Kartonnen stroken blauw, roze en grijs GESPREK VAN DE DAG Nog één keer lopen op de bodem van het meer Uitzending Wedden dat..? levert 12.000 donateurs op Canterbury Tales Strippenkaart telt 2226 zones van 4,5 km Blauwe Stad Jaap Jongbloed maakt de uitslag bekend in bijzijn van Sandra Reemer en Jos Brink. Foto: ANP/Marcel Hemelrijk Een speciale eenmalige uitzending ■van het tv-programma Wedden dat..? heeft zaterdag meer dan 12.000 donateurs opgeleverd voor het Liliane Fonds. Dat heeft de NCRV gisteren bekendgemaakt. George Santayana Er is geen enkele remedie tegen de geboorte en de dood, tenzij van de periode daartussen te genieten Wedden dat..? werd evenals in de jaren tachtig, toen de AVRO en RTL4 het programma uitzonden, gepresenteerd door Jos Brink en Sandra Reemer. Opnieuw werden bijzondere weddenschappen afge sloten, ditmaal om donateurs te werven voor het Liliane Fonds dat kinderen in ontwikkelingslanden helpt medische en sociale revali datie mogelijk te maken. Vijfen twintig bekende Nederlanders en driehonderd vrijwilligers beant woordden zaterdagavond de tele foontjes van mensen die donateur wilden worden. Sandra Reemer nam het initiatief voor de speciale uitzending van Wedden dat..? Ze is ambassadrice van het Liliane Fonds, dat dit jaar zijn 25-jarig bestaan viert, anp penkaart aan", vat hij samen. Om het zekere voor het onzekere te nemen, werd op 8 mei 1980 als proef dan ook eerst de roze 65plus-strippenkaart ingevoerd. Het viel mee: de oudjes bleken pi enter genoeg om het tel-vouw- stempel-principe onder de knie te krijgen. Uiteindelijk ging per okto ber het licht op groen. Daarvoor kende Nederland tien tallen stad- en streekvervoerders, die allemaal hun eigen kaartjes en tarieven hanteerden. Lastig voor de klanten, want die moesten bij langere reizen halverwege de rit nieuwe kaartjes kopen en twee keer het opstaptarief neertellen. Bovendien kostte het kaartjes ko pen tijd die vervoersmaatschap pijen liever besteedden aan rij- Ov-chipkaart den. Passend bij de tijdsgeest - subsidie moest eerlijk worden verdeeld - wilde het Rijk de ritprij zen harmoniseren. Genoeg rede nen voor een nieuw, landelijk kaartjessysteem. Beter goed gejat dan slecht be dacht, was het credo. Tijdens Ka merdebatten werd het strippen kaart-principe geopperd zoals dat in de regio München al in zwang was. Eigenlijk zijn er weinig woor den aan de invoering vuil ge maakt, bedenkt Van Delft. „In Duitsland werkte het systeem al goed." Daarvoor was een alterna tief mislukt: de nationale vier-rit- tenkaart. Van Delft: „Dat was on bevredigend omdat je aan vier zo nes was gebonden. Óf mensen za ten met een kwartet kaarten in Sommige passagiers raken nog elke keer van streek als ze voor eejjd pelautomaat staan. „Ik weet nog steeds niet hoe het werkt met duc len, dan vouwen en stempelen. Het maakt me zo nerveus, met alijj( mensen die achter me staan te wachten." Foto's: GPD/Phil Nijhuify£ It handen voor yoldoende strip pen." Nederland werd ingedeeld in 2226 zones van gemiddeld 4,5 kilome ter. Zones die werden bepaald met nadrukkelijke bemoeienis van lokale bestuurders, die bang waren voor grenzen op onlogi sche plaatsen. Het eerste jaar kostte een vijftienstrippen-kaart 5,35 gulden (2,42 euro) tegen nu 6,50 euro. De kleinste van zes strippen was 2,85 gulden (1,29 eu ro). Ómdat dat een te grote uitga ve werd geacht voor de minder draagkrachtigen, kwamen er hal verwege de jaren tachtig twee- en driestrippenkaarten bij. Nederlanders waren in de eerste jaren creatief in strippenkaart- fraude, weet Connexxionchauf- De strippenkaart haalt nog net zijn 25-jarig be staan. Over drie jaar is het einde oefening. De voordelen van toen zijn achterhaald. Daarom wordt de strippenkaart vervangen door de ov- chipkaart, die straks zowel in de bus, tram en me tro, maar ook overal in de trein te gebruiken is. De chipkaart is een pasje