'Helft in de bijstand nooit aan het werk' d ECONOMIE Waardevolle hulp bij internetbankieren Meeste aandelenfondsen lopen deukje op in april 19..?.Vim!.f Slechte boodschap kun je beter met humor brengen Gemeenten schatten aantal op 160.000 Europese grondwet nodig I we Jrd< idatie bij onderling .- Eén op de vijf ri jn penitentiaire in- wel eens verbaal ge- ;d door een collega, it een recent onder opdracht van vak- ivaKabo en FNV in andse gevangenissen gevoerd. Ook seksuele door collega's blijkt [Jg voor te komen. Bijna Imp van de cipiers is hier I ^ïee geconfronteerd, ibben. zo was al lan- id, ook veel te duchten irangenen. Bijna één ipiers is volgens het iderzoek ooit slacht- :st van agressie en gedetineerden. maandag 9 mei 2005 Irzoek naar pdi bijna af' |)e Italiaanse financië- bouder Consob heeft koek naar mogelijke (king tussen Banco li Lodi (BPL) en an- jeelhouders van Ban- jeneta bijna afgerond. p had Consob ge- Ï,e mogelijke samen- j het verwerven van tntoveneta te onder- durend het weekein- Itisob - medewerkers >men om de zaak af melden betrokke- iliaanse zakenkrant Mercati schreef za- de toezichthouder en dat Pop Lodi heeft rerkt met andere aan- rs. De krant baseert lviseurs van ABN Am- linister wil t opvoeren )e nieuwe Iraakse m oliezaken, Ibrahim oum, kondigde giste- :breiding van de e-export aan tot 1,75 ten per dag. Hij zei idat het parlement emd met zijn benoe- ie van vijf anderen tot regering. De afgelo- jd produceerde Irak hIpskundigen van het Mu Reuters 1,88 mil- 30f» olie per dag, waar- i miljoen werden ge- Tl. Al-Uloum zei ver- onJ ook beter tegemoet j aan de binnenlandse r olie. Hij benadrukte jj n leer naar hogere pro ven mogelijk is als de jjbeter gewaarborgd is. ~rle duur rianten' }2lJSteeds meer grote ^lerwegen bij KPN op Ze zijn wel tevreden fenstverlening van het jncern, maar vinden jet algemeen te duur. Hit onderzoek van de k Bedrijfstelecommu- Dotverbruikers (BTG), b Automatisering Gids j 75 procent van de p is KPN nog altijd de en van de twee leve- an telecomdiensten. at op zoek is naar een ecomaanbieder is in jd gestegen van 17 ocent. KPN krijgt een ie prijs/prestatiever- fan zijn dienstverle- t heeft dit jaar al flink taandeel verloren in Btionale telecomver- lelt BTG vast. Hier is tsatel een stevige con- tworden. t koopt Nkeraar isco - De investe- ichappij Berkshire neemt een verzeke- deel over van het iraat General Electric, teringsvehikel van su- 0[er Warren Buffet be- Ijoen dollar voor de die aansprakelijk- 's voor psychiaters ftsen afdekt. Met de jeeft General Electric fm aan zijn plannen rzekeringen te stap pen week geleden Tet dat hij op jacht een grote overname in Eringsbranche. Hij liet (schemeren dat hij (hikte ovemamepartij ïn. i life care tich op VS - Het Britse conglo- rgin, eigendom van de r en zakenman Ri- nson, wil Amerikanen yekeren tegen gezond- ücosten. Onder de gin life care richt tich op de 45 miljoen jen die nog niet zijn 1. Amerikanen die op tidheid letten, kunnen ïp kortingen. Ook krij- prting op abonnemen- en sportschool. Virgin toeer actief in de mo- Jonie, muziek en de Bt- Verzekerden kun- toekomst ook goed- ■^ïgen met de Virgin- 1 als zij gezond leven. behing - Een Chinese verkoopster zoekt die ene doos temidden van honderden schoenendozen in een winkelcentrum in Beijing. De ver koopcijfers stegen met 17 procent tijdens de Chinese mei-vakantie. Foto: Reuters utrecht/anp - De helft van de mensen in de bijstand komt daar naar verwachting nooit meer uit. Gemeenten schatten in dat ruim 160.000 van de bijna 330.000 uitkeringsgerechtigden niet aan