Tenminste 80 doden bij geweld Irak JK BUITENLAND 'Kiezers in Braintree kunnen Blair maken of breken' Paddy verruilt Bosnië voor rozentuin 'Madam Secretary' verrast in eerste honderd dagen N at Aanslag rekruteringscentrum Hoop op spoor Bin Laden na oppakken van al-Libbi Auto paus Benedictus XVI brengt 188.938,88 euro op Ken je leger Ciampi onderscheiden met Karei de Grote-Prijs KARISPRJ IS ZU AACI 1!\ Sharon en jeugd bij herdenldng in Auschwitz illegalen and Italië lp het Italiaanse ei- npedusa zijn gisteren :e immigranten uit Su- iopië en Eritrea aan aan. De immigranten, ^je zeven vrouwen en Mgeboren baby's, zijn rbracht in het opvang- op het eiland. Dat waar maximaal 190 inderdak kunnen krij- maart bomvol, toen te tijd meer dan 750 il- jmigranten waren aan- vrijdag 6 mei 2005 -1 op V L Wi Uonc "inn j in pak flakes iden door ftuigongeluk 1 - Elf mensen zijn gis- het leven gekomen itonov-26-vliegtuig de landing in de Con- id Kisangani neerstort - s een van de inzitten- leefde het ongeluk. Het as eerder op de dag liegveld van Kisangani in voor een vlucht naar br kon het om nog on- e redenen niet landen ïot besloot terug te ke- Kisangani. Kort voor zou het toestel tegen zijn gevlogen. ïic3 Zero terug lie tekentafel i - Het ontwerp voor fikrabber Freedom To- likvanger in het we- iwproject van 'Ground lartje New York, moet g naar de tekentafel, yoldoet niet aan de (seisen en daarom zijn jigen noodzakelijk, fouverneur Pataki New Yorkse politie L Canttekeningen ge- de voorgenomen vei- ^aatregelen. imsdelen in r bij Brussel In kanalen bij Brussel ie lichaamsdelen ge- foorbijgangers heb- (orbije dagen een tip, dijbeen, kuit en tdekt. Vrijwel zeker and een üjk aan stuk- Igd. De moordbrigade jlgische politie speurt rE^ootje naar resterende i 7^elen. Onderzoek aan l toonde dat het |r een jongeman moet !St. De nog onbeken- |n zou met messteken slagen zijn vermoord. emitisch ld neemt toe iHet aantal gevallen femitisch geweld en ie was in 2004 wereld- oogste van de afgelo- n jaar. Dat heeft het oth Instituut van de it van TelAvivbe- lakt in zijn jaarlijkse 'e studie noemt ffus- Ier jonge moslimim- n in rijke landen als I Groot-Brittannië en p belangrijkste factor iame van anti-joodse ^1. Woede over de Isra- inpak van de Palestijn- jd speelt volgens de I kers ook een grote rol. lier vrijuit na Irakees on - Een Amerikaan- fcr die vorig jaar no- |)or het oog van en te- tiera in de Iraakse stad Jen gewonde en onge- prakees doodschoot, prden vervolgd. Na tzoek dat vijf maan- Jeduurd oordeelde de per van de eerste ma- isie dat de korporaal jdediging heeft gehan- #heel volgens de gel- Tveldinstructie. De vijf jaar oude Jor- 8«et uit het Engelse a(I.pawley kreeg de schrik jeïeven toen er bij het enfeen cornflakes uit de ïTjden Puffs kwamen, a a zestig centimeter lan- |aSinds het gebeurde - incg - heeft hij geen hap afeten, vertelde zijn geaan Britse media. On- door een deskundige Buidelijk dat het om giftige slang ging, een Het dier bleek in •.ondheid te verkeren. sorseks |5-jarige HjEen Australische voor- jrmnastieklerares heeft jaar gevangenisstraf 1 omdat zij seks had ge- een van haar leerlin- 1 deze vijftien jaar was. fige docente verklaarde echtbank schuldig te >eks met een minderja- lad een aantal keren hem gehad bij haar in haar man op zaken- door onze correspondent Esther Gotink londen - Als de eerste kiezers bij het stemlokaal in de St. Paul's kerk in Braintree aankomen, begint het te miezeren. Peter