dat gebruikers zelf opla den met een saldo in euro's. Bij aanvang en einde van een reis moet het langs een kaartlezer worden gehouden. Zo wordt verrekend voor hoeveel euro er is 'verreisd'. In de regio Rotterdam is een proef met het systeem uitgesteld wegens technische problemen. Een van die problemen is dat als ie mand het controlepunt passeert met meerdere kaarten in zijn zak, van al die kaarten geld wordt afgeschreven. In 2007 of 2008 moet de chipkaart in heel Neder land bruikbaar zijn. Er komt een overgangsperiode van een jaar. De kaart moet reizen gemakkelijker maken en zwartrijden bemoeilijken, want mensen zonder chipkaart krijgen geen toegang tot trein- en metro perrons. Ook helpt de kaart ov-bedrijven beter zicht te krijgen op reizigersstromen. feur Clemens van Boheemkv zigers wilden toch uitprobfle hoe er viel te sjoemelen, „fc j gasten die de kaart met lipjte sem besmeerden, er haarllre spoten of er tape op plakteh probeerden van alles om d stempel er maar af te kuniL gen." Anderen sloegen crr aan het knippen en plakk&j stelden met lege 'tussenstf van gebruikte kaarten een®/ kaart samen, weet Van Boh/ nog. Grijsrijders stempeldb c kens net een stripje te weitn Wim van Delft: „Nederlanhg zijn toch dubbeltjesvechte[e\ had er zo een berg zwartrok bij." h Met de komst van de ov-c! V kaart, die de strippenkaanïsi vervangen, verdwijnen dejhi nen stroken blauw, roze efl] Alleen in de mappen van «e1 zamelaar - want zelfs de sum kaart blijkt object van verz|e\ woede - blijven Honderden heeft Floris er, naast kaartjes voor veerpont. De meest strippenkaart in zijn „De groene zesstrippenk ooit bij een pak Persil zat is deze liefhebber niet het naderend einde van penkaart.Ach, het is saaie strook. Ik heb kaartjes in mijn Ilse Thoonsen Blauwe Stad in Oost-Groningen krijgt 1400 woningen en volop recreatie Straks varen er boten, wordt er ge zeild, gesurft, gezwommen. Dan is de Blauwe Stad een voor Nederlandse begrippen exotisch oord, waar het heerlijk wonen en fantastisch recreë ren is. Hoe anders is het nu? Een woestenij. Een gebied waar je tot je enkels wegzakt in de modder, waar vogels de buik rond eten aan duizen den regenwormen, die op hun beurt niets vermoedend badderen in de drassige klei. Die naakte natuur was nog één keer te bewonderen. Nog één keer lopen op de bodem van het meer. Het is nauwelijks voor te stellen hoe het gebied, gesitueerd tussen Scheemda, Midwolda, Oostwold, Beerta, Finsterwolde en Winschoten, gaat veranderen. Voor eens en voor altijd onder water. Net als de verdwe nen stad Atlantis, al wonen hier geen mensen en staan er geen gebouwen. Hier is eigenlijk niets. Niets dan leeg te. Er komt een meer van acht vierkante kilometer, vergelijkbaar met de Reeu- wijkse Plassen of het Sneker Meer. Nooit eerder werd in Nederland zo'n stuk landbouwgrond onder water ge zet. Eén van de spectaculairste pro jecten sinds het droogleggen van de IJ sselmeerpolders Het geeft een raar gevoel hier te wan delen. Elke stap is een legendarische. De laatste schreden op dit stukje grond. „Tenzij er een dijkdoorbraak komt", zegt Daniël van Eijck. „Wat niet te hopen is, want ik woon hier vlakbij, in Winschoten." Zijn komst is op deze kletsnatte dag geboren uit nieuwsgierigheid. „Een unieke kans om hier nog één keer te lopen. Die wil ik niet aan me voorbij laten gaan." Hetzelfde geldt voor de Utrechtse fa milie Van Dort. Een kleine tak woont sinds twee jaar in Wedde. „We willen ons een beetje Groninger gaan voe len", verklaart één van de import noorderlingen zijn-komst. „En we willen de familie overhalen hier een watervilla te kopen." Het is nu een nog weinig aantrekkelijk voorstel, als de regenlaarzen weer eens blijven steken in het zuigende moeras. Wat richt de mens hier aan? Wat komt er terecht van al die felgele bloemen die nu nog zwaaien in de wind? Of de bomen, al dan niet met eksternest, die