En zij krijgen steun van hun nieuwe partners in de Europese Unie, die on langs nog verklaarden dat de Russen de herdenking eens zouden moeten gefeuiken om openlijk afstand te nemen van de dictatuur en de schendingen van de mensenrechten tijdens de communistische overheer sing. Moskou is woedend over dat soort uitspraken. Aan de her denking van zoveel doden ho ren geen voorwaarden te wor den verbonden, meent Poetin. De Russen vinden nog steeds dat die offers in geen verhou ding staan tot wat er wellicht na de oorlog gebeurd is. Bovendien was Poetin vorig jaar als eerste Russische leider bij de (60ste) herdenking van D-Day in Normandië, waarbij heel wat minder slachtoffers zijn gevallen dan bij de grote veldslagen in Rusland. Op zijn beurt verdient Rusland nu dus ook een beetje meer respect, luidt de boodschap vanuit Mos kou.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5