Turnsters op de bres voor Orlov Proloog Giro: knallen met een bloedsmaak in je mond Alonso opvolgt van Schumach Nieuwe moraal bij Oude Dame: Juventus neemt voorschot op titel Harmes, Van de Leur en Linders overwegen af te zien van EK Lafeber vergooit mooie klassering milaan - Golfer Maarten Lafe ber heeft op de slotdag van het open Italiaans kampioenschap een fraaie klassering in de top tien laten lopen. De Nederlan der kwam gisteren slecht uit de verf in de vierde ronde en maakte 74 slagen, twee boven par. Hij zakte van de negende naar de gedeelde zeventiende plaats met een totaal van 281. De Engelsman Steve Webster won het toernooi, dat deel uit maakt van de Europese tour. Hij had 270 slagen nodig voor 72 holes. Atleet Josep Kelai wint in Enschede enschede - Een valpartij heeft de Keniaanse hardloper Josep Kelai niet kunnen afhouden van de winst in de marathon van Enschede. De 28-jarige at leet legde gisteren de 42,195 ki lometer in en om de Twentse stad af in 2.11.44. De Zuid-Afri kaan Shadrack Hoff eindigde als tweede in 2.11.51 en de Ethiopiër Dereje Tesfaye werd derde in 2.12.03. Kelai struikel de op twee kilometer van de meet en kwam ten val. De Keni- aan richtte zich desondanks op en bleef nog net Hoff voor. Huisman snelste op Niirburgring nürburgring - De Nederlandse autocoureur Duncan Huisman heeft gisteren met zijn teamge noten Lamy en Said de 24- uursrace op de Nürburgring ge wonnen. Huisman, vorig jaar met hetzelfde team tweede, fi nishte in de BMW M3 GTR na 139 ronden (3572 kilometer) met een voorsprong van vijf ronden op het eveneens in een BMW rijdende team van Joa chim Stuck. Wizards eindelijk in halve finale washinghton - De basketbal lers van de Washington Wizards hebben voor het eerst sinds 1982 de eerste fase van de play offs overleefd. De ploeg ver sloeg voor eigen publiek Chica go Bulls met 94-91 en bepaalde de eindstand van de best-of-se- ven series op 4-2. De Wizards moeten het nu in de halve fina le van de Eastern Conference opnemen tegen Miami Heat. In de andere halve finale spelen de Pacers tegen titelverdediger Detroit Pistons. In de Western Conference moeten de Dallas Mavericks tegen de Phoenix Suns. De andere halve finale gaat tussen Seattle Supersonics en San Antonio Spurs. Vanessa Atkinson beste van het jaar londen - Squashster Vanessa Atkinson heeft in Londen de award voor speelster van het jaar ontvangen. Atkinson won vorig jaar alle finales die ze speelde op de World Tour. Ze pakte acht toernooizeges waar onder de wereldtitel. Op de we reldranglijst steeg ze van de vijf de naar de tweede plek. Squashlegende Jahangir Khan uit Pakistan kreeg de 'Lifetime Achievement Award' voor zijn hele carrière. Hij domineerde de sport in de jaren tachtig en begin jaren negentig. Philippoussis weigert wildcard sydney - Tennisser Mark Philip poussis heeft een wildcard voor Roland Garros geweigerd. Het grandslamtoernooi op gravel in Parijs staat later deze maand op het programma. Volgens de woordvoerder van de Australi sche tennisbond wil de huidige nummer 183 van de wereld zich concentreren op Wimbledon in juni. Phillippoussis bereikte twee jaar terug nog de finale van het grandslamtoernooi op gras in Londen. Mede door blessures is hij ver teruggezakt op de wereldranglijst. Paul Litjens coach Victoria Rotterdam - Paul Litjens wordt coach van de hockeymannen van Victoria. De 57-jarige oud international (177 interlands, 267 goals) behoedde als coach zijn club Kampong twee keer voor degradatie. Litjens wordt vanaf 1 augustus geassisteerd door Paul de Rijke, de huidige trainer van overgangsklasser