nu nog overeind staan? Over een jaar staat het water ze tot de kruin. Óf erboven. Heel in de verte klinkt een kerkklok. Het moet het torentje van Midwolda zijn. Of Oostwold. Het heeft iets treu rigs. Een afscheid. De begrafenis van veel groen en veel leven. „Maar wat er voor terugkomt, is ook mooi", troost Jaap Leutscher uit Emmen. Hij is in dit gebied opgegroeid en over weegt terug te keren om er zijn oude dag te slijten. „Terug naar de roots", mijmert hij. „Dit gaat een prachtige plek worden. Een sieraad voor het Noorden." De wandeling geeft een tweeslachtig gevoel. Er wordt iets weggegeven, maar er komt ook iets voor terug. Het gedicht over het Oldambt, gemaakt door Simon van Wattum en aan het begin van de wandelroute te beluiste ren, is perfect gekozen. Bij het infocentrum van de Blauwe Stad worden de wegen weer hard. De A7 is op hoorafstand. Het opstijgen vanaf de bodem van het meer doet even denken aan de film De Tien Ge boden, waarin Mozes op zijn vlucht voor de Egyptische farao de Rode Zee ziet wijken. Hij kan er met de slaven door en als de boze Egyptenaren later arriveren, laat een hogere macht de zee weer vollopen. Hier gaat het don derdag net zo, alleen is het niet de hand van God, maar die van koningin Beatrix die de kraan openzet. William Pomp Nog voordat we de receptie zijn gepasseerd, is er al paniek in de tent. Figuurlijk dan, want de camping in Canterbury staat het eerste weekeinde van mei - een Bank Holiday, voor de Engelsen - zo vol, dat er voor ons alleen nog plekken zonder stroom zijn. Er volgt koortsachtig overleg tussen mijn eega en mij: als we ergens een accu op de kop tikken (de oude heeft het vorig jaar begeven), hebben we op 12 volt in elk geval licht, doen de kranen het en kan het toilet van onze caravan doorspoelen. De koelkast werkt ook op gas. Terwijl mijn wederhelft aan de balie de formaliteiten afhandelt, stel ik de nazaten in de auto op de hoogte van het feit dat we een weekje terug gaan naar de natuur. We treden in de voetsporen van de pelgrims uit The Canterbury Tales, lezen en herlezen de verhalen van Chaucer en dwalen rond in de eeuwenoude kathedraal. Het geloei van protest is tot aan de andere kant van de Kanaaltunnel - die we zojuist zijn gepasseerd - te horen: 'Geen stroom!? Dan missen we Crime Scene Investigation!' Als ouders moet je je het natuurlijk persoonlijk aan trekken, als je kroost niet meer kan kamperen zonder de geneugten van de tv, de satelliet-ontvanger en de draagbare computer. Dus dit is voor ons een week van uitdagingen. Van heropvoeding. Van het ons af wenden van populair volksvermaak en een kennis making met - wat zeg ik, een bekering tot - de hogere cultuur. Ons leven wordt deze week niet gedicteerd door Crime Scene Investigation (CSI), dat door de commerciëlen zo'n beetje op elke avond van de week wordt uitgezonden en de vechtspellètjes op de Visual Gameboy Advance, die mijn zoon op mijn laptop heeft geïnstalleerd. „Toen dan april met vele milde buien, de maartse droogte weg had laten kruien...", citeer ik het eerste van De Canterbury Verhalen, als mijn vrouw me naar de receptie terugroept om mijn Camping Card International af te geven. „Goed nieuws", zegt ze. „Er belt net iemand af. We hebben een stroomplek. Na een wandeling van 1670 yards (precies een mijl) staan we diezelfde middag nog in het centrum van Canterbury voor de kathedraal, maar lijkt het nog te vroeg om het hoogtepunt van de vakantie meteen al af te werken. Bovendien lokken het softijs, de terras jes en de pittoreske winkelstraatjes. De dagen daarna zie ik het beroemde godshuis alleen op de racefiets tijdens mijn tochtjes op de Cathedral to Coast-route (blauwe bordjes met nummer 16), bewaar ik Geof frey Chaucer nog even voor als ik de nieuwe John Grisham en James Patterson uit heb en beperkt het laven aan de Engelse cultuur zich voorlopig tot het nuttigen