Tranen en regen bij veteranendefilé j 1 BINNENLAND 'Het spijt me, ik mag u niet doorlaten' 'Die Amerikanen schieten hier met scherp' C verdacht van witwassen Canadese oud-strijders genieten van laatste optocht in Apeldoorn Aanklacht in Air Holland-affaire Misdaadmeter: Rotterdam de onveiligste gemeente Diagnose astma is bij veel kleuters onterecht >graaf gespiest «zoek Bush Jt fM - Een amateurfoto- zaterdagochtend ernstig (d geraakt toen hij een jhtsfoto wilde maken van tel waar president Bush ht van zaterdag op zon- u doorbrengen. De 29-ja- in uit Zwijndrecht stond hek toen hij voorover •en van de punten in 'enbeen en onderbuik ij heeft zichzelf uit zijn [e positie bevrijd en is >ns naar het Acade- iekenhuis in Maastricht n «ampagne nj overtuigend' ani ,erjc - Een ruime meerder- jn de Nederlandse bevol- nef0 procent) vindt de cam- yan het kabinet voor de n indwet niet overtuigend, elfjkt uit onderzoek van ;e de Hond in opdracht NOS. Ook blijkt dat het mensen dat tegen de vet zal stemmen, iets is omen: van 52 naar 53 |t in de afgelopen twee Overigens blijkt uit een ponder bezoekers van de Btsite van de Referend- ^er juist dat het aantal mmers iets is toegeno- «Juim 45 procent zou nu mmen, bijna 4 procent in bij de peiling van een 'deden. er verdrinkt tmslaan bootje !Oijen - Een 64-jarige It Deurne, die met een ge plaatsgenoot ging vis- ristermorgen om het le- lomen toen het bootje ■zij zaten omsloeg. De ftren aan het vissen in de Maasarm bij Poede- pen de oudste van het i staan en de boot om- gewonden na eval pretpark Door een ongeval in Toverland in het Lim- ievenum zijn gistermid- mensen gewond ge le vijf zaten in een boot irm van een boomstam Idwaterbaan. Door lekende oorzaak maakte met in totaal zes inzit- lij een afdaling in een eveel vaart en werd on- r eehde afgeremd door het 'Wet gevolg was dat de a|fijde van de boot om- 1u'Wam en de boomstam jittenden buiten de baan :en*wam. Vier van de vijf robflen werden naar het zie- i. „k gebracht. De attractie lipten. De Keuringsdienst larljren stelt een onderzoek iktjhet ongeluk, m d )iohaatdoor tt«h conflict' nstj ienlDAM - De mishandeling Boh Amerikaanse homoac- eldj) 30 april in Amsterdam •veil maken met etnische lanhgen in de Nederlandse ;htaeving. Dat stelt de inter- rtriWe mensenrechtenorga- Human Rights Watch v-d Volgens het slachtoffer, iar$st/uitgever Chris Crain, demoofddader Marok- :e eHRW stelt dat er nog an iewoon veel racisme le simt in de Nederlandse reisving. „Homo's worden oudfek het slachtoffer van s vapmmigranten wraak ne- treiior de onrechtvaardighe- zoijzij zelf ondervinden", illeije HRW-directeur op ikajaanse websites. ™j)than Mijs glitter LSVb aelijr - Jonathan Mijs is ko- itudiejaar de voorzitter [landelijke studentenvak- jSVb. De 21-jarige stu- jciologie aan de Univer- ïn Amsterdam werd za- door de leden van de pkozen tot opvolger van kter Kim Toering. Met left de LSVb voor het lacht jaar weer een lijke voorzitter. luwe schenkt enambulances orn - Door een bijzon- enis rijden er sinds za- ïieuwe dierenambulan- loom, Alkmaar en kerk. Bij elkaar kunnen el Nederland zeventig ambulances in gebruik genomen met dank aan •ndere geldbron: de Wilhelmina Davyt- ius. Wijlen mevrouw •fstede-Davyt was haar in actief op het gebied en en dierenbescher- de regio Apeldoorn. Als 1 |oze weduwe vond zij in l ping een manier om ivangrijke vermogen na aan projecten ten be- dieren. Mevrouw Ie overleed in 1981 j de stichting, die ze ver- je naar haar moeder, f geld kan uitkeren. Grafverzorger Leon Herben gestraft voor bezoek aan demonstratie margraten/gpd - Leon Herben (61) uit