betaald werk zijn te helpen. Dat blijkt uit een zaterdag gepubli ceerde evaluatie van de Wet werk en bijstand (WWB) in op dracht van de vereniging van di recteuren van sociale diensten Divosa. De nieuwe Bijstandswet die 1 januari 2004 van kracht werd, maakt gemeenten volledig ver antwoordelijk voor de uitkerin gen. Een jaar geleden bleek uit het eerste Divosa-onderzoek naar het effect van de WWB overigens nog dat lokale over heden tachtig procent van hun bijstandsgerechtigden hadden afgeschreven. Divosa-voorzitter T. Thissen constateert dat de nieuwe wet weliswaar veel in beweging heeft gezet bij gemeenten en dat er ,,in korte tijd een belang rijke sprong voorwaarts is ge maakt". Zo is in 2004 veel werk gemaakt van controle op fraude en het direct aan het werk zet ten van nieuwe cliënten. This sen is echter bezorgd dat de lo kale overheden vooral inzetten op het aan het werk helpen van kansrijke groepen, zoals nieuwe instromers en jongeren. Het afgelopen jaar heeft in zes van de tien gemeenten de prio riteit gelegen bij de kansrijken en/of nieuwe instromers. Daar verwachten lokale bestuurders de meeste winst te halen, aan gezien gemeenten nu zelf fi nancieel verantwoordelijk zijn voor de bijstand. Reïntegratie - trajecten voor langdurig werk lozen vergen een langere adem en kosten meer geld, terwijl minder succes wordt verwacht Divosa erkent dat het voor ge meenten uit oogpunt van „schadelastbeperking" van be lang is kritisch aan de poort te zijn en te investeren in nieuwe cliënten. Daarnaast is volgens de vereniging wel meer inzet nodig aan de uitstroomkant. Ook is nader onderzoek gebo den of gemeenten die ruim 160.000 bijstandsgerechtigden terecht afschrijven. Divosa vraagt zich af of gesubsidieerde arbeid misschien voor deze mensen een uitkomst is. Thissen pleitte gisteren in tele visieprogramma Buitenhof „hartstochtelijk" voor een an der mensbeeld, waarbij niet al leen naar „de makken van ie mand die vijftien jaar in de bij stand zit", wordt gekeken. „Ie der mens heeft talenten. Soms moet arbeid ook een beetje aangepast worden aan mensen. Dan is de oogst komkommers per uur wat minder; dan kan de werkgever misschien met een zakje geld gecompenseerd wor den." Thissen hoopt dat met een andere benadering de groep onbemiddelbaren terug te brengen is tot 25.000 men sen. Staatssecretaris Van Hoof van sociale zaken noemt het lo gisch dat gemeenten beginnen bij het aan het werk helpen van de bijstandsgerechtigden die meest gemakkelijk naar werk te bemiddelen zijn. Hij verwacht dat de moeilijke groep automa tisch aan bod komt. Hij wijst daarbij ook op de „positieve ontwikkeling" dat de groep on bemiddelbaren al is gedaald van tachtig procent naar de helft. Van Hoof vindt het echter niet te accepteren als gemeen ten de helft van de mensen zouden afschrijven. Volgens hem moet er alles aan worden gedaan om de uitkeringsge rechtigden te activeren, bij voorbeeld via vrijwilligerswerk, een leerwerkplek met subsidie voor de werkgever, tijdelijk een gesubsidieerde baan of aan de slag met behoud van uitkering. rotterdam/gpd - De meeste aandelenfondsen hebben in april een deukje opgelopen. De voornaamste oorzaak daarvan was de tegenvallende economi sche groei in de Verenigde Sta ten en het teruglopende onder- nemersvertrouwen in Europa. Dat blijkt uit het maandelijkse overzicht van onderzoeksbu reau Iris (Rabo en Robeco) over de belangrijkste beleggings fondsen op de Nederlandse markt. Alleen de beleggingsfondsen in het indirecte onroerend goed konden zich aan de teruggang onttrekken. De obligatiesecto ren presteerden