Ajax: alle aandacht op volgend seizoen - cPORT I teo Adriaanse vergelijkt verliezend AZ met kleuterklas i Graafschap werkt iee aan feestje PSV Snoei maakt seizoen af als trainer Sparta celona blijft =titelkoers maandag 9 mei 2005 iciA - De zeventiende ise titel kan Barcelona elijks meer ontgaan. De van Frank Rijkaard en ten Cate omzeilde gister- 1 een uiterst lastige klip ji en tegen Valencia met winnen. Voor Rijkaard et een speciaal duel. Door èrwinning is het gat met twee Real Madrid drie /ein voor het einde weer zes eein. Barcelona kan volgen- -eek de titel al binnenhalen. U1 bij Levante is voldoende, lnt in het geval dat twee gelijk eindigen de re- ■yen van de onderlinge ewdoorslaggevend zijn. En j ,jee duels vallen in het gjeel van de Catalanen uit. S Waalwijk en Tt uit elkaar wijk - RKC gaat niet ver- lason Oost. De Waal- 01 club verlengt het aflo- contract van de 22-jarige e raanvaller niet. Wel deed z1lfred Schreuder een aan- S- routinier kan een ct voor twee seizoenen Volgens RKC's directeur Marcel 5tis de concurrentie op de waar Oost speelt vol- lizoen groot. Michael i-Dehli en Feyenoord- jng Benjamin de Ceulaer in aanmerking voor de Jè van rechterspits. Cier stopt t voetballen l en - Na 320 competitie- bij de profs en nog eikndvol bij de amateurs ZW kwam er zaterdag ide aan de actieve voet- u-jtfière van Jack de Gier. De m: ge spits neemt afscheid in titel, de eersteklasser (jg ;rden vierde zaterdag het et oenschap. In 1991 werd )aj r met Cambuur kampi- n de eerste divisie. Hij jgj, 1de als prof achtereen- icj( s voor BW Den Bosch, jpjiur, Go Ahead Eagles, ^•-SK, NEC, Dunfermline ic en FC Twente. Hij e 115 doelpunten. De roepopt bij toekomstig dasser SVZW op een als assistent-trainer. iiel?ast bestiert hij een eigen als adviseur bij hypothe- financieringen. rlai door Peter van Duyl Amsterdam - De route ging over smalle, hobbelige bergpaden en meer dan eens kukelde Ajax bij na in de gapende afgrond. Maar de Amsterdammers persten het maximale uit een seizoen waarin ze nergens aanspraak op moch ten maken. Door het verlies van AZ in het Zuiderpark én de sim pele zege op RKC Waalwijk (4-0) is Ajax zeker van de tweede plaats. En dus richt alle aandacht zich nu op de vraag: wie gaat er en wie blijft er? Ajax mag na de zomer via de voorronde proberen zich te plaatsen voor de Champions League. Die bonus, zowel spor tief als financieel cruciaal, wordt in de Arena als godsge schenk beschouwd. Het is nog maar vijf weken dat Ajax-trainer Danny Blind de strijd om de tweede plek als verloren ver klaarde. Na de nederlaag bij Heerenveen op 2 april - Blinds tweede op rij - groeide het gat met AZ tot tien verliespunten. De Amsterdammers hebben hun minisuccesje dan ook vol ledig aan de Alkmaarse ineen storting te danken. AZ pakte slechts vier punten in zijn laat ste zeven wedstrijden, Ajax won de laatste zes. En met nog twee duels te gaan is het gat gegroeid tot een beslissende marge van zeven punten. „Dit had ik ook niet verwacht, toen ik het van Ronald Koeman overnam", liet Blind zich al eerder ontvallen. Nu de competitie voor Ajax voorbij is, kunnen ze zich in Amsterdam volledig richten op de invulling van de selectie voor het volgend seizoen. De contracten van sleutelspelers als Hatem