pllandse grond :n goed 'thuis' Leiden verbiedt terrasverwarming na negen uur 's avonds :oek Bush zwaarste beveiligingsoperatie ooit in Nederland Belastingaffaire nekt wethouder Amsterdam Landskampioen PSV gehuldigd maandag 9 mei 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 25 jaar tellen, vouwen en stempelen Westelijk deel Rijn Gouwe Lijn verder in de knel Theatershow Winnie de Po kleurrijk maa over Poeh traag BS Leiden grijpt net naast de landstitel MR. 43834 LOSSE Koel en buiig 10/11 €1,20 ZATftOA xg7istraatsma ïgsv Jf7 Ie Leidse regels voor ;5+feijn opnieuw aange- Lflto mogen horecagele- veij voortaan geen ter- msuning meer hebben genuur 's avonds. ?n. feeks nieuwe voor- oolKdl de gemeente de ■n zfen terrassen tot een nt= minimum beperken. Richard van Leeuwen, voorzit ter van de afdeling Leiden van Koninklijke Horeca Nederland, is niet blij met de nieuwe voor schriften. Horecaondernemers hebben tot 20 mei de gelegenheid te reageren op de voorstellen, die zijn vastgelegd in het 'handha vingsbeleid terrassen 2005'. Horecabond en PvdA niet blij met aanscherping regels „Een beetje vreemd, zo'n was lijst aan voorschriften. De helft van de regels is nieuw." Voor het verbod op terrasver warming toont Van Leeuwen weinig begrip. „Een beetje overdreven, lijkt me. Als er in heel Leiden zes terraskachels te vinden zijn, is het veel. Boven dien hebben we nou juist een verruiming van de terrasuren gekregen voor de hoge preca riorechten die we betalen. En dan mag nu ineens de kachel niet aan." Vroeger liep het ter rasseizoen van 1 april tot 1 ok tober; nu mag het terras ook in de winter buiten staan. Koninklijke Horeca Nederland uitte vorige maand al kritiek op het uitblijven van duidelijkheid over het terrassenbeleid voor 2005. Van Leeuwen: „Woens dag vergaderen we over de nieuwe voorschriften en zullen we zeker met een standpunt naar buiten treden." De PvdA vindt het verbod op terrasverwarming belachelijk. Fractievoorzitter Conny Broey- er: „Het is alsof je tegen hore caondernemers zegt: het café mag wel langer open, maar het licht moet na elf uur 's avonds uit. Stel: je doet de gevelverwar ming om negen uur uit en je deelt dekens uit aan je klanten, mag dat dan wel? Of gaan we dan volgend jaar besluiten om ook het uitdelen van dekens te verbieden? Nee, dit is echt een hele gekke regel." iscH ikv :n R^' :n half uur Bush in Margraten correspondente inetwissen f n - De ogen van de Oorlogsveteraan Bob (Maryland gaan over (aanse begraafplaats ten. „Hier liggen nen van mijn com- "graven", zegt hij. Dat George W. Bush op op deze gure zon- kd, hulde brengt aan [velden uit de Twee- loorlog, betekent 'a |eel, voor hem. e deel uit van de iche 101st Airborne ij maakte de lan- irmandië mee. In 1944 werd hij in ijdens het Arden- ief krijgsgevangen In apnl 1945 kwam ie keer al keerde hij de streek. Deze keer jde tijdens de zes- lenking, die wordt id door de Ameri- 1r 1 esident en zijn echt- n blik gaat over de kruisen. „Nee, ik ianhanger van Bush, -oorlog. Maar dat is erg belangrijk. ;n al die anderen die bben gestreden." half elf als de li- 'an de Amerikaanse le militaire begraaf- :aait. Honderden mensen trotseren dan al enke le uren de kou en regen om dit historische bezoek mee te ma ken. George W. en Laura Bush worden verwelkomd door pre mier Jan-Peter Balkenende en koningin Beatrix. De enige wanklank op het net jes aangeharkte oorlogskerk hof is het weer. De oranje plastic poncho's die door de organisatie zijn uitgereikt aan de bezoekers, fladderen in de wind. Na