van Fish and Chips in de kustplaatsjes Deal, Heme Bay en Broadstairs en een rondleiding door de Secret War Time Tunnels onder Dover Cast- Ie, waar ze proberen ons de smadelijke terugtocht uit Duinkerken (die vanaf deze plek werd gecoördi neerd) als één van de meest glorieuze momenten van de Tweede Wereldoorlog te verkopen. Even doet mijn echtgenote nog een vertivijfelde poging om haar dochter voor Chaucer te interesseren. Maar op de momenten dat Crime Scene Investigation niet op te levisie wordt uitgezonden, leest zij de CSI-boeken MENSELIJK Reageren? column@dickvanderplas.nl De Nederlandse entertainer RUDI CARRELL is zaterdag in het Duitse Bodenwerder met de MÜNCHHAU- SEN-PRIJS onderscheiden. De 70- jarige zanger/showmaster kreeg de onderscheiding voor zijn levens werk. De prijs is genoemd naar de beroemdste inwoner van Bodenwer der, de 'leugenbaron' Hieronymus von Münchhausen (1720-1797). Aan de prijs is een bedrag van 2500 euro verbonden. Premier Wulff van de deelstaat Nedersaksen prees Car- rell als een „vaste grootheid" van het Duitse televisieamusement in de 'laatste halve eeuw. Foto: ANP De Spaanse PRINSES LETIZIA, de echtgenote van kroonprins Felipe, is in verwachting. De baby wordt in no vember geboren, deelde een woord voerder van het Spaanse hof zondag mee. De voormalige nieuwspresen- tatrice Letizia Ortiz (32) trouwde op 22 mei 2004 met prins Felipe (37). De Spaanse boulevardkranten en roddelbladen hadden in het verle den al vaak gespeculeerd over een zwangerschap van de prinses. Het Spaanse hof heeft enige tijd gele den ontkend dat Letizia ZWANGER was om de enorme druk van de me dia op haar te verminderen. Het kind van Felipe en Letizia wordt het zevende kleinkind van koning Juan Carlos en koningin Sofia. Het krijgt vermoedelijk volgens Spaanse tradi tie de titel Infante of Infanta. De steenrijke Hongkongse zaken man Li Ka-shing heeft de UNIVER SITEIT van HONGKONG een miljard Hongkongdollars (ruim een miljard euro) geschonken. De schenking is gedaan door de Li Ka-shing-stich- ting, die heeft bepaald dat het geld ten goede moet komen aan de ont wikkeling van de universiteit. De universiteit heeft nog geen besluit genomen over de besteding. De geur van PEPERMUNT en kaneel helpt tegen agressiviteit in het ver keer. AUTOMOBILISTEN die aan deze twee geuren worden blootge steld, maken zich minder zorgen, zijn minder gefrustreerd en zij voe len zich alerter en minder vermoeid. Dat betekent dat voor hen het risico van ongevallen op langere reizen kleiner wordt, schreef The Sunday Times. „De geur van pepermunt en kaneel leidde tot een vermindering van het frustratieniveau van de be stuurder, waardoor de aandrang tot verkeersagressie daalt", zei psycho loog Bryan Raudenbusch van de de Wheeling Jesuit University in de Amerikaanse staat West Virginia te gen de krant. Hij vertelde dat ook is aangetoond dat bepaalde geuren juist een negatief effect kunnen hebben op de stemming van de be stuurder, 'zoals zweetsokken'. De Nederlandse televisieproducent EYEWORKS heeft zaterdag in het Zwitserse Luzern in de categorie Game Show de GOUDEN ROOS ge wonnen voor het programma Test the Nation: The Great British Test op BBC 1. Dat liet een woordvoerder van Eyeworks weten. De Gouden Roos is een belangrijke televisieprijs die jaarlijks wordt uitgereikt. Test the Nation is onderdeel van de serie The National Test, waar onder meer de IQ Test, de Verkeerstest en de Bijbeltest onder vallen. In The Great British Test wordt de kijker getoetst op de kennis van het eigen land. Zo worden er vragen gesteld over bij voorbeeld aardrijkskunde, geschie denis en belangrijke historische fi guren van het land, zo liet Eyeworks weten. De firma Eyeworks is opge richt door Reinout Oerlemans. Ruim 80 procent van de Nederlan ders vierde gisteren MOEDERDAG. Daarvan koopt 90 procent een ca deau voor zijn of haar moeder. Dat