Smith trekt een zuur gezicht: „Dat zal de stemopkomst niet helpen. Da's een nadeel voor Labour. Om de één of andere reden hebben de conservatieven baat bij slecht weer. Tories komen toch wel opdagen." Smith wil niet zeggen op wie hij zo juist zojuist zijn stem heeft uitge bracht, maar slaat breed glimlachend met zijn hand op een artikel in The Guardian. Daarin staat een opinie peiling van het gerespecteerde on derzoeksbureau ICM, dat het bij Brit se verkiezingen vaker dan andere analisten bij het rechte eind heeft. ICM verwacht een ruime derde over winning voor Tony Blair, met zes procent méér stemmen dan de con servatieve Tories. Dat zou neerkomen op 130 zetels voorsprong voor de par tij van de premier. ,,Het zou Blair bar slecht uitkomen als hij met maar een kleine meerder heid wint. Hij zou geen enkele wets wijziging meer kunnen doordrukken, en uiteindelijk worden gedwongen zijn functie neer te leggen voordat zijn derde regeertermijn over is. Veel mensen weten dat ze niet alleen op Blair stemmen, maar ook op Gordon Brown. Hij is de favoriet om de pre mier op te volgen." Zijn vrouw Eli knikt instemmend. „Daarom heb ik op Labour gestemd. Ik was niet voor de oorlog in Irak, maar ik denk niet dat Blair hoeft te worden afgerekend op de manier waarop hij de informatie presenteer de aan zijn kabinet en het Lagerhuis. De pers heeft de afgelopen weken van de oorlog een verkiezingsissue gemaakt, niet de kiezers of de poli tiek." Braintree, een middelgrote stad ten noorden van Londen, is één van de districten waar Labour in 2001 maar een zéér kleine meerderheid boekte. Ook gisteren spande het er om. De kans werd groot geacht dat de con servatieven er dit keer zouden win nen. Labour had destijds slechts 358 stemmen voorsprong. „Kiezers in Braintree kunnen Blair vandaag maken of breken", ver woordt Ken Riddell de macht van marginale zetels als deze. De meeste stemmen waren al vóór gisteren uit gebracht; het aantal stemmen per brief is in Braintree gestegen van 3000 in 2001 naar bijna 10.500 nu. „Ik snap dat stemmen per brief niet", zegt de 82-jarige Riddell. „Het is be doeld voor ouderen, maar die vinden het eenvoudiger om een kruisje te zetten in het stemlokaal dan die inge wikkelde paperassen in te vullen. Dus degenen die er nu voor hebben geko zen per brief te stemmen, zijn meren deels mensen die te lui zijn om die paar honderd meter naar het stem hok te wandelen voordat ze naar hun werk gaan." De angst voor fraude in poststem- ming nam deze week toe toen de po litie meerdere mensen inrekende die sjoemelden met stembrieven. In Bradford speelden lokale verkiezings medewerkers 182 verdachte formu lieren door aan de politie, wat het tip je van de ijsberg bleek. Een conserva tief gemeenteraadslid werd aange houden op verdenking van verkie zingsfraude. Karen Higgins ligt op de loer bij men sen die géén poststemming hebben aangevraagd. De Labour-activiste is druk in de weer mensen te mobilise ren om te gaan stemmen. Onder haar arm heeft ze een rol papieren ge klemd met de namen van Labour- stemmers in 2001. „Ik bel ze op of sta vandaag bij ze op de stoep om ze te vragen of ze hun stem al hebben uitgebracht. We heb ben een paar partijleden die taxi chauffeur spelen en ouderen die minder mobiel zijn naar de stembus rijden." Of Higgins denkt dat Labour in haar district wint? „Ik zou graag enthousi ast willen roepen: natüürlijk. Maar ik ben hartstikke zenuwachtig omdat de uitslag zo onvoorspelbaar is. Ik