Victoria. Bij de Rotterdamse ploeg vertrekken drie spelers. FoekeNauta gaat studeren in Madrid. Justin Pieterse en Niels van der Kaay stoppen. Rugbyers maken gehakt van Letten Amsterdam - Het Nederlandse rugbyteam ligt nog altijd op koers in de strijd om deelname aan het WK rugby, volgend jaar in Frankrijk. Het Nederlandse vijftiental maakte zaterdag ge hakt van Letland (48-10). Vooral de broers Bart en Gerard Vi- guurs hadden een belangrijk aandeel in de overwinning. ipfc m "F "i maandag 9 mei 2005 c ti door Ad Pertijs REGGio calabria - Een proloog van iets meer dan een kilome ter. „Het is toch langer dan je denkt", zegt Rabobank-ploeg- leider Frans Maassen na het volgen van enkele van zijn ren ners tijdens de ongewone ope ning van de Giro d'Italia, zater dagavond op de boulevard van Reggio Calabria. „Ik zie op de televisie dat ze onderweg twee keer dood gaan", vult de nog warm rijdende Theo Eltink hem aan. 1150 meter hard fietsen. Recht uit met de wind op kop en dat ook nog eens in het donker. Weinigen weten waar ze aan beginnen deze mooie avond aan de Straat van Messina, met de lichtjes van Sicilië als decor aan de overzijde van het water. Alleen de jongens van de baan hebben ervaring met het rijden van zo'n ultrakorte tijdrit. Eén van hen wint uiteindelijke dan ook, de tamelijk onbekende 25- jarige Australiër Brett Lancaster van de kleinere Italiaanse Pana ria-formatie. „Het is een soort diepgaan dat wij niet kunnen en kennen", zegt Steven de Jongh na zijn rit je, dat hem negen tellen achter Lancaster de 121ste plaats ople vert. „Zo ver de verzuring in rij den, moet je ook leren. Baan renners kunnen het." De angst voor die verzuring was groot zaterdagavond. „Wie echt diep durft te gaan, heeft twee dagen nodig om er van te herstellen", vertelt Davitamon-ploegleider Hendrik Redant zijn renners vooraf. „En dat terwijl de tijd winst minimaal is." Zo denken de spurters er ook over. Petacchi werd vooraf aan geduid als de grote kanshebber. „Maar ik weet het niet", zegt de Italiaan voor de race. „Ik wil niet het risico lopen dat die 1150 meter ten koste gaan van de etappes van de komende da gen. Daarin is meer winst te pakken." Desondanks gaat Pet acchi nog ongewoon hard. Hij geeft een seconde toe op Lan caster en verovert daarmee de derde plaats. Met iets meer pis te-ervaring was hij wellicht ver der gekomen. Robbie McEwen is bang voor nog iets anders. „Het tijdstip waarop we rijden. Om tien uur 's avonds. Dat is toch niet nor maal meer. Als ik mijn hartslag in die kilometer flink opjaag, lig ik de hele nacht met een bon kend hart wakker in mijn bed", denkt de Australiër. Na een uurtje rijden de Rabobank-ren- ners zich bij hun bus warm in het pikkedonker. Chauffeur Piet de Vos: „Ik heb wel een lamp bij me, maar om daarbij te kun nen moet ik eerst zeventig tray- tjes sinas uitladen. Ja, kijk, hier had dus ook ik geen rekening mee gehouden." Niemand die zich deze avond kan heugen ooit zo laat en zo kort gereden te hebben. De af stand is reden tot discussies. Vooral over het materiaal. Tijd- ritfiets of gewone racefiets. „Als enige binnen onze ploeg heb ik gekozen voor een gewone fiets. Ik moet nu bewijzen dat ik ge lijk heb", zegt Thorwald Vene- berg. Een beetje gelijk krijgt hij ook. Alleen kopman en specia list Thomas Dekker is (vier se conden) sneller. Dekker op zijn beurt is vier se conden trager dan de winnaar. „Ik vond het een unieke erva ring. Het was alleen te kort voor mij. Maar dat wisten we. Ik heb nog nooit eerder een kilometer volle bak gereden." Het is een ervaring, die met weinig anders te vergelijken