de traditionele kransleg- ging en de 'fly-over' richt Bal kenende zich tot de president. Hij bedankt de Amerikanen voor hun strijd voor 'vrede en vrijheid in Europa.' „We moe ten samen waakzaam blijven. Want we worden opnieuw ge confronteerd met vijanden van vrede die onze rechtsorde willen ontwrichten. De bood schap van deze terroristen is er een van angst en geweld. Onze boodschap is die van dialoog en vrede. Terrorisme zal niet zegevieren. Ook die strijd voeren we samen", zegt Balkenende. Bush onderstreept de speciale band tussen de Verenigde Sta ten en Nederland en bedankt de mensen van Margraten. Voor de 'wonderful' traditie om graven te adopteren van mensen die ze nooit hebben ontmoet en zo troost bieden aan hun families aan de ande- Assistent van al-Zarqawi gepakt badgad - De Iraakse regering heeft gisteren gemeld dat veilig heidstroepen een belangrijke assistent van Abu Musab al- Zarqawi, de leider van al-Qaeda in Irak, hebben opgepakt. Vol gens de verklaring van de rege ring gaat het om Am ar al- Zubaydi, ook bekend als Abu Abbas. Hij zou betrokken zijn bij een reeks bloedige aansla gen met autobommen vorige maand in de Iraakse hoofdstad. Drugs smokkelen in dijbeen koeriers bogota - De Colombiaanse po litie heeft een drugsbende op gerold die zijn koeriers een pak ketje cocaïne in het dijbeen naar de VS en Europa liet ver voeren. De drugsbende ope reerde onder de naam 'los ciru- janos' (de chirurgen). Een arts bracht met een operatie een pakketje cocaïne in het dijbeen in, waarna de drugs in Europa of de VS weer operatief uit het spierweefsel werden verwij derd. VN: N-Korea bezit zes kernwapens Washington - Het communisti- sche Noord-Korea bezit meer dere kernwapens. El-Baradei, directeur van het Internationaal Atoomenergie Agentschap van de VN, zei gisteren op de Ame rikaanse nieuwszender CNN dat zijn dienst schat dat het land mogelijk vijf of zes kern wapens heeft gebouwd. De Amerikaanse {inlichtingendienst houdt het op een of twee. Was hington verwacht dat Noord- Korea binnenkort een onder grondse kemproef doet. (advertentie) President Bush en koningin Beatrix legden gisterochtend een krans op de Amerikaanse begraafplaats Margraten. Foto: Reuters/Kevin Lamarque re kant van de oceaan. „Na mens Amerika dank ik u dat u onze vrouwen en mannen be handelt als uw zoons en doch ters." De Nederlandse grond, zegt hij, is 'een goed thuis'. Ze streden voor vrijheid, bena drukt Bush. „Er is geen macht zoals de macht van de vrijheid, en er is geen soldaat zo sterk als hij die vecht voor de vrij heid. Aan het begin van de 21ste eeuw werken Amerika en Europa nog steeds samen om vrijheid en hoop te brengen in landen die het zo lang moes ten ontberen: Afghanistan, Irak, Libanon en het hele Mid den-Oosten. Vrijheid", zegt Bush, „is de hoop van alle lopen. Dik een half uur na het begin van de ceremonie is het alweer achter de mg en begint voor de vele aanwezigen het lange wachten op een bus te rug richting Margraten-dorp, mensheid." En dan is het afge- waar ze hun auto hebben moeten achterlaten. George Bush is dan alweer onderweg naar vliegveld Beek waar de Air Force One klaarstaat om hem naar zijn volgende be stemming te brengen: Mos kou. 