Maastricht is zojuist door de detectiepoort in de Margratense veiling gelopen n op weg naar de bus die hem naai' het oorlogs kerkhof moet brengen. De man wordt on der begeleiding naar een afgeschermde hoek in de hal gebracht. „Bent u gisteren aanwezig geweest bij de demonstratie op het Plein 1992 in Maastricht?", vraagt een van de veiligheidsmensen. „Ja", zegt Her ben. „Dan mag ik u niet doorlaten. Ik heb mijn instructies." Een minuut later staat Herben buiten. Verbijsterd is de man, die zelf zegt een enorme Amerika-fan te zijn. „Ik verzorg al vijftien jaar het graf van Raymond Mayers, Plot E, rij 16, graf 27. Zeker vijftien andere graven heb ik ondergebracht bij stadgeno ten. Ik heb geen Memorial Day-bijeen- komst gemist. Zaterdag ben ik inderdaad naar de demonstratie gaan kijken. En nu pikt de beveiliging mij eruit. Uit tiendui zend aanwezigen." Tijdens de demonstratie van zaterdag op Plein 1992 hebben veiligheidsmensen alle aanwezigen gefilmd en gefotografeerd. Sommige veiligheidsagenten waren ver kleed als rugzaktoeristen. Waarschijnlijk heeft een van hen geregistreerd dat Herben werd aangesproken door een demonstrant. Hoe anders kon de beveiliging weten dat hij zaterdag was gaan kijken? „Die demonstrant wees op mijn speldje met de Limburgse en Amerikaanse vlag en vroeg of dat mijn vrienden waren. Toen ik ja zei, vertelde hij dat de Chinezen zijn vrienden waren. Daarop heb ik gezegd dat ze allemaal slappelingen waren en nog nooit een dag hadden gewerkt. En dat Amerika mijn vriend is." Later blijkt dat gisteren in Margraten vier mensen uit de menigte van bijna tiendui zend zijn gepikt. Ze waren alle vier bij de demonstratie geweest. Herben vindt het onterecht dat hij gestraft wordt terwijl hij zijn pro-Amerikaanse hou ding heeft laten zien tijdens de demonstra tie. „Uren heb ik moeten wachten om hier te komen. Zoiets doe je toch niet. Zeker niet voor iemand die al vijftien jaar een Amerikaans graf verzorgt." „Het klopt dat we vier mensen eruit heb ben gepikt die naar de begraafplaats wil den", zegt W. Velings, leider van het poli tiekorps. „Ze zijn gezien bij de demonstra tie en wij verwachtten grote ellende van hen op de begraafplaats. „Verschrikkelijk", zegt Herben daarop. „El lende door mij? Ik voel me zó in de steek gelaten. Ik zou het liefst een potje janken." Tussen de 2000 en 3000 mensen demonstreerden zaterdag in Amsterdam tegen het beleid van presi dent Bush. Ook in Maastricht werd - op kleinere schaal - betoogd. Foto: ANP apeldoorn-amsteroam/anp - Een Canadese oorlogsveteraan in een rolstoel krijgt spontaan een zoen van twee dames uit het pu bliek. De man lacht, maar kan even later zijn tranen nauwelijks verbergen. De tranen vermen gen zich met de regen tijdens het Nationaal veteranendefilé in Apeldoorn. Circa 1700 veteranen uit Cana da kwamen gisteren naar Apel doorn om daar deel te nemen aan het Nationaal veteranende filé, dat dit jaar voor het laatst werd gehouden. Veel oud-strij ders zaten in de oude leger voertuigen van Keep them Rol- ling. In totaal reden ongeveer 350 oude legervoertuigen mee in de stoet, die werd geopend met een overvlucht van historische vliegtuigen. De route liep van Paleis Het Loo richting het cen trum van Apeldoorn. De stad op de Veluwe werd zestig jaar geleden door Canadese troepen bevrijd. De veteranen schudden han den en kregen bloemen van kinderen. Hier en daar ontving een oud-strijder spontaan een zoen. De 90-jarige Arthur Haley uit Alberta liep op eigen kracht mee en zwaaide uitbundig naar het publiek. „We hebben een fantastische week gehad in Ne derland. Waarschijnlijk