heb werkelijk geen idee." bagdad/anp-afp-rtr - Een nieu we golf van geweld heeft in Bag dad de afgelopen twee dagen aan zeker tachtig mensen het le ven gekost. De meeste slachtof fers vielen bij rekruteringscentra van de politie, die twee dagen achter elkaar doelwit waren van zelfmoordaanslagen. Door een aanslag op een rekru teringscentrum op de voormali ge luchtmachtbasis Muthanna, in het westen van Bagdad, kwa men gisteren zeker 23 mensen om het leven. Vijftien personen raakten gewond. Onder de do den is vrijwel zeker de dader van de aanslag, die een bom op zijn lichaam droeg. Elders in de stad namen schut ters politiepatrouilles onder vuur. In de wijk Hai al-Amel kwamen zeven politiemannen om het leven. De daders staken een aantal politiewagens in brand. Ook twee lijfwachten van een regeringsfunctionaris kwamen om door een aanslag. Een zelfmoordaanslag in de noord-Iraakse stad Arbil kostte woensdag het leven aan zeker vijftig en mogelijk zestig men sen. Zeventig anderen raakten gewond. De slachtoffers vielen toen een zelfmoorddader een bom tot ontploffing bracht vlakbij wachtende recmten voor een politiecentrum. De aanslag is opgeëist door de militante groepering Leger van Ansar al-Sunna, die uit het Koerdische deel van Irak stamt. De soennitische organisatie zou banden hebben met het al- Qaedanetwerk. Het is de groot ste aanslag in het noorden van Irak sinds het begin van de oor- log. De Amerikanen voelen intussen steeds minder voor de inzet van Amerikaanse troepen in Irak. Volgens een peiling van CNN- Gallup steunt nog maar 41 pro cent van de Amerikanen de mi litaire interventie in het Arabi sche land. De steun is sinds de invasie in maart 2003 nog nooit zo gering geweest. De Verenigde Staten hoeven niet te vrezen dat ze de steun van Italië in de oorlog verliezen, verzekerde de Italiaanse pre mier Berlusconi gisteren in het Italiaanse parlement. Hij ver klaarde daar dat de VS wel de gelijk verantwoordelijk zijn voor de dood van de Italiaanse geheim agent Nicola Calipari. Berlusconi zei dat hij het niet eens is met een aantal van de conclusies van het Amerikaanse onderzoek naar het incident op 4 maart in Bagdad. Amerikaan se militairen schoten Calipari bij een wegversperring dood toen hij de ex-gegijzelde Itali aanse journaliste Giuliana Sgre- na naar het vliegveld begeleid de. islamabad/anp-afp-rtr-dpa - Na de arrestatie eerder deze week van al-Qaeda-topman Abu Faraj al-Libbi hopen Pakis taanse onderzoekers aanwijzin gen te krijgen over de verblijf plaats van Osama bin Laden, de leider van het terreurnetwerk, en diens tweede man, de Egyp tenaar al-Zawahiri. De onder vraging van al-Libbi is om te beginnen vooral daarop ge richt. Alleen al de aanhouding van de Libiër, die woensdag be kend werd gemaakt, is voor al- Qaeda een gevoelige slag. Maar de Pakistaanse inlichtingen dienst hoopt op meer. Zij denkt dat de aanhouding eerder deze week van al-Libbi, de nummer drie van al-Qaeda, de beste kans tot dusver is om Bin Laden en al-Zawahiri te vinden. „Als iemand in Pakistan weet waar zij zijn, dan is hij het", zei een functionaris van de inlichtin gendienst. De Amerikaanse president Bush noemde de arrestatie van al-Libbi een 'cruciale overwin ning'. Pakistan sluit een snelle uitlevering aan de Amerikanen uit. Eerst willen de autoriteiten hem zelf uitvoerig ondervragen. Mogelijk volgt ook nog berech- j ting; hij wordt verdacht van be trokkenheid bij aanslagen op de Pakistaanse president Mushar raf. De 40-jarige al-Libbi vluchtte volgens inlichtingendiensten in het voorjaar van 2002 samen met Bin Laden van Afghanistan naar Pakistan. Zij zouden zich daar met al-Zawahiri hebben schuilgehouden in het moeilijk toegankelijke grensgebied, waar lokale stammen de dienst uit maken. Het was ook in dit ge bied waar al-Libbi werd opge pakt. Al-Libbi zou de derde plaats binnen de hiërarchie van al- Qaeda hebben gekregen na de arrestatie van Khalid Sheikh Mohammed in maart 2003. De ze extremist wordt gezien als het belangrijkste brein achter de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten. De Li biër geldt sindsdien als het ope rationele hoofd van al-Qaeda. bangalore - Soldaten uit India spelen Malkhamb, een traditionele sport die wordt beoefend palen. De demonstratie is onderdeel van de bijeenkomst 'Ken je leger', die vanaf vandaag tot wordt gehouden in Bangalore, een stad in het zuiden van India. Foto: Reuters/Jagadeesh op houten zondag berlijn/anp-dpa-rtr Een Volkswagen Golf die van paus Benedictus XVI is geweest, heeft gisteren op eBay maar liefst 188.938,88 euro opge bracht. Een online casino uit de Verenigde Staten heeft de grijze Golf uit 1999 gekocht, aldus een woordvoerder van de internet veiling. De auto was van de 21-jarige Benjamin Halbe die de wagen in januari voor 9500 euro had gekocht. Halbe ontdekte pas na aken/anp-dpa - De Italiaanse president Carlo Azeglio Ciampi heeft gisteren in het Duitse Aken de Karei de Grote-Prijs ontvangen. Hij kreeg het eerbe wijs voor zijn 'eminente levens werk' ter bevordering van de Europese eenwording. De Duitse president Horst Koh ier sprak in het stadhuis de lof rede uit, waarin hij de Italiaan se president omschreef als een grote optimistische Europeaan. In zijn toespraak zei dé 84-jari- ge Ciampi dat zonder een echte gemeenschappelijke politieke wil van de Europese volkeren en zonder een vertrouwerisge- meenschap een grondwet geen garantie voor regeerbaarheid zal zijn. De prijs wordt elk jaar op He melvaartsdag uitgereikt en geldt als een van de belangrijkste on derscheidingen van Europa. De medaille wordt vergezeld door een oorkonde en een bedrag van 5000 euro. In 1996 viel ko ningin Beatrix de eer te beurt de prijs in ontvangst te nemen. President Ciampi werd gisteren onderscheiden. Foto: Reuters/Alex Grimm sarajevo/anp - Nog ruim een halfjaar opbouwwerk in Bos- nië-Herzegovina en dan gaat Lord Paddy Ashdown zijn rozen verzorgen in Engeland. De 64- jarige Hoge Vertegenwoordiger van de Verenigde Naties denkt niet aan een tweede termijn. „Ik hou van deze baan en zal treuren als het is afgelopen. Maar het is tijd om te gaan." „Vanzelfsprekend" is Ashdown op 11 juli aanwezig bij de her denkingsplechtigheid voor de duizenden Srebrenica-slachtof- fers. „Ik ben de afgelopen jaren erg betrokken geweest bij vin den van financiers en het ma nagen van allerlei zaken rond het herdenkingscentrum. Dat centrum wordt deze dagen uitgebreid met het fabriekster rein aan de andere kant van de weg. Het gaat om het complex dat in 1995 fungeerde als basis van de Nederlandse Dutchbat- militairen. Tijdens de val van de enclave vluchtten duizenden doodsbange moslims naar het fabrieksterrein. De Serviërs ver moorden naar schatting 8000 moslimmannen. „In een van de fabriekshallen komt een kamer zoals de Auschwitz-kamer in het British Museum", zegt Ashdown. „Met behulp van die kamer willen we de mensen herinneren aan wat hier is gebeurd." Sinds zijn aantreden op 27 mei 2002 beleefde Ashdown tropen jaren in Bosnië-Herzegovina, het land dat het zwaarst leed onder de oorlogen in het vroe gere Joegoslavië. Bij zijn aantre den was het land nog tot op het bot verdeeld en zat het econo misch volledig aan de grond. Inmiddels zit Bosnië-Herzego vina volgens Ashdown onge veer op hetzelfde niveau als Kroatië vijf jaar geleden. Be stuurlijk en economisch moet er nog veel gebeuren, maar Ashdown ziet de toekomst rooskleurig in. „Er wordt hard gewerkt, waardoor het land over enkele jaren moeten kun nen toetreden tot de Europese Unie en de NAVO." De Brit denkt dat toerisme een belangrijke motor voor econo mische ontwikkeling kan zijn. „Bosniërs zijn ontzettend gast vrij. Het land is ongelooflijk mooi. Waai- in Europa vind je nog berggebieden waar de tijd honderd jaar lijkt te hebben stil gestaan? Woeste natuur met beren die er niet zijn geplaatst, maar die er gewoon zijn geble ven. En dan heb ik het nog niet eens over de sportmogelijkhe den. Je kunt hier geweldig vis sen, jagen en skiën. Binnen drie kwartier rijden vanaf het vlieg veld in Sarajevo sta je op de ski piste van de Olympische Spelen van 1984. Ik daal daar zelf regel matig af." Vanzelfsprekend hoopt Ash down dat de van oorlogsmisda den verdachte ex-president Ka radzic en generaal Mladic snel worden opgepakt. Hij waagt zich niet aan voorspellingen. „Het is bijzonder moeilijk om enkele individuen te pakken te krijgen, die zich verplaatsen in een gemeenschap van mensen die hen beschouwt als helden. En dat gebeurt in een van meest uitgestrekte en ontoe gankelijke berggebieden van Oost-Europa. U moet zich reali seren dat het gebied waar Ka- Paddy Ashdown. Foto: EPA radzic zich waarschijnlijk op houdt, hetzelfde is als het ge bied waar Tito in de Tweede Wereldoorlog 7000 partizanen verstopt hield voor zes Duitse divisies." Eind december zwaait Ash down af. Hij gaat terug naar zijn dorpje in Engeland, genieten van zijn kleinkinderen en de ro zen in zijn tuin. Bosnië-Herzeg ovina houdt een bijzondere plaats in zijn hart. de koop dat hij de oude auto van de toenmalige kardinaal Ratzinger had gekocht. Dat deed hem toen niet zo veel, maar na Ratzingers verkiezing tot paus realiseerde de jonge Duitser zich dat de auto met 75.000 kilometer op de teller wel eens goud waard zou kun nen zijn. Ruim 7,4 miljoen mensen klik ten op de internetveiling door naar de pauselijke Golf, meldde eBay. auschwitz/anp-dpa-afp - Op het terrein van het voormalige vernietigingskamp Birkenau hebben de Israëlische premier Sharon en circa 20.000 joodse jongeren gisteren de holocaust herdacht. Sharon riep de aan wezigen op de vernietiging van hun geloofsgenoten nooit te vergeten. „Herinner je altijd de slachtoffers", aldus Sharon. Duizenden jongeren namen deel aan de zogenoemde Mars van de Levenden. Zij liepen in een stille tocht van het kamp Auschwitz naar het drie kilome ter verderop gelegen Birkenau. In het kamp hadden zich ook overlevenden, Israëlische mili tairen en circa 2500 Polen ver zameld. Sharon noemde de holocaust overlevenden 'ware helden', die de kracht hadden naar Israël te verhuizen en er na de oorlog de joodse staat te stichten. Onder het nazi-regime werden in de Tweede Wereldoorlog circa zes miljoen joden omgebracht. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het is alsof ze zich jaren heeft moeten inhou den. Condoleezza Rice raast als een wervelwind over de wereld. Vorige week trok ze door Latijns- Amerika, dit weekend is ze in Limburg met president Bush. Vandaag zitten haar eerste hon derd dagen aan het roer van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken er op. Nu al is één ding duidelijk: ze is nog steeds de perfectionistische vertrouwelinge van Bush én ze is een drijvende kracht achter de Amerikaanse wens om de mocratie in de wereld te bevor deren. „Ik ben verrast door de toewijding en de kracht waar mee ze het onderwerp demo cratisering heeft opgepakt", zegt Danielle Pletka, vice-presi dent van de conservatieve denktank American Enterprise Institute in Washington. Zo gelastte Rice een reis naar Egypte af na de arrestatie van oppositieleider Ayman Nour. Het was de bevestiging dat de VS democratische vooruitgang willen zien bij élle landen in de Arabische wereld. Pletka was ook onder de indruk van de pressie die op Syrië is uitgeoefend. Rice is rechtuit en toont leiderschap, meent zij. „Ze windt er geen doekjes om. Ze zegt waarop het staat. Ze maakt heel duidelijk wat de ideeën van de VS zijn." Pletka noemt Rice de 'actie-me dewerker' van Bush. Een pas sende omschrijving voor een minister die er niet tevreden mee is diplomatieke betrekkin gen te 'onderhouden', maar die diplomatie wil gebruiken om de wereld te veranderen. Dat is de opdracht die ze van Bush heeft gekregen. Rice was vier jaar lang zijn be langrijkste adviseur over veilig heidskwesties en buitenlands beleid, en nu geeft ze uitvoering aan de denkbeelden over de 'transformerende' kracht van vrijheid en democratie die ze samen met hem heeft ontwik keld. Dik drie maanden is een te kor te tijd om de balans op te ma ken. Ze heeft nog geen interna tionale crisis op haai- bord ge kregen. Ze heeft zich ook nog niet hoeven te bewijzen in in terne meningsverschillen met het Pentagon of met andere collega's. Maar haar startpositie is sterk. Haar vertrouwensband met de president geeft haar au toriteit en haar inzet dwingt respect af. Na zijn hei-verkiezing sloeg Bush de zwarte bladzijde in de transatlantische betrekkingen over Irak om. Rice kreeg op dracht namens de VS de con tacten met de Europese bond genoten aan te halen. Een tast baar resultaat was de omme keer van de VS inzake Iran. Na de trip van Bush naar Europa in februari besloot hij de pogingen van drie Europese landen te steunen om Iran via onderhan delingen over te halen te stop pen met het verrijken van ura nium. In ruil daarvoor kregen de VS de toezegging dat Europa bereid is tot sancties tegen Iran als de gesprekken op niets uit lopen. Het is te vroeg om daaraan ver gaande conclusies te verbin den, maar Pletka denkt dat het niet meer is dan een accentver legging. „Het onderliggende be leid is onveranderd." De VS proberen om bondgenoten dichter bij het Amerikaanse be leid te krijgen en onnodige on min of conflicten te voorkomen en slagen daar aardig in. De nominatie van 'havik' John Bolton als ambassadeur bij de VN heeft vragen opgeroepen in het buitenland over de Ameri kaanse definitie van diplomatie, maar in Washington werd ook Condoleezza Rice. Foto: Reuters/Jonathan Ernst opgemerkt dat Rice hem ook niet wilde als haar rechterhand en hem liever ver weg bij de VN in New York zag dan aan een bureau op het ministerie. Tot nu toe krijgt Rice voorna melijk juichende recensies. Ze wordt in opiniepeilingen hoger gewaardeerd dan Bush Ze wordt zelfs al genoemd als mo gelijke presidentskandidaat in 2008.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5