is. „Je verzuurt veel erger dan in een langere tijdrit", weet Maassen. „Op een gegeven moment krijg je een bloedsmaak in de mond omdat je luchtpijp verzuurt", proefde De Jongh. Brett Lancaster proeft alleen het zoet van de overwinning. De olympisch kampioen op de baan (ploegenachtervolging), met op de weg een erelijst die niet groter is dan het winnen van de Ronde van Overijssel (2002) en een etappe in Langka- wi, bewijst het gelijk van dege nen die voorspelden dat de ul trakorte proloog ten prooi zou vallen aan een baanrenner. „Het was perfect voor me", sta melt de stevige Aussie, wiens ongeloof groot is. Nog voor de laatste man Cunego gestart is, verzekert zijn landgenoot Mat thew White (Cofidis) hem dat de buit binnen is. „Rijd maar vast naar het podium." Als toetje rijdt Mario Cipollini in zijn zoveelste speciale strak ke pak, een roze bodysuit dit keer, de boulevard af. Het af- Bettini wint eerste etappe De één was er al bang voor, de ander had er al zijn hoop op gezet. Een nijdige klim kort voor de finish in badplaats Tropea verhinderde dat Ales- sandro Petacchi gisteren al di rect de eerste etappe van de Giro d'Italia won. Paolo Betti ni knalde de rots vanaf het strand zo hard op, dat hij bo ven genoeg voorsprong had om de aanstormende spurters McEwen en Petacchi enkele seconden voor te blijven. scheid van een man op wiens lijf nachtelijke escapades als die van zaterdag geschreven zijn. De legende die gaat, toont het volk een Australiër als één van zijn opvolgers. Matthew White probeert zijn landgenoot na af- Voor Bettini ging zo eei111 gekoesterde wens in vep ling: het winnen van eejn etappe en het veroveret6' de roze leiderstrui. Hij b nu een voorsprong van* seconden op McEwen Pr veertien op Petacchi. Vp krijgen de sprinters eeir' kans als verderop aan cfei (in Santa Maria del Ce<F veel vlakkere aankomst Alle kans dus dat BettirJ trui vandaag al weer kvt A loop van de ceremonie^ sef in te stampen. „You fucking legend now mac meter, meer heeft dezel cr Lancaster daar op deze'[) avond aan de Straat var na niet voor nodig gehp ÜV Loes Linders is bezig met haar oefening op de brug. Ze wist zich te plaatsen voor de EK in Hongarije. Foto: ANP/Koen Suyk door Herman Wissink Amsterdam - De kans bestaat dat de Nederlandse turnsters Loes Linders, Verona van de Leur en Suzanne Harmes niet deelne men aan de Europese kampioen schappen, begin juni in het Hon gaarse Debrecen. Het trio springt daarmee op de bres voor hun coach Boris Orlov. De Rus kan naar alle waarschijnlijkheid niet mee naar Hongarije omdat hij geen geldig paspoort heeft. De aanvraag voor een nieuw document heeft grote vertra ging opgelopen en zal er niet op tijd zijn voor de EK. Gisteren, tijdens de laatste van twee kwa lificatiewedstrijden, plaatste het trio turnsters van De Hazen- kamp zich definitief voor de Europese kampioenschappen. Maar de drie twijfelen hevig of ze straks op het vliegtuig stap pen. „Wat heeft het voor zin als mijn eigen trainer niet mee kan?", zei Loes Linders gisteren na afloop van de wedstrijd. „Boris is iemand die kan zeg gen 'doe dit of doe dat', kleine veranderingen die zorgen dat het beter gaat. Hij geeft je ver trouwen, een kwestie van even oogcontact of de wetenschap dat hij er staat." Verona van de Leur noemde ook de veiligheid. „Er zijn onderdelen bij waar ie mand moet staan om je te van gen. Dat kan niet iedereen." Suzanne Harmes heeft ervaring met het draaien van wedstrij den zonder Orlov. Ze was onder leiding van de toenmalige bondscoach Frank Louter tij dens de zo teleurstellend verlo pen wereldkampioenschappen in