is het de laatste keer, dus ik geniet er nog even goed van." De 76-jarige Bert Sealig liep als een echte showman het publiek op te zwepen. „Jammer van het Hier en daar ontving een oud-strijder spontaan een zoen. Foto: GPD/Thom van Dijke slechte weer, maar dat zijn we in Canada wel gewend", zei de veteraan, die er tijdens het défi lé in 1995 ook bij was. De optocht trok ondanks de re gen naar schatting 100.000 toe schouwers. Namens het Konin- lijk Huis namen mr. Pieter van Vollenhoven en prinses Mar griet het défilé af. De Canadese premier zou aanvankelijk ook naar Apeldoorn komen, maar bleef tot ergernis van sommige veteranen thuis. De Canadese gouverneur-generaal Adrienne Clarkson was wel aanwezig op de eretribune. Volgens P. Geldorp van de or ganiserende Stichting Bevrij ding 45 is dit de laatste editie van défilé in Apeldoorn. „De jongste veteraan is nu 76 en de oudste 96 jaar. Over vijf jaar zijn de meeste veteranen echt te oud geworden om nog naar Nederland te komen. Daarom heeft onze stichting zichzelf nog dit jaar op." Het défilé in Apeldoorn werd eens in de vijf jaar gehouden. Een toekomstig défilé met al leen de historische voertuigen van Keep them Rolling, ziet Geldorp niet zitten. „Het gaat niet om de auto's maar om de veteranen die er in zitten. Dit is hun feest", aldus Geldorp. Zaterdagochtend trok een stoet van honderd oude legervoertui gen met Canadese oorlogsvete ranen en hun familieleden door Amsterdam. De Canadezen re den de hoofdstad binnen via de Berlagebrug, nabij het Amstel- station. Over dezelfde brug re den Britse en Canadese militai ren zestig jaar geleden, op 7 mei 1945, om Amsterdam te be vrijden. Vanaf de Berlagebrug reden de veteranen naar de Dam. Vooral langs het begin van de route stonden veel Amsterdam mers, sommigen getooid met Nederlandse vlaggen. De vete ranen in de legerjeeps, trucks, tanks en op oude motoren wer den met applaus begroet. Hier en daar kregen zij tulpen over handigd. „Thank you very much", riepen sommige oude ren naar de Canadezen, die trots hun oorlogsmedailles lie ten zien. De belangstelling nam af toen de stoet de binnenstad introk en de stromende regen mensen binnenhield. In de middag ont ving burgemeester Cohen de oud-militairen op het stadhuis. „We eren u, onze Canadese vrienden, dat u ons, onze ou ders en onze grootouders hebt bevrijd", zei Cohen. De Vereni ging Keep Them Rolling wilde aanvankelijk op Bevrijdingsdag een tocht door Amsterdam houden met militaire voertui gen uit de Tweede Wereldoor log. De gemeente stak daar een stokje voor, omdat er te weinig politiecapaciteit was voor een grote optocht door de stad. Na overleg met Keep Them Rolling is besloten de rit op 7 mei te or ganiseren, wat historisch de juiste datum is. apeldoorn/anp - Directeur van reisorganisatie Q International uit Apeldoorn, P.V., is als ver dachte aangemerkt in de wit wasaffaire rond de inmiddels failliete luchtvaartmaatschappij Air Holland. V. wilde zaterdag alleen maar kwijt dat hij in 2001 een lening aan Air Holland heeft verstrekt, toen het bedrijf er bijzonder zwak voor stond. „De overheid is het hier blijk baar niet mee eens, maar ik had een verantwoordelijkheid naar mijn passagiers toe." V. wordt verdacht van witwas sen van crimineel geld en vals heid in geschrifte. In totaal staan in augustus zo'n acht per sonen terecht in de Air Hol land-affaire, aldus een woord voerster van het landelijk par ket van het openbaar ministerie (OM). Voormalig topman P. G. en de vroegere directeur C. van D. worden verdacht van het witwassen van tientallen mil joenen euro's drugsgeld. De twee ontkennen