blijkt uit een onderzoek van Q&A Research en Consultancy in samen werking met het Algemeen Dagblad. Uit het onderzoek blijkt bovendien dat ook schoonmoeders (24 pro cent), partners (6 procent) en oma's (8 procent) in het zonnetje worden gezet. Veruit het populairste cadeau is een bosje bloemen (43 procent). Ook cosmetica en parfum (33 pro cent) en spullen voor in huis (14 procent) zijn populair. Verder blijkt dat gemiddeld ongeveer 28 euro wordt uitgegeven. Als het aan de van oorsprong Amerikaanse Tammy Heynes ligt, schaffen ze de strippenkaart van daag nog af. Vier jaar woont ze nu al in Nederland, maar iedere keer dat ze voor een stempelautomaat staat, raakt ze van streek. „Ik weet nog steeds niet hoe het werkt met dat tellen, dan vouwen en stem pelen. Het maakt me zo nerveus, met al die mensen die achter me staan te wachten." Goed idee, vond iedereen vijfen twintig jaar geleden, zo'n landelij ke strippenkaart voor bus, tram en metro. Maar zou het systeem wel te bevatten zijn voor de ou den van dagen? „Het leek de des kundigen veel te complex voor bejaarden, al dat gedoe met om vouwen, zones tellen en daar weer een strip bij optellen", her innert Wim van Delft zich. Als hoofd van het Bureau Tarieven Openbaar Vervoer was hij nauw betrokken bij de invoering.Als bejaarden er mee kunnen om gaan, kan de hele wereld de strip- (naar de gelijknamige serie) van Max Allan Collins. Op de dag voor vertrek, als we onze luifel alweer (droog) hebben ingepakt omdat je het maar nooit weet met het Engelse weer, maken we dan toch de gang naar de wieg van het Engelse christendom, de stad die vooral van de 12de tot de 16de eeuw een bloeitijd kende, toen pelgrims uit alle hoeken van Europa het heilige graf van Thomas a Becket be zochten en Chaucer hun verhalen optekende. Onze oudste nakomeling ondergaat het al lemaal als een 13-jarige die zojuist nog eens het handboek Puberen heeft doorge nomen, totdat we stilstaan in de kapel waar de toenmalige aartsbisschop op be vel van koning Henry II werd vermoord. Zeker een kwartier staat ze gebogen over de eenvoudige gedenksteen die de plek van het misdrijf markeert, met de woor den 'Thomas a Becket, aartsbisschop, mar telaar. Stierf hier op dinsdag 29 december 1170.' „Zoekt ze wat?", vraagt mijn vrouw, als we aan de rand van de noordwestbeuk van de kathedraal staan te wachten totdat onze dochter zich weer bij ons voegt. Bloedsporen zeg ik. „Dit is de enige plek die haar nog een beetje doet den ken aan Crime Scene Investigation. Vijfentwintig jaar lang leidde de strippenkaart een onopvallend be staan, opgevouwen in portemon nee of broekzak. Maar het eind is in zicht. Het uit Duitsland overge waaide principe van zones en stempelen moet het veld ruimen voor de ov-chipkaart. In de jaren negentig ontstaat het plan om op de 'toendra's' van Oost-Groningen iets moois te creëren: de Blauwe Stad. ih De Blauwe Stad wordt gesitueerd in het Oldambt, vlakbij ei Winschoten. |VC Hoofdbestanddeel van het plan vormt een nieuw aan te legHi gen meer van 800 hectare (acht vierkante kilometer), verder iJe 200 hectare gereserveerd voor bouwgrond en 500 hectare .vól® natuur. Het meer wordt overal minimaal 1,3 meter diep, zodat het p schikt is voor de meeste motor- en zeilboten. Er komen twee havens, een toeristische jachthaven en een dorpshaven voor de bewoners. De Blauwe Stad biedt plaats aan 1400 woningen, van com-1 pacte bouw tot eigen creaties op grote kavels aan de zuidkani Een kavel met daarop een vrijstaande woning zal straks ver* moedelijk minimaal 300.000 euro gaan kosten. Koningin Beatrix laat donderdag het eerste water in het me#1 lopen. va Het vollopen van het meer gaat langer dan een jaar duren. |n In het voorjaar van 2007 worden de eerste woningen opgelet verd. Vanaf dan komen elk jaar zo'n 150 woningen gereed. ïe N

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2