Anaheim, een kleine twee jaar geleden. „Dat was niet echt geweldig. Ik zou daar in ieder geval meer vertrouwen hebben gehad als hij er was geweest. Vlak voor de Olympische Spe len in Athene had Orlov zijn Russisch paspoort nog laten verlengen. Dat kon voor een half jaar, maar die mogelijkheid is slechts eenmalig. Daarna moet een nieuw paspoort wor den aangevraagd. Dat werd di rect na Athene gedaan. Orlov had in januari een afspraak op het Russisch consulaat, maar zegde die af omdat hij nog geen nieuwe verblijfsvergunning had. De verblijfsvergunning van de Rus liep 1 april af. De geldig heid van z'n paspoort eindigt 20 mei. Inmiddels heeft Orlov een gesprek gehad op het con sulaat, maar een verblijfsver gunning is er nog steeds niet en dus ook geen paspoort. „Ze zeggen dat ik in augustus nog maar eens terug moet bellen", zei Orlov gisteren. De assistent van Orlov, Esther Heijnen, wijst met de beschul digende vinger richting Immi gratie en Naturalisatie Dienst (IND). „De vrouw van Boris, 01- ga, heeft gelijktijdig een aan vraag voor een verblijfsvergun ning ingediend en kreeg die in januari al. Die van Boris is op een stapel beland. We worden van het kastje naar de muur ge stuurd. Alles hebben we al ge probeerd. Het NOC*NSF zegt geen invloed te hebben op het consulaat, de KNGU heeft van alles geprobeerd en de politiek hebben we al ingeschakeld. We hopen dat minister Verdonk van vreemdelingenbeleid nog wat kan doen." Gisteren wer den dus de turnsters nog inge zet als breekijzer. Met de auto op eigen gelegen heid afreizen naar Debrecen, zoals hij dat eerder deed tijdens de wereldbekerwedstrijd in Stuttgart, is voor Orlov geen op tie. „Dan kom ik ergens aan de grens als Rus in een Nederland se auto, met een verlopen pas poort. Zeggen ze: 'Je bent een zwerver in een gestolen auto. Dan denk ik dat ik ergens in de gevangenis kom te zitten in plaats van in mijn tuintje in Nij megen." Orlov is blij met de steun die hij krijgt van zijn pupillen, maar geeft ze toch het advies om naar de EK te gaan. „Ze moeten vechten, voor mij. Als ik mor gen dood ben, moeten ze ook zonder mij verder. Ach, mis schien ga ik wel mee met Su zanne. Zij heeft toch altijd een heel grote koffer", klinkt het uit de mond van de Rus die altijd wel weer ergens de humor in ziet. Orlov kwam in 1985 voor het eerst naar Nederland en is dus met een korte tussenpauze al twintig jaar als tumtrainer actief in Nederland. Alternatief voor Orlov als coach is Willem Veldman, topsportco ördinator van de KNGU, in combinatie met Ester Heijnen. „De begeleiding los je wel op, maar ik ben bij de trainingen en de wedstrijden geen Boris Or lov", zegt Veldman. „Ik kan me wel voorstellen dat ze hem mee willen hebben. Als deze meisjes niet meegaan? Dan ga ik eerst een potje zitten janken, want ze hebben laten zien de besten van Nederland te zijn en horen op de EK te staan. In het ergste geval zullen reserveturnsters die zich ook hebben gekwalifi ceerd naar Debrecen gaan", al dus Veldman. door Ivo Op den Camp Barcelona - Een abonnement op de overwinning. Nergens anders maakte wereldkampi oen Michael Schumacher de laatste jaren zo de dienst uit dan op het Circuit de Catal- unya. De laatste vier races wa ren allemaal een prooi voor de Duitser, die in Barcelona zijn jacht op WK-leider Fernando Alonso hoopte in te zetten met een hernieuwde zege. In plaats daarvan parkeerde de Ferrari- coureur zijn kapotte bolide na een uur rijden in de pitbox en vierde Alonso een half uur later zijn tweede plaats achter Kimi Raikkonen als een overwinning. Lichaamstaal zegt soms meer dan duizend