elke betrok kenheid hierbij. Uit het onderzoek van het OM blijkt dat in 2001 en 2002 geld vanuit Nederland via Groot- Brittannië en Luxemburg is wit gewassen. Dat geld is vervol gens onder meer in Air Holland geïnvesteerd, stelt justitie. Het OM ziet G. als een van de finan ciële breinen achter de crimine le organisatie die hier achter zou zitten. De belangrijkste missie van hem was om geldschieters te vinden, zodat het noodlijdende Air Holland kon blijven door vliegen. Zo kwam hij volgens het onderzoeksteam ook te recht bij de Surinaamse familie G., die bij de handel in XTC-pil- len betrokken zou zijn. Vaak te zware medicijnen in pufjes krijgt een aanzienlijk deel van de vermeende astma-patiëntjes middels een pufje veel te zware medicijnen binnen. „En dat terwijl deze medicijnen verve lende bijwerkingen hebben", aldus de onderzoekster. Eén van die bijwerkingen is een schimmelinfectie in de keel; in enkele zeldzame gevallen kan een vertraging in de groei op treden. Volgens het ziekenhuis is het moeilijk om bij zeer jonge kin deren de diagnose astma te stellen, omdat bij kleuters nog geen longfunctieonderzoek kan worden uitgevoerd. Het UMCG heeft daarom voor kinderen een nieuwe test ontwikkeld waarbij aan de hand van het ge halte stikstofmonoxide in de uitgeademde lucht de diagnose eenvoudiger kan worden ge steld. Deze methode bevindt zich echter nog in een testfase. groningen/anp - Twee van de drie kinderen onder de vijf jaar die medicijnen krijgen tegen astma, blijken helemaal niet aan deze luchtwegaandoening te lijden. Dat blijkt uit onder zoek van het Universitair Me disch Centrum Groningen (UMCG). Het ziekenhuis onderzocht 150 jonge patiëntjes waarvan de huisarts vermoedde dat ze ast ma hadden. Het onderzoek wees uit dat slechts eenderde van de peuters daadwerkelijk aan de aandoening leed. De an dere hoestende en piepende kinderen bleken een te nauwe luchtweg te hebben. „En dat is een probleem waar de meeste kleuters over het algemeen wel overheen groeien", aldus on derzoekster M. Brouwer zater dag. Exacte gegevens zijn niet be kend, maar volgens Brouwer ven in de categorieën die het AD in zijn ranglijst gebruikt in 2004 gedaald met 7 procent vergeleken met 2003. Meijboom wijst onder andere op de daling van het aantal straatroven met een kwart. Hij noemt verder de pakkans die groeide van een op zes naar een op drie. Daarbij heeft het korps enkele prioritei ten gesteld zoals geweld in huis waarbij ook wordt gestimuleerd dat mensen aangifte doen. Over de hele linie lag het aantal aan giftes in Nederland van auto kraken, woninginbraken, straatroven en zakkenrollen in 2004 lager dan in 2003. Mishan deling, bedreiging en verkrach ting kwamen vaker voor. Ook sloopten vandalen meer gebou wen en voertuigen. Volgens het Nederlands Politie Instituut (NPI) zijn vorig jaar 220.000 verdachten aangehou den, 2,5 procent meer dan in 2003. Er werden ruim 400.000 zaken opgelost, een toename van 5 procent. Afgaande op de Misdaadmeter werden in Arnhem per 10.000 inwoners de meeste auto's en brommers gestolen. In Eindho ven kwamen in 2004 veel aan giftes binnen van mishandelin gen, autodiefstallen en auto-in braken. De Misdaadmeter her leidt het absolute aantal geregi streerde strafbare feiten tot een score per 10.000 inwoners. Vo rig jaar noemden onderzoekers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de Misdaadmeter ongeschikt voor het vergelijken van gemeenten op het gebied van criminaliteitscijfers. Ondanks het slechte weer was een grote menigte op de been om de Canadese bevrijders toe te juichen tijdens het veteranendefilé