vorige maand over het algemeen goed. De stand aan het einde van eerste kwartaal geeft aan dat de mees te beleggingsfondsen in 2005 nog licht in de plus staan. In het segment aandelenfond sen wereldwijd, waarin verre weg het meeste geld is gesto ken, waren er in april verliezen van anderhalf tot vier procent. Niettemin staan de fondsen dit jaar nog op een heel kleine winst. Door de grote beursma laise in de jaren 2000-2003 staan deze fondsen, indien drie of vijf jaar wordt teruggekeken, echter over het algemeen nog zwaar in de min met verliezen van vijf tot tien procent per jaar. Het algemeen aandelenfonds van Ohra heeft het in die sector met een gemiddeld verlies van 20,5 procent over de laatste vijf jaren het slechtst gedaan. In dien een belegger in 2000 in dit fonds tienduizend euro heeft gestoken, heeft hij daarvan nog maar een derde over. De vier energiefondsen waren de paradepaardjes van de afge lopen twaalf maanden met waardestijgingen van liefst twintig tot dertig procent. Maar ook die sector is in de maand april getroffen door een slech ter beursklimaat. Van de speci alistische fondsen in bijzondere producten of diensten deed met name de farmacie en ge zondheidszorg het vorige maand alleszins redelijk. Dank zij een plus van drie tot vier procent staan de meeste van deze aandelenfondsen tot nu toe dit jaar op een waardestij ging van omstreeks zes procent. Dit nadat zij juist een mindere periode achter de rug hebben. De vastgoedsectoren hebben de afgelopen jaren over het alge meen prachtige resultaten laten zien. Sinds eind vorig jaar kwam daar een beetje de klad in. Dodelijke rendementen zijn er nog steeds in de informatie technologie en intemetfond- sen. Verliezen van tien tot dertig procent in twaalf maanden zijn aan de orde van de dag. Reorganisaties bij bedrijven zijn nooit leuk. Maar rjiet instant ca baret kan wat pijn worden weg genomen. Het duo Prikkelz ver huurt zich aan bedrijven om de nar te spelen bij 'slecht-nieuws- mededelingen'. In het boek Op pad met de nar vertellen ze hun ervaringen. utrecht/gpd - Een zaal vol KP- N'ers. De afdeling van het tele- comconcern heeft zojuist van de leiding gehoord hoeveel mensen eruit moeten. Als het zwaard van Damocles hangt ontslag in de lucht. Medewer kers zijn geschokt. Niemand weet nog wie zal moeten ver trekken. Dan komt maatcabaret Prikkelz naar voren. Voor de luchtige noot. „Wij speelden dat we die ont- slaglijsten wel hadden", vertelt Rob Koops (31) uit Utrecht. „Zo'n dag is zware kost voor medewerkers. Er moet lucht in zo'n proces komen, humor." Luc de Graaf (45) uit Helmond: „Er was duidelijk een span ningsveld. Bij KPN werken mensen die vaak al veertig jaar in dienst zijn. De bijeenkomst was door het management erg vanuit het gevoel ingezet: zo van 'KPN moet bezuinigen, er moeten helaas mensen uit, maar ga alsjeblieft niet bij de pakken neerzitten'." Koops: „Wij waren er twee da gen bij. De eerste dag, met de eerste groep, had beter gekund. De tweede dag, met een andere groep, ging van een leien dakje. Ik wil maar zeggen: wij leren ook. Het gaat niet altijd per fect." Ze hebben een bijzonder vak. Sinds anderhalfjaar verhuren Koops en De Graaf zich als nar ren aan bedrijven en organisa ties als KPN, de Nederlandsche Bank, TNO, de Geestelijke Ge zondheidszorg, en ook aan de plaatselijke opleiding voor hef truckchauffeurs. „Omdat er al te veel jaknikkers, vergadertij gers en minzaam volgenden zijn in bedrijven." Deze 'zotten' gooien tegen betaling knuppels in het hoenderhok. Koops is opgeleid in bestuurskunde en communicatiewetenschap, werkte vijf jaar als trainer bij managementcentrum De Baak van VNO-NCW. Weet alles van Rob Koops (links) en Luc de Graaf van de cabaretgroep Prikkelz ver pakken slecht nieuws met humor. Foto: GPD/Mark Prins bedrijfsprocessen. De Graaf kent de overheid van binnenuit, hij was elf jaar lang gemeente ambtenaar burgerzaken. Dat gooien met knuppels is functioneel, vinden ze. Elk be drijf is erbij gebaat, als het de juiste knuppel is op het juiste moment. „Er zijn te weinig me dewerkers die dat doen", zegt Koops. „Een voorbeeld. Elke week moet je op woensdag een uur vergaderen op je werk en elke vergadering is saai. Een nar zegt: hier is een taart, vandaag vieren we een half jaar saai ver gaderen. Want een nar brengt zijn boodschap met charme en humor. Als je boos wordt over saaie nutteloze vergaderingen, voed je de negatieve sfeer. Dat werkt averechts." Prikkelz wordt gevraagd bij fu sies, reorganisaties en vooral bij de introductie van strategische beleidsnota's, waarin 'open co- municatie, klantvriendelijkheid en respectvol omgaan met el kaar' tegenwoordig centraal staan. Heel erg in is op dit mo ment de invoering van 'compe tentiegericht management'. „Vooral mooie woorden waar over intern veel wordt gepraat. Respectvol omgaan met elkaar, is dat ook: zeggen dat je iemand een lui vindt?" zegt Koops. Via een intakegesprek met lei dinggevenden worden ze bijge praat voor hun optreden, dat zo'n twintig minuten duurt. Ze pikken daarnaast ideeën op tij dens de presentatie van de lei dinggevenden en improviseren veel ter plekke. Meestal worden ze halverwege en aan het eind van zo'n zware bijeenkomst in gezet. De Graaf: „Laatst ging het over ruimtelijke ordening. Gingen ze anderhalf uur over problemen praten die iedereen allang van binnen en buiten kende. Pas na de pauze spraken ze over de oplossing ervan. Wij vragen dan: waarom begin je niet met de oplossing?" Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen In intemetdiscussiegroepen is een hoop onzin te vinden. Maar dat er op deze di gitale discussiefora ook waardevolle in formatie kan staan, dringt langzamer hand door tot de media, het bedrijfsle ven en oudere internetbezoekers. Jon gere internetters zijn al langer grootge bruikers. In intemetdiscussiegroepen kunnen in ternetgebruikers hun mening geven over alle mogelijke onderwerpen van motorfietsen, muziek, burgerrechten en filosofie tot tuinieren, recepten en natu risme. Discussiegroepen zijn eenvoudig via www.google.com te vinden. Als zoekterm kun je elk onderwerp invullen waar jij graag meer informatie over wilt hebben, of waar je met andere internet ters over wilt praten. In plaats van de standaard 'zoek' button kun je boven het vakje met de zoekterm kiezen voor de button 'discussiegroepen'. Dan kom je vanzelf bij een discussieforum te recht, waarin - als het goed is - het on derwerp van jouw keuze aan bod komt. Zo bestaan er disussiefora over de beurs, belastingen, verzekeringen en bankieren, waarop bijvoorbeeld handi ge gratis software te vinden is. Op het discussieforum over bankieren staan programma's met namen als: Mijnhuis- houdboekje, Showtheflow en Orov. Ze zijn te gebruiken als een digitaal huis houdboekje dat direct gekoppeld kan worden aan je bankafschriften van in ternet. Banken bieden hun klanten die internetbankieren nauwelijks mogelijk heden om de maandelijkse geldstromen overzichtelijk in beeld te brengen. Met de genoemde softwarepro gramma's kan dat wel. Vol gens Jan Verhaag, de ont wikkelaar van Orov, vinden veel mensen het interessant met plaatjes en grafieken hun maandelijkse bestedin gen en hun budget inzichte lijk te maken. „Ze verdelen hun maandelijkse uitgaven over ver schillende categorieën", zegt hij. „Zo kunnen ze gemakkelijk zien wat ze be talen aan benzine, verzekeringen of boodschappen. Met Orov is het moge lijk om een afschrijving van Albert Heijn te koppelen aan de uitgaven voor bood schappen. Dit geldt natuulijk ook voor tankstations en verzekeraars." Verhaag heeft de boekhoudsoftware in eerste instantie voor zichzelf ontwik keld. Hij internetbankiert bij de Post bank en had er geen zin meer in om ie dere maand de bedragen van zijn digi- EIGEN BEURS Mathijs Rotteveel tale rekeningafschriften in zijn spread sheet-programma over te tikken. „Ik heb mijn digitale bankafschriften ge koppeld aan een Excell spreadsheet", legt hij uit. „Daarin kun je ze automa tisch rubriceren, selecteren en omzet ten in grafieken of taartdiagrammen. Ik heb in juli vorig jaar in een discussie groep gevraagd of er ie mand behoefte had aan mijn boekhoudprogramma. Toen dat zo was, heb ik het gratis op internet gezet. In middels is het al meer dan 20.000 keer gedownload. Ik vraag daar geen geld voor. Ik heb zelf ook veel gratis software van internet gehaald en zie dit als een manier om iets terug te doen." De Consumentenbond heeft onlangs de boekhoudprogramma's van Cashflow, Davilex en Easydisc onderzocht. Die zijn in de winkel en op internet te koop voor 5 a 35 euro en kosten daarna mini maal vijf euro per jaar. De meest een voudige biedt slechts een grafische voorstelling van de maandelijkse in komsten en uitgaven, verder niets. In de andere programma's kun je bijvoor beeld transacties labelen, extra opmer kingen toevoegen of inkomsten marke ren als belastingpost. Bij de meeste pro gramma's is het ook mogelijk handma tig transacties in te voeren, zodat ook contante uitgaven in het digitale huis houdboekje opgenomen kunnen wor den. In het programma van Verhaag is ook mogelijk om handmatige boekingen te doen. Het plaatsen van een opmerking bij een transacties kan nog niet. „Dat staat op mijn to-do-listzegt hij. .Alles wat ik nu nog verbeter, doe ik op ver zoek van gebruikers. Zelf gebruik ik die extra mogelijkheden toch niet. Maar in middels vind ik het erg leuk dat ik zon der budget een serieuze concurrent ben geworden van commerciële bedrijven als BankingTools en Davilex. Daar wil ik nog wel even mee doorgaan." Meer informatie: www.bankingtools.nl www.davilex.nl www.easy-disc.nl www.orov.nl www.rietkerken.com www.showtheflow.nl Vorige week heeft mijn collega Sylvester Eijffinger op deze plaats een pleidooi gehouden voor een 'ja'-stem bij het aan staande referendum over wat de Europese Grondwet is gaan heten. Het onderwerp is der mate belangrijk dat ik, tegen de gewoonte in, nu een vervolgco- lumn aan hetzelfde onderwerp wil wijden. Ik moet om te beginnen eerlijk bekennen dat het debat over de Europese Grondwet tot voor kort grotendeels aan mij voor bijging. En ik vrees dat ik de enige niet ben. De Grondwet is taaie stof. Ook de samenvatting die iedereen van de referen dumcommissie in de bus heeft gekre gen, valt niet in de categorie 'span nende lectuur'. Dat is Grondwetten ei gen. Welke niet-ju- rist heeft de Neder landse Grondwet gelezen? Daarnaast is het buitengewoon sto rend dat populisti sche politici de re ferendums trijd ma nipuleren door te suggereren dat het over van al les en nog wat gaat dat niets met de Europese Grondwet te maken heeft. De voorgestelde dienstenrichtlijn en de mogelijke toetreding van Turkije tot de Europese Unie zijn belangrijke onderwerpen, maar daarover gaat de Europe se Grondwet helemaal niet. Op deze manier krijgt het referen dum de wrange smaak van xe nofobisch populisme. Dat is het laatste waaraan ik behoefte heb. Maar inmiddels beginnen ook de voorstanders van een 'ja'- stem zich te roeren. Eindelijk. Vakbonden en werkgeversver enigingen manifesteren zich nu als voorstander van de Eu ropese Grondwet, evenals uit eenlopende politieke partijen; van de coalitiepartners CDA, de WD en D66 tot en met de oppositiepartijen Groenlinks en de PvdA. Een dergelijk monsterverbond is ongebrui kelijk. Voor een belangrijk deel is de emotionele oppositie tegen de Europese Grondwet merk waardig. Immers: voor een groot deel worden slechts be staande Europese verdragen geïntegreerd, met toevoeging van voor de hand liggende ver klaringen over grondrechten, zoals die terzake de eerbiedi ging van menselijke waardig heid, het recht op onderwijs en een verbod op discriminatie. Daarnaast worden de structu ren van de Europese Unie nog eens formeel vastgelegd, en deels geactualiseerd in het licht van de uitbreiding tot 25 lidsta ten. De veranderingen zijn bij na allemaal verbeteringen. De mocratische bevoegdheden worden uitgebreid; de transpa rantie wordt vergroot; meer Europese beslissingen worden met een gekwalificeerde meer derheid genomen; nationale parlementen kunnen makkelij ker op de rem gaan staan; de rol van het Europese Hof van Justitie wordt versterkt; met één miljoen handtekeningen kunnen Europese burgers een onderwerp op de agenda krij gen; lidstaten krijgen de moge lijkheid om uit de EU te stap pen; et cetera. Belangrijk is ook dat duidelij ker wordt gemaakt wie waartoe bevoegd is. De EU gaat over bijvoorbeeld het concurrentie beleid en de handelspolitiek, terwijl de nationale politiek de touwtjes stevig in handen houdt op beleids terreinen als on derwijs en volksge zondheid. Waarom deze Grondwet zoveel anti-EU-sentimen- ten losmaakt, is daarom moeilijk aan de inhoud van het document toe te schrijven. Hoog uit kan gewezen worden op de ge wijzigde stemver houdingen, het vervallen van een commissaris voor elke lidstaat en de introductie van en kele nieuwe func tionarissen. Daarmee kan het beeld ontstaan dat de grotere landen machtiger worden ten koste van de kleinere. Het is echter de vraag of er in de huidige machtsverhoudin gen veel gaat schuiven. Grotere landen hadden, hebben en houden meer in de melk te brokkelen. Is het gek dat Duits land met 80 miljoen inwoners meer gewicht in de schaal legt dan België met tien miljoen burgers? Voor een kleiner land als Nederland is Europa on misbaar. Ongeveer 80 procent van onze export gaat naar col lega-lidstaten. Wij Nederlanders hebben daarom bij uitstek belang bij een soepel functionerende EU. Na de toetreding van tien nieu we leden voldoen de bestaan de structuren niet langer. Zonder wijzigingeitfjerwordt de EU tot een onbeweeglijke moloch die op het wereldto neel een modderfiguur slaat. Stroperige besluitvorming en stagnerende hervormingen schaden de Europese econo mie, die daarmee op nog gro tere achterstand van de Ver enigde Staten en het Verre Oosten wordt gezet. Dat is geen prettig vooruitzicht. Het economische potentieel van het grotere Europa is enorm. Het zou buitengewoon jammer zijn als dat potentieel onbenut bleef. Natuurlijk, de voorgestelde Grondwet noch de EU is per fect. Op het landbouwbeleid en de handelspolitiek valt bij voorbeeld veel aan te merken. Elke stap in de goede richting is echter meegenomen. Ik zal daarom zeker 'ja' stemmen op 1 juni.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11