woorden. De schouders omlaag, de helm veel langer dan gebruikelijk op het hoofd, om de ergste erger nis te verbergen. Zie daar Mi chael Schumacher nadat hij uit zijn Ferrari met gesloopt linker voorwiel is gekropen. De teleur stelling droop er gistermiddag bij de Formule 1-kampioen vanaf. Weer niet aan de finish, voor de vierde keer al dit sei zoen. Frustrerend voor iemand die de laatste jaren eraan ge wend was geraakt de dienst uit te maken en zelden tot opgeven werd gedwongen voor het val len van de finishvlag. „Ik weet ook niet wat er precies is gebeurd", verklaarde Schu macher, nadat hij de grootste ergernis had weggespoeld met een flinke slok water. „Twee keer een probleem met de ban den, telkens aan de linkerkant, dat is vreemd." Als hij even la ter het gejuich van de meer dan 100.000 Spanjaarden hoort, die de tweede plaats van Alonso vieren als een overwinning, is er het besef dat de achterstand op de jonge Spanjaard is opge lopen tot 34 punten. „Dat is veel, maar ik geef niet op. Ik zie nog kansen om het tij te keren en mijn titel te verdedigen." Feit is echter dat Ferrari alleen twee weken geleden bij de Grand Prix van San Marino een betere auto had dan de concur rentie. Daar was het een foutje van Schumacher zelf in de kwa lificatie dat de zege kostte. Gis teren had er met de beste wil van de wereld niet meer dan een derde plaats ingezeten, ook al hanteerde Ferrari een afwij kende strategie (één in plaats van de gebruikelijke twee pitstops), waardoor Schuma cher in staat was vanaf een achtste startplek naar voren te stomen. Met name Renault, maar in middels ook McLaren, maken momenteel de dienst uit in de Formule 1. Kimi Raikkonen viel in Barcelona de eer te beurt om als eerste de zegereeks van het Franse automerk te doorbre- milaan/den haag/gpd - Met nieuw elan en het verloren gewaande brille van Alessandro del Piero heeft Juven tus gisteren een voorschot genomen op zijn 28ste titel in Italië. De Oude Dame klopte in San Siro de uitgebluste aartsrivaal AC Milan en kan de Scudet- to nauwelijks nog ontgaan. Als van zelfsprekend in de Serie A was één doelpunt, van de vergeten ster David Trezeguet, toereikend: 0-1. Juventus liep drie punten uit op AC Milan met nog drie competitieronden te gaan. Uitblinker in het hol van de leeuw was Alessandro del Piero, een enigszins uitgerangeerde goochelaar die gisteren bij vlagen zijn klasse weer etaleerde. 'Mister Juve', die volgend seizoen aan zijn twaalfde seizoen begint in Turijn, werd aan het einde van de wedstrijd bijkans doodgeknuffeld door zijn trai ner Fabio Capello, die op bekend ter rein een pikante zege boekte. Het was de eerste overwinning van Juve bij AC Milan sinds 15 oktober 1995 (1-6). Del Piero stond model voor het nieu we elan dat de Oude Dame tentoon spreidde. Na de pijnlijke uitschakeling in de Champions League tegen Liver pool leek Juventus ook te moeten af haken in de strijd om de Scudetto. Op 20 april won Internazionale in Turijn (0-1), waardoor het stadgenoot AC weer in een zetel zette. Het veelbe sproken duel kreeg voor Juve een staartje. Oud-Ajacied Zlatan Ibrahimovic, top scorer in Turijn met vijftien doelpun ten, werd op basis van televisiebeelden voor twee wedstrijden geschorst na een incident met Ivan Cordoba. Zonder Ibrahimovic rechtte Juve in het huis van de Champions-Leaguefinalist de rug. Gekoppeld aan zijn maatje van weleer, David Trezeguet, fleurde Del Piero zelfs bij vlagen op. Het Frans-Ita liaanse duo was bij de titels in 2002 en 2003 goed voor 81 competitiegoals, maar door blessures van Trezeguet kwam het sindsdien zelden tot een 'paring'. In januari werd de Franse aanvaller nog aan een schouder ge opereerd. In San Siro bleken de twee het niet verleerd. In de bij vlagen aantrekkelijke con frontatie tussen de Italiaanse groot machten - AC Milan werd zeventien keer kampioen - stonden Del Piero en Trezeguet na een halfuur aan de basis van de zege. Scheidsrechter Pierluigi Collina paste na een aanslag van Ales sandro Nesta op de enkels van Pavel Nedved perfect de voordeelregel toe, waarna Del Piero met een acrobati sche omhaal de bal op het hoofd van Trezeguet legde. Jaap Stam, de bewa ker van de Fransman, was in geen vel den of wegen te bekennen: 0-1. Del Piero, die nog een verraderlijk schot afleverde en de bal in de tweede helft op de lat kopte, was een uur lang een plaag voor AC Milan, dat ontegen zeglijk veel energie had verspeeld in de dubbel met PSV. De vermoeide Mila- nezen konden zelden een vuist maken. De beste kansen waren voor Sjevtsjen- ko en 'Pipo' Inzaghi, die stuitten op doelman Gianluigi Buffon. AC Milan, waar Clarence Seedorf opnieuw een helft teleurstelde, claimde nog een strafschop toen Cafu aan zijn shirt werd getrokken door Zambrotta, maar Collina wuifde de protesten weg. Zelfs de ruim vijf minuten blessuretijd red den de thuisploeg dit keer niet. Voor AC Milan resteert vrijwel zeker alleen de finale van de Champions League, op 25 mei in Istanbul tegen Li verpool. In de Serie A heeft Juventus een iets lichter programma. De Itali aanse recordkampioen stuit nog op Parma en Livorno en sluit thuis af te gen Cagliari. AC Milan wacht nog duels met Lecce en Palermo. In de slotronde, vier dagen na Liverpool, staat de lastige wedstrijd bij Udinese op de rol. De huidige nummer vier van Italië strijdt met Sampdoria om het laatste ticket in de voorronde van de Champions League. Albers houdt h^" snel voor gezietin Zijn handelwijze wasf^ nend voor het desastf1' optreden van Minartf1' Grand Prix van Spanjfë' Christijan Albers verlf1 dat hij zijn auto in depr fase van de race met r1 potte versnellingsbak kant had gezet als eeif? het Circuit de Catalurc de achterdeur, zondk wachten op de Nedeim media om tekst en uir geven. Minardi-perschef Gn Jones had weinig goerp woorden over voor dff delwijze van Albers. schien moeten jullie de vingers tikken." G schrokken en ingesei het tumult dat zijn gr weeg had gebracht, 1 Albers zich later van; luchthaven alsnog p bieltje bij de Nederli pers. Er viel immers doende uit te leggen, om bijvoorbeeld bei< nardi's bij de start n; lijks van hun plek kv en door de marshals jrjf pits moesten worder duwd? „Een softwari bleem. Daardoor ginjBte in zijn versnelling", b bers, die net als teantë v Patrick Friesacher na&a paratiewerk van de ii ia eurs met twee rondeifaa terstand weer op pad u; gestuurd. (de Het was slechts uitstfiid executie. Waar de Oo e ker in de elfde ronde oi nardi na een stuurfoif s grindbak parkeerde, .«ld voor Albers acht ron< ch einde oefening met etni potte versnellingsbal spijtig, omdat we me nieuwe auto duidelij id gressie hebben gemajpr vond Albers, die over weken in Monaco op ter optreden hoopt. dan moeten eerst ma ijc wat starts gaan oefen sse Voor mijn part op de 'ei dingsstrip van een ve lai vliegveld," ken. De zwijgzame perieur en had dit lide die hem niet in in leidende positie, gen geleden in aandrijfas van nog en zei Fernand 'gracias'; nu bleef de 2 jn rige auto heel. „Het v lijk een gemakkelijke ;fj ning", vond Raikkoni q loop van de saaie race. Alessandro del Piero David Trezeguet nende goal tegen AC Foto: EPA/Daniel del

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14