in Apeldoorn. Foto: GPD/Thom van Dijke sint gerlach/gpd - „Maak vooral geen plotselinge bewegingen bij het raam als Bush op Sint Gerlach is. Elk raam wordt de hele nacht in de gaten gehouden met warmtebeeldapparatuur. Hier schieten ze met scherp." Met die waarschuwingen konden de gasten van hotel Lahaije in Houthem het dit weekend doen. En die gasten beston den uit de wielerploeg Theo Middel kamp uit Goes en een team cafévoetbal lers uit het Belgische Weelde, vlak onder Tilburg. De achterbouw van het hotel biedt een prima uitzicht op Sint Gerlach. Zeker vanaf de kamers op de tweede etage zijn de beveiligers goed te zien die op het terrein patrouilleren. „Achter die strui ken hebben ze gisteren een raketinstal latie neergezet", zegt een van de Belgen. „Patriots of zo." Ze vinden het zelf ook verbazend dat ze niet verwezen zijn naar een ander hotel. „We mochten alleen niet voetballen in de tuin van het hotel", zegt een ander. "En als we de bal over het hek zouden schieten, moesten we echt niet proberen hem te halen. Waarschijnlijk zou hij lek geschoten zijn voordat hij de grond zou raken. De Amerikanen schieten iedereen neer die te dichtbij komt." De jonge gasten lachen erom en ze roe pen de barkeeper nóg een biertje in te schenken. Maar als de fotograaf vraagt om een foto te maken vanuit hun ka mer, is het gedaan met de Belgische bra nie. En ook de eigenaar vreest grote pro blemen. Bijna niemand in het dorp heeft proble men met de ophef rondom het bezoek. Het heeft voor de Houthemers tot wei nig overlast geleid. Maar als Bush eraan komt, moeten wel alle ramen dicht. Een paar deuren verderop noemt Olaf Graff het hele gebeuren fantastisch. „Maar ik vind het wel raar dat ik niet eens in mijn eigen tuin mag staan." Dan worden de ongeveer tweehonderd geïnteresseerden naar de kant gediri geerd en zien ze de president in zijn li mousine op vijf meter voorbij rijden. Met een slakkengang van dertig kilome ter per uur. Alle ogen zijn gericht op George en Laura. En daardoor vallen de sluipschutters in de wagens niet op. „Hij zwaaide naar me", zegt een vrouw uit Berg enthousiast tegen haar echtge noot. Die heeft niets gezien. Hij had het te druk met foto's maken. En die zijn nog mislukt ook. rotterdam/anp - Rotterdam is de onveiligste gemeente van Nederland. Dat blijkt uit de Misdaadmeter van het Alge meen Dagblad zaterdag. De Maasstad wordt gevolgd door Arnhem en Eindhoven. Losser in Overijssel is de veiligste ge meente van het land. De criminaliteitscijfers over 2004 die het AD gebruikt, zijn afkomstig van de 25 regiopoli tiekorpsen. De ranglijst is sa mengesteld aan de hand van de twaalf meest voorkomende de licten. Rotterdam komt als on veiligste uit de bus omdat daar vorig jaar relatief veel autodief stallen, straatroven en mishan delingen plaatsvonden. Burgemeester Opstelten van Rotterdam wijst in een reactie op het dalen van het aantal aangiften en meldingen van misdrijven in zijn stad. „Bewo ners geven aan zich veiliger te voelen en tevredener te zijn over de politie", aldus de bur gervader. Korpschef A. Meijboom van de politie Rotterdam Rijnmond er kent dat de „kale cijfers" van het AD kloppen maar bestrijdt dat zijn stad daarmee de ge vaarlijkste van het land is. „De krant geeft aan bepaalde delic ten een extra gewicht mee. Het is dus een manier van rekenen waardoor dit beeld ontstaat. Het is jammer dat de stad zo in het nieuws komt. Het is aan merkelijk veiliger geworden en de bewoners geven dat ook aan." Volgens de cijfers van de politie Rotterdam is het aantal misdrij-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3