'gpd - Het bezoek van de Ameri- isident George Bush aan Zuid-Lim- zonder noemenswaardige inciden- ipen, was omgeven met de zwaar- igsoperatie ooit in Nederland, heeft gistermorgen zes vredesacti- igehouden die Chateau Sint Ger- Bush verbleef, wilden binnendrin- ins een woordvoerder van de actie- Ide het zestal het atoomkoffertje in, waarmee de Amerikaanse presi- lernoorlog kan ontketenen. De zes, COMMENTAAR volgens de zegman verbonden aan het Vre- desburo Heerlen, zijn enkele uren na hun aanhouding weer vrijgelaten, omdat ze geen strafbaar feit maar slechts een overtreding zouden hebben begaan. Vier mensen die zaterdag aanwezig waren bij een anti-Bush-demonstratie in Maastricht zijn gisteren geweerd van de begraafplaats in Margraten. Volgens Van Klaveren zou dit viertal overlast kunnen veroorzaken. Het verkeer zorgde gisterochtend voor pro blemen. Doordat bezoekers aan de begraaf plaats al ver voor Margraten hun auto in de berm parkeerden, ontstonden kortstondig ernstige opstoppingen, stelt de politie. Om de aanwezigheid van Bush bij de zestigste her denking van de bevrijding van Europa op het oorlogskerkhof in Margraten in goede banen te leiden, waren ruim 1600 politieagenten in gezet, zo'n 1000 militairen en 500 leden van de Koninklijke Marechaussee. De totale ope ratie heeft volgens korpschef W. Velings van de politie Limburg-Zuid ruim drie miljoen euro gekost. De maatregelen die genomen waren om een aanslag op Bush te voorko men, staan in geen enkele verhouding tot eerdere beveiligingsoperaties in Nederland. Zelfs tijdens langdurige mega-evenementen als het EK voetbal in 2000 in Nederland en België waren niet zulke vergaande maatrege len genomen als het afgelopen weekeinde in Zuid-Limburg. Meest in het oog springend was de inzet van het leger. Duizend zwaarbe wapende militairen hebben de route tussen het vliegveld in Beek, Chateau Sint Gerlach in Houthem en het oorlogskerkhof in Margra- GEORGE W. BUSH Fr<mbezoek van de Ame- •t eq president Bush aan is gelukkig zon- inswaardige inciden- :n. De tegenstanders hebben respect ge- het doel van zijn be- sserjeren van de duizenden rikaanse soldaten die hebben gegeven voor ig van Nederland van se lie bezetters. Terecht 'on.le politieke Tsjfcrschillen raaree herden- F rat even terzij- Napven. murf en daar tonjns worden dórfl bij de intenties van 1 enbegrijpelijk. Waar Ne- )uitjezer dagen zijn bevrij- I) heeft hij een reputa- eertorlogspresident opge- n d®nder instemming van rt. Algde Naties - en onder ij (\twendselen - begon hij 177log tegen Irak. Zijn vakij veroorzaakte een lletjit een deel van het 'ou- pa> die nu weer tang eer! het helen is. uitgpcrverkiezing bezigt de Amerikaanse president een wat gematigder toon. Bush lijkt be reid te zijn om te luisteren naar de mening van kritische bond genoten en niet onmiddellijk uit de heup te willen schieten. Ame rika zou niet langer de politie man van de wereld willen spe len, klonk het na een gesprek met minister Bot van buiten landse zaken. Dat is goed nieuws. Het is te hopen dat de 'nieuwe' Bush meer is dan een door pr-adviseurs bedacht charmeoffensief. Niet de verpakking, maar de inhoud van de boodschap telt. Dat betekent dat de 'moslimterroristen' van Guantanamo Bay uitzicht moe ten krijgen op een eerlijk pro ces. Dat betekent erkenning van het Internationaal Strafhof, zo dat Amerika zich niet langer bo ven de internationale wet plaatst Bush heeft in Margraten mooie woorden gesproken, het wachten is nu op daden. Hugo Schneider eindhoven - Ongeveer 70.000 supporters hebben gisteravond op het Stadhuisplein in Eindhoven PSV gehuldigd. Spelers, begeleiders en supporters vierden het achttiende landskampioenschap uitbundig. De huldiging verliep zonder wanklank. Aanvoerder Mark van Bommel hield de kampioensschaal als eerste omhoog. Op het Stadhuisplein ging toen een luid gejuich op. PSV-trainer Guus Hiddink vierde dit jaar zijn vijfde kampioenschap als coach. Hij onderging de feestelijkheden uiterlijk onbewogen. „Zo ben ik nu eenmaal, maar ik geniet met volle teugen. Dit is een heel bijzonder kampioenschap. Aanvankelijk gaf niemand een cent voor onze kansen, maar langzamerhand bleek dat we heel veel in huis hebben." De deceptie van de nederlaag tegen AC Milan afgelopen woensdag hing aanvankelijk over de ploeg heen. „Maar daar moetje overheen stappen. Het beste is om gewoon lekker te spelen en te winnen. Dat heb ben we vandaag gedaan", aldus Hiddink. PSV speelde gisteren tegen De Graafschap. De wedstrijd werd met 4-1 gewonnen. Na de huldiging in het stadion volgde een rondrit door Eindhoven. Om 19.10 uur ver schenen de spelers en trainer Guus Hiddink onder luid gejuich op het bordes van het stadhuis. Pagina Sport: De Graafschap werkt mee aan kampioensfeest. Foto: ANP/Rick Nederstigt amsterdam/gpd - De Amster damse wethouder van financi en Frits Huffnagel (WD) is gis teren afgetreden. Zijn positie was volgens hem te wankel ge worden. Fractievoorzitter Lode- wijk Asscher van coalitiepartij PvdA wilde hem zijn belasting affaire niet vergeven. In een emotionele verklaring zei Huffnagel met opgeheven hoofd het stadhuis te verlaten om na te denken over zijn toe komst. „Het valt mij zwaar af te treden, maar u treft geen verbit terd man. Met hart en ziel heb ik gewerkt aan en voor Amster dam. Dat zal ik blijven doen, al weet ik nog niet hoe en waar." Huffnagel verslikte zich uitein delijk in de onkostenvergoeding van duizend euro in de maand, die hij in 2002 en 2003 als frac tievoorzitter van de WD kreeg bovenop zijn normale onkos tenvergoeding van driehonderd euro. Twee weken geleden bleek dat hij daarvan geen aan gifte had gedaan bij de fiscus. De afgetreden wethouder: „Ik neem alle verantwoordelijk heid, maar mij moet van het Tentoonstelling Topmodellen vandaag, morgen, woensdag Willy Wortels Kinderwerkplaats, 13-16 uur: maak een vlinderkast Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Koop vandaag het Leidsch 3- Dagblad en ontvang GRATIS kijk voor een unieke abonneeactie elders in de krant! ten, 18,5 kilometer in totaal, vrijwel perma nent bewaakt. Op een aantal plaatsen waren sluipschutters ingezet. Chateau Sint Gerlach, het hotel waar Bush en zijn vrouw Laura de nacht doorbrachten, werd bewaakt door onder meer leden van de Bijzondere Bijstand Eenheid (BBE). Dit anti- terreurcommando van de Marechaussee komt sporadisch in actie. Pagina Binnenland: 'Ik mag u niet doorlaten' Huffnagel houdt eer aan zichzelf hart dat ik niet bekend was met het moeten doen van aangifte van onkostenvergoeding. In de discussie die daarover is ont staan, blijkt dat ook onder fis calisten daar geen duidelijkheid over bestaat." Fractievoorzitter Eric van der Burg van de WD zegt nog steeds achter Huffnagel te staan. ,,A1 heeft hij een domme fout gemaakt, het is onterecht dat zo'n goede wethouder hier om moet sneuvelen." (advertentie) ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! De betaal: l automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/DV Naam. I I Adres: Poetcode I I Plaats: J Tblefoon I Geboortedatum p-mail- Bankgiro' Handtekening Uitsluitend bij au Stuur deze bon op in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, t a v afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkma&r, of bel 0800-1711 (gratis). vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch IÜI Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1