Trabelsi, Maxwell, Tomas Galasek, Rafael van der Vaart, Steven Pienaar en Nigel de Jong lopen volgend seizoen af. Ajax moet nu zaken doen en balanceert daarbij tussen spor tieve en economische belan gen. De inspanningen van Ajax rich ten zich in eerste instantie op Steven Pienaar en Nigel de Jong, van wie Blind heeft aan gegeven dat ze onder geen be ding uit Amsterdam mogen ver- Ajacied Ryan Babel stuit op Thomas Vermaelen van RKC. Babel was de maker van de eerste Amsterdamse treffer. Foto: EPA/Pics United trekken. Pienaar heeft inmid dels de intentie uitgesproken om bij Ajax te blijven, maar zo ver is De Jong nog niet. De 20-jarige Amsterdammer is voorlopig de grote winnaar van de trainerswissel die Ajax een aantal weken geleden noodge dwongen doorvoerde. Sinds Danny Blind de baas is op het trainingsveld naast de Arena, is De Jong opgebloeid. Min of meer toevallig - door het weg vallen van Mauro Rosales schoof Pienaar een linie naar voren - kreeg hij een vaste plek rechts op het middenveld. Daar heeft De Jong in een maand tijd zoveel indruk gemaakt (vier goals in de laatste weken), dat Blind hem inmiddels één van de cruciale schakels voor een zonnige toekomst acht. Of Nigel de Jong volgend sei zoen nog in Amsterdam speelt, is echter nog lang niet zeker. De voorbije maanden stapelden de irritaties zich op in het sterke li chaam van de Ajacied. Pas nu hij wekelijks speelt en ook nog eens op dezelfde plek past De Jong weer in zijn eigen vel. Maar nog altijd twijfelt hij over zijn toekomst en het wikken en wegen werd danig versterkt, toen deze week Manchester United serieuze belangstelling toonde. Blind heeft dan wel gezegd dat De Jong (net als Pienaar) niet weg mag, maar in de Arena be seffen ze heel goed dat die woorden weinig meer dan een signaal zijn. Als er een club komt met een enorme zak geld, zijn spelers vrijwel niet tegen te houden, zeker niet als hun con tract volgend jaar afloopt. Als Ajax De Jong tegenhoudt, kan hij over twaalf maanden gratis en voor niets weg. Na afloop van het duel met RKC kon De Jong niet verhullen dat vertrekken uit Amsterdam een serieuze optie is. Hij zei goed over zijn toekomst te wil len nadenken. „We zullen straks wel een keer gaan praten, dal lijkt me logisch. Ik ben er voor mezelf nog niet uit, maar vind in elk geval niet dat ik te jong ben. Die verhalen over leeftijd, allemaal bullshit. Kijk naar Arjen Robben, die is toch echt van mijn generatie." De Jong wil de tijd nemen om, samen met zijn zaakwaarnemer Rodger Linse, alles op een rijtje te zetten. Daarbij zal hij niet al leen aan geld denken, maar ook aan de kansen op speeltijd én de relatie met Ajax. „Ik wil niet overhaast beslissen. Het is wel zo dat ik me nu lekker voel bij Ajax en Ajax ook met mij. Ik zit hier al dertien jaar, dit is de club van mijn hart. Als ik hier wegga, wil ik iedereen wel recht in de ogen aan kunnen kijken." Een eventuele overgang naar PSV werd door De Jong - net als Trabelsi overigens - lachend van de hand gewezen. „Kom op zeg", zei hij. „Ik ben Amster dammer. Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen om met mijn accent bij PSV te gaan voetballen." AJAX: Vonk; Trabelsi, Heitinga, Gryge- ra en Escudé; De Jong, Maduro en Sneijder; Pienaar, Charisteas en Babel. Mat RKC geen partij in Arena Zonder zich bovenmatig in te spannen opende Ajax za terdagavond definitief de deur naar de tweede plaats. In een akelig lege Arena was het matte RKC Waalwijk geen partij voor de Amster dammers, die niet eens opti maal geïnspireerd hoefden te zijn om zich simpel naar 4-0 te spelen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Ajax een moeilijke avond tegemoet zou gaan. RKC-aanvaller Rick Hoogen- dorp stond tot tweemaal toe oog in oog met doelman Hans Vonk, maar de Hage naar schoot een keer voor langs en een keer tegen de Ajax-goalie op. Uiteindelijk brak Ryan Babel, zaterdag weer linksbuiten, de wedstrijd open. Het 18-ja- rige talent draaide na 35 mi nuten weg bij Patrick van Diemen en versloeg RKC- keeper Khalid Sinouh met een graniethard schot in de korte hoek. Toen Zdenek Grygera er twee minuten la ter 2-0 van maakte was de wedstrijd meteen gespeeld. Hoewel Ajax zonder kopzor gen aan de tweede helft kon beginnen, werd de wedstrijd er niet beter op. De voorlaat ste thuiswedstrijd sleepte zièh naar het einde en kende nog slechts een enkele ople ving. Een kwartiertje voor tijd troefde Angelos Charis teas de tegenvallende Feyen- oord-aanwinst Serginho Greene af, waarna Nigel de Jong met behulp van Steven Pienaar voor 3-0 kon zorgen. In de laatste minuut tekende de Griekse spits met zijn vierde doelpunt van het sei zoen voor de eindstand: 4-0. RKC: Sinouh; Van Diemen, Greene, Vermaelen en Van Hintum (74. Fung a Wing); Oost, Schreuder (46. Molhoek), Krohn-Dehli en Fuchs; Hoogendorp en Elmas (66. Martens). kw jen Vos len areoven - Vuurwerk was er in gin >te twaalf minuten, en na bij de huldiging. Verder wedstrijd tussen PSV en nabafschap slechts een op- e ii ïaar het grote titelfeest. lag in no-time c ug. lelijk prijkte er een wat itfiiden 4-1 overwinning Oole landskampioen op het ord. Bescheiden, want er rfoif slechts twaalf minuten ld toen het al 3-0 was. De om chap is door de recente etenningen van FC Den ;bal» in acute ademnood ge- me maar van enige strijd- was gistermiddag prake. De makke lamme- n Gert Kruys dienden als op ïenvoer. pt.allereerste aanval van de mafijd kopte Jan Vennegoor ;fen selink PSV naar 1-0, op ren van Robert. Acht mi ve later schoot Ji-sung Park lafschap-doelman Jimmy ssem, waarna Vennegoor selink in de rebound zijn kon scoren. Weer 120 verder was de stand al 3- 1 dePhilip Cocu. aren niet bij machte die ne te stoppen", zei Kruys Dop. 'Die machine' be- J j echter uit nogal wat in- 2 hten. Young-pyo Lee en v 3n Farfón waren op fami- )ek in hun respectievelij- ïrlanden. ce Ooijer was geblesseerd, Bouma werd gespaard en zat op de bank. Het resultaat was een formatie met daarin Theo Lucius als rechtsback en Kasper Bagelund als linksachter. Phillip Cocu speelde met Alex tussen hén in. Voorin speelde Robert en op het middenveld kreeg Ibrahim Afellay weer eens wat tijd om zijn kunsten te vertonen. Het talent kwam niet echt los. Dat gold overigens ook een beetje voor het publiek. De wedstrijd zakte na de snelle 3-0 behoorlijk in en daardoor ont stond er een wat landerige sfeer in het Philips Stadion. Na rust veerden de 32.000 toeschou wers even op bij de 4-0 van Jo- hann Vogel. Daarna kreeg Gomes een pu- bliekswissel. De Braziliaanse publiekslieveling verliet onder luid applaus het veld en zag Er- win Zoetebier vervolgens nog een keer gepasseerd worden. De 4-1 van Loval verzachtte het Doetinchemse leed enigszins. Scheidsrechter Blom begreep dat op blessuretijd door geen mens werd prijs gesteld, floot mooi op tijd af, waarna Guus Meeuwis en Albert West de re gie in het stadion overnamen. Het feest kon beginnen. PSV: Gomes (61. Zoetebier); Lucius, Alex, Cocu en Lee; Van Bommel, Vogel en Afellay, Park (58. Van der Schaaf), Vennegoor of Flesselink en Robert (58. Sibon). DE GRAAFSCHAP: Van Fessem; Bot, Van der Kruis, Kalezic en Berck Bee- lenkamp; Van Leerdam, Vanden- Broeck, Valejev (23. Roelofsen), Rob- bemond (33. Zongo) en De Graefi Van Beukering (76. Loval). Trainer Guus Hiddink viert het landskampioenschap met de Braziliaanse PSV'ers Gomes en Alex. Foto: ANP/Rick Nederstigt Ajax - RKC Waalwijk 4-0 (2-0). 35. Ba bel 1-0. 37. Grygera 2-0. 77. De Jong 3-0, 90. Charisteas 4-0. Scheidsrech ter: Haverkort. Toeschouwers: 48.672 Gele kaart: Molhoek (RKC). SC Heerenveen - Willem II 2-2 (0-2). 21. Bobson 0-1, 33. Redan 0-2, 55. Breuer 1-2, 57. Breuer 2-2 Scheids rechter: Van Egmond. Toeschouwers: 18.300. Gele kaart: Reuser, Agustien (Willem II), Samaras (SC Heerenveen). FC Den Bosch - FC Twente 1-0 (1-0). 26. Volmer 1-0. Scheidsrechter: Jol Toeschouwers: 5444. Gele kaart: Snoyl (FC Den Bosch). NEC - Feyenoord 2-0 (0-0). 71Van den Eede 1-0 (strafschop), 86. Niedzielan 2-0. Scheidsrechter: Braamhaar. Toe schouwers: 11.750. Gele kaart: Ebbin- ge, Niedzielan (NEC), Babos (Feyen oord). FC Groningen - Roda JC 4-4 (1-2). 6. Nevland 1-0, 37. Cissé 1-1, 39. Sergio 1-2, 64. Koné 1-3, 65. Nevland 2-3. 67. Drent 3-3, 71. Nevland 4-3, 82. Koné 4-4. Scheidsrechter: Kuipers. Toeschouwers: 10.720. Gele kaart: Ko né (Roda JC). FC Utrecht - Vitesse 1-2 (1-1). 16. Rankovic 0-1. 39. Keiler 1-1, 90. Schaars 1-2. Scheidsrechter: Van Si- chem. Toeschouwers: 18.554. Gele kaart: Hersi, Janssen (Vitesse) Bijzon derheid: 17. Vitesse-doelman Wapenaar stopt strafschop Van de Haar. PSV - De Graafschap 4-1 (3-0). 2. Ven negoor of Hesselink 1-0, 10. Vennegoor of Hesselink 2-0, 12. Cocu 3-0, 54. Vo gel 4-0, 85. Loval 4-1 Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 32.000. ADO Den Haag - AZ 2-1 (0-0). 57 Perez 0-1, 87 Den Ouden 1-1, 89. Elia 2-1. Scheidsrechter: Bossen. Toe schouwers: 5510. Gele kaart: Polak. Elia (AD0 Den Haag), Van Galen, Op dam (AZ). 0 Brinkman *ag - Het principe 'je wint met 'n, je verliest met zijn allen' iet in het handboek van Co ise. Niet voor het eerst gaf de ier gisteren zijn elftal onder zak na een nederlaag. „Een las", noemde de oud-onder maar gisteren blijkbaar kleu- zijn team. ing was de 2-1 nederlaag die bij ADO Den Haag, en dan de manier waarop dat gebeur- dagen na de dramatische uit- ig tegen Sporting Lissabon, ro (r#en tegendoelpunt in de bles- ierenld van de verlenging, gaven de Naders in Den Haag in de laat- e| zefe minuten een 0-1 voorsprong Inden. „We hebben dit seizoen heel veel ervaring opgedaan, ook in Europese wedstrijden, maar daar hebben we vandaag niets mee ge daan. Terwijl we nota bene de wed strijd tegen Sporting Lissabon nog in ons hoofd hadden", zei Adriaanse. „Als je dan nu in drie minuten tijd een wedstrijd zo maar weggeeft, dan heb ik daar geen woorden voor. Dit is een kleuterklas. Dit is zielig. Onge looflijk. Dan denk ik: ik heb mijn ver trek in elk geval goed getimed", zei de trainer die aan het eind van het sei zoen AZ verlaat. Zijn dienstverband van ruim tweeënhalf jaar zit er dan op. Adriaanse zal derhalve nog twee wed strijden moeten doorbijten. Of niet natuurlijk. Bij Willem II stapte hij in mei 2000 één wedstrijd voor het ein de van de competitie op, nadat zijn ploeg met 4-1 had verloren van Cam buur. Verschil is wel dat hij destijds vertrok omdat hij zich verantwoorde lijk voelde voor de nederlaag. Nu trok hij zelf bepaald niet het boetekleed aan, maar gaf hij de spelers de schuld. Die spelers maakten, op weg naar de bus, weinig woorden vuil aan de uit spraken van Adriaanse. „Een kleuter klas? Dat zijn zijn woorden", zei Bar ry Opdam. ,Als hij dat vindt, dan zegt-ie dat maar", vond Kenneth Perez. „Ik begrijp zijn emoties wel, die hebben we zelf ook", zei Ali Elk- hattabi. Denny Landzaat deed er maar hele maal het zwijgen toe. „Geen zin van daag", zei de aanvoerder, anders al tijd bereid tot commentaar. Henk Timmer nam als enige afstand van de woorden van de trainer. „Voor een kleuterklas hebben we het dit seizoen volgens mij vrij aardig gedaan", zei de doelman vilein. En hij wilde ook nog wel reageren op de vraag of Adri aanse de laatste twee wedstrijden nog op de bank zal zitten. „Hij heeft een contract tot het einde van het sei zoen, toch?" De slotfase, de nederlaag en de uit spraken van Adriaanse stonden in schril contrast met het begin van de middag, toen AZ bij aanvang van de warming-up een staande ovatie kreeg van het Haagse publiek. Het was een ongebruikelijke, fraaie ode aan het team dat donderdag miljoenen televi siekijkers aan de buis gekluisterd had gehouden. Toen even later Adriaanse het veld betrad, viel hem eenzelfde welkom ten deel. Daarmee was het overigens wel ge daan met de Haagse hartelijkheid. De fanatieke aanhang zong al snel liedjes met als rode draad de woorden 'geen finale'. En in de slotminuten werd Adriaanse zingend gesommeerd 'zijn rotzooi' mee te nemen. De praatjes van de Haagse aanhang deden pathetisch aan. De fans had den beter hun eigen ploeg hatelijk kunnen toezingen, voor de lamlendi ge vertoning. Want waar van AZ, na de mokerslag tegen Sporting, weinig verwacht kon worden, was het juist ADO dat zich in een veteranentempo over het veld bewoog. De 0-1 van Kenneth Perez in de tweede helft was dan ook volkomen verdiend, en een magere afspiegeling van de verhou dingen. AZ was superieur. Het speel de met ADO en toonde aan zowel in- Stand: PSV Ajax AZ Feyenoord Heerenveen Vitesse FC Twente RodaJC RKC FC Utrecht Groningen Willem II NEC NAC ADODenHaag RBC Graafschap Den Bosch 32 26 5 32 22 5 32 19 7 32 18 5 32 16 6 32 15 6 32 14 8 32 13 7 32 12 8 32 11 8 32 11 7 32 11 6 32 8 10 32 9 7 32 9 6 32 8 2 32 4 7 32 5 4 1 83 5 71 6 64 9 59 10 54 11 51 10 50 12 46 12 44 13 41 14 40 15 39 14 34 16 34 17 33 22 26 21 19 23 19 85-16 70-32 70-35 82-44 60-50 51-46 44.-37 59*82 42-48 37*40 48-54 38-56 37-45 40-60 35-51 32.-75 31-73 23-70 dividueel als collectief twee klassen beter te zijn dan de thuisploeg. Met uitzondering dan van de laatste drie minuten, toen de invallers Geert den Ouden en Eljero Elia met enig fortuin de 2-1 op het bord brachten. Grote gevolgen voor de positie op de ranglijst had de nederlaag voor AZ niet. De derde plaats kwam niet in gevaar, omdat concurrent Feyenoord ook verloor. Voor ADO Den Haag be tekende de 2-1 zege dat de club zeker is van handhaving in de eredivisie. ADO DEN HAAG: Paauwe; Swerts, Saavedra, Grujic (75. Den Ouden) en El-Akchaoui; Bod- de. Van der Leegte en Polak; Smith, Stroeve (65. Elia) en Van der Gun. AZ: Timmer; Jaliens. Opdam, Lindenbergh en De Cler Van Galen, Landzaat en Buskermo- len; Perez, Nelisse (46. Elkhattabi) en Sektioui (46. Huysegems). Topscorers 1. Kuijt (Feyenoord) 24, 2. Kalou (Fey enoord) 19, 3. Vennegoor of Hesselink (PSV) 18, 4. Huntelaar(SC Heerenveen), Nevland (FC Groningen) 15, 6. N'Kufo (FC Twente), Koné (Roda JC) 14, 8. Van Bommel (PSV), Boussaboun (NAC Bre da), Perez (AZ) 13. 11. Amoah (Vitesse). Hoogendorp (RKC Waalwijk) 12. Programma Zondag 15 mei: NEC - De Graafschap, RBC - Roda JC, RKC - FC Den Bosch, Vi tesse - Ajax, ADODenhaag - NAC, FC Groningen - Heerenveen, FC Twente - AZ, PSV - Feyenoord. FC Utrecht - W'l- lem II. EERSTE DIVISIE Topscorers 1. Koevermans (Sparta) 23, 2. Van den Bergh (Sparta) 22. 3. Mustapha (Sparta) 21, 4. Cvetkov (Helmond Sport) 19, 5. Derksen (Fortuna Sittard) 18, 6. Hofste de (VW Venlo) 15, 7. Hamming (Veen- dam), Kantelberg (Stormvogels/Telstar) 14, 9. Muhamadu (MW), Berger (FC Zwolle), Lopes Monteiro (AG0W Apel doorn) 13. Programma Vrijdag 13 mei: TOP Oss - Haarlem, Eindhoven - Helmond Sport, Stormvogels Telstar - AG0VV, Sparta - Heracles, MVV - Excelsior, Veendam - Fortuna Sittard, Cambuur - Emmen, FC Dordrecht - Vo- lendam, VW - GA Eagles. rotterdam/anp - Mike Snoei maakt het seizoen af als hoofd trainer van Sparta. Dat is de uit komst van het crisisberaad za terdag op het Kasteel. De posi tie van Snoei stond ter discussie na de slechte resultaten in de afgelopen wedstrijden. Sparta leek lange tijd af te stevenen op de titel in de eerste divisie, maar is nu tweede met drie punten achterstand op koplo per Heracles Almelo. Vrijdag is in Rotterdam de topper tussen beide ploegen. De verhouding tussen Snoei en clubleiding is al het hele sei zoen slecht. Van communicatie onderling was al maanden geen sprake meer. Vooral de manier waarop de voormalige Spartaan kritiek op de beleidsbepalers spuide in de mtdia wekte veel ergernis bij onder anderen al gemeen-directeur Peter Bont huis. In de winterstop maakte Sparta bekend dat Snoei na twee seizoenen kon vertrekken. De ruzies werden toen nog tal rijker. Snoei heeft inmiddels een driejarig contract getekend bij Go Ahead Eagles. Na het teleurstellende gelijkspel vorig week thuis tegen Veen- dam (0-0) volgde afgelopen vrij dag een afgang tegen staart- ploeg Fortuna Sittard (0-3). Met het gevolg dat zaterdag de Raad van Commissarissen en de sponsorgroep Snoei verzochten de rest van het seizoen af te maken op de achtergrond. De assistent-trainers Nico Jalink en Alfons Groenendijk zouden dan de verantwoordelijkheid krijgen voor het eerste, was de bedoe ling. Zowel Snoei